fSittttcnlftttb. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Den 1 December a.s. zal in het Museum V3U Kunstnijverheid te Haarlem eene tentoonstel ling worden gehonden van uit bamboe vervaardigde meubelen, met het doel de fabrikatie en den verkoop dezer meubelen hier te lande te bevorderen. Alle fabrikanten van bamboe-artikelen worden nitgenoodigd, hun fabrikaat in to zenden. Onkosten zijn hieraan niet verbonden. Vrachtvrije inzendingen worden nog inge wacht tot 29 November uiterlijk. Voor verdere inlich tingen wende men zich tot den conservator van genoemd museum. Sbtabg-ficricHtcn. boomen en gewassen ia voor deze op pm. f 400 Op de nieuwe postzegels ziet men een blauwen aard bol met het omschriftRepubliek der Vereenigde Staten van Brazilië. Volgens een door de braziliaansche bank te Rio Janeiro den 22 verzonden telgram hebben alle provin ciën zich zonder verzet bij de republikeinsche beweging aangesloten en dadelijk hare plaatselijke besturen ge vormd. De aartsbisschop verleende aan de jepubli- keineche regeering zijn zegen. De wetgevende verga dering zou worden bijeengeroepen, zoodra de voornaamste hervormingen vastgesteld waren. Alles ging naar wensch. Indische begrooting voor 1890. In haar eindverslag dringt de commissie van rapporteurs aan op overlegging1° onder geheimhouding van de instructie van den gouverneur van Atjeh; 2° van het nieuwe pachtreglement voor het opium 3° van het in het voorl. verslag gevraagde opiumrapport, zoomede dat van den heer te Mechelen; 4° eene verklaring des ministers bij de openbare beraadslaging omtrent het adres van den heer Peereboomklachten inhoudende over de ongunstige positie, waarin de tijdelijke ambtenaren der Staats spoorwegen op Java verkeeren. Dading met stichtingen te Emmerik. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp ter be krachtiging eener dading met de besturen van het Gymnasium te Emmerik en van drie stichtingen aldaar, over de vergoeding van onder het fransche bestuur hier te lande aan het domein getrokken geederen. In 1812 bestonden te Emmerik gelijk uit de toelichting blijkt eene Latijnsehe school, staande onder de leiding van de aldaar gevestigde Kruisheerende Praefectur-, de Hopen Almosen- en de Broekkeezestichtingen die te zamen een fonds bezaten ten behoeve dier school. Daartoe behoorden goederenop Nederl. grondgebied gelegen, kapitalenaldaar uitstaande en inkomstendie daar moesten worden ontvangen. Toen Keizer Napoleon den 2 Januari 1812 de opheffing der Kruisheerenorde beval en tevens vereeniging harer goederen met het Staatsdomein ging de Latijnsehe school te niet en de fransche domeinadministratie, met de herkomst en bestem ming der bezittingen in Nederland weinig rekening houdende, conliskeerde die. Pogingen tot teruggave tijdens het fransche bestuur hier te lande leden schipbreuk. Niet alzoo bij de nederl. regeering. Nadat de identiteit der goederen was gebleken, werd achtereenvolgens in 1830, 1831 en 1832 een groot deel aan de rechtmatige eigenaren terug gegeven. In 1830 was inmiddels te Emmerik een Gymnasium opge richt, welke instelling de nalatenschap der vroeger genoemde Latijnsehe school met de daaruit voortgesproten vruchten van onze regeering opeischte. Tot 1838 duurden de onderhande lingen die grootendeels betroffen een geschil over de rechten van het Gymnasium op de hierbedoelde fondsenen leidden tot teruggave van 4 kapitalen met de vergoeding. Nog bleven eenige goederen en kapitalen terug te geven over. In 1843 beteekenden genoemde stichtingen aan de re geering bij deurwaarders-exploit eene lijst van hetgeen zij meenden nog te mogen vorderen, om aldus verjaring te voor komen. Tot 1861 duurden de onderhandelingen, daar onze regeering slechts een zeer klein bedrag der vordering erkeDde, en leidden tot geen resultaat. In 1883 werden zij weder aangeknoopt en thans is het tot eene eindschikking gekomen, ook omdat de Nederl. regeering zich, op grond der antecedenten, niet op verjaring wil beroepen. Het recht van het Gymnasium op de goederen der Latijn sehe school ware wel te betwisten, indien niet de regeering door de vroegere teruggaven dat recht had erkend. Bij de eind- schikl ing krijgt het Gymnasium nu in eens eene som van/7000 en doet daarbij afstand van alle nu beweerde en andere vor deringen; de gezamenlijke stichtingen doen hetzelfde tegen eene uitkeering van f 30,376,93 Tegelijk en in verband met deze wet is ingediend een wets ontwerp tot verhooging van het domeinfonds voor 1889 met f 37,376,93 voor het bovenomschreven doeleinde. Voor deze uitgave behoeven echter geene bijzondere middelen te worden aangewezen. Begrooting voor binnenlandsehe zaken voor 1890. Aan het uitvoerig antwoord des ministers worden de vol gende bijzonderheden ontleed. Een wetsontwerp tot het vaststellen van algemeene regelen voor provinciale belastingen wordt waarschijnlijk spoedig aange boden. De regeling der levensverzekeringen blijft nog in over weging. Pogingen worden aangewend voor eene nadere ontwerp- grensregeling tusschen Amsterdam en Nieuwer-Amstel. Wijziging der drankwet in den zin van het voorloopig verslag zal over wogen worden. Een ontwerp tot wijziging der provinciale wet is spoedig te wachtendaarbij zullen ook de kosten van het provinciaal bestuur geregeld worden, üok bij aanneming der schoolwet-wijziging zal de regeering, zoo noodigin nog ruimer mate dan thanstijdelijk subsidïèn aan gemeenten verleeneu, die door de uitgaven, tot eene behoorlijke inrichting van haar lager onderwijs vereischt, onbillijk bezwaard worden. Herzie ning der geneeskundige wetten wordt niet uit het oog verloren meer dringende onderwerpen moeten eerst afgedaan. Het voor Zij zagdat hij niet aangenaam geBtemd waa en trachtte hem wat af te leiden. „Wat zijn er veel faillieten Gisteren bij den rechter praatte men over niets anders dan over de slechte tijden", begon zij. „Ja, men kan er gezellig genoeg over praten 1" „Maar de advokaten verdienen er geld aanniet waar, Jakob? Voor odb is het een goede tijd, is't niet lachte zij. De vlugge breipennen schitterden in het heldere lamplicht, en maakten hem zenuwachtig. „Het licht hindert mij, Alette, kunt ge de lamp niet een beetje verzetten klonk het knorrig. „Zeker manlief. En er is een brief van Viking gekomen'', beproefde zij weder. „Hij is er niet geheel naar wenschde landbonwschool is al te theoretisch ingericht, zegt hij. Hij zou meer lust hebben in Schot land de arme jongen 1 Maar ge moet zijn brief zelf maar eens lezen, En Alf „Jaik weet het welAletteik weetdat hij den elfde zijn geld moet hebben en Johan Hendrik ook" zijn stem beefde; „zij zullen het waarachtig wel op den dag krijgen." „Ja, dat moet ook, Jakob. De arme sukkels zouden zich anders ook niet kannen redden. En voor ons is het een kleine moeiteom in die dingen heel precies te zijn." „Ja, natuurlijk"Wordt vervolgd. en tegen van verplichte inenting komt ter sprake bij de eerlang aan de orde komende herziening der wet op de besmettelijke ziekten. De regeering is niet voornemens voorstellen in te dienen, die met de uitkomsten van het te Amsterdam gehouden nationaal congres tegen de prostitutie zouden overeenkomenzij deelt de wenschelijkheid om statistieke gegevens aangaande de pros titutie te verzamelen. Voor geneeskundige hulp op Ameland is alsnog f 200 uitgetrokken als Rijks-toelage. Het Rijkskrank zinnigengesticht te Medemblik wordt met zuinigheid beheerd. De jaarwedde der districtsveeartsen zal worden verhoogd voortaan zal f 2000 eene minimum-jaarwedde zijn. De bestrij ding der besmettelijke vlekziekte der varkens heeft in het algemeen nog niet gunstig gewerkt. Waar de regeering ge lijkstelling van het bijzonder en openbaar lager onderwijs wenschtsluit dit niet in dat ten aanzien van middelbaar en hooger onderwijs op dezelfde wijze moet gehandeld worden. Daar millioenen zijn uitgegeven voor het lager onderwijs meent de ministerdat het onbillijk is aan het hooger onder wijs eenige duizenden te onhoudendie noodwendig gevor derd worden. Opdrijving van lasten heeft niet plaats en alleen het meest noodzakelijke wordt aangevraagd. De instandhouding van drie rijks-universileiten vordert inderdaad zeer aanzienlijke uitgaventoch kan een voorstel tot inkrimping daarvan niet verwacht worden. Het zou de vraag zijnof eene belangrijke bezuiniging daarvan het gevolg zou wordenbovendien ware een dergelijke maatregel wellicht niet in 's lands wel begrepen belang lettende op de velendie door dat onderwijs worden gevormd tot voor den Staat zoo belangrijke krachten. Opheffing van de theologische faculteit aan de universiteit te Amsterdam ware in strijd met het stelsel der wet, dat, hoe ook Amster dam over de zaak denkt, vordert, dat de omvang van het onderwijs aan alle hoogescholendie het jus promovendi be zitten, dezelfde zij. Omtrent den bouw van een nieuw univer siteitsgebouw te Utrecht wordt medegedeeld, dat een programma van eischen, door burg. en weth. vastgesteld, om advies gesteld is in handen van curatoren en senaatwelke adviezen onlangs ontvangen zijn. Aangaande kostelooze toelating van jongelieden big het middelbaar onderwijs, met welk denkbeeld de minister zieh wel vereenigen kan, zijn de adviezen der inspecteurs over de wijze van uitvoering in overweging. Voor vermindering van het aantal Rijks hoogere burgerscholen of omzetting daarvan in gemeentelijke inrichtingen wordt het oogenblik ongeschikt geacht. Dat een openbaar onderwijzer socialistische theoriën zou hebben verkondigd, kan wellicht juist zijn, doch voor tusschenkomst der regeering was geene aanleiding. Opheffing van nog eene kweekschool schyot niet vrij van be denking met het oog op de behoefte aan personeel voor het lager onderwijs. Het gebouw der Nijmeegsche (opgeheven) Kweekschool moet voor het onderwijs worden gebruikt. Met het oog op de verbetering van den onderwijzersstand schijnt be perking van het aantal beurzen voor Kijks-kweekscholen wensche- lijk. Opheffing van Rijksnormaallessen moet slechts daar ge schieden, waar de uitkomsten de kosten niet rechtvaardigen. Ware de oprichting vvn kweekscholen aan de orde, dan kon de wensch tot oprichting van kweekscholen ten plattelande worden overwogen. Een vaste regel voor het yerleenen van subsidïèn krachtens art. 49 der wet op hel lager onderwijs is niet te geven, met het oog op het verschil in plaatselijke toestanden. Dat ais regel zou zijn aangenomen om subsidie te onthouden, daar waar de hoofdelijke omslag zoo hoog werd opgevoerd dat de begrooting sluit, wordt ontkend met een beroep op de sub- sidieering der friesche gemeenten. Naar aanleiding van de herstelling van het kasteel van Rad boud te Medemblik wordt het dienstbaar maken van monumen ten verdedigd als een maatregeldie tot bezuiniging leidt. Van dit monument wordt de waarde niet verminderd, als het gebruikt wordt voor kantongerecht. Voortaan zullen jaarlijks een paar afleveringen meer van het Woordenboek verschijnen. DeD 20 kwam bij de verkiezing van twee leden van de kamer van koophandel eQ fabrieken te Does burg van de 77 kiezers niemand op. De gemeentel aad van ScHagen heeft den 20 besloten een gouden medaille uit te loven bij den nati- onalen zangwedstrjddoor de vereeniging Sehagen's Mannenkoor Euterpe uitge;chreven ter herdenking en viering van haar lOjarig bestaan in April 1800 en bij offioiëele ontvaDgst der besturen van de mededingende zangvereenig ingen op het Raadhuis van gemeentewege den eerewijn aan te bieden. In die zitting is de hoer G. Muys met 1 Januari a.s. aangesteld als keurmeester op de veemarkt op 100 jaarwedde. Met 1 Januari a.s. is bij kon. besluit van den 21 de heer dr. P. C. E. Frowein benoemd tot leer- aar in de natuur- en scheikunde bij het kon. instituut voor de marine te Helder, in plaats van den heer dr. Z. T. Diehl, met dat tijdstip op verzoek eervol ont slagen. Daartoe uitgeDoodigd, gaf het kwartet „Loreleij" van Haarlem den 22in het lokaal van den heer D. Stam te NoordsCharWOUde, met medewerking van den heer L. Jansen, declamator, eene welgeslaagde uitvoering. De muzieknummers werden cp zeer ver dienstelijke wijze door „Loreleij" vertolktterwijl de voordrachten van den heer Jansen blijkbaar mede zeer in den smaak van het publiek vielen. Den 22 is te Groningen overleden de heer dr. L. Ali Coben inspecteur van het geneeskundig staats toezicht voor Groningen en Friesland zeer bekend door zijne talrijke geschrilten op geneeskundig gebied en door zijne vele artikels in tijdschriften en dagbladen. Hij was een van de drie medewerkers aan de door minister Thorbecke ontworpen geneeskundige wetgeving. Den 23 is te 's-Gravenhage voor gymnastiek P. o. a. geslaBgd A. van Dijk te B60mster. De kamer van koophandel te Amst0rdam die den 11 October 1.1. besloten had zich neer te leggen bij de door den minister van waterstaat gegeven inlich tingen dat eene verlaging tot 9 el- A. P. voldoende was voor den sluisdrempel in de ontworpen sluis te IJmuid0n, heeft den 22 besloten, zich tot de Tweede Kamer te wenden met het verzoek, dien drempel te ver lagen tot 10 el- A. P. Den 23, 's nachts tegen 2 uren, isteHaarl0m een vrij hevige brand uitgebroken bij den winkelier in tabak en sigaren en barbier W. Becker aan den Kruis weg; de brand was vermoedelijk in den winkel ontstaan door de kachel, welke nog brandde, toen de bewoners naar bed gingen. Het voorste gedeelte van het bene denhuis brandde geheel uit: de bovenwoning bekwam veel waterschade. De roerende goederen van de boven- bewoonster waren niet tegen brandschade verzekerd. De heer Domela Nieuwenhuis is den 24 in het hervormde kerkgebouw te Si. Anna Parochie opgetreden voor ongeveer 1500 bezoekers. Hy trad in eene ver- gelyking tusschen 1789 en 1889. Meer dan 200 per sonen moesten wegen3 gebrek aan plaats huiswaarts teeren. Den 25 is door den hevigen wind op de Pannekoek bij Nieuw0di0p een schip vermoedelijk met man en muis vergaan; het in de Eierlandsche gronden gestrande dnitsche stoomschip Neressa van Londen naar Hamburg is door sleepbooten vlot gebracht. Den 25 is te 's Gravenhage voor apothekersbe diende geslaagd A. C. Avis, geb. te Krommenie- Oude-Niedorp en de omtrek wordt tegen woordig bezocht door liedendie bun handwerk liefst bij nacht en ontijden uitoefenen. Al wat zij om en by de huizen vinden is van hun gading en wordt buit gemaaktkippen konijnen waechgced enz. Zelfs is in de afgeloopen week ingebroken in de sehaur van den bakker D. P., aan het Verlaat. De knechtdie het hoordewekte zijne huisgenoolen en achtervolgde den inbrekerdie inmiddels het hazenpad gekozen had, door sloot en heg. Wel gelukte het hem niet den dief in handen te krijgen maar deze liet toch het ge- stoleneeen koperen ketel en eenige kleedingstukken, achter. In denzelfden nacht trachtte men ook in te breken bij den landman P. S. aldaar, doch zonder gevolg, daar de meid gerucht maakte. Later schijnen de brutale inbrekers teruggekeerd te zijn, maar moesten andermaal onverrichter zake aftrekken. Men zij dus op zijne hoede en zoo nooaig even kordaat als de knecht van bakker P., dan zal men de lieden spoedig op bet spoor zijn Te Oude-Niedorp wordt van het herhalings- onderwijsdat gedurende de vier wintermaanden gege ven wordtdoor acht leerlingen gebruik gemaakt. De werkstakers te Rotterdam hebben op dezelfde voorwaarden als vóór de werkstaking het werk hervat. Te 's-Gravenhage zijn 2 personen een Bmid en een schoenmaker aangehouden verdacht van het plegen der inbraak en wegvoering van de brandkast uit het pakhuis aan de Hooigracht. De kleeding van een der aangehoudenen was nog nat en droeg sporen van kroos uit het waterzoodat hij vermoedelijk de persoon is geweestdiecm aan de politie te ontkomen in het water sprong. De antwoorden op vraagpunten, dienende tot leid draad bij het door de Landbouwcommissie ingestelde plaat selijk onderzoek in tol van gemeenten naar den toestand van den landbouw in Nederland, zijn nagenoeg alle in gekomen daaruit zal thans een eindverslag worden saamgesteld. Het eiland TöX0l is alsnog als type in het onderzoek opgenomen. De ingezetenen van de gemeente Oterl86k hebben gelden bijeengebracht voor de noodlydenden van den polder Mijzen. De commissie, die zich eenigen tijd geleden te Oudeschild op Texel had gevormd met het doel eene bewaarschool aldaar te stichten, ondervindt tot heden veel steun. Niet onbeduidende bijdragen worden vau den vasten wa) ingezonden; op verschillende dorpen van Texel worden volkslezingen gehouden ten bate dier school, terwijl eindelijk reeds honderden exemplaren van een werkje, getiteld „Yoor den Winteravond" zijn verkocht ten voordeele van genoemde bewaarschool waaraan op verzoek de naam gegeven zal worden van „Prinses Wilbelmina bewaarschool." Voor het examen van bewaarschoolhouderes te Leiden zijn o. a. geslaagd de dames Sientje Oodegeest te Akersloot en Mina Bruin te Wormerveer. Tot directrice van het Herstellingsoord van 't Witte Kruis te Hilversum is benoemd mej. Marie ten Boschthans hoofdverpleegster aan het Buiten- gasthuis to Amsterdam. Het bouwen van een kinderziekenhuis te 's Gra venhage is gegund aan den heer J. Stefiaus aldaar voor f 68100. Den 28 is de inschrijving geopend op een bedrag van f 1.000.000, dat voorloopig a pari wordt uitgegeven, van eene 4 pet. obligatie-leening der Rotterdamsche Lloyd, groot f 2.000.000. Beroepen naar Oudorp ds. Edling predikant te Limmen. Te Haarlem wordt de kaas- en veemarkt, die zou gehouden worden op 25 December e.k,, dit jaar gehouden op Vrjjdag 27 December. De directie over de wegen en vaarten tusschen de zes Noordhollandsche steden heeft in beginsel be sloten den aanleg van een tramlijn van Purmerend naar het Schouw, in aansluiting aan de tram naar Edam, aan den leer Sanders te gunnen. De heer H. W. Kouwenhovenlid der firma C. Rusman en Co, te Overveen, heeft van dr. Windt- horsthet bekende lid van den duitschen Rijksdag het hoofd der centrumspartijde schriftelijke toestem ming ontvangen aan een hyacinth zijnen naam te geven; in overleg met anderen is daartoe gekozen de variëteit, bekend onder den naam van „Bouquet Blanc", die met zeer weinig moeite met Kerstmis kunstmatig in bloei kan zijn. De minister van waterstaat heeft op verzoek van het hoofdbestuur der Schippersvereeniging Schnttevaer, in het belang der veiligheid, besloten, op het uiterste punt van den Zuiderleidam van het Zwolsche diep een licht te plaatsen en wel eene lantaarn van een nieuw stelsel, geschikt om tien etmalen te branden. Bij stormachtig weder loopen de leidammen onder en kon de licht- wachter tot heden onmogelijk het licht ontsteken. Bij de heden alhier gehouden aanbesteding van geraamde leverantie, aannemer geworden de heer Adrianus Ouwerkerk Az., boomkweeker te Boskoop^voor

Alkmaarsche Courant | 1889 | | pagina 2