RUMENIE. De heer Catargie heeft ontslag ge nomen als president-minister ten gevolge van verschil van gevoelen tusschen de ministers over de vraag, of onmiddellijke ontbinding der Kamer wcnschelijk was. De heeren Catargie en Yerneseo waren voorstanders daarvan, in strijd met het oordeel van de meerderheid van de ministers De Koning weigerde de ontbinding en belastte den heer Maro met de samenstelling vau een nieuw ministerie die daarin slaagde. Ouder zijn voorzitterschap zijn als ministers opgetreden: Lahovary, buitenl. zaken Rosetti, justitie Germani, financiën, generaal Vladesco, oorlog, Holban, onderwijs, Marghii- lomar, openbare werken en Francesco, domeinen. De voorzitter treedt als minister van binnenl. zaken op. BRAZILIË. De republiek der Vereenigde Staten van Brazilië beeft eene nieuwe vlag gekozen, bestaande uit drie banengroen rood en goadmet 19 gouden sterren op een blauw veld. De toestand van den minister van marine is gunstig de hem toegebrachte wond is niet levensgevaarlijk. i&nmeulattb. Tweede Kamer. Begrooting van Suriname voor 1899. Kolfie-Conimissie. Indische begroeting voor 1890. l)e minister-president zeide, dat de regeering elke kwestie wilde vermijden, waardoor verdeeldheid onder de republikeinBehe meerderheid kon ontstaan. De dadelijke behandeling werd daarna verworpen met 345 tegen 123 stemmen. OOSTENRIJK—HONGARI-JE. Met 34 tegen 21 stemmen beeft de Lnnddag van Tyrol een voorstel eangenomen betreffende de verandering van het provin ciaal bestuur, waarin verklaard wcrdt, dat eene bijzondere instelling noodig is, waarbij ten minste eene zekere zelfstandigheid aan de italianen in Tyrol toegestaan wordt. Te Weeoen is een der oudste takken van nijverheid bet maken van paarlemoeren knoopen welke hoofd zakelijk naar Amerika uitgevoerd worden. Reeds heb ben vierduizend werklieden die zich daarmede bezig houden het werk gestaaktesiehende minder werk uren en verhooging van loon met 10 pet. RUSLAND. Volgens den berichtgever der Times te Weenen had de Keizer van Rusland tijdens zijn laatste verblijf te Kopenhagen eene brochure gelezen van een predikant over de vervolgingen waaraan de lutherschen in de Ooatzee-provinciën bloot stonden op bevel van den heer Pobedonoszeffprocureur generaal der synode des Keizers raadsman in alle bir.nenland- sche zaken. De Keizer was zeer begaan geweest met bet daarin vermelde en zou daarover aan het deensche hof gesproken hebben, bij welke gelegenheid hem eene zachtere behandeling gevraagd was van alle rnssisohe onderdanendie tot een ander kerkgenootschap be- hooren dan het grieksch-ortbodoxe. De Keizerdie niets beloofde, heeft thans een eigenhandigen brief aan genoemden procureur-generaal geschrevenwaarbij hij hem ongevraagd drie maanden verlof geeft om in dien tijd de aangehaalde brochuregeschreven door den predikant Dalton afdoende te kunnen beantwoorden. De procureur-generaal verzocht gehoor bij den Keizer doch deze weigerde hem te ontvangenzoolang hij zijne rechtvaardiging niet gereed had. SPANJE. De heer Sagasta beeft in den Senaat de verklaring afgelegd, dat hij bereid was als minister president af te treden, mocht de meerderheid zijner party dit verlangen, maar dat hij niet voornemens was het bewind te laten varen, ter wille van eenige afvallige leden der liberale partij. Hij verklaarde, dat hij zijn programma wilde uitvoeren, waarvan invoering van het algemeen stemrecht het hoofddoel was. Te Barcelona is de schouwburg geheel afgebrand, ver- moeaelijk ten gevolge vau eene gasontploffing. Niemand bekwam eenig letsel. ZWITSERLAND. Bij volksstemming is de wet betreffende schulden en faillissementen aangenomen met 237.802 tegen 211.226 stemmen. VEREENIG DE STATEN. Op de maritieme bijeenkomrt te Washington is o. a, da bepaling aange nomen, dat alle zeil- en stoomschepen by nevel, zwa-e regens of sneeuwstormenmet getemperde snelheid moeten varenonder nauwkeurige inachtneming van alle omstandigheden. Uit de nadere berichten blyktdat tot de om wenteling zeer medegewerkt heeft het feit, dat de kroonprinses Isabella geboren in 1836 en in 1864 gehuwd met prins Gaston van Orleansgraaf van Eu velen vau zich vervreemd bad door hare steik ultramontaansche neigingen. Toen de Keizer zyne reis in Europa maakte en zij als regentes was opgetreden, was dit reeds duidelijk aan het licht gekomen. Zy was voor eenigen tijd ook eerste oaderteekenares geweest van een verzoekschrift van dames aan de Kamer, waarin op verwerping van het door den Senaat reeds aangenomen wetsontwerp tot invoering van de vrijheid van eeredienst was aangedrongen en wel met gunstig gevolg. Er wordt zelfs beweerd, dat des Keizers reizen naar Earopa hebben plaats gehadom het volk zoo doende langzamerhand aan de regeering der kroon prinseswaarvan hij wist, dat zij niet gezien was, te gewennen. Volgens den braziliaanschen gezant te Weenen heeft de omwenteling zich aldus toegedragen. Den 14 liet generaal Da Fonseca 's nachts de straten door de troepen bezetten, zoodat de inwoners bij hun ontwaken met de uitroeping der republiek werden ver rast. Hij reed terstond met professor Constant en eenige officieren naar Fetropolis en deelde den Keizer mede, dat de brazilianen nu genoeg ontwikkeld waren om de monarchie te kunnen ontberen. Onder dankbetuiging voor de gewichtige diensten, den lande bewezen, werd hem verder medegedeeld, dat hij kon vertrekken. Dom Pedro, omgeven door zijne gebeele familie, ont ving de afgevaardigden op waardige wijze. Hij verklaarde, dat bij moest wijken voor geweld en heen zou gaan. Terstond werden de toebereidselen voor het vertrek gemaakt. Nog denzelfden dag vertrok hy met zijne familie naar de haven, waar hij zich inscheepte op eene pakketboot, die onder begeleiding van een braziliaansch oorlogechip in zee stak. De gezagvoerder ontving zijne orders in een verzegelden brief, waarin de baven aan gewezen was, waar de Keizer moest worden ontscheept, vermoedelijk Lissabon. Uit Rio Janeiro wordt de inhoud medegedeeld van een nieuw manifest, door het voorloopig bewind tot het volk uitgevaardigd. Daarin wordt gezegd dat hot volk het lege", de marine en de provinciën tot den val van de keizerlijke dynastie en de opheffing van den monarchalen regee- ringsvorm besloten en een voorloopig bewind benoemden, dat in de eerste plaats te zorgen heeft voor de hand having der orde. Het gezag, waarmede dit bewind is bekleed, zal eirekken tot beveiliging van 's lands belangen en tot handhaving der openbare rust. De regeering belooft alle middelen te zaken aanwenden waardoor de vei ligheid van het leven en den eigendom van alle inwo ners, inboorlingen of vreemdelingen, kan verzekerd worden. Zij zal de staatkundige meening van eiken burger eerbiedigen, in zooverre deze niet in strijd komt met de veranderingen, noodig in het belang des lands. Het leger, de marine, de rechterlijke macht en het burgerlijk en militair bestuur zuilen hun arbeid blijven vervullen overeenkomstig de tegenwoordige inzichten. Do Senaat en de Staatsraad zijn afgeschaft en de Kamer is ontbonden. De rogeering erkent en bekrach- tigt alle verbintenissen, door de vorige regeering aan gegaan en handhaaft alle verdragen, met andere Siaten gesloten. Zj zal ook alle verplichtingen overnemen door de vorige regeering jegens buiten- en binnenland- sehe ecbuldeischers op zich genomen. AUe door het nieuwe bewind benoemde presidenten of gouverneurs der provinciën bebooren tot het leger. In het aangeboden wetsontwerp tot vaststelling dezer be grooting zijn de uitgaven op t 1.671.003.94 ya geraamd. Een vijftal verhooging van posten, tot een gezamenlijk bedrag van 8180, zijn uit de voorloopig vastgestelde begroo ting niet overgenomendaarentegen is een nieuwe post vau 20.000 uitgetrokken voor de voorbereiding van den aanvoer van immigranten uit Ned.-Indie. De uitgaven zijn f 10.172 hooger geraamd dan in de voorloopig vastgestelde begrooting, zoodat het nadeelig slot gebracht is op t 350.190.61% of t 143.562.12% meer dan dat van de begrooting voor 1889. Grootendeels is dit hieraan te wijten, dat de opbrengst van den accijns op binnenlandsch gedistilleerd f 105.000 lager is ge raamd dan ten vorigen jare, toen omtrent de opbrengst dezer belasting verwachtingen werden gekoesterd die niet vervuld zijn. Onder de verhoogingen yan posten, die niet overgenomen zijn, behooren: 1 4000 voor aanstelling, in den loop van 1890, van een ingenieur op f 8000 'sjaars, daar de minister van koloniën van meening is, dat de werkzaamheden kunnen worden opgedragen aan den chef van het bouwdepartement in Suri name; f 2500, ten einde met t 6000 in stede van 3500 te ge- moet te komen in de bezoldiging van een opperrabbijn bij elke of bij eene van de twee israëlitische gemeenten. De minister wenscht eerst zekerheid te bekomen, dat de verhooging van den post werkelijk leiden zou tot de aanstelling van één of twee opperrabbijnen. De 20.000, uitgetrokken voor de voorbereiding van den aanvoer van immigranten uit Ned.-Indie, strekken tot bekos- tiging van het uitzenden van één ot meer geschikte personen uit Suriname naar Java, ten einde eene werving te beproeven. De minister acht het met den Gouverneur der kolouie raadzaam, te beproeven of de aanvoer van zulke immigranten mogelijk zij. liet aan de leden rondgedeelde verslag der koffie-commissie, 61 bladzijden groot, behalve de lijvige bijlagen, komt tot de volgende slotsom: De inkoopsprijs per picol worde gebracht op t 20, met hand having der verplichte levering; tot opheffing der gedwongen cultuur worde in beginsel be sloten, in toepassing te brengen vijf jaren na het afkondigen eener desbetreffende regeling. Gedurende die 5 jaren worden voorbereidende maatregelen ge nomen o. a. worde aan de bevolkingdie uit eigen beweging in het gebergte koffie gaat planten, in verschillende opzichten vrijdom of verlichting van lasten toegekend; worrden de planters al aanstonds vrijgelaten in de keuze van het terrein en in de wijze van grondbewerking en aanplant; diene van stonde aan op den voorgrond te staan, dat gevolg worde gegeven aan art. 56 6 regeeringsreglement. Dit alles wat betreft de cultuur op Java en in Menado. Voor Sumatra s Westkust wordt een eenigszins andere regeling aanbevolen, n.l. verhooging van den inkoopsprijs tot t 25 met handhaving der verplichte cultuur, doch met vrije keuze wat betreft de gronden en de wijze van aanplant; verder invoering eener hoofdelijke belasting, als equivalent van den hoogeren prijs. Nog wordt aanbevolen op Java opheffing der betrekking van inspecteur der koffiecultuur, herbossching van vele strekenop richting zoo noodig van gouvernements-ondernemingen in be taalden arbeidals voorbeeld en aanmoediging. Een afzonderlijk verslag van het lid ffessels besluit tot onmiddellijke vrijverklaring der cultuur, met vrije beschikking der bevolking over de koffie en tot het drijven der staatscul tures in vrijen arbeid, De minister van koloniënde heer Keuchenius, verde digt zeer uitvoerig zijne houding en handelingen en die van den gouverneur-generaal in zijn antwoord op het Kamerverslag omtrent de indische begrooting voor 1890. Omtrent enkele punten leest men in dat verslag het volgende: De geest en richting, waarnaar hij de heerschappij van Neder land over Indie wenscht te zien bevestigd, kunnen ook worden gekend uit zijne, buiten zijn toedoen openbaar geworden brieven aan de christelijke zendingsvereenigingen en aan de Synodale commissie der Ned. Herv. Kerk. Al werden de brieven door de geheele wereld veroordeeld, hij zou meenendat het prac- tisch belang van elke andere zijner regeeringsdaden bij dat van die beide brieven zou moeten achterstaan. Het hoogste belang der menschheid isdat de Heere J ezus Christus naar de Schriften allerwegen gekend en geloofd worde en aller knie zich voor Hem buige. In het belang van Nederland en het welzijn van meer dan 27 millioen mohammedanen en heidenen heeft hij gemeend die Vereenigingen op de hooge waarde van het Chris tendom te mogen wijzen. iegenover de gewraakte instelling eener koffie-commissie wil hij geuandhaafd zien de vrijheid der regeering, om, zoo dikwijls zij dit nuttig achtde hulp van bijzondere cominissiën in te roepen. Het ingediende rapport zal velen overigens wel met die commissie verzoenen. Ofschoon herziening van de comptabiliteitswet en het regee ringsreglement wenschehjk achtendeis het hem niet mogelijk den tijd van indiening van ter zake betrekkelijke wetsontwerpen te bepalen. Met betrekking tot de regeling van het mijnwezen en de daarmede verband houdende maatregelen betreffende de ontgin ning van liet Ombiliën-kolenveld en de tinmijnen van Bilüton, stelt hij zich voor nog in dit zittingjaar voorstellen in te dienen. De opium-kwestie schijnt tegenwoordig voor ieder zqq ge makkelijk oplosbaar, dat hij mag verwachtendat de spoedige beëindiging van de zooveel gemakkelijker jenever- en prostitutie vraagstukken aanstaande is. Hij zelf heeft tot beteugeling van het opium misbruik gedaan wat mogelijk was. Evenmin als zijne ambtsvoorgangers kan hij vooralsnog sluitende begrootingen aanbieden. Tekorten zullen onvermij delijk blijven door de vele noodzakelijke verbeteringen en her vormingen, waarin nog voorzien moet wordendat alleen kan geschieden ten koste van groote geldelijke offers. Het tekort op de begrooting van 1889 ten bedrage van bijna f 8.800.000 zal vermoedelijk tot een zeer klein bedrag terug gebraoht kunnen worden Dat voor 1890 is van f 12,375,389 teruggebracht tot/8,480,737, terwijl voor meer dan f 12,500,000 buitengewone uitgaven op de begrooting voorkomen. Hij vreest tot eene geldleening te moeten komenwaaromtrent hij pas een voorstel van den gouverneur-generaal ontving met betrekking tot den aanleg van een nieuwen staatsspoorweg. Het denkbeeld van meerdere samentrekking onzer stelling in Atjeh verdient volgens hem geen aanbeveling. Voor de uitbreiding van het personeel bij de veeartsenijdienst worden de noodige fondsen aangevraagd. Het voorstel tot oprichting van een volledig gymnasium met 6jarigeu cursus te Batavia blijft gehandhaafd. De oprichting van postspaarbanken in Indie zou vele, niet het minst gelde lijke bezwaren medebrengen- In dit zittingjaar zal hij nog voorstellen het verleenen van rente-waarborg voor den aanleg van bijzondere spoorwegen op Java. Aan de telegrafische mededeeling van gesneuvelde min dere militairen zijn bezwaren verbonden. Het eerste boek van bet ontwerp-strafwetboek voor de europeanen in Neerl. Indie is in tweede lezing vastgesteld. Het oprichten eener Rijks instelling voor de oprichting van indische ambtenaren wordt overwogen in overleg met de indische regeering. Uitvoerig wordt uiteengezetwaarom het dringend noodig is te beproe ven een korps bier te lande op te richten, dat ook naar Indie tot aanvulling van het leger aldaar kan worden uitgezonden. De te verkoopen boeveelheid koffie wordt met 60000 picols vermeerderd en door de vaste stemming der markt de opbrengst op 48in plaats van 45 centen per ned. pond geraamd. De minister van waterstaat heeft naar aanleiding van art. 2 der wet van 23 Juni 1889 (Staatsblad no. 82), houdende bepalingen tot voorkoming van bedrog in den boterhandel, luidende: „Het is verboden een surrogaat van boter te leveren of het in een winkel of op eenige andere openbare ver koopplaats voorbanden te hebben, indien niet op de ver pakking of bij gebreke daarvan op de waar zelve, het woord margarine, ot, is de waar uit oleo-margarine bereid, het woord surrogaat in duidelijke letters voorkomt. „De afmeting van de letters en de wijze waarop die moeten worden aangebracht, worden door onzen minister van waterstaat, handel en nijverheid bepaald en in de Staatscourant aangekondigd." het volgende bepaald: De letters zijn goed leesbare, kapitale drukletters, ten minste hoog twee centimeter (0.02 M.), dik drie milli meter (0.003 M.)., volgens in de Staatscourant op werke lijke grootte aangegeven model. Is de buitenste verpakking van hout, zoo zijn de letters daarin gebrand of daarop geschilderd. Is zij van eene andere stof, als aardewerk, glas of metaal, zoo zijn de letters daarin gebakken of daarop geschilderd, in beide gevallen met eene van die der ver pakking afstekende kleur. Is zij eene zoodanige, als bijv. eene mand, waarop de letters niet of zeer moeielijk op de bovenbepaalde wijze kunnen worden aangebracht, zoo zijn aan de verpakking stevig bevestigd houten of metalen strooken, waarin de letters zijn gebrand of waarop zij met eene van die der strooken afstekende kleur zijn geschilderd. De letters komen voor en de strooken zijn bevestigd op de buitenzijde van het deksel, van den bodem en van de zijde of van eene der zijden van de verpakking. Is papier als buitenste verpakking gebezigd, zoo zijn de letters op de buitenzijde ten minste tweemaal afgedrukt. Is de waar onverpakt, zoo zijn de letters boven op de waar zelve duidelijk leesbaar aangebracht, hetzij door middel van een vorm of van een stempel, met ter diepte van een en-een-hal ven millimeter (0.0015 M.) ingesneden letters. De middellijn van het grondvlak van den stempel bedraagt niet minder dan zes centimeter (0.06 M.) Is papier als buitenste verpakking gebezigd, of is de waar onverpakt, zoo zijn de letters ten minste hoog een- en-een-halve centimeter (0.015 M.), dik een-en-een-halve millimeter (0.0015 M.) Deze beschikking treedt in werking met 1 Jan. 1890. - De gemeenteraad van Assen heeft besloten, het nadeelig slot van het in 1888 aldaar gehouden Land- huishoudkundig congres voor rekening der gemeente te nemen. Bij Bargum is een jeugdige schippersknecht ten gevolge van kolendamp in de kajuit van zijn vaartuig gestikt. 's Rijks middelen hebben gedurende October f 10.854.479 opgebracht tegen f 11,449,242 in Oct. 1888 en gedurende da eerste tien maaadea van 1889 94,088.383 legen 92,290.241 in gelijk tydvak van 1888. Het 10/j2 der raming bedraagt f 92.218.974, De suikeraccijns is hoofdzakelijk de oorzaak van de lagere ontvangst over October. Het lid der Tweede Kamerde beer Domela Nieuwenhuis, heelt op eene bijeenkomst met bet kies- comité in Schoterlaud c.a, medegedeeld, dat hij wegens keelontsteking dit jaar niet voor zijne kiezers kou op treden om rekenschap te geven van zijne houding in de Kamer, doch dat hij voornemens was spoedig aan de beraadslagingen aldaar weer deel te nemen. Het comité keurde zijne houding goed. Te Kralingen is een 17jarig jongmeusch des mor gens dood in zijn bed gevonden by was gestikt door den petroleumwalm van het nae tlichtje in de kamer. De heer J. Visser Jz. is door de aandeelhouders van bet Dagblad van Zuidholland en 's-Gravenbage gekozen tot hoofdredacteur. Te Heemskerk ie op f 500 jaarwedde tot onderwyzeres benoemd mej. J. Jansen te Wijk <13,11 Zeemet wie op de voordracht geplaatst waren de dames E. Damave te Heidei' en Beins te Amersfoort. Tot onderwijzeres aan de openbare school te Obdatn is benoemd mej. Cornelia Haarselhorst te Tilburg.

Alkmaarsche Courant | 1889 | | pagina 2