I. met f f t t 12. Verzoek van tien bewoners van de Vier Staten om verbetering van den weg langs hunne perceelen, welke in eenen onhoud baren toestand verkeert, daar men met regenachtig weer tot aan de enkels door den modder gaat en des zomers zeer veel last van de stof heeft en met moeite meteen hand- of melk wagen door dien weg kan rijden. Voor deze verbetering bestaat te meer reden, nu de tussckenweg langs het boseh van j hr. mr. P. van i'oreest thans willekeurig afgesloten is Aan de verzoekers zal worden medegedeelddat door burg. en weth. reeds maatregelen genomen zijnom aan hun verlan gen te voldoen. De Voorzitter verklaart zich op eene opmerking van den heer Kraakman namens burg. en weth. bereid, te onder zoeken in hoeverre er reeht bestaatom zoo even genoemden tusschenweg voor het openbaar verkeer af te sluiten. 13. Verzoek van achttien eigenaars of bewoners van percee len aan de Geestersingel tussehen den Berger- en den Hel- derschen weg, om den onhoudbaren toestand van den weg aldaar te verbeteren, door hem, waar zooveel voetgangers moeten gaan, geheel te bestraten. Zij merken nog op, dat de toestand aldaar vooral niet beter is geworden door het gedurig vervoer van stroo naar de stroocartonfabriek, waarvoor het bestraatte paardenpad geene voldoende verbetering heeft aangebracht. Gesteld in handen van burg. en weth. om bericht en raad. 14. Adresonderteekend door 62 inwoners van Alkmaar houdende verzoek om de door den heer W. H. Arkes te Enk huizen aangevraagde subsidie voor een tram-omnibusdienst tussehen Hoorn en Alkmaar te verleenen en hem van dat be sluit ten spoedigste in kennis te stellen. Zij zijn overtuigd van het groote belang dezer onderneming voor de gemeente Alkmaar en merken op, dat, indien eenige andere aanvrage om subsidie, vroeger gedaan, aan het verleenen der thans gevraagde subsidie in den weg mocht staan, het verzoek van den heer Arkes in elk geval kan worden ingewilligd, totdat het andere middel van vervoer, waarvoor subsidie is toegestaan, zal zijn in werking gebracht. Gesteld in handen van burg. en weth., om daarop te dienen van bericht en raad, gelijktijdig met het onder No. 6 vermelde stuk. 15. Bezwaarschrift tegen den aanslag in de plaatselijke directe belasting, dienst 1889, van J. N. Al. 16. Idem van D. G. van Beek. Daar beide bezwaarschriften niet binnen den bij de wet voorgeschreven termijn, en alzoo te laat, ingediend zijn, zal aan beide personen daarvan mededeeling gedaan worden. 17. Verzoek van den heer E. Vester, aannemer en architect, om vergunning tot bet maken van een uitgang in de houten schutting van zijn perceel, Kweerenpad No. 1, om den afvoer van zaken, bestemd voor de gemeente-reiniging enz., buiten die woning om te kunnen doen. Gesteld in handen van burg. en weth., om bericht en raad. 18. Adres van den heer mr. Herman Cosman, advokaat te Amsterdam, houdende kennisgeving van zijn voornemen om met eenige anderen binnen kort, waarschijnlijk véér 1 Januari 1890, aan de bevoegde autoriteiten vergunning te vragen tot aanleg en exploitatie eener stoomtrambaan, verbindende de gemeenten Alkmaar en Hoorn; dat de ingenieur jhr. H. H. Sandberg zich bezig houdt met de opmetingen en werkzaamheden, die onver- mijdelijk aan de aanvrage der bedoelde vergunning moeten voorafgaan; dat hij er prijs op stelt, dat die ingenieur bij zijn arbeid van den zeer gewaardeerden steun van den raad niet verstoken zijwaarom hij verzoekt, dien ingenieur bij zijnen gemelden arbeid krachtigen steun te willen verleenen. Gelijk besluit als bij punt 14. 19. Is in behandeling genomen het rapport der sectiën omtrent de ontwerp-gemeentebegrooting voor 1890 en het daarop door burg. en weth. gegeven antwoord. De door burg. en weth. voorgestelde werken hadden geen enkel bezwaar bij het onderzoek ondervonden, zoodat tot de uitvoering van al deze werken (Zie No. 117 van dit blad) be sloten is. De voornaamste besluiten, welke genomen werden, zijn de volgende a. de Kanaalkade van de Eriesche draaibrug tot de brug over de Kaarsenmakersgracht zal tussehen de boomen aan de kanaalzijde en de zijbestrating in 1890 geheel bestraat wor den en in 1891 het gedeelte van de Kanaalkade tussehen laatstgenoemde brug en de Gedempte Nieuwesloot; 4. het denkbeeld, om de keienbestrating voor het stadshuis, waar over het rijden zeer hinderlijk is tijdens de zittingen der rechtbankop te nemen en te vervangen door asphalt werd in het belang der openbare veiligheid van verschillende zijden bestreden als gevaarlijk voor de paarden; burg. en weth. zullen nader opgeven de kosten van het maken eener houten Tarief der Maatschappij van 1 Mei 1888. a. A potheker zonder laboratorium. c. Destillateur of spuitwat erfabrt. d. Melkverkooper e. Tapper Bier- of wijnhandelaar ff. Slager h. Logementhouder i. Koffiehuis j. Kok k. Bakker l. Tabakskerver (begrepen onder p) m. Water- en vuurnering ji. Stucadoor iD werkplaats o. Barbier. p. Fabriek of nijv. inr. zonder stoom. q. School of kerk r. Koe per staltijd s. Inlegger van groenten of zuurwaren t. Sigarenfabrikant zonder stoom 10 5 15—20 5 10—30 10—30 15 5-7 5—60 10—30 15 5—15 bestrating aldaar, terwijl inmiddels maatregelen zullen wor den genomenom het stapvoetsrijden tijdens die zittingen te bevorderen. Gelijke opgave zal geschieden voor de Zilverstraat, waarvoor asphalt, vooral in verband met de brug over de Oudegracht bij de Ridderstraat, mede hoogst ge vaarlijk werd geacht. Burg. en weth. wenschen die straat met vlakke klinkers te bestraten en achten het beter, genoemde brug, waarvan de herstelling binnen een paar jaren te ver wachten is, te verlagen, gelijk bij de Hofstraat is geschied; c. een onderzoek zal door burg. en weth. worden ingesteld naar het uurwerk op de Groote Kerk bij den gerezen twijfelof het slecht gaan van dat uurwerk te wijten is aan de klok of aan den klokkenist: van den uitslag van dat onderzoek zal aan den raad mededeeling geschieden; d. de urinoirs zullen, voor zooveel zij nog niet van houten om vattingen voorzien zijn, daarvan voorzien worden; e. een gaslantaarn zal worden geplaatst in het Achteromin de Krebbesteeg tussehen de Langestraat en de Nieuwesloot met een briquetaan den Kennemerstraatweg tussehen de muzieklaan en de Vier Statenen aan den Hoornschen weg benoorden het huis van Houter, terwijl de straatverlichting tussehen Beiersch hof en ds muzieklaan verbeterd zal worden met vermeerdering van het aantal lantaarns met één en een lantaarn geplaatst zal worden tussehen den straatweg en de muziektent, welke alleen bij muziekuitvoeringen ontstoken zal worden. Verder zullen voortaan de lantaarns langs den Stationsweg, aan de zijde van den Bergerweg, welke thans gebluscht worden na aankomst van den laatsten treinden geheelen nacht doorbranden f. de post kosten der schutterij, voorgedragen op 1 1600 werd met 14 stemmen tegen 1 stem van den heer J anssen met f 1000 verhoogd en daardoor gebracht op het voor 1889 toegestane cijfer. Met die verhooging wenscht de raad zijne belangstelling in de schutterij te kennen te geven en de hoop uit te drukkendat in de bestaande vacaturen zal worden voorzien, waarvoor te eerder hoop bestaat, wanneer de raad doet blijkendat hij niet opziet tegen de uitgaven die de weerbaarheid en de inwendige zekerheid bevestigen g. bij vacaturen aan de openb. school voor meisjes, de openb. burgerschool, de openb. 1 tusschenschool en de openb. school voor onvermogenden zal de raad geraadpleegd worden al vorens daarin voorzien worde. Nadat een drietal posten in eene zitting met gesloten deuren waarin tevens eenige bezwaarschriften tegen den aanslag in de plaatselijke directe belasting behandeld werden, besproken waren, werd in openbare vergadering de begrooting met algemeene stemmen vastgesteld en besloten, de instructie van den gemeente architect zoodanig te wijzigen, dat hem veroorloofd wordt, om voor werken binnen de gemeente het beroep van architect in die beperkte mate uit te oefenen, dat de gemeente-dienst daaronder niet lijde, en onder bepaling, dat hij voor ieder ge val de vergunning van burg en weth. behoeft. 20. Is in behandeling genomen het suppletoir kohier der plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1889, opgemaakt tot een belastbaar inkomen van f 23710 en een invorderbaar bedrag van 1 303.05. Vastgesteld. 21. Is overgegaan tot het benoemen van a. een onderwijzer aan de openbare 2e tusschenschool. Op de voordracht zijn geplaatst: I. J. Bouwman te Akersloot; II. H. L. Blikslager te ZaandamIII A. C. Hendriks te Haarlemmermeer. Benoemd met 15 stemmen J. Bouwman. 4. een marktmeester der botermarktin plaats van wijlen A. Schouten, waarvoor burg. en weth. naar aanleiding van het raadsbesluit van 14 Augustus 1.1. voordragen den door hen benoemden opzichter over de kaasdragers A. H. Muelink. Benoemd met 15 stemmen A. H. Muelink. 22. Rapport der bij raadsbesluit van 30 Mei 1888 benoemde speciale commissie voor bet van de Maatschappij tot exploitatie van waterleidingen in Nederland op aan vraag van burg. en weth. toegezonden neringtarief. Van de verleende vrijheid tot het voeren van eene onderhande ling zoo mondeling als schriftelijkmaakte de commissie gebruik en zij acht thans de tijd gekomen, den raad ver slag te doen van hare overwegingen en van hetgeen zij al of niet bij hare onderhandeling mocht bedingen. De commissie overwoog, dat volgens de voorwaarden der concessie geene andere regelen voor den prijs van het duinwater waren gesteld dan het kamertarief voor wonin gen en het metergebruik met een minimum van 75 kub. ellen voor industriëele inrichtingenmet welke laatsten voorzeker fabrieken van eenige beteekenisniet eene ge- heele lijst van bedrijven die meer of minder waterverbruik vorderendezerzijds bedoeld warendat vooral in het laatste geval kwalijk anders kon gesproken worden dan van „gewoon huiselijk gebruik", waarvoor het kamertarief geldtdat het althans daar van een bekrompen opvatting der gestelde regelen zou getuigen nog een afzonderlijk neringtarief te doen betalen. Immers niet een iets grooter of kleiner watergebruikniet de grootte der gezinnen b.v., maar de gegoedheid der ingezetenen is de basis ge weest waarop men zich bij de berekening der water- prijzen gesteld heeftvoor de gegoeden tamelijk hoog om de minder gegoeden op billijker wijze het genot van het water te verschaffen. Maar bovendien was de commissie van meeniug dat de toepassing van een niet bedongen niet goedgekeurd neringtarief door de Maatschappij was eene eigendunkelijke handelwijze, waarmede zonder bewilli ging van den contractant ter andere zijde niet mocht worden voortgegaan. Evenwel kon de commissie toegeven, dat eene aanvul ling der prijsberekening wenschelijk was, omdat daarin niets bepaald was voor school- en kerkgebouwen, voor het ver bruik van vee gedurende den staltijd, alsook voor sommige bedrijvenwaarvoor wel meer water behoefd werd dan men billijk onder „gewoon huiselijk gebruik" verstaan mocht, maar waarvoor het minimum metergebruik a f 22.50 f 3 meterhuur in der daad te bezwarend was. Zij had alzoo te overwegen welke bedrijven voor dergelijke tegemoetkoming door eenig neringtarief in aanmerking verdienden te komen, en welke cijfers voor dergelijk tarief met het oog op de toestanden in deze gemeente billijk konden geacht worden. Kon zij alzoo in beginsel er toe komen om met de Maatschappij over de categoriën en cijfers van een tarief te onderhandelen zij meende echter aan de contractuëele invoering van zoodanig tarief de volgende voorwaarden te moeten verbinden: 1°. Aan allen, die hun bedrijf in hunne woning of in daaraan verbonden localiteiten uitoefenenwordt uit drukkelijk het recht toegekend naar hunne keuze te betalen volgens kamer- en neringtarief te zamenof per meter tot een minimum van 75 kub. ellen 'sjaars. 2°. Uit het prospectus vervalt de niet uit het contract voortvloeiende beperking (art. 11 al. 2), waarbij het aan andereu verkoopen van het water wordt verboden. 3°. Bij verschil van meening welke der in het neringtarief gestelde cijfers op eenig verbruiker toegepast moeten wordenverblijft de beslissing aan B. en W. De Maatschappij heeft de beide laatste voorwaarden bewilligdde eerste nietdaar zij van deze schade voor haar en de gemeente (met het oog op de eventuëel te verdeelen winst) vreest. De inrichtingendie veel water gebruik behoevenzijn toch in den regel gescheiden van de bewoonde gebouwenslechts in zeer enkele gevallen daarmede verbonden waarom de Maatschappij, tot wering van misbruikbij haar op 16 November '88 voorgesteld neringtarief de dezerzijds niet bestreden bepaling voegde dat zoodanige „werkplaatsen" niet afzonderlijk aangesloten worden. Hoe nu die woon- werkhuizen te berekenen Naar kamer- en naar metertarief te gelijk De directeur der Maatschappijde heer v. d. Vlietgaf in een onder houd met 2 leden der commissie toe, dat hier slechts één van beiden kon toegepast wordenmaar later zegt de Maatschappij neen kamer- en neringtarief te gelijk. „Of een meter, naar keuze", stelde de commissie hier tegenover; beschouw die enkele gecombineerde perceelen als fabrieken, gebruikt men meer dan 25 kub. el, de meter zal het aanwijzen en doen betalen. De commissie erkentwat zij bedoelde kan in het belang van enkelen zijnmaar de Maatschappij toont zich blijkbaar huiverig eenig mogelijk verlies te bewilligen, zoolang de gemeenteraad de aanslui ting van woningen tot f 80 huurwaarde tegen f 5,20 'sjaars handhaaft. De volgende tabel toont aanwat de maatschappij ge- eischt of geweigerd, de commissie toegegeven, verlangd of bedongen heeft. Idem van 16 Nov. 1888. Voorstel der commissie van 8 Aug. 1889. 5 5— n 10— H 10—15 ff 10-15 ff 5— if 5 ff 2.50—5 H 2.50—5 ff 10—25 ff 10—25 f ff 5—20 ff 5—20 f ff 5—15 ff 5—15 If 5—10 1/ 5—10 ff 5 y 5— ff 5— ff 5— ff 5—15 n 5—15 f ff 10—20 if 5—10 ff 10 tf 5— V 5—10 2.50—5 ff 5—15 if 5—15 ff 10—30 H 10—20 ff 2.50 ft 1.50 Niet meer genoemd, valt onder p. Zie vorige kolom. II H II Tarief der Maatschappij van 16 Sept. 1889. overeenstemming. geen bezwaar geopperd. overeenstemming. n ii H u geweigerd overeenstemming. geen bezwaar geopperd. nu n geweigerd. f 5—10. geweigerd, overeenstemming, geweigerd, geweigerd. Zie vorige kolom. Groote restaurants of kookinrichtingen hebben meter. Uit dezen tabel blijkt, dat het tarief der Maatschappij van 16 Nov. 88 meer categoriën omvat dan dat van 1 Mei van genoemd jaar, en dat, zijn in het jongste van deze beiden eenige verlaagdanderenmet name slager en barbier, zijn verhoogd, 't welk een zonderling denkbeeld geeft van de beginselen waardoor zij zich in deze laat leiden. Wat nu hare weigering betreft aangaande post mdeze getuigt niet van zucht tot bevordering der volksgezondheid, en die van r niet van de zucht om het duinwatergebruik voor het vee bij den aan het oude zoo vasthoudenden boerenstand ingang te doen vinden. Het van o en q ge vorderde blijft de commissie veel te hoog achten, trou wens wat q betreftdoor toepassing van het metertarief te ontgaanen het weigeren van het bij h gewenschte voor- {ehoud onbillijk. Wel zegt de Maatschappij, dat zij met bogementhouders afzonderlijke overeenkomsten naar billijk heid sluit, de commissie hecht meer aan een rationeel f Het hoogste tarief wordt slechts toege past bij afzonderl. wijnkoopn. en slachtpln. Of werkplaats als kamer te rekenen, mits het huis niet betaalt als arbeiders woning. beding dan aan een tot weigering van waterverstrekking aanleiding kunnenden geven eisch der Maatschappij. Onbeantwoord is door haar gelaten de wensch der com missie om ook het bedrag der meterhuur bij overeenkomst vast te stellen. De commissie meent thans hare reeds zoolang gerekte onderhandelingen met de Maatschappij niet verder te moe ten vervolgen, daar zij hiervan geen nut verwacht; en het aan den Gemeenteraad te moeten overlaten wat deze met betrekking tot het neringtarief al dan niet zal kunnen toestaan of welke maatregelen te nemen zijn om deze zaak tot een bevredigend einde te brengen. Op voorstel van den Voorzitter wordt de behandeling van dit voor de leden ter lezing gelegen hebbende rapport tot eene volgende vergadering aangehouden. 23. Bij de gewone rondvraag door den voorzitter aan de leden, of iemand nog iets in het midden heeft te t Als hiernevens. Als hiernevens. Mits het kamertarief alleen voor de vertrekken van het gezin. brengen, vragen de heeren Helling, Kraakman en Vonk inlichtingen omtrent het gebeurde met het tableau in den Waaggevel. De voorzitter antwoordt, dat zeventien tegels uit dat tableau gevallen zijn waarvan sommigen heel zijn gebleven; dat maatregelen genomen zijn, om het verder vallen der tegels tegen te gaan; dat aan den heer A. F. Gips, in 1884 te Schiedam, thans te Breda, die het leveren en stellen van dit tableau voor f 1500 aangenomen hadreeds een brief over het gebeurde geschreven is waarop echter nog geen antwoord ontvangen was. Nadat de heer Kraakman uitdrukkelijk had doen uitko men dat de gemeente dus het tableau niet gesteld had, wordt de vergadering gesloten. Stoomdr. Hernia Coster Zoon Alkmaar

Alkmaarsche Courant | 1889 | | pagina 6