In de ringvaart van de Haarlemmermeer is een met suikerbieten geladen Bchip aangevaren door de stoomboot van 'sGravenhage naar Alkmaar en ge zonken de opvarenden zijn gered. Jtigezoubitt stukken. ^tabs-öerichten. Seat®- su J3t««KlbetfieftUtt. In de afgeloopen week ia door den gemeenteveld wachter te Heer Qugowaard weder proces-verbaal opgemaakt van een drietal kleine diefstallen. Deze brengen met de vorige, benevens verscheidene verijdelde pogingen tot diefstal de anders too vreedzame gemeente in een onrustigen toestand. Het is da politie nog niet geluktden dader of de daders te vatten. In „De Hengstman" en eenige dagen later in „De Zwaan" te Heer HuajOWaard is door belang hebbenden eene vergadering gehouden, ten einde mid delen te beramen om een verbeterden postdienst te verkrijgen. Besloten werd in een verzoekschrift aan den minister en aan den inspecteur der posterijen eene tweede bestelling en nog een besteller te verzoeken. Dit is zeer gewenscbt en noodzakelijk docb te betreu ren zou het zijnindien eene betere regeling werd verkregen ten koste van een deel van het inkomen van den brievengaarder, gelijk eenige jaren geleden door den inspecteur tot voorwaarde werd gesteld. Indien het rijk, dat in de baten der posteryen eene rijke bron van inkomsten vindt, de inwoners wil gerieven, geschiede dit nietdoor eeD man met 20jarigen dienst een ge deelte van zijn loon te onthouden. Aan den kolfwedstrijd, den 20 te Oude Niödorp gehouden namen 9 personen deel. De prijs word be haald door den heer J. Kostelijk, te ZuidSCharWOUd.0, en de premie door den heer D. Nierop, te IN iau.WO Niedorp. Deze verwierf mede den prijs bij den biljartwedstrijdwelke tegelijkertijd werd gehouden de hter Bakker, te ZuidscharWOUdö behaalde hierbij de premie. Ook aan dezen wedstrijd namen 9 personen deel. Te Veahuizen is door het Nutsdepartement weder de gelegenheid geopend tot het verkrijgen van boeken uit de volkebibliotheek en besloten in het voor jaar van 1890 weder eene tentoonstelling te houden van werkstukken, in ledige uren gedurende den winter vervaardigd. - Te Zaandam is den 15 besloten tot de op richting eeDer afdeeling van de Noo'dbollandsche Ver- eeniging „het Witte Kruis". De gemeenteraad van Zaandam heeft den 17 afwijzend beschikt op het verziek der Maatschappij tot exploitatie van waterleidingenom ook de gemeente Wormer in het buizennet der maatschappij op te nemen. In den nacht van den 18 zijn in eene der buiten wijken van Tilburg eene groote boerderij en een herberg geheel afgebrand. Bij kon. besluit van den 18 is ds heer dr. C. J. Bggink te Amsterdam met ingang van 16 Nov. benoemd tot inspecteur der gymnasia. Den 19 is eene 23jarige Echipperavrouw op een eehip in den Ouden Rijn bij de Hooigracht te Leiden door den neervallenden mast getroflen en gedocd.' Door den trein, die den 19 om 11.11 des voorm. uit Maastricht vertrok, is te Scbuelen een kind van 3 jaren aangereden het was onmiddellijk dood. Aan de op den 19 te Purmerend gehouden harddraverij namen 24 paarden deel. De le prijs, 250, werd behaald door het paard Dibbeis, eigenaar K. Bierrca te Oudebiltzijl, berijder A. Siderius; de 2e prijs, f 100, door het paard Marianne, eicenaar A. Witteveen te Rauwerd, berijder Sakke Witteveen en de 3e prijs f 50, door bet paard Wilhelmina, eigenaar O. B. de Waal, berijder C. Persoon. Bij kon. besluit van den 19 is de gepens, machi nist le kl. in het vaste korps P. J, C. de Hen benoemd tot broeder in de orde van den Nederi. leeuw. Den 20 is eene damedie bet St. Elisabeths- gesticht te Amsterdam bezichtigde, uit een raam gevallen en onmiddellijk overleden. Den 20 werden aan bet Centraal-station te Amsterdam ongeveer 23000 perroniaarten afgegeven. -— Bij kon. besluit van den 20 is aan den beer P. S. Bakels met ingang van 1 Nov., op zijn verzoek eervol ontslag verleend als schoolopziener in het arron dissement Texel. Den 20 des ochtends reed de koetsier Hendrik Jnrrjens, in dienst by den stalhouder Verhoeven Molenpad te Amsterdam, met een rijtuig de Bec- renstraat uit en de Keizersgracht op, met ééa zoontje op den bok en een ander in de vigelant. Door eene onbekende oorzaak werd het paard bjj het uitgaan van de straat schichtig en, zonder dat Jurrjens het vermocht in te houden, reed het by de brug over de Keizers gracht te water. Het knaapje op den bok sprong intijds op straat, doch de vader geraakte onder het paard in de gracht, terwijl het andere knaapje in het rijtuig bleef zitten. Aan dadelijk toegesnelde politie-agenten en bewoners ge.ukte het, het knaapje te redden, docb de vader werd levenloos opgehaald. Hij laat eene vrouw- met zes kinderen na. De Eerste Kamer is den 21 bijeengekomen tot hervatting harer werkzaamheden. Het nienw gekozen lid voor Gelderland de heer jhr. Fr. van Nispen tot Pannerden werd toegelaten en beëedigd. De ingeko men wetsontwerpen werden naar de afdeelingen ge zonden. Er waren 146 verzoekschriften betreflende de onderwijswet ingekomen. Den 21 des nachts werd te Zaandam brand ontdekt in het huis, bewoond door Breemeijer en Co., in tapisseriën, terwyl de bewoners afwezig waren. Het perceel is uitgebrandvan den inboedel en de winkel goederen is niets gered of het is door waterschade bedorven. Te Wormer veer moet voor lid van den ge meenteraad hers.eind worden tnsscben de heeren T. C. G. ten Bokkel, directeur van bet post en telegraaf kantoor, met 56 en P. de Vries met 52 stemmen; op den beer Donath waren 37 stemmen uitgebracht. Mej, M. Bakker te Grosthuizen is door den gemeenteraad van Berkhout tot onderwijzeres in de nuttige handwerken benoemd op f 400 jaarwedde. Vrouw van Sporrel te Wijngaarden, die verdacht werd van grove mishandeling van haar stiefkind is na een rechterlijk onderzoek op last van den rechter-com- missaris in hechtenis genomen. Het genootschap Oeconomia Enchusana te Bak huizen heeft eene premie van f 50 uitgeloofd aan den kooper van het grootst aantal runderen op de najaarsveemarkt, welke den 8 Nov. gehouden wordt die premie wordt alleen dan uitgereikt, wanneer dat aantal runderen minstens vijf en twintig bedraagt. Het Nutsdepartement te Kampen heeft besloten, de rente, welke zijne spaarbank aan de inleggers ver goedt, te brengen van 3 op 2% pet. 'ajaars. De najaarE-laramerenmarkten te Edam worden dit jaar gehouden op Donderdagen 8 en 29 November; koopers en verkoopers genieten vrijdom van sluisgelden. Op de eerste serie, groot f 1.000.000, der 3% pet. conversie-leening, groot f 1.555.000, der gemeente Leeuwarden werd den 19 ingeschreven voor f 1.716.500, waarvan 1,023.900 van 100 tot 102.60 pet. en het overige van 98J tot 100 pet. De heer J. F. Bakker, predikant bij de doops gezinde gemeente te TwiSK c. a., heeft voor het beroep naar die van Helder c. a. bedankt. Eenige ingezetenen van Sijbekarspel hebben zich tot de Eerste Kamer gericht met een verzoekschrift, om de nieuwe wet op bet lager onderwijs met aan te nemen. Van „Philosyntomos" (eerj vriend van recht door zee) is verse ionen een wrord omtrent de aanhangige onder wijswet, getiteld„Ia '8 J.aads belaag Met kracht van overtuiging bepleit het de noodzakelijkheid, dat het door de Tweede Kamer aangenomen wyzigings- ODtwerp door de Eerste Kamer behoort te wo-den ver worpen. Op welk standpunt men zich ook stelle, deze warm geschreven brochure zij een ieder ter lezing aanbevolen. Het vijftiende jaarverslag is verschenen van de maat schappij tot opvoeding van weezen ia het huisgezin. Het streven dezer maatschappij is zeker den meesten niet geheel onbekend Verbetering te brengen in bet lot der weezen die niet in gestichten worden verpleegd, en hun getal is ongeveer J' van het geheel dat aan de openbare liefdadigheid ver valt stelt zij zich ten doel. Thans mag zij zich beroepen op een werkzaamheid, van ruim 15 jaar. Niet slechts door burgerlijke en kerkelijke armbesturen, door den staat en door voogden maar ook door regenten van sommige weesbuizen die verzorging van enkelen hunner pupillen in het huisgezin wenschelijker achten werd baar hulp ingeroepen zoodat sedert haar oprich ting ruim 341 weezen aan haar zorg zijn toevertrouwd, aan wier opvoeding zij door de hulp van velen een som van f 210,000.mocht ten koste leggen. Inder daad cijfers die ons tot dankbaarheid verplichten Som migen dezer weezen werden aan een wissen onder gang ontruktanderen stellig voor een gebrekkige opvoeding bewaard euselen reeds in staat gesteld om overeenkomstig hun aanleg zioh te ontwikkelen, veel meer dan anders het geval zou zijn geweest. Zij wenscht met dezen arbeid voort te gaan niet alleen, maar dien ook uit te breiden. Hoe?.... Door aan de corporatiën en de personen, die tot de weesverzorging geroepen en verplicht zijn de taak u_t handen te nemen Door bloedverwanten en betrekkingen dio tot de verzorging hunner ouder- looze aanverwanten zedelijk verplicht zijn er van te ontheffen Neen stellig neen Maar door ben die daartoe niet bij machte zijn de helpende hand te bieden. En het aantal van deze is werkelijk aanzienlijk. Menig voogd vooral ook menig kerkelijk en burgerlijk arm bestuur de ervaring heeft het geleerd zou gaarne meer doen voor het weeskind, als het daartoe maar by machte was. Het viel haar dikwijls hardaanvragen van dezulken door gemis aan middelen harerzijds te moeten afwijzen. Daarin verandering te brengen aobt de Maatschappij een heiligen plichthaar daarin be hulpzaam te zijn is het dringend verzoek. Men steane de Maatschappij door een lidmaatschap van f 5.— of als begunstiger met een bijdrage vau f 2.'s jaars, ol door eeD aandeel in het renteloos voorschot ad door een gift eindelijk diehoe klem ookaltijd welkom zul zijn. Door bet geven van kleediogstukken, geschikt voor de ouderloozenzal men evenzeer de Maatschappij verplichten. Dit verzoek zij gericht tot allenwant de Maatschappij sluit geen enkele kerkelijke gezindte buiten, 244 weezen der onderscheidene gezindten van de protestanten, 1 oud-bisa. cler., 77 roomsch-catholieke en 19 israëlitische weezen, werden en worden gelijkelijk door haar verpleegd en in gezinnen vau dezelfde belij denis, die niet tot de bedeelden behooren, geplaatst. Het bestuur der Maatschappij bestaat uit de heeren J. Attema, Nijmegen; jbr. nar. A. E. van Boelens van Eijsinga, Leeuwarden; jhr. H. H. A. J. de Geer, Doorn; F. H. (Joblijn Utrecht; Alexander Daniels, Amster dam, Zwanenöurgerstraat J. H. A. A. Kalff, Am sterdam, VondeletraaLJoh, F. Sohmitz Amsterdam, Plantage; M. W. Seheltema Ez., op „Zandbergen", Amersfoort. Mijnheer l Het bericht in uwe courant, d.d. 20 Oct. j.l., omtren t het advies van de kamer van koophandel en fabrieken aan den gemeenteraad, in zake het verzoeksohrift van den heer W. H. Arses, drukt niet duidelijk genoeg uit de verrichting van die Kamer. Ia dat bericht staat „in overweging te geven". Dit is echter het geval niet; de k. v. k. heeft den gemeenteraad geadviseerd (op diens verzoek), om de subsidie voor 5 jaren te verleeuen. Aangenaam zal het mij zijn, zoo gij dit wildet rectificeeren. Hoogachtend, Uw Dv. Dr., J. A. MIDDELHOFF. Beeds hebben zich ruim 200 ezers aangemeld voor heta.s. leesseizoen van de volksbibliotheek van het departement Alkmaar der Maatschappij tot nut van liet algemeen die zooals bekend gevestigd is in een der lokalen van het Gasthuis en den geheelen winter voor 5 cents de gelegenheid openstelt tot het, op donder dag om de veertien dagen, bekomen van boeken. Op de internationale tentoonstelling van voedings middelen van 15 September tot 15 October 1. 1. te Parijs gehouden zijn onze stadgenooten de heeren J. A. vaa dea Bosch Zoaea, margarine boter- labrikanten alhier met bet diploma voor gouden medaille bekroond voor huane iQzending margarine-boter. Bij de den 22 ten kantore van den ontvanger der registratie en domeinen alhier gehoucen verpach ting der zaadoieaaerij to Hargea voor den tijd van zes jaren ingaande 1 Mei 1890 was de hoogste inschrijver de heer J. A. Peeok te 8choorl,voor f 5382 'sjaars, tegen eene vroegere opbrengst van f 5265. ARRONDISSEMENT S-RECHTBANK. Behandeling van strafzaken op 22 Oct. N. R., Alkmaar, mishandeling, vrijgesproken. S. v. D. huisvrouw van B. Y., Akmaarals boven f 3 boete subs. 3 dagen hecht. W. E., huisvrouw van J. de V. en J. B., Alkmaarals boven, de le f 3 boete subs. 2 dagen lieoht., de 2e vrijgesproken. J. G., Zuidscharwoudebeschadiging, 7 dagen gev. A. de G., Hoorn, bedelarij, opzending naar een rijks opvoe dingsgesticht tot 1 April 1894. P. K., Abbekerkmishandeling1 maand gev. W. M.., Andijk, diefstal, f 3 boete subs. 2 dagen hecht. K. d. B. en G. K., Wervershooffals boven, ieder 5 boete subs. 3 dagen hecht. J. H., Wervershooff, als boven, 13 boete subs. 2 dagen hecht. E. L. S., WTervershooffals boven, vrijgesproken. E. K., Wervershooff, strooperij, 1 3 boete subs. 3 dagen hecht. C. S., Sehagen, mishandeling, 5 boete subs. 3 dagen hecht G. K., Sehagen, beschadiging, S dagen gev. P. K., Sehagenhuisvredebreuk3 dagen gev. H. G., Heldermishandelingt 1 boete subs. 1 dag hecht. A. B. huisvrouw van J. S„ Helder, diefstal. 3 maanden gev. A. N. d- R., zonder vaste woonplaatslandlooperij enz., 5 dagen hecht., 1 jaar gev., f 15 boete subs. 8 dagen becht. A. H. Alkmaar, diefstal, 6 weken gev. D. J., Anna Paulownadiefstal, 6 weken gev. W. E., Amsterdamdierenmishandeling7 dagen gev. R. R, zonder vaste woonplaats, diefstal, 2 jaar gev. G. K., A. d. R., H. N., A. i). en G. K., allen Anna Paulowna, strooperijieder 7 dagen gev. J. R. en A. d. R., Anna Paulowna, strooperij. Hervat ting der zaak 5 November e.k. Tevens weiden 18 bedelaars tot verschillende straffen ver oordeeld. B U R G E RL IJ K E STAND. GEBOREN. 19 Oct. Jan, Z. van Eredrik Plaatsman en Marretje Bakker. 21 Anna Alida Maria PetronellaD. van Matthijs Zon derhuis eu Maartje Beneden. Pieter en Neeltje Z. en D. van Cornelis Ulrich en Trijntje Groen. AlidaD. van Hendrik Kooge en Grietje Zomer. Hermann Joseph Maria, Z. van Gerhard Hermann Kosters en Elisabeth Haakman. OVERLEDEN. 19 Oct. Jacobus, Z. van Klaas Waagmeester en wijlen Jansje Molenaar, ruim 11 m. 21 <r Maartje, D. van Teunis Schotvanger en Dieuwertje Mieldyk3 m. Alkmaar 21 Oct. Aangevoerd 16 Koeien en Ossen f 180 a 250, 105 vette Kalveren 40 a 106, 9 Nucht dito f 16 a 24, 836 Schapen f 24 a 36, 106 vette Varkens f 0,44 a 0,56 per P., 1L Magere dito 1 14 a 16. Amsterdam. 21 Oct. Aardappelen. Eriesehe Dokkummer jammen /2a 2,20, dito Eraneker Jammen 1,90 a 2,10, dito Engelsche jammen 1,60 a 1,65, Zeeuwsche spuische jammen 2,30 a 3,— dito Elakkeesche jammen 1,90 a 2,30, dito Blauwe 1,90 a 2,30 Gelderscke Blauwe f 1,90 a 2 Pruisi sche Hamburgers 3,20 a 3,30, Zaaiers f 1,75 a 1,85 per mud. 21 Oct. Petroleum kalm. Amerika loco en Nov. 8,40, Dec. f 8,30, Jan.Maart ƒ8,30, Entr. In cons. 9,75, Russ. Nobel onveranderd. Raapkoeken 60 a 90, Lijnkoeken f 8,25 a 12 per 100 P. Aangevoerd 464 Runderen, vette: le soort f 0,75, 2e soort f 0,653e soort 0,55, Melk- en Kalfkoeien f 140 a 260, 46 nucht. Kalveren 8 a 13, 44 Schapen 22 a 30, 306 vette Varkens 0,48 a 0,52 per P. Edam 19 Oct. Kleine kaas 29aangevoerd 71 stapels wegende 16842 P. Haarlem 21 Oct. Tarwe: roode 6, witte 7 a 6,60, Haver 3,37% a 3,30, Paardenboonen f 5,75, Bruine boonen 9,15, Groene erwten f 7 a 5 Mosterdzaad (bruin) t 16. Hoorn 21 Oct. Aangevoerd 4 Koeien f 200 a 2302 Kal veren 1,50 a 1,60 per pond 466 Schapen 26 a 34. Handel matig. Kampen 21 Oct. Boter. Aangevoerd 405 stukken van 20 P. f 23 a 26,50, 125 stukken van 10 P. f 11 a 13, 400 stukken van P. Prijs per pond 0,95 a 1,05. Samen wegende 9475 P. Leiden 19 Oct. Boter per kwartvat le soort 64 a 70, 2e soort 48 a 62; per pond le soort 1,60 a 1,75, 2e soort 1,20 a 1,55. Schiedam 21 Oct. Moutwijn f 12,50, Jenever 16,50, Amst. proef 18. Londen 21 Oct. Aangevoerd 2700 Runderen 2.4-5, 12000 Schapen en Lammeren 3.9-6.4240 Kalveren 3.9-5.9Var kens 2.8-4.8. PER TELEGRAAF. Purmerend 22 Oct. Aangevoerd 28 Paarden398 Melk- en vette Koeien, prijshoudend, handel stug, lager prijs, 103 Vette Kalveren r 0,60 a 0,80 per P., handel stug, 84 Nucht. dito f 10 a 26handel vlug, 1959 vette Schapen en Lam meren, handel stug, prijshoudend, 138 vette Varkens 0,42 a 0,56 per P., handel vlug, 693 Biggen 2,75 a 3,50, handel stug, kipeieren f 5,50 a 6 per 100, 693 Ganzen 2,75 a 3,50, 1150 Boter, 1,20 a 1,30 per P., 391 mud Appelen f 3,50 a 6165 mud Peeren f 4 a 7 per mud. Kleine kaas gras f 31, Commissie f 34, Middelbare 34, aangevoerd 420 stapels.

Alkmaarsche Courant | 1889 | | pagina 3