ITALIË. Bij kon. besluit is eene commissie be noemd, om een onderzoek in te stellen naar den admi nistratieven en finnncieelen toestand van Rome. Aldaar kwamen bij de verkiezing van raadsleden 16889 van de 45563 kiezers op. De gemeenschappelijke eaadidaten van het liberale comité en de liberale monarchistische unie werden met groote meerderheid gekozen. Er heerschte den 10 volkomen rnst. PORTUGAL. De minister van baitenlandsche zaken is benoemd tot lid van den Raad van State. TURKUE. De sultan heeft ter keunis van de grieksche regeeriug gebracht, dat bij eene volledige amnestie voor de opstandelingen op het eiland Creta heeft toegestaan. ZWEDEN. Den 4 is de 75 verjaardag van de vereeniging met Noorwegen tot één rijk herdacht. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. de meerderheid zich uitsluitend te houden aan het woord dea keizers. Het voorstel van de meerderheid strekkende om over te gaan tot de orde van den dag ten aanzien van het onlwerp-adrea der Jong- Gzeehen, werd den 9 bij hoofdelijke stemming met 113 tegen 37 stemmen aangenomen. Daar het publiek op de tribune teekenen van afkeuring gaf, deed de voor zitter de tribune ontruimen en verklaarde daarna de zitting gesloten. De oppositiebladen zeggen te vreezen, dat prins Bis marck gepoogd heeft zich van de welwillendheid van den Keizer van Busland te verzekeren ten koste van Oos tenrijk. De Landdag van Croatië heeft de motie verworpen, strekkende tot de weder-inlijving van Dalmatië. Graaf Herbert von Bismarck heeft op zijne terugreis naar Berlijn den 8 een onderhoud van een half uur gehad met minister Tisza. Hij kwam den 9 te Weenen aan en nam zijn intrek in het gebouw van het duitsche gezantschap. Den 11 is hij vertrokken; met denzelfden trein begaf aartshertog Frans Ferdinand zich naar Graslau. Het Fremdenblatt bespreekt het bezoek, door graaf Kalnoky aan prins Bismark te Friedrichsruhe gebracht, en de aanstaande bijeenkomst der Keizers van Duitsch- land en Oostenrijk te Insbriiok. Het stelt daarbij op den voorgronddat de beide staatslieden en de beide Keizers bezield zijn met hetzelfde grootsche streven om door een nauw verbond voor Europa de zegeningen van den vrede zoo lang mogelijk te handhaven ea eene verstoring van den nu bestaanden rechtstoestand te verhinderen. Als gevolg van het bezoek van den russischen Keizer te Berlijn kan men aannemen, dat het den duitschen .Rijkekanselier gelukt is, het wantrouwen van dien Keizer ten opzichte van de bedoeling van bet vredesbond te ontzenuwen. Graaf Kalnoky en prins Bismarck ver kregen daardoor gegronde hoop, dat de Keizer van Rus land den europeeschen vrede volstrekt niet wil verstoren. De staatkunde, welke Duitschland en Oostenrijk in het Oosten volgen berust op de noodzakelijkheid om een vredelievenden overgang van ongeregelde tot wettige toestanden mogelijk te maken. Oostenrijk-Hongarije verlangt slechts de zelfstandigheid en de vredelievende ontwikkeling der volkeren op het Balkan-schiereiland met eigen krachten en wil eiken gewelddadigen en onwettigen invloed van andere Staten beletten. Alleen door den vrede op den grondslag der nu bestaande ver dragen, gelijk reeds in de duitsche troonrede is gezegd, kunnen de tegenwoordige moeilijkheden eene oplossing vinden. De bijeenkomsten te Friedriehsruhe en te Insbrück zijn nieuwe waarborgen tot bevestiging van den euro peeschen vrede. Het voornemen, om den mailtrein van Turijn bij Rosta te plunderen, was aan de politie te Turijn ken baar geworden. Een behoorlijk aantal karabiniers was met den trein mede gegaan. De roovers gingen dade lijk op de viuchttoen uit den trein die stil stond zoodra het noodsein gegeven was, de karabinierB stapten. Het parlement is tegen den 25 bijeen geroepen. Generaal Baldighera is als opperbevelhebber der troe pen in Afrika terug geroepen en vervangen door ge nei aal Overa. Uit Aden wordt gemeld dat volgens berichten uit Schoa de derwisehen onder drie aanvoerders gebruik makende van de afwezigheid van den bevelhebber der voorhoede van Menelik, Candar in brand gestoken en de bezetting vermoord hadden. Menelik's veldheer, hier van onderrieht, viel de derwisehen aan en versloeg ze geheel. De drie aanvoerders sneuvelden. en zich met de geheele wereld verheugenen als de menschen treuren en het hun toeschijnt, dat de zon hen niet eens goed beschijnt, dan is het omdat zij niet genoeg leven in zich hebben... Ja..." zeide hij terwijl hij met de handen de oogen bedekte... „als ons leven een verdorde tak isen als men de groote, groote ontdekking heeft gedaan, wat het leven eigenlijk is, dan hondt men nog één soort van vol doening één geluk overdat ia eeu ander te zien en te doen leven. Dat is dan net als een klein groen blaadje aan dien dorren tak Als hem plotseling een of andere gedachte inviel en hij in de kamer op en neer liep, was hij net een wilde Indiaan uit het prentenboek. Dan maakte hij zulke zonderlinge passen, en stond soms in eens stil met de handen in den zak te knikken. Elizabeth was aan zijn manieren gewend hij leefde in haar verbeelding mee als de prenten in de boeken. Als zij van boven kwam ging zij wel eens naar Tobiezendie in een der kantoren zatom te zien of de jongens er waren of om papier en lak of pennen te bedelen. De rondedikke Tobiezen was hun aller vriend en vertrouweling, die papier sohafte voor vliegers en mutsen die velletjes om de boeken deed lijntjes trok en in een oogwenk de moeilijkste vraagstukken oplostedie de jongens dan maar voor bet over schrijven hadden. Er stonden dezen winter sleden gereed aan het spoorwegstationom al de piano's en spiegelsarre- sleden en ameublement op te nemen, die uit de hoofd stad door de eigenaars der landgoederen verzonden warenchampagne en andere wijnsoorten vulden de kelders, die vroeger nieta anders dan bier en brandewijn gezien hadden. De gestadige vermeerdering van het spoorwegvervoer was het zekerst bewijs van de verboo ging der inkomstendie ook beantwoordde aan den grooten voorraad timmerhout, door den stroom uit het woud aangevoerd. SPANJE. Den 7 heeft in eene dynamietfabriek te Galdacuno bij Bilbao eene ontploffing plaats gehad, waarbij vier werklieden gedood en verscheidene gekwetst werden. VEREENIGDE STATEN. De president heeft een besluit geteekend, waarbij Montana als Staat bij de Unie wordt opgenomen. Het blad de New-York Herald heeft haren bericht gever te Zanzibar last gegeven om Stanley en Emin- paeha te gemoet te trekken met eene voorraad chinine, tabakthee enz. Vijf en zeventig gewapende personen en een geheele stoet dragers zullen hem vergezellen. MEXICO. Een hevige sneeuwstorm heeft in dit rijk gewoed waarbij vele menseben en zeer veel vee omgekomen zijn. De sneeuw lag ter hoogte van 65 duim op den grond en was op enkele plaatsen ter hoogte van 7 voet opgejaagd. f3t£S*lStllftUb Bij bet voorloopig verslag omtrent de begrooting van. oorlog voor 1890 heeft de heer Seyf fard t eene nota ge- voegd waarin hy er met nadruk bij de regeering op aandringt, dat zij 1°. nu reeds blijk geve van hare voornemens voor het volgende jaar in zake de tijdelijke versterking der levende strijdkrachten; 2°. aan die voornemens uitvoering geve door het indienen nog vóór het einde van het loopende kalenderjaar van een desbetreffend wetsvoorstel 3°. maatregelen neme om te voorzien in het gebrek aan oflu- cierskader op de in deze nota aangegevene of op andere wijze. In het verslag der afdeelingen omtrent de begrooting van bet ministerie van waterstaat voor 1800, komen o. a. de volgende punten voor. Verscheidene leden wenschten dat in overeenstemming met het verlangen van de gemeente Am sterdam en de kamer van koophandel aldaar, de nieuwe schut sluis te IJ m u i d e n op minder bekrompen voet zou worden ingericht dan de minister voornemens is. Verscheidene leden sloten zich aan bij de meening van de belanghebbenden en van het provinciaal bestuur van Noord holland dat het maken van eene haven te Oosterend èn voor de belangen der visscherij èn wegens de lagere kosten de voor keur verdient boven verbetering der haven op het Oude Schild te Texel. Inlichtingen werden gevraagd omtrent den stand van het maken eener nieuwe haven te VVieringen. Er werd wederom geklaagd over de bediening van het veer tussehen Enkhuizen en Stavoren. Men vroeg mededeeling van het laatstelijk met den aannemer van het veer gesloten contract. Over de voorgestelde subsidie voor de tentoonstelling van vee te Buenos-Ayres bestond verschil van gevoelen. Eenerzijds meende menslechts te doen te hebben met eene speculatie in vee: anderzijds werd het voorstel verdedigd met het oog op de belangen van handel en veeteelt en in verband met de door de provinciën toegezegde deelneming in het waarborgfonds. Hoe staat hetwerd gevraagdmet de enquête van de Landbouwcommissie omtrent den toestand van den landbouw Verlaging van den prijs der briefkaarten tot 2% cent werd in overweging gegevenhet port voor de kleinere cou ranten wilde men op cent per 35 in plaats van per 25 wichtjes bepaald zien. Betere inrichting van den vorm der postbladen werd gewenscht. Er werd gevraagdof de minister handhaafde zijne ten vo- rigen jare gedane raming van f 20.000.000 voor de voltooiing van het Merwedekanaal en wanneer het werk voltooid zal zijn. De Nederl. Schaatsenrijdersbond heeft den 3 omtrent de in den aanstaanden winter te Heerenveen vau wege de ijsclub Tbialf te houden internationale hardrijderij, waar van de leiding is opgedragen aan het baatuur van den Jong en oud draafde elkander voorbij in groote en kleine arren, het hoofd vol van allerlei speculaties, zij groetten elkaar en bleven soms op den weg even staan om te koopen, te verknopen of hun zaken af te doen. Op het Kerstfeest was bet station vol gasten die zich in de streek verspreidden. Men was feestelijk gestemd gastvrijheid zweefde in de lucht en als men het had kunnen uithouden, zou men heel wat feesten hebben kunnen mee maken. Jakob en Alette zaten goed ingestopt in een arre- slede onder de warme wolfspelsen reden vlug voort. Zij waren op hun weg naar huis en kwamen van een groot Kerstfeest en bal bij den dokter. Het mistte en de wind blies hen over bet ijs tegen, terwijl af en toe een lichtstraal van de door heen en weder drijvendeonrustige wolken bedekte maan hen een schijntje liet zien van de met takkenbossen getee- kenden weg op den stroom. Maar Jakob was een geoefend rijder en zijn soherpbeslagen paard even zoo. Hij had wel half slapende den weg kunnen vinden, Zy hadden twee en een half mijl te rijden en reeds de helft van den weg was afgelegd vóór zij nog een enkel woord gewisseld hadden ook had zij bijna niets gezegd toen hij haar in de Blede gepakt had Ja zjj had niet eens geantwoordtoen hij haar vroeg of zij lekker warm zat. Hij had er toch een soort voorgevoel van dat zij niet in bet rijk der droomen zweefdemaar enkele bewegingendie zij maaktetoen hij dit wilde onder zoeken, gaven hem heel wat anders te denken. Hij was er nu zoowat achter gekomen hij begreep dat een boos humeur in 't spel was en wist niet hoe het te koeren. Zij reden immer voortzy vlogen de bosschen in den maneschijn voorbij en de slede maakte af en toe een sprongetje over een ysklomp of een hoopje sneeuw. „Nu, wij zijn te Rolstad Lette, dus over een half uurtje zyn we thuis ag„Zoo, zoozuohtte zij. Wordt vervolgd. bond, besloten, dat op den eersten dag hardrijderij zal worden gehouden van beroepryders op de baan van I eng. mijl (1605 el), waarbij f 1200 aan prijzen zullen worden uitgeloofd. Na afloop daarvan een wedstrijd van lief hebbers, op de baan van 8 eng. mijlen (4815 el), waarbij gonden zilveren en bronzen medailles sullen worden toegekend. Op den tweeden dag wederom hardrijderij van liefhebbers, op 1 eng. mijl, om me dailles en daarna voor beroepryders, op 402 elom geldprijzen. Na afloop daarvan hardrijderij voor jongens van 14 tot 18 jarenop 603 el., waarbij geschenken enz. als prijzen zullen worden uitgeloofd. Den 4 is de vracht- en personenwagen van C. Bosman, van Hoofddorp op Haarlem, te Heemstede, door het afloopen van een wiel in de rails van den tram met ongeveer 18 personen ten onderste boven gevallen; een man en twee kinderen hadden zich nog al bezeerd. Te Nieuwolda is den 5 des avonds half acht een blok geperst stroo van omstreeks 800.000 P., verte genwoordigende eene waarde van ongeveer 16000, afgebrand. De brandweer slaagde in het behouden der in de nabijheid staande gebouwen. By kon. besluit van den 6 is benoemd tot griffier bij het kantongerecht te Schagen de heer mr. J. A. G. baron de Vos van Steenwyk, advocaat, tevens beëedigd klerk ter griffie van de arr. rechtbank te Amsterdam, wonende te Nieuwer-Amstel. Bij kon. besluit van den 6 is benoemd tot ridder in de orde van den Nederl. Leeuw de heer J. Kuijper Hr,, ontvanger der directe belastingen 2 afd. te 's-Gravenhage. By kon. besluit van den 6 is bij de dienstdoende schutterij te HaarlOOl op verzoek eervol ontslag ver leend aau den heer mr. C. E. Pahud de Mortanges als 2e luitenant en bonoemd tot 2e luitenant de heer P. J. E. Lefebvre, thans 2e luitenant a la suite en tot 2en luitenant a la suite de heer A. O. Laane, thans schutter Den 6 ia te Nijmegen het tienjarig zoontje van een landbouwer onder eene geladen kar geraakt en op de plaats dood gebleven, doordat een der raderen van het voertuig hem over de bo et ging. De gemeenteraad van Haarlem heeft den 6 goedgekeurd het door de gezamenlijke eigenaren van gronden tussehen den Wagenweg en de Wilhelmina- straat ontworpen bouwplan, door de uitvoering waarvan, een breede toegangsweg zal worden verkregen van de Wilhelminastraat door het Florapark naar den hout. De arr. rechtbank te Haarlem heeft den 7 bevestigd het vonnis van den kantonrechter aldaar waarbij de heer G. Eltzbacher te Amsterdam tot geld boete is veroordeeld wegens het niet volgens de politie verordening te Zandvoort onderhouden van een voor het publiek opengestelden weg aldaarwaarvan de grond hem toebehoort. De heer Eltzbacher is in cas satie gekomen. De prev. staten van Gelderland hebben den 6 bij tweede stemming, daar den 5 de stemmen staakten, met 29 tegen 28 stemmen besloten, het onderzoek naar de mogelijkheid van de opheffing der waterschappen van de Berkel en den Ouden IJsol aan eaue commissie op te dragen. De Oost-Java Cultuur-Maatschappij keert over 188/9 12% pet, dividend uit. In den loop dezer maaud zullen 4 brigades maré chaussees in het arrondissement Heerenveen gevestigd worden, namelyk te Steenwijk, Wolvega, Beetsterzwaag en Oosterwolde. Voorloopig bestaat elke brigade uit 4 man; later zal zij met één vermeerderd worden. De Timmerlieden— en Modelmakersvereeniging Vooruitgang is ons streven te 's-Graven- hage heeft aan den gemeenteraad een adres ingediend, waarin zijuit overwegingdat het voor den werkman veraederend is in het duin zand te kruien er op aan dringt eene werkverschaffing in het leven te roepen waarbij gelet wordtdat zoo mogeljjk een ieder in zijn vak werk kan vindenen verzocht wordt dat de be stekken voor de gemeentewerken voor het jaar 1890 zoo worden ingericht, dat een bepaalde arbeidsdag worde ingevoerd van 8 hoogstens 10 uur, met een loonstan- daard voor de werkverschaffing van f 1,50 en voor de gemeentewerken van f 2,50 per dag, daarbij den wensch koesterendedat een goed voorbeeld van den raad spoedig door alle werkgevers worde gevolgd. De takkebosbinders te Knijpe hebben het werk hervat, nadat hun 2% cent per 100 bos dus de helft van de gevraagde verhooging, toegestaan was. Te Leeuwarden is eene vrouw van slechte zeden betrapt op het verbergen van eene portemonnaie met bankpapier in den grond achter den Prinsentuin, welk bankpapierzooals bij een door de politie ingesteld onderzoek gebleken ia, ontvreemd was aan een elders wonend jongmensch. Nadat aan de bestuurders der Stoomvaartmaat schappij Nederland gebleken was, dat sedert de ver- vanging van den tiendaagschen dienst door den veer- tiendaagschen minder overwerk voorkwam zoodat de wekelyksche inkomsten der sjouwerlieden, die geregeld aan hare ladingen werkten, daaronder geleden hadden, is aan het werkvolk loonsverhooging toegekend om daaraan te gemoet te komen. De loonen zijn verhoogd van 20 tot 22 centen per uur; verder is bepaald, dat voor werk 's avonds na 10 uur evenals voor Zondags- werk 30 centen per uur betaald zal worden. Voor de in vasten dienst zijnde ambachtslieden is de vergoeding voor overwerk ook verbeterd. De door het genootschap Oeoonomia Enehusana uitgeloofde premie voor de groote veemarkt te Enk- huizen is niet uitgereikt kuDnen worden. De Raad van Administratie der Hol). Spoorweg maatschappij heeft op het adres der kamer van koop handel en fabrieken te Winschoten betreffende de wonschelykheid om gedurende het winterseizoen ook de 3e klasse-rijtuigen op de door die maatschappij geëxploi teerde locale spoorwegen te verwarmen, medegedeeld, dat, naar de ondervinding bewezen heeft, locale spoor wegen alleen bestaanbaar zijn, wanneer bij de exploi tatie de meest mogelijke zuinigheid in acht wordt ge nomen waarom alle, niet strikt noodige uitgaven vermeden moeten worden. De verwarming der 3e klasse rijtuigen op korte reizen meent de Raad, blijkens zijne

Alkmaarsche Courant | 1889 | | pagina 2