jBuitcnlaub. ITALIË. De Kamer is togen den 25 weder bij eengeroepen. EGYPTE. Den 1 kwam de prins van Wales met prins George te Kaïro aan. Aan het station werden de prinson door den Onder-Koning ontvangen. Daarna reden zy naar de woning van den heer Evelyn Baring, waar zij een dejeuner gebruikten. De Onder-Koning en de prins van Wales hielden den 2 eene wapen schouwing over de egyptische en engelsehe troepen die gezamenlijk optraden. Den 4 gaf de president- minister, Riaz—pacha, een groot feestmaal ter eere van den prins van Wales. £HntscttiftttD. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. In eene den 1 te Wieringerwaard gehouden vergadering der Vrijzinnige Kiesvereeniging, werd met algemeene stemmen bet besluit genomen zich af te scheiden van de Centrale Kiesvereeniging te Alkmaar. Voorts werd besloten een adres aan de Eerste Kamer te richten tot het niet aannemen der onderwijswet. Den heer mr W. van der Kaay zal dank worden be tuigd voor zijne houding in de Tweede Kamer in zake dat wetsontwerp. veroveren sedert donderdag bestaat daar gelegenheid om zich van allerlei levensmiddelen te voorzien. Een springende fontein, waartegenover een welvoorzien bloe- menwinkeltjeschenkt aan de entrée iets vriendelijks maar geeft tevens al dadelijk het denkbeeld dat men hier niet behoeft te komeo om eens voor weinig geld zijne inkoopen te doen. Wild vleesch comestibles banketbakkerswaren, brood, groente, thee, sigaren en andere artikelen liggen in sierlijke kraampjes te koop en de namen der leveranciers waarborgen eene uitate- kende kwaliteit. Om twee uur wordt eene veiling ge bonden van allerlei eetwaren die vooraf op een bord geannonceerd worden zoodra ik deze eens heb bijge woond kom ik daarop nader terug. Over het geheel genomen was mijn eerste indruk van het ensemble anders dan ik mij had voorgesteld. Ik had gemeend meer eenvoud en lagere prijzen te zullen vinden in plaats van filialen van bekende dure winkels in de stad had ik meer gedacht aan een markt waar de nette omgeving van het Paleis de amsterdamsche dames zou verlokken, zelf hare inkoopen te doen, waar zij konden loven en bieden om voordeeliger en beter waren te krijgen dan haar aan de deur worden aangeboden. No zie ik haar daar vooreerst nog niet, bij de veiling moet het zulk een gedrang zijn dat zij zich daaraan niet willen wagen en overigens heeft een tocht naar de „Markthalle" vóór twaalf uur door de thans aange nomen inrichting veel van haar raison d'etre verloren. Me dunkt, de winkels in de Galerij zullen die Markt- halle met alles behalve vriendelijke oogen aanzien, want allicht hebben zij daardoor schade. En de klandizie, die zij hebben, mogen zij wezenlijk wel behouden, want zij moeten hooge huurprijzen opbrengen en hebben toch lang niet dien gunstigen stand van Kalverstraat en haarsgelijken. Van de tramomnibussen is bij velen het nieuwtje reeds af. In de eerste dagen, dat zij reden, waren zj meestal goed bezet maar de wagens van de Amster- dameche Omnibusmaatpchappy al is de rit daarin dan ook 2$ cent duurder, bevallen toch beter en zien hen, die dauraan een tijdlang ontrouw geworden waren langzamerhand terugkearen. Op het oogenblik rijden de omnibussen nog maar alleen van den N. Z. Voor burgwal naar Artis en omgekeerd, maar weldra sullen daaraan nog andere routes toegevoegd worden. Eigen aardig is het om te zien, wat de conducteurs in de Jodenbuurten met de straatjongens hebben te stellen zijn zij maar een enkel oogenblik weg, dan hangt heel Bpoedig aan het achterbalcon een ha'f dozijn kroeskop- pige, zwartoogige, wittandige, geelwangige bengels. Ja, die amsterdamsche gaminsdat zijn eerst echte rekelsin mijne volgende brieven zal het mij zeker niet san de gelegenheid ontbreken, u daarvan allerlei staaltjes op te dissehen. Een amsterdammer ziet in hen zijn natuurlijke vijanden, evenals hij iederen onge- muiikorfden hond van dolheid verdenkt. BELGIS. De clericalen hebben besloten bij de tnssehentndsche verkiezing voor een lid der Kamer in plaats van den clericalen afgevaardigde, burggraaf de Moerman d' Harlebeke overleden geeu candidaat te stellen. DUITSCHLAND. Graaf Kalnoky kwam den 2 om balt' twaalf te Friedriehsrube san, alwaar hij aan het station door den legatieraad Bauer ontvangen werd. Prins Bismarck kwam hem op den weg te gemoet. Beide ministers drukten elkaar herhaaldelijk hartelijk de hand en gingen toen naar het station terug. Het publiek begroette de beide staatslieden, toen zij naar het paleis van den kanselier reden met een driewerf hoerah Het bij dea Rijksdag ingekomen wetsvoorstel tot wijziging der bankwet heeft ten doel de sedert 10 jaar bestaande regeling te bestendigen. De rente van het particuliere kapitaal wordt tot 3%, het dividend tot 6 pot. verminderd. Rijksdag. De heer Bebel verweet den 30 aan de regeering en de regeerende kringen oorlogzuch— tigheid. De oorzaak van de gedurige bezorgdheid voor oorlog, waarin men verkeerde, was de inlijving van Elzas-Lotharingen. Men moest daaromtrent eindelijk eene schikking vinden, die Duitschland en Frankrijk in staat steldeD, in vrede te leven. Den waren erf vijand van Duitschland achtte hy Rusland. Frankrijk, beweerde hijhad een millioen soldaten minder dan Duitschland. De minister van oorlog ontkende met nadrnk dat Rusland Duitschlands erfvijand wa3, ver klarende dat de duitscbe vorsten eenparig met hunne volkeren den vrede wenschten te bandhaven en dat, naar men mocht hopen Keizers pogingen in dat opzicht zouden slagen. Ook ontkende bij, dat Frankrijk een millioen soldaten minder had. De heeren Wedel), Malchns en ven Bennigsen betoogden, dat een sterk leger noodig was. De heer von Bennigsen eeide, dat Duitsch- land's stelling in Europa een sterk leger noodig maakte en dat alles moest worden aangewend om een even- tueelen oorlog met goed gevolg ten einde te kunDen brengen. Hij achtte de aanstelling van een verant woordelijk Rijks-minister van financiën wenscbelijk. Den 31 is de beraadslaging over de Staatsbegrooting ten einde gebracht. De minister van financiën bestreed de aanmerkingen op bet suikerbelaetiogstelsel. De uitkomst der inter nationale pogingen tot afschaffing dar suikerpremie waaraan ook Duitschland deelneemt, moest afgewacht worden. By de vraag betreffende het stelsel van be scherming of van vrijen handel, komt alleen de doel matigheid in overweging; voor het oogenblik is terugkeer tot het vryhandelsstelsel onmogelijk. Minister von Bötticher wees op de voortdurende vermeerdering van den uitvoer, gelijk uit de handels statistiek bleek. Tot het verbod omtrent invoer van varkens was de regeering alleen geleid door gezond heidsredenen en de stijging der prijzen was niet nit- slnitend bet gevolg van dat verbod, gelijk uit den stand der prijzen in de naburige staten bleek. Hij wees ten slotte op de algemeene verhooging der loonen. De heer Richter verklaarde zich tegen verhooging van nitgaven, in het bijzonder ten behoeve der oorlogsvloot en bestreed de koloniale staatkunde der regeering. Do heer von Bennigsen wees, in tegenspraak met den heer Richter, op de groote hervormingen op het gebied van autonomie en het schoolwezen, terwijl ook in alle klassen der bevolking verbetering viel waar te nemen, eene bewering waartegen de heer Richter opkwam. ENGELA.NO. Gedarende den hevigen storm die den 1 in het noorden des rijks woedde, is des avonds te Glasgow eene in aanbouw zijnde weverij ingestort en neergevallen op eene aangrenzende werkplaats, waar ongeveer 140 vrouwen aan het werk waren. Ean hon derdtal ontkwam doch de overigen werden onder de puinhoopen bedolven. Dertig lijken zijn reeds gevon den; twintig gekwetsten zijn ter verpleging opgenomen. De meeste metselaars die aan het gebouw werkten waren juist naar huis gegaan. Bij de op den 1 in Engeland en Wales, uitgezonderd Londen, gehouden verkiezingen tot aanvulling der ge meenteraden wonnen de liberalen ongeveer 30 zetels. Te Birmingham werd de heer Stevens, aanhanger van Gladstone, gekozen met 1300 stemmen tegen 1290 stemmen, uitgebracht op den heer August Chamberlain, broeder van den leider der zich van Gladstone afge scheiden hebbende liberalen. FRANKRIJK. Dezer dagen zou prins Murat in het huwelijk treden met eene rijke amerikaansche dame, Caldwell geheeten, welk huwelijk plotseling afgesprongen is naar men zegt omdat het bleek dat volgeDs het testament van baren vader de bruid de uitsluitende beschikking over haar vermogen moest behouden. Zy wilde al de kosten der huishouding voor hare rekening nemen en baren m«D f 25000 per jaar zakgeld geven, doch hij vond dit bedrag te veel voor een eersten be diende en te weinig voor 'een echtgenoot. Genoemde dame is thans met haren oom naar Nieuw-York terug gekeerd. Het aantal pastoorswier bezoldiging ingehouden wordt wegens onbehoorlijke inmenging in de verkiezingen ter vernieuwing der Kamerbedraagt 55. Den 1 werd de tentoonstelling bezocht door 261.749 en den 2 door 178.532 personen. GRIEKENLAND. Chakir-paoha is met drie oor logsschepen een regiment infanterie aan boord heb bende naar Sfakia vertrokken, waar men een opstand onder de troepen en ontscheping van wapenen en krijgs voorraad uit Griekenland voorziet. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Bij de op den 1 te Praag gehouden verkieziug voor leden van den gemeenteraad werden van de eandidaten der joDg-Czechen slechts twee gekozen. In twee andere districten, waar zij bij de vorige verkiezingen in de meerderheid waren, komen hunne eandidaten thans in herstemming. TURKIJE. Den 1 des namiddags te half vijf is het fregat Kaisermet dan Keizer van Duitschland aan boord, bij de Dardanellen aangekomen. De Keizer zond na zijne aankomst onmiddellijk een telegram aan prins Bismarck, inhoudende, dat hij bij fraai weder de Dardanellen doorgegaan was. Den 2 kwam de Hohen- zollero, met den Keizer aan boord, te Para aan, onder geleide van verscheidene turksche pantserschepen en onder de salvo's van het geschut. De Keizer eu de Keizerin stapten af aan de Dalma Bagtché waar de Sultan hen ontving. Zij begaven zich daarop naar IJildiz-Kioskwaar de eerewacht voorbijtrok, Daar aangekomen telegrafeerde de Keizer aan prins Bismarck, dat bij bij fraai weder te Konstantinopal aangekomen en de aanblik onbeschrijfelijk schoon was. Des avonds had ten Hove een feestmaal van 120 personen plaats, waaraan alle gezanten deelnamen. De Keizer van Duitsch land reed den 4 door Konstant'nopel te midden van eene ontzaglijke volksmenigtede Sultan had plaats genomen in het rijtuig der Keizerin met den turksehen gezant nit Berlijn; nog negen andere rijtuigen volgden. De Keizer toonde bijzondere belangstelling in de be wegingen der turksche soldaten bij de wapenscbouwing> BULGARIJE. De geruohteD, dat vorst Ferdinand zijne hoofdstad verlaten had voor huwelijksplannen wor den nog steeds bevestigd als zijne aanetaande bruid wordt genoemd de 20jarige dochter van den hertog van Alenfondie gehuwd is met eene beiersebe prinses, zuster der Keizerin van Oostenrijk. Inmiddels is vorst Ferdinand den 3 over Servio te Sofia teruggekeerd; hij opende denzelfden dag de Sobranje met eene troonrede waarin medegedeeld werd, dat de betrekkingen taseehen Bulgarije en zijne baren en de andere staten niets te wenschen overliet en dat de leening van 15.000.000 gesloten was. Tevens werden aangekondigd een wets ontwerp betreffende de organisatie van het legertot regeling van bet kiesrecht en van den dienst van de posteryen en de telegraaf. De heer Slawekof is tot voorzitter der Sobranje benoemd. PERU. Het congres heeft voor goed zijne goed keuring gehecht aan de overeenkomst met de obligatie- houders, neerkomende op den afstand van alle staats spoorwegen en van 3 millioen ton guano, benevens jaarlijksohe betaling van f 960.000 gedarende 30 jaren aan hen en verder nog afstand van twee millioen bun ders woeste gronden langs bevaarbare stroomen en bet recht van eenen spoorweg aan te leggen van Puno naar Desaguadero. De nieuwe lünen zullen geheel het eigendom der aanleggers zijn. RUSLAND. Het Dagblad van St. Patersbnrg spreekt uitdrukkelijk tegen, dat de minister van oorlog zijne uitgaven doet zonder eenig toezicht en een krediet heeft ontvangen voor 5 jaren. De uitgaven voor het ministerie van oorlog zijn volkomen aan hetzelfde toezicht onderworpen als die der andere departementen. De regeering beeft besloten de handelsinrichtingen van Sebastopol naar Feodosia over te brengen met het doel, van Sebaetopol weder geheel en uitsluitend eene vesting en oorlogshaven te maken. Volgens de russische bladen heeft de door den Keizer onlangs aan prins Bismarck geschonken tabaksdoos eene waarde van f 14000. SPANJE. Da Kamers zijn zonder troonrede den 30 geopend. Het beelnit ter bijeenroeping werd alleen voorgelezen. De regeering beeft medegedeeld dat zij dezeltde wetsontwerpen zal indienen, waarvan de behan deling in het voorjaar door de oppositie geweigerd werd. De door den minister van financiën ingediende be grooting voor het jaar 1891 sluit niet met een tekort. De uitgaven wegen tegen de ontvangsten op, deels een gevolg van ingevoerde bezuinigingen, deels van boogere opbrengst der indirecte belastingen, gerekend naar de opbrengst in het eerste kwartaal van dit jaar. Verder ia voorgesteld verhooging van de invoerrechten op graan en meel, zelfs bij invoer uit landen, waarmede Spanje handelsverdragen heeft gesloten. De begrooting voor de Algemeene Landsdrukkerij voor 189U bedraagt in uitgaaf 1 244,935, 4000 minder dan voor 1889, wegens den lageren prijs van het papier. De tweede klerk, die sedert 1876 met ijver en nauwgezetheid zijnen plicht vervulde is tot eersten klerk bevorderd met f 200 boogere bezoldiging. Over 1888 wordt een vermoedelijk batig slot van f 3118,57 tb verkregen, dat tot vermindering van de uitgaven zal strekken. Ingediend is een wetsontwerp tot herziening der wet op de consulaatrechten. Daarbij is aange nomen een vast recht van 1 2,50 voor de expeditie van een zeeschip met een maximum van f 25 voor eenzelfde schip in dezelfde haven per jaar. Enkele consuls, die daardoor in hunne inkomsten getroflen worden, zullen eene vergoeding ontvangen. Yan deze betaling zijn vrijgesteld a. schepen, die niet meer dan 170 el inhouden; h. schepen in rechtstreeksche vaart van nederlandsche havens op de rivieren de Eemsden Rijn de Maas en de Schelde met hare nevenwaterenbenevens op de kanalen tusscken Ne derland en Duitschland en ilelgie en vice versa. Den 1 is bij de premienummertrekking der op 1 October j.l. uitgelote twaalf serieën in de geldleening groot f 1,000.000, ten laste van het Paleis van Volks vlijt, van het jaar 1867op serie 3354 No. 20 f 1000, op serie 3 No. 25 en op serie 3497 Ns. 6 en 8 ieder f 250 gevallen Den 1 is op den IJsel ter hoogte van Zalk een met turf geladen praam van schipper Roelf Wouters gezonken; de opvarenden zijn gered. Den 1, des nachts omstreeks 3 uren, werden de bewoners van het door den burgemeester van Dordrecht in het park Merwestein bewoonde huis door verdachte geluiden uit hunnen slaap gewektwaarop de burge meester opstondten einde te zien wat er gebeurde. Op datzelfde oogenblik hoorde hij iemand de trap af- snellen terwijl hij eeüige voorwerpen liet vallen. Bij onderzoek bleekdat in het onderhuis eene ruit met vet bestreken en ingedrukt en vervolgens een blind geopend was, waarna de dief zich toegang verschaft had tot een der hooger gelegen kamers, waar bij een kastje opengebroken en eenig tafelzilver o, 12 zilveren lepels en vorken, gestolen had, Bij zijne vlucht had hij een paar lepels en vorken laten vallen. Den 2 werden op het Hooge Zand te 's-Gra- venhage wegens wanbetaling twee oude menschen, een broer en zuster, van beroep bedelaars, uit hunne woning verwijderd. Het publiek had medelijden met de bijna naakte, vervuilde schepsels en de politie wilde hun op 't bureau huisvesting verleenen dat ook werkelijk ge schiedde. Maar toen bleek dat se in 't bezit waren van een zak met geld, die, mede naar 't politiebureau vervoerd nauwelijks door een krachtig man kon ge dragen worden en dat in een latafeldie uit het hnis gezet was, ook nog omstreeks vier honderd galden aan wezig was. Het gezamenlijk bedrag kan wel op 5 a 6 duizend gulden (er was veel goodgeld bij) worden geschat. Slechts door de bedreiging, dat 't verblijf ten politie- bureele hun geld zou kostengelukte het den dienst- doenden inspecteur hunne toestemming te krijgen om door een der ambtenaren eene woning te doen huren, waarheen zij en hunne havelooze inboedel konden wor den vervoerd. De gemeenteraad van Zaandam heeft den 1 beslotende jaarwedde der genees-, beel- en verlos kundigen, met de armenpraktijk belast, van f 700 tot f 803 te verhoogen en de gomeente-begrooting voor 1890 vastgesteld op f 203,il8.83% in ontvangst en uitgaaf. De hoofdelijke omslag bedraagt voor 1889 57000. Den 1 des avonds heeft boven Beverwijk en Uitgeest een vrij hevig onweder gewoed, waarbij in laatstgenoemde gemeonte de bliksem in een watermolen sloeg zonder brand te veroorzaken j drie aan tafel ge zeten kinderen werden op den grond geworpen, waar van slechts één lioht gewond werd. De minister van marine heeft afwyzend beschikt op het verzoek om lotsverbetering van de gezamenlijke ambtenaren bij de drie directiën der marine. Op eene 3| pots. leening, groot f 16000, der

Alkmaarsche Courant | 1889 | | pagina 2