LUXEMBURG. De secretaris des Konings to 'e-Graveuhage, de heer de Yillers, is tot zaakgelastigde voor Luxemburg te Berlijn benoemd. de hemdjes sokjesschoentjes enz. ene., voor ieder onderdeel worden zooveel mogelijk afzonderlijke personen aangesteld, die ieder specialiteit in haar vak zijn, zoodat bébé nit bare handen komtzoo kenrig netjes en zoo in de puntjes, dat het onmogelijk zou zijn ook maar het kleinste foutje aan te wijzen. Allen, die de tentoon stelling bezochten, zullen zich nog de prachtige vitrine herinneren waarin deze fraaie poppen waren uit gestald en menige vrouw of meisje zou tevergeefs in haar e''gen armoire h glacé zoeken naar zulk een stel prach'ige kleertjes en zulk fijn linnengoed. Heeds regent het agenda's en zachtjes aan ook scheurkalenders voor het jaar '90. Figaro bleef niet achter, en gaf haar fraai boekwerk „Figaro Illustré" nit, met allerkeurigste platen en tekst van de grootste schrijvers, Weldra verwachten wij de collectiën boeken, de „Livres d'EtreuneB", waarbij de werken van Jules Verne steeds een hoofdrol spelen. Vervolgens wijzen wij op een zeer fraai boek „Autour du drapeuu trioo lore" (rondom de f'ransche driekleur) 17891889, een zeer belangwekkend werk van generaal Thoumas, waarin wij een levendig verhaal vinden van alle fransche oorlogen gedurende de laatste honderd jaren. Nn, gij weet, er zijn er heel wat geweest. Wij hebben deze verbalen nog niet gelezen, doch bladerden bet boek siechte door: het is zeer fraai geïllustreerd door den militairen schilder Sergent en wordt in de parijsche pers bijzonder gunstig beoordeeld. De zaak van Goufléden vermoorden deurwaarder over wien wij in een vroegeren brief spraken komt eenige schreden verder; men kent thans met vrij groote zekerheid den misdadiger, Egrand genaamd, doch deze schijnt de wijk naar Amerika te hebben genomen. De verhooren van Daugaden afschuwelijken misdadiger van Pont a Mousson die wel een tiental moorden op zijn geweten heeft, vulden gedurende eene geheele week de kolommen der paryache bladen, en ik zou u nog op meer van die ijselijkheden kunnen wijren, ware het niet dat andere zaken ons meer belang inboezemden. Onder deze behoort voorzeker de wetenschap, welke gebouwen der tentoonstelling bewaard zullen blijven. Waarschijnlijk zal de staat den Dome Centralde fraaie galerij van 30 el en het machinepEleis behouden. De stad Parijs heeft plan de galerijen Rapp en Desais en de paleizen van eehoone en fraaie kunsten aan te koopen. Op deze wijze zal de tentoonstelling niet geheel verdwijnen. Nog zag ik dezer dagen op den Boulevard des Ita lians eene hollandsche toko doch zon niet willen be weren dat dit bazaartje uitsluitend hollandsche artikelen verkoopt. Aardig echter is in de winkelkast eene hol landsche baker met cornet op, rimpelig gelaat, spitsen neusgrooten brilroodgeruiten omslagdoekgrijs boezelaar en gestreepte japon, welke opgewonden zijnde, rustig hare kous breidt. Dit ia althans echt hollandsch. Parijs, 4 Deo. 1889. J. M. T. BELGIE. Den 7 is do beraadslaging over het ontslag van den heer Gautier de Rasse in de Kamer voortgezet en ten einde gebracht. De heer Jacobs van de rechterzijde verdedigde het ministerieterwijl de minister van binnenl. zaken, de heer Devolder met nadruk opkwam tegen de lasterlijke aantijgingen, waar aan hij ten doel had gestaan. Nadat de heeren Bars en Jauson nog het woord gevoerd hadden, werd met 76 tegen 34 stemmen (vier leden onthielden zich van stemming) eene motie van orde aangenomen, waarbij de handelwijze der regeering goedgekeurd v erd. DUITSCHLAND. De Staatscourant maakt een telegram openbaar van den Ke'zer aan Emin-paeha van den 4, aldua luidende „Na gij eindelijk terugkeert van den post, waarop gij u meer dan elf jrar lang met echt duitsebe trouw en plichtsvervulling als een held gehandhaafd hebt begroet ik u gaarne met mijn gelukwensch en mijne keizerlijke waardeering. Bijzonder heeft het mij verheugd, dat de troepen van den duitschen Rijkscommissaris u juist door het onder onze bescherming staand gebied den weg naar de kust hebben kannen banen." Een telegram aan Stanley van denzelfden dag luidt: „Dank zij uwe volharding en onwrikbaren moed hebt gij thans na herhaalde doorkruising van het donkere werelddeel eene nieuwe lange reeks van schrikkelijke gevaren en bijna duldelooze moeilijkbeden doorstaan. Dat die alle door n overwonnen zijn en de terugweg door landen onder mijne vlag loopt, verschaft mij groote voldoening en ik heet u by uwe veilige terugkomst in de beschaafde wereld hartelijk welkom." Op eene vraag van den Keizer naar den toestand van Emin-pacha telegrapheerde majoor Wiszmann den 6 naar Darmstadt „Emin iets beter, blyft te Bagamoyo, draagt mij op IJ. M. te zeggen, dat de gelukwensch zijns Keizers de beste belooning is voor zijnen arbeid waarvoor bij verzoekt zijn onderdanigsten dank te mogen betnigen." Een buitengewoon nummer» der Darmstadter Zeitung behelst een den 6 door den Keizer van Stanley ont_ vangen telegram, waarin deze de vriendschappelijke eQ aoo jeugdig en slank en zoo geschikt zyn steun te zijn, haar heeft hij gespaard Zij heeft in waarheid in de schaduw van zijn liefde geleefd De zilveren bruid was grauwbleek gewordenzij stootte plichtmatig baar glas aan met iederdie bij haar kwam; maar de twee, wie het eigenlijk aanging, vergaten het klinken. De zilveren bruidegom beantwoordde de toast met een zekeren droog komieken ernst, die veel bijval vond, hij sprak over de verschillende levensomstandigheden en welke leering men er nit kan trekken. Men begint met wittebrood en vervolgt natuurlijk met het alle- daagsche, eenvoudiger maar gezonder roggebrood.... Hij zon ondankbaar zijn als hij zijn huwelijk als niet gelukkig roemde of wat afdong op den dankdien hij zijne huisvrouw schuldig was voor de vijf en twintig jaren, die zij achter zich hadden (Slot volgt.) eervolle wijze doet uitkomen, waarop majoor Wiszmann hem en zijne tochtgenooten ontving, de in 1885 hem te Potsdam bewezen groote heuschheid in herinnering brengt en den Keizer voor zijne nederbuigendheid.goed- heid en welwillend welkom ten hartelijkste dankt. De Keizer deed den 9 zijn intocht te Frankfort onder het luiden der klokken in de prachtig versierde stad, Op de toespraak van burgemeester Miqaeldie den bloei van Franfort deed uitkomen, sedert de stad in het herstelde Rijk aan Pruisen behoorde, antwoordde de Keizer: „Frankfort dankt zijn ontzaglijken vooruit gang voornamelijk aan mijn grootvader die veel van deze stad hield en dikwijls verklaarde hoe gaarne hij binnen Frankfort vertoefde." Bij zijn rit door do stad werd de Keizer overal met geestdrift begroet. Den 5 des avonds werd op eene druk bezochte ver gadering te Essen, na langdurige beraadslagingen, door de gemachtigden der mijnwerkers in de steenkolen- districten Bocbum, Gelsenkirchen en Dortmund besloten, door eene nieuwe werkstaking de eigenaars te dwingen, het verbod tot toelating van enkele werklieden cp te hefien. Dit besluit zou deu 8 aan de goedkeuring der voorgenomen groote vergadering van mijawerkers onder worpen worden. In eene den 7 te Dortmund gehouden vergadering, welke door ongeveer 4000 mijnwerkers werd bijge woond, is op de mededeeling dat de directeuren der mijnen in het district Essen de Sperre (het weren au werklieden, die om de eene of andere reden van mijn wensohen te veranderen) hadden opgeheven, besloten eene beslissing nit te stellen tot den 15, om het antwoord der mijneigenaars af te wachten op de vran*g, of de opheffing der Sperre voor alle mijnen van kracht was. Den 8 werd te Gelsenkirchen hetzelfde beslnit genomen door 3000 mijnwerkersdaar het dan kon blaker, of de Sperre inderdaad opgeheven was en of de werkliedendie van de eene naar de andere overgaan, inderdaad slechter behandeld worden. Op de groote den 8 te Essen gehouden vergadering van onge veer 5000 mijnwerkers werd mede besloten de beslissing over de werkstaking acht dagen uit te stellen. Bij de bespreking werd vooral op den voorgrond gesteld dat het noodig is, dat de mijnwerkers iu het distriet Essen eensgezind hendelen met die in de andere districten. De ópper-president van het district, von Berlepseh, had den 7 eene bijeenkomst met eene commissie der wark- lieden. Hetzelfde deed de heer Stiidt in Dortmund. Rijksdag. Op een voorstel van den heer Barth omtrent het ontslag der mijnwerkers verklaarde minister von Böfticber, dat de regeericg geen stelling kon aan nemen voordat het onderzoek omtrent het gebeurde met de werkstaking afgeloopen en dus volkomen licht over de zaak verspreid was. De heer Hammaeher ver dedigde de werkgevers en vermaande hen evenals de werklieden tot omzichtigheid. De heer Windthorst ver klaarde het ergste te vreezen, indien er niet vóór Zondag eene schikking verkregen werd. De heer Baumbach van de vrijzinnige partij, zeide, dat de toestand hoogst ernstig was. De mijnwerkers verwachtten van den RykS' dag een besluit. Daar geen voorstel gedaan werd om het ontwerp naar eene oommissie te verzenden, zal de twesde beraadslaging in de volle vergadering plaats hebben. Den 6 is de Bankwet bij derde lezing aangenomen in den vorm, waarin de regeering het ontwerp indiende. ENGELAND. Te Bristol is eene werkstaking van dokwerkers, na 5 dagen geduurd te hebben, door tusschenkomst van den burgemeester geëindigd, In die tijd zou aan de werklieden, ware de werkstaking niet uitgebroken, 24000 loon betaald zijn. Twee dnizend stakers van de South Metropolitan gasmaatschappij te Londen, welke geheel Zuid-Landen van gas voorziet en 28.000.000 kub. voet gas per dag kan levereD, hebben aan de directeuren medegedeeld dat zij het werk zullen staken, zoo binnen eene week bunne eischen niet ingewilligd waren. Eenige van elders gekomen werklieden, die bereid waren by de fabriek in dienst te treden, hebben sioh door den stokers- bond laten overhalen om terug te keeren. Huune reis kosten werden vergoed. Directeuren zijn nog ongenegen toe te geveD, meenende, dat wel werklieden gevonden zullen kunnen worden en dat verscheidene werkstakers bandelen onder den invloed van genoemden bond. De regeering heeft het voorstel van het hoofd der politie te Londen, om de politiemacht met 1000 man schappen te versterken, goedgekenrd. FRANKRIJK. De gemeenteraad van Parijs heeft den 4 ondanks het verzet van den prefect der Seine en zijne bedreiging, dat het nieuwe beslnit hetzelfde lot zou ondergaan als hot vorige, met 34 tegen 15 stem men, op voorstel van den beer Yaillant, zijn besluit tot het verleenen van geldelyken onderstand aan de werk stakers in twee departementen herhaald, na nit de over wegingen alles te hebben verwijderd wat niet uitsluitend de menscblievende zijde der zaak betrof. In eene vorige vergadering was zonder beraadslaging en zonder hoofde lijke stemming eene motie van gelnkwensohiug aan het braziliaanBcbe volk aangenomen ter gelegenheid van het vreedzame tot stand komen der nieuwe zuid-ameri- kaansche republiek. Den 5 heeft zich eene nieuwe groep der Kamer, die der landbouwers, bijna de helft van het getal afge vaardigden eene vergadering gehoadec. Republikeinen en monarchisten kozen eenparig den president der vorige Kamer, den heer Méline groot voorstander van bescherming tot voorzitter. Klam er. Den 5 is wederom de verkiezing van een boulangistischen afgevaardigde vernietigd met 318 tegen 196 stemmen. Den 9 werd na langdurige bespreking de verkiezing van Jofirin te Parys goedgekeurd en bijgevolg die van Bonlanger afgewezen. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Bij den sneeuw storm in de vorige week zjjn nabij Pressbnrg twaalf personen omgekomen, terwijl twee werklieden, die de sneeuw van den spoorweg ruimden, door een trein over reden werden. PORTUGAL. Dom Pedro, ond Keizer van Bra zilië is den 7 met zijn gezin te Lissabon aangekomen. De Koning en enkele ministers waren bij de aan komst tegenwoordig. Met verontwaardiging komen de bladen op tegen de bewering van een der parijsche bladen, dat Portugal eene geheime overeenkomst met Daitsebland heeft ge sloten waarbij het zijne koloniale bezittingen in Afrika aan dat rijk afstaat. RUSLAND. Te Petersburg heersoht eene griep epidemie, welke groote uitbreiding heeft gskregen. De russiache hoogleeraar Zdekauer beweert, dat deze epi demie in het volgende voorjaar door eene cholera- epidemie grvolgd zal worden, op grond dat aan de vijf door hem bijgewoonde eholera-epidemiëa telkens eene griep-epidemie is voorafgegaan. In de Neu Freie Presso komt een artikol voor van een hoog leeraar in de geneeskunde te Weanenwaarin hij aantoont, dat na griep-epidemiën wel eens cholera voor kwam doch niet zoo dikwijls dat aan een verband tusschen die twee ziekten kan worden gedacht. Mis schien geschiedt de voorspelling, omdat thans aan de russische grenzen en wel in Parzië cholera beerscht en bet niet alleen mogelijk, maar zelfs niet onwaarschijnlijk is, dat zij bij het warmere jaargetijde naar Rusland wordt overgebracht. SPANJE. De minister van binnenl. zaken heeft in de Kamer op aen aanval van den heer Martos verklaard, dat de regeering naar verzoening streeft en aan het bewind zal blijven, zoolang zij gesteund wordt door bet land en de meerderheid der Kamer. De gemeenteraads-verkiezingen zijn in het geheele ryk in de beste orde afgeloopen. De regeering heeft zich buiten den strijd gehouden en in geen enkel geval is geblekendat zij haren invloed had doen golden. Toch behaalde de regeeringspartij de overwinning en leed de oppositie eene volkomen nederlaag. De uitslag dezer verkiezingen heeft bewezen, dat eene zeer groote meerderheid bestaat voor de liberale en eene aanzienlijke minderheid voor de conservatieve monarchie; voor de onverdraagzame republikeinen en voor de aanhangers van Castelar bestaat eene onbeduidende minderheid. YEREENIGDE STATEN. De kassier, die den 30 November aan de schatkist te Washington tegen behoorlijke kwijting der leden van het hnis van volks vertegenwoordigers f 180.000 in ontvangst nam om zooals hij opgaf, aan hen hunne bezoldiging over die maand uit te keeren, is met dat bedrag verdwenen en naar Canada gevlucht. Den 5 gaf deze gebeurtenis groote opsehnddingdaar versoheidene leden hnnne bozoidiging volstrekt niet kannen missen. In den nacht van den 5 op den 6 is overleden Jefferson Davis, de voormalige president der Geconfe- deroerden. Hij was te Memphis directeur eener ver zekeringsmaatschappij. EGYPTE- Yolgens bericht van den 7 was Emin- pacha merkelijk beter. MAROKKO. De Sultan moet eene samenzwering ontdekt en vervolgens een zijner broeders in hechtenis genomen hebben, na een heftig onderhoud binnen 'a kamers. Daaruit zouden ongeregeldheden voortge vloeid zijn. BRAZILIË. Uit de thans aangekomen uitvoerige berichten omtrent de omwenteling blijktdat bij het uitbreken de Keizer op zijn zomerverblijf te Petropolis, eenige uren van Rio de Janeiro, vertoefde. Onmiddellijk keerde bij naar de hoofdstad terug en ontbood de mi nisters met de leden van den Staatsraad, om te trach ten een nieuw kabinet onder leiding van den heer Saraiva te vormen. Generaal Da Fonseca wilde daarvan niets weten daar de republiek reeds was afgekondigd, De tegen woordigheid der keizerlijke familie kon volgens hem nu gevaarlijk worden en aanleiding geven tot bloed vergieten zoodat de Keizer niets overbleef dan bet land zoo spoedig mogelijk te verlaten. Na de ministers te hebben geraadpleegd, gaf de Kei zer toe. Hij en de leden zijner familie werden toen gevangen gehouden in hunne vertrekken en van elke gemeenschap met de buitenwereld afgesloten door een detachement infanteriedat het paleis bezette. Op last van generaal Da Fonseca moest de Keizer voor het aanbreken van den volgenden dag vertrekken, omdat het wellicht aanleiding kon geven tot ongeregeldheden, indien de keizerlijke familie over dag door de straten reed. Den 18 Nov 's morgens om 3 uurmoest toen de graaf van Eu met zijne familie te voet naar de haven wandelenom spoedig daarna gevolgd te worden door den Keizer en de Keizerin in een rijtuig, onder militair geleide. Met eene stoomboot werden zy aan boord gebracht vaa een oorlogschipdat onmiddellijk het anker lichtte en naar Ilha Grande stoomde. Tot den avond bleef het gezin aan boordom vervolgens over gebracht te worden op de braziliaanaohe stoomboot Alagoas die op het punt stond naar Lissabon te ver trekken. Een pantsersohip vergezelde die boot om te beletten dat de Keizer te Bahia aan wal werd gezet. De overtochtofschoon niet snel volbracht was zeer voorspoedigdaar het weer gedurende de geheele reis bijzonder gunstig bleef. Toen de Keizer te Lissabon kwamweigerde hij, zich tegenover de brazilianen, die hem verwelkomden nit te laten over den toestand in Brazilië. Alleen verklaarde hjj volgens een der bladen „Indien men mij naar Brazilië terugroeptdan zal ik gaan."

Alkmaarsche Courant | 1889 | | pagina 2