17,/ê A Tn allerlei» IV* De heer Justus van Maurik Jr. van Amsterdam trad den 6 albier in het lokaal Harmonie als spreker opdaartoe uitgenoodigd door het r. k. leesgezelschap Hy ondersoheidde zich als gewoonlijk door eene zeer levendige voordrachtdie de door hem zelven geteekende schetsen uitmuntend tot haar recht deed komen. T" 17 Is 1°7/. 2i'l, 2?'/« 92'i> 101% doe, bij gunning, verzekerd is, dat men, op aandringen ran invloedrijke personen, waaronder leden van de Staten, zich nog vóór de laatste Statenzitting bereid verklaard beeft, de zaak te aanvaarden op den voet, als aanvan kelijk door ben aan Gedeputeerden was voorgesteld, in dier voege nl., dat de Provincie den grond voor den weg ter beschikking stelde, zoodat zij alleen de kosten van onteigening droeg, na aftrek van de door Alkmaar toegezegde 40000 en dus eene subsidie in eens af geven zon. De voorzitter meent, dat waar de provincie voor de lijn MedemblikHoorn, eene lijn van 19 mijlen, ƒ150,000 subsidie beeft verleend,eene hoogeretoelage voor eene zoo zeer gewenschte afdoende verbinding Alkmaar- Hoorn (22 mijlen) zeker in allen deele gerechtvaardigd is. Waar hij het provinciaal belang daarvan dan ook gaarne voorop stelde, toch constateerde hij met leedwezen, dat de gemeente Alkmaar, die zeer zeker ten opzichte van deze lijn ook groote verwachtingen mag koesteren, zich met een som van f 40,000 er van heeft afgemaakt. Hij stelt der vergadering voor, zich tot de Staten te wenden met verzoek, het tot stand komen van den locaalspoorweg zooveel mogelijk te bevorderen, waartoe met algemeene stemmen besloten werd, nadat eerst nog de heer D. Beeebxart er op had aangedrongen, dat in het adres scherp uitkome, hoezeer Noorderkwartier eene spoedige beslissing der Provinciale Staten in deze zaak gewenscbt acht. Het verslag van het landhuish^udkundig congres werd aangehouden tot eene volgende vergaderingmet bet oog op de uitgebreidheid der agenda. Dat van de vergadering van het Nederlandsch Paarden stamboek werd uitgebracht door den heer W. Teengs den secretaris van de afdealirg Noordholland van genoemd Stamboek en afgevaardigde dezer vereeniging. De heer R. D. Kaan deelde, namens het bestuur, de uitkomsten mede van hetgeen door de vereeniging in zake het onderzoek van bliksemajleiders verricht was. In het geheel waren aangegeven voor het onderzoek door den heer dr. Maurits Snellen 54 afleiders, waarvan 45 op huizen en 9 op torens en molens. De kosten bedroegen voor de vereeniging in geen geval meer dan 50,Hoewel het rapport van den beer Snellen nog niet was ingekomen, ban wel worden medegedeeld, dat over het geheel de afleiders van slechte kwaliteit waren. Uit de hierover gevolgde discussie bleek, dat door het gehonden onderzoek veel verbeteringen verkregen zijn. De heer Jhr, Mb, P. van Foeeest dee de mede hoe de proef, van wege de Vereeniging op zijn terrein ge nomen met de Blunt's Voederpers is uitgevallen. In den aanvang wanhoopte hij aan den goeden uitslag. Het aanzien van het geperste hooi is weinig aanlok kelijk. De uitslag is echter van dien aard datal is hij door de resultaten geen onvoorwaardelijk voorstander van de zaak geworden hij echter de pers nuttig voor den landbouw acht. Al zijn de kantenvrij diepon bruikbaar, het goede gedeelte binnenin is smakelijk, heeft een goede reuk en werd door een op stal staauden stier met graagte gegeten. De proef heeft echter tevens bewezen dat de prijs van f 180 voor het toestel te hoog is; het ijzerwerk toch kan voor 60, het houtwerk voor f 50 gemakkelijk geleverd wo'den. Bove dien is de arbeid van drie flinke mannen voor de bediening daarvan noodig; eenvoudiger inrichting, het oefenen van den noodigen druk door middel van een ketting met dubbelen haak was z. i. nitvoerbaar en wenachelijk. Overigens acht hij de pers alleen nuttig bij aanhoudend ongunstig weder. Nadat de heer Boeke had medegedeeld, dat er ver schillende, ook eenvoudige persen in dan handel zijn, zegt de voorzitter in do voorjaarsvergadering tot voortzetting dezer proef nadere voorstellen toe. Uit het verslag van den beer S. Zuurbier, betreflende den aankoop van engelsche fokrammen, blijkt, dat de commissie, daarmede belast, de opdracht had gekregen voor 22 stuks, waarvan slechts 3 voor leden dezer vereeniging. Met het oog op de geringe deelneming aan dezen kant, achtte de commissie zich niet gerechtigd, van de daarvoor uit de kas beschikbaar gestelde som te gebruiken en gesch'edde de aankoop dus buiten bezwaar van Hollands Noorderkwartier. De prys per stuk bedroeg f 105. Over de aangekochte rammen kreeg men, ook uit Groningen, zeer goede berichten. Door den heer E. C. Willekes Macdonald was een zeer tydroovend onderzoek ingesteld in zake het bewaren en vervoer van melk, melkpryzen en melk-export. Hij heeft zich daartoe moeten wenden tot tal van personen en eorporatiën buitenlands, ten einde omtrent het bewaren van melk in busienj op flesschen en in poedervorm, benevens de geldelijke uitkomsten, met exploitatie van die takken van nijverheid hier en elders verkregen, de noodige gegevens te verzamelen. Deze brachten hem tot de overtuiging, dat, zoolang de kaasfabrikatie rentegevend blijft in deze pro vincie, de voordeelen, voor den landbouwer hier uit de bo venbedoelde tak van nyverheid te hebalen,niet hoog zijn te stellen. Veeleer acht hij hetdnsopden weg der vereeniging om zooveel mogelijk de kaasfabrikatie van drukkende lasten te bevrijden. Bevorderd moet z. i. worden de afschaffing der zoutbelasting en der wik- en weegloonen en ge streefd worden naar het tot stand brengen van eelae betere regeling van de verhouding tusschen kaasbereider en kaaskooper. Het uitnemend rapport, hoezeer men, naar wij hopen, zich hierdoor niet geheel zal laton afschrikkenen de' aandacht op dit punt zal blijven gevestigd vond buitengewone waardeering der vergadering. Alvorens, namens de commissie, daarmede belast, op voorstel van den heer K. Bheebaabt Jr., was besloten de stremselproevenmet het oog op de ondervonden bezwaren, die eene goede uitvoering ondoenlijk maakten, te staken, vestigde nog de beer de Raat de aandacht op z. i. mogelijke voor 'eelen uit export van ons vee naar Indie te verkrijgen en deelde do heer Boeke als curiositeit mededat hem bekend wasdat een firma op Java de Edammer kaas uit S. Francisco, waar hooge invoerrechten zijD betrok. Hoe de verspre'ding van roorjaars-zaaizaden, van wege de vereeniging, gunstig gewerkt had werd daarna door den heer W. Teenqs in zijn desbetrefiend rapport aangetoond. Aan 60 personen was eene hoeveelheid van gezamenlijk 37 mudden verstrekt. Van bijna allen kreeg het bestaar mededeeling van goede aitkomsten waardoor het versterkt is in zijne overtuiging, dat de Vereeniging daarmeê een goed werk verricht en dat hoogere uitgaven voor goed zaaizaad den boer steeds in grootere en betere productie ten goede zullen komen. In de pauze weidan voor de commissie voor rekening en begrcoling gekozen de heeren P. Schuurman, P. Sta pel en K. Tensen, terwijl Nieuwe Niedorp werd aangewezen als plaats voor de volgende bijeenkomst. In afwijking van den beschrijvingsbrief kwam nu eerst aan de orde het bestuursvoorstel, om voor f 1000 deel te nemen in het waarborgfonds voor de tentoonstelling te Buenos-Ayrosmits voor die tentoonstelling minstens 20 stuks rundvee in de provincie Noord-Holland wor den aangekochtingeleid door den heer J. Zijp Hz. De heeren J. Beeebaaet Kz., P. J. A. de Bruijnb en J. L. T. Geonehan zagen in de beperkende clau sule van dit voorstel een groot gevaar niet alleen voor het slagen van de inzending bedoeld, maar achtten het ook in strijd met den door de regeering voor eeDe nederlandtche inzending toegezegden geldelijken steun, terwijl naar hunne overtuiging als van zelf sprekend bovendien mocht worden aangenomendat Noordhol lands veeslag, bij het bijeenbrengen van eene verzame ling van 50 uitstekende dieren uit Nederland toch op den voorgrond zou treden en dus eene wakende handals het bestuursvoorstel bedoeldezeer goed missen kon. In den Voorzitter daarentegen vond de tegenover gestelde meening, berustende z. i. op de gebiedende bepalingen van het reglement van Noorderkwartier, dat bedoelt, de belangen alleen van Noordhclland boven het IJ te behartigen, een warm en talentvol verdediger. Het was en daarmee verklaarde bij, dat het bestuur, op ééne enkele uitzondering na zich onvoorwaardelijk vereenigde daa-om een eisch van plicht en een eisch van billijkheid niet alleen, maar evenzeer de voorwaarde voor het verwerven van een evenredig deel in eventueel, na deze tentoonstell ngte verkrijgen uitvoeren van nede landsch vee naar de Argentijnsche republiek. Al leen wanneer het boven twijfel stond dat eene ver zameling van 20 nit de keur der noordhollandsche dieren nitgelezen exemplaren werd me ie gezonden, achtte spre ker eene dergelijke uitkomst verzekerd en het risico van deze vereeniging gerechtvaardigd. Met dezo meening verklaarden nog in te stemmen de heeren Kooijman en jhr. mr, P. van Foreest, Tegen de clausule voerden het woord op meer of min dere kernachtige wijze, de heeren L. Visser, C. dj; Goede en D. Beeebaaet. Na stemming bleken 42 tegen en 22 vóór de clau sule te zijn zoodat de beperkende voorwaarde ni0t zal worden gesteld. Het voorstel der afdeeling Zijpe in zake de vlek ziekte der varkens vond bij de vergadering geen steun. Op aandringen van de heeren 8. de Jonoh en Billroth vereenigde men zich met het besluit der jongste alg. verg. der H M. L„ om de werking der wet eerst nog wat langer af te wachten. Het nemen van proeven met kunstmeststoffen vond een bekwamen inleider in den heer C. J. van Dookeren Campagne, den directeur van 's rijks proefstation te Hoorn. Hij wensohte da proeven genomen te zien hoofdzakelijk met het oog op gemengd bedrijf, en id twee afdeelingen: le kunstmeststofien alleen; 2e met aarde vermengd. Voor de proef zouden in aanmerking komen: Thomas phosphaatmeel, beenderenmeal en kainiet. Op voorstel des Voorzitters werd tot eene proef besloten en daartoe een crediet van f 400 toegestaan, nadat de heer de Raat eene nauwkeurige waarneming van den grond had aanbevolen en de heer J. L. T. Geoneman belangwekkende mededeelÏDgen uit zijne rijke ervaring had ten beste gegeven. Omtrent het honden van een wedstrijd met kunstmest- strooimachines, waarvoor door dea heer E. C. Willekes Macdonald het rapport was samengesteld, werd mach tiging op het bestuur tot uitvoering verleend. Evenzeer vond het door deu heer K. Swaaq ingeleid bestuursvoorstel instemming, tot het, vermoedelijk te Hoorn, houden van eene tentoonstelling van rundvee, schapen en kaas, echter op aandrang van eenige leden ook uitgebreid tot paarden, in dien zin echter, dat aan de voorjaarsvergadering, wearin het bestuur uitgewerkte plannen zal indienen, de beslissing overblijft. Het laatste, aan den heer W. Teengs als inleider toevertrouwde, bestuursvoorstel bedoelde het voortzetten van de uitreiking der voorjaars zaaizadenwaarvoor f 200 crediet werd gevraagd en waarmee de vergadering zich gaarne vereenigde. By de gewone rondvraag bracht de heer Jb. Clat onder de aandacht van het bestuur de wenschelykheid om eens een onderzoek in te stellen, of het aanbeveling verdiende, in najaar en winter de boterfabricatie als hoofdzaak en die der baas als bijzaak te behandelen in het boerenbedrijf, met het oog op de geregeld in dien tijd gedrukt wordende kaaspryzen; beval de heer Visser het beenderenmeel aan, als een middel tot versterking van het beenderengestel der dieren, op grond eener ondervinding, verkregen door een paardenfokker nit Groningen, den heer J. E. Sobolten, waarvoor ook de heeren Boeke en dr. F. Geaeee eenige bewijzen ten voordeele bijbrachten; en bedankte de heer S. de Jonoh in waardeerende woorden den voorzitter voor diens goede leiding. Alvorens te sluiten, herdacht de Voorzitter de ver diensten der aftredende bestuursleden de heeren J. Koopman, S. Zuurbier en E. C. Willekes Macdonald, welke laatete ons vaderland weldra zal gaan verlaten, en in wiens blijvende belangstelling spreker de Vereeniging, in bet overzeesohe gewest ten zeerste aanbeval. Bedankt voor de ned, geref. kerk alhier door ds. F. P. L. C. van Lingen te Zetten. Den 2 had in een huis aan de Mient den 6 in een perceel aan de Haigbronwersteeg eene gasont ploffing plaats, de eerste met vrij ernstige gevolgen. Werkstakingen en voorslagen tot het nationaliseren van den grond brachten mij op het denkbeeld, eens nit te rekenen hoeveel land elk menseh wel zou ontvangen, wanneer de oppervlakte der aarde onder alle levenden verdeeld werd. Acht u mijnheer de redacteur, de zaak van voldoend belang om de cijfers in uw blad op te nemen bet zal mij aangenaam zijn. Ik ging uit van bet denkbeeld dat bet aantal der thans levende menschen ongeveer 1500 millioen bedraagt, dat telken jaar op elke duizend personen zes kinderen meer geboren worden dan er sterven en slechts het een derde gedeelte der aarde bewoonbaar is. Onder die voorwaarden vond ikdat bij de verdeeling elk hoofd bijna twaalf bunders land zou ontvangen. Hon derd jaren later evenwel is het aantal menschen reeds zoo toegenomen, dat elk zich met 6.5 bunder moet te vreden stellen welke hoegrootheid na twee honderd jaar tot 3,5 bunder is ingekrompen. Nog een eeuw later en voor elk schiet niet meer dan 1,9 bunder over, welk getal na andere honderd jaren slechts 1,1 bunder bedraagt. Rekent men zoo voortdan vindt men na 500 jaren per hoofd 5927 vierkante ellen. 600 3259 700 1791 800 985 900 540 1000 298 b Toen ik zoover gekomen wassloeg mij de schrik om het hartewant voordat andere dnizend jaren zouden zijn verstreken kwam men ruimte te kort zelfs als men de menBchen op elkander plaatste 1 Het zou dan volstrekt noodig zijn een of misschien twee verdiepingen op de gebeele aarde te bouwen Meent men, dat zes kinderen winst per jaar en per duizend te veel is, en herhaalt men de berekening met eene overwinst van slechts 5 per mille, dan is er na duizend jaren voor elk hoofd 805 vierkante ellen. Neemt men echter in aanmerking dat door het toepassen der regelen eener gezonde hvgièio de levensduur van den menseh voortdurend meer en meer verlengd wordt, zoo als dit in des laatsten tiju "eedg het geval wasdan kan óver duizend jaron elk bewoner wellicht niet ééns over honderd vierkante ellen beschikken. Ook zijn er gegronde aanmerkingen te maken op de bewering dat een derde gedeelte der aarde bewoonbaar zou wezen dit getal is zeker te groot genomen. Wij houden ons hier strikt aan de logica der cijfers, en laten aan den lezer bespiegelingen te maken over wot er gebeuren moetwanneer die tiid eèfimaal daar zal tjjn. Dr. P. J. H. 7 Nov; 81«i 967,. 10*7/, 103 72* 72', 72»/, 73 103", 9U> 103 7i, 103 61',. 100% 100'/, 88* 88'/, 93 108'/. 97'/, AMSTERDAM pCt Nederland Cert. N. W. Schuld2J dito, dito 3 dito, dito 3' dito, Oblig3^ Italië, Inschrijving 1862/81 6 Oostenrijk, Obl. in pap. 1000 Mei-Nov. 5 dito, dito Fefcr.-Ang. 6 dito, zilver Jan.-Jnli 5 dito, dito April-Oct. 5 PortugalObl. Bnit. 1853/80 8 Rusland, Ob. H en C. 1798/1815/1000 Jan. 5 Cert. lnscb. 6e seri. 1855 Z.R. 500 Ap.-Oct. 5 Obl. 1864 Amst. ƒ1000 April-Oct5 dito, 1866 5 dito, Oostersehe Leening 2e serie5 dito, 1860 2e leening 100 4J dito, 1875 gecons. 50-100 Apr.-Oct. 4J dito, 1880geeons.ZR.125-625 13 Mei-13Nov.4 dito. 1889 ie serie 1 Jan. 1 Apr. 1 Juli 1 Oct. 4 dito, 1867/69 20-100 Mei-Nov4 dito, in goud 1883. Juni. Dec6 dito, dito 1884. 13 Jan. 13 Juli.5 Spanj'e, Obl. Bait. Perpetuele4 dito, dito Binn. dito 4 Turkije, gepriv. Oblig5 dito, Geconverteerden Ser. D dito, id. C Egypte, Obl. leening 18764 Mexico, Obligatiën geconvert2}. dito, dito 6 Peru, Oblig. leening 1870 geregist6 dito dito, 1872 id5 Venezuela, Obligatiën 1881......,,;.... 4 Nederland, Cnlt. Maatsch. d. Vorstenl. Aand. dito, dito Winst-Aandeelen dito, Koloniale Bank Aandeel,,.. dito, dito Oblig5 dito, Ned. Ind. Handelsb. Aand dito, N. Centr. Spoorw. Aand. f250 dito, dito gestemp. Oblig.,.. 235 Italië, Spoorwegl. 18873 dito. Zuid—Ital. Spoorweg Obl........ 8 Polen, Wars.-Weenen Aandeel Rusland, Gr. Sp.-Maatsch. Aand5 dito, Hypoth. Obligatiën4' dito, id. 3 dito, Baltische Spoorw. Aand3 dito, Jelez—Griasi, Oblig.5 dito, Jelez-Orel. dito5 dito, Orel-Vitebsk. Oblig5 dito, Poti-TiBis. Oblig. f 10005 dito, Transcaus. Spoorweg Oblig3 dito, Z.-W. Spoorw. Aand. 100-1000 5 ZweedschNoorweegsche Spoorwegen..., 5 Amerika, Cleveland, Akron Shares dito, Denv. Rio Grande dito dito, Illinois Centr. Cert. v. Aand... dito, Loni8V.en Nashv. Cert. v.Aand. dito, Miss. Kans. Texas Aand....,,'. dito, dito, Alg. Hyp. Certif5 dito, N.-York Erie West. Sp. Aand.. dito, Wabash St. L. ec Pac. Ct. v. Aand. Canada-South Cert. v- Aandeel Nederland, Stad Amsterdam f 1008 Hongarije, Theiss Spoorweg4 Oo tenrijk, Staatsl. 1854 4 ito dito 1860, to, dito 1864 dito, Stad Weenen 1874..,,,.. Rusland, Staatsleening 1864 Loten 5 dito. dito, 1866. Dito5 Turkije Spoorwegleening..3 6 Novl 81% 96 1C2 'I, 102 88% 72% 71% 72'/,. 6 /s l03',. 10»',', 103",. 62 l00'4 l00'„, l0» 97 70»/. 67'/„ 92'/, 951/, 17'/, 15», 51% 43% 14% 75 102'/, 837[ 86? 17» 15 51'/ 49 14% 33','g 89.5 551 597 llOs' l20.iT 99 72% 60.», 98 100 7 1°3% 70 66'/, 81? 60 30»' 65» 110% 108 UI',, 118% 151'/, 123 155 145'/, 17% 83% 69'/, 69% l" j20 72% 68% 84\L iie 83',', 10'/,, 69'/, 23 »l"/i« 55'/, 110»/, 108'/, 112% 116 152 155 17'

Alkmaarsche Courant | 1889 | | pagina 3