ENGELAND. Toen dezer dagen de rechter Bris- towne te Tothingbam op het punt stond in den trein testappen, werd dooreen duitscher, Annermann geheeten, die een proces verloren had, een schot op hem gelost. Hij werd in den linkerschouder gewond. Bnmsttl&wb. Tweede Kamer. Burgerlijk Pensioenfonds. Zaandam. seer voorkomend met hen gedurende een kwartier. Staatkundige onderwerpen schijnen daarbij niet aange roerd te zijn. Een buitengewoon nommer der staatscourant bevat het volgende telegram van kapitein Wiszmann uit Zan zibar van den 20op 10 November zijn te Mpwapwa aangekomen: Stanley, Emic-pacha, Jeeson Stoer, dr. ParkeB, Nelson, Bonny, Casati, Sehinze, Hoffmann en andere zendelingen. Ik verwacht hunne aankomst te Ëagamogo op zijn vroegst tegen 1 December. De toestand van het station Mpwapwa is volkomen be vredigend. De beer Edward Gtuinness, hoofd eener groote iersche bierbrouwersflrmaheeft eene som van f 3.000.000 geschonken voor bet bouwen van woningen ten behoeve van arme werklieden, waarvan f 2.400.000 te besteden te Londen en f 600.000 te Dublin. Hij wil de huur dezer woningen zeer laag gesteld hebben, opdat de armsten van den arbeidersstand die zullen kunnen be talen en de opbrengst der huur moet weer gebruikt worden voor het stichten van nieuwe woningen. Den 16 is te Belfast in Ierland een ruiterstandbeeld van Koning Willem III onthuld. FRANKRIJK. Senaat. Den 22 werd een briet voorgelezen van den heer Léon Saij houdende kennisgeving dat hij ontslag neemt als lid van den Senaat. Met algemeene stemmen werd het krediet van f 29 000.000 voor den bouw van oorlogschepen goed gekeurd. Minister Barbeij verklaarde, dat bij voor het dienst jaar 1891 kredieten zou vragen ten behoeve van den bouw van pantserschepen op de Rijkswerven. Katner. Den 21 bestreed de minister van finan ciën Rouvier een wetsvoorstel tot invoering van vrije vervaardiging van lucifers. Eene motie om te dien aanzien over te gaan tot de orde van den dag waar mede de regeering zich vereenigd had werd met 312 tegen 236 stemmen verworpen en het door den minister bestreden eerste artikel van het ontwerp aangenomen met 292 tegen 232 stemmen. Deze uitslag wekte groot opzien. ITALIË. De beer Aimtsllini, liberaal, is tot bur gemeester van Rome gekozen. PORTUGAL. Do Koning heeft den onttroonden Keizer van Brazilië een der paleizen te Lissabon ter beechikking gesteld. RUSLAND. Bij het jubileum der artillerie, dat den 20 gevierd werd zeide de Keizer „Ik hoop, dat „de artillerie zich op bet slagveld zal onderscheiden „gelijk voorbeeD. God gevedat dit niet spoedig ge schiede, en beware ons voor eene dergelijke zware be proeving." VEREENIGDE STATEN. Twee oorlogssche pen ontvingen bevel naar Brazilië te vertrekken. Ad miraal Gillis ia bevelhebber. De gemachtigden der Vereenigde Staten stelden den 21 in de vergadering van het Pac-Amerikcaneche con gres voor, Brazilië geluk te weuscben met het uitroepen der republiek. Ten slotte behield de meening de over hand, dat een dergeljjk besluit gelijk zou staan met de erkenning der nieuwe brazilaanrche regeeriug en dat bet congres tot eene dergelijke handeling niet gemaoh- tigd was. BRAZILIË. De afgetreden Keizer moet in ant woord op de kennisgeving, dat de republiek uitgeroepen wasgezegd hebben dat hij besloten waa voor de omstandigheden te bukken en naar Europa te vertrek ken. Hij verklaarde welwillende gevoelens jegens Bra zilië te blijven koesteren en steeds den voorspoed van het land te wonschen. de pijp in de hand, „ziet ge.... Jakob!.... ik moet eerlijk zeggen, wat ik er van denk neem het mij niet kwalijk..,, maar ik vind hot heel verkeerd, dat ge je geheele familie onkundig laat van je geldzorgen en hen geheel hun gang laat gaan!" Jakob trok zich op do sofa terug „Ja ik moet zeggen dat het mij wel wat vreemd klonk, toen ik daar hoorde, hoe zij, vrouw en kinde ren zich bezig houden met je goedezuur verdiende penningen te verreizente verbouwente verzei en enz.; en dat in deze moeielijke dagen! Ik moet je zeg gen oude jongen je duet zonde aan je Alette zij is te goed en te verstandigom haar zoo te behandelen en haar zoo in 't blinde te laten voortlevendeel haar in vertrouwen alles mede Het is jammer voor u beiden. Het is voor je eigen bestwildat ik het zeg Ga heen en maak het weer goed 1" Jakob zag hem aan er kwamen gedachten in hem opdie hy trachtte te beheerschen. „Ochjagij hebt zooveel ondervinding van die din gen Berven Ik zal bij u een lesje moeten nemen Het beeft iets van een ingewikkelde machinerie, zulk eene verhouding, die ge niet kentDenkt ge, dat za niet genoeg heeft aan hare eigen zorgen en verdrie telijkheden hare zorgen voor de kinderen dat nu eeumaal haar zwakke zijde isEu zou ik haar doen deelen in al de geldzorgenwaaraan zy nooit gewend is geweesten die zij natuurlijk zou overdrijven. Ik zou haar doodelijk doen schrikken en al haar levensge noegen vergallen Berven dampte steeds voort,... „Dus ge wilt haar het leven altijd gemakkelijk en genoeglijk maken ja haar de kleine zorgen sparenmaar baar het groote verdriet doen van geen vertrouwen in haar te stel len En dat weet ik toch wel van het huwelijk, al ben ik zelf niet getrouwddat eene vrouw hareu man daarvoor nooit dankbaar zal zijn neen zij zal zich er eer door miskend en beleedigd gevoelen 1" „Rijd maar door op je stokpaardjeJörgenik luis ter Ik weetdat het een lievelingsonderwerp van Het voorloopig bewind beeft bet algemeen stemrecht ingevoerd. Tot heden waren alleen stemgerechtigd zij, die een inkomen hadden van vijf honderd gulden. CHINA. Volgens uit dit rijk ontvangen berichten is de Tantse Kiang over eene uitgestrektheid van een honderd mijlen buiten bare oevers getreden waardoor meer dan duizend menschen verdronken. Hooge Colleges van Staat. In de memorie van antwoord wordt medegedeeld, dat de begane fouten bij de benoeming van eenige personen in de Orde van den Nederl. Leeuw het gevolg zijn geweest van de overhaasting, waar mede de voordracht gepaard ging, Wet op de Middelen. Afschaffing der Staatsloterij zou niet anders dan zeer geleidelijk kunnen geschieden. Onder zoek van vele bezwaren, aan de belangen van zoovele der daarbij betrokken personen verbonden, zou vooraf moeten gaan. De regeering vindt geene vrijheid vermindering der tarieven van loodsgelden voor te stellen en geene voldoende aanleiding voor eene ruimere verspreiding van de Handelingen der Staten- Generaal, daar bijna alle nieuwsbladen een korter of langer uittreksel daarvan geven. De begrooting van het pensioenfonds voor burgerlijke amb tenaren voor JS90 bedraagt 1 1,748,400. Het batig slot over 1889 zal vermoedelijk t 2000 bedragen; de opbrengst der bijdragen wordt voor 1890 geraamd op 1 565,000; de rente van het kapitaal van het fonds zal over 1889 waarschijnlijk f 1,145,000 bedragen en wordt voor 1890 geraamd op 11,180,000. De vermoedelijke inkomsten over 1890 zullen dus vermoedelijk bedragen f 1,748,500. De post voor pensioenen wordt voor 1890 geraamd op t 630,000. Op 1 Januari 1889 bedroeg bet aantal der tot bet fonds behoorende ambtenaren 15409, de sommen, die tot grondslag strekken voor hun pensioen en de door ben verschuldigde bijdragen, bedroegen toen 16,131,362. Het kapitaal van het fonds bedrosg op 17 Augustus 1889 ruim f 42,000,000. ALGEMEENE BESCHOUWINGEN. In het antwoord der regeering op de algemeene begrootings- beschouwingen wordt de verwachting uitgesprokendat de voorstellen betrekkelijk het gemeentelijk belastingstelsel in den aanvang van 1890 zullen kunnen worden ingediend, welke voorstellen ook bepalingen zullen bevatten omtrent bet aantal opcenten, voortaan door de gemeentebesturen te beffen, in ver band met bet bedrag, door het Kijk voortaan aan grondbelasting te heffen. De herziening van de belastbare opbrengst der onge bouwde eigendommen is nagenoeg afgeloopeu. De bedoeling is niet tegemoetkoming aan de gemeenten te verleenen bij wijze van uitkeeringen of bedeeling. Een wetsontwerp tot herziening der personeele belasting wordt voorbereidde indiening wacht op de beslissing over genoemde ontwerpen. Aan een wetsontwerp op den verplichten krijgsdienst wordt met alle kracht en inspanning onder de persoonlijke leiding van den minister van oorlog gearbeid. Het zal denkelijk in Januari 1890 de betrokken departementen kunnen verlaten. Een wetsontwerp tot herziening van de kiestabel en tot wijziging van enkele artikelen der kieswet is reeds bij den Raad van State. Voor de herziening van bet kiesrecht zelf is bet nog geen tijd en eene afzonderlijke regeling van het kiesrecht voor de ge meenteraden wacht op de nieuwe grondslagen voor het ge meentelijk belastingstelsel. Eene wijziging der provinciale districts verdeeling is bij den minister na de adviezen der Staten in nadere overweging. De wensch tot instelling eener staatscommissie ter voorbe reiding eener regeling van de administratieve rechtspraak is in ernstige overweging genomen. Bij aanneming der schoolwet zal het subsidie aan de bijzondere scholen over 1890 op de begrooting van 1891 worden uitge trokken. Dat voor 1890 een vrij aanzienlijk bedrag meer wordt aan gevraagd dan voor 1889is alleen toe te schrijven aan het uittrekken van grootere sommen voor krachtige voortzetting der in uitvoering zijnde groote openbare werken. De eigenlijke uitgaven voor den gewonen dienst, die jaarlijks terugkeeren, hebben nagenoeg geene verandering ondergaan. De verwachting bestaat, dat de gegeven voorstelling van den toestand der geldmiddelen zal blijken niet te gunstigmaar veeleer te ongunstig te zijn geweest. Tot het einde van 1888 wijst de staatsdienst geen tekort, maar een overschot van t 17,643,91 aan. De dienst van 1889 zal geen tekort van beteekenis aanwijzen. je is uog uit den ouden tijd. Maar het gaat niet altijd op en je beat er zelt niet veel verder mee gekomen. Want van de bosschen meende je geen verstand te hebben en daarin ben je rijk geworden en over bet huwelijk hadt ge zooveel gepeinsden toch hebt ge geen vrouw kunnen vinden Neen ik handel naar mijn beste wetenDoe gij insgelijks Misschien zou op een anderen keer het bemoeien van zijn vriend met zijne huiselijke zaken hem niet ge hinderd hebben maar heden voelde Jakob het druk kende gewicht der vijftien duizend geleendo kronen Hij was in 't geheel niet gewoon iets fc9 leenen. In de huiskamer had hij -ich bijna verpl cht gevoeld, reken schap te geven van iedere uitgaafdie opgenoemd werd. En nu op 't kantoor stond de krediteur alles na te gaan en hem tot in hart en nieren te onderzoeken. Hij had er natuurlijk het recht toe hij leeDde hem immers vijf tien duizend kronen. Berven liet zich niet spoedig uit bet veld slaan en hervatte het gesprek „Ik vraag je alleen maar af, of het verstandig is on- noodig gebakt te gaan onder allerlei zorgen en beslom meringen. Het is een ware pijniging voor je..,. Als ge je er maar een beetje tegen wildet verzettenzoudt ge alles op een veel beteren voet knnnen inrichten," Jakob zag in zijne verbeelding de kasaanwijzicg zwe ven in drieën gevouwen en het scheef geschrevene Jörgen Berïen er onder. ....„Dat buitenverblijf kost je veel te veel geld.... had maar tot het volgend voorjaar met de inrichting gewacht; wij zijn nu al zoo ver in den zomer. En in den winter heeft Joban Hendrik toch zeker geen buiten noodig „Ik zai er eens ernstig over nadenkenJörgen zeide Jakob en legde zijn sedert lang uitgedoofde pijp op tafel. „Maar ik heb nog wat anders bedaoht, terwijl ge aan 't praten waart.... Ziet ge, ik heb bedacht, dat ik mij zeiven wel zon kunnen redden zonder die vijftien duizend kronen".... Wordt vervolgd. De kerkeraad der doleerende kerk te Amstor- dam heeft de tot hem gerichte vraag „Wat zij die in doleantie gingen omtrent het kerkgenootschap hebben in te vullen bij de Amsterdamsche volketelling", aldus beantwoord 1°. dat deznlkeD, als tot geen kerkgenootschap behoo rende, eiken schijn behooren te mijden als behoorden zij bier roei toe 2°. dat te zetten „Ned, Geref. Kerk" niet zal baten daar deze toch als een kerkgenootschap zal worden aangemerkt en als met het synodaal genootschap ver want; vooral waar het officiëele biljet niet van „Neder, landsck Hervormden", maar van Nederduitsch Hervorm den spreekt en 3°. dat het derhalve het raadzaamst is in te vullen of te doen invullen Bekoort tot geen kerkgenootschap maar is van de Gereformeerde Gezindheid. P. J. Lamice te Stein thans in hechtenis beeft bekend J. Dreessen bij eeDe vechtpartij te hebben gedood. Bij het op den 18 19 6n 20 gehouden examen voor commies der posterijen is o.a. geslaagd J, J. Raisig te Hoorn. Uit het verslag, den 19 op de negende jaarver gadering omtrent den toestand van het Ned. Werk liedenverbond Patrimonium uitgebracht, blijkt, dat de vereeniging thans bestaat uit 72 afdeeÜDgen en 6682 leden tegen 02 afdeelingen en 6005 leden ten vorigen jare. Bij de opening der vergadering antwoordde de voorzitter, de heer Kater, cp de door den beer Heldt op het jongste werkliedencongres op een der Pinkster dagen gestelde vraag, wat er van het ledental van Patri monium werdna aftrek van de velen, die niet tot de eigen lijke werklieden behooren, dat het aantal buitengewone leden niet meer dan 8 pet. beliep, terwyl ook de hnlp, zedelijk en geldelijk, van den kant der predikanten geenszins groot was, zooals de heer Heldt het bad doen voorkomen. De predikanten hadden trouwens meeren- deels zeiven hun inkomen wel noodig. De ontvangsten van het bondsbestuur bedroegen f 915,80%, de uitgaven f 692,02. O. a. werd besloten aan de regeering den wensch kenbaar te maken, het kiesstelsel zdó te wijzigen, dat kiesbevoegdheid aan alle hoofden van gezinnen met geheime stemming wordt verleend; haar te verzoeken het onrecht weg te nemen, den minderheden aangedaaD, door splitsing van de meervoudige districten als: Amster dam, Rotterdam, 's-Gravenhage, Utrecht en Groningen; het bestuur te machtigen om met het oog op de hocge invoerrechten, in het buitenland geheven, aan de regee ring te verzoeken, verhooging van invoerrechten op bewerkte goederen in te voeren, en aan de regeering te vragen maatregelen te aemen tot voorbereiding van het instellen van raden of kamers voor den arbeid, ten einde daardcor te komen tot het instellen of verkrijgen van een wetboek op den arbeid bij den KoniDg aan te dringen dat schutters, die gewetensbezwaren hebben om cp Zondag schuttersdiensten te verrichten, hiervan vrijgesteld worden; eene plaatselijke beweging op touw te zetten om den zondagsdienst bij de post en de te legraaf te beperken. Amsterdam werd aangewezen als plaats, waar de algemeene vergaderingen zallen worden gehouden. Den afdeelingen en leden is het overgelaten al dan niet een insigne te dragen, De gemeenteraad van Amsterdam "heeft den 20 besloten tot demping der Zaagmolenaloot tot voorbij de Sweliockstraat en den 21 het voorstel tot opheffing van de theologische faculteit ais verplichte faculteit by het hooger onderwijs der universiteit om bericht en raad gesteld in handen van den senaat dier universiteit. De prov. staten van Gelderland hebben den 20 afwijzend beschikt op een verzoek van kerkvoogden der herv. gemeente te ZotpheD, om subsidie voor de her stelling der Wal'ourgskerk. Den 21 is in de draaierij van de werkplaats der Staatsspoorwegen te Zwolle de door stoom gedreven steeD, waarop het ijzer gepolijst wordt, aan stukken gesprongen; één stnk vloog door het dak en een ander verbrijzelde het hoofd van een werkman. Deze laat eene vrcnw en 3 kinderen achter. De gemeenteraad san A mat Afdam heeft den 21 ce ontwerp-overeenkomst tot concessie voor de ex ploitatie der Petroleumhaven goedgekeurd, waardoor hy terug gekomen is op zijn in April 1.1. genomen besluit om zelt baar te exploiteeren. Den 21 is te 's-Gravenhage voor gymnastiek P. middelb. onderwijs geslaagd de heer T. Engel te Toezegging van beroep naar Heiloo gedaan aan den heer B. van der Meer, cand. te Amsterdam. Op de voordracht voor boofd eener openb. school te 's Gravenkage staat onder no. 3 de heer J. Jaspers, hoofd der openb. school te ScfaOOrldam. Wijlen J. Groen, weduwe L. Ruigrok, te Haar- lem heeft besproken f 500 aan het r. k. weeshuis en f 200 aan het r. k. armbestuur aldaar en wijlen D. A. Weijhnysen twee legaten, een van f 1000 en eon van f 2000, onder den last van vruchtgebruik, aan het r. k. wees- en armenhuis aldaar. De benoeming van den heer J. Viseer Jz. tot hoofdredacteur van het Dagblad van Zuidholland en 's Grarenhage ia op voordracht van commissarissen geschied met 97 stemmen, tegen 62 stemmen, uitgebracht op den luit.-kolonel de Bas. Bij den te Leiden gehouden nationalen biljart wedstrijd is de prijs behaald door den heer de Koning te Amsterdam; de premies vielen ten deel aan de heeren R. Bierling te Groningen en T. Terpstra te Eerwerd. De arr.-rechtbank te Heerenveen heeft den notaris de Vries te Mnnnikeburen wegens verduistering van gelden tot 3 maanden gevangenisstraf en ontzet ting uit zijn ambt veroordeeld. Wiebenga, beschuldigd van brandstichting in het armhuis te Drachten werd vrijgesproken. In Maart of April 1890 heeft een vergelijkend onderzoek plaats van adspiranten voor surnumerair by het vak der posterijen waartoe vijftien plaatsen ter vervulling opengesteld zijn. In 1890 heelt slechts een maal een vergelijkend onderzoek plaats.

Alkmaarsche Courant | 1889 | | pagina 6