No. 149*. Een en Negentigste Jaargang. 1889. ZONDAG 15 DECEMBER. BELGÏE. De commissie der conferentie tot wering van den slavenhandel zet haren arbeid voort. Het eerste hoofdstuk van het ontwerp, waarbij straften worden gestold op het drijven van dien handelheeft tot eene langdurige beraadslaging aanleiding gegeven, met do slotsom, dat eene voorloopige verstandhouding bereikt is. Met het onderzoek der andero artikelen van het ontwerp werd een aanvang gemaakt, maar het kon niet ten einde worden gebracht, omdat vele gevolmachtigden nog niet van de noodige volmacht voorzien waren. DUITSGHLAND Bj de te Berlijn gehouden herstemmingen voor leden van den gemeenteraad hebben de sociaal-democraten drie vau de vier open plaatsen veroverd. In bet geheel hebben zij bij deze verkiezing 7 plaatsen gewonnenzij bezetten thans elf plaatsen. FRANKRIJK, De hooge raad voor handel en nij verheid hield den 11 eene zitting. De minister-president, de heer Tirard zeide dat de regeeriDg gehoor ge vende aan de wenacben van de talr jke belangstellenden, den raad verzocht eene lijst te maken van de vragen welke aan de kamera van koophandel omtrent de han delsverdragen gesteld zouden worden. COSTENRIJK-HONGARIJE. De beer Kole- ZWITSERLAND. De politie te Genève heeft den overste van bet Leger des Heils Ciibborn in hech tenis genomen omdat hij ondanks zijne verbanning in de stad was gekomen. EGYPTE. De regeering heeft besloten allo heeren diensten af te schaften. De nieuwe kosten, daardoor van de schatkist gevergd, zullen bestreden worden door eene nieuwe grondbelasting. BiiViisisfaab. ST AT EN -GEN ER A AL. Tweede Kamer. ALKMAARSCHE COURANT GEVONDEN VOORWERPEN. Aan het Commissariaat van Politie zijn voor de rechtheb benden terusr te bekomeneen oorhanger, gemonteerd met goudeen dames-shawleen nikkelkettingeen opzet van een handwagen een paar schaatsen; een dasje en drie zakdoeken een zwarte handschoeneen r. c. gebedenboekjeeen gouden medaljon aan koperen ketting; een grijze meisjeshoed; een gouden ring met rooden steen;een defecte portemonn&ie, waarin eenige guldens; een haren oorbel met gouden haakje; een gouden stukje van een oorhanger; een zak aardappelen. Te Antwerpen mjn 32 geniesoldaten cn 3 officieren door griep aangetast. De Landraad van Gelsenkirohen heeft openlijk bekend gemaaktdat hij bereid is aan mijnwerkers buiten werk dadelijk werk fe verechaifen in de mijnen van het district. Te Berlijn beeft de griep groote uitbreiding gekregen. Vele bladen stellen voor, de kerstvacactie al vrst te laten beginnen. ENGELAND. De werkstaking der gasatokers vsn de Soutb Metropolitan Company heeft dea 12 des namiddags te 2 uur een aanvang genomen. De direc teuren verklaren dat zij genoeg mannen hebbon om de werkstakers te vervangen. Zij hebben alle voorzorgen genomen om te belettendat de arbeiders door de werkstakers bemoeilijkt worden. Do groepen der we k- etakers, die by de gasfabrieken den 13 poet gevat hadden om de werklieden op te wachten die door de besturen waren aangenomen, hebben z eh teruggetrokken, teen zij de groote machtsontwikkeling der politie zagen. Ten gevolge vau eene des namiddags op Mansion House gehouden bijeenkomst tnsschen de vertegenwoor digers dor steonkolenhandelaars en die der kolendragers zal eene algemeens werkstaking van laatstgenoemden vermeden worden. Evenwel zullen zij niet voor de gas fabriek werken zooiang de eischen der gasatokers niet zijn ingewilligd. De beer Pouyier Quertier wees er op, dat, in strijd met de daarover verspreide meeningvoor Frankrjk voordeelen voortvloeiden uit artikel 11 van het verdrag van Frankfort. Door dat artikel was n.l. verhoed, dat in het centrum vnn Europa een tolverbond tot stand kwam, waarvan Frankrijk zou zijn uitgesloten. man Tisza heeft den 11 in de kamer van afgevaardig den verklaard dat hij de noodzakelijkheid iczeg van de herziening der wet op het burgerrecht, en dat eene wetsvoordracht van die strekking zon worden ingediend. RUSLAND. Het Dagblad van St. Petersburg be spreekt de toelating van de bulgaarsche leening op de efiectenlijet der Weener beur3 en de voor deze leening gegeven waarborgen. Het betoogt, dat prins Ferdinand van Saksen-Coburg en de bulgaarsche regearing caar goedvinden beschikken over de nationale goederen. Ondanks den wederrecbterlijkea toestand, waarin zij zich bevindt, beschikt de bulgaarsche regeoring over de geldelijke hulpbronnen fles lands, met verkrachting van het recht en zonder te letten op vroegere, sedert jaren Diet vervulde verplichtingen. Het acht zich verpücnt te wijzen op deze iu bet oog springende overtreding van het berlijnsehe verdaag. Zij heeft tegelijkertijd aan de fransche regeeriDg doen weten dat zij ook tot afschaffing der heerendienstea geneigd ia zonder nieuwe belasting van dea grond indien Frankrijk zijne goedkeuring hecht aan de con versie aangezien er in dat geval genoeg gelden vrij zouden komen. Daar de afschaffing der heerendiensten eene groote weldaad voor de landbouwende bevolking zal zijn, hoopt men, dat Frankrijk het verzoek zal inwilligen. Majoor Wiszmann is ziek tengevolge van eene astbma- tische aandoening. Emin-pacha blijft vooruitgaan. Vervolg van de algemeene beraadslagingen over de Staatsbegrooting voor 1890. Zitting van den 11. De heer de Vries betuigde zijnen dank voor de aanvan kelijke toezeggingen met betrekking tot het belastingstelsel maar wees er op," hoe vooral de kleine grondeigenaren gedrukt zullen worden door verhooging van de grondbelasting. Te hunnen behoeve wenschte bij. gelijk bij de personeele belasting, zekere remissie bij den aanslag der huurwaarde. Hij onder steunde het betoog van den heer van Kempen omtrent de be scherming van den nationalen arbeid en wenschte den invoer van gefabriceerde goederen van verwerkte producten zwaarder te belasten. De heer Gleichmau besprak den toestand van 'a lands geldmiddelen. Met dankbaarheid mocht er op gewezen wordendat de gewone dienst thans sloot Bij hoogere lasten gingen de middelen vooruit. O a. de registratierechten, waarvan herziening wenschelijk is. De tegenwoordige minister van financiën schetste echter als lid der Kamer den toestand der geldmiddelen als onhoudbi&r en verlangde herstel van grieven, op straffe van bestrijding van de rsgeering. Allerlei hervor mingen werden verlangd en later toegezegd maar voorshands is er niets te wachten. Dat de herziening der grondbelasting, die voorop gesteld wordt, in dit zittingjaar tot stand komt, acht hij onmogelijk. Het door den minister ingenomen stand punt is zeer te betreurenzoodoende zal hij die nochthans in zoo gunstige omstandigheden verkeertzich eigenlijk tot belleeren bepalen. Verder besprak hij de benoemingen. Hij meende, dat de regeering katholieken voortrok en vroeg daarom, of bij de benoemingen wel altijd gelet werd op bekwaamheid en anciënniteit. De heer E a b i u s verdedigde de anti-revol. partij op het belasting-vraagstuk, Deze had medegewerkt tot de zegelbelas ting op effecten. Daarentegen stemden vele liberalen tegen de uitbreiding van het successierecht, terwijl vele anti-revol. zich daarvoor verklaarden, behoudens de uitbreiding in de rechte linie. De beginselen van dezen minister zijn bekend en zijne gedragslijn komt overeen met het program van actie. Hij had zich steed3 verklaard tegen eene progressieve inkomstenbelasting. Gelijkmaking van den belastingdruk is niet identiek met zulk eene belasting. De minister heelt meer het oog op indirecte belastingen en de verhooging van de invoerrechten. Alles kan echter niet tegelijk geschieden. Herziening van de personeele belasting kan niet dadelijk geschieden; eerst zal, gelijk de heer Gleichman zeide, de grondbelasting veel bespreking vorderen. Deze jeugdige krachtige minister zal in staat zijn die bezwaren te overkomen, als de liberale partij weer niet tegelijkertijd wetsontwerpen verlangt en de behandeling vertraagt. Het is gemakkelijk wetsontwerpen in te dienen, maar zij moeten be hoorlijk zijn bewerkt. Wat het geldelijk wanbeheer der liberalen betreft, die klachten betreffen altijd het beheer in de gemeenten en daarom moet de voorziening in den nood der gemeenten vooropgaan. En wat den welstand der anti revol. betreft, de heer Kerdijk zie eerst hoe het in den kring zijner vrienden gelegen is, b.v. met de zaak der inkomstenbelasting, alvorens die informatie in te stellen. De heer Schaepman wees, ten aanzien van het militaire vraagstuk, op de stellige verklaring der regeering, over welke voorstellen ieder eerlang zal kunnen beslissen. Maar de zaak is van grooten omvang; zulke wetsontwerpen moeten degelijk bewerkt zijn. Hij zal overigeus gaarne den strijd op militair gebied aanvaarden. Wat de bescherming van de nationale nijverheid betreft, de kwestie van freetrade liet hij rusten. Maar de bescherming van den nationalen arbeid is niet enkel te vinden in beschermende rechten; deze kunnen slechts een noodmiddel zijn de nationale nijverheid kan langs anderen weg beter beschermd worden. Men denke er aan, dat de oorlogsrechten vooral ook uit oeconomisehe oorzaken ontstaan; en men vergete niet, dat als wij beschermende rechten heffen, in de eerste plaats in onze koloniën, geen enkele Staat meer belang zal hebben bij de vraag in wiens handen de koloniën zijn. Wij oefenen een grooten invloed uit door onze handels- beteekenis op de koloniale wereldmarkt. Hij gaf den beer van Houten te kennen, dat, wilde deze den staatkundigen schoolstrijd voortzetten, de rechterzijde thans wist wat haar plicht was. Hij beproeve maar niet, telkens eene wig te slaan tusschen de katholieken en anti-revolutionairen. Als het waar ware, dat de katholieken thans bij benoemingen bevoorrecht worden, dan zou dit te verklaren zijn uit hunne vroegere achterstelling. De heer H e 1 d t was tegen bescherming, omdat men den nationalen arbeid niet helpt als men begint met de producten duurder te maken. Maar wel is het geoorloofd zooveel mogelijk groote werken aan landgenooten te gunnen. V oorts acht hij afschaffing of wijziging van de patentbelasting aanbevelenswaardig. De zitting van den 13 leverde na het reeds vermelde niet veel bijzonders op. De heer Levijssohn Norman besprak nog de Atjeh-staatkunde en de heer V i r u 1 y toonde aan, dat op de begrooting van marine 2 ton meer wordt uitgetrokken, welke de begrooting van koloniën teruggeeft, dan aan indische marine-behoeften wordt besteed. De minister van bin- nenl. zaken verklaarde, bij de uitvoering der onderwijswet er naar te zullen streven het volksonderwijs zooveel mogelijk te bevorderen. Wat de benoemingen aangaat, de regeering let daarbij steeds op de geschiktheidniet het eerst op de belij denis. In sommige gevallen, zooals bij de benoeming van theo logische hoogleeraren en bij benoemingen van notarissen, moet men wel eeus letten op de godsdienstige gezindheid der per sonen, in zoover zij nuttig voor zichzelven en voor het ambt moeten werkzaam zijn. Maar overigens wordt bij alle benoe mingen de meeste onpartijdigheid betracht. Bij de rechterlijke colleges, b. v. te 's Hertogenbosch, Amsterdam en 's-Graven- hage zijn katholieken door protestanten vervangen. De minister van financiën verzekerde uitdrukkelijk, dat onder de tegenwoordige omstandigheden van de regeeriug geen voorstel tot helling van graanrechten te wachten was, maar wellicht veranderden de omstandigheden en stemde het rapport der L-ui d bouw commissie tot andere inzichten. Een wetsontwerp op den suikeraccijns wacht op de beslissing in Engeland. De regeling der gemeente-belastingen zal spoedig volgen na de herziening der grondbelastingwelke spoedig aan de orde moet komen. Den 13 heeft de minister van binnenlandsche zaken op eene vraag van den heer van Kerkwijk geantwoord, dat het kon. besluit betreffende de leges, geheven ter provin ciale griffiën, den langsten tijd geleefd heeft. Zoodra de kan selarijleges afgeschaft zijnvolgen deze leges van zelve en op eene aanmerking van den heer Veegeus, die aandrong op gelijkmatige toepassing van art. 2 alinea 3 der drankwet, zijnde de machtiging tot het verleenen van vergunning boven het wettelijk maximumdat de ongelijkheid dier toepassingen niet zoo groot was als men deed voorkomen. Hij is echter bereid tot afzonderlijke wijziging der drankwet door in de wet enkele algemeene regelen te stellen en verder de machtiging bij den Koning over te brengen. Een na art. 54 door den heer Domela Nieuwenhuis gedaan voorstelom een memoriepost uit te trekken voor de oprichting van een centraal statistisch bureau, werd door den minister en den heer van Houten bestreden en verdedigd door de heeren Kerdijk en Borgesius. De meerderheid der com missie van rapporteurs ontraadde de aanneming. Het werd verworpen met 53 tegen 19 stemmen. Wordt vervolgd). Den 8 gaf de rederijkerskamer „de Zwaan" te Veenhuizeagem. Heer Hugowaard, een openbare voorstelling ten behoeve van hen die door de jongste overatrooining van den polder Mijzen sebade geleden hebben. Na aftrek van de noodzakelijke kosten bracht deze voorstelling voor bovengenoemd doel f 41.55 op. Den 12 is door hoofdingelanden van den polder Zeevang tot secretaris benoemd de beer A. N. T. Te9Ugs te Edam. Den 13 des morgana half elf is te Hoorn brand uitgebroken by don groentenhandelaar Dapper in de Gouw. Het perceel was binnen korten tijd uitgebrand, terwijl de belendende perceelen waterschade bekwamen. Het kerkgebouw der ned. berv. gemeente te St. Pankras zal voortaan 's winters vóór den aanvang der godsdienstoefeningen verwarmd worden. Te Utrecht is tot wathouder benoemd de heer mr. J. J. Uytwerf Sterling die de benoeming aange nomen beeft. De heer K. Poeze vau Oudkarspol, door den gemeenteraad van Haringearspel benoemd tot onder wijzer aan de school te Waarland, is bereids in functie getreden. Beroepen bij ned, geref. kerk te BrOOk Op Langendijk de neer J, Lrnghout te Haarlem. Don 12 is bij enkele inschrijving door het prov. bestuur vau Noordholland aanbesteed het driejarig on derhond der Rijkszeewerken op het eiland Y/iering0n, gernamd op f 7200 per jaar. Laagste inschrijver de heer A. Viseer te Haarlem, voor f 6900 per jaar. Den 12 is door trein 117 der Holl. Spoorweg maatschappij de werkman W. H. te Bloemendaal tos- sehen Haarlem en Zandpoort overreden. Hij was onmiddellijk dood. De olficier van gezondheid 2 kl,, de heer J. Rent meester, van het 6 regiment infanteriewordt met in gang van 1 Januari a.s. verplaatst naar Hoorn, waar hg als chet van den geneeskundigen dienst zal optreden. Men schrijft ons uit Oterleok Den 12 gaf de dezen zomer opgerichte rederijkers kamer Eensgezindheid hare eerste uitvoering in het lokaal van den heer Langereis alhier. Daar de jeug dige leden voor het eerst de planken zouden betreden, kon men van hen nog niet veel verwachten. De heer ds. Boouacker opende de vergadering mot een toepasse lijk woord en verzocht het publiek zacht te zijn in het beoordealon van het spel en hooptedat de eerste pogingen der vereenigingom een gezelligen aange- namen avond te gevenmochten gelukken. Nnde uitvoering slaagde uitstekend. Men kon bemerken, dat elk lid zyn uiterste best had gedaan en dat ieder op zijne wijze de rollen zoo terug wist te geven dat de toehoorders boven verwachting werden voldaan en open lijk lieten betuigendat deze eerste vrucht van de Kamer uitstekend gesmaakt had. Wanneer het der Kamer nimmer aan stnun ontbreektzoowel fiuantieel als door een ruime opkomst der kunstlievende leden dan zal zijdaardoor aangemoedigd, met opgewektheid voorwaarts gaan op de moeielyke baan der tooneel- speelkunst, want sij beschikt na reeds over zeer goede krachten om die knnst met succes te beoefenen. De nette Stariug'S Almanak voor 1890 is weder bij den uitgever W. E. J. Tjeeck Willink te Zwolle verscheneu. Ziet men een inhood in dan bevat ook deze jaargang een schat van nuttige ja noodzakelijke gegevens voor den vakman in het bijzonder. Behalve da gewone opgaven die iedere almanak biedtvindt men er o. a. in aangegevende maandelijks in het landbouwbedrijf te verrichten arbeid verschijnselen in de dierenwereldbeschermde diersoorten nieuwe mid delen tegen stink- en stuifbrand het bepalen van den ouderdom der paarden naar bet gebitde behandeliag van den stalmest op de mestvaaltde middelen tot melkonderzoekliet tarief voor onderzoekingen aan 's Rijks proefstations bet voederen van het vee de beste middelen van bemesting enz. enz. Wij geven deze greep uit den belangwekkenden inbond om den lezer zelf te doen oordeelen. Den beginnendon boer zal bet een onmisbare gidsden man van ervaring eene zeer op prijs gestelde handleiding zijn. Bij den uitgever H. D. Tjeenk Willink, te Haarlem verscheen de tweede druk van de gewijzigde wet tot regeling van bet lager onderwijs, ter vergelijking naast die van 17 Augustus 1878 gesteld. De duidelijke druk werkt mede, om den gebruiker een dadelijk inzicht te geven in de wijzigingen die bedoelde wet onlangs ondergaan heeft en die reeds 1 Januari a.s. in wer king treden.

Alkmaarsche Courant | 1889 | | pagina 5