332ste Staatsloterij. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. tSnitcnlanD. BELG-IE. Den 29 is te Leuven overleden de heer Charles üelcour boogleeraar en lid der Kamer aan voerder der elericale partij in het arrondissement Leuven. J3iuucul*ub- Men schrijft ons nit Heer H ugo waard Jttgczotsbfttt Indische Begrooting. Nr. 19954 20.000; Nc. 16580 1000; Ns. 1036, 2308, 16188 en 17284 f 400; Ne. 3992 en 10636 f 200; Ns. 17, 2918, 4344, 9387 10266, 13995 ea 17600 f 100. ▼an den achteruitgang waaraan zij in de laatste jaren lijdt, en van den ondergang dien zij tegemoet gaat, niet te redden is, en nimmer in een vrije cultuur kan overgaan, zooals nochtans het Regeerings-reglement voorschrijft. Zoolang er dwang blijft bestaan, kan er van een volkscultuur geen sprake zijn. Laat daarom de bevolking koffie teelen, zegt de commissie, waar zij wil en op de wijze die zij zelve het best oordeelt laat haar in haar koffietuinen werken, wanneer zij wil, niet bij opontbod van het dessahoofd op ieder uur van den dag en van den nacht, en betaal haar voor de koffie, die zij aan de gouvernements-pakhuizen brengt, een beteren prijs Alleen blijve de verplichting, om de bestaande koffieboomen te onderhouden en door aanplanting voltallig te houden, gedurende vijf jaren bestaan en bevordere men de verhuizing van de be volking naar geschikte gronden in de bergen, waar zij zich kan vestigen en nieuwe dessa's stichten. De verplichting om de koffie aan het Gouvernement te leveren, blijve nochtans voorloopig behouden. Eén lid van de Staatscommissie, de heer Wessels, wijkt omtrent dit laatste punt van het gevoelen zijner medeleden af. Hij is van meening, dat een vrije koffiecultuur met behoud van de verplichte levering van het product aan het Gouvernement onbestaanbaar is, en geeft daarom in overweging: le. de Javanen vrij te laten in hunne koffieteelt en in den verkoop van hun product; 2e. de bestaande koffietuinen van staatswege en voor rekening van den Staat te onder houden en uit te breiden en nieuwe tuinen aan te leg gen door vrije arbeiders tegen een behoorlijk dagloon; alzoo de koffiecultuur te drijven voor rekening van den StaatSe. de koffietuinen die de Staat niet wil aanhouden af te staan aan inlanders tegen betaling van landrente of te verhuren aan Europeanen. De heer Bara heeft aan de Kamer verlof gevraagd om aan do regeeriog inlichtingen te mogen vragen over het aan het hoofd der geheime politie te Brussel, den heer Gauthier de Rasse, gegeven ontslag. Dat verlof werd na eene heftige beraadslaging op den 3 bepaald en is later wegens eene partij aan het Hof op dien dag tot den 4 uitgesteld. De heer Jauson, de radicale afgevaardigde van Brussel, sloot zich bij dat verzoek niet alleen aan, maar noemde den maatregel schandelijk en eene uittarting van het volksgeweten. Het ministerie verschool zich achter het parket en was wellicht zelf schuldiger aan hot werk van Pourb&ix, dan de ontslagen ambtenaar. Hij ver langde overlegging van alle stukken, opdat er volledig licht zou komen. De miuister van justitie verklaarde, dat er over alle3 volkomen licht zou opgaan en alle stukken overgelegd zouden worden. Tot tijdelijk op volger van den heer Gauthier de Rasse is benoemd de heer Prins hoogleeraar in het strafrecht te Bruesol inspecteur der gevangenissen. BUITSCHLAND. Vijftig jaar geledon ontving von Moitke de orde van verdienste. De Keizer wensohte hem bij eigenhandig schrijven op vleiende wijze daar mede geluk en vereerde hem den krooa met briljanten dierzelfde orde. Den 1 hielden ongeveer 3000 mijnwerkers te Essen eene bijeenkomst, waarop na langdurige beraadslagingen eene commissie vau zeven leden benoemd werd, welke met het Destuur van de vereeniging van mijneigenaars in onderhandeling moet treden over de volledige op heffing der uitsluiting van die mijnwerkers, die bij de laatste werkstaking bijzonder tegen de eigenaars gewerkt hebben. Den 8 wordt eene tweede bijeenkomst door hen gehoudenwaarop een eind-besluit zal worden genomen. Rijksdag. De tweede beraadslaging over de bank- wet is den 2 afgeloopen. Drie voorstellen waren aan vankelijk gedaan, een om de Bank door den Staat te doen overnemen; een om de deeling tusschen de aan- Jakob vond wel dat het een tijd van spanning en inspanning was. Al die menschen moesten vermaakt en beziggehouden worden al zijne gasten moesten pleizier hebben, terwijl bij dagen achtereen in spanning wachtte, welke tijding de post zou brengenHij had niet de minste aanleiding, om de menschen naar huis testuren, als hij niet naar alle windstreken de tijding verspreid wilde hebbendat hij op de flesch was. Hij zou alles in het werk stellenevenals de kreeft liever zijne scharen prijsgeven alles wat hij in bet Varaasbosch bezat opofferen, om zijne positie te redden. „Hoor eensTobiezen", zeide Jakob in bet kantoor vóór hij met den rechter in het rijtuig stapte„als er iets met de avondpost komtwat u eenigszins ge wichtig voorkomt iets van een baDkof wat ge voor iets bijzonders houdtdoe er dan een omslag om, goed gesloten, en zend het mij dan met een spoedbestellingBewaar de kranten en de parti culiere brieven en" hij zag hem veelbeteekenend aan, „laat niemand, ook Johan Hendrik niet, begrijpt ge zijn neus in de brieven steken. Sluit ze weg in den lessenaar." JaTobiezen begreep het. Hij gevoelde maar al te goed, wat er aan haperde, als de menschen er op sin- speelden dat Mörk misschien wel aan lager wal zou raken met dat groote Varaasbosch „Het is nog nooit gebeurd", zeide Alette, terwjjl ze den rechter uitliet„dat zij tante's verjaardagden een en twintigste niet overgebleven zijn als ze eens hier waren. We moeten ze nu ook niet laten gaan, is 't wel, Jakob P" „Neen, zeker niet" Jakob hielp oom Vosgrafi in het rijtnig en ze reden weg. Wordt vervolgd. deelbcuders en den Staat restfsr te beginnen^ zoodra d0 eersten 5 pot. genoten hebben, thans 6 pet. bedragende, en een betreffende de inrichting der filialen in de provinciën. Een amendement van het centrum om het aandeel van hek Rijk in de winst met een tiende te rerhoogen werd verworpen met 110 tegen 94 stemmen. ENGELAND. De werkstakers en werkgevers te Bristol hebben- besloten, de beslissing over hun geschil over te laten aan den burgemeester, den heer Watkin, die deze taak terstond aanvaard beeft,- De heer Hartington heeft in eene staatkundige rede voering, te Chesterfield gehouden medegedeeld dat de regeering hare hervormingen in Ierland zal voort zetten. Hij spoorde zijne aanhangers aan, vooral niet uit het oog te verliezen, dat, mocht Gladstone's partij weer aan de regeeriag komen, Gladstone's bondgenooten, de Parnellisten, in do eerste plaats van hem zouden verlangen, dat hij den 'oand verbrak, waardoor Ierland aan Groot-Britannie verbonden is. FRANKRIJK. In het Bassin National te Mar seille is een schip, de Stad Marseille genaamd, dat 3000 vaten kruit san boord had met bestemming naar Mozambique, in de lucht gevlogen. Da knal-ws ver schrikkelijk ea hoewel de stukken naar aile zijden vlogen werd niemand gekwetst. De bemanning had het schip verlaten, zoodra brand aan boord ontdekt was. In het geheele rijk zijn zware sneeuwbuien gevallen, hier en daar van onweer vergezeld. In bet zuiden vriest het vrij bard. Het besluit van den gemeenteraad van Parijs om f 5000 te zenden aan de werkstakers in het Nöorder- departement en aan die in het Nauw van Calais ia door den president der republiek vernietigd. Do mededee ling van dit besluit deed in de vergadering ven den 30 een groot rumoer ontBtaan. Senaat. Bij de voortgezette behandeling van he wetsontwerp tot regeling van den vrouwen- eo kinder arbeid is een amendement, strekkende om den voor fabrieksarbeid voorgeschreven wekehjkschen rustdag op Zondag te bepalen, met 170 tegen 87 stemmen verworpen. OOSTSNRIJK-HONGARIJE. Den 28 heeft de gemeenteraad van Weenen met 81 tegen 29 stem men op den heer dr. Lueger, democraatdea heer dr. Prix, tot dusver onder-burgemeester, tot burgemeester benoemd, ia plaats van den heer dr. Uhl, die om zijnen hoogen leeftyd onlang» ontslag had genomen, Btj de aanvaarding van zijn ambt noemde hij Weenen èene duitsche stad, waar de volksschool moest bloeien. De voorzitter van de hoogaarsche Kamer heeft zijn voornemen te kennen gegeven om uit het verbaad der liberale regeeriugspartij te tredeD. In eene vertrouwe lijke bijeenkomst van de leden dier partij' ©p den 28 was in tegenwoordigheid van een paar ministers beslist, dat het reglement van orde in alle gestrengheid en in zijnen geheelen omgang moest worden toegepast tot verzekering van kalme beraadslagingen en van de waardigheid van het Huis. Iu dien geest zou eene uit* noodiging aan den voorzitter gericht worden die zich daardoor in zijne vrijheid van handelen beperkt geacht heeft, waarom hij uit het partijverband wil treden. Het voorste! van den radicalen afgevaardigde Iraniji tot wijziging der nationalisatie-wet ten behoeve van Kossuth door minister Tisza bestreden, word met 198 tegen 84 stemmen verworpen. De liberale meerderheid heeft besloten, deaen minister te blijven steunen tegenover de pogingen der oppositie om do parlementaire werk zaamheden te beletten. In de laatste zitttingen maakten sommige leden door luid geschreeuw ea getier, zoodra minister Tisza het woord wilde voeren, den voortgang der beraadslagingen bijna onmogelijk. - Aan het verslag van den raad van beheer der kon. vereeniging Het Nederlandsch Tooneelden 18 uitgebracht over 1888/9, worden de volgende bijzonder heden ontleend. De 254 te Amsterdam gegeven voorstellingen leverden zuiver f 54810.69% op de 69 te 's-Gravenhage f 25771.72% 61 elders f 15537.40, samen 384 voorstellingen f 96 125.82, tegen 384 voor stellingen en f 77.467.50 in 1887/8In 1887/8 werd f 7614.42% verlorende balans over 1888/9 eluit na eone buitengewone afschrijving op den inventaris, met een bate van f 11065.16. Dooreen leverde iedere voorstelling in doorsnede op 250,32 tegen f 201.74 in 1887/8. De toestand der geldmiddelen is dus veel gunstiger. Al de verliezen over de voorafgaande jaren hebben bedragen f 84.111,66%. Van de 61 elders gegeven voorstellingen hadden er te Haarlem 16te Utrecht 15, te Groningen 12, te Arnhem 8, te Gouda, Breda en Derenter ieder 2, te Rotterdam, Nijmegen, Zutfsn en Leiden ieder een plaats. Er werden opge voerd 39 fransche, 14 duitsche, 3 engeleche, 1 italiaansch en 12 oorspronkelijke etukken samen 73, waarvan 24 nieuw, namelijk 14 fransche, 6 duitsche en 4 oorspron kelijke. Van deze 73 stond, wat de opbrengst betreft, evenals altijd, Gijsbreoht van Aemstel boven aan. Vijf maal te Amsterdam gegevenbracht het gemiddeld f 695.41 op; onmiddellijk daarop volgt; Mathias San- dorf met gemiddeld f 690.36 te Amsterdamhuiten Amsterdam slechts f 300. Het minst van allen was Marie Jeanne 70.32. Tegen Sehoelenberg is door het openbaar ministerie bij de arr. rechtbank te Amsterdam wegens uitgifte van valsche bankbiljetten het maximum der bedreigde straf, namelijk 7 jaar gevangenisstraf, geeischt onder aftrek van de zes maanden, in voorloopige hechtenis doorgebracht. In eene den 2 bij den kastelein M. Hos gehouden vergadering van belangstellenden is besloteneene af zonderlijke afdeeling Schermeer van de Hollandsche Maatschappij van landbouw in het leven te roepen wanneer zich 50 personen voor het lidmaatschap daarvan aanmelden. Bedankt voor het beroep naar Haamstede door ds. J. J. L. Boonaoker te OterlCCk en van Mnn- nikendam door ds, J. Steenbeek te Nieawleusen.^ „Onbekend maakt onbemind." Dat ondervond ook de beer A. Heijn Sr. te Alkmaartoen hij den 1 in een©' nutsvergadering alhier als spreker optrad. Weinigen hadden hunne belangstelling getoond, doch die weinigen hebben ook in den waren zin des woords genoten. Wekt© de eerste zijner voordrachten Wat ik hoorde en zag in den spoorwagen en binnen de wachtkamer door J. J. Crsmer eene levendige herinnering aan vroegere jaren toeD men dien gevierden schrijver zijne eigene pennevruchten op onvergetelijke wijze boorde voordrageD, al de volgende onderwerpen van den heer Heijn gaven hem benrtelings gelegenheid' te toonen boe hij, volkomen meester over zijne stem beantwoordde aan de verwachting die men van hem koesterde ja die verre overtrof. Door d© afdeeling Noordholla-nd van de vereeni- ging „Het Nederlandeeh Paardenstamboek" is verkrijg baar gesteld bet reglement tan de voorwaarden, waarop de provinciale eubaidiën en aaehoudings^iemiën zeilen worden toegeksnd en uitgekeerd. De 12 aflevering vaa Vragen van den Dag, het populaire, dcor den uitgever Cl L. Brinkman, te Amsterdam, uitgegeven maandschrift bevat: R. A. van Sandick, de bevoegdheid tot het geven van middelbaar en hooger onderwijs in da wiskundige wetenschappen dr. H. Bliuk, bet stelsel van Michael Eiürschheim en Ji. Stoffel. Nationalisatie van den grondeigendom als oplossing der sociale quaestie beschouwd. HI. (Slot) H, Jatofas, Schetsen uit het westen van Noord-Amerika; H. O., bieeke diersoorten; Beweging der vliegende vis- seben door de lucht; Vraagbus; Geschiedenis van de maand, BraziliëC. Knappsr Kb., de spaanscbe piaster en zijne plaatevervangers in het wereldverkeer. Mijnheer de Redacteur Onlangs werd in uw blad aan ouders het verzoek gericht, om, mochten buane schoolgaande kindeven zich onwel gevoelen, en men niet zeker zijn omtrent den aard hunner ongesteldheid, ze liever uit voorzor g eenig© dagen van school te houden. Ik ben zoo vrij, door middel van uw blad een ander verzoek tot ouders to richten maar na mee r bepaald tot hen, in wier getin de eene ol andere bei unettelijke ziekte reeds is uitgebroken n.l. om gedai ende dien tijd niet naar de kerk te gaan en dit 03k al 'j unne huis- genooten te verbieden. Yan hun godsdienstzin kunnen zg in di t geval het beste blijk geven door andere kerkgange rs voor be smetting te willen vrijwaren. Zelfs geef ik met alle bescheidenheid aan Leeren pastoorsdominé's 63 alle andere geestelij ken in over weging van den kansel een dergelijk verzoek aan belanghebbenden te doen. Ik vlei mij met da hoop, dat het gehoor gaven aan. dat verzoek iets zal bijdragen tot het zooveel mogelijk weren van besmetting, in een tijd nu hela&a zoovel©- lijders aan mazelenroodvonk enz. hier.- ter stede gsr- vonden worden. 7. B. Naar aanleiding van bovenstaand gaf ons een der geneesheeren hier ter stede als, zijn gevoelen te kennen, dat het inderdaad alleszins voorzichtig is, in geval men met aan besmettelijke ziekte lijdende personen in aan raking komt- uit de kerk t© blijven. i. bestaat er wel degelijk gevaar op die wijze de besmetting te verbreiden. Red.. 's GIUVEMIAGE, 3 Dec. Ondsrwijswet, EERSTE KAMER. Het schoclwetdebas iu aange vangen. De heer Alberda bestreed de wekdaar de bestaande wet het juiste beginsel huldigt;- op school worde maatschappelijk, door ouders of geestelijken godsdien stig onderwijs gegeven. De heer van Eisinga wilde de openbare sohool gehandhaafd zien als tegenwicht tegen den clerus. Ook hg is tegen de wet. De heer de Bruin verdédigde de wet als een ver-zoeningsmiddelook al bevredigde zij de voorstanders van het bijzonder onder wijs niet geheel. De heer van Zuijlen was voor deze wet alB billijk en niet financieel nadselig. De heeren van der Goes en Six bestreden het ontwerp als onge„ wenecht en geenszins geschikt om den vrede te brengen. TWEEDE KAMER. Aangenomen werd, met 70 te gen 16 stemmen de vermindering van de indi3che be grooting met de koBten van oprichting van een gym nasium te Batavia. De Minister heeft de 50.00 gulden voor meordere wetenschappelijke reizen in Xndië terug genomen. Een protestamendement van den heer Loeff e.s. tegen de onvoldoende inlichtingen van den minister omtrent het besteden van de gelden voor kerkelijk on derwijs werd verworpen met 44 togen 36 stemmen. Bij het debat over Billiton wenechta de minister tegenover de Billiton-Maatsobappij geen reeht op eenige concessie, wel bare goede diensten te erkennen. Morgen voort» zetting. 2e klassele iijst2 Dec.

Alkmaarsche Courant | 1889 | | pagina 2