$cU9?ftt'i®eh£ Bevicfttiu. 's GRAVEMIAGE, 28 Nov. TWEEDE KAMER Indische begrooting-. en instrumentale soirée. Wergttflerlng visa ilea Raatl iler gemeente ALK. VI AAA. De gemeenteraad van Akersloot heeft den heer J. Casijn van Selm te Hoogwoud en Aart8WOUd tot gemeente-geneesheer benoemd. Eene schuit, met cokes geladen toebehoorende aan B. S. te Oost-Graf tdijkis in de Knollendam- mervaart door eene sleepboot in den grond gevaren. In den omtrek van Helmond werden in de vorige week in twee dagen door een jachtgezelschap van tien personen 88 hazen geschoten. Aan de Eerste Kamer is een verzoekschrift ge zonden waarin een Degental tegenstanders (de heeren mr. J. A. Levy, G B. Lalleman J. Youte Cz., mr. E. van Liermr. S. Katz allen te Amsterdam J. C. Marx te Utrecht, E. Luyten te Haarlem en mr. B. Denekamp en J. A. vnu Gilae te Rotterdam) het school- wets-ontwerp bestrijden als ongrondwettig. De „stelselmatige eubsidieering van het bijzonder onderwijs" is gelijk de verzoekers cit de geschiede nis van art. 194 der grondwet van 1848 trachten te betoogen in strijd met de voorwaarde waarop toen de vrijheid van onderwijs werd toegestaannamelijk dat die vrijheid niet misbruikt zou worden tot over- vleugeling van het staats-onderwijs. Het ontwerp nu taEt," volgens hen, de Grondwet aas, door de openbare volksschool te verzwakken en de bijzondere te verster ken zooals zij uit de bekende grieven tegen het ont werp nader aantoonen. Zij voeren aan, dat bovendien „met de volksschool tevens de volkseenheid zal zijn prijsgegeven", en vertrouwen dat de Eerste Kamer „het dierbare vaderland voor die rampen bewaren moge." De gemeenteraad van SnkllUizen heeft be sloten het subsidie voor het onderhoud der wegen en vaarten tusschen de zes Noordbollandache steden voor 5 jaren toe te staan. De gemeenteiaad van Texel heeft met groote meerderheid besloten tot opheffing der school in Zuid- Eierland en verplaatsing der school van Midden-Eier- land. Het terrein, waarop do nieuwe Bcbool zal verrijzen, zal later aangewezen worden. De minister van koloniën verdedigde zijn financieel beleid. Eene leening zal noodwendig worden voor het aanleggen van spoorwegen. Wil de koffiecultuur be houden blijven, dan is aanmoediging noodwendig. In godsdienstzaken heeft hij geen pressie op het oog, maar bedoelt bij het stellige christendom te bevorderen. Opiumregie acht hij ongewenscht. Eene proef wordt intusscben voorbereid op Banka. Eene agressieve poli tiek in Atjeh blijft de minister bestrijden, ook naar aanleiding van een jongste telegram van den vertrouw baren gouverneur van Atjeh, waaruit langzame toena dering blijkt. De heer van Nunen drong aan op blokkade van alle havens in Atjeh. De heer van Houten wilde eene afzonderlijke behandeling van de koffi r- quaestie in Eebruari. Heden avondzitfcing. Bij koninklijk besluit van den 23 is aan den heer J. van Bremen op zijn verzoek met ingang van 1 Januari a.e., eervol Ontslag verleendals commissaris van politie alhier en als commissaris van Rijkspolitie. Dinsdag den 20gaven een viertal artisten der Hollandsche Opera uit Amsterdam in bet lokaal Har monie de reeds op 22 dezer aangekondigde VOCalG Een woord vooraf over de houdiug vau het publiek tegenover dergelijke avonden. Meu klaagt en te recht dat Alkmaar met een bevolking van 15000 zielen, wat betreft de gelegenheid om kunst te genieten, grootelijks achterstaat niet slechts bij plaatsen van gelijken rangmaar zelfs bij gemeenten die nog niet ijt van dat getal inwoners tellen. Uitgezonderd de kunstavonden, die de Maatschappij tot bevordering der toonkunst ons te genieten geeftblijven alle overige wintervermakelijkheden beneden het middelmatige. Vcor een grooc deel is daarvan de oorzaak te zoeken in het gemis van een behoorlijke schouwburgzaal. Het tegen woordige lokaal staat eenvoudig beneden alle critiek. Het is er öf te koud öf te warm. Met uitzondering alweer ter gelegenheid van de uitvoeringen van Toon kunst wordt de naast het lokaal gelegene warande gebruikt als foijerdoch zóó, dot het na de pauze in de zaal onhoudbaar is van den rook. De kleedkamer is zoo primitief, dat men wel genoodzaakt is, hoeden, jassen mantels en regenschermen meê te nemen naar de zaal. En wie lust gevoelt eens eeu kijkje te nemen achter de schermen zal zich volkomen kunnen voor stellen dat geen artist van eenige renommee in zulk een smerig intérieur zich zal wagen. Mij dunkt, wie daar vertoeven moet, verliest alle inspiratie voor kunst. Het is te wenschendatnu eerstdaags de pacht van bet lokaal vrijkomt, en zelfs de geheele gelegenheid te koop wordt aangeboden, mannen die hart hebben vcor Alk maar, de handen zullen ineenslaan, om aan dien treu- rigen toestand voor goed een einde te maken. Men moet bet daarom dubbel appreoieeren, wanneer heuscbe artisten den moed hebbenbier hunne gaven ten beste te geven. En daaronder rangschik ik de 4 artisten van dinsdagavonddie bovendien een prijsje verdienennu zij getoond hebbende kunst te stellen boven allesen dus ook boven de grief' eener slechte opkomst. Er waren ongeveer GO toehoorders. Mevrouw Martha van OphemertSchwenoke wat deed het ons goed deze zangeres, die we in de Rotter- damsche Hoogduitsche Opera zoo menigmaal bewon- den als Sextus in den Titus, als Nancy ia de Martha eDz. enz. thans na zoovele jaren weder voor ons te zien, wel niet met een gelnid zoo frisch, zoo wegslepend als vroeger, maar dan toch meêvoerend daarheen, waar we niet denken aan rookerige lokalen of andere alkmaarsche buitenissigheden. Zeer zekerze heeft niet meer dat geluid van voorheen maar baar voordracht is nog de oude, en we genoten ook ondanks haar meer gevorderden leeftijd. Zij voldeed ons wel bot meest in de door haar uitstekend voorgedragene liederen van Sohubert (Die liederen van Tschubert't is niks voor dit pebiiek hoorde ik in mijn buurt een kunstlievende dame zeggen 1) De goed geschoolde bas, de heer Schmier zou het programma openen met „Mijn Vaderland" van van der Heijden. Waarsohynlijk onder den indruk van wat er achter het tooneel te genieten viel, wijzigde hij het programma in dier voege dat we in plaats van „Mijn Vaderland" het aria „In dieser heiligen Halle" uit de Zauberflöte te hoeren kregen, gevolgd door „Uitvliegen" vau Pyzel welk laatste lied een zeer warm applaus ontlokte. Onder het auditorium bevonden zich waarschijnlijk persenen, die evenals de ondergeteekende nog niet in de gelegenheid waren geweest, kennis te maken met in het hollandsoh vertaalde en gezongen du.tsche en fiansche opera's. Wij kregen er dien avond een proefje van in een duo uit de opera „de Hugenoten" voor sopraan en bas, ea in een duo uit de opera „Carmen" voor sopraan en tenor. Het viel al dadelijk op, dat mevrouw van Ophemert, een geboren duitsohe, het hoilandsch met een duitsch accent weêrgaf, in tegenstelling van de heeren Schmier en van den Kerekhoven, die zu ver hoilandsch zongen. Of daarom de uitspraak van de sopraan minder vol deed P Naar mijn smaak neen! Het zou te boud ge sproken zijn, wanneer ik beweerde, dat zich slechts één taal en wel de duitsohe - leent voor zang, eene bewering, die ook wel niet zon zyn voltehouden, waar men zoovele èn fransche èn hollandsche muziek heelt, waarbij men zingen kan, zooals men spreekt. Toch schijnt mij vooralsnog de duitsche taal voor zang de taal bij uitnemendheid. Er is nog iets. Bij voordrachten uit opera's behoorea actie en decoratief. Waar men beide mist, komen duos uit de Hugenoten of nit Carmen nimmer tot hun recht. Dat niettemin beide nommers het gehoor streelden, beweren de herhaalde toejuichingen. Zeer voldeden ook de solo's vau den tenor. Hij gaf ons de cavatine uit de Eausfc en de romance uit „iea Dragons de Villars." De heer van den Korckhoveu is bedeeld met een zeer frisch tenorgeluid, dat in de voor gedragen fransche liederen het publiek pakte. Het „demeure chaste et pure" werd zeer schoon gezongen, en zc-u stellig nog meer hebben voldaan, wanneer deze musicus zich een warmere voordracht kon eigen maken. De heer Caron (viool) scheen bij de voordracht van het „Ungariscber Abschied" plecht gemutst. Misschien was de karig bezette zaal daarvan de oorzaak. Na do pauee milder gestemd, speelde hij het „concerto van Mendelssohn" con amore en verdreef daardoor geheel den minder gunstigen indruk van vóór de pauze. Het zal den meesten wel zijn opgevallen, dat de onbekende pianistedie in de plaats van den heer Snoek de artisten accompagneerde by haar spel niet altijd „en regie" was. Wanneer men echter weet, dat deze dame op het laatste oogenblik en dus geheel onvoorbereid, den heer Snoek moest vervangen, past het ons, niet alleen met den mantel der iietde hare tekortkomingen te dekken, maar haar tegelijkertijd een woord van hulde uiet te onthouden, nu zij geheel a prima vista de executanten heeft begeleid. Meer hinder gaf onder dit spel het luid gebabbel vau eenige jonge dames, die helaas zonder geleide van ouderen in jaren waren uitgegaan. Een aangenaam besluit gaven de proeven van natu ralistische muziek, van den heer Joh. Schmier, voorge dragen door den componist. Men mag zich ergeren over het feit, dat deze musicus de gemoedelijke versjes van Hieronyinus van Alph9n heeft „getoonzet", toch vervalt alle ergernis, wanneer men het geluk heeft, deze realistische liederen zóó geestig te zien voorgedragen als alleen de compo nist Schmier het vermag te doen. Summa summarum viel er dien avond veel te genieten. Dubbel jammer was daarom de sleohte op komst. Ik vrees, dat al deze dames en heereu Alkmaar zullen verlaten met het geloof', dat onze goede stad behoort tot de „villes mortea". Mocht het spoedig anders worden Z. BU RGERLIJKE STAN D. GEBOREN. 26 Nov. Philip Eriedrich Carl Walter Z. van Jan Pehlig en Roelfke Bousema. 27 Johanna Columbia, D. van Adam Johannes Bielars en Geertruida Margaretha Morsch. 28 Maria, D. van Jacob Schoen en Trijntje de Wit. Johannes Cornelis, Z. van Aliedius Willem van der Voort en Anna Maria van de Pol. OVERLEDEN. 27 Nov. Anne, Z. van Jan Krul en Renske Schuitema, 6 m- KANTONGE RECHT. Zitting van 22 November 188 9. E. T. Rz., Egmond aan Zee, spoorwegovertreding, ontslagen van rechtsvervolging, D. M., Alkmaar, aldaar des nachts onbeheerd op straat laten staan van een wagenvrijgesproken. C. G„ zonder vaste woonplaats, P. G., Hoogwoud, J. B., Castricum, J. B., Heer HugowaardW. B„ P. P., J. L., J. Th., Alkmaar, E. N., Bergermeer, openbare dronkenschap, ieder t 0,50 boete of i dag hecht. P. K., Alkmaar, J. K-, P. Z„ Uitgeestals bovenieder t 3 boete of 1 dag hecht. C. v. d. B„ Castricum als boven, tweemaal gepleegd 2 boeten van f 0,50, of 1 dag hecht, voor elke boete. J. H„ Alkmaar, K. K., Broek op Laugedijk, openbare dron kenschap en nachtelijk burengeruchtieder 2 boeten van 1 of 1 dag hecht, voor elke boete. J. de G. Kz„ Egmond aan Zee, strooperij, 5 dagen gev. H. de J., Schoorl, jaohtwetovertreding, 20 boete of 4 dagen hecht. J. v. d. B., Egmond-binnen, als boven, 10 boete of 3 dagen hecht. P. R., Castricum, D. B„ Broek op Langedijk, in staat van dronkenschap in het openbaar de orde verstoren, ieder 1 boete of 1 dag hecht. M. E., weduwe van C. W., Limmen, laten loopen van vee op eens anders grond zonder daartoe gerechtigd te zijn, 1 1 boete of 1 dag hecht. J. v. d. W., zonder vaste woonplaats, politie-overtreding, f I boete of 1 dag hecht. J. v. d. O., Callantsoog, openbare dronkenschap bij herhaling, 8 dagen hecht, en plaatsing in eene Rijkswerkinrichting voor den tijd van 9 maanden. P. Z., zonder vaste woonplaats, als boven, 8 dagen hecht, en plaatsing in eene Rijkswerkinrichting voor den tijd van 3 maanden. C. B., Heiloo, als boven, driemaal gepleegd, 3 maal 3 dagen hecht. D. T., Zuidscharwoude, als boven, vijfmaal gepleegd, 5 maal 3 dagen hecht A. G., Egmond aan Zee, rijden met een hondenkar, f1 boete of I dag hecht. W. V. P., Egmond san Zee, als boven, 3,boete of 2 dagen hecht. A. W., Spanbroek, als boven, 1 0,50 boete of 1 dag hecht. K. V. Wz., Egmond aan Zee, aldaar des nachts op straat laten loopen van een hond zonder geleider, t 0,50 boete of 1 dag heeht. A. v. R., Alkmaar, na gezetten tijd openhouden zijner tapperij, f 1 boete of 1 dag hecht. J. S P. K., Alkmaar, na gezetten tijd aldaar vertoeven in eene tapperij, ieder f 1 boete of 1 dag hecht. J. v. d. O., Alkmaar, openbare dronkenschap, 1 15 boete o 3 dagen hecht. N. M„ Castricum, als boven bij eerste herhaling, t 6 boete of 2 dagen hecht. D. S., Uitgeest, als boven, t 3 boete of 2 dagen hecht. H. B, Zaandam, zonder daartoe gerechtigd te zijn loopen over eens anders grond, t 3 boete of 2 dagen hecht. No. 11. Woensdag 27 Nov. 1889. Voorzitter de Burgemeester A. Maclaine Pont. Tegenwoordig 15 leden. De Voorzitter opent de vergadering waarna I. de notulen der vorige vergadering gelezen en goedge keurd worden. 2 Deelt de Voorzitter mede dat a. op 13 November de uitgang uit den Wogmeer in goeden staat overeenkomstig de bepalingen van het bestek in orde als grintweg opgeleverd was, en dat dientengevolge eene som van 1425 krachtens raadsbesluit van 6 Maart 1889 No. 25 uitbetaald is als bijdrage in de kosten van bsgrinding van dien weg; dat het. onderhoud van dien weg als grintweg voor een derde gedeelte zijnde het oostelijk gedeelte tot aan de brug, zal gedragen worden door het bestuur van den polder de Wogmeer; voor de overige twee derde ge deelten door het gemeentebestuur van Ursem en het bestuur vau de banne en den polder Ursem voor gezamenlijke re kening b. den 26 November de levering van de boomen en gewassen, benoodigd voor den dienst 1890, gegund is aan Adrianus Ouwerkerk Az., boomkweeker te Boskoop, voor f 389.67 f 10 32% beneden de raming; c. naar aanleiding van den wensehdoor den gemeenteraad te kennen gegeven bij gelegenheid van de behandeling der ge meente-begrooting voor 1890, in eene kast op de kleine burgemeesterskamer ten dienste van de raadsleden geplaatst was een exemplaar der gedrukte rardsnotulen sedert 1 Augustus 1861, der gedrukte gemeenteverslagen, der verordeningen enz d. aan de openbare school voor meisjes voor mej. Koning, onder wijzeres, eens plaatsvervangster voor hare rekening tijdelijk aangesteld was, namelijk mej. E. ter Haar alhier, in afwach ting van hetgeen later zal geschieden. Voor kennisgeving aangenomen, nadat de Voorzitter den heer Kraakman verzekerd had dat het onderhoud van den uitgang van de Wogmeer bij overeenkomst verzekerd was en de heer Kraakman aan burgemeester en wethouders dank be tuigd had voor het onder letter c vermelde besluit. e. naar aanleiding van een door den beer inspecteur van het middelbaar onderwijs gegeven wenk aan den minister van binnenl. zaken gevraagd was gedurende den cursus 1889/'90 ontheffing te verleenen van de verplichting tot het onder wijzen van natuur- en scheikunde aan de burgeravondschool; als gevolg van het op verzoek verleende eervol ontslag aan den heer dr. H. W. Waalewijn, die deze vakken onderwees, met het oog op de aanhangige her/orming dier school; dat de minister van binnenlandsche zaken daarop ten ant woord beeft gegeven, dat bij hem geen bezwaar bestond tegen het voorstel, om in verband met de toekomstige reorga nisatie der burgeravondschool het onderwijs in de natu ur en scheikunde te doen ophouden, mits de daardoor vrijvallende uren werden gewijd aan het onderwijs in het teekenen. De minister verzoekthem mede te deelenof er bezwaar bestaat bet verzoek in dien zin te wijzigenalvorens aan Z. M. den Koning eene voordracht te doen. Op voorstel van den Voorzitter worden burg. en weth. gemachtigd, die vraag des ministers bevestigend te beantwoorden. De Voor zitter antwoordt den heer Kraakman, dat burg, en weth. na de ontvangst van het kon. besluit met de commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs over het geven van dat onderwijs in overleg zullen treden; f. bij de op gisteren gehouden openbare aanbesteding van de levering van 510.000 straatklinkers, Vechtsteen, VVaalvorm en 96000 Ben-Ahin Keien hoofdzakelijk ingeschreven was boven de raming, waarom burg en weth. geene beslissing genomen, maar besloten hadden, des raads beslissing in te roepen; dat burg. en weth. thans, in overleg met de vaste commissie van bijstand voor de gemeente-werkenvoorstellen I. te gunnen aan den heer C. Kampte Linschoten 170000 steenen voor f 17,43 per 1000 150000 17, 20000 17,89 ff ff en van gebroeders Eormijne te Tiel 170000 steenen t 15,75 per 1000, alles volgens de door hen ingezonden monsters; en niet te gunnen 170000 stuks klinkers aan den heer G. J. Keijzer, voor t 17 per 1000. II. de keien niet te gunnen. Met algesneene stemmen wordt overeenkomstig dat voorstel besloten. Zijn medegedeeld de sedert de vorige vergadering ingekomen stukken. Van Gedeputeerde Staten. 3. Brief ten geleide van de tot 31 December 1892 goedge keurde verordeningen op de heffing en invordering eener be lasting voor het gebruik van plaatsen op de kleine kaas- en botermarkt. 4. Brief ten geleide van het goedgekeurde suppletoire kohier der plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1889. Nos. 3 en 4 voor kennisgeving aangenomen. 5. Brief der commissie van toezictit op het museum, daarbij voordragende de heeren A. Kliisener en J. Masdorpvoor het met 31 December periodiek aftredende lid der commissie, den heer A. Kliisener. 6. Brief van de gezondheidscommissiedaarbij voordra gende de heeren mr. E. E. Karseboom en mr. T. A. Sannes, voor het met 31 December periodiek aftredende lid der commissie den heer mr. E. E. Karseboom. Nos 5 en 6 ter lezing gelegd. 7. Brief van den gemeente-architect, houdende dankbetuiging yoor de in zijne instructie gebrachte wijziging. 8. Brief van A. H. Muelenkhoudende dankbetuiging voor de hem toegekende gunst. Nos. 7 en 8 voor kennisgeving aangenomen. 9. Bezwaarschrift van P. Duits tegen zijnen aanslag in de plaatselijke directe belasting naar het inkomen dienst 1889. Ter zijde gelegd, als na 22 October en dus te laat ingediend.

Alkmaarsche Courant | 1889 | | pagina 2