Hollands Noorderkwartier. QLUevUu QLtltqvtiHschK üertehtfu- ^(Abö-£5crichteu. Kenning van eervol ontslag uit die betrekking benoemd tot inspecteur voor het staatstoezicht op krankzinnigen en krankzinnigengestichten 2°. tot geneesheer-direc teur van het gesticht te Medemblik benoemd de heer dr. S. Ooedes Breuning thans eeröte geneesheer in dat gesticht. Aan de gemeentelijke universiteit te Amster dam ïijn tot dusver 147 studenten voor de eerste maal ingeschreven. De gemeenteraad van Middelburg heeft de jaar wedde van den commissaris van politie van f 1600 tot f 2000 verhoogd. Tot lid der Prov. Staten van Gelderland in het district Zovenaar is gekozen de beer C. L. A. baron van Hugenpoth tot Aerdt, burgemeester van 's-Heeren- berg, r.k. - De gemeenteraad van 's Gravenhage heeft zich vereenigd met het voorstel van burg. en wetb., om daar, waar daartoe aanleiding kan bestaan, het verze keren tegen ongelukken der werklieden voor de werk gevers verplichtend te stellen, tot welk einde zij voor nemens zijn in de bestekken voor uil te voeren ge meente-werken voortaan eene bepaling te doen opnemen, waardoor den aannemer die verzekering wordt opgelegd. De minister van waterstaat brengt, met verwijzing naar zijne mededeeliug in de Staatscourant van 18 Sep tember 1889 No. 220, ter kennis van belanghebbenden, datter gedeeltelijke uitvoering van bet bon. besluit van 17 Juli 1889 (Staatsblad No. 95), met ingaug van 1 November e.k. te Groningen en te Hoorn een rijks- proefstation zal worden geopend, aanvankelijk alleen voor zooveel Groningen betreft, voor het onderzoek van meststoflen, voor zooveel Hoorn betreft voor het onder, zoek van voedermiudelen. By het onderzoek worden gevolgd de methodeD, voor elk dezer twee soorten van onderzoekingen medegedeeld in de Staatscourant van 23 Januari 1889 No. 19. Voor het onderzoek der monsters worden de volgende vergoedingen in rekening gebracht A. Meststoflen. 1. Bepaling van vocht f 1,—; 2. ascb f 1 3. 1 en 2 te zamen f 1.50; 4 in waterop losbaar phosphorzuur f 2 5. in citraat oplosbaar pboa- phorzaur f 36. in minerale zuren oplosbaar phos phorzuur f 3 7. stikstof in ammoniakzouten 2,50; 8. id. in salpeterzure zouten f 2,50 9. id. in orgaui- sohen vorm 3; 10. id. naar Dumas f 4; 11. kali 3; 12. qualitaiieve bepalingen, elk afzonderlijk ƒ0,50; 13. qunntiiatieve bepalingen van andere dan de genoemde stoftenelke afzonderlijk f 314. bepaling van on- vervaiscbtheid van Chili-salpeter of beenderen meel enz. f 1. B. Voedermiddelen. 1. Bepaling van echtheid (resp. zuiverheid) f 1 2. vocht f 1; 3, aach f 1; 4. 2 en 3 te zamen 1.50; 5. eiwitstoffen f 36. vet f 2 7. vezelstaf 3 8. zetmeel in aardappelen f 1; 9. suiker f 2,50 10. alcohol 1.50; 11. aschbestanddeelen, ieder bestanddeel f 3. Beroepen bij dened. her?, gemeente te Middeliö ds. H. Damsté, thans te Etten, vroeger te Heemskerk. Den 22 des avonds bood de burgemeester vau Scha- gen deu leden van den gemeenteraad, benevens aan die der verschillende vereemgicgen en der feestcommissie, die hem zoo feestelijk in do gemeente hadden ingehaald, in het Noordbollandsch Koffiehuis aldaar een gezelligen feestavond aan. Menig woord van harteijjken dank voor de hem b toonde belangstelling werd er door den bur gemeester gesproken. Dat do genoodigde vereenigingen niet iu gebreke bleven het hare tot de gezelligheid van den avond bij te dragenspreekt van zelf. De armen der gemeente werden dien dag door den gastheer niet vergetenterwijl daags daarna de kinderen der openbare en bijzondere scholen door hem op chocolade en krentenbrood werden onthaald. De gemeenteraad van Heller beeft den 22 aan den heer A. S. Manbeim aldaar het houden eener bank van leening gegund. De vrijzinnige kieevereeniging 's Gravenhage heeft den 22 met 191 tegen 7 stemmen mede den heer H. D. Guyot, gepens, kapitein ter zee, candidaat gesteld voor lid der Tweede Kamer. De heer E, B, Kielstra, oud-lid der Tweede Kamer, trok zich in het belang der eensgezindheid terug. De heer J. C. Euscbedé, burgemeester van Vel- zen en de heer H. J. Versteeg, burgemeester van Z3AQd3.ll}, zijn door dan Sohach van Perzië benoemd tot officier (ridder 4e kl.) in de orde van den Leeuw en de Zon. De afdeelingen der Eerste Kamer hebben benoemd tot rapporteurs over de onderwijswet de heeren Kap- peijne (voorzitter), de Vos van Steenwijk, Rangers, Six en Alberda van Ekensteiu. In de N. R. Courant wordt omtrent den hoofd ambtenaar der posterijen H. G. I. D. te Amsterdata, wiens lijk eenige dagen geleden uit de Haarlemmervaart is opgevischt, medegedeeld, dat er eenigen tijd geleden ten bureele der postwissels te Amsterdam valsohe post wissels aangeboden werden. Door den zeer juisten namaak bedrogen betaalde die ambtenaar deze post wissels uit. Door de hoofdadministratie werd by aan sprakelijk gesteld voor da uitbetaling van eenen wissel groot f 160, waarvan de vervalsching opgemerkt had dienen te zijn. Hij schijnt zich die zaak toen zoo aan getrokken te hebben, dat hij zich van kant maakte. De afdeeling Zaandijk der Vereeniging „het Witte Kruis" heeft aan de inwoners aldaar bekend gemaakt, dat zij hen, die daarvan willen gebruik maken, geheel of gedeeltelijk schadeloos zal stellen in den aanleg voor duinwaterten einde het gebruik van zuiver water in het belang der gezondheid te bevorderen. Tot secretaris-penningmeester van den IJpolder is benoemd de heer mr. H. Suermondt te Haarlem. Ds. A, E. van Deiuse heeft bet beroep naar de herv. gemeente te Heemskerk aangenomen. Wegens het epidemisch heerschen der mazelen is de openbare school te Grootebroek voor onbepaal- den tijd gesloten. Bedankt voor let b roep naar Spanbroek en Opmeer do^r ds. v. d. Scheer te Drachten en ?oor het beroep naar de doopsgezinde gemeente te Helder door ds. J. F. Bakker te Twisk. Men schrijft ods nit Egmoud aan Zee Er is een spreekwoord dat zegt „beter duur dan niet te koop" en een ander „a'le waar naar zijn geld" doch welk hier moet worden toegepast, daarover is men het nog niet eens. Het is zeker wel van aïgemeene bekendheid, dat er te Egmond aan Zee aan zand geen gebrek is A' wie die groote duinhoopen heeft aanschouwd, zal deze mee ning wel ten volle zyn toegedaan, doch die meent dat men hier het zand maar voor het scheppen heefL, heeft zeer zeker buiten den waard gerekend Van al dat zand is er één soort dat bij onze huis moeders zeer hoog etaat aangeschreven, n.l. het zand zoo uiterst fijn en blaak, hetwelk aan 't strand te vinden en onder den naam van stuifzand bekend is en zich uitermate leent om aan het ijzer, koper of tin eene blankheid te geven 166 prachtig, als met geen poeder of poetspomade kan verkregen worden. Sints jaren was men gewoon zich dat zand onge hinderd toe te eigenen, zonder dat er ooit aan gedacht werd, dat men zich aan diefstal schuldig maakte. Van heinde en verre kwam men naar hier, om dat zand bij karren vol weg te halen, zelfs van plaatsen,waar men even als hier rondom in het zand verscholen ligt, tot het vóór enkele weken verboden werd, dit zonder toestem ming vac den rechthebbende te doen. Een aïgemeene klacht ontstond over deze beperking der sints jaren bestaan hebbende gewoonte of misschien wel toegevend heid. Doch men bedacht ten slotte; „beter duur dan niet te koop" en ricbtte, aangezien dat zand beschouwd wordt 's rijks eigendom te zijn, tot deu minister van waterstaathandel en nijverheid het verzoek om het uitsluitend recht, het benoodigde zand van het sLrand weg te halen tegen eene jaarlijhsche vergoeding van f 7,50. Dezer dagen werd den verzoeker echter in kennis gesteld, dat aan zijn verzoek niet kon worden voldaan. Waarom? dat ligt nog in het duister. Men verdiept zich wel in gissingen en zegt. dat het aanbod misschien wei wat te gering is, gedachtig aan het spreokwoord „alle waar naar zijn geld". Want nu het gebleken is, dat dit zand zoo gewild is zoekt men wellicht een middel om er de ju'ste waarde voor te krijgen. Wie weet welk eene bron vau inkomst hierin nog te vinden is. Voor de verkiezing van een hoofdingeland in het 4e district duinkavel van de Hondsbosscbe en Duinen tot Petten zijn alle stemmen (48) uitgebracht op den heer Jacob Vaikering te RinnegOm die mitsdien herkozen is. Van wege den polder en de banna ürsem is tot hoofdingeland van het Ambacht van Westfrieeland, genaamd Geestmerambachtgekozen de heer P. Koppei. In de najaarsvergadering der leden te houden op woensdag 6 November 1889des voormiddags te 10 urebij den heer L. de Goede te Hoorili zullen de volgende punten van beschrijving worden behandeld mededeeling van verschillenden aard ingekomen stuk ken verslag van het landhuiahoudkundig congres. Uit te biengen door den heer Jn. Zijp Kz.; verslag vhn de vergadering van de vereeniging „Het Nederlandsch Paardenstamboek"; Uit te breugen door den heer W. Teengsrapport omtrenta. het onderzoek naar de goede werking der hier bestaande bliksemafleiders. Rap porteur de heer R. D. Kaan b. Blunt's veevoederpers. Rapporteur jhr. mr. P. van Foreestc. den aankoop van engelsche fokrammen. Rapporteur de heer S. Zuur bier d. het bewaren en vervoer van melk, melkprijzen en melk-export. Rapporteur de heer E. C. Wil ekes Macdonald e. de gehouden stremselproaven. Rappor teur de beer K. Breebaart Jr.; f. de verspreiding van voorjaars-zaaizaden. Rapporteur de heer W. Teencs; Benoeming van eene commissie van drie leden tot het onderzoeken der rekening van dit en der begrooting van het volgende jaar. Voordracht van het bestuur de heeren P. SchuurmanP. Stapel en K. Tensen Bepaling van de plaats waar de aïgemeene vergadering in Maart 1890 zal gehouden worden. Voordracht van het bestuur: Nieuwe NledorpPraktische proef neming, tijdens de vergadering, met dr. Rijder's patent amerik. droogtoestellendoor den heer G. Stout te TielVoorstel van de afdeeling Zjpe der Hollanlsche msatscbappij van landbouw, luidende als volgtGezien de groote onbillykheid der wet, dia bij eventueele ge vallen van vlekziekte ODder de varkens voorschrijft deze te onteigenen en te verbranden zocder eenige vergoe ding te geven aan den eigenaar, bij de regeering aan te dringen tot wijziging dier wetwaarbij aaa be trokkenen in bedoelde gevallen de halve waarde van rijkswege wordt uitbetaald. In te leiden door eerr der leden der afdeeling Zijpe. Voorstellen van het bestuura. tot het nemen van proeven met kunstmeststoften op weiland. Inleider de heer C. J. van Lookeren Campagnedirecteur van 's rijksproef station te Hoorn b tot het houden van een wedstrijd met kunstmest-3trooimachines. Inleider de heer E. C. Willekes Macdonald c. tot het beproeven van een nieuw landbouwwerktuig (bietenrooier). Inleider de heer K. Breebaart Jr.; d. toe het houden van eene tentoonstelling van rundvee, schapen en kaas. Inleider de heer K. Swaag e. om voor f 1000 deel te nemen in het waarborgfonds voor de tentoonstelling te Buenos- Ayres mits voor die tentoonstelling minstens 20 stuks rundvee in de provincie N'oordboiland worden aange kocht. Inleider de heer J. Zijp Hz,; f. omtrent ver spreiding van deugdelijke voorjaars-zaaizaden. Inleider de beer W, Teengs. Tuinlieden en groentenbouwers worden met het oog op punt 8 van dezen beschrijvings brief, tot het bijwonen dezer vergadering uitgenoodigd. Naar gemeld wordtis den spoorw-ogconduoteura in Duitschland op straf verhodenhet woord biljet te gebruiken. Zy moeten in plaats daarvan het woord Fahrrkarte bezigen. Volgens de Zeitaohrift des Vereins dass. Land-und- Forat-wirthe heeft men voor het eerst aan het land bouwproefstation te Knoxville (Tennessee, V. S.) eene nieuwe ziekte der aardappelen waargenomen. Niet bet loofmaar de knollen worden er door aangetaster ontstaan kleine wratten ieder omgeven door een in gezonken kring de knol wordt rimpelig, leerachtig en droogt eindelijk geheel uit. Aanleiding oorzaak an- guilialas of microscopisch kleine aaltjea, nauw verwant met de aaltjea welke in ons land de rogge, de b eten, de kaarden hyacinten en tal van andere planten be zoeken. Het ia bekend dat al deze kleine insecten tot het geslacht der nemaloden beboerendeeen taai leven bezitten en zeer moeilyk uit te roeien zijn. Het geval is denkbaar dat deze auguillulae vroeg of laat met Noord-Amerikaansche pootaardappelen b. v. naar Europa worden overgebracht. In het Heerenveensch Nieuw-Advertentieblad komt een ingezonden stak voor, waarin het wedervaren wordt medegedeeld van drie ingezetenen van Terkapledie door de spaansche veekoopers, die daar eenigen tijd te Akkrum vertoefden, ala oppassers en bewakers van het gekochte vee waren aangenomen. Zij werden, tegen een daalder daags, behalve reis- en verblijfkosten, aange nomen om het veetransport tot Bilbao ot of desverkie- zende tot Madrid te begeleiden. Van Akkrum naar Rotterdam werd het vee per spoor, vandaar naar Bilbao per stoomboot vervoerd. Nadat het in laatstgenoemde plaats vier dagen rust had gehouden en weder in de waggons was geladen vroegen de geleiders die niet naar Madrid wenschten te gaan afrekening. Onder allerhande voorwendsels werd deze geweigerd en bij het hiorop ontstane standje, namen de omstanders zulk eene dreigende houding aan dat de Friezen het geraden achtten zonder betaling zoo spoedig mogelijk te maken, dat ze weder aan boord van de b ot kwamen, die hen naar Spanje had gebracht en te Biibio nog in de haven lag. Gelukkig was de kapitein der boot bereid hen tegen betaling van f 1 kostgeld per dag gratia naar het vaderland terug te brengen. De inzender vraagt of er voor ons gouvernement geen termen bestaan om tegen eene dergelijke schending van het volkenrecht op te komen. 'S GRAVENHAGE, 24 Oct. Eerste Kamer. Heden werden aangenomen met 36 tegen 6 stemmen het ontwerp tot den bouw van een pantser-dekschip en eenparig die tot instelling van eea consulaat-generaal te Teheran; houdende bepalingen op de viBJeberij van vreemdelingen in territoriale wateren; tot wijziging der arteenwet; houdende eon suppletoire begrooting voor binnenlandsehe zaken betreffende de verbetering \an de rivier de Waal; tot uitbreiding der marechaussee; betreffende de nadere regeling van den dienst der lokaalspóórwegéfi en dat tot instelling van een rijkslandbouwproafstation in Indie. De Kamer is uiteengegaan. De eerste volksvoordracht in dezen winter van wege het departement Alkmaar der Maatschappij tot nut van het algemeenhad den 22 in hec lokaal Harmonie, alhier, plaats. De heeren G. Kerkhoven Dz. en A. Heijn Sz., beiden alhier, gaven, nadat de voorzitter, de beer M. Cohen Stuart, met eau kernachtig woord de bijeenkomst geopend hadmet goede door de tal rijke aanwezigen blijkbaar zeer gewaardeerde voordracht, eenige letterkundige schetsen ten beste. De laatste onderscheidde zich bovendien, doordat bij, in costuum, met uitmuntende mimiek en onverbeterlijke actie, een paar nummers voordroeg waarvau het eene hem ook gelegenheid gaf, zijn meesterschap over het weergeven van dialecten te bewijzen. Hat was een hoogst genot volle avond. In eene vergadering van het departement Alkmaar der Maatschappij tot nut van het algemeen, don 23 's avonds op de bovenzaal van het café Central alhier gehouden, trad de heer H. F. Chappais, van Geertrui- denberg, de gunstig bekende en zoo vruchtbare roman schrijver als spreker op. „Paljas" en „Een uiterste middel" waren de door hem gekozen novellen, die met groote vaardigheid en soberheid werden weergegeven, zonder dat echter aan de teekening van toestanden en karakters iets te kort werd gedaan. De heer Chappuis spreekt dan ook uitmuntendmaar draagt nog beter voor. Zyn stem is buigzaam, bij heeft die volkomen in zijn macht en beheerscht daarmee geheel wat hij zijn toshoorders teeke.en wil. Het Nut heeft in dezen spreker eene uitmuntende keuze gedaan. De rederijkerskamer FidsliO heeft de goede gedachte opgevat, eerstdaags, ten voordesle van da slachtoffers van de overstrooming in den Mijzerpolder, eene tooneelvoorstelling te geven. Daartoe zullen in- teekenlysten aan de ingezetenen worden aangeboden die naar wij verwachten met vele haudteekeningen zullen worden voorzien. VEILING VAN VASTE GOEDEREN. Door den Notaris H. J. DE LANGE op 23 Oct. 1889. van de te Heiloo gelegen perceelenals 1. Heerenhuis, oranjerie, tuin en erf, B 301, 251 en 265. Str. P. Messelaarf 2320,- Opgebouden. 2. Huis en erf en bouwland B 267, 393 en 407. Str. P. Messelaar 1005,- 3. Huis en erf B 280. Str. I. Reik 60,- 4. Bouwland. Str. I. Schipper 300,- 23 en 4. te zamen, verhoogd door J. Muijs tot 1485,- 5. Huis en erf A 557- Str. C. van der Oord 340,- 6. Tuingrond, 34 a., 60 c.a. Str. J. Muijs 1180,- 5 en 6te zamen, verhoogd door J. Muijs tot 1590,- 7. Tuingrond, 60 a., 91 c a Str. P. Messelaar 1500,- 8. Tuingrond, 24 a., iO c.a. Str. S. Keet z. 500,- 9. Tuingrond, 25 a40 c.a. Str. I. Reik 425.- 10. Tuingrond, 26 a., 10 c.a. Str. 1. Reik 360,- 11. Tuingrond, 11 a., 10 c.a, Str. P. Messelaar 185,- 7 tot cn met 11 opgehouden.

Alkmaarsche Courant | 1889 | | pagina 3