Verbinding Alkmaar—Hoorn. GRIEKENLAND. De commissie tot ondersteu ning der Oretenzers zal na afloop der feesten aan de vertegenwoordigers der mogendheden een memorie aan bieden waarin een overzicht wordt gegeven van den toestand op Creta en van de wreedheden door de Turken begaan, OOSTENRMK-HONGARIJE. In de vorige wee;£ is in den boheemschea Landdag het voorstel der Jong-Czechen iu behandeling genomen, om een adres aan den Keizer te richten over de zelfstandigheid van het koninkrijk Bobemen en de onvermijdelijke konings kroning. De aanvoerder dior partij, dr. Julius Greyr lichtte dat voorstel toe en viel daarbij heftig uit tegen de ooatenrijksobe grondwet. De aanvoerder der Oud- Czechen, dr. Bieger, stelde voor, bet adres te verzenden naar eene commissie, die het met de grootste aandacht zou moeten overwegenwelk voorstel met daverend gejuich aangenomen werd. In die commissie ziju be noemd 5 leden van de duitsch-clericale groote grond bezitters, vjjf Oud- en vijf Jong-Czechen. fóintisttl&ftb. ST ATEN-GEN ERAAL. Eerst9 Kamer. Tweede Kamer. Staatsbegrootiiij»- voor 1890. lantsoog. Tan hoogstens 10 jaren met een Bijkssubsidie van hoog stens f 540.000 per jaar. Minstens om de vier weken moet eene reis gedaan worden. De havens, welke de booten zullen aandoen, worden aangewezen door den Bijkskanselier. De dienst zal geopend worden hoogstens 12 maanden na de onderteekeniag der overeenkomst. RijBsdflg. Den 29 werd een aanvang gemaakt met de behandeling van de begrooting. De rijkssecretaris van financiën de heer Maltzabn- Gülst, stelde vooral op den voorgrond, dat op de loopende begrooting bij verschillende posten grootere uitgaven, vooral voor het leger, verwacht kunnen worden. De invoerrechten zullen echter f 18.000.000 a 24.000.000 meer opbrengen. Vooral is dit het gevolg van de in voerrechten op graan ofschoon de graanprijzen steeds nog lager bleven dan voorheen. Wat betreft de groote uitgaven op de nieuwe be grooting voor de landsverdediging gevraagd betoogde hij dathoewel er alle hoop bestaat op het behoud van den vrede toch geene middelen mogen verzuimd worden waardoor de handhaving van den vrede kan bevorderd worden. la dat stuk zal worden gezegd dat Cbakir-pacha het eiland door verraad heeft bezet en met aandrang bet verzoek gericht worden tot de mogendheden om Creta van Turkije te scheiden, PORTUGAL. Den 26 is Koning Lodewijk be graven in het panthéon van St. Vincent. BULGARIJE. De opening van de Sobranje is naar aanleiding van de mededeeling dat do Vorst nog niet kon terugkaoren uitgesteld tot 3 November. Consignatiekas. Blijkens het afdeelinga-vorslag over het wetsvoorstel tot instelling eener consignatiekas bleven vele leden het betreuren, dat daarbij niet de consignatie in het algemeen is geregeld, omdat thans de vraag onopgelost blijft, wie aansprakelijk is voor de bij d9 wet van 1841 bedoelde waarden. Breedvoerig werd van gedachten ge wisseld over het voorschrift, dat het gerechtelijk aanbod van gereede betaling ook kan gesehieden in bankbil jetten, omdat dit in overeenstemming is met het alge meen gebruik en noodeloozen last of schade voor bet publiek voorkomt. Met bevoorrechting van de Baak meenden eenige leden heeft dit dus volstrekt niets te maken en er is zeker niemand die daaraan gedacht heeft. Waarborgen bestaan er genoegzaam, want 1°. hij, die geene bankbiljetten van zijn debiteur, die hem een gerechtelijk aanbod doet, wil aannemen, verkrijgt een onvoorwaardelijk recht op betaling tegen de consigna tiekas, d. i. tegen den Staaten 2°. de Staatjegens wies men te allen tijde het recht beeft betaling in bank-? biljetten te weigeren zal wel zorgen ze ook zelf niet aan te nemen, zoodra de omstandigheden voor anderen belang bij weigering medebrengen. Blijft das over bet zeer geringe bezwaar van onnoodige kosten van aanbod en eonsignatie, maar dit ware door eeü3 wettelijke voor ziening op te heffen. Vele leden daarentegen hadden ernstig bezwaar tegen die bevoegdheid. Bij de regeling van een zoodanig ad ministratief' onderwerp raosht men niet traden op het gebied van bet burgerlijk recht op de algemeene be ginselen van dat recht, meer speciaal art. 14)25 B. W., werd hier inbreuk gemaakt. Aan bankbiljetten, hoe soliede ook, geen wettig betaalmiddel, zou op deze wijzo het karakter daarvan en aan hun omloop dat van „conrs forcé*' kunnen worden toegekend. Tevens waren deze leden, in afwijking van het straks ontwikkeld gevoelen, van oordeel dat bij aanneming van dit ontwerp de Staat evenzeer als andere debiteuren van de bevoegd heid tot aanbod in bankbiljetten en consignatie ge bruik kon maken, ja zelfs bet voorschrift van art, 13 der wet van 1863 (Bankwef) met behulp der gewraakte bepaling iliusoir zon worden gemaakt. Hoe praetisch derhalve het doel der nieuwe bepaling zij, zij wettigde niet een zoo willekeurigen greep in gewiohtige burger rechtelijke en fiduciaire beginselen. Deze leden weneebten dan ook, dat het wetsontwerp alsnog werd teruggenomen. Het afdeelings-onderzoek van het Hoofdstuk Financiën gaf aanleiding, dat vele leden aandrongen op het tegengaan van overladen met arbeid van ambtenaren in lagere rangenmeer bepaald van de commiezen der directe belastingen enzen op het tegengaan van Zondagsarbeid. Men wenschte wijziging der algemeene voorschriften op den dienstin dier voege evenwel, dat inkrimping van diensttijden en diensturen niet zou leiden tot belemmering vaa den dienst. Daarentegen zou men geen bezwaar hebben in hoogere uitgaven voor meerbij voorkeur tijdelijke, ambtenaren. Waar eenerzijds in het breede werd aangedrongen op ver betering onzer handelsstatistiekachtte men anderzijds het verkrijgen van betrouwbare statistieke gegevens vrijwel onmogelijk. Er werd aangedrongen op eene betere regeling van de recht spraak in belastingzakenthans bijna geheel in handen van Ued. Staten, waarom in de toepassing der belastingwetten dan ook geene eenheid bestond; te meer moest hierin worden voor zien, omdat de administratie der belastingen zelve zich niet altijd laat gelegen liggen aan uitspraken van (ied. Staten. Men meende anderzijds dat de administratie dit deed om de zoo gewenschte eenheid van uitlegging te beverderen. Men vroeg naar de toegezegde herziening der wet op het personeel. Die wijziging mocht niet worden uitgesteld men wees b.v, op de ongelijke classificatie van Scheveniugen en den Haagwelke één geheel uitmaken en waar het verschil in schatting dus ongewettigd is. Waarom geraken de muntbiljetten van 10 zoo uit het ver keer en hoe staat het met de uitgifte van nieuwe muntbiljetten werd gevraagd. In de meening van sommige leden, dat enkele betaalmeesters kantoren konden worden opgeheven, werd door vele leden niet gedeeld. Wel meende men, dat tegen uitzetting van de hu- reelkosten dier kantoren diende gewaakt te worden. Hoe stond het met de toegezegde nieuwe regeling van controle en inspectie Betwijfeld werd, of de uitgetrokken som voor ontmunting wel in verhouding stond tot den tegenwoordigen zilverprijs. Men wenschte, dat de regeering zorg droeg, dat de belasting ambtenaren met humaniteit en welwillendheid handelen tegen over het publiek. Aangedrongen werd op afschaffing der betrekking van »pro vinciaal inspecteur" en overbrenging der werkzaamheden deels bij de controleurs in de provinciale hoofdstedendeels bij het departement; overlegging der plannen en eene zuivere raming der kosten voor de verbouwing van het Oost-Indisch Binnen huis te Amsterdam; het beletten van de aanbieding en keuring van buitenlandseh goudwerk als eigen fabrikaat, waardoor de schatkist en de inlandsohe nijverheid schade lijdenspoedige indiening der wet tot herziening der belastbare opbrengst van de ongebouwde eigendommen, hetgeen anderzijds evenwel werd ontradenverbetering van het levenslot der ondergeschikte Rijksambtenaren, speciaal postboden; vermindering van het aantal directeuren der registratie, waartegen anderen eehter opkwamen. Men vroeg voortswanneer de schatting der ongebouwde eigendommen gereed zou zijnof het waar wasdat de vaca- y. Er kwam langzamerhand veel meer leren en beweging in handel en nijverheid, het scheen waarlijk alsof er een tijd van welvaart voor deze uitgestrekte boschstreek was aangebroken. In het dagblad werd telkens de stijgende koopwaarde van het hout aangekondigd. Klei nere boomen, die vroeger geen waarde hadden, werden nu omgehakt en met voordeel verkocht. Eu het bosch strekte zich naar alle richtingen uit en groeide steeds aan, even geregeld en vast als de baard van den eige naar en ieder spanne, die het aan breedte won, was goud waard. De geringe verhooging van prijs van iederen boom was in staat iemands fortuin met dui zenden guldens te vergrooten. Een bedwelmende geest ruisehte over de boerenhof steden en het kleine landstadje van uit het eiudelooze wouddat zich vroeger zoo onbekend zoo onmetelijk ver uitstrekte eu waar nu duizenden bijlen de boomen deden vallen. De stroomgoden werden opgejaagd uit het mystieke eldorado, waar nu de boomen tot planken werden gezaagd. Er werd gesproken over bosehhandelaarsdie geld opnamen. Menschen, die men gisteren voor geen gul den krediet zou verleend hebbenwaren heden kapi talisten met gespekte beurzen en uitgebreide zaak. De streek begon hoe langer zoo meer een onrustige phy- sionomie te vertoonen. Op verschillende plaatsen in de stad en aan de rivier werden houten huizen neer gezet. Vóór zij nog voltooid waren, trokken de eigenaars er al iD, en dikwijls richtten zij de onderste verdieping in als winkel of als bierzaak of als werkplaats nog vóór ze geheel betimmerd of zelfs van ramen voorzien waren. En in de hoofdstraat kon men behalve de bekende nieuwe galanteriewinkel twee nienw geschilderde huizen zien, een wit en een geel, die ieder een verdie ping er bij hadden gekregen, terwijl de onderste verdia- pingen prijkten met groote nieuwerwetsche winkelruiten. Op de open plaats tegenover het kerkhof, die men den wydichen titel van markt gaf, hadden eenige epeku- lanteu uit de stad een stuk grond met enkele oude huisjes gekocht; de huisjes werden omgehaald en er liep een geruchtdat het plan bestondom er een hotel te bouwen; naar de afbakening van de muren te rekenen scheen het een houten poleis van gansch aan zienlijke afmetingen t9 zullen worden. Dat de bouwondernemers het daarbij niet zouden laten, kon men afleiden uit het feit, dat een architect het der moeite waard had gevonden zic'n in het stadje te vestigen. Men sprak over verschillendo grondei genaars van de streek die hunne huizen in nieuwen stijl zouden doen opbouwen. Er was wel geen beter bewijs voor de besmettelijk heid van de bouwkoorts dan het volgende de leeraar Krabbe of liever mevrouw Krabbe bad ook gespekuleerd, een stuk grond naast hun huis gekocht en hunne woning verbouwd en vergroot. De advokaat Mörk, die in het benedenhuis woonde, had ook meer ruimte noodig hij had anders moeten verhuizen ze luidden zich al lang genoeg moeten be helpen in de enge ruimte. De kleine bijgebouwen, die voor stal en bijkeuken dienden, waren lang niet groot genoeg en de woning zelve was ook veel te klein ge worden. Zy konden niet langerboe bescheiden ook hnnne eischen waren menschen ontvangen in hunne kleine kamers en een fatsoenlijke logeerkamer was nu ook een noodzakelijk iets geworden en nu spreken wij nog niet eens van een wacht- en spreekkamer voor het kantoorwaar de bediende Tobiesen met zijn les senaar een plaats kon vindeD. Men had heel wat be diening bij de familie Mörk: drie dienstmeisjes, een stal- en tuinknecht en op het kantoor een, soms twee bedienden. Behalve don oudste, den nu achtjarigen Johan Hendrik, liepen, sprongen en kropen er nu in meer of mindere rechte boudüng drie andere kleinen in de huiskamer: klein zusje, Alf en Viking; de laatste was in deu nazomer geboren. Maar Alette kon gerust nu een, ja wel twee dagen van huis gaan haa.r Karen en haar vertrouwde kin dermeid waren een paar steunpilaren in de buishouding, tuurgeldea voor de kleinère kerkgenootschappen zijn opgeheven, en de minister voornemens is dit ook ten aanzien der grootere te doen; tevens of de regeering wel verplicht is de kosten van de kerkbesturen uit te betalen, waar de grondwet daaromtrent twijfel overliet, en eindelijk of de onderhandelingen met de gemeente Amsterdam ten aanzien van het Entrepotdok eene goede uitkomst hadden gehad. Bij het verslag is eene nota gevoegd van den heer Vos de Wael betreffende de muntquaestle, meer bepaaldelijk het bime- tallisme. Hij betreurt het niet zanden van gedelegeerden naar het in September jik te Parijs gehouden »Congrès Monétaire International" en dringt er bij c'e regeering op aandat zij bij de britsche regeering stappen cfoe, om te Amsterdam eene internationale Mnnteonferentie te doen houden. Over deze nota werd kortelijk van gedachten gewisseld. Waar enkele leden van huane ingenomenheid met het internationaal bimetallisme blijk gavenbehielden andere zich hun oordeel voorverklarende niet terstond te kunnen beoordeelenof de van de regeering gewenschte stap op dit oogenblik geraden was te achten. De Staatsrekening voor Suriname over 1884 is ter goedkeuring ingediend tot een bedrag van l,437,326j27£ in uitgaaf en van f 1,291,432,25% in ontvang, elzoo met een nadeelig slot van f 145,894p02. De begroofcing voor dat jaar werd vastgesteld op f 1,455,827,61 de uitgaven bleven f 18,501333% benedo.n de raming. De koloniale middelen, op 1,226,893,33 begroot, hebben f 64,538,92% meer opgebracht, voor namelijk door de meerdere ontvangst van patent-, zegel- en uitvoerrech ten en van accijns op het binnenlands ch gedistilleerde Van de bijdrage aan de kcWniale geldmiddelen, toege staan tot een bedrag van f 228,934.,28, blijkt thans slechts noodig te zijn geweest" f 145,894,0:2 of 83,040,26 minder dan aan de directie der Nederiandsebe Bantr als gemachtigde der kolonie Suriname is uitgekeerd welke som weder in 's Bijks schatkist vloeit,, zoedra d rekening is goedgekeurd. De gemeenteraad van Enlïliuizea heeft met alge meene stemmen besloten zich tot de Provinciale Staten dezer provineie te wenden met het verzoek de subsidie te verloenen, aangevraagd ten behoeve van den lokaal spoorweg AlkmaarHoorn door de heeren mr. A. P. de Lange en O. Bosman. De Centrale Liberale Kiesvereeniging in hef hoofd- kiesdistrict Helder hield den 27onder voorzitter schap van den heer Th. J. Waller, eene vergadering waarin op voorstel van het bestuur besloten werd, de statuten in dier voege te wijzigen dat tot leden der kiesvereeniging kannen worden aangenomen a. de kiezersdie zich reeds tot eene plaatselijke kiesvereeniging van minstens tien personen hebben aan eengesloten indien zij gezamenlijk als eene afdeeling der Centrale Liberale Kiesverteniging wenscban te wor den aangemerkt. Elke afdeeiing draagt jaarlijks voor ieder barer leden eene contributie bij vaat fa stellen bij huishoudelijk reglement en bedragende minstens 15 cents. b. kiezers in dat distriot wonende en niet bahoorende tot eene der genoemde afdeelingen die tot algemeene leden kunnen worden rangenomeD, De algemeene ledeD betalen eene jaarl'yksehe contri butie van één gulden. Op voorstel van een der leden werd nog besloten dat de Vereeniging zich per adres tot de Eerste Kamer zou wenden, met het verzoek de onderwijs—wet, zoc&iês die door de Tweede Kamer is aangenomen niet tet willen bekrachtigen. Tot buitengewoon opziohter bij de ïeawerken mi Noordholland is b noeml de heer J. Faber, te C&l-f De heer G. H. Gaevers, te Anna PaillOWHS komt voor op de voordracht voor hoofd der school 'te Varik. Den 24 November a.s, is het 50 jaren gel-eden dat de heer H. W. van der Ploeg predikant bij de doopsgezinde gemeente te Middelie de evangeliebe diening aanvaardde. rsmaetflrMW 'Hl IMÏI.I WK£«WI II lllll IWÉI l»h In I I H WI Mmuzf ITig—gëgMttBM— en Guldbrand, de knecht, was alleen maar eens dronken als hij zaterdagavond al zijn werk had afgedaan, en in zijn dronkenschap werd hij steeds welsprekend over „mevrouw." Er was voor den koetsier iets bijzonder indrukwek kends in haar persoonzooals zij in haar pels gehuld in de slede zat, en vriendelijk glimlachend de bekenden groette, die sij voorbijreed. Hij gevoelde diep ontzag en eerbied voor haar. Een paar malen was hem de eer te beurt gevallen haar mof vast te houden, een zakdoek, die naar eau de cologne rook lag er in; wat was alles toch mooi van „mevrouw I" Het was een der grootste genoegens van mevrouw Mörk zulke toeren te maken met de sledeen het mooie bruine paard er voorvooral als zij een of andere vriendin kon afhalen om meê te gaan. Dan reden zy goed ingepaktin het koude heldere win terweder omringd door glinsterende sneeuw over het ijs en door de pijnbosscben, waarvan de met rijp bedekte takken als zilverdraadwerk schitterdenzy gingen dan op thee- of koffievisite by de familie Boiling in Storstad, of bij den kapitein te Liberg of in de pastorie. Men hoorde dan meteen eens of er ook een of ander feestje op til was aan den overkant van de rivier de feestelijkheden aan hunne zijde van den stroom werden dikwijls door de vriendinnen in de arreslede bosproken en vastgesteld. Het was lang geleden dat Alette zich verbeeldde niet uit te kunnen gaan zonder Jakob. Ten eerste was hij zelf zooveel op reis en ten tweede zou hij toch nooit over dag zijn kantoor en zijn zaken verlaten. Het kostte haar altijd wel moeite do kinderen over te laten. Hare zwakheid verwendde ze en haar moe derlijk oog ontdekte telkens merkwaardige eigenschap pen en hoedanigheden in henhet waren vier verschillende souvereine willen, die ontzien ep gevolgd moesten worden. Maar zij waren nu alle goed bezorgd in een vroolyk spel, Zjj trok haastig haar wandel-costuum aan. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1889 | | pagina 2