fttnUwlaub. DUITSCHLAND. Tien van de bij de ontploffing in de kruitfabriek te Hanau gekwetsten zijn aan de gevolgen hunner brandwonden nog overleden. De oor zaak is tot heden niet ontdekt bij de ontploffing waren minder meisjes in het lokaal aanwezig dan gewoonlijk. Zoo zonden er nog meer grieven, denkbeeldige zoowel als ernstigekannen opgesomd worden. Maar daar tegenover stelle men bet genot van een wereldstad. Een wandeling langs de druk bevolkte straten waar het eene magazijn nog schitterender etaleert dan het anderewaar men niet moede wordt den eenen winkel na den anderen te bewonderendat alleen is een amusement, waarvan men moeielijk meer zou kunnen scheiden als men het eenmaal heeft leeren kennen. Kunstschatten ziet men voor de ramen uitgestald de schoonste producten van mensehelijk vernuft en men- schelijke kunstvaardigheid staan in de winkelkasten ook het meer practische wordt in rijke verscheidenheid ten toon gesteld. Men wandelt kalmpjes rond, ziet op één middag meer dan menigeen in een gansche maand en dat alles zonder eenige kosten. Dat schijnt mij steeds een der grootste voorrechten van de hoofdstad toe, dat men bier zoo overvloedig genieten kan met betrekkelijk weinig geld. Er is zooveel te ziendat niets kost, er is zoo'n massa, waarvan men voor enkele dubbeltjes kan profiteeren. Dat dacht ik verleden zondag nog weer bij mijzelf, toen ik een uilnoodiging ontving tot het bijwonen van een openbare les van eenige leerlingen van het Conser vatorium alhier. Aan deze inrichting zgn onze cory- phaeën op muzikaal gebied als MesschsertCoenen Dan. de Lange. Joseph Cramer, de Pauw en Eöantgen verbonden en de meeste zorg wordt hier besteed om jongelui met een goed geluid en een uitstekend gehoor tot sterren op te kweekeu. Mij dunktdat doel zal wel bereikt worden tij mej. A. Eeddingius, die ik op de zooeven genoemde uitvoering de aria „Blute nur, du liebes Herz" uit de Matt/iaeus-Passion vac Bach hoorde voordragen. Zij bezit een welluidende sopraanstem verschillende technische moeielijkheden werden door haar overwonnen en de enkele, waarbij zij minder gelukkig wasmogen gerust op rekening gesteld worden van eene verkoudheid, die zangeressen al evenmin als ge wone menseben spaart. Mej, Keropees zong een aria uit de Jahreszeiten van Haydnwaarvoor zjj door de aanwezigen met applaus beloond werd, doch die mij slechts weinig kon bekorenvergis ik mij nietdan zijn voor deze dame alleen overwinningen weggelegd in een geheel ander genre en wel bet dramatische. Dave rende toejuiching verwierf zich mej. E. Vasnunez, die de moeielijke Sonate appauionala van Beethoven geheel uit het hoofd voordroeg. Zulk eeu muzikaal geheugen van iemand op zoo jeugdigen leeftijd schijnt mij iets zeldzaams toeen dan daarbij nog die verbazende vin gervlugheid eu die zekerheid, waarmee zij de moeielijkste gedeelten glansrijk ten einde brengt! Het speet mij, dat ik geen tijd meer had om mej, H. M. Denijs hare Eantaisie voor viool van Vieuxtemps te hooren spelen, omdat ik later hoordedat zij daarmee een beslist succes heeft behaald. Wellicht komt deze brief ook onder de oogen van sommige barer familieleden en kennissen zij is immers uit Scbagen afkomstig en deze zullen er zich zeker over verheugen dat zij, naar my uit goede brou verzekerd werdJoseph Cramer's beste leerlinge genoemd wordt. Waarlijk ik zou niet weten, welke loftuiting streelender zou kunnen zijn voor zulk eene jeugdige violiste 1 Het nut van dergelijke openbare lessen acht ik niet gering. De leerlingen gewennen zich aan het optreden voor het publiek en laten daardoor allicht de onbe holpenheid varen, die dikwijls diegenen kenmerkt, welke voor het eerst op de planken komen. Dat „voor het worden Neen hst was onbegrijpelijk wat vader er tegen bad om het fraaie chalet in den eerstvolgenden herfst gereed te zien Zij waren allen zeer ontstemd toen Jacob op een avondzonder eenige reden op te geven kortaf ver klaarde, dat er vcorleopig niets van kwam. Johan Hendrik verklaarde zijn plannen zoo duidelijk en helder; moeder deed haar best, maar het was spreken voor doove ooren; hij trok zich boos in zijn eigen kamer terug, en Viking volgde even verontwaardigd „Was dat geen stuivers uitsparen om later guldens U't te geven Daar stond zijn verstand voor still",.. „Ge doet de kinderen veel verdriet met je stijfhoof digheid, Jakob I" zeide Alette verdrietig. „En Johan Hendrik heeft er zich zoovee! moeite voor gegeven. Ik weet, dat het hem zeer aan het hart gaat." „Nu ik moet dan zeggen dat ik liever had dat Johan Hendrik zich meer toelegde op zijn Btudie en meer werk maakte van hoe hij zijn toekomst zou in richten. Maar hij doet alles liever, dan dat ééae noodige 1" „Zoo gaat het goed Verwijt hem maar zijn ta lenten. Hij heeft zelfs deu architect overtuigd!" „Ik had liever, dat hij de profeesoren overtuigde! Hij is in 't algemeen bijzonder goed geschikt om 't leven slechts van den kant der uitgaven te leeren kennen, opgevoed als rijkelui's zoontje," zeide hij seherp. „Ge meent zeker dat het mijn schuld is Jakob P Ge hebt in allen geval het geluk, dat ge zeggen kunt weinig werk van hen gemaakt te hebben behalve de enkele keeren dat het op straffen aankwam. Daarom hebt ge ook hun vertrouwen nieten kost het je ook niet veel, om hen te leur te stellen. Wees er vau verzekerddat Johan Hendrik en Alf zich steeds den avond zullen herinneren, dat een heel gebouw voor hen in elkaar zakte I Ge ontneemt hen op die wijze geloof en vertrouwen Jakob. Ik voor mij zou er mij gaarne in schikken, als ik er maar de minste reden voor inzag. Maar niets als; „neen" en nog eenB kortaf„neen" dat doet hun geen goed. Ook ik had er mij zoo in verdiepthoe we de kamers zouden inrichten voor Johan Hendrik en Alf, als zij met va- canties overkwamen, en voor Elizabeth en haar verloofde. Maar het is in eens uit alles uit ik, de huisvader wil het niet" Hij zag, hoe zi] tot tranen toe was bewogen over de teleurstelling, hoe zij streed om iederen wensch van de geliefde zoons vervuld te zien. En hij trok zich terug voor die tranen „Nu, bouw maar, bouw maar".... Wordt vervolgd. eerst" mag ik eigenlijk wel weglaten, want kunstenaars met gevestigde namen kunnen somtjjds allerzonder lingste grimassen maken, wanneer zij het publiek willeu bedanken voor de toejuichingen. Eigenaardig is het ook, hoe sommigen hunner nooit voor het publiek verschijnen zullen dan met vreezea en beven, al zijn zij er ook nog zoozeer van overtuigd, dat zjj slecbts eeu enkelen toon hebben uit te brengen om een geheele zaal te beheer- schen. Daar hebt ge b. v. Joh. Messehaert, een zanger, waarop Neerland's hoofdstad, ja, geheel Holland trotseh mag zijn. Voordat hij optreedt ia hij steeds in de ze nuwachtigste stemming, dan loopt hij in de koffiekamer rond om de zoogenoemde „loopjes" te probeeren en roept iedereen, die het maar hooren wil, toe, dat zijn stem overslaatdat bij fiasco maken zal dat hij Doch als het oogenblik van zijn verschijnen daar is, dan stijgt zijn lied uit volle borstdan zingt hijzooals een kunstenaar slechts zingen kan dan is er geen die zich aan de bekoring van zijn orgaan kan onttrekken. Weet ge, waarde lezers! wat in mijn oog ook znlk een groot voorrecht van de Ainstelatad is Men ia hier zoo vrijmen behoeft zich hier zoo weinig aan anderen te storen. In een kleine stadwaar iedereen u kentis dat eene onmogelijkheid tenzij men prijs mocht stellen op den naam van zonderling. Het is waar, dat men, ais men eenigen tyd te Amsterdam is, geen wandeling kan doen, zonder een dozijn kennissen te ontmoeten maar deze stellen hun eigen vrijheid te zeer op prijs dan dat ze u hard zouden vallen over het een of ander, dat in eeu kleine plaats niet admis zou zijn. Ook het uitgaan kan men hier geheel naar zijn eigen beurs regelen, Ik weet mij nog best te herin nerendat er te Alkmaar in mijne Hoogere Bnrger- schooljaren eens een uitvoering was van een tooneel- gezelschapwaarbij ik zoo graag tegenwoordig wilde zijn. Mijn weekgeld was echter niet bestand tegen eeu aanval van den 1 rang van „Harmonie", sleehts tegen een van den 2 rang was dit opgewasschan. Zoo week ik dan dien avond van mijn stelregel af om óf een dunr entréabiljet te koopen óf niet te gaanen ver genoegde mij met een plaats achter in de zaal. Maar denkt ge, dat ik mij geamuseerd heb Volstrekt niet, want al mijn kennissen gingen langs mij heen naar voren, geen enkele, die mij op „zoo'n tweeden rang" gezelschap wilde honden. Jaren daarna kwam ik in den Amsterdamsehen Stadsschouwburg, en toen ik daar aan het bureau een kaartje voor deu derden rang nam schoot mij onwillekeurig die alkmaarsche avond weer te binnen. Wat zag ik evenwel, toen ik, na eenige trappen geklommen te hebben, een uitstekend zitplaatsje op mijn weinig kostbaren rang had bemachtigd Over mij zat professornaast my dr.en een rij verder professor.... Ziet, toen dacht ik bij mijzelf, het heeft toch veel voor, inwoner van een groote stad te zijn. Niettemin, er komen ook dagen, waarin ik met ver langen terugdenk aan de kleine stedenwaar ik veie jaren woonde en aan de dorpen, waar ik groot gebracht werd. Dat zyn de uren, waarin de ledigheid van een wereldstad mij bekruipt, waarin ik het gemis gevoel van de gezelligheid en de hartelijkheid die ik zoo vaak op kleine plaatsen mocht ondervinden. Hier kent men vaak zijne buren nietnoch boren noch beneden noch linksnoch rechts. Of ge vreugde smaakt dan wel dat het verdriet uw rust belagen komt, zij, die met u onder één dak wonea deelen daarin nietge zoudt kunnen sterven en begraven worden zonder dat uw bovenbuurman daarvan iets bemerkte. Nu ik zooeven weer een alkmaarsche herinnering oprakelde, kan ik niet zwijgen van dat heerlijke Heilooët bosch en de vriendelijke plantsoenen waarin het wel- \arende Alkmaar zich verheugen mag. O, wat zouden de Amsterdammers opgetogen zijn, als zij dat bezaten Wij hebben wel ia waar het Vondelpark en ook menig parkje in de stadmaar zy komen niet in vergelijking met dat schilderachtige boschdat „de Alkmaarsche Hout" heet. Die heerlijke lanendie verrukkelijke omgeving van de muziektentdie kalmte op de plek waar eertijds de elementen zoo verwoed te keer gingen, oals men deze eenmaal heeft leeren kennendan komen er tijden waarin men daar zoo gaarne eens voor enkele dagen van het gewoel eener drukke han delsstad zon willen uitrusten. Gelukkig is zulk een illusie althans ten deele bereikbaar en ik verzeker u dan ookbo3chriike omgeving van het veelbezongen Heiloodat ik u weldra eens in uw wintertooi zal komen bespieden. Ik had gehoopteerstdaags eene uitvoering bij te wonen van het Duitsche Operagezelschap uit Groningen, dat in het Paleis voor Volksvlijt een drietal voorstel lingen heeft gegeven doch ik vreesdat hiervan wel niet veel komen zal, omdat een vierde uitvoering waar schijnlijk nog lang op zich zal laten wachten. Naar de loopende geruchten moet de directeur daarvan namelijk voortvluchtig zijn en men weetwaar de herder aan zijne kudde ontrouw wordt, verspreidt deze zich in alle windrichtingen. Op het oogenblik heeft Junkerman, de vertolker der typen van Frits Esuter hier den meesten toeloop. Avond aan avond is de zaal in de Amstelstraat van Gebr. van Lier stampvol en het uitstekend spel van den gastdoet zelfs den zwaarmoedigste zjjne zorgen enkele oogenblikken ter zijde zetten. Wie eens zien wilboe een tooneelspeler waarlijk komiek kan zijn zonder tot clown af te dalen, ga Junkerman genieten. BELGTE. Een ambtenaar aan het ministerie van buitenl. zaken, tevens inspecteur der afdeeling schoone kunsten en berichtgever van eenige engelsehe bladen de heer de Nietertegen wien rechtsingang was ver leend als verdacht van medeplichtigheid aan de ver duistering der staatsstukkenwelke betreffende de verhouding tusscheu Belgie eu Duitschland voor eenigeu tijd openbaar werden gemaakt, is plotseling op de vlucht gegaan. Dit voorval geeft tot een scherpen pennestrijd aanleiding tusscheu de liberale eu clerlcale bladen. Het rechtsgeding tegen den heer Corviiain is aange vangen. Twee commissarissen van politie en twee officieren der genieals deskundigen geboordhebben o.a. verklaarddat het toezicht in zijne fabriek veel te wenschen overliet en dat de ontploffing zonder twijfel in de fabriek begonnen was, daar de patronen op zeer onvoorzichtige wijze geopend en geledigd werden. De Nordd. Zeitang bevat eene welkomstgroet aan de teruggekeerde keizerlijke familie, o. a. inhoudende dat deze reis als eene bijzonder in den dienst des vaderlands ondernomen reis mag worden aangemerkt waardoor zijne macht en waardigheid naar buiten warden bevestigd en vergroot. Den 15 is de aangenomen zoon van den Keizer van Japan met zijne gemalin en zijn gevolg te Berlijn aange komen. Hij komt de duitsche marine-inrichtiugen be- studeeren en de prinses aan het Hof voorstellen. ENGELAND. De Times neemt de regeerings- veranderiug in Brazilië zeer kalm op het blad is van oordeel, dat er geen reden is om te gelooven, dat eene republiek de schulden niet even goed zal betalen als eene monarchie. Alleen vreest het voor eene verbrokkeling van het Eyk. De Morning-Post vreest, dat voor Bra zilië nu een tijdperk van wanorde zal aanbreken, want de leden der nieuwe regeering geven g9en voldoenden wuarborgdat de orde niet zal worden gestoord. De Daily Telegraph zegt, dat het voor Europa van weinig belang is of' Brazilië door eene sterke regeering be stuurd wordt, indien de vrede slechts gehandhaafd wordt. Weet de nieawe regeering^ de orde te handhaven en de ontzachelijke hulpbronnenwelke het land bezit te Ontwikkelen dan kan ook de republikeinsche regeering op Europa's sympathie tekenen. FRANKRIJK. Het overschot aan ontvangsten op de wereldtentoonstelling te Parijs is voor goed vast gesteld op ongeveer f 4.000.000. Kamer. Nadat den 16 het onderzoek van de geloofs brieven, ingezonden door leden wier verkiezing niet betwist werd, afgeloopen wasis de heer Floqnet voor goed tot voorzitter gekozen met 383 van de 420 uitge brachte stemmen. GRIEKENLAND. De Kamer heeft met 72 tegen 54 stemmen eene motie van vertrouwen in de regeering aangenomen. De ministers bleven buiten stemming. Minister Tricoupis heeft bij de Kamer de begrooting ingediendde inkomsten ziin geraamd op 93.000.000 en de uitgaven op 91.000.000 drachmen. BRAZILIË- Het bericht, dat in dit rijk eene omwenteling uitgebroken is en het keizerrijk door eeue republiek vervangen werd is bevestigd. In Juni van dit jaar werd het conservatieve ministerie, dat aan het bewind was, tot aftreden gedwongen en vervangen door een liberaal ministerie onder leiding van graaf de Ouro- petro. Nadat eene motie van wantrouwen in dit minis terie aangenomen was, ontbond Keizer Pedro II, die bijna 65 jaren oud is en sedert 1841 regeertde Kamer. Bij de daarop in Augustus gehouden verkiezingen had de regeering wel de meerderheid gekregen doch vol gens de republikeinen ten gevolge van het uitoefenen van een ongeoorloofden invloed op de kiezers. Bij die verkiezingen bleek, dat de republikeinen zeer in aantal en invloed vooruitgegaan waren. Deze hadden o. a. gebruik gemaakt van de bij de grondbezitters be staande ontevredenheid doordat bun aan de Kamer na de geheele afschaffing der slavernij in 1888 inge diend verzoek om schadevergoeding voor het groote nadeel dat zij ledenvan de hand was gewezen. Het heersehen van hongersnood in de noordelijke provinciën des rijks het ontdekken van knoeierijen in het be stuur waaraan boog geplaatste ambtenaren zich schul dig gemaakt zondeu hebben eu ontevredenheid in het leger hadden in den laatsten tijd den wrevel tegen de regeering zeer doen toenemen. Den 15 waagde generaal da Fonseca, die als vurig republikein door het conservatieve ministerie naar Coijaba verplaatst, maar door het liberale ministerie na zijn optreden dadelijk naar de hoofdstad teruggeroepen waB, met den vice-admiraal van der Kolk en den heer Ben jamin Constant, professor aan de polytechnische schooi te Eio Janeiro en dagbladschrijver, een staatsgreep, die gelukte. Een manifest werd uitgevaardigddat de mo narchie afgeschaft en de republiek uitgeroepen was dat de Kamer ontbonden en de staatsraad afgeschaft wasdat het voorloopig bewiud eeu auder ministerie met de leiding der zaken belast had onder leiding van da Fonseca als voorzitter zonder portefeuilledat alle wanorde bedwongen zou worden en dat uit verschillende provinciën adressen van instemming ontvangen waren. De Keizer, die tijdens het uitbreken van de beweging op zyn zomerverblijf te Petropolis, in de nabijheid van Eio Janeirovertoefde, werd door de leiders der bewe ging naar zyn paleis in de hoofdstad gebracht, alwaar hem werd medegedeelddat hij van de regeering ver vallen was verklcardden 17 verliet hij reeds met zijne familie het land. Voor zoo ver bekend is, schijnt alleen de minister van marine, baron Landerio, door drie op roerige soldaten ernstig verwond te zijn. Het garnizoen te Eio Janeiro, bestaande nit 6000 man (de overige 4000 man van het staande leger zijn over het geheele rijk verspreid) waB geheel voor de beweging gewonnen. De president-minister, graaf de Ouropetro, die aan vankelijk gevangen genomen werdschijnt reeds ver bannen te zijn en zich naar Europa ingescheept te hebben. Volgens berichten van den 17 was de bevol king ruBtig, maar stond de handel stil. De banken en partiouliere instellingen namen eene afwachtende houding aan. De meeste provinciën waren gunstig gestemd voor eene federale republiek alleen de provincie Bahia had zieh aanvankelijk tegen de beweging verklaard doeh was later ook toegetreden. De minister van financien Euy Barboza, tot heden redacteur vau een dagblad, heeft reeds medegedeeld dat alle door de voormalige regeering aangegane over eenkomsten gehandhaafd zouden worden.

Alkmaarsche Courant | 1889 | | pagina 2