PATENTEN. Groot® Veemarkten No. 128*. Een en Negentigste Jaargang. 1889. TWEEDE BXjAB. ZONDAG 27 OCTOBER. op Maandag 4 en Woens- dag 20 No vein ber 1889. CROOTE VEEMARKTEN Maandagsche Veemarkt (fiebeette. te ALK.MAAR, dit jaar invallen op 4 en SO Novem ber 18ë9 en dat op ZOPIll&ACi 3 Novem ber 1889 geen vee op de markt zal worden toegelaten vóór des middags IS uren. IXieiuresiootnabij de S^anaathaile en op den Mioningsiveg. DUXTSCHLAND. De Rijksdag heeft den 24 in zijne derde zitting, daar in de twee vorige zittingen geen voldoend aantal leden tegenwoordig was, den heer von Levetzow, conservatiefberkosen tot eersten voor zitter en de heeren Bnhl, nationaal liberaal en vrijheer vin Unrahe-Bomst vrij conservatief, tot ondervoor zitters. De volgende zitting werd op den 29 bepaald de begrooting wordt dan in behandeling genomen. ENGELAND. De heer Gladstone heeft te South- port de aangekondigde rede gehouden. Daarin be toogde bij, dat de laatste berichten uit Creta en Armenie het bewijs leverden, hoe slecht deze provinciën door de turksoho regeering bestuurd werden, terwijl het voort duren van het turksoho wanbeheer eene blijvende be dreiging voor Europa is. FRANKRIJK. De Kamer en de Senaat zijn tegen den 12 November bijeengeroepen. iSitmealAub. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. QKUvlci. ALKMAARSCHE COURANT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat de Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar. A. MACLAINE PONT. 19 Oct. 1889. De Secretaris, NUROUT VAN DER VEEN. DE QEWONE wordt bij gelegenheid der groote veemarkt op 4 N o- vember 1889 gehouden op de Gedempte BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR herinneren dat het volgens artikel 210 der algemeene politie-verordening van 8 April 1889 verboden isvoor zooveel daarin bij de wet van 35 Mei 1880 (Staatsblad No. 89) niet voorzien is vogels te vangen in den hout en de plantsoenen zijnde aan de politie opgedragen, op de naleving van dit verbod streng toe te zien. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 26 Oct. 1889. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. De VOLJAARSPATENTEN, le kwartaal 1889/90, aangevraagd in Juni en J u li j 1., óók van de bui tengemeenten Akersloot, Anna Paulowna, Assendelft BarsiugerhornBeemster, Bergen, Beverwijk, Blokzijl, Broek op Langedijk, Callantsoog Castricum Edam Egmoud aan ZeeEgmond-binnen, Graft, Haring- carspel, Heemskerk, Heer Hugowaard Ileiloo, Hel der, Hensbroek Hoogwoud, Jisp, Koedijk, Kwadijk, LimmeD, Nieuwe Niedorp, Noordscharwoude, Obdain, Oosthuizen Oterleek Oude Niedorp, Oudcarspel Oudorp, PettenPnrmerendRijp, Schagen, Scher- merhorn SchoorlSint Maarten, Spanbroek, Sijbe- carspelTexel, Uitgeest, Ursem Warmenhuizen Wieringen Wieringerwaard Winkel, Wormer, Zuid- scharwoude, Zuid- en Noordschermer en Zijpe, kunnen op de eerstvolgende 14 werkdagen, tusschen 9 en 3 uren tot en met Zaterdag 9 November, ter secretarie dezer gemeente worden afgehaald. SuitetMAtiÖ, DENEMARKEN. In het Folketbing heeft de heer Holstem Ledreborg voorgesteld de voorloopig, zonder goedkeuring van den Rijksdag uitgevaardigde staatebegrootiug naar eene commissie te verzenden. Eene motie van wantrouwen in het ministerie, door den heer Berg ingediend, werd met 64 tegen 11 stem men verworpen. Bij de aan den Rijksdag ingediende begrooting is een leeninggplan gevoegd waarbij 246$ milloen mark wordt aangevraagdwaarvan een groot d8el wederom bestemd is voor buitengewone legeroitgaven. Beieren. Minister von Lutz heeft aan de com missie voor de tinancien nit de Kamer medegedeeld dat de toestand van Koning Otto onveranderd blijft. Hij blijft ongevoelig voor betgeen om hem heen voor valt en voedt zieh zeer onregelmatig, Den 22 werd door de maritieme conferentie over de mistseinen beraadslaagd. Onder de ingekomen voorstellen was er een, om den koers door vier muzikale geluiden op de stoomfluit aan te duiden; Noord door eene opklimmende en Znid door eene dalende notenreeks, Oost door ééne noot, gevolgd door eenen dubbeltoon, West door al de noten te gelijkgevolgd door ééne lage noot. Over de vraagof het wensehelijk was door het uitstooten van verschillende tonen den koers van het betrokken Echip aan te duiden, was van 119 kapiteins advies in gekomen tegen het voorschrijven van dergelijke sein- stelsels 47 kapiteins en 2 reeders hadden zich er voor verklaard, mits de seinen niet ingewikkeld werdenen slechts 28 waren voor een meer uitgewerkt stelsel. Een bepaald besluit werd niet genomen. Daarentegen werd een voorschrift aangenomen, om bij mist zooveel moge lijk de vaart te verminderen, hoewel over dat pant de gevoelens zeer verdeeld waren de één betoogdedat men in zoodanig geval wel zou doen met aoo langzaam, de ander met zoo snel mogelijk te varen. De heer Loderconservatief, is te Brighton tot lid van het Lagerhuis gekozen met eene meerderheid van 2507 stemmende meerderheidbij de vorige verkie> zing door de conservatieven behaaldwas 3300. Bij het afdeelingscnderzoek van Hoofdstuk II der Staatabegrooting (Hooge collegiën) werd er op gewezen, dat bij h t verleenen van decoratiën niet lang geleden ettelyke fouten hebben plaats gehad. Ridderorden werden verleend aan personen, die daarmede reeds waren begiftigd, en aan personen, die reeds waren overleden. Wo;den, vroeg men, ter banselar.j geene lijsten aange bonden betreffende de gedecoreerde personen Zoo ja, dan zijn fouten als de genoemde, voor zooveel betreft de benoeming van reeds met de orde begiftigden, door raadpleging der lijsten wel te voorkomen terwijl het voordragen van reeds overleden personen niet dan aan onoplettendheid kan worden toegeschreven. Men wenscbte hierop de aandacht der regeering te vestigen. Bij het onderzoek der toet op de middelen werd o. a. gevraagd, of de regeering gezind was een voorstel te doen tot afschaffing der Staatsloterijwaarvan de onze delijke werking volgens eenige leden niet viel te ont kennen en of de helling van f 49615 als bijdrage van leerlingen der Rijks hoogere burgerscholen bij eene uitgave in 1888 van f 489.230 als een billijk schoolgeld kou worden beschouwd Het vergrooten en verbouwen der ned. herv. kerk te Zandvoort is voor f 7498 gegund aan den laag- sten inschrijver, den heer Jan de Jong, aannemer aldaar. Men schrijft ons uit Koedijk: Sedert jaar en dag was de Koedijker gewoon 's mor gens zijn raam en deur te vinden, zóó als hg ze's avonds had verlaten. Sommigen komen nu, tot ban schrik, tot de ontdekking, dat het geraden is, deze goed te sluiten. Vóór een veertien dagen toob bemerkten een paar ingezetenen, dat men des nachts beproefd had een raam of een raampje te openen, terwijl de bakker de Z. eenige broodjes miste uit zijn wagen in een schaartje. En nu deze week werd de winkelier V. te middernacht gewekt door gedrniseh aan zijn winkeldeur. Meenende zaken te kannen doen, begaf hjj zich naar voren om te bemerken, dat een paar mannen zich haastig verwijderden, leder zorge dus voor een goede sluiting en de politie doe haar plicht! Als hoofd-ingeland voor het ambacht Schager- 6n Nisdorper Koggen van den Hondsbossche en Duinen tot Petten is benoemd, in plaats van wylen den heer J. Spaans Jr. te Barsiagerhorn, de heer Jb. Stammes te Schagen en herbenoemd de heer K. Bree baart te Winkel. De kerkeraad der hervormde gemeente te Zijpe heeft tot predikant voor bet noordelijk deel der gemeente beroepen den heer ds. W. Muring, predikant te St. Maarten en Valkoog. Beroepen bij de lutb. gemeente te Modecublik, C, E. Scharten, prop. te Amsterdam. De gemeenteraad van Opmeer heeft de jaar wedde van het hoofd der openbare school, met ingang van 1890, bepaald op f 900, met verplichting om ook daarvoor, zoo noodig, herhalingsonderwijs te geven ge durende November, December, Januari en Februari tot heden bedroeg de vaste jaarwedde f 800 en de toelage voor het geven van herhalingsonderwijs f 150, De gemeenteraad van Helder beeft besloten tot stichting van gemeentewege van een lokaal voor den afslag van zeeviscb, in de nabijheid der scheeps timmerwerf de Hoop. De anti-revolutionaire kiezersbond „Marnix" heeft aan de Eerste Kamer een afdruk gezonden van zijn vroeger adres aan de Tweede Kamer, met verzoek de schoolwet niet aan te nemen. Zijne vroegere bezwaren tegen die wet zijn nog vermeerderd en verzwaard door het feit, dat de Rijks-uitgaven voor de school weder met f 1,000,000 verhoogd worden. Bij kon. besluit van den 24 zijn o. a. benoemd tot burgemeestermet ingang van 1 Nov., van Haar- lemmerliede en Spaarnwoude, de heer jhr. W. Ph. Teding van Berkhoutmet ingang van 5 Nov., vaD Opperdoes de heer B. Baggerman van Hou- weninge. De gemeenteraad van Rotterdam heeft den 24 aan burg. en weth. op hunne aanvrage een krediet van f 15000 verleend voor uitgaven en belooningen ter zake van gedurende de werkstaking aldaar van overheidswege genomen maatregelen. Den 24 zijn te Amsterdam van de acht voor onderwijzeres geëxamineerden twee geslaagd, namelijk de dames A. A. van der Meer en M. E. Peters, beiden te Amsterdam; en den 25 vijf van de dertien, namelijk de dames F. van der Wyk te Amsterdam, C. Fris te AssendelftM. C. Gerk te Haarlem R. B. F. E. de Holl te Zaandam en A. C, van Jnchem te Velzen. Den 25 des ochtends te 9 uren is te Rotterdam door het springen van den helm van den ketel een hevige brand nitgebroken in de branderij van den heer C. Lenterman aan de Binnenrotte. Het gebouw is geheel uitgebrand. Den 25 des morgens is bij de donaneloods van den Rijnspoorweg aan den Kadijk te Amsterdam een rangeerder tusschen de wagens gevallen, terwijl hij bezig was een stang los te maken de wagens gingen over hem heen, zoodat hij onmiddellijk dood was. Hij laat eene vrouw met kinderen na. Hoezeer men in Friesland den stoombootveerdienst Enkhuizen—-Stavoren waardeert bewijst het volgende stukje, dat een der aldaar verschijnende bladen „FRISO" over de veerboot „Groningen'' bevat: Is de reis nit Friesland naar Amsterdam reeds veel sneller en beter dan vroeger, door aansluitende, vlugge treinen, vooral is zij veel aangenamer geworden door den stoombootdienst tusschen Stavoren en Enkhnizen. Moge het in den winter wel eens lastig zijn door ijsgang, ook mist en harde wind de vaart soms min aangenaam maken dat heeft ook zijn goede zijde. Het tegenwoordig geslaoht mag wel eens een stoot en een duw krijgen, het kan geen kwaad, als het eens voor eene korte poos heen en weer wordt geschud, de reisgemakken zouden het anders te week maken. Ga echter eens met fraai weder op reis welk een genot voor den reiziger als hij te Stavoren den trein verlaat, op de boot stapt en zich los en vrij kan bewegen. Statig stoomt de nieuwe stoomboot Gronin gen de haven uitwelk een aanblik daar over die ruime zeeMen gevoelt zich verruimd en de oogen die daar even te voren in de coupé wantrouwend ronddwaaldenblikken nu vroolijk naar de heldere lucht en vriendelijke stemmen klinken rondom. Een glas bier of eene meer vaste hartsterking voor den verder weg komenden reiziger geven al spoedig een huiselijk karakter aan het samenzijn. Men ziet nu eens om zich heen en bemerkthoe netjes alles op die stoomboot er nit ziet. Op de campagne is de kap eener luohtacheppingvan fraai bewerkt matglasom geven door gemakkelijke bankentaboeretjes staan mede voor de handmet een klein trapje bereikt men de deksalon die een vrjj gezicht over de zee laat en waar mahoniehout en koperwerk evenals het koperwerk bovendeks, helder glanst enjjblinkt. In de benedensalon vindt men alles weer fraai gemenbeleerd, gemakkelijke roodtrijpen rustbanken lokken tot plaats nemen uitnadert men het pavilioen, dan haivert men bijna het lichtblauw gebloemd tapijt te betreden, de tafelde kanapés zijn bedekt met een zachte stof van dezelfde kleurgekleurde ballons op de lampen, fraaie paneelen en schilderstukken van Witkamp maken dit compartiment tot een gezellig verblijf. De restaurateurvoorkomend en beleefdvlugge bediendengoede spijzen en dranken alles werkt er toe mede om het kort verblijf aan boord zoo aange naam mogelijk te maken. Is men op de campagne of in de rookkamer, dan behoeft men slechts op een knopje te drukken en da luohtdrukbel roept dadelijk een der gedienstige geesten om het noodige aan te brengen. In de voorkajuit vindt men minder weelde, maar alles is toch gemakkelijk, luchtig en licht, ook vindt men daar een vertrekje, waarin dames, die het noodig oordeelen eenige cogenblikken in stille afzondering door te brengen, eene veilige schuilplaats vinden. De zeemanschap wordt in acht genomen door een kapitein en zijn stafde chef-machinist zorgt er voor dat de krachtige machines meer dan de vereisohte snelheid aan het schip, geven want de boot komt telkens vóór den bepaalden tijd aan. Op bet voordek vindt men twee rnime zeewaardige sloepen bovendien staan er nog een paar banken van eenigszins vreemde constructie, die tot dubbelen dienst zijn bestemd in gewone omstandigheden kan men er op gaan zitten, in buitengewone gevallen bij eventuele schipbreuk, heeft men slechts op eene veer te drukken en er is een reddingtoestel gereed, waarop acht personen kunnen plaats nemen. Zoodra de avond valt, begint er.^weder een nieuw levenoveral vindt men benedendeks electriscb licht aangenaam voor de oogen en niet verhittend voor het hoofd en bij aankomst aan het station werpt eene electrische lamp haar stralenbundels fantastisch over vaartuig, aanlegplaats en trein, zoodat de meest kort zichtige zelfs over geen strootje kan vallea. Er is thans een derde boot, een nieuwe Friesand, in aanbouw en is die gereed dan zal bet stoomboot- veer Stavoren—Enkhnizen ook bij gewone tegenspoe den, voldoende in het verkeer kannen voorzien.

Alkmaarsche Courant | 1889 | | pagina 5