332ste Staatsloterij. Vergadering van den Gemeenteraad te ZIJPE, op 3 December 1889. No. 13513 1500; No. 13798 201No. 38, 6118, 6467, 10428, 13617, 13691 100. iisissrattuctts 6«r»snts«. School wotsherzie ni ng. Indische begrooting. Uitzon deringswetten. QlUevUu Jttgcxottbcn &tufcfecn. Wolf in de kruisbessen. '4 Aan CuratorenProfessoren en Doctoren der Leidsctae Akadctnie. Scur0~ su JfUrtubsvis&ten. II Afwezig de heer A. Zijp. Na opening der vergadering voorlezing en goed keuring der notulen, deelt de voorzitter mede, dat met de geneesheeren alhier weder op den ouden voet is gecontracteerd omtrent de waarneming der armenpractijk. Op voorstel van den voorzitter wordt besloten voor de behoeftigen in de gemeente weder de gewone nieuw- jaars-coliecte te doeu ter vergoeding van het nadeel dat zij mochten lijden van het verbod om langs de huizen nieuwjaarswenseken te doen. Een door het dagelijksch bestuur opgmaakt suppletoir kohier der hondenbelasting wordt vastgesteld tot een bedrag van f 8.50. De gewone periodieke verkiezingen worden nu ge houden en de aftredenden met algemeene stemmen herkozen als tot lid der plaatselijke schoolcommissie de heer D. Jimmink; tot regent van het algemeen arm bestuur de heer J. Kistemaker j tot regent van het weeshuis de heer A. Zijp ea tot regentes van dat gesticht mej. A. Brakde Waard. De vergadering besluit om een ingekomen bezwaar schrift van M. Jimmink Gwz. tegen zijn aanslag in den hoofdelijken omslag in geheime zitting te behandelen. De vergadering wordt daarna gesloten. 2e klasse 3e lijst4 Dec. 's GRAVEXIIAGEDec. EEBSTE KAMER. De heer Vlielander Hein betoogde, dat het verleenen van subsidie aan besturen van vereeui- gingen, die rechtspersoonlijkheid hebben, onnoodig is, on- gewensokt en geen waarborgen oplevert voor degelijk onderwijs. Baron van Nagel zal voor stemmenmits de regeering duidelijk verklare, dat geen verdere eischen zullen worden ingewilligd. De beer Kappeyne bestreed uitvoerig de grondwettigheid van subsidie aan bijzondere scholen. Dit ontwerp zou het zuiden onbewoonbaar maken voor voorstanders van openbaar onderwijs en voor de anti-revolutionaire partij het graf delven. De heer van Gennep aehtte subsidie niet cngrondwettig en zeer gewenscht. Morgen voortzetting. TWEEDE KAMER. De verdere hoofdstukken zijn aangenomen met handhaving van het crediet voor den aanbouw van twee oorlogsvaartuigen voor Indie door het indische bestuur bij telegram, dringend noodzakelijk voorgesteld. De heer Guyot beeft daarom zijn eenparig ontraden amendement tot weigering van dat crediet, inge trokken. De behandeling der Staatsbegrooting is begon nen. Het hoofdstuk Staatscollegiën is aangenomen. By de begrootiug voor buiteniandsohe zaken zeide de minister, dat de regeering de belemmering van vee-invoer in Engeland tracht op te hefien de grensregeling over Borneo op inlichtingen wacht uit Indieonze goede verstandhouding met Duitschland alle ongerustheid bui tensluit en onze houdiug tegenover Brazilië nog niet is bepaald. Bij de aan de Tweede Kamer ingediende wetsont werpen wordt voor AlkmaarHoorn Purmerend en Edam weder voorgesteld vergunning te verleenen tot afwijking van de regels der gemeentewetomtrent de heffing van wik- en weegloonenbeperkt tot 2 jareo met bandharing van het maximum van het te hefien bedrag. chocolado bij, ja deed de consumptie van jaar tot jaar stijgen hetgeen alweder den ijver tot het produceeren van een beter fabrikaat aanwakkerde. De vlucht die het artikel nam deed de energie der naburige volken ontwaken en langzamerhand verrezen er kleine choco ladefabrieken in de noordelijker gelegen landen, die beter aan de eisehen des tijds voldeden. In Spanje echter bleef men met de fabricage bij de naburen ten achter zoodat men daar moest aanzien dat buiten- landsche firma's hnnne waar binnen de grenzen van het rijk met succes invoerden, en dat deBlooker's Cacao aan het hof van Z. M. den Koning Alfone XII als het fijnste merk werd geapprécieerd. De fabrikanten J. C. Blooker te Amsterdam, werden daardoor leveranciers van het spaansche hof. De vakkennis dier heeren wist mede het artikel tot dien ho?gen trap van volmaaktheid op te voeren. Geachte Redactie Vergun mij s. v. p., naar aanleiding van het gespro kene door den heer v. Kleef, op de jongste vergadering van de afd. Alkmaar der N8d. M&fltïSCh. V&H tuinbouw en plantkunde, een plaatsje in uw blad ter aanvulling en verbetering van hetgeen door dien heer volgens uwen verslaggever werd gezegd in zake de wolf in de kruisbeziënstruiken. Toen ik eenigen tijd geleden, in een vluchtig gehouden gesprek, der beer van Kleef, vlierbladen als middel hiertegen aan prees en hij mij zeide, dit in de eerstvolgende vergade dering te zullen meêdeelen, had ik de behandeling van en met dit middel duidelijker moeten verklaren. Met uwe welwillende medewerking zal ik echter trachten, mijne fout zou goed mogelijk te herstellen. Zoo spoedig de vlierbladen goed ontwikkeld zijn, pluk of snij ik ze af, werp ik zo in een kuip en giet op ieder emmer bladen twee emmers water. Dit laat ik trekken tot ik het nooaig heb, echter moet het niet te kort staan, p. m. 8 a 10 dagen, anders ruikt het m. i. niet genoeg. Ik besproei met eene spuit of gieter hiermede 's avonds, dewijl het dan niet zoo spoedig droogt, zoodra ik de eieren of de raps zie, de gebeele struik, voornamelijk den onderkant der bladeren en herhaal dit dagelyks tot zoo lang ik niets meer ontdek. Men meene echter niet ie spoedig, dat het gedaan is, want ik zou haast zeggen onophoudelijk, schijnt er een nieuw geslaeht op te staan, dat het verwoestingawerk voortzet. Kan en wil ook iemand eene beknopte, eenvoudige levenswijze van dit insect openbaar maken, b, v. in een tijdschrift voor plant- en dierkunde of zoo iets P Of zou miescbien de uitgever van dit blad zijne courant hiervoor beschikbaar stellen In dat geval zou hij de alkmaarsche tuinlieden zeer aan zich verplichten. Ik en raigschien meerderen met mij verkeeren in geheele onkunde hieromtrentb. v. kleur en grootte van den vlinder etc. Het verbruikte vocht vuile men gestadig met bladeren en water aan, soodat men altijd gereed is. Bij deze behandeling, die ik toepas, bevind ik mij het bes'-. Wel is het mij, bij drukke bezigheden, gebeurd.dat er al heel wat vernield was vóór ik het zag. In dat ge val heb ik ook na de besproeiing de struik wel, soms met gunstig gevolg, met kalk bestrooid, zonder biervan aan de bladeren of bes eenigen hioder te ondervinden. Hiermede meen ik het ontbrekende te hebben aan gevuld en, vakgenooten, wanneer het bij hen dezelfde uitwerking heeft als bij mij, een eenvoudig middel aan de hand te hebben gedaan om deze plaag te bestrijden. O. B. Zoo niet absoluut belangrijk dan toch eigenaardig genoeg om in ruimeren kring bekend gemaakt te worden zijn de omstandigheden waaraan eertijds de chocolade haar succes te danken had. Volgens overleveringen moet zij in Europa het eerst bekend zijn geweest in Spanje en werd zij van daar bij eene plechtige gelegenheid naar Frankrijk overgebracht. Maria Theresiadochter van Philips IVwist voor haren koninklijken bruidegomaie haar te Bayonne zijne opwachting maakte, geen beter geschenk uit Ma drid mede te brengen dan een kistje chocolade. Op het gala-feest, dat eenige dagen na de voltrekking van het huwelijk van Lodew'jk XIV met Maria The resia plaats had, was de koninklijke tafel met chocolade in alle denkbare allegorische vormen gedekt. Dit was in den loop der maand Juni van bet jaar 1660. De weg voor de chocolade was nu gebaand. Eenmaal geprijkt hebbende op eene koninklijke tafelwas zij spoedig verkrijgbaar by de voornaamste confiaeurs van Parijs en verkreeg zy toegang tot de tafels van de haute volée van Versailles en de Faubourg St. Germain. Van hier uit veroverde zjj ras de provinciën en de meer noordelijk gelegen landen. Hare grootste vermaardheid echter verkreeg de cho colade door de talrijke theologische redetwisten, waartoe zij aanleiding gaf. Men wilde namelijk weten of de cho colade al dan niet de Vasten brak. Deze kwestie hield de theologen van Rome gedurende verscheidene maanden bezig, totdat, in 1664, een der geleerdste monniken van zijn tijdpater Brancaocio een boek in twee deelen uitgaf, waarin hij met veel wijs betoog aantoonde, dat de chocolade, aangemengd met water, slechts een een voudige drank was, en dus de Vasten niet brak. Deze nitspraak die door den toenmaligen Paus be krachtigd werd droeg niet weinig tot het debiet der Wij stellen hiervoor gaarne ons blad beschikbaar. Red. Miss Annie i£ve Fayover wier geheim zinnige werkzaamheden zooveel in onze nederlandsche bladen gesproken is en die zoo verstandig is geweest een ieder maar te laten praten, zonder hetzij met een enkel woord te beweren, dat hetgeen zij verrichtte de vrucht was van eene groote mate vau behendigheid en handigheid, hetzij te trachten het publiek diets te maken, dat zij in geregelde betrekking met de geestenwereld stond. Had zij dit laatste willen doen uitkomen, inder daad het had bij bijgeloovige personen zonder twijfel gereeden ingang kunnen vinden, bij den volkomen twijfel, waarin de toeschouwer omtrent de wijze van uitvoering van hetgeen Miss Fay doet, verkeert. Dat toch even wel velen, ook hier, bij haar optreden op den 3 in het lokaal Harmonie, geneigd waren aan te nemen, dat zij bovennatuurlijke krachten lot hare beschikking heeft, zal een ieder verklaarbaar vinden, die wel eens met een spiritist in aanraking is geweest en zich vaak met ons verbaasd heeft over zooveel, uit grove zenuw storingen, ontstaand bijgeloof. En bouwt nu de spiritist op dat bijgeloof geheele theoriën, tal van personen zijn er, die, zonder bepaald spiritist te zijn, toch gaarne en en grifweg aannemen, dat b. v. het getal 13 aan tafel ongeluk brengt, evenals bet huilen van een hond voor iemands huis enz. en die aan meer dergelijke dwaas heden zich schuldig maken. En wanneer men in onzen tjjd van verliohting nog zoovele voorbeelden van dien aard in het dagelijksch leven ontmoet, is het dan won der, dat er zijn, die Miss Fay liever voor een boven natuurlijk wezen dan voor eene zeldzaam handig ge woon mensch aanzien Dat zy echter buitengewoon aardig het pnbliek by den neus neemt is zeker en niemand zal zich zijn be zoek aan hare voorstelling hebben beklaagd. Zij laat zich stevig binden en aan een ring, die in een plank geschroefd zit, bevestigen en zoo op een stoel gezeten, verricht tij, rondom door gordijnen aan het gezicht onttrokkenmaar zoo geplaatst, dat het publiek er achter om heen kan zien, de ongelooflijkste dingen. Zy bespeelt muziekinstrumenten, drinkt een glas water uit, kuipt figureu van papier, slaat spijkers in een plank, zonder dat men een flauw vermoeden krijgt, hoe de vork in den steel zit. Later herhaalt zij enkele van ge noemde zaken, terwijl zij in eene, eng om haar heenslui- tende, kist verborgen zit, waaruit alleen baar hoofd te voorschijn komt. Zeer merkwaardig en niet minder geheimzinnig was ook het nummer na de pauze toen miss Fay en twee heeren uit het publiek vóór de gordijnen, op het tooneel plaats namen en uitgenomen de hoofden geheel met een laken werden overdekt, zoo echter, dat de eene hand en het eene been van de heldin van den avond in bet bereik van een der heeren was. Niettemin hadden achter het gordijn, hoewel men zich had over tuigd dat daar geen persoon was verborgen allerlei bewegingen plaats en werden muziekinstrumenten be speeld. Het slot van de voorstelling was om liefhebbers van tafeldans naijverig te maken. Miss Fay hief, door bet opleggen van een hand alleen, achtereenvolgens twee tafels en een stoel in de hoogte. Voortdurend werden zij en de heer d e haar bege leidde, door twee heeren uit bet publiek op het tooneel gecontroleerd. De verdiensten van wijlen den hoogleeraar Cobet kunnen met een kort woord niet beter geschetst worden dan in het volgende rouwbeklag, uit Engeland overge zonden, waarvan wij de vertaling uit het latijn onzen lezers aanbieden. Het is aan sommigen rondgedeeld. Dr. J. J. DE GELDEB. Door groote zielemart getroffen hoorden wij on langs dat de groote man overleden wasdie niet slechts onder de voornaamste sieraden van uw ba- roemde hoogeschoolmaar ook over den gebeelen aardbol, door de meest ervarenen in de griekecho let terkunde, steeds met recht onder de uitstekendste geteld werd. Ook wij betreuren het verlies van uw ambt genootmet des te smartelijker gevoel, dewijl wij met u in de gemeenschappelijke beoefening der letterkunde niet door één enkelen naam slechts vereenigd zijn. Went wij herinneren ons de briefwisseling van onzen Bentley [1662—1748J niet slechts met den reeds grijzen Graevius, maar ook met uwen Hemsterhuys [1728 1798], toen nog een jongeling. Wij herinneren ons ook uwen Buhnkenius [1728—1798] en onzen Porson [1719—1808] voor ons door een ongunstig noodlot verloren; wij herinneren ons ook met welke aangename gastvrijheid gy vroeger Dobraeusdie bij ons later professor in de grieksche letterkunde werd en onlangs ónzen hoogieeraar in de latijnecbe taal, naar uw eeuw- leest door ons afgevaardigd, ontvangen hebt. Wij herinneren ons eindelijk de vriendschap uit gemeen schappelijke liefde tot studie tusBchen Karei Badbam, onzen leerling en dienzelfden man ontstaan dien gy nu zoozeer terugwenseht. Vee) voorwaar hebt gij, zeer geleerde heeren en wij zeiven onlangs in Cobet verloren; en toch door zijne boeken vol geleerdheidscherpzin nigheid en zijne smaak zal deze uw Aristarchus, ons nien minder dan u overlevende, voor u blijven leven afaof hij tegenwoordig was. Zeer goede uitgaven van Xenophon en Lysiasdoor zijn eigen vernuft en dat van anderen verbeterd, zijn in banden der jongelingen. Tot meer ervarenen spreken de Miscellanea Criticain zonderheid gewijd aan de verklaring van Homerus en verbetering van Demosthenes laog hielden steeds de geleerden zijne variae lectiones voor fijn genotwaarin hij met bijzondere keurigheid van latynsehe taal uitstekend aantoondehoezeer de gezonde onbe dorven en heldere eenvoud der ond-grieSsche taal door de fouten der latere eeuwen ve-miudard en vervalscht was. Zonder twijfel heeft ten minste geen der philologen dezer eeuw het onbedorven taalgebruik, voornamelijk der Attische prozaschrijvers, meer geheel doorzien en standvastiger beschermdzoodat in hem niets minder dan in den door Buhnkenius geprezen Homsterhuis Athene zelfs naar Nederland scheen verhuisd te zijn. Ook omtrent hem zeiven is de lofspraak bewaarheid welke hij in zijne zeer smaakvolle rede bij de aanvaarding van zijn hoogieeraarsambt aan uw Scaliger zeer van pas toekentdat deze hem toescheenschier het beeld van een volmaakten criticus voor te stellen Er blijft ons over, dat wjj heden, door dezelfde smart vereend, ook in het vervolg de nagedachtenis van zulk een groot man met verschuldigden eerbied in eere houden. Intusschen de woorden ontleenende van den grooten pbiloloog, die vroeger door hemzelven geroemd werd zullen wij dit bewonderenswaardig voorbeeld als uit de vorte hem toespreken: Gy zult ons het beeld van vernuft en geleerdheid zyn, dat de beoefenaars uer schoone letterkunde voor oogen houden. Vaartwel en duld dat ook wij in uw aller smart mogen deelen. Cambridge, 12 November 18S9. Hier volgen een vijftigtal uaamteekeningen van een Akad. Kanselier en Professoren en Collegiorum Sociu VEILING fAN VASTE GOEDEREN. 3 December. Door den Notaris M. GOUVERNE. 1. Huis, Veerestraat. Str. P. T. Portegies f 2100,— 2. Timmerwerkplaats en vrije Steeg, Ramen. Str. G. Baas 900, 3. Riituig- en Wagenmakerij met Bovenhuis, Veere straat. Str. J. Muijs 4185,— 4. WagenhuisRamen. Str. Jb. v. Twisk 1135, (Afslag 10 Dec, de3 avonds 7 uur, in het koffiehuis »de Kroon", van C. Kramer.) Amsterdam 4 Dec. Aardappelen. Friesche Dokkummer jam men /2a 2,20, dito Praneker Jammen 1,90 a 2,10, dito Engelscbe jammen 1,40 a 1,60, Zeeuwsche spuische jammen /2a 3,20, dito Flakkeesche jammen /2a 2,40, Geld. Blauwe 1,90 a 2, Pruisische Hamburgers /3a 3,10, Roode 1,80 a 2 per mnd.

Alkmaarsche Courant | 1889 | | pagina 3