No. 131*. Een en Negentigste Jaargang. 1889. Nationale Militie, TWEEDE BLAD. ZONDAG 3 NOVEMBER. POSTER! JEM. Verbinding Alkmaar—Hoorn. (Zllficiccl <&ct>cc(tc. VERGADERING VAN DEN RAAD DER GEMEENTE ALK.MAAR. op IVoensdag G November 188», van ÏO—18 uur 's morgens. n 's avonds. i&itincalftttb. Te Kolhorn en Barsingerhorn gaat een adres aan de Eerste Kamer rond, waarvan de onder— teekenaren, allen kiezers, de aanneming van bet wets ontwerp op het lager onderwijs door de Tweede Kamer betreuren en dienovereenkomstig verzoeken, dat ontwerp te verwerpen. Mej. m. g. s. W. Wilson te Wormerveer is benoemd tot 3e onderwijzeres aan eene openb. school 3e klasse te Amsterdam. fittitenlanD. FRANKRIJK. De tentoonstelling te Parijs wordt den 6 gesloten met een groot avondfeest, waarbij het Trocadero, de Eiffeltoren, al de fonteinen enz. verlicht zullen worden. GRIEKENLAND. Keizer Wilhelm en zijn ge volg hebben den 31 des voormiddags te 11% uur Athene verlaten. De koninklijke familie en al de vorstelijke gasten deden hen uitgeleide. De Keizer en de Keizerin betnigden minister-president Tricoupis hunne tevredenheid over de ontvangst. De dnitsche vloot verliet te 12 nur den Piraeusonder de salvo's van het geschut. Vóór zijn vertrek bracht de Keizer een bezoek aan de engelsche vloot. Aan boord van het engelsche admiraalschip werd hem een maaltijd aange beden, bij welke gelegenheid de Keizer een dronk in stelde op de engelsche marine. ALKMiARSCHE COURANT. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR gelast, krachtens bekomen aanschrijving onderstaande verlofgangers om zichtot bijwoning der oefeningenbij hun korps te ver voegen op den daghieronder vermeld's namiddags vóór 4 uren 11 November 1889garnizoen Arnhem, 8 regt. infanterie, ichting 1885, GERHARD BERNHARD EONTEIN 9 Decmber 1889garnizoen Helder, 1 regt. infanterie lichting 1887 CORNELIS ROOZENDAAL. Zij moeten gekleed zijn in uniform en voorzien van de bij het verlof medegenomen kleeding- en equipementstukken en hebben recht op vrij transport naar hun korps en een daggeld van 25 centen, tijdig ter gemeente-secretarie aan te vragen. Alkmaar, De Burgemeester voornoemd, 1 Nov. 1889. A. MACLAINE PONT. des Namiddags to 12% dub. TE BEHANDELEN PUNTEN: Rapport der sectiën omtrent de gemeente-begrooting voor 1890 met het door burg. en weth. daarop gegeven antwoord. Benoeming van een marktmeester der botermarkt. Benoeming van een onderwijzer a/d openbare tweede tusschen- school. Vergadering met gesloten deuren ter behandeling van twee rapporten der vaste commissie van financiën omtrent eenige bezwaarschriften tegen aanslagen in de inkomsten-belasting dienst 1889. Suppletoir kohier der plaatselijke directe belasting naar het inkomendienst 1889. Rapport der speciale commissie in zake het door de Maat schappij tot exploitatie van waterleidingen in Nederland inge diende neringtarief. Namens den Voobzitteb van den Eaad, Be Secretaris, NU II OUT VAN DER VEEN. De DIRECTEUR van het POSTKANTOOR alhier, maakt bekenddat voor het vervolg het kan toor op zon- en erkende christelijke feest dagen, zal geopend zijn als volgt De Directeur voornoemd GOUWE. ring voor te stellen, tot de orde van den dag over te gaan ten opzichte van de motie, welke de strekking heeft den Keizer te verzoeken, zich als Koning van Bohemen te laten kronen. Volgens een buitengewoon Politieblad is in don nacht van den 26 op den 27 door middel van binnenbraak ten nadeele van het wisselkantoor P. J. Berger te Venloo ontvreemd f 3500 aan pruisische thalerstukken, f 330 aan 5 francs-stukken en f 560 aan nederlanasche rijksdaalders. Te oordeelen naar sporen,op de brandkast waargenomen, moeten de dieven in het bezit zijn geweest van een stalen beugel met schroef en tappen om schroeven in te snijden en van een centerboor. Door hen is achtergelaten een reisgids„Bradshaws Continental Railway", wat vermoeden doetdat zij van engelsche herkomst zijn. De werklieden der stoomvaartmaatschappij Ne derland hebben in eene den 28 te AlDStGrdam gehouden vergadering bij eene motie van directeuren dier maatschappij verzocht een half uur schafttijd in plaats van een kwartier, gedurende den werktijd van 10 uren; uitbetaling van een geheelen nacht, ook wan neer slechts tot 2 of 3 uren gewerkt isomdat het overige van den nacht toch niet als nachtrust aange merkt kan worden en verhooging van het loon van 20 op 25 centen per nur. Den 29 is op Terschelling eene boerderij afgebrandbewoond door de wed. Lieuwendaarbij verbrandde ook een voorraad van 40000 P. stroo voor de duinpannen. Bij de hervatting van de bijeenkomsten van het Leger des Heils te Dordrecht op den 29 des avonds hadden voor het gebouw en in de aangrenzende straten weder dezelfde rumoerige tooneelen plaats als in de vorige week, Den 29 had zich te Leiden eene talrijke schare, bestaande meerendeels uit hoogleeraren, waaronder men ook de professoren Willeinse en Volgrafï uit Brussel opmerkte, benevens vele doctoren en studenten, op de begraafplaats aan de Groenesteeg verzameld om getuige te zijn van de ter aardebestelling van het stoffelijk overschot van wijlen den oud-hoogleeraar C. G. Cobet. Geene kransen bedekten de lijkkist. Toen deze echter voor de geopende groeve was geplaatst, werd door den praeses van het Collegium eene prachtige krans daarop nedergelegd. Daarna nam Professor Fruin het woord en sprak ongeveer het volgende Namens de eenige dochter van den overledene, wiens echtgenoot wegens noodzakelijke bezigheden buitenslands vertoeften daarom tot zijne diepe smart bij deze treurige plechtigheid niet tegen woordig kan zijn breng ik hartelijken dank voor uw aller belangstelling. Het was een uitdrukkelijk verlangen van den overledene, dat by zijn graf geene toespraken zouden gehouden worden. Waartoe zou dit ook noodig zijn P Wij zijn toch allen overtuigd dat de roem des overledenen genoegzaam bekend is en niemand onzer hem in dit opzicht ooit evenaren zal. Zijn eenvoud en zyne bescheidenheid strekten ons ten voorbeeld. Zijne assohe ruste in vrede 1" In het bewustzjjn dat een groot man is heengegaan, verliet men den doodenakker. Den 30, des avonds, werd in het locaal „Harmonie" van den heer D. Stam te NoordSCharwOUde een instrumentaal concert gegeven door het strijkorchest onder directie van den heer J. M. Otto te Alkmaar dat uitstekend geslaagd en door een talrijk publiek bijgewoond is. De uitvoering voldeed ten zeerste. De solisten kweten zich van hunne taak op eene wijze, die warme toejuichingen ontlokte en wei het aterkts bij de uitvoering der viool-solo door den directeur. Den 30 is te 's-Hertogenbosoh tot gemeente architect benoemd de heer F. M. L, Kerkfaofi, civiel- en bouwkundig ingenieur te Utrecht. Te JÏÏOOgWOUd is den 30 des avonds eene boerenwoning afgebrand; het vee, dat op stal stond werd gered. De brand schijnt ontstaan te zijn door het branden van takkebossen. Bij kon. besluit van den 30 zjjn de heeren L. van 't Santpredikant bij de herv. gemeente te Helder, en P. Nieuwenhuis, predikant bij de christelijk geref. gemeente te Brielle, benoemd tot predikant bij de protestantsche gemeente in Nederl. Indië. De gemeenteraad van Amsterdam heeft o. a. den 30 beslotende Warmoesstraat en den 31 de Regoliersbreeetraat te asphalteeren. Den 31, des avonds, is eene aan den Hoofdweg te Haarlemmermeer gelegen boerenhofstede, be woond door W. v. d. B», door den bliksem getroffen en afgebrand. Den 31 is de markthal in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam geopend. Bij beschikking van den min. van binnenl. zaken van den 1 is met ingang van 1 Dec. aan den heer dr. A. H. van Andel te Medemblik, benoemd inspecteur voor het geneeskundig staatstoezicht op krankzinnigen en krankzinnigengestichten ;als standplaats aangewezen de gemeente Leiden. Den 1 is tot directeur der Amsterdamsche Om- nibuamaatschappij benoemd, in plaats van den heer Caramelli, die om gezondheidsredenen zijn ontslag had verzocht, de heer H. G. van der Vies met 324 stem men tegen 260 stemmen op den heer P. E, Tegelberg. De arr. rechtbank te Amsterdam heeft den 1 Louis Consenbeim aldaar schuldig verklaard aan heling van de door Verwaaijen by den heer Krelage te Haar lem gestolen medailles en veroordeeld tot 2 jaren ge vangenisstraf, met vermiadering van 3 maanden voor den tijd in voorloopige hechtenis doorgebracht. De gemeenteraad van Amsterdam heeft den 31 het voorstel van den heer Treub om over het jaar 1890 een straatgeld te heden, ten bedrage van ge deelten dier belasting berekend volgens de laatstelijk vastgestelde verordening op de heffing en in verband daarmede het percentage der inkomstenbelasting te laten, als over 1889, op 3% pet. en niet te brengen op 3 pet., verworpen met 21 tegen 15 stemmen, waarna met 24 tegen 12 stemmen op voorstel van den heer Willeumier besloten werd de voorgestelde 80 opcenten op de Rijks personeele belasting te verminderen tot 75, in verband met eene verlaging van den post voor onvoorziene uit gaven (over 1888 en 1889 werden 85 opcenten geheven.) De percentage der inkomstenbelasting bleef op 3 pot. bepaald. Den 1 zijn de reizigers, die per markttrein te Noordscharwoude aankwamen en vandaar met den postwagen naar Winkel reden, aan .mogelijk gevaar ontsnapt. Voorbij het Niedorper-Verlaat werd de koet- Bier C. Zweed door eene beroerte getroffen en zou hy zeker tusschen de flink voortrijdende paarden gevallen zyn, indien niet de heer Alb. Sloos, die naast hem zat, de tegenwoordigheid van geest gehad had, hem vast te houden en de teugels te grjjpen. De koetsier is in middels overleden, De hoefden der scholen op de eilanden Texel, Vlieland, en Terschelling hebben aan den heer P. S. Bakels bij zijn aftreden als schoolopziener in het arrondissement Texel een geschenk aaDgeboden. De gemeenteraad van Avenhorn heeft in zijne vergadering van den 30 met algemeene stemmen be sloten, aan de Staten docer provincie te verzoeken, eene gunstige beschikking te nemen op de aanvrage der hee ren de Lange eu Bosman in zake ,den locaal-spoorweg bovenbedoeld. Een brievenbesteller te Eede is in hechtenis ge nomen, beschuldigd van verduistering vaa brieven, waar onder met geldswaarde, het achterhouden van gedrnkte stukkon enz. De heer Willink Ketjen heeft cassatie aangetee- kend tegen het arrest van het hof te Amsterdam, waarbij zijne veroordeeling tot geldboete bevestigd werd. Op de openbare school te Hijp zal gedurende de maanden Nov., Deo., Jan. en Feb. herhalingsonder- wijs gegeten worden, De gemeenteraad van Zwolle heeft besloten tot het aangaan eener 3J pets. geldleening, groot f 118.000, voor de uitbreiding der gasfabriek. De door burgemeester en wethonders van Zijpe bevolen collecte voor de nagelaten betrekkingen van Urker visschers en voor visschers, die in den storm van 20 op 21 Augustus j.l. hun vaartuig hebben verloren, heeft opgebracht de som van f 105.70. Te Valkenburg (Limburg) wil men eene protes tantsche kerk bouwen. De minister van koloniën heeft op een verzoek van het Handelsblad met 'sKonings vergunning aan de Brandewijns-baai den naam gegeven van „Wilhelmina- baai" en aan de daarbij gelegen nieuwe haren dien van „Emma-haven." Die haven wordt door den Staat be zuiden Padang gemaakt. Benoemd tot eersten onderwijzer aan de school voor uitgebreid lager onderwijs te Harlingen, P. Schui temaker, onderwijzer te Harenkarspel. Tot ridder in de orde van den Nederl. Leeuw is bij kon. besluit van den 23 benoemd de heer C. Zee man, hoofdcommies bij het ministerie van financiën. Een gefailleerde koopman en winkelier te Hel der is wegens bankbreuk door de politie in hechtenis genomen en naar de oelgevangenis te Alkmaar over gebracht. De Amsterdamsche koffie-oultuurmaatschappij keert over het dienstjaar 1888/9 5.975 pet. uit van het thans volgestorte kapitaal tegen f 15 over bet vorige jaar. —- De landbouwer H. Peelen te Scherpenzeeldie zijne paarden inspande, ontving van een der dieren een trap tegen den schedelzoodat hij in hopeloozen toestand verkeert. „De Dageraad", het tijdschrift van de vereeniging van dien naam, onder redactie van: J. v. d. Ende, A. H. GerhardH. F. A. PejjpersTitia van der Tuuk enfP. Westra is Jde elfde jaargang ingetreden. Het stelt zich ten doel de bevordering van de vrije gedachte tot zedelijke en verstandelijke ontwikkeling van den mensch. De eerste aflevering bevat o. a.R. van Berke), Wat wij van God weten. Open brief aan den weleerwaarden heer dr. J. H. Maronier; F. Domela NieuwenhuisLuthers verhouding tot de boeren. De abonnementsprijs van dit tijdschrift bedraagt voor leden der Vereeniging f 4,—, voor niet-leden f 5,—. BELGIË. In den omtrek van Bergen in Hene gouwen hebben ruim 4000 mjjnwerkers den 28 het werk gestaakt. De heer Jan van Rjjswijk is met algemeene stemmen benoemd tot schepen van onderwijs te Antwerpen. Den 29 zijn te Brussel twee nederlanders in hech tenis genomen, wegens het inwisselen van in Januari van dit jaar te Doornik gestolen obligatiën. Zij beweerden ze van een franschen handelaar in betaling te hebben ontvangen. ENGELAND. De heer Gladstonedie in de vorige week te Saltney eene voorstad van Chester grootendeels door arbeiders bewoond een gebouw met lees- en uitspanningszalen voor den werkenden stand geopend heeft, laat voor zyne rekening eene groote leeszaal voor de inwoners van Harwarden inrichten die weldra door hem geopend zal vrorden. Ierland. Dezer dagen zijn op de goederen van den heer Olphert verscheidene pachters wegens wanbetaling uit hunne woningen gezet. Ter voorkoming dat die nitgezette gezinnen na verloop van een paar dagen zonder vergunning van den eigenaar de woning weer zouden betrekken, heeft die heer verscheidene woningen in brand laten steken. Deze maatregel heeft onder de bevolking groote ergernis gewekt. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Graaf Kal- noky ia den 31 des avonds naar Friedrichsruhe ver trokken, waar hij eenige dagen de gaBt van prins Bismarck zal zyn. De meerderheid der commissie voor het adres van den boheemschen Landdag heeft besloten aan die vergade-

Alkmaarsche Courant | 1889 | | pagina 5