öiuueislftub. Tweede Kamer. Terschelling en a. h. Bracht te Medemblik. Te Koog' aan de Zaan moet voor lid van den raad herstemd worden tusschen de heeren D. de Vries, die 52 en C. P. J. Stam, die 50 stemmen bekwam. Brand te Amsterdam. StaUgrafiscng öarictmw. Begrooting Justitie. Een protest. ^taös-SSeriemeu. Het Candida atsexamen in de rechtsweten- STATEN-GENERAAL. Bij de behandeling der begrooting van justi tie op den 5 is o. a. door de heeren Hartogb, Borret en Dijckmeester aangedrongen op het wensebelyke van het hebben van een verzamelstaat aan dit ministerie of aan het ministerie van financiën van testamententer raadple ging voor de belanghebbenden, en door eerstgenoemden heer alleen op verbetering onzer burgerlijke wetgeving omtrent huur en verhuur van diensten door den heer Heemskerk op afschaffing van art. 7 der wet op de kerkgenootschappen betrekkelijk den kerkbouw (nood- za elijke vergunning voor de oprichting of inrichting van een kerkgebonw): door den heer van Gijn op wijziging van de verouderde fransche wet op den verkoop van roerende goederen, in het belang van het protest van den handel tegen de zoogenaamde zaakwaarnemers; door den heer Zaayer op het verleeuen van vergunning tot het schieten op voor den landbouw schadelijk gevogelte, zoo noodig alleen voor bezittere van jachtakten in af wijking van de bepalingen der jachtwet. De heer H e 1 d t keurde den 9 niet goed, dat de Kamer den 5 's ministers woorden had toegejuicht vooreerst omdat hij vreest, dat tegenover toejuichen ook uitfluiten kan staan en ten tweede omdat de minister ham niet zoo bevredigd heeft. Naar zijne meening be voorrecht de nederl. justitie niet stebelmatig de ver mogende klassen, maor niet in ieder geval beoordeelt de justitie altijd zonder aanzien des persoons. De minister heeft duor zijn betoog het volk niet overtuigd, dat altijd zonder aanzien des persoous recht gesp*okeD wordt. En nu mocht hij zich zeker niet beroepen op het vetledene voor de volkomen onpartijdige uitvoering der vonnissen. Daarbij heeft hij meer speciaal het oog op het beleid onder de vorige regeering. Onder deze ging het meer dan echt spaan-ch toe met rechterlijke beslissingen. Dit is hier dikwijls genoeg gezegd, Niet juist en niet voorzichtig wa3 de minister ook met zijne uitspraak in zake Geel, waarover in den laatsten tijd meer licht is opgegaan. Geel was eigenlijk niet toerekenbaar, maar door anderen tot zijne daad gebracht. Verleden jaar is gezegd, dat het wonder was dat op den dag, waarop Geel zijne noodlottige daad pleegde, niet een half dozijn moordaanslagen waren gepleegd, omdat de heer Domela Nieuwenhuis de jongelieden had aangevuurd door zijne revolutionaire stellingen. Onder dij personen behoorde Geel, en is 's ministers uitspraak omtrent diens toekomst niet te beslist geweest? Zou hy niet nog eens nader de zaak willen onderzoeken? Voorts maakte hij de opmerking, dat in het gerechtshof te Amsterdam een voornaam getuige zittende werd gehoord en voor eene dienstbode daarna de stool werd weggenomen. Tegen die ongelijkheid, die nog altijd voortduurt, kwam hy op. By deze gelegenheid vroeg hij wederom wijziging vun art. 1687 burg. wetboek, krachtens hetwelk de meester op zijn woord, de dienstbode slechts onder eede werdt geloofd. Eindelijk vroeg hij aanvulling van de gerech telijke statistiek omtrent de uitkomsten der opvoedings gestichten. Wordt vervolgd. De daders van den diefstal op de hofstede der gebroeders van Loon nabij Bergen op Zoom hebben zich den 22 October ook schuldig gemaakt aan inbraak met diefstal vac ruim f 200 bij zekeren Dijkmans aan den straatweg naar Tolen. Hoewel Lucia van Loon nog altijd in levensgevaarlijken toestand verkeertzoo heeft zij de drie daders toch kunnen herkennen en van ieder aan de justitie kunnen opgeven hetgeen bij ver richt had. Den 30 zijn te Riethoven door een houd, die volgens verklaring van den Rijks-veearts te Breda aan hondsdolheid leed, 5 personen en zeven bonden gebeten. Van één persoon was het aangezicht geheel opengereten; de anderen zijn in de armen of beenen gebeten. Den 3 is te Hees bij Nijmegen een 67jarig land bouwer bij het ophalen van een emmer water uit een diepen put daarin gevallen en, hoewel kort daarna door zijnen zoon gered toch aan de gevolgen overleden. Te Gastel (Noordbrabant) is den 4 een 13jarige knaap overleden aan razernijbij was voor ongeveer 3 maanden door een bondje in dep neus gebeten, zonder dat men vermoed haddat die beet ernstige gevolgen zon kunnen hebben. Den 4 is in de Streng nabij Opheusden het lijk gevonden van den telegrambesteller uit Wageningen die vóór een paar weken een telegram was gaan be zorgen, doch van wien niets meer vernomen was. Ten gevolge van den mist is hij waarschijnlijk in bet water gelcopen en verdronken. Bj kon. besluit van den 5 is benoemd bij de dienst doende schutterij te Haarlem tot 2 luitenant a la suite de heer mr. W. T. Pahud de Mortange3thans Bchutter. Dan 6 is te Haarlem het 500jarig bestaan van de Latijascbe school door de curatoren leeraren eu leerlingen van h3t gymnasium herdacht. Den 6 des avonds is te Bemmel de steenbakkerij van de weduwe Arntz afgebrand. Bij kon. besluit van den 6 is aan den heer J, Prins Jr. op zyn verzoek eervol ontslag verleend als ontvanger der directe belastingen invoerrechten en accijnzen te Purmerdad c. a., behoudens aanspraak op pensioen onder dankbetuiging voor de trouwe diensten gedurende meer dan 55 jaren aan den lande bewezen. Den 6 des avonds is de löjarige dochter van een inwoner te Tilburgdie op den zolder van het speel goedmagazijn in bet donker pakpapier was ga&n halen, door een boven de trap aangebracht glazen vallicht naar beneden gevallen. Zij viel beneden op de trapleuning, welke afbrak en waarvan eene der balustrades in het lichaam drong. Den 7 des ochtends is het meisje eerst bezweken. Den 7 is de poatkar van Meppel op Assen te Smitde in de hoofdvaart geraaktde postiljon werd levend aan wal gebracht, doch verkeert in ernstigen toestand. Het paard verdronk en de brierentasoh is verloren gegaan. Den 7 werd op de 2 serie van het aandeelen kapitaal groot f 500,000der AmsterdamBorneo- Tabaksmaatschappij ingeschreven voor 471,000 door de voorkeur genietende en voor f 6,269,000 door vrije inschrijvers. Louis Bouwmeester is den 7 na eene ongesteld heid van omstreeks drie meanden weder in den stads schouwburg te Amsterdam opgetreden Den 7 des avonds kwartier over tien uur is te Haarlem brand ontslaan in het Volkslogement aan den Jansweg. De bovenverdieping is geheel uitgebrand. Bij kon. besluit van den 7 is aan den heer H. Snijder, met ingang van den 15, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als burgemeester van Hiddelievan Warder en van Kwadyk. Bij kon. besluit van den 7 is benoemd tot hoofd- ingeland-plaatsverv. van Westfriedand vanwege bet ambacht de Vier Noorderkoggen de heer C. Paauw tot heemraden van bet ambacht van Westfriesland genaamd de Vier Noorderkoggen, vanwege de Medem- blikkerkoggede heer G. Smit, en vanwege de Hoog- wouderkoggede heer J. de Jong tot heemraden van het ambacht van Westfriesland, genaamd Drechterlaud, vanwege de Westeekogge, de heer R. Groot, en van wege de Zuiderkogge J, Z'jp; tot hoofdingeland van Westfriesland, vanwege het ambacht van Drechterland, de heeren J. Schuurman. Bij de den 7 te HoiiOD gehouden jachtpartij door de heeren Heineken c. s. uit Amsterdam, werden geschoten 30 hazen, 7 faisanten en 6 konijnen. Den 8 des avonds hield de heer A. Heijn Se., van Alkmaar, in bet lokaal van den heer Smoker te HeilOO zijne aangekondigde voordracht, 't Is werkelijk een genot, dezen spreker zoowel in het ernstige als in het komische te hooren. De verschillende karakters kwamen goed tot hun rechtzijne stembuiging was voortreffelijk. De aanwez'gen hebben genoten en de afwezigen hebben veel verzuimd. Niet onwaarschijnlijk zal bij dazen winter nogmaals aldaar optreden. De kennismaking blijve alsdan aanbevolen. Den 8 is te Deventer de heer W. S. S. v. N. door een luik gevallen en op de plaats docd gebleven. De. T, H. Hoola van Nooten, sedert 7 Nov. 1852 predikant ie Landsmeer, heeft den 9 den dag her dacht, waarop hij vóór 50 jaren de evangeliebediening te Ter Aa aanvaardde. Den 9 heeft de Koning de schoolwet bekrachtigd. De afdeeling Texel oer Hollandsche Maat schappij van landbouw heelt in hare jongste vergadering besloten in het volgende jaar hoogstwaarschijnlijk in do laatste helft der maand Augustuseene tentoon stelling te houden van paarden, rundvee, texelsche schapen pluimgedierte zuivelproducten en vruobten. De dag der tentoonstelling zal tevens tot een feestdag gemaakt worden door bet houden van eenige volksver maken. Een voorstel van een d6r leden, om voor een en ander eene subsidie te vragen van hot hoofdbestuur, werd met algemeene stemmen aangenomen. De heeren H. Dijt J. J. Roeper en A. Keijserallen aftredende leden, werden met meerderheid van stemmen herkozen. Voor de vacature-Lobman werd de heer G. Dikkers gekozenterwijl de heer C, Keijser Pz. tot voorzitter werd benoemd. De beer dr. A. W. Bronsveld predikant te Utrechtheeft voor het hem aangeboden hoogleerasrs- ambt aan de gemeente-universiteit te Amsterdam bedankt. Van de twaalf ambtenaren der Rijks-belastingen die deelgenomen hebben aau het te Amsterdam gehou den examen van scheepsmeter voor het meten van zee schepen, zijn o. a, geslaagd de heeren D. Bekkering te Bij ds. Vos, predikant bij de ned. herv, gemeente te Rotterdam is eene gift van 100 000 ingekomen als bijdrage in de kosten voor den bouw eener Noor- derkerk, Het hoofdbestuur der Hoil. maatschappij van Landbouw zal op Woensdag 5 Maart a.s, te Rotterdam, op iater op te geven plaats en uur, eene bengstenkeu- riDg houden waarvoor door den minister van oorlog een prijs van f 500 is toegestaan. Den 12 is to Amsterdam de inschrijving open gesteld op twee seriën ieder groot f 500,000, waarvan reeds f 425,000 geplaatst zijn, van het maatschappelijk kapitaal, groot 2,500,000 in 5 seriën, elk van f 500,000, der aldaar te vestigen Nederlandsche Scheepvaartmaat schappij. Voor de te Utrecht opgerichte Utrechtscbe Land- bonwbank wordt de eerste seriegroot f 100,000iu honderd aandeelen van f 10C0van het maatschappe lijk kapitaal, groot f 500,000, uitgegeven. In het pros pectus wordt o. a. gemeld dat de groote bijval, welken de te Alkmaar voor ongeveer 3 jaren geopende instel- ling het Noord-Hollandsch Landbouworedietonder vonden heeft, eene der redenen is tot het in het leven roepen dezer inrichting te Utrecht. De gemeente Roermond zal in haar geheel de geschiedkundige boekerij van wijlen den heer Sivré, archivaris van Roermond, overnemen. Ds. A, G. Reede te ZuidscharW0U.de is be roepen bj de ned. herv. gemeente te Biaricnm en Laren. Ds. B. van Schelven te Amsterdam heeft be dankt voor bet beroep naar de ned. geref. kerk (dolee- rende) te Utrecht. De kerkeraad der doieerenden te Rotterdam heeft geadviseerd bij het invullen der kaarten voor de aan staande volkstelling op de vraag: „tot weik kerkgenoot schap behoort gij in te vallen „Tot geen kerkgenoot schap maar is lid van de Nederd. Geref. kerk van Rotterdam." De heer ds. Pb. Edling te Limmen heeft voor het beroep naar de ned. herv, gemeente te Oudorp bedankt. Gedurende October is bij de Rijkspostspaarbank ingelegd f 916,709,64%, terugbetaald f 761,496,02 zoodat aan het einde der maand October ten name van de inleggers ingeschreven was 16,607,040,38%. 4394 nieuwe boekjes werden afgegeven 1367 geheel afbetaaldzoodat aan het einde der maand 234 280 stuks in omloop waren. De Maatschappij voor Gemeentecrediet geeft eene zesde serie 3 pot. obligatiën, groot f 1.000.000, uit tegen 93 pet., waarop de inschrijving plaats heeft op den 13. Den 9 dos nachts ruim half vijf ontdekte de nacht portier van het Hotel Suisse aau de Kalverstraat te Amsterdam dat de vlam sloeg uit bet daarnaast gele gen kleedermagazijn Insulinde bewoond door den heer Kattenburg met vroaw, zes kinderen, en eene dienst bode. Een deel van het gezin sliep op de tweede ver dieping boven den winkelde meid met 2 kinderen op de vierde verdieping. Toen er alarm gemaakt werd door voorbjgangers, vluchtte het gezin naar beneden langs de in feilen rook gehulde trappen. Een bewoner van de Jonge Roelensteeg, Overman, hielp de in nachtgewaad het huis ontvluohtendeu. Op 3traat gekomen, miste men het Sjarig zoontjehet oudste meisje, 18 jaren oud, keerde in het brandende huis terug, doch moest, bedekt met brandwonden, halverwege terugkeeren door den rook en d«mp. Aan de achterzijde van het kleederenmagazijn, waar een open erf washadden de vlammen groote speelruimte en tastten zoowel het hotel Suisse aan de eene, als het magazijn Sohravendijk aan de andere zijde aanhoewol de windrichting was naar het hotel Suisse. Het kleedermagazijn stond aan de voorzijde in lichtelaaie. In het Hotel Suisse waren behalve de eigenaar met zyn gezin en bet personeel acht logésdie allen een goed heenkomen zochten, nadat zij gewekt waren door het werpen met harde voorwerpen op de ruiten door de bedienden van het daartegenover gelegen gebonw, de Karseboom. Vau het hotel ia de dakverdieping mtfc de twee daarónder liggende verdiepingen geheel vernield. Het koffiehuis en de restauratiezaal alsmede de verdie ping boven het koffiehuis leden geene brandschade. Bj den heer Sohravendijk zijn alle verdiepingen uitgebrand. Tegen 6 uur viel met donderend geweld de kap van bet hotel in de Kalverstraat en tegen 9 uur werden ge vaarlijk staande stakken muur van het kleerenmagazijn omvergehaald. Van dit percsel is niets blijven staan. Het Poolsoho koffiehuis was het toevluchtsoord van alle personen, die uit de percselen in de nabijheid gevlucht waren. De tegenover de brandende perceelea gelegen huizen, zijnde het kleedermagazijn de Tentoonstelling, de restauratie de Karseboom en het laarzenmagazjn van Dick, waar in eeDe bovenverdieping het schilderstuk Amor en Venus te zien is, zijn allen door de vlammen geblakerd, terwijl de ruiten door de hitte gesprongen zjn. In den Joop van den dag werden de nog staande muren, voor soaver zij gevaarlijk waren, omvergehaald. Het hotel Suisse is verzekerd voor f 150.300, de inboedel voor f 40000 aan de Amsterdamsebe beurs. Omtrent de oorzaak van den brand en by wien de brand ontstaan is zijn nog geen zekere beriehteu. 's GRAVEMI4GE, 10 Dec. TWEEDE KAMER, De beer Nieuwenbuis bleef volhouden dat de justitie was eene klassenjustitie en beriep zieb op de feiten, hij betoogde dat vermindering van eerbied voor het gezag aan de houding der justitie tegenover het volk was te wijten en bij gaf de verze kering, dat de sociaal-democraten niet zullen ophouden, voordat de macht van het recht zal zegevieren; hij blijft Geel kenschetsen aia een vrijheidsheld die recht op gratie heeft. Eens zal het de regeering spijten, dit na gelaten te hebben. De ministers van justitie en marine beloofden scher per toezicht op de visscberij en de territoriale wateren. Met 55 tegen 28 stemmen is de vermeerdering van ambtenaren bij de openbare ministeries bij de kanton gerechten verworpeD. Het gebeurde met deu vreemdeling te Hengeloo kwam ter sprake. De beer de Beaufort achtte de uiteenzet ting uit den inboedel in strijd met de vreemdelingenwet, de minister nietdie de gekeele zaak ar.n nalatigheid van den vreemdeling weet. «$ttgCZ0ttd£U ^tttfcKcu. Tegen aantijgingen geiijs die, welke de Nieuwe Noord' Hollander uit de Maasbode overnam, onder 't opschrift „gevolg van slechte lectuur", dient met band en tand te velde getrokken te worden. Oai het op zijn zachtst uit te drukkende geloovige bladen ontzien niets, als het geldt de vrije ontwikkeling te werpen met vuil. Als die jongeling van groeten huiz9 en adellijke geboorte merg in het been hersens in het hoofd en liefde in het hart had gehad hij zou werkelijk niet geworden zijn, wat hij nu word. En de Maasbode weet even goed ais ieder ander, dat men door het lezen van een werk alleenniet bedorven wordt. In het minst niet door het lezen van Multatuli's werken. Waar zijn geschriften aan te wijzendie zóó den wil richten op het schoone ware, reine, die de oogen openen voor de dwaasheid, niet van geloofmaar van het Godsgeloofdie den mensch de persoonlijkheid prediken maar dan alleen eerbied er voor hebben als de persoonlijkheid is ver kregen door arbeid en door onthouding Waar zijn ge schriften aan te wijzen die van zooveel scho.onheid edele gedachten en reinen zin weten te vertellen, a's de geschriften van Multatuli? Men kan gerust san den tijd de waardeering der werken van Multatnli overlaten. En 't bericht van de Maasbode is niet in etaat om dat te veranderen. Maar 't is gemeenom waar Multatnli den spot heeft gedreven en terecht, met mensche- lijde gekheden, hem ridikuul te willen maken tegen beter weten in. En van daar dit protest. 9 Dec. '89. Y.

Alkmaarsche Courant | 1889 | | pagina 3