Te Zaandam is eene afüeeiing van het Witte Kruis opgericht, 40 leden tellende, king tot bet onderbrengen en huisvesten van troepenwaarbij de verplichtingen van de gemeenten en de ingezetenen nauw* keurig worden omschreven. De beoogde maatregel van algemeen bestuur met betrek king tot de verplichting der ingezetenen om eventueel paar den te leveren zal in hoofdzaak zich aansluiten bij de bepalingen van 1867 en 1875, houdende dat de levering der paarden moet plaats hebben tegen de prijzendoor eene commissie van des kundigen te bepalen. Bet overige betreft voornamelijk de voorbereidende maatregelen om de behoorlijke uitvoering der wettelijke voorschriften nopens het vorderen van paarden te verzekerenmet het oog vooral op de omstandigheid om bij mobiliseering van het leger de aanvulling van de sterkte aan dienstpaarden met ongeveer 4000 binnen den kortst mogelijken tijd uit het binnenland voor het leger beschikbaar te kunnen stellen. Hierbij neemt de regeering volstrekt niet zonder bewijs aan de beweerde 'onwaarschijnlijkheid van eene mobilisatie ten behoeve van een eigen oorlog." Zoolang deze niet met zeker heid en juistheid is aangetoond, mag zjj niet als grondslag van regeerings-handelingen worden aangenomen in eene zoo gewich tige aangelegenheid. Gelet op de omstandigheiddat bij mo bilisatie de aanvulling der paarden slechts uit het binnenland kan plaats hebbenis het voor het ministerie van oorlog volstrekt niet onverschilligof ons land al dan niet voor den dienst geschikte paarden opleverten omdat het in alle op zichten voordeel en gemak zou geven als het remonteeren in het binnenland kon plaats hebben, ligt het wel degelijk op den weg van de regeering om het fokken en kweeken van deugdelijke paarden te bevorderen. De volgende punten acht zij wenschelijk voor de regeling tot voorbereiding en uitvoering eener eventueele vordering van paarden 1° de taxatieprijs kan gevoegelijk tot grondslag worden ge nomen voor den prijs van overnemingomdat de paarden minstens éénmaal in de drie jaren worden gekeurd en getaxeerd} g« de wijze van die taxatie maakt hertaxatie onnoodig 3° voor de vordering aangewezen paarden zouden na over neming door het ltijk, kunnen worden afgestaan aan officieren die bij mobilisatie bereden worden en de verrekening met hel Rijk zou op de gewone wijze kunnen geschieden 4° het belang van de gemeentebesturen en de onderlinge controle van de paardenhouders zijn voldoende tot wering van misbruikenvoor het geval dat de eigenaars der paarden niet in het bezit daarvan blijven 5° de loting zal aan de keuring voorafgaanom te voor komen dat alle ingeschreven paarden moeten worden gekeurd 6° de paardenbelast naar de le kl., zullen daarom niet ter keuring worden opgeroepenom niet onnoodig lasten op de eigenaars te leggen} 7" ook onder de paardenvoor den landbouw bestemdzijn er velen geschikt voor den dienst bij de treinen} 8° eerst de practijk zal kunnen aanwijzen de kosten, aan het keuren enz. der paarden verbonden, omdat na de eerste keuring vele paarden vanzelf uitvallen. Bij kou. besluit van deu 80 October is bepaald, dat de wet tot voorkoming van bedrog in den boter- handel in werking treedt op 1 Januari 1890. Bij kon. besluit van den 7 is aan M. Dekker eervol ontslagen siuisknecht aan het Noordzee-Kanaal te Schellingwoude, een pensioen van f 60 'sjaars verleend. De gezamenlijke gezelschappen Mannenkoor Gymnastiekvereniging en Rederijkerskamer te B00U1- St0r gaven ten behoeve van de noodlijdenden in den Miizerpolder op den 8 10 en 12 eene uitvoering, die telkens uitstekend slaagde; de gezamenlijke opbrengst had f 450 bedragen. Te Stein is zekere Dreeasen 80 jaren ouddie den 10 bij gelegenheid der kermis tot 9 uren des avonds in eene herberg had vertoefd, een kwartier later ver moord op den weg gevonden. Hem waren volgens de gerechtelijke lijk-chouwing zeven a acbt steken met een aan beide zijden scherp werktuig toegebracht, waarvan vier in de richting van het harteen in den buik en twee in de armen doorgedrongen waren. Bij een twist tusBchen jongens op straat te Gro ningen heeft den Heen jongen van 14 jaren een ander, 13 jaren oudmet een groot slagersmesdat hij juist voor zijne moeder gekocht had, twee wonden, een boven Zijn vader had hem een droog briefje geschreven. Dat hij gezakt was, was het natuurlijk gevolg hiervan, dat hij niet gewerkt had of althans zich niet in de goede richting had bewogen. Hij kon hem maar één goeden raad geven datals hij iets goeds wilde worden, hij al zijn krachten moest inspannen en zich geheel en al op zijn werk toeleggen. Hij zon dat niet kunnen doen als hij zijn tijd met aardigheden verspilde. Teu slotte moest hij er hem aan herinneren, dat niet zijn vader of moeder, maar hij zelf, Johan Hendrikvoor zijn examen gezakt wasen dat door eigen schnld. Alette vond het een harteloozen brief. De arme jongen, die zulk een teleurstellende ondervinding had opgedaanhad nu zeker meer behoefte aan liefde en troostHoe treurig zou hij zich nu gevoelen onder zijn vriendendie hem met minachting zouden behan delen hijdie zoo bijzonder aantrekkelijk en fijnge voelig was Zij zond hem brief op brief, deelde geheel in zijn ongeluk, begreep natuurlijk, dat het zijn schuld niet was en moedigde hem aan ja smeekte en bad hem om spoedig thuis te komen. Johan Hendrik deed intusschen niet alsof hjj daar haast mede had. En het strenge ingrijpen van zijn vader was noodigom hem te bewegen aan het ver zoek zijner moeder te voldoen. Een telegram kondigde zijn aanstaande komst aan. Op een Zaterdagavond tegen acht nar reed Alette met Viking in een rijtuig naar 't station om hem af te halen. Daar zagen zij hem bij het aankomen van den trein in een druk gesprek verdiept voor een raampje zitten. Hij stapte uithij zag er zoo flink en zoo rijzig ait in zijn zomerpak, en stond steeds te buigen met den hoed in de hand en een lorgnet op den neus. Hij bleef aan de dear van de coupé staanterwijl Alette hem al te gemoet vloog. En toen zij hem begroet en gekust haddeed hjj de coupé weer open en stelde haar voor: „Mag ik u mjjne moeder voorstellen Dit is de overste Lundberg met zijne vrouw en zijne schoon dochter, Zweden, moeder 1" „O zoo", zij glimlachte vriendelijk en groette; zij had nu eigenlijk alleen oogen voor haren zoonmaar het het linkeroor en een ia de borstkas, toegebracht, waar van de laatste ernstig was. Op eene den 11 te A matardam gebonden vergadering van de Barbiersvereeniging is door de meerderheid besloten met 1 Jannari 1890 om twaalf nren te sluiten ter verkrijging van Zondagsrustde minderheid zal tot 1 Mei 1891 tot één nur geopend blijven, bjj wijze van overgangsmaatregel, om daarna mede te 12 nren te sluiten. Bij kon. besluit van den 11 is tot hoogleeraar in de faculteit der rechtsgeleerdheid aan de Rijks-Univer siteit te Groningen, om onderwijs te geren in het burgerlijk reeht het handelsrecht en de burgerlijke rechtsvordering, benoemd de heer mr. P. Pet, te Amst0rdam2°. met ingang van den dag waarop deze hoogleeraar zijne lessen zal aanvaarden de hoogleeraar aan die Universiteit, de heer mr. N. K. F. Land, ontheven van het geven van onderwijs in het burgerlijk recht, het handelsrecht en de burgerlijke rechtsvordering, en belast met het onderwijs in het Ro- meinsche recht en zijne geschiedenis. Bij kon. besluit van den 11 is L. J. Volkers met ingang van 1 Jannari benoemd tot machinist in 's Rijks krankzinnigengesticht te Modem blik. Den 11 des avonds is te Haarlem een kind van zeven jaren door den tram overreden dat den 12 des ochtends aaD de gevolgen daarvan overleden is. De gemeenteraad van Arnhem heeft den 12 in eene buitengewone zitting het gebouw Musis Sacrum voor 13 jaren verpacht aan de heeren Traanboer c.s. voor f 6000 het eerste jaar en verder 15000 per jaar in beide gevallen met 20 pet. der overwinst na n Ikeering van 5 pet, aan de aandeelhouders. De heer F. M. Knobellaatstelijk werkzaam als vice consul te Petersburg thans te 'a Gravenhage is bij kon. besluit van den 5 benoemd tot consnl-generaal te Teheranmet den persoonlijken titel van zaak gelastigde. Het lid der Eerste Kamer, de heer H. M. Smits, neemt voortdurend in beterschap toe. De minister van binnenlandsehe zaken heeft bij de nadere voorschriften en toelichtingen van de vroegere voorschriften voor de aanstaande volkstelling o. a. be paald, dat het ter voorkoming van mogelijke overbren ging van besmetting door het materieel der volkstelling, goed zal zijn, dat de tellers het materieel niet brengen in huizen voorzien van het kenmerkter aanduiding vau het heerschen eener besmettelijke ziekte in de woning, vooral ingeval van pokken of roodvonk. Kunnen zij de kaarten niet ingevuld krijgenzonder deze aan aanraking met smetstof bloot te stellen, dan kunnen zij aan het hoofd vaa het hnis mededeelen, dat hij, zoodra het gevaar voor besmetting is gewekende noodige opgaven op de gemeente-secretarie moet komen doen. De tellers moeten dan van zulk een geval nauwkeurig aanteekening houden in hnn register en de gemeente besturen hebben te zorgen, dat de alsdan ontbrekende opgaven zoo spoedig mogelijk alsnog aan hen worden verschaft. Vijf leden der afd. 's Gravenhage I van het Ned. Onderw. Genootschap trachten nog een poging te doen om het hoofdboatuur van dat genootschap te doen terug komen van zijn besluitom geen adres aan de Eerste Kamer te richten in zake het aanhangig wetsontwerp op het lager onderwijs. Na de redevoering door den secretaris van het hoofdbestuur den heer den Hertog, in de kiesvereeniging Amsterdam gehouden, achten zij het dringend noodigdat het genootschap nog eens duidelijk uiteenzette, waar en boe het door de Tweede Kamer gewijzigde wetsontwerp aan de eischen van goed en degelijk onderwijs te kort doet. Zij hebben alle atdee. lingen, die hunne meening deeleu, uitgenoodigd ten spoe digste daarvan aan het hoofdbestuur bericht te zenden. deed baar toch goed zijn vrienden te zien. Viking stond bij het paard hij was in het voorjaar aangenomen en stond nn met de handen in den zak af te wachten, wat de broeder wel van hnn mooi nienw rijtuig zou zeggen het had een reflector en de lantaarns hadden mooie, dikke geslepen glazen. „Daar zit ook geen practische aard in dien jongen", verklaarde Viking, toen Johan Hendrik, zonder bijzonder acht op de nieuwigheden geslagen te hebbenin het rijtnig naast zijue moeder plaats nam. Toen zij naar hnis reden, pakte zij hem nog eens bij den arm, zeggende„ik heb mij toch zoo bezorgd over je gemaakt, mijn jongen „Ach 1" bij zuchtte en keek met een zwa&rmoedigen blik naar den waterval, „in het ergste geval heb ik nog altijd mijn pen!".... Hij beefde na inwendig, terwijl hij aan de ontmoeting dacht met zijn vader. „En het examen kunt ge zeker het volgend jaar doen, niet waar „Och, daar hoop ik maar niet eens op, moederHet is alles geluk en toeval. Driehonderd jongelui, allen dommer dan ik, zijn er goed doorgekomen. Maar vader zal natuurlijk niet begrijpendat het kwam omdat ik juist aan een gedicht bezig was, dat mijn hoofd geheel vervulde. Ik zal dat ook maar zwijgen'', zeide hg met somber schouderophalen. Daar kwam vader van 't kantoor en groette Johan Hendrik vriendelijkterwijl deze met zijne moeder en zijne zeventienjarigs zuster stond te praten. Hij klopte hem op den schouder. „Ik wensch je een volgend keer meer geluk toe, mijn jongen ge moet het nu maar eens flink aanpakken 1" „Jamaar eerst moet hij in de zomervacantie eens uitrusten en nienwe krachten opdoenzeide Alette. Eerst toen deze ontmoeting goed en wel achter den rug was, zag Johan Hendrik eens rond en bewonderde al de nieuwe fraaiigheden in buis. Hdt was alsof de portières, de nieuwe kleine sofa, de groote spiegel boven het bnfiet in de eetkamer, nu nit het duister te voorschijn kwamen. Hij verklaarde oprecht, dat het heerlijk was, om zoo thuis te komen. En moeder?.... zij was wat dikker en gevulder geworden, maar dat stond haar goed. En Elisabeth bij had bijna gezegd, „die mik een Beroepen bij de ned. herv. gemeente te Haam stede ds. J. F. D. Boonaoker te Ot0rl00k te Monnikendam ds. J. Steenbeek teNienwleusen c a. Het vermoedelijk eindcijfer vas de Angnstus- collecte ten behoeve van de School met den Bijbel kan gesteld worden op 92000; de bijdragen aan de Unie- kas verminderen zeer en kannen dit jaar niet hooger gesteld worden dan f 3000. Den 7 is te SchOOrl bet lüjarig soon'je van K. Bijl in een onbewaakt oogenblik in een pas nitge- diepten gierput geraakt en kort daarna levenloos daaruit gehaald. De Prov. StateD van DreDte hebben den 12 o.a. besloten een prijs van f 500 nit te loven voor het best gekeurde ontwerp voor een krankzinnigengesticht voor 200 verpleegden nadat ook voor het paviljoenstelsel de mededinging was opengesteld en beslist was dat door dit ontwerp niet vooruitgeloopen zou worden op een later in te dienen voorstel tot oprichting van zulk een gesticht. De avond van den 12 was voor de leden van „Nut en Genoegen" te Uitgeost een avond vol af wisseling en genot. Als spreker trad op de heer van Wijngaarden te Koog aan de Zaan, die bij uitnemend heid de kunst verstaat, om zijn toehoorders voortdurend in een vroolijke stemming te houden. Op meesterlijke wijze droeg de spreker achtereenvolgens voor„Een salie-avondje bij juSrouw Pieterse" van üouwea Dekker „Hoe de onnoozele Gerrit voor het gerecht verscheen", „Paardegang" van Laurillard„de boterham en de goudzoeker" en Borger's Ode aan de Rijn, op drieërlei wijze voorgedragen. Vervolgens werd door den heer C. Breedt Bruyn op echt komische wijze voorgedragen „Uit het huiselijk leven van Levie Beursman, terwijl eindelijk de muzikale voordrachten van mej. A. van Nienes (piano) en den heer C. Breedt Bruyn (viool) niet weinig bijdroegen om het genot van dea avond te verhoogen. In het r. c. weeshuis te Uitg©6St heeft zich een droevig ongeval voorgedaan. Twee vrouwen, die voort durend op voet van oorlog met elkander stonden ea waarvan de eene niet we! bij het hoofd schijnt, kregen weder woorden, ten gevolge waarvan de eene met haar klomp de andere een hevigen slag tegen het voorhoofd gafwaardoor deze een ongelukkigen val deedten gevolge waarvan zij een paar dagen later overleed. De officier van justitie h6eft reeds een onderzoek ingesteld. Ook de liberale kiesvereeniging te Uitg00St heeft zich tot de Ie Kamer gewend met verzoek de nieuwe onderwijswet te verwerpen. Aan het herhalingsonderwijs te Uitg09St, dat gedurende 4 maanden dezen winter weer geheel koste loos gegeven wordt, nemen thans 29 leerlingen deel, die allen tot bun 12 jaar de dagschool bezocht hebben. Men schrijft nit Londen De handel te Londen in schapen uit Nederland, die zich aanvankelijk zoo veelbelovend liet aanzien, verkrijgt niet de uitbreiding die men er van had mogen ver wachten. De algemeene aanvoeren van schapen zijn te klein en daarom is het nog mogelijk geweest de hollandsehe schapen te verkoopen doch het gaat zeer moeielijk. De siagers koopen liefst geen hollandsehe beesten, omdat ze te vet zijn en meer vet dan vleeach leveren. Een makelaar in vee verzekerde mij dat dit hier wordt toegeschreven aan verkeerde kruising van de hollandsehe schapen. Bij voorkeur gebruikt men daarvoor, zooals bekend is, een bepaald soort van Lin- coln-rammen. Dit zou thans blijken verkeerde resultaten op te leveren. Deskundigen zullen kunnen nagaan in hoeverre dit juist ie; zooveel is echter zekerdat de deensche schapen, hoewel kleiner, veel gretiger gekocht mooi middelbaar examen deed maar bedacht zich nog en zeide „wat is zij lang geworden Hij was uitgelaten van vreugde, nu het pak van zijn hart was, en praatte en babbelde druk, allerlei grappen en stadsnieuwtjes, aardigheden en laffigheden stroomden van zijn lippen. Hij dacht nu niet aan studeeren. Hij wilde vacantie nemen. Hg wilde bet bedaard opnemen, en voor het leven beteekende het niets, welken graad men veroverde. Voor hem zou het ten minste niets geven hjj wilde geen vakman worden En de familie Lundberg had hem ook uitgenoodigd, hij zou hun in 't najaar eens bezoeken maar eerst moest hij iets afmaken, waaraan hij bezig was. Alette vond het een heerlijke rust en gezelligheid, twee van haar jongens thuis te hebben ofschoon zij heel wat drukte maakten en het huis op stelten zetten. Zij trokken overal heen. Johan Hendrik nam haar mee visites maken bij menscheD, waar zjj nooit kwam, alleen ter wille van een aardig dochtertje of een ge- zelligen kameraad. En met zijn vrienden maakte hij tochten van een paar dagen in zijns vaders bosschen, goed voorzien van proviand. Maar deze drukte maakte haar niet zoo onrustig als de onzekerheid, wat de jongens wel uitvoerden als zij ver van huis waren. En als nu ook Alf met de vacantie thuis kwam, zou haar gemoedsrust volmaakt zijn. Alf studeerde voor het boschwezen le Tharanit in Saksan. Dan waren ze allen gezellig bijoen „Er is een brief van Alf", zeide zij op een ochtend aan Johan Hendrik, terwijl zij zich ging kleeden. „Het is een groot genot voor heradat hij zoo in een paar uar te Dresden is, waar hg zulke goede muziek kan hooren. Hij schrijft, dat hij er telkens heen gaat als er een Wagner-uitvoering is Vader vindt, dat bij veel geld noodig heeft; maar muziek is toch een onschuldig genot! En hij moet toch ook mee kunnen doen met al die rijke jongelui, zoons van grondeigenaars, die te Tharandt studeeren. Het zijn aardige kameraden, schrijft hij. Het spijt mij altijd zoo voor dien jongen I hij houdt zoo dol vau muziek.... ge zult zien, Johan Hendrik, hg had kunstenaar moeten worden Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1889 | | pagina 2