Zu idafrikaansche Republiek. Bestaat bet voor uitzicht, dat eerlang een officieel vertegenwoordiger der Zuid- afrikaansebe Republiekdie zich snel ontwikkelt en zooveel aanrakingspunten met Nederland beeftbij ons zal worden geaccrediteerd P Zal de Republiek tot de algemeene Postver- eeniging toetreden Welken uitslag hebben de dezerzijdsche vertoogen gebad tegen de wijzewaarop art. 50 van het loodsreglement voor de Schelde door het belgische loodswezen te Antwer pen wordt uitgelegd F Is eene regeling van de consulaatrecbten spoedig te wachten P Men vreesde, dat bij gemis van een vast stelsel (dat anderen echter onmogelijk achtten) voor het consulaat wezen de uitgaven sterk zouden toenemen. Als voorwaarde voor de voorgestelde rangs- en traktements- verhooging van den consul te Buenos-Ayres werd verlangd dat de nieuw te benoemen titularis ook actieve hulp en bijstand zal verleenen aan zijne landgenooten in den zinals vertegen woordigers van andere mogendheden hunne taak opvatten. Sommigen betreurden hetdat de verdienstelijke vice-consul te Antwerpen reeds weder zou worden ontslagen. Kan men van dit voorstel alsnog niet terugkomen l)e voorgenomen benoeming van een beroepsconsul te Amoy, met de kostbare geldelijke gevolgenvond geen onverdeelden bijval. Zou betvroeg menniet op den weg liggen der tabaksondernemingen van Delidie zulke hooge winsten af werpen en in wier belang de benoeming uitslnitend strektom de daaraan verbonden kosten geheel of gedeeltelijk te dragen Onderscheidene leden meenden echter, dat voor bet nega tieve doel, waartoe deze benoeming wordt voorgesteldbet voorkomen namelijk, dat de koelie-emigratie worde tegengewerkt, de aanstelling van een n i e t-beroepsconsul voldoende was te achten. Onderscheidene leden daarentegen verdedigden krachtig de aanstelling van een consul in Zuid-China, die ook op de bevordering der handelsbetrekkingen tusschcn Nederland en China moest letten. W at de Deli-planters betreftgelijk zij aan wie bet te danken is, dat de zetel van onzen tabaksbandel zich te Amsterdam en te Rotterdam bevindt en niet te Bremen of Hamburg met inspanning van alle krachten den vader- landscben handel steunen behooren ook zijbestaat daartoe de gelegenheiddoor de regeering gesteund te worden. Maar vrij algemeen werd als standplaats van den nieuwen beroeps consul aan Swatow boven Amoy verre de voorkeur gegeven. Lenigen gaven in overweging den zetel yan den consul- generaal met den personeelen titel van minister-resident, van Peking naar Shanghai over te brengen. Hoe staat betvroeg men met onze verhouding tot V e- nezuela? V riendscbappelijke betrekkingen met de Republiek zijn thans nog meer dan vroeger wenscbelijk. Wordt inderdaad gelijk men ter wederlegging van ge- opperden twijfel meende door onze consuls-generaal te Singapore en te Penang wel genoegzaam gewaakt tegen den smokkelhandel op Atjeb P He post van vice-consul te Petersburg kon, naar men meende, zonder bezwaar vervallen, evenzeer als diezelfde betrekking te Konstantinopel. Omtrent de noodzakelijkheid der ranstelling van een nieuwen leerling-consul aan bet departement heerschte verschil van gevoelen. Voor eenigen tijd word door het bestuur van de lie afdeeling der Enegcho Maatscbappy van Landbouw en Veeteelt eene commissie van vijf leden benoemd ter beantwoording van de vraag „Is het algemeen gevoelen waarheid, dat de openbare verhuringen van zatben en landen, in het najaar van 1888 in het centrnm der af- deeling gehouden, aanmerkelijk boven de werkelijke huur waarde zijn gegaan, en zoo ja, of dit zakelijk kan worden aangetoond." Die commissie beeft thans verslag uit gebracht. Zj heeft een onderzoek ingesteld op en bij een vijftal bij besloten briefjes verhuurde zathen, onder scheidenlijk groot 94, 85, 91%, 103% en 92 pondemaat (II pondemaat 463|k are). Na opsomming der ont vangsten en uitgaven van bet bedryf bleef over voor buur van No. 1 f 1858, No. 2/2314, No. 3/3006 GO, No. 4 f 3478,40, No. 5 f 3089,40. De zatheu waren- echter verhuurd No. 1 voor f 2632 of f 774 te hoog, No. 2 voor 2550 of f 639 te boog, No. 3 voor f 3591.60 of f 584.90 te boog, No. 4 voor f 3933 of f 454.00 te hoog, No. 5 voor f 3500 of f 410.20 te hoog. De commissie meent dus de gestelde vraag bevestigend te kunnen beantwoorden. Te Gorinchem is bet Leger des Heils ook opge treden. De Commissaris des Konings in Noordbolland heeft de aandacht van de burgemeesters in die provincie gevestigd op de noodzakelijkheid, dat honden, die bij de eigenaardigheden van hen, met wie zij omgingen. Zoo was b v. Krabbe nu bet voorwerp van Constance's spotAlette had hem toen zij pas kennis maakten ook heel grappig gevonden maar had hem na leeren waardeerenterwijl Constance zijne vrouw aantrekke lijker vonddie was ten minste practischen flink en huishoudelijk „Hoor eens, Alette", vroeg Constance haar eens in vertrouwen, „gaat ge nooit eens uit?" ja, een enkelen keer." „Maar het verwondert me toch, dat ge, zoolang ik hier ben, geen enkelen avond uit bent geweest." „Vindt ge het hier eentonig en vervelend „Neen, niet voor mij! maar voor je zelve, Alette" „Ja, ziet ge, Jacob heeft zoo weinig tijd, en zit dikwijls tot 's avonds laat te werken." „O ja, Jacob, maar jij dan klonk het vragend zij wist nog niet recht, hoe zij het daar in huis had „vindt ge bet niet eentonig en stil Gij werkt toch niet op het kantoor?" „Men moet toch voor zyn man leven, en Jacob". „Das gij blijft thuis zitten en leeft zóó voor hem." Alette schudde het hoofd. Er was iets in den toon van die woorden, dat haar lust gaf, om het gesprek voort te zetten. Maar daar kwam de kindermeid binnen, met het kleine zusje op den armgereed om uit te gaanen de jongen moest ook mee. Hij zat nog op den grond naast zijne moeder en plukte aan het haar van zijn stokpaard. Eindelijk stapten zij op en de dames gingen weer naar binnen. Alette redderde het speelgoed van haar jongen op, terwijl hare vriendin iD den luien stoel heen en weer schommelde, spelende met hare viDgers. Af en toe wierp zij een blik op Alette. „Het ia buiten zoo heerlijk 1" „Ja, ik denk, dat het de kleintjes goed zal doen." „Echt zomerweer. Maar hebt ge thnis nu iets bijzonders te doenZouden we geen toertje kunnen jacht worden gebrnikt, in gemeenten, waar het bevel schrift tot het dragen van muilkorven uitgevaardigd ia, evenzeer van een muilkorf voorzien moeten zijn. Te Amsterdam bevinden zich eenige leden van den gemeenteraad te Parijs, om een onderzoek in te stellen naar de wijze, waarop eene stad als Amsterdam dagelijks ait den omtrek van levensmiddelen wordt voorzien. De bakkersknechts te Rotterdam hebben aan de patroons verzocht den werktijd, thans 90 a 100 aren per week, te brengen op 12 nren per dag en des Zaterdags IS, alzoo 78 aren; het loon wenschen zij bepaald te zien op 20 ct., per »ur en des Zondags op 40 ct.; voor jongens op 10 ot. per uur en des Zondags op 20 ct. De gemeenteraad van Zutfen heeft bij gele genheid van de behandeling der gemeente-begrooting voor 1890 met 8 tegen 7 stemmen besloten tot de oprichting van een pensioenfonds voor gemeente-amb tenaren. Vóór vier jaren werd de brievenbesteller K. Pal mer te Warfum ontslagen wegens bosehnldiging vass diefstal op het kantoor: thens is hij eervol ontslagen., daar zijne onschuld moet gebleken zijn. De kamer van koophandel en fabrieken te Win terswijk heeft Ban het bestuur der Holl. spoorwegmaat schappij verzochtook de wagons der 3e klasse van de lokaalspoorwegen des winters te verwarmen. Peter Sas, een van de voornaamste werklieden te Rotterdamis naar Londen vertrokken om zich op de hoogte te stellen van de wijzewaarop de engelsche Trade-Unions werken. Door de liberale kiesvereeniging Grondwet te 's-Gravenhage is tot candidast voor de 2e Kamer ge- ko-en de heer H. D. Guyot, kapitein ter zee aldaar. Onder de vele personen aan wie de Sehach van Perzië ridderorden heeft geschonken behooren ook de heeren mr. E. A. Jordens, burgemeester van Haarlem, E. W. van Eeden, directeur van het koloniaal museum aldaar en J. E. W. Conrad inspecteur van den wa terstaat. Te Haarlem is weder een geval van honds dolheid voorgekomen tengevolge waarvan het bevel tot het muilkorven der honden weder voor maanden uitgevaardigd is. Het bouwen van een huis van bewaring te Leeu warden is door den minister van justitie gegund aan de aannemers T. G. Bekhuis en D. Damstra aldaar voor f 85600. De rekening en verantwoording van de Maat schappij tot Nut van 't Algemeen over 1888—1889 sluit met een batig slot van 1638.51, De ontvangsten heb- ben bedragen f 35.120.18J, waaronder aan eontribntiëD 25.654.35 en aan renten f 7582.52J. De kosten van bestuur hebben bedragen f 8456.04% die der alge meene vergadering f 5614.99%, waaronder voor tege moetkoming aan afgevaardigden f 2997.03; de almanak heeft gekost 4345.25 en voor voordrachten in ver schillende departementen is uitgegeven f 2L90 alle uitgaven ter bevordering van het doel der Maatschappij hebben f 18.817.60 bedragen. De uitgaven voor 1889 1890 zijn begroot op f 46.605.26. Mocht dit worden uitgegeven maar dit is niet te verwaohten dan zon 10.500 van het vaste fonds moeten genomeu worden, daar de middelen slechts op f 36.105.26 geraamd zijn. Voor contribution is iets minder uitgetrokken wegens vermindering van het getal leden. De kosten van be stuur zijn geraamd op f 8880, die der vergadering op 1 5650 en die ter bevordering van het doel der Maat schappij op 30.955. Ongeveer 140 firma's te Deventer hebben op verzoek van de commissie van toezicht op de scholen van lager onderwijs verklaard, dat zij alleen die personen beneden den leeftijd van veertien jaar in hunnen dienst zullen nemen, die voorzien zijn van een getuigschrift afgegeven door het hoofd eener school, waaruit blijkt, dat zij behoorlijk gebruik hebben gemaakt van de ge legenheid tot het ontvangen van lager onderwijs. Aan de beetwortelsuikerfabriek Holland te Hout- maken En als wij dan eens naar den apotheker gingen, dan hadden we meteen die visite gemaakt. Mevrouw heelt ons zoo uitdrukkelijk gevraagd." „Ja maar Jacob ky kan toch niet alleen thuis blijven." „De Hemel beware me voor een huwelijk als men daarbij zóó voor elkander moet leven Daar zou ik in der eeuwigheid niet voor deugen! De man zit op zyn kantoor en leeft voor zijn vrouw de vrouw zit in de buiskamer en leeft voor haar man." „Maar wij gaan ook dikwijls samen uiten om uitgaan moet een getrouwde vronw toch niet zooveel geven zei Alette, die met een zekere hooghartigheid hare waardigheid van huisvrouw tegenover hare oudere ongehuwde nioht wilde doen gevoelen. „Ge bent drie en twintig, nietwaar? Wat maakt bet huwelijk dan afhankelijk en onzelfstandig als je met dit heerlijke zomerweer niet eens alleen een toertje zondt mogen maken Jullie hebt immers paard en rij tuig en een koetsiertje?" „Jadat hebben we en we hebben bet noodig ookmaar Jacob heeft na al lang genoeg van 't tijden, hij moet voor zyn zaken zoo dikwijls uit." „Verbeeld je, dat hij eens in den atal ging kijken en dien leeg vond H j beeft vandaag bet rijtuig toch niet noodigis 't wel Ik heb zoo'n Inst in een toertje en zou Jacobs gezicht wel eens willen zien als wij het hem vroegen. Wil ik het hem vragen?" „O neen Dankjedat zal ik zelve wel doen. En je moet niet denken, dat ik het rijtuig uiet meer zou kunnen gebruiken; als ik het maar wilde." „Als ge wilt Ge verwent hem in den grond." Alette ging naar 't kantoor en kwam terug gevolgd door Jacob, die uiterst vriendelijk en voorkomend was Het was dom van hemdat hij het niet eerder zelf had bedacht, maar het zon haar maar ééu woord kosten, om zooveel te rijden, als ze maar zeiven wilden. Onder zijn toezicht werd het rijtuig ingespannen en ryk en Folanen staakten de bietendragers bet werk doch hervatten zulks, toen huDne eischen ingewilligd werden.. Do heer W, A. Soholten te Groningen heeft thans voor de 18 maal eena som van duizend gulden geschon ken voor het verschaffen van warme spijzen gednrende den winter aan de leerlingen der Bcholen voor on- en minvermogenden aldaar. De Vereeniging van voorstanders eener octrooiwefc telt op het oogenblik 126 leden. In Noordbrabant zijn vjor den dienst 1889/90 845 groote jachtakten afgegeven. In Gelderland zijn van 48 mannelijke en 40 vrouwelijke candidaten voor de onderwijzersakte geslaagd 25 m. en 25 vr.; in Friesland van de 59 m. en 22 vr. 24 m. en 11 vr.; in Overijsel van de 25 m. en 18 vr. 10 m. en 11 vr. en in Limburg van de 43 m. en 15 vr. 18 m, en 14 vr.; in Noordbrabant van de 44 mann. en 48 vr. 22 m. en 32 vr, Beroepen bij de U3d. ger. kerk te Za.q.nda.m J. J. Westerbeek van Eerten te Mijdrecht. Den 20 is te Harlingen de boerderij van T. Swart afgebrand het vee dat reeds gestald wasia gered bunnen worden.- De patroons hebben op de eischen der bakkers gezellen te Rotterdam, waaromtient zij vóór den 21 schriftelijk antwoord gevraagd hadden, geantwoord, dat zij opgave verzochten van de namen der deelnemers daarop besloten de gezellen d9n 20 wel het getal, maar niet de namen der deelnemers op te geven. Mochten de patroons niet toegeven, dan werd het werk den 28 gestaakt. Den 20 is dos namiddags te 1 uur de stoomboot Oud-Controlenr Tengbe gen I in de Waal nabij Druten op eene krib gevaren en onmiddellijk gezonken de opvarenden werden gered. Den 21 stak een machinist van de stoomtram HeerenveenDrachten op de Beesterzwaagsterlaan het hoofd te ver buiten de locomotief, waardoor hij met kracht tegen eenen boom sloeg en zwaar gekneusd bewusteloos nederviel. De opzichter-machinist, die in de tram zat, stapte dadelijk op de locomotief, terwijl de gekwetste machinist naar zijne woning werd vervoerd. Den 21 heeft de gemeenteraad van HOOHI tot huismeester en bnismeesteres in het stads—ziekenhuis benoemd E Bnis, koopman, aidaar, gehuwd met V.J. Smit. Den 21 en 22 cijn te Amsterdam van de acht voor onderwijzeres geëxamineerden vijf geslaagd, namelijk ie dames H. de la Bella, J. C. van der Hoeven J. M. C. Hyner, A. M. Kellevink en M. C. Koopman allen te Amsterdam en den 22 en 23 van de acht vier namelijk de dames C. M. J, Kreulen, IJ. Lever- land, E. Lissaaer en A. Luyt, allen te Amsterdam. Bij kon. besluit van den 21 is beDoemd tot kan tonrechter te Amsterdam (derde kanton) de heer mr. L. J. G. van Ogtrop, thans kantonrechter-plaatsver- vanger, advocaat en procureur aldaar en tot griffier bij het kantongerecht te Gouda de heer mr. O. A. Cau, thans griffier bij het kantongerecht te Scbagen- In de vergadering van hst dagelijksch bestuur en de hoofdingelanden oer banoe Oudkarspelden 2.2 gehouden, zijn met algemeene stemmen herbenoemd ais secretaris du heer M. Kroon Gz. en als penningmeester de heer P. Eocen Pz., beiden aldaar. Den 22 des nachts zijn te Koekange (Drenthe) twee groote boerenplaatsen afgebrand waarbij de knecht in de vlammen omkwam en 23 stuks vee verbraudden. Eeu gerechtelijk onderzoek is naar da oorzaak ingesteld. Den 22 is voor het Hof te Amsterdam in hooger beroep behandeld de zaak van den heer Wil link Ketjen beschuldigd van beleediging van den mi nister van koloniën en daarvoor door de arr. rechtbank alduar veroordeeld tot eene geldboete. De procureur- generaal vroeg vernietiging van dat vonnis en veroor deeling tot ééne maand gevangenisstraf. By kon. besluit van den 22 is, met ingang van 1 Deo. a.s. 1®. dr. A. H. van Andel, geneesheer-directeur van het Rijkskrankzinnigengectieht te Medemblikmet toe hij hielp de dames de blonde nicht het eerst in hef rijtuig. „Waar wilden zy heen? Neen, hij zon haar ge9n raad geven do dames moesten dat zelren maar weten en haar eigen weg kiezen Ja, hij zou de kindertjes voor haar goeden dag zeggenals ze thuis kwamen in hun equipage. Daar rolde het rijtuig heen en hij keek ze na. Met een gevoel vau zelfvoldoening vergeleek hy het forsche, breedgebouwdemaar veel grovere nichtje met zijn mooi, gedistingueerd vrouwtjo. Hij zette zijn bril af en glimlachte vergenoegd. Zulk een nichtje kan toch wat aardigs bedenken Zoo zonder veel praatjes beslag te leggen op paard en rijtuig zou dat op den duur niet lastig zijn Hoe ver zou ze wel boven de negen en twintig zijn Hy keek dien middag dikwijls uit het raam. „Wat bleven die dames lang uit Hij zat juist yverig aan een memorie te werken die bij nog vóór het souper had willen afmaken toen hy het rytuig hoorde stilhouden. De dames lachten en praatten in den gang en Alette stak het hoofd door de deur met hoed en mantel om „O! Wij hebben zooveel pret gehad, Jacob 1" Zij kwam Dog tintelend van de friseche buitenlucht bij hem en kaste hem een paar malen. „Kom je na binnen eten? Weet je of zusje zoet is geweest?" vroeg zij haastig en liep weer weg. Het was een groote nieuwigheid geweest, die uitgang door zyn vrouwtje alleen ondernomenen hij was nieuwsgierig om te vernemeD, hoe zij het gehad hadden. Maar na dadelijk te gaan; men moest ze liever wat laten wachten en verlangen Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1889 | | pagina 2