Directe Mastii naar liet Inkom. No. 137*. Een en Negentigste Jaargang. 1889. Bevolking. FEUILLETON, Een Huwelijksleven, ZONDAG 17 NOVEMBER Prijs der gewone Advertentiën: TWEEDE BLAD. $)föeiëcl (Scheelte. Zij, die zich in den laatsten tijd binnen deze gemeente met der woon geves tigd hebben zonder een getuigschrift van woonplaatsverandering inteleveren, worden alsnog verzocht, dit ten spoe digste te doenten einde de straf, (eene geldboete van ten hoogste 100 of hechtenis van ten hoogste 14 dagen) op de niet voldoening aan deze ver plichting gesteldte ontgaan. Cornelis van der Ven, Hoorn Hillebrand Klaver Wz., Wognum; Maartje Schermer, Castricum; Adriana Dekker, Sehoorl Gerrit van der Hurk Schoorl Adriana Zijm, Texel Johanna Snelten Hoorn Jantje Ketelaar, Groningen. Catharina Wierda Haren. Trijntje Osinga Haren. JONAS MES. PARIJSCHE BRIEVEN. 4LKMAARSCHE COURANT Deze Courant wordt Dinsd&g-, Donderdag- en Saterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Eijk f 1, De 3 nummers f 0.06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEEMs. COS- TEE ZOON. BURGEMEESTEE en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat het suppletoir kohier der plaatselijke directe belasting naar het inkomen voor den dienst 1889, op 6 November 1889 door den gemeenteraad vastgesteld, bij besluit van 13 November d. a. v. onder nummer 7 door Gedeputeerde Staten van Noordholland goedgekeurd, op heden aan den gemeente-ontvanger ter invordering is uitgereikt, zul lende dat kohier in afschrift gedurende vijf maanden, aanvang nemende 22 November 1889, ter gemeente-secretarie overeen komstig artikel 264 der gemeentewet, voor een ieder ter lezing liggen. Eezwaren tegen den aanslag kunnen op ongezegeld papier bij den gemeenteraad ingediend worden binnen drie maanden na den dag der uitreiking van de aanslag-biljetten, welke uit reiking op den 22 November 1889 bepaald is. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 16 Nov. 1889. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. De volgende personen worden verzocht zioh ter gemeente-secretarie (afd. bevolking) ten spoe digste aan te melden: Dionisius Mattheus de Graaf, laatste woonplaats Purmerend; id. id. id. id. id. id. id. id. id. id. DOOB 26) De zomervacantie was voorbij en op alle mogelijke wijzen was er pret gemaakt; het werd ook zoo lang gerekt als het kon, totdat Alf eindelijk naar Tharandt terug moest. Zij hadden vaak gepronkt met de twee groote zoons, die overal gaarne gezien en ontvangen werden. Bij hun thuis kregen zij dagelijks visite van jongelui, die vaders sigaren oprookten en de twee paarden gebruikten, die volgens het programma van den dag opgetuigd werden als rijtuig-, karjcol- of rijpaarden. De pret was nu uit. Alf was op reis, Vik'ng weer naar school en Johan Hendrik zou door zijns vaders voorzorg ingespannen worden met twee privaatleeraars. L'e huiselijke klok was opgewonden en had nu al een week lang geregeld doorgeloopen. Vader zat druk te werken op het kantooren Johan Hendrik zat op zijn kamer ijverig te rooken en te studeeren. Jakob zag de leeraars komen een 'a morgens te elf uur en een 's middags te drie uur. Die regelmatigheid deed hem genoegen ofschoon hij anders dezer dagen heel wat te denken had. Een handelshuis had zijne beta lingen gestaakt en dat kon voor eenige der vrienden in 't distrikt zeer nadeelige gevolgen hebben. Hij zou er voor op reis moeten gaan en trok den volgenden ochtend voor eenige dagen naar de hoofdstad. Johan Hendrik voelde zich wonderlyk opgelucht en vrij, toen zijn vader weg was, hij was bepaald in de stemming, om eens vrij af te nemen, en wandelde 's morgens mes een sigaar in den mond door de kamers zingend en neuriend; hij was er zeker van geen strengen blik te GEVONDEN VOORWERPEN. A&n het Commissariaat van Politie zijn voor de rechtheb benden terug te bekomeneen hoofdstel met paardedekeene portemonnaie met eenig geld; een zilveren kruisje; een zijden das; een jongensjasje; een witte zakdoek; een halsband met penning; een bos schaatsenriempjes; een huissleutel. Gevonden op Zaterdag 9 Nov. j.l. een üjne gouden vrouwen 1 snoers halsketting met dito tonnetje. XLII. Bekennen wij het maar rondweg, winden wij er geen doekjes om, sinds een paar dagen zijn wij niet op streek. Wij zijn er zoo aan gewend geworden van elk vrij oogenblikje gebruik te maken om oven naar het Champs de Mars te wippen, thuis komend was het zoo gezellig onder aangenaam gekout al de ontvangen indrukken weer te geven, of alleen gezeten nog eens alles op te teekenen; met vrouw en kindereD, met familie, vrienden of kennissen maakten wij steeds zulke aardige plannetjes voor den volgenden zondag, de tentoonstelling had zoo zeer het burgerrecht verkregen, wij beschouwden haar als eene goede vriendin, die gastvrij voor ieder hare deuren opende en nu is plotseling dat alles voorbij, de laatste „boem'' uit het kanon van den Eifleltoren heeft aan ai dat genot een einde gemaakt. Wel blijven nog enkele deuren open, wel koopen en verkoopen de venters langs de straten nog immer tickets en hoort gij op den Boulevard het eentonig gegalm „j'achète encore des tickets'', doch om nu in een verhuisboel te belanden, om te struikelen over pakken kisten, stroo en papieren, en al dat moois te zien wegvoeren op groote sleeperskarren op bandwagens en in spoorwa gons, neen, daar hebben wij volstrekt geen lust ie. Ba- handelen wij liever den laatsten goeden en vroolyken indruk op 6 November, den dag der sluiting, ontvangen. Welk een gewoel, welk eene vroolijkbeidhoe vele menschen. En praobtig weder, een echt xomerscho zon. Er zijn er die gelooven, dat onder de talrijke bezoekers van den iaacsten dag buitengewoon veel achterblijvers waren, menschen die verzuimd hadden de tentoonstelling te bezoeken. Dit is echter niet onze meening, wij ge looven veeleer, dat het juist de trouwe bezoekers waren, die een laatsten blik kwamen werpen op eene collectie van producten, zoo wonderbaar schoon en zoo prachtig en doelmatig bijeengebrachtals wellicht nooit aan schouwd was. Wij willen dezen dag niet in zijn geheel beschrijven als feest, gelijk aan zoovele vroegere ge legenheden kunt gij u er nu wel eene voorstelling van maken. Zeker echter is hetdat geen enkel vroeger feest beter slaagdenooit was het moeilijker het publiek uit de galerijen te verwijderentoen het nur van sluiten bad geslagen nooit was er op de Jenabrug een gedrang, hetwelk dit gedrang nabij kwam; in vijf minuten kwam men geen el vooruit en wij ken nen verscheidene lieden, die voor dezen kleinen afstand bijna een vol uur noodig hadden. De lumineuse fontei- ontmoeten die hem vragend zou aanzien met de be doeling „waarom zijt gij niet aan 't werk Hij wandelde in en uit; het ochtendlesuur moest eerst doorgemaakt worden. Het was heden een ware plaag, om zich er op het laatste ooganblik toe te zetten een paar hoofdstukken van Livius door te werken. De middag kwam, tegen het tbeenurtje bracht de post de kranten, die altijd wat nieuws opleverden. Och, hjj kon heden heusch niet werkenvoor dezen éénen keer zou bij maar een briefje zenden aan den kandidaat Hansendat hij vandaag geon lea in de wiskunde kon nemen Dien middag zou hij maar vacantia nemenHij sprong voor zijne moeder in de kamer op en neer. „Gaat ge met me uit rijden, Elisabeth „Neen, dankje I Zeg je daarvoor je wiskundeles af I" „Och wat ben je nauwgezet als het m ij n plichten betreft", plaagde hij op een gemaakt gevoeligen toon „Als wij niet met je uitwilien zijt ge tevreden. Het is boven zooveel prettiger bij de Krabbe's, als die hoogst interessante a.s. doctor daar komt je zondt zijn bezoek anders misschien misloopen en hij is zoo onder houdend die Morten Einne Over zulke diepzinnige onderwerpen hooren vrouwen gruag, praten als b. v. wat er gedaan moet worden om de wereld vooruit te helpen enz. Het is daarboven net een roode club en gij zijt rood, omdat Morten Einne rood is; was hy geel dan was jij het natuurlijk ook. En Morten Einne is rood omdat Krabbe rood is als een ge kookte krab, en om er jou 's middags te ontmoeten, doet hij net alsof hij dien schooljongen Johnsen, die zij in de koat hebban, komt opzoeken.. „Johnsen is net evenveel schooljongen als je zelf, Johan Hendrik 1 Alleen ontbreekt hem nog de nadere kennismaking met het eerste examen", zeide zij scherp. „Hij is een werkezelzusjehij wordt misschien wel eens professor ala ieder geoefend en goed bereden werkezel worden kan", zeide hjj beleefd buigende En nu zal ik eens naar Leberg gaan rijden zonder mijn allerliefste zuster. „Ga jij mee, Viking f" nsn, die in den laatsten tijd voor slechts enkele laat— blijvers omhoog sprongen, hervonden haar Buoces van de sohoonste zomeravonden, en dat ondanks de meeste bezoekers met holle magen rondliepen. Dit zal u zeker verwonderen, waarde lezers, doch hoe het kwam is ongelooflijk, zoowel op Champs de Mars als op de Esplanade des Invalides, zoowel in restaurants als aan de kiosken, binnen ondenkbaar korten tijd was alles opgegeten en uitverkocht. Vooral het brood ontbrak, zoodat velen bun middagmaal deden met een nietig sneedje brood en een bouillon, welk laatste voedings middel het altijd lang volhoudt door welwillende mede werking van de waterkraan. President Garnot heeft in persoon de sluiting bijgewoond en ook weder de armen van Parjjs niet vergeten aan elk der 20 arrondisse menten der hoofdstad zond hij duizend franken. Moge deze gift weder de zorgen van vele oagelukkigen ver lichter. Van ongelukkigen gesproken, voorzeker gevoelt de winner van het groote lot zich niet ongelukkig. Al zijn wij nog zoo philosophisoh, toch brengt zulk oen kwart miljoentje ons aan het mijmeren, maar enfin de gelukkige winner kan dit sommetje best gebruiken, want het was in dat huishouden vau zes kinderen voor zeker moeilijk beide eindjes bijeen te houden. Stappen wij voor heden vaü dit onderwerp af, en gaan wij tot een ander praatje overdan willen wij een oogenblik stilstaan bij de dagen van 1 en 2 No vember, zijnde Allerheiligen en Allerzielen, welke wij door de tentoonstellingsdrukten nog niet besproken hebben. In eene stad als Parijs waar de vereering der dooden buitengewoon groot is, waar ieder man het hoofd ontbloot wanneer een lijkstoet voorbij trekt, waar de kerkhoven en graven prachtig onderhouden worden, en uit de verte gezien meer gelijken op kalme rustige tuinen dan op doodenakkersin zulk eene stad is het feest van Allerheiligen een dag, gewijd aan het bezoeken van afgestorven vrienden en bloedverwanten. Hetafgs- loopen jaar heeft aan Frankrijk zeer vele verdienstelijke mannen ontnomen. Denkt maar eens aan den honderd jarigen geleerde, den bekenden hoer Ohevreuil, die nooit anders dronk dan water, aan Bioord, den grooten dokter en deken der geneeskundigen aan de schilders Cabanei, Jules Dupré, aan muiikale talenten als Olivier Métra en Arban aan den Kardinaal-Aartsbisschop van Bordeaux eu vele andere geestelijken. Senaat en Tweede Kamer verloren gezamenlijk een en twintig hunner leden het leger een en dertig generaalswaaronder de beroemde Eaidherbe en de Néorier. Onder de letterkundigen en journalisfeu, van wie wij de bescheiden confrère zijn, stippen wij aan den revo- lutioanair Eelix Pyaten de scnrjjvers Gondinet, Vil- liers de l'Isle Adam Louis Uibach en helaa3 zooveel anderen eu eindelijk den gevierden Emiie Augier. De dood van Emiie Augier is een bijzonder groot verlies voor de franscbe letterkunde, hij was een der grootste dramatische echrijvers van den tegenwoordigen Viking glimlachte spottend. „Denkt ge op de paarden te rjjden, of te vlieden?" „Als hij de les maar ontloopt, doet do wijze waarop er niet veel toe; of hij draaft of vliegt is hem hetzelfde zeide Elisabeth. „Want ziet ge, Tobiesen heeft den bruin mee op reis en blijft ook morgen nog weg en de zwarte staat met een verbonden achterbeen op stal Dat was een streep door de rekening. Maar meu behoefde toch niet verlegen te zijo, om een vrijen dag klein te krjjgen Hij zette zijn hoed op en ging visites maken en bleef ten slotte bij den schout een partijtje maken. Hij had er wel wat berouw over toen hy naar bed ging, dat hij zoo de goede orde van zijn werken ver stoord had en onzekere voornemens voor den volgenden dag zweefden hem in zijn droomen voor den geest. Die stonden 's morgens ook met hem op, en te'rwjjl hjj zich kleedde, rekende hij eens uit, hoever hjj met Kersttijd wel zou zijn, als hij iederen dag zooveel latiju las, zooveel van Homerus, enz. Daar viel hem eensklaps een idee in voor een ge dicht; dat moest hij even opschrijven. De verleiding, om zich eens ongestoord aan het genot te wjjden van zijne liefhebberijen, was te groot. Maar toen hij nu zijn lessen afzegde, was het niet om een vaoantiedag te doen, maar om een ernstigen strengen werkdag te houden. Tot aan den middag schreef"hjj onafgebroken door. Maar na deze krachtsinspanning moest hij 's avonds ook uitrusten. Toen kwam eindelijk ook Tobiesen weer thuis met den bruin en Johan Hendrik bedacht al dadelijk welke toer hjj den volgenden dag zou maken. „Hebt ge Gudbrand gevraagd de karjool in orde ta maken', kwam Yiking driftig binnen. „Denk eens, moeder, Johan Hendrik wil morgen uit rjjden gaan met het paarddat nu al twee dagen is uit geweest. Dat zal vader ook niet bevallenals hjj thuis komt „Jij vertelt het hem dan zeker over, niet waar?"

Alkmaarsche Courant | 1889 | | pagina 5