FRANKRIJK. De beroemde franache toonéAl- Bohrijver Emile Augier is den 25 te Croisy overleden. De bijeenkomstdoor eenige leden der rechterzjjde belegdom te spreken over de houding dier party in de aanstaande sitting is mislukt. Van de 173 uitge- noodigde leden waren slechts 48 tegenwoordig. De vergadering duurde een half uur en eindigde met het besluitom na de opening der Kamer op 13 Nov. eene tweede bijeenkomst te beleggen. Bisschop Ereppel verklaarde zich voor eene krachtige oppositie tegen de regeering in aansluiting met de bonapartistendoch de hertog de Boebefoucauld was minder heftig gestemd. GRIEKENLAND. Den 25 is prinses Sophie van Pruisende toekomstige Koninginmet hare moe der, Keizerin Frederik en hare zusters te Athene te kwart voor vieren des namiddags aangekomen. Alle straten waren met de nationale kleuren en myrtheu- takken versierd en de geheele bevolking was op de been om haar te ontvangen. De Kam:r had hare zittingen verdaagd en de scholen zijn gedurende eene week gesloten. Op den weg van het station naar het paleis werd de stoet met buitengewone geestdrift begroet. De brnidin het wit gekleedzat in het eerste rijtuigmet koningin Olga van Griekenland ter rechterzijde reed de Koning, ter linkerzijde de Kroonprins te paardin het tweede rijtuig waren gezeten de Keizerin van Duitschlandde Koningin van Denemarken met den Prins van Wales. Na de uankomst ten paleize vertoonde de bruid zich herhaal delijk op het balkon, de menigte met haren zakdoek toe wuivende. Den 2G, des namiddags te 4 uren, kwam de Keizer van Duitschland in de haven van Piraeus aan, waar de Koning en da Koningin van Griekenland, prins George, de prins van Wales, de kroonprins van Bus- land enz. hem afwachtten. Zoodra hij aan wal gestapt was, eprak de burgemeester hem uit naam der burgerij toe en nadat de eerewacht in oogenschouw was genomen, begaf men zich met een extra trein naar Athene. Daar werden de gasten opgewacht door de ministers en de stedeiijke overheid. Overal worden de vorstelijke per» sonen luide toegejniehtvooral toen zij zich op het balkou vertoonden. Den 27 werd het huwelijk tussehen den hertog van Sparta en prinses Sophie voltrokken. Na den afloop der plechtigheid had een feestmaal ten hove plaats waaraan 300 personen deel namen. De bruidegom bertog Constantiju zat op de eere plaats. Aan zijne linkerzijde zaten zijne moeder de duitsche Keizer en de prinses van Wales, en aan zijne rechterzijde de bruid de Koning van Denemarken en Keizerin Frederik. Tegenover het bruidspaar zaten de Koning van Grie kenland de Keizerin van Duitschlandde prins van Wales en de ruesiscbe kroonprins. De Koning van Griekenland stelde een dronk in op het jonge echtpaar en op den Keizer en de Keizerin van Duitschland. De duitsche Keizer dronk ook op het jonge paar en daarna op den Koning en de Koningin van Griekenland, het grieksche volk en de hoofdstad Athene. Hij voegde er bijovertuigd te zijn. dat zijne zuster in Koning George en Koningin Olga een tweeden vader en moeder zou vinden en door het grieksche volk met liefde zou worden ontvangen. OOSTENRUK-HONGARIJE. Prins Ferdi nand van Bulgarije kwam den 26 te Weeuen aan, al waar hij eenige dagen zal verblijven. De hongaarsche Kamer heeft den 26 bepaald, dat den C November in behandeling zal worden genomen een door den heer Frangi en andere leden der uiterste linkerzijde ingediend voorstel, om den minister voor de landsverde diging don heer Fejervary, in staat van beschuldiging ^e stellen. SERVIE. De oud-koning Milan heeft aan den voorzitter der Skuptscbina eene depêche gezonden waarin bij verklaart, dat, ofschoon hij zich uit het staat kundig leven heeft teruggetrokken en zich ook verder niet meer met de staatkunde wil bemoeien, hij zijne beste wenschen uit voor deu arbeid der nationale ver gadering. In bet adres van antwoord op de troonrede, dat de meerderheid der Skuptschina heeft voorgesteld word} met voldoening gewezen op de goede betrekkingen tus sehen Servie en de andere mogendheden. De Skuptschi na sluit zich aan bij de pogiDgen door de regeeriug in het werk gesteld om met de andere volkeren van het Balkan-Schiereiland samen te werken tot ontwik keling hunner zelfstandigheid. stil en in zich zelve gekeerd en merkte niets op van wat anders haar spotlust zou opgewekt hebben en zij moest al haro krachten inspannen, om eenigszins aardig te zijn. Yan avond waren zy weer uitgevraagd, op een groot feest bij kapitein Böakmaun. Zy had maar een paar gekleede japonnen, die haar nog goed pasten en had die voor den dag gehaald, om te zienwelke versierselen er het best bij stonden. Maar toen zij zich zou kleeden, voelde zij zich erg moe. Zij wist nietwat ze doen zouen stelde het kleeden nog zooveel mogelijk uit. „Wel, Jakob, zou ik gaan vroeg Alette, toen Jacob binnenkwam, om de kantoorlamp op te steken. „Zou het je niet wat opvrooljjken, Letta-lief, je kunt laten inspannen en er heen rijden „Maar het zou ook heerlijk zijn eens een avond alleen thuis te zijn en op de sofa te liggen lezen niet waar, Jacob?" „Ja, kindje, misschien is dat wel beter voor je." „Nudan doe ik het ook zekerik hang de japon weer op, ik zal „Constance, Constance riep ze aan haar deur, „ge moet vanavond maar alleen uitgaan... Wat trek je aan Je kunt wel een kanten kraagje van mij te leen krijgen, en mijn nieuwe zilveren haarspelden" Wordt vervolgd. BULGARIJE. Prins Ferdinand deelde per tele gram mededat hij door familie-omstandigheden terug gehouden werd en daarom den minister-president Stam- boulofi machtigde de Sobranje te openen. TURKIJE. Bij schokken van aardbeving, in de afgeloopen week in den omtrek der Dardanellen ge voeld. zijn ongeveer 200 personen omgekomen. Sitmrnl&ttb. By kon. besluit van deu 18 is tot ridder in de orde van den Nederl. Leeuw benoemd de kapitein Marcakoft, gezagvoerder van het russische stoomschip Bossia. Deu 24 is te Monnikendam eea jongen door een hollend paard met wagen overreden, aan de ge volgen waarvan hij bezweken is. De afdeeling Krommenie van de Vereeniging het Witte Kruis heefc den 24 besloten de haar toege stane gelden als volgt te besteden f 600 voor koste- looze aansluiting van arbeiderswoningen aan de duin waterleiding; 400, onder voorbehoud van de goedkeuring van het hoofdbestuur, voor het maken van een regenbak te Krommeuiedijk en f 1000 voor het verbeteren van het ziekenlokaal. Voor hel op te richten badhuis, waartoe f 4000 gevraagd en verkregen werden, zuilen in No vember plan en teekeuing door het bestuur ingediend worden om daarna eene beslissing te nemen. De Urker vischsehuit U. K. 33 is don 25 te IJ muidon door het engelsche stoomschip Granton in den grond geloopen de opvarenden werden gered. Bij kon. besluit vau den 25 is de commissie van deskundigen, benoemd bij kon. besluit vau deu 25 Juni, die gehoord is over de vraag, of het rotkreupel der schapen als besmettelijk moest worden aangewezen en welke der in de wet van 20 Juli 1870 (Staatsblad No. 131) genoemde maatregelen bij het heerscben of dreigen dier ziekte moesten toegepast worden, met dankbetuiging voor de door haar bewezen diensten, ontbonden. Den 26 is ta Leiden overleden in den ouderdom van 76 jaren de oud-boogleeraar C. G. Cob3t. Van 1841 tot 1884, toen hij wegens 70jarigen leeftyd ontslag moest nemen, was hij als hoogleeraar in het grieksch te Leiden werkzaam. Door zijne philologieche studiën had hij zich een europeeschon naam verworven. De gemeenteraad van HOOTU heeft den 26 besloten, dat de dag van aanvang der veemarkt op donderdag eerst later door hem zal worden vastgesteld. Den 26 des namiddags te ongeveer half een is een gedeelte van den pas opgemetselden muur, aan de Prins Hendrikkade te Amsterdam, van het op den hoek van het Damrak eu die kade iu aanbouw zijnde bótel Victoria naar beneden gevallen op een viertal werklieden, die in do nabijheid werkten; twee hunner werden ernstig en twee licht gekwetst. Een rechterlijk onderzoek is naar de oorzaak ingesteld, Te Dordrecht moest de politie den 24 des avonds de menigte die baldadigheden uithaalde voor het ver gaderlokaal van bet Leger des Heils, met de sabel uit een jagen en de officiereu van dat leger in een rijtuig naar hnis brengen. De gemeentebegrooting te Enkhuizen voor 1890 is den 25 vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op f 75621.35% voor lager onderwijs is f 19,330.71 en voor middelbaar f 10.242.36 uitgetrokken. Den 25 hebben Ged. Staten van Groningen uit spraak gedaan in zake den beer H. Dik lid van den raad te Winschoten, beschuldigd van steen te hebben geleverd ten behoeve van een werk voor rekening van de gemeente Winschoten. Zy namen in hunne uitspraak aandat de levering van steen door genoemden heer aan den aannemer van den kunstweg Winschoten Nieuw-Beorta bewezen is, terwijl hij de wetenschap bezat, dat de steen voor dien weg zou gebruikt worden. Verder waren zij van oordeel, dat deze levering geacht moest worden ta zijn geschied mede ten behoeve van de gemeente Winschoten, vermits het beheer en onder houd van dien weg, krachtens eene tussehen Winacbo- ten en Nieuw-Beerta gesloten overeenkomstvoor ge meenschappelijke rekening van beide gemeenten geschie den. Overeenkomstig art. 26 der gemeentewet is die heer mitsdien vervallen verklaard van het lidmaatschap van den raad der gemeente Winschoten. Den 26 des avonds is door het laten vallen van een lamp door eene dienstbode een ernstige brand in het hotel Weimar aan de Spaansche kade te Botterdam uitgebroken welke men ongeveer 1% uur later eerst kon meester worden. Het achtergedeelte der tweede en derde verdieping brandde geheel uit. De kleeren der dienstbode geraakten in brandeen der logeer gasten kwam baar te hulp en doofde de vlam waarbij hjj ernstige brandwonden aan een der handen bekwam. In den nacht van den 26 op den 27 is te Ven- loo eene aanzienlijke som gelds gastolen uit de brand kast in een wisselkantoor te Venloo. In den nacht van den 26 op den 27 is bij eene alleen wonende weduwe op Olde Galileën te Leeuwarden ingebroken. De inbreker bad een glasruit gebroken in de kamer, waarin de vrouw siiep, waarna hij binnen was gekomen. Eerst maakte hij zich meester van eenig geld uit eene zak op den stoel vóór het bed gelegen. Met de in den zak aanwezige sleutels opende hij vervolgens de secretaire iu eeue andere kamer en nam hy ook het daarin aanwezige geld mede. De inspecteur van politie de Haan kou na van den diefstal kennis te hebben gekregen niet alleen nog denzelfden nacht den inbre ker opsporen en aanhondenmaar ook het gestolen gelddat reeds verborgen wasterechtbrengen. De dader was pas kort te voren uit de celgevangenis te Groningen ontslagen. De Hooge Baad beeft den 28 vernietigd het arrest van het hof te Amsterdam waarbij een persoon was veroordeeld wegens geweldpleging en oprui ing in het openbaar, tijdens eene bijeenkomst van het Leger des Heils te Beverwijk en de zaak verwezen naar het hof te 's-Gravenhage. Den 28 zijn te Amsterdam tot predikanten bij de ned. herv. gemeente beroepen dr. Pb. J, Hoede- maker te Nyland en (Hoogd. dienst) ds. Fr. Voget te Bunde, Oost-Friesland. In eene buitengewone vergadering van aandeelhou. ders der Holl. IJzeren Spoorwegmaatschappij zijn den 28 de voorstallen tot het sluiten der bekende overeenkomst met den Staat met algemeene stemmen aangenomen. Den 28 zijn te Amsterdam drie van de zeven voor onderwijzeres geëxamineerden geslaagd, namelijk de dames C J. Kouwer en G. Over te Haarlem en G. O. Bijl te Amsterdam. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft ia hooger beroep het vonnis der arr. rechtbank te Heerenveen waarbij de ploegbaas bij den spoorweg te Stobbegat ver oordeeld is tot 1 maand hechtenis wegens het aldaar voorgevallen spoorwegongeluk, bevestigd. Gedurende het derde kwartaal van dit jaar wer den te Harderwijk bij het koloniaal werfdepot aange nomen 212 man, waaronder 118 nederlanders en over genomen van de verschillende korpsen hier te lande 100 man, alzoo samen 312 maa, aan wie in het geheel voor handgelden f 79640 werd uitbetaald De beheerders der beide broodfabrieken te Bot terdam hebben de eischen der bakkersgezellen het eerst ingewilligd en daarna ziju den 26 de overige bakkers, met ééne uitzondering, gevolgd de werktijd is alzoo van 100 tot 78 uren verminderd en voor overwerk wordt betaald f 0.20 per uur en des zondags 0.40, De minister van binnenl. zaken heeft in overeen stemming met het gevoelen van Ged. Staten van Fries land bezwaar gemaakt het besluit van den gemeenteraad van Sehoterland tot befffng van een buiteDgewonen hoofdelijken omslag, ter bestrijding der vermeerderle uitgaven van het armwezeD, ter goedkeuring aan den Koning voor te dragen, op grond dat dit in strijd zou zijn met het stelsel de.' gemeentewet en der armenwet. De besturen van verschillende instellingen der ned. herv. gemeente te Botterdam hebben van de na gelaten betrekkingen van mr. P. Kruyff, onlangs over leden, mededeeiing ontvangendat zij op mandeling verzoek van den overledene de volgende aanzienlijke geschenken zullen uitkeeren alsf 60.000 aan de diaconiearmen50,000 aan de diaconiescholen f 30.000 voor een te stichten fonds voor behoeftige weduwen te Botterdam geboren f 10,000 aan het Kinderhuis enz., alles in den vorm van certificaten Werk. Schuld en Hypotheekbank en vij van succes sierechten. Honderd en vijf ingezetenen van Overveen hebben aan den minister van waterstaat verzochthet tegen woordige postgebouw na het eindigen van den hnurtyd niet weder van het gemeentebestuur in huur te nemen, maar te zorgen, dat het postkantoor meer in het dorp komt te liggenten gerieve van het algemeen. Hot hoofdbestuur der Friesche Maatschappij van landbouw heeft besloten eene pacht-commissie in te stellen die, waar zulks verlangd wordt, za! optreden, om door bevoegde zaakkundigen de waarde der lande rijen eenar boerenplaats te doen schatten en daarvan een beredeneerd verslag uit te brengen, dat tot grond slag voor de te bepalen haarsom kan strekken. Onder de ingezetenen van de polder de Seller- mear is dezer dagen eena collecte gehouden ten bate van de noodlijdenden van Mijzen. De Avion Tin Maatschappijeene nederlandsche ondernemingheeft de inschrijving op haar 5 pet. obligatieleeniog van 3.000.000 (in stukken van/1000, 500 en 250) op 1 November a.s. opengesteld. Het maatschappelijk aandeelen-kapitassl eveneens f 3 000.000 bedragendeis geplaatet, en heeft gestrekt tot gedeel telijke betaling der tin-conceasiën die thans het eigen dom van genoemde naamlooee vennootschap vormen. De gemeentebesturen van Oudorp on Oterleek hebben het adres van de hoeren C. Bosman en mr. A. P. de Lange aan de Prov. Staten van Noordbolhnd in zake den lokaal-spoorweg AlkmaarHoorn ondersteund. De gemeenteraad van Deventer heeft den 28 besloten, ma ktgeld op de nieuwe veemarkt te hefleo. Aangenomen het beroep naar do doopsgezinde gemeente te Woudsend door da. S. J. Andriessen te Oost- en West-Graftdijk. Aan den biljart- eu kaartwedstrijd, welke zaterdag in de Landbouw-societeit „Cerès" te Schagen plaats hadnamen 24 personen deel. De prijzeu in den kaartwedstrijd werden behaald door de heeren: Th. Boep en ter Linden de premiën door de heeren Berkhouwer en Voorthuizen; de prijzen in den biljart-wedstrijd door de heeren P. Berkhouwer en J. de Vries. Een talrijk publiek woonde de wedstrijden bij. Men schrijft ons uit Koedijk Uw waarheidlievende correspondent acht zich verplicht terug te komen op zijn laatste bericht. Het tweede gedeelte daarvan toch is hem gebleken onjuist te ziju. De twee mannen die haastig de vlucht namen toen de winkelier V. naar voren kwamblijken slechts in zijn verbeelding te hebben bestaanwerkelijk was het een tienjarig buurmeisje, dat nog een boodschap kwam doen. Wij hopen voor Koedijks bur gers dat alle volgende pogingen tot inbraakzoo schimachtig mogen zijn. Door eenige burgers van Schagen zal een adres aan de Eerste Kamer worden gezondenwaarin de wensch wordt uitgedruktdat de Eerste Kamer het nieuwe wetsontwerp op 't lager onderwijs niet zal aannemen. In eene den 26 gebonden vergadering van het bestuur van den Boud van Liberale Kies- vereenigingen in het kiesdistrict Alkmaar is besloten, het zenden van adressen aan de Eerste Kamer tegen het ontwerp-schoolwet over te laten aan de plaatselijke kiesvareenigingen. Aan den afgevaardigde, den heer nir. W. van der Kaay, zal namens de Kies vareenigingen Schagen Barsingerhorn en Kolhorn worden kennisgegeven, dat de Vereenigingen met genoe gen hebben bespeurd, dat de heer vau deu Kaay zich niet door „politieke redenen" heeft laten verleiden, om vóór de voor het onderwijs in het algemeen zoo ver derfelijke onderwijswet te stemmen. c^eaarerffiwmiiBi mi hi n ifwiimt ■■ihiiim ibiii h—bh—

Alkmaarsche Courant | 1889 | | pagina 2