Alkmaar—Hoorn. <a,cicgr«tt#gnc tttncmca, StlxrHt- tu atmrgPttitauu. gemeente Meppel werd ingeschreven voor f 70.500; de gunning geschiedde fc-.EScben 100^ en 102 pet. Bij de behandeling van de gemeente-begrooting voor 1890 in den gemeenteraad van Amsterdam is op de vraag of eene mogelijke conversie der premie- leening reeds een pnnt van ernstige overweging bij burg. en wetb. uitgemaakt had door den voorzitter geantwoord, dat de zaak in overweging was, doch dat nog geen plan daarvoor bestond. Te Amersfoort zijn van Rijkswege twee buizen aan de Utrechtsche straat aangekocht om te worden iDgerieht voor postkantoor; de huur van het tegen woordige kantoor met directeurswoning eindigt met 1 Mei 189 L. Beroepen bij de doopsgezinde gemeenten te Enkhuizen en Medemblik ds, G. A. Huishof te Knollendam. De minister van oorlog heeft te kennen gegeven, dat ook dit jaar bij het St. Nicolaasfeest en op den Oaden- en Nieuwjaarsdag door militairen in de ver schillende garnizoenen, op aanvraag van de directeuren der postkantoren, hulp kan worden verleend voor den dienst der posteryen. Beroepen te Opperdoes da. G. J. Antink te Oostermeer. De gemeenteraad van Akersloot is terugge komen op zijn besluit om in plaats van een geneesheer eene vroedvrouw aan te stellen tot de oproeping van een arts werd beslóten. Te Zaandam is door het Leger des Heils een terrein aangekocht aan de Spoorstraat tot het stichten van een gebouw voor zijne bijeenkomsten. De onderlinge stoombootdienst Landsmeer—lip Amsterdam met een maatschappelijk kapitaal van f 1G000 is tot stand gekomen. Eenige heeren te Edam hebben den kapitein van de stoomboot „de Noordster", varende tusschen EdamKwadijk en Purtaerend in staat gesteld die boot aan te kGopen, waardoor die dienst in stand blijft. Bij herstemming is te WorrOörVÖOr tot lid van den raad gekozen de heer P. de Vries met 122 stemmen de heer E. C. G. ten Bokkel verkreeg 48 stemmen. Gedurende October werden aan den regenmeter der Rijkslandbouwschoo! te YVageningen afgetapt 50.5 streep regenwater tegen 81 streep in October 1888, De vergaderzaal der Tweede Kamer is thans aangesloten aan het centraalstation voor electrische verlichting. Bij da aanbesteding van het maken van een ziekenbarak te Monnik0ndam was de heer J. de Wijs aldaar voor f 3895 laagste inschrijver. Tot afgevaardigde naar deop den 6 te houden vergadering der Vereeniging tot ontwikkeling van den landbouw in Hollands Noorderkwartieris van wege de afd. Ursem en omstreken der Holl. Mij. van landbouw de heer J. Plevier benoemd en tot zijnen plaatsvervanger de heer J. Wonder. Door den heer K. Weesbofl Cz., schilder te Schermerhornworden gekleurdeop doek ge schilderde afbeeldingen van de doorbraak in den polder Mijzenin den handel gebracht(geheel afgewerkt en in lijst gez6t, ter grootte van 60 x 28 duim), welke het ongeval getrouw en naar waarheid weergeven. Dan 3 des avonds is aan het station Bussum door een trein van de Holl. Spoorwegmaatschappij de vrouw van den deurwaarder van Vucht overreden, Zy was onmiddellijk dood. Den 4 zijn in eene buitengewone vergadering van aandeelhouders der Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen goedgekeurd de met de regeering te sluiten overeenkomst ter vervanging van die van 24 Mei 1876 en de daaruit onmiddellijk voortvloeiende regelingen, De Amsterdamsehe Tram-omnibusmaatschappij heeft in October 40257 personen vervoerd. De gemeenteraad van Brielle heeft besloten bij de regeering san te dringen op het veranderen der gemeentelijke hoogere burgerschool met Rijkssubsidie in eene Rijks boogere burgerschool. De bisschop te Haarl031 heeft benoemd tot pastoor te Oegstgeest den heer W. E. Roozen, laatste lijk reetor van het St. JosepusgeBticht te H&arlQca. De raad der gemeente 's-Graveland heeft besloten tot afschaffing der kermis. De jaarwedde van den burgemeester van Bar- singerliorn is met ingang van 1 Januari 1890 vast gesteld op f 400 en die van de wethouders voor ieder op f 50. Tot onderwijzeres in de Nederl. taal aan de kweekschool voor onderwijzeressen te HaarlGm ia benoemd mej. J. A. Landré te Amsterdam. Voor het herhaüngsonderwys te BGVSrwijk gedurende de maanden Nov., Dec., Jan. en Eeb. hebben zich 38 leerlingen aangemeld. De afdeeling Texel der Haatschappy tot nut van het algemeen, heeft zich per adres tot de Eerste Kamer gewend, met verzoek de door de Tweede Kamer goedgekeurde wijziging der wet op het lager onderwijs niet aan te nemen. De President der fransche republiek heeft be noemd tot commandeur van het Legioen van Eer den heer mr. W. van der Vliettot officier den heer A. C. Wertheim tot ridder de heeren EreiwaldBoas, ArtzCores de Vries, kolonel van Zuylen Hijmans van WadenoyenWunderly, Martens, Bultman, Niermane en A. E. D. Obreencorrespondent der Nieuwe Rotterdammer Courant te Parijstot officiers d'Académie de heeren Schouten. Posthumus, de Loos, ThijssenJ. C, Greive Jr., de Meester, Stuart en Mesdagzijnde alle tot de wereldtentoonstelling te Parijs in betrekking gestaan hebbende personen. De heer mr. H. Coeman to Amsterdam, heeft tot de provinciale Staten van Noordholland bet verzoek gericutom de aanvrage van de heeren C. Bosman en mr. A. P. de Lange, om waarborg van f 81.000 per jaar ten behoeve van den door hen ontworpen buurt spoorweg tusschen Alkmaar en Hoornte verwerpen. Hij deelt mede, dat hij met eenige anderen voornemens is eene stoomtram tusschen die gemeenten tot stand te brengen en met de voorbereidende werkzaamheden reeds zoover is gevorderddat misschien reeds vóór 1 Januari a.s. de gunning kan worden aangevraagd. Het verzoek tot verwerping der aanvrage steunt op het feit, dat de ingenieurs jhr. Saudberg en Bielheimer hebben verklaard dat zulk eene stoomtram geene on overkomelijke bezwaren aanbiedt, maar integendeel zeer wèl mogelijk isterwijl bovendien de opmerkingen van eerstgenoemden ingenieur aau het licht hebben gebracht, dat niet alleen de baaD zelfs met normale spoorwijdte (1.43% el) kan worden aangelegd, maar den adressant ook hebben gebracht tot het inzicht, dat de zaak met geringen of zelfs zonder geldelijken steun van de Pro vinciale Staten kan tot stand komen. De gemeenteraad van EgmOïld aan Zee heeft in eene den 4 gehouden vergadering bealoteD, de aanvrage der heeren Bosman en de Lange aan ue Staten in zake den lokaal-spoorweg krachtig te steunen. De Staten dezer provincie hebben in hunne den 5 gehouden vergadering beslotende aanvrage der heeren Bosman en de Lange te stellen in handen van Gedeputeerden ten einde in de zomervergadering van Juni 1890 verslag uit te brengen. Do rederijkerskamer „Aurora" te NoOPdSClier- meer herdenkt maandag den 11 haar 25jarig bestaan. Dien avond, te 7 unr, geeft zij in de kolf baan van den heer C. Schagen a/d Stompetoren eene uitvoering die zeer veel belooft. Niet minder dan 6 nommers vormen bet feestprogramma 1 Welkomstlied, te zingen door alle leden der Kamer; 2. Eene vergadering der rederij, kerrbamer „Aurora'' op donderdag 26 Sept. 1889, ge droomd door een werkend lid, schets in één bedrijf; 3. Marceldrama in één bedrijf4. Gedeserteerd of Drie vrouwen te gelijk blijspel met zang 5. Leer om leer, fop je mij ik fop je weer, blijspel met zang in één bedrijf6. Tableauallegorische voorstelling van Schermeers kunstlievende ingezetenen. Toegang tot deze feestvoorstelliag hebben alleen de kunstlievende leden met ééae daaie en de oud-werkende leden met ééne dame, Heeren en dames, buiten de Sehermeer woonachtig, kunnen tegen betaling van f 0.49 de per soon worden geïntroduceerd, door de kunstlievende leden. Werkende leden van andere rederijkerskamers hebben toegang op vertoon van hun diploma. Dinsdag den 12 vereenigen zich de werkende leden des avonds ten 6 ure aan een diner, waarbij zich de kunstlievende loden met hunne dames tegen betaling van f 2.50 per couvert kunnen aansluiten. Zondag den 17 geeft de Kamer dezelfde uitvoering als maandagavond, doch dan uitsluitend tegen den toegangsprijs van f 0.49 per persoon. De 12e aflevering is verschenen bij de uitgevers S. en W. N. van NooteD, Schoonhoven, van Relstab's historisehen roman, getiteld 1812, uit het boogduitsoh vertaald door J. J. A, Gouverneur. Dit belangwek kende werk is hiermede compleet en kost nu slechts f 3, terwyl de prijs vroeger f 14.40 bedroeg. Het ziet er bovendien keurig uit, door fraai oapier en netten helderen druk. Een keurige bundel gedichten ligt voor ons, die den bescheiden titel draagt van: Lelietjes der dalen. Deze uitgave is eene daad van pieteit van een zoon tegenover zijnen overleden vader, den vriend van den Kennemer Minstreel Hofdijk, onzen onlangs ontslapen, betreurden stadgenoot, dr. D. Dorbeck. Met groote zorg heeft 's dichters zoon de poezie zijns vaders uitge lezen en gerangschikt; hij heeft het zoo gedaaD, dat voor den lezer het, beminnelijk bescheiden karakter van wijlen den ouden heer Dorbeck als 't ware in zichtbare vor men verrjjst. Diens fijn besnaard echt godsdienstig getnoed, dat een afkeer bad van alle schijnvroomheid drukt op iedere bladzijde van dezen welkomen bundel zijn stempel. Een der schoonste is getiteldHet geloof. Wjj nemen dit daarom, echt poëtisch als •t is in zijn geheel over De hemel heeft zijn starren Zijn starren zon en maan Die om den dagthroon wandlen Of 's nachts ter reie gaan. Het aardrijk heeft zijn bloemen Die starren van het groen Zijn bloemen en zijn vruchten In 't ernstig naseizoeD. Een krans van rozen slingert Zich om der jonkheid staf De jonkheid beeft heur liefde Ba de ouderdom zijn graf. Eén bloem kent geen verdorren Eéu star geen wisselkeer Dat is 't. geloof des Christens In aller tyden Heer. Der schalkschheid ook geeft de dichter hier en daar bet woord b. v. Des morgens in de dauwe Wanneer de vooglen slaan Dan openen zich de rozen Met blinken en met blozen, En lonken 't zonlicht aan. Dan komt een teder hsndtjen En plukt de schoonsten af, Dan prijken ze in de lokken Van d'eigen geur doortrokken, Die ze op heur steel omgaf. Maar de allerschoonste roze Prijkt haar aan 't vriendelijk hart Ach purpren bioemeckelken Zóó heerlijk te verwelken Dat 's sterven zonder smart. Beide allerliefste versjes teekenen geheel den dichter. Zij doen begrijpen voor wie hem niet persoonlijk kenden, hoe de velen, die heas wel kenden, zoo hoog met hem liepen. Hy was een hoogst sympathiek man. En dat zegt u ook ieder zyner zangerige liederen, die uitmun ten voor het meerendeel door zoetvloeiende taal en □anwkeurigen bonw. De dichter J. P. Hasebroek heeft voor den bundel een voorwoord geschreven, dat evenzeer bewijsthoe wijlen de beer Dorbeek zich door zijne goede vrienden deed waardeeren. Waar de talryke versjes van onzen stadgenootverspreid in een menigte jaarboekjes als anderzints, tot schade onzer letterkunde, anders uit het oog waren verloren wellicht, daar heeft de zoon een goed werk gedaan, door ze, in een onberispelijk ge waad voor tijdgenoot en nakomeling te bewaren. Mevrouw A. Traherne is de ware of aangenomen naam van de schrijfster van een boek over ons land getiteld Een zomer op een nederlandsch buiten, uit bet Eagelsch, vertaling van Titia van der Tuuk (Arnhem, P. Gouda Qaint), waarvan het doel is aan te toonen dat het voor de vorming van bet karakter der vrouwen in Nederland noodig geacht wordtdat zy onderwezen worden in de meest gewone huiselijke bezighedenen de vrouwen die mevrouw Traherne onsschildert, zijn ongetwijfeld zeer aantrekkelijke figuren, wier eenvoudige zeden en gewoonten haar land eer aandoen. De personendi8 in het verhaal optreden, zijn allen naar het leven geteeliend de sluierdien de schrijf ster door bynamen of aan angletters van namen over de identiteit der acteurs werpt, is zeer doorschijnend, en niemand die eenigs2ins bekend is in de wereld waarin het boek ons verplaatst zal er zich door laten bedriegen. Die wereld is die van de voornaamste inwoners des lands. Graven en baronnen spelen de hoofdrollen en over het geheel levert mevrouw Traherne eene ver kwikkelijke bydrage tot de bennis van ons land die niemand zal ter zijde leggen, wanneer hy eenmaal be gonnen is met het boek te lezen. De schrijfster is een jonge dame van een aanzienlijk ge slacht, wier moeder een nederlandache was, Zij iseeneenig kind en verloor hare moeder reeds zeer vroeg. Haar vader gevoelde dit verlies in buitengewone mate en de wond, die hij daarvan ontving, heelde nimmer. Zoo staat de schrijfster spoedig ook naast het doodbed baars vaders en daarna geheel alleen op de wereld. Eenigen tijd later besluit zy hare familie in Nederiaad te be zoeken. Deze woont te Prinsenhagenabij Bredaen bewoont daar een kasteel, waarin do schrijfster een over het geheel zeer genoegelijken zomer doorbrengt en waar zij ten slotte in den half-broe er van haar oom een echtgenoot vindt. Hoe dit alles in zijn werk gaat, moe men voor zichzelf uitvinden. Het boek is zeer onderhoudend geschreven, de aty 1 is vloeiend en de druk zeer aangenaam zoodat men moeielijk een betere verpoozing gedurende e8n paar ledige ureu zou kannen vinden. De schrijfster vindt in het nederlandsohe verblijf veel te prijzen maar bet moge volstaan bier te vermelden, dat haar gastheer en diens eebtgenoote met hunne ge- beele familie zeer goed tot bun recht komen en ons over het geheel als uiterst beminnelijke personeu wor den afgesoailderdaan wier oprechtheid en eerlijkheid en aan wier strengedoch gezonde opvatting van het leven men niet anders dan lof kan toezwaaien. 's GKAVLiYiiAGE, 5 ,\0V. Benoemd tot ontvanger van de directe belasting en accijnseu te IJzendijke de heer A. J. J. Ente thans Rijp en te Leeuwarden de heer W. F. R. P. de Sa'eugre Ihans te Helder. Op de den 3 en 4 gehouden grOOte Veemarkt alhier, zijn 4756 stuks vee aangevoerd. Voor het vee van gewoue kwaliteit werden zeer hooge prijzen besteed; voortdurend byna bleef de handel levendig. Ook voor buitenlandsehe rekening is vrij veel aangekocht. Per spoor werden voor het binnenland verzonden den 3 300 stuks, den 4 761 stuks; voor bet buitenland 122 stuksden 5 per extra trein, met bestemming naar Edinburg, 89 koeien en 19 kalveren. B Li u E RL IJ K E STAN 1). GETROUWD. 3 Nov. Eredericus Josephus O iwens en Wilhelmina van der Zanden. Teunis Kaagman enAlida Adrian Schut. GEBOREN. 2 Nov. Neeltje, D. van Hendricus Bakker en Pietertje Ploe ger. Jacomijna Lea, D. van Hendrik Nauta en Jacomijna Lea Lekker. OVERLEDEN. 2 Nov. Clara, 1). van Jan Mol en Clara Bulirs, 5 j. en bijna 1 m. 3 Pieter, Z. van Pieter Kuit en Neeltje Goed, 5 j.en ruim 7 m. 4 JokaDnes Eredericus, Z. van E'redericus Keesen en Johanna Metselaar, 9 m. Elizabeth, D. van Dirk Adrianus Mooij en Elizabeth Sougé, bijna Urn. A R R O N DI 8 S E M E N T S - li E O H T B A N K. Behandeling van stratzaken op 1 Nov. P. A., Alkmaar, verwonding, 12 boete subs. 6 dagen hecht. L. N., Alkmaar, mishandeling, 1 maand gev. J. J. M., Helder, verduistering, vrijgesproken. A d. B., Helderwederspannigkeid12 boete subs. 6 dagen hecht. J. R, Uitgeest, mishandeling, 12 boete subs. 6 dagen hecht. Tevens werden 1L bedelaars tot verschillende strali'enjveroordeeld. 5 November. H. S. en D. B., beiden zonder vaste woonplaats, diefstal, de le 3 maanden, de 2e 8 maanden gev. Tevens werden 6 bedelaars tot verschillende straffen veroordeeld. Alkmaar 4 Nov. Aangevoerd 77 vette Kalveren 40 a 90, 5 Nucht dito /14 a 20, 186 Schapen 21 a 34, 52 vette Varkens f 0,46 a 0,56 per i'.5 Magere dito /12 a 14. Op de groote Najaarsveemarkt werden 4756 stuks vee aan gevoerd. Amsterdam 4 Nov. Aardappelen. Friesche Dokkummer jam men /2a 2,15, dito Eraneker Jammen 1,90 a 2,10, dito Engelsche jammen 1,30 a 1,60, Zeeuwsche spuische jammen 2 a 3, dito Elakkeescke jammen 1,90 a 2,30, dito Poters 1,40 a 1,60Geld. Blauwe t 1,80 a 2Pruisische Hamburgers /3a 3,10 per mud.

Alkmaarsche Courant | 1889 | | pagina 3