No. 133*. Een en Negentigste Jaargang. 1889. TWEEDE BLjAD. VRIJDAG 8 NOVEMBER. ISnitgnlaub. Rijksdag. Den 14 is, na eene langdurige bespre king, de beraadslaging ten einde gebracht over het re- geeringsrapport betredende de uitvoering der socialis tenwet, dat de regeering jaarlijks moet uitbrengen. ENGELAND. De Emin-commissie heeft bericht ontvangen van Stanley, gedagteekend Zanzibar 2 Nov. Stanley laat weten, dat hij, Banalya verlaten hebbende, voor de derde maal het Albert-Nijanza meer bereikt had na een marech van 140 dagen. Aldaar vernam hij, dat Emin en Jepbson gevangen waren sedert 18 Aug. 1888. De troepen in Emina provincie waren in opstand gekomen en weigerden te gehoorzamen. De aanhangers van den Mahdi drongen toen met hunne geheele macht het land binnen. Na den eersten veldslag werden de stations van Emin overgegeven en sloten de inboor lingen zich bij den vjjand aan om met hen het land te plunderen. De indringers, die zelfs grijsaards vermoordden, leden te Dafile eene nederlaag en zonden toen eene stoomboot naar Khartoemom versterking te vragen. Toen Stanley by genoemd meer was gekomen, vond bij een brief van Emin, waarin deze hem zijn hachelijken toestand mededeelde, maar bij kwam te laat. Van 14 Januari tot 8 Mei bad hij gewacht, maar toen had hij het meer verlaten om den terugtooht te ondernemen. Volgens een tweede door de Emin-commissie ontvangen bericht van het Viotoria-meer, gedagteekend 29 Aug., waren Stanley, Emin, Jephson, Carati en andere euro- peanen met 800 inboorlingen op weg naar Mpwapwa. Emin en Jephson zonden dus niet langer gevangenen zijn van de aanhangers van den Mahdi. ITALIË. Bij de gemeentelijke verkiezingen heb ben de socialisten verscheidene zetels gewonnen in de Romagna en in andere gedeelten van het rjjk. De ele- ricalen leden in het algemeen de nederlaag. LUXEMBURG. De zitting der Kamer is den 5 door den minister van Staat zonder rede geopend. De heer Servais is benoemd tot voorzitter, de heer Simons tot onder-voorzitter. SPANJE. De gewezen minister van financiën Cos- caijon betoogde in de Kamer, dat de begrootiogen voor alle departementen sluiten met een aanzienlijk tekort, ofschoon in schijn uitgaven en inkomsten tegen elkaar opwegen. De vlottende schuld is gestegen tot een bedrag van 120,000,000. Daarom wordt verzekerd, dat Spanje bedreigd wordt door eene hoogere leening, dan ooit door dit land gesloten is. De heer Romero Robledo vroeg, of deze leening door den min. van financiën bevestigd werd, waarop de minister antwoordde, dat hij de nood zakelijkheid erkende om zich geld te verschafiep, maar hij voegde er bij dat hij volstrekt geene verklaringen betreffende het sluiten eener leening had afgelegd of kon afleggen. TURKIJE. De Keizer en de Keizerin van Duitschland braehten den 5 een bezoek aan het paleis en de schatkamer des Sultans. Den 4 ontving de Sultan den Koizer en onderhield zich twee uren met hem, waarna zij samen het middagmaal gebruikten. Na ZWITSERLAND. De gemeenteraad van Ge neve heeft besloten alle vergaderingen van het Leger des Heils voorloopig te verbieden en tevens alle zalen, waar die vergaderingen gehouden worden te sluiten. Niettegenstaande dat verbod, hielden eenige leden van dat leger den 3 eene bijeenkomstzij werden onder kraehtig verzet uiteengedreven. Vergadering; van den Etaad der gemeente ILKSSlitK. Mo. 10 Woensdag 6 Mov. 1889. ALKMAARSCHE COURANT. DUITSC HL A N D. De scheepstimmerlieden te Hamburg, ten getale van duizend hebben den arbeid gestaakt, voor den winter hetzelfde dagloon eischende als voor den zomer, welke eisoh door de eigenaars der werven afgewezen was. Wel zouden zij geneigd zijn die toe te staan ingeval de timmerlieden des winters ook even lang wilden werken als in den zomer. Graaf Kalnokydie den 5 van Friedrichsruhe te Berlijn aankwam, is den 6 weer naar Weenen vertrokken. De sociaal-democraat Singer verklaarde, dat de soci alistenwet eene schande voor den Rijksdag was, waarop hij tot de orde werd geroepen. De heer Frohme mede sociaal-democraatverweet der regeering, dat zij niet alleen het streven der soci aal-democraten bestreed, maar ook bet recht van ver- eeniging en de overige pogingen der handwerkslieden om bun !ot te verbeteren. De regeering rou echter haar doel niet bereiken. Leert, riep hij uit, leert rechtvaar dig zijn, gij zijt gewaarschuwd en de regeering ook. Minister Herrfuth verklaarde, tegenover de aanval len der sociaal-democratische redenaars, dat de overheid slechts dan tusschenbeiden was gekomenwanneer het streven bleek, om de bestaande maatschappelijke orde omver te werpen. Aan de overheid was bovendien ten strengste aanbevolen, slechts op wettelijken grondslag te handelen. Hij kwam vooral op tegen het verwijt, dat de wet ten doel had om agents-provocateurs in het le ven te roepen. De regeering kan de socialistenwet niet missen, voornamelijk niet, omdat zij haar de macht geeft aan gevaarlijke lieden het verblijf in het land te ontzeggen. Aan de beraadslaging werd verder nog deel genomen door den heer Barth, van de vrijzinnige partij, die het memorandum van den heer Hartmann ten gunste der wet bestreed. FRANKRIJK. De groote prijs van f 250,000 det parijsche tentoonstellingsloterij is ten deel gevallen nan een genatnraliseerden belg te Parijs, Franssens genaamd, gebnwd, hebbende zes kinderen, meesterknecht in eene drukkerij. De gemeenteraad van Parijs heeft met 41 tegen 23 stemmen den heer Roussellevoorstander van de ge meentelijke zelfstandigheid, tot voorzitter benoemd. GRIEKENLAND. De Kamer heeft de candi- daten der regeering tot voorzitter en onder-voorzitter gekozen. den maaltijd werden de Bosphorus, het arsenaal en de moskeeën verlicht. Ook bezocht de Koize* de moskeeën en het tuighuis. Den 6 zijn Keizer Wilhelm en zijne gemalin van Pera naar Venetië vertrokken. Den 31 is te Rotterdam in eene vergadering van bakkerspatroonswaartoe ook het comité der geiellen uitgenoodigd was, door de patroons de noodzakelijkheid aangetoond, om den werktijd, thans op 12 uren gebracht, weder op 14 uren te stellen. Het comité der gezellen, dat zulks erkende, zou dit voorstel in de eerstvolgende vergadering der gezellen ondersteunen. De gemeenteraad van WoriDGrV60r beeft den 31 verworpen zoowel het voorstel der plaatselijke school commissie tot opheffing der kostelooze sehool en daar mede gepaard gaande verplaatsing der school voor meer uitgebreid lager onderwijs als dat van burg. en weth., om de beslissing in die zaak uit te stellen. Bij kon. besluit van den 31 October is, als blyk van Zr. Ms. goedkeuring en tevredenheidwegens het met levensgevaar redden van personen de bronzen medaille en een loffelijk getuigschrift toegekend aan J. B, PijlBchipper te Rupelmonde (Belgie), van twee drenkelingen ait de gracht langs den Z. O. Bin nensingel en uit het water aan het Zieke 'te 'a-Gra- venhage, op 2G Juli en 17 Augustus 1889; G. B. Krebbe te Amsterdam, van twee drenkelingen uit het water langs den. Singel bij het Klooster aldaar, op 19 Aug. 1889; T. J. Oostrop timmerman te Amsterdam van een zesjarigen knaap uit de Palmgracht aldaar, op 1G Aug. 1889; R. J. Tengnagel, kantoorbediende te Amsterdam, van een drenkeling uit de Rozengracht aldaarop 29 Aug. 1889; H. Heynes, agent van. politie te Amsterdam, van een meisje uit de Lijnbaansjjratjfct aldaar, in den avond van 31 Aug. 1889. Voorzitter de Burgemeester A. Maclaine Pont. Tegenwoordig 15 leden. De Voorzitter opent de vergadering, waarna I. de notulen der vorige vergadering gelezen en goedge keurd worden. 2. Deelt de Voorzitter mededat a. sedert de vorige vergadering in handen der vaste commissie van financiën om bericht en raad gesteld zijn de volgende be zwaarschriften tegen den aanslag in de plaatselijke directe belas ting naar het inkomen, dienst 1889, namelijk van: J. J.Tesse- laar, J. J. Schrieke, 1. v. Praag, J. F. Vaske, J. J. Bruno, G. P. Levert, wed. F,. Sokoen, C. Volkers, F. J. Q,uax, G. de lluiter en P. Ko m, alsmede een door A. P. Burger aan Ged. Staten ingediend, adres tegen zijn aanslag, door den gemeen teraad bij beslu it van 1 October gehandhaafd b. de heer J. van Bremen aan Z. M. den Koning eervol ontslag heeft gevraagd als commissaris van politie met 1 Jan. a-s, Voor kennisgeving aangenomen. De Voorzitter zegtdat het hem persoonlijk leed doet. dat de heer van Bremen, die ruim 35 jaren met ijver en be kwaamheid de betrekking van commissaris van politie heeft waargenomenzijn ontslag gevraagd heeft. Zijn medegedeeld de sedert de vorige vergadering ingekomen stukken. Van Gedeputeerde Staten. 3. Brief, waarbij ter kennisneming toegezonden wordt een afschrift van 's konings besluit van 1 October, waarbij aan deze gemeente weder tot het einde van den cursus 1893 4 ontheffing wordt verleend van de verplichting tot het oprichten eener burgerdagsehool, met bepaling dat aan de burgeravondschool onderwijs zal worden gegeven in de vakken, vermeld onder a, b, c, f, g, h en k van art. 13 der wet van 2 Mei 1863 (Staatsblad No. 50) benevens in het bouwkundig teekenen en de beginselen van de technologie. 4. Brief ten geleide van de afwijzende beschikking den 16 October genomen op het bezwaarschrift van G. Henze tegen zijnen aanslag in de plaatselijke directe belasting naar het in komen, dienst 1889. 5. Brief ten geleide van het goedgekeurde raadsbesluit tot regeling van de jaarwedde van de onderwijzers en onderwijze ressen aan de openbare 2e tusschenschocl. Ns. 3 tot en met 5 voor kennisgeving aangenomen. 6. Rapport der kamer wan koophandel en fabrieken op het verzoek van den heer W, H. Arkes, directeur eener tram- omnibusdienst HoornEnkhuizen, om gedurende 5 achtereen volgende jaren 1 600 subsidiis uit de gemeentekas per jaar te geven voor den door hem in. het leven te roepen tram-omnibus- dienst van Hoorn naar Alkmaar, langs Berkhout, Avenhorn, Ursem, Oterleek en Oudarp. De kamer achtte het verzoek schrift niet duidelijk genoeg om daarop te adviseeren, waarom zij den heer Arkes verzocht het nader toe te lichten, overtuigd, dat het meer dan wensehelijk en noodzakelijk ïfl, dat de ge meenschap met het oostelijk deel van Noord holland verbeterd worde en alle middelen tot verbetering rijpelijk overwogen en niet zoo dadelijk van. de hand gewezen dienen te -worden. De heer Arkes gaf aan die uitnoodiging gehoor en deed haar de volgende mededeelingenwelke zij met zijne machtiging den Raad mocht openbaren. Hij begint deze onderneming met een kapitaal van 20000 en .neemt direct van dit .kapitaal, om den dienst aan te vangen, f 17000 in gebruik blijkens eene door hem overgelegden staat van benoodigd kapitaal. De door de ge- meenten te verleenen subsidiën gedurende 5 japen zullen dienen tot rente-waarborg voor het benoodigde kapitaal, zoodat, wan neer de onderneming een opbrengst heeft van 5 pot. of meer van het benoodigd kapitaal, door de gemeenten niet wordt bij gedragen bij mindere inkomst wordt het te kort komende over de subsiaieerende gemeenten pondspondsgewijze omgeslagen. Hij had zichbehalve tot Alkmaar, tot Oudorp gewend om 100, Oterleek f 100, Ursem f 100, Avenhorn t 100 en Berk hout 1 100 subsidie. Tot Hoorn had hij zich niet gewend overtuigd als hij is door antecedenten dat deze gemeente tot eene betere gemeenschap met Alkmaar niets wil bijdragen. Ursem en Berkhout hadden bereids toezegging gedaan; de overige gemeenten, behalve Avenhorn, dat wegens het geringe gedeelte dat de omnibus door het dorp gaat, de subsidie ge weigerd heeft, zullen waarschijnlijk afwachten, wat Alkmaar doen zal, vermits van de subsidie van Alkmaar het al of niet tot stand komen dezer onderneming afhankelijk is. Hij had zijner zijds geen bezwaar iemand van gemeentewege, zoo dit verlangd mocht worden, inzage van de te houden administratie te geven, zoodat de gemeente zich zelve overtuigen kan van het quantum der subsidie. Hij zal den dienst aanvangen met 20 paarden en 3 tramomnibussen volgens overgelegde teekening, welke 5 el lang, 1.85 el breed en 3 el hoog zijn, met ruimte voor 20 personen, 12 binnen en 8 buiten, terwijl de breedte over de wielen minder is dan van de gewone diligences en dus minder bezwaar zal opleveren op de te passeeren wegen. Hij neemt verder op zichwanneer de andere middelen van goederen vervoer hunnen dienst staken, eenen goederendienst te openen, onder voorbehoud dat hem als maximum een tijd van 2 maanden worde verleend voor de inrichting van dezen dienst, tariefbe rekening enz. De kamer, inzage genomen hebbende van de overgelegde dienstregeling alsmede van de tarieven kan zich daarmede zeer goed vereenigen. Zij vermeent, dat deze onder neming, op de wijze op het getouw gezet, zooals de verzoeker van plan is te doen, moet slagen en hoewel niet ten volle beantwoordende aan de eischen van vervoer in den tegenwoor- digen tijd, toch in ieder geval eene groote en te waardeeren verbetering is in het vervoer naar Hoorn, waarom zij gerust met algemeene stemmen den raad durft adviseeren tot het verleenen van de gevraagde subsidie op de door den verzoeker aangegeven wijze, te meer daar deze subsidie met het oog op de te brengen verbetering zeer gering is. De Voorzitter stelt voor dit rapport ter visie te leggen en verder krachtens het vroeger genomen besluit te stellen in handen van burg. en weth. om bericht en raad. De heeren Stoel, Janssen en Con ij n drongen op spoedigezoo mogelijk dadelijke beslissing aan, in verband met het voorne men van den heer W. H. Arkes, om dien dienst met 1 Januari 1890 te beginnen. De dadelijke behandeling werd bestreden door de heeren H. J. Bruinvis en den Voorzitter, die meendendat het voor dezen verzoeker veel beter was af te wachten den loop, dien de zaak van den lokaalspoorweg Hoorn Alkmaar zou nemen, waartegen opgemerkt werd, dat, al kwam die spoorweg tot standtoch nog zeker 4 a 5 j aren zouden verloopeneer geëxploiteerd zou wordenzoodat deze dienst inmiddels zeer goed gesteund kon worden en de heeren Goede en Vonk, die bezwaar maakten tegen dadelijke behandeling in verband met de onzekerheid of deze aanvrage niet van zelf verviel door bet thans bij dezen verzoeker bestaande plan om een stoomtram aan te leggen en te exploiteeren. Nadat de heer K r a a k m a ndie op de behandeling dezer zaak ook volstrekt niet voorbereid wasopgemerkt had dat het thans alleen de vraag gold of de raad zou terugkomen op zijn vroeger besluit om bet gevoelen van burgemeester en wet houders in te winnen, werd met algemeene stemmen besloten dat besluit te handhaven, na de bereidverklaring van den Voorzitter, namens burgemeester en wethouders, om te zorgen, dat hun rapport in de eerstvolgende vergadering behandeld zou kunnen worden en dat een onderzoek zou worden inge steldin hoeverre de nadere aanvraag van den heer W. H. Arkes wijziging bracht in zijn aanvankelijk plan. 7. Adres van de afdeeling Alkmaar van het Nederlandsch Werkliedenverbond Patrimonium, inhoudende dat vele burgers dezer goede stad telken jare met ergernis zien, dat de voor- en naj aars-koemarkt alhier reeds op den Zondag aanvangt. Ze ziet daardoor de heilige stemming verbrekendie op dien dag ieder bezielen moet en ziet ook, hoe velen genoodzaakt worden tot arbeid, op een dag aan de heiligste belangen der mensch- heid gewijd. Ook mag Patrimonium er op wijzen, hoe velen daardoor worden benadeelddie om der gewetenswille op den Zondag niet kunnen handelen en het van algemeene bekendheid is, dat juist op dien dag de beste prijzen kunnen gemaakt, de voordeeligste zaken gedaan worden. Wat voorts alles afdoet; de heilige wet des Heeren wordt geschonden en zijne oordeelen over ons gebracht, De nederl. wetgever heeft daarom ook gezorgd, dat aan elke overheid artikelen ten dienste staan om zulk bedrijf te stuiten, waarom de afdeeling dan ook eerbiedig verzoekt, d i e artikelen toe te passen, waardoor zij en vele anderen met hen kunnen verlost worden van de ergernissen, welke uit hare overtreding voortvloeien. 8. Adres van den kerkeraad der christelijk gereformeerde gemeente, inhoudende dat het voor de leden zijner gemeente evenals voor vele anderen een groot bezwaar is, dat de voor- en najaarsveemarkt alhier telkens reeds op Zondag aanvangt, omdat daardoor die dag, door de christelijke kerk tot rustdag gewijd, geheel aan zijne bestemming onttrokken, bet goddelijk gebod geschonden, iederwiens geweten daaraan gebonden is, in zijne overtuiging gekwetst wordtwaarom hij zich^ tot den raad wendt, met de ootmoedige en dringende bede, t zij door het doen toepassen der Zondagswet, of door welke mid delen ookhet aangewezen bezwaar weg te nemen. 9. Adres van den Kerkeraad der Nederduitsch Gerefor meerde Kerk, waarbij het ondersteunt het door de werklieden- vereeniging Patrimonium gedane verzoek, om de veemarkten voortaan niet meer op Zondag te doen plaats hebben, aangezien de Zondag naar zijne overtuiging de dag is, gewijd aan de dienst des Heeren. Hij meent bescheidenhjk onder de aandacht te mo^en brengen, dat aan de onderhouding van dezen dag als z°o o d a n i g bet welzijn van land en volk verbonden is en bindt den raad, als in het maatschappelijk leven daartoe van God geroepen, de bevordering daarvan ernstiglijk op het harte. Nos. 7 en 8 gesteld in handen van burg. en weth. om bericht en raad en No. 9 ter zijde gelegd, als op ongezegeld papier geschreven. 10. Brief van P. Schipper, houdende bericht, dat hij de benoeming tot eersten onderwijzer aan de tweede tusschenschool aa nneemt. 11. Brief van de brandmeesters-kommandanten der vrijwillige brandweerkorpsen, de Alkmaarscke Turnclub Kracht en Vlug heid, Burgerplicht en Jan van der Heide, houdende betuiging van den dank van genoemde corpsen voor de goedgunstige beschikking, door den raad op hun verzoek genomen. Ns. 10 en 11 voor kennisgeving aangenomen. i

Alkmaarsche Courant | 1889 | | pagina 5