332ste Staatsloterij. fSittttcttiAtib. Den 13 en 15 zal te H eerhugowaard, ten voordeele van hen, die door de overstrooming in den polder Mijzen Bcbade hebben geleden, eene voorstelling gegeven worden door de rederijkerskamer „Harmonie'' aldaar, met welwillende medewerking van den heer B, Menrs en zijne zangklasse. KANTONGERECHT. in product, de minste bezwaren ontmoeten. Daar beseft de Javaan zijn voordeel, daar kent hij het door de ondervinding. Maar is hetzelfde niet uitvoerbaar in streken waar de voordeelen geringer zijn, wanneer de^, pacht er naar geregeld werd en jhet Gonvernement zich met een kleine vergoeding tevreden stelt Waar de overneming van de bestaande koffietuinen door de bevolking niet begeerd wordtzou verhuring aan Europeanen in aanmerking kunnen komen. Tegen betaling van een vasten prijs voor eiken pikol koffie die geleverd wordt, is de cultuur in deze minder be voorrechte streken niet te handhaven zonder de be volking een te zwaren druk op te leggen en de cultuur zelve meer en meer te doen kwijnen. Maar kan dan de Staat zeil de koffieteelt niet voor zijn rekening nemen, den inlanders een redelijk loon betalen voor den arbeid dien zij in de koffietuinen verrichten, den oogst te gelde maken en zich tevreden stellen met de grootere of kleinere winsten der vette ol magere jaren, de verliezen in sommige streken bij misgewas of buitengewone daling der prijzen dekkende uit de buitengewone winsten die bijzonder voordeelige jaren opleveren De heer Wessels doet daartoe het voorstel, maar geen zijner medeleden schaart zich aan zijua zijde. Daarover verwonderen wij ons niet. Dat de bestaande aanplantingenwaar de koffieteelt geen voordeel zou kunnen opleverenopgegeven zouden moeten worden achten wij geen bezwaar. De schade loosstelling aan de bevolking voor de overneming van voordeel opleverende koffietuinen zou zeker moeilijk heden met zich brengenmaar ook die moeilijkheden komen ons niet onoverkomelijk voor. Wij kunnen ons voorstellendat er overeenkomsten en regelingen te maken zijnwaardoor bezwaren van dezen aard worden overwonnen. Maar wel stuiten wij op het bezwaar, dat het groote aantal kundige maonen waaraan het bestuur van deze ondernemingen opge dragen zou moeten warden niet te vinden zou wezen en zonder schromelijk hoog leergeld ook niet gevormd zou kunnen worden. Als ambtenaren aan noodzake lijke algemeene regelen onderworpen, zouden zij boven dien die vrijheid van handelen van overeenkomst en transactie missenwaardoor de vrije planter zich in moeilijke tijden redt. Als het waar isdat ons Euro- peesch bestuur bij de bestaande dwangcultuur zich zoo dikwijls vergist heeft in de keuze der terreinen en in de wijze van bewerking, zoodat wij ten slot e niets beters meenen te kunnen doen dan de Javanen iu het een zoowel als in het ander vrij te laten kunnen wij toch moeilijk de kansen wagen van een koffiecultuur in eigen beheer met vrije arbeiders tegen het gewone dagloon. Dat hier en daar op geschikte gronden in de bergen een enkele onderneming voor Gouvernements rekening wordt begonnen, om aan de bevolking een voorbeeld te geven van doelmatige aanplant en bewerking, is iets anders. Het is mogelijk, dat de bevolking daardoor wordt aangespoord zich in die streken te vestigen en dit voorbeeld voor eigen rekening te volgen maar wij kunnen ons niet voor stellen dat ooit tot het ondernemen van de koffieteelt op groote schaal voor gouvernements rekening zal worden overgegaan. Den 4 zijn te Middelburg twee wagens, waarvan een met hout beladen, op de stationsbrug tegen elkaar geredenwaardoor een op den hontwagen gezeten werkman door den schok er afviel en de wielen hem over het lichaam gingen. Hij was onmiddellijk dood. Den 4 is te Amsterdam aanbesteed bet bou wen van een steenkolenmagazijn aan den noordelijken oever van het Noordzee-kanaal in polder VIII met de verruiming van het kanaal voor het magazijn en moeder kwam even beneden in een ochtendjapon en met onopgemaakt haar. Zij kon niets eten of drinkenzij had moeite zich bedaard en goed te houdeD, om de bittere stemming tot zwijgen te brengen. Zij moest nu met den myrtekrans naar boven, om het bruidje te tooien. Het bruidje zou ook eens zilveren bruid worden, maar hoe? „Moeder moet zich het gemis van Elizabeth niet zoo erg aantrekken, dat is 's werelds loop zeide Johan Hendrik, toen zij naar boven was gegaan. Morten Finne was den vorigen avond buiten gekomen en naar het hotel gegaan; hij mocht zijn bruid niet zien vóór in de kerk. 's Middags zou Gudbrand het jong gehuwde paar naar den spoor brengen en al de gasten zouden hen vergezellen, behalve vader en moeder Moeder wilde geen tweemaal afscheid nemen. Alf was nog steeds even smal en mager gebleven en zijn zijdeachtig haar was goudblond als vroegerhij zat te fantaiseeren en zocht nog eenige accoorden voor de feestmarsch, die hij voor de bruiden zou spelen, als zij beneden kwamen, om in het rijtnig te stappen, waarmee Gudbrand was voorgereden, om haar naar de kerk te brengen. Moeder was blootshoofds en had een violet zijden japon aan, en Elizabeth zag er innig lief nit in haar witte japon en sluier; „zij ziet er gelukkig en be daard uit," meenden de broeders. „Zijt ge nog niet klaar, Alf, kom, haast je wat, hoor wij moeten weg!" riep Viking. Alt liep gauw naar boven, om een das te zoeken, die hij zeker wist uit Tharandt meegebracht te hebben. „Hoep Marthe maar; we hebben geen tijd, kom, voortDaar gaat hij heusch nog zoekenAlf moet zijn das haleD, vader," riep Viking boos en on geduldig. „Zoo eindelijk, ge kunt hem onder 't rijden wel vast maken. Hebt ge handschoenen, een zakdoek enz.?" En zij reden naar de kerk, de twee bruidsparen in bet groote rijtuig en de zoons in het kleine wagentje. Wordt vervolgd den aanleg van den steiger. Laagste inschrijvers waren de heeren A, Volker te Sliedreeht en T. Bos te Gor- kum voor f 125.900. Dan 4 is te 's-Gravenhage aanbesteed de uit voering van werken tot voortzetting der normaliseering van de rivier de Waal onder Eist, Valburg Nijmegeu en Beuning8ntussohen de mijlraaien 27 en 30 der herziene rivierkaart, geraamd op f 60500. Laagste in schrijvers de heeren H. van Anrooij Jz, en A. J. Ver meulen te Nieuwaal en Nijmegen voor 56460. Da gemeenteraad van Haarlem heeft den 4 besloten, de straat bezuiden de Vooruitgangstraat te noemen A. L. Dijserinekstraat, ter herinnering aan het vroegere raadslid van dien naam. Bij kon. besluit van den 4 is met ingang van 1 Januari tot eersten geneesheer in het Bjjks-krankzinni- gengesticht te Medemblik benoemd de heer dr. Th. E. Frijlinek, tbans tweede geneesheer in dat gesticht, Vrouw Sporrel te Wijngaarden is den 5 door de arr. rechtbank te Heerenveen wegens mishandeling van haar stiefkind tot 5 jaren gevangenisstraf veroordeeld. Het provinciaal bestuur van Noordholland heeft den 5 bij enkele inschrijving herbesteed het leggen van een dam langs het vaarwater in het open IJbuiten den alsluitdijk bij Sckellingwoude, en het afzauden der gronden, bestemd voor den aanleg eener vissohershaven te IJüiUideil. Laagste inschrijver de heer J. C. Hattem te Sliedreeht voor f 65900. Den 5 is door het openbaar ministerie tegen 2 jongelieden, die den 5 November in de duinen onder W asseuaar duelleerden vier dagen gevangenisstraf geëisobt. Een dezer had den ander, dieu hij niet kende, een ploert genoemd en deze had geantwoord met een klap ia het aangezicht. Vandaar de uitdaging. Op 25 pas afstand van elkaar losten partijen gelijktijdig één pistoolschotdoch beiden schoten mis. Te Botterdam zijn aaa de ladingsplaats 40 schapen aangehouden, lijdende aan rotkreupel. Men schrijft ons uit Oudkarspsl Wij zijn hier aan de Lacgedyken niet bijzonder gelukkig in het verkrijgen van verbetering in de middelen van ver keer. Van den ontworpen aanleg van een spoorlijn, van hier aansluitende aan bet station Noordscharwoude waarop het uitzicht was geopend, hoort men tegenwoordig niets meer, en er schijnt op verwezenlijking van dat plan, hoe gewenscht ook, vooralsnog weinig uitzicht te bestaan. Met eene verbetering van den postdienst ia bet niet beter gesteld. Voor ruim anderhalf jaar ge leden reeds is in navolging van hetgeen te Broek op Langedijk was geschied, aan den minister van waterstaat, handel en nijverheid een adres te dezer zake gezonden, onderteekend door een aanzienlijk getal belanghebbende ingezetenen, met den heer burgemeester van Oudkarspel en Noordscharwoude als eerste onderteekenaar. Adres santen verzochten hierbij, den bestaanden bodenloop op de Langedjjker dorpen op te heflen en die te vervangen door middel van den spoordienstwaardoor zy in het zelfde genot zonden worden gesteld als andere ge meenten gelegen aan of nabij de spoorlijn zooals b.v. de gemeenten Oude en Nieuwe Niedorp en Winkel, waardoor aan der adressanten bezwaar zou werden te gemoet gekomen en bet geval zich niet meer zou kunnen voordoen, dat eene courant, die zaterdagavond reeds te Nieuwe Niedorp en Winkel wordt besteld, te Oudkarspel eerst maandagmorgen tusscben 9 en 10 ure wordt ontvangen. BrieveD, spoedeiecbende stukken en nieuwsbladen, die onder de tegenwoordige bedeeling, des morgens na elf ure bet postkantoor te Alkmaar bereiken, behoefden dan aldaar niet tot den volgenden morgen te blijven liggenmaar souden per spoordienst direct naar de plaais van bestemming kunnen worden doorgezonden. Vreemd voorwaar mag het worden genoemd, dat op dit adres tot heden bij adressanten geenerlei beschikking is ingekomen. En, wat betreft de bewoners van de Diepsmeer, ook zij kunnen met het oog op het verkrygen vau eenen goeden verbindingsweg niet zeggen„wat is 't vooruit- zioht schoon I" Mijntje Windverdacht van de boerderij van C. van der Veen te Oidelamer in brand te hebben gestoken, heeft, na in hechtenis genomen te zijn, bekend het miedryf gepleegd te hebben. Uit hare verklaringen blijktdat zij uit wraak over eene berispingdoor de boerin haar toegediend, een lap beeft genomen en na deze in petroleum gedoopt te hebben, daarmede 't hooi in brand beeft gestoken. Vervolgens heeft zij de vrouw (de boer was naar de markt) geroepen en met den meesten spoed nog hare eigene kleeren gered. Den 3 werd te Barsingerhorn eene tooneel- voorstelling gegeven ten behoeve van een St. Nicolaae- fonds voor kinderen van minvermogenden aldaar. De uitvoering, die zeer voldeed, werd door ruim 170 personen bijgewoond, zoodat ook de geldelijke uitslag hoogst be vredigend mag worden genoemd. Den 3 gal' de rederijkerskamer „Eensgezindheid" te Oudkarspel eene goed geslaagde vooretelling in het lokaal van den heer G. Slotemaker Jz. aldaar. Opgevoerd werd het treurspel „de Voddenraper van Parijs", van Felix Pyat, terwijl tot nastukje werd ge geven het blijspel„de zwarte Prins", Een talrijk publiek woonde de voorstelling bij. Den 5 is bij het rangeeren te Noordschar- WOUdö de locomotief van een goederentrein ontspoord, waardoor de hoofdsporen versperd werden en eenige treinen vertraging ondervonden. Den 6 is te 's-Gravenbage voor apothekersbediende geslaagd p. Wiedijk, geboren te Zuid- en Noord- Schermer. Den 6 is te Amsterdam in het Vondelpark het Ijjk gevonden van den heer L. Vastenhondt, deur waarder aldaar, wiens aanhouding door den commissaris van politie te Nieuwer-Amstel in een buitengewoon politieblad gevraagd was, verdacht van f 2000 te bebben verduisterd. - Bij de herverpachting van Musis Sacrum te te Arnhem, op den 6, waren twee inschrijvers: Ie. van den heer Delabarre (Amsterdam) met den heer De Haan (Elden) voor f 6500 tot October en dan f 17254 per jaar en 2e. van de combinatie van Manen e.s. voor f 6750 tot October en dan f 16000 per jaar. De gunning is in beraad gehouden. Men schrijft ons nit Egmond aan Zee Het Sint Nicolaasfeest is alhier recht prettig door ai de schoolgaande kinderen gevierd. Donderdag voor middag kregen de kinderen van de openbare lagere school ieder een klein geschenk en werden zij op koek getracteerd en 's avonds werden de leerlingen van de hoogste klasse aangenaam bezig gebonden in hot lobaal ven den beer A. van Pel alwaar een tooverlantaarn werd vertoond en tot verschillende kinderspelen ge legenheid bestond, met een tombola tot slot. Dat er van de chocolade, koek en krentenbrood heerlijk werd genoten, behoeft niet te worden gezegd, evenmin dat er naar hartelust gezongen en gesprongen werd. Aan den heer Le Boii, hoofd der school, en mejuffrouw France werd te reohfc door onzen burgemeester een woord van hartelijken dank gebracht voor hunne vele bemoeiingen en opofierin- gen. Den dasropvoigenden vrijdag was bet niet minder aan genaam, toen de kinderen van de bewaarschool bun feest zouden vieren. Door bemiddeling van de hoofdonder wijzeres, mej. Postma, verscheen in bet feestlokaal Sint Nicolaas in prachtgewaad met zijn gouden staf in de hand en omgeven door zijn beide knechts, welke feest vreugde o. a. ook werd bijgewoond door mej. Hardon- berg, directrice van de kweekschool te Leiden. Het was een ongekend genot, ai die kleinen verheugd, eerst wel angstvallig, maar tcch later, zóó prettig bijeen te zien. Sint Nicolaas strooide door be middeling van zijn zwarten knecht met milde hand zooveel, als do kinderen maar konden verlangen. Ook had ieder kind nog een mandje meegebracht, waarin allerlei lekkernijen of schatten verborgen werdeo, waar mede zij huiswaarts konden keeren. Aan belangstelling ontbrak het niet, terwijl ook hier weder de burgemeester aanwezig was om le toonen dat ook hij belang stelde in bet genoegen en de vroolijkheid van al die kleinen, op wier gelaatstrekken het dankbaar en voldaan duide- lijk zichtbaar was. 2e klasse4e lilst, 5 Deo. Nr. 5552 2000; Nr. 5030 400, Wegens vacature zal in de kerk der dOOpSge- ZindO gemeente alhier de dienst heden zondag niet worden vervuld. Tegen zekeren K„ pakhuisknecht alhier betrapt op verduistering van kuas, aan zijnen meester toe- behoorende, is door den commissaris van politie proces verbaal opgemaakt, Door de politie alhier is tegen zekeren de B«, Verdacht van het plegen van ontuchtige handelingen met esn meisje beneden den leeftijd van 16 jaren proeeE-verbaal opgemaakt. Ter zake van verkrachting van een achtjarig meisje werd donderdag gevankelijk van Texel naar Alkmaar overgebracht de 23jarige O. B, schoen maker aldaar. G. Balhieris ter beschikking der justitie ge steld. Men spreekt van valschheid in geschrifte en verduistering van aan anderen toebeboorende geldenin zijne hoedanigheid van direeteur van het begrafenis-fonds „Piobitó'' gepleegd. Een goederentrein ontspoorde donderdagmiddag aan het station Noordscharwoude, hetgeen een oponthoud van omstreeks een uur veroorzaakte, zondor dat echter persoonlijke ongelukken voorvielen, Sedert 25 November heeft zich uit de woning zijner familie alhier verwijderd P. V.. 62 jaren,die iu den laatsten tijd aan zwaarmoedigheid lijdende was. Erratum. In den brief van rouwbeklag, door professoren enz. van Cambridge, naar aanleiding van prof. Cobet's overlijden aan de Leidseke Academie toegezondenstaat in regel 15en omen Porson (1719 1808), Men leze hiervoor: en de brieven van oneen Porson (1759 1808). GEVONDEN VOORWERPEN. Aan het Commissariaat van Politie zijn voor de rechtheb benden terug te bekomeneen zwarte handschoen j 1 zijden dasje; eenige zakdoeken; een gouden stukje van een hangertje; een oorbelletje (haar met goud); eene portemonnaie met eenig geld; een rekenboekje; een gouden ring met steen; een para- pluie3 el kant; eene portemonnaie met eenige centenvijf sleuteltjes. Zitting van 6 December 188 9. J. R., Heiloo; P. B., weduwe van C. B.; G. M., weduwe van P. v. D., Akersloot, ijkwetovertreding, ieder 1 0,60 boete of 1 dag hecht. G. Z., Bergen, als boven, 3 boeten van f 0,60 of I dag hecht, voor elke boete. H. V, zonder vaste woonplaatsG. K., Schagenopenbare dronkenschap, ieder t 0,50 boete of 1 dag hecht. A. P. EzEgmond aan ZeeJ. P., Krabbendamrijden met een hondenkar, ieder 1 boete of 1 dag hecht. J. J Koedijk, ijkwetovertreding, 0,50 boete of 1 dag hecht. G. R., Egmond aan Zee, als boven, 2 boeten van 0,50 of 1 dag hecht, voor elke boete. A. B. Lz., J. G. Az., Egmond aan Zee, jachtwetovertreding, ieder 10 boete of 3 dagen hecht. J. G. PzC. B. Hz., A. V. Gz., J. G. Pz., Egmond aan Zee, als boven, ieder f 10 boete of 2 dagen hecht. R. G. Dz., Egmond aan Zee, als boven, 3 boete of 1 dag hecht. G. D. Dz., Egmond aan Zee, als boven, tweemaal gepleegd, 2 boeten van 5 of 2 dagen hecht, voor elke boete. J. B. Lz., G. Z. Cz., C. Z. Gz., D. G., Egmond aan Zee, strooperij, ieder 8 dagen gev. Chr. P. Dz., Egmond aan Zee, als boven, 2 dagen gev. J. Y. Jz., A. Z. Az., T. W. Jz., J. I'. Dz., J. W. Ez., A S. AzA. G. Az., W. V. Pz., Egmond aan Zee, als boven, ieder 1 dag gev. J. Z. Pz., Egmond aan Zee, als boven, t 0,50 boete of 1 dag hecht.

Alkmaarsche Courant | 1889 | | pagina 2