332ste Staatsloterij. No. 8747 5000; No. 7779 1000; Nos. 6811,16598 200 Nos. 890, 4030, 4338, 19380 en 20532 f 100. Nr. 2501 25000; Nr. 12013 1500; Nr. 2452 1000; Ns. 2770 en 15026 400; Ns. 2619 200; Ns. 2696, 5705, 17160 en 20738 100. ffigliggYattgc&g 's GRAVENIIAGE, 17 Dec. EEKSTE KAMEB. Consignatiekas. Wonder kuil. &tad0~]5eri$titcn. Commissaris des Konlngs in Friesland uit eigen boofde en zonder kennis van zaken had voorgeschreven, dat doleerend moest ingevuld worden door hen, die niet meer tot de Synodale Kerk behooren. De minister erkende, dat men thans strikt genomen niet meer alles onder hervormd kerkgenootschap kan bren gen. Hij had dan ook de autoriteiten reeds aangeschrevendat het de bedoeling was te leeren kennen alle onderdeden van het herv. kerkgenootschap De heer D o n n e r dankte voor het verkregen antwoord. Bij art. 79 wenschte de heer V e e g e n s stelselmatige ver hooging van de tractementen der districts-veeart-en die allen meerdere werkzaamheden hebben gekregen en met toekenning van toelagen aan enkelen. De heer Visser van Hazerswoude wilde strengo afmaking van door de besmettelijke vlekziekte aangetaste varkens, nog voordat het bestaan der ziekte officieel geconstateerd was, De heer C. Brantsen klaagde over onvoldoende regee- ringsmaatregelen tegen overplaatsing van door de besmettelijke vlekziekte aangetaste varkens. Het onderzoek naar de kiem der ziekte worde voortgezet en iumiddels de verbranding gestaakt. De heer W. Cremers ondersteunde het denkbeeld van den heer Veegens. De heer Zaayer achtte, in strijd met den heer Brantsen, verder onderzoek naar de kiemen onnoodig. Pasteur's onder nemingen hebben voor zeker uitgemaakt, dat het een bacterie ziekte is. Juist verbranding is het eenige middel om de kiemen te dooden. Hij dringt aan dat de regeering de ambtenaren aanschrijve zich te houden aan het wijzigingsbesluit. Nadere wijziging ware niet ongewenscht; ontduiking der aangifte komt veel voor en aan ontsmettingsmiddelen wordt te min de hand gehouden. Voorts dringt hij aan, om van Rijkswege op groote schaal proefnemingen te laten doen in verschillende streken. De minister erkendedat de voorgestelde verhooging van traktementen het minimum is. Wat de vlekziekte betreft de voorgestelde maatregelen tot bestrijding zijn tot dusver niet afdoende gebleken Inenting geeft hier goede, daar minder goede uitkomsten. De regeering acht afmaking van verdachte var kens niet wel mogelijk, daar het ziekteproces in zeer korten tijd afloopt. Afmaking zou veel kosten en weinig baten. Ontsmet ting en keuring van vee ware nog het best; daaromtrent zal bij de deskundigen raadplegendie het lang niet eens zijn. Den 14 besprak de beer L o h m a n, wijzende op het gevaar van subversieve stellingenzooals prof. Hamaker ontwikkelde de gelijkstelling van het bijzonder hooger onderwijs, wat het jus promovendi aangaat, met de Rijks hoogere burgerscholen. Er moesten niet meer voorrechten wirden toegekend aan de Rijks-universiteiten dan aan pirticuliere. Het beginsel van vol komen vrijheid, bij de wet op het hooger onderwijs aangenomen, moest consequent gevolgd worden. De heer Heemskerk is van gevoelen, dat het stelsel der neutraliteit by bet hooger onderwijs niet tos te passen isomdat ieder hoogleeraar et zijne bepaalde begrippen komt. Daardoor ontstaat, zoowel bij het onderrichten als bij het examinceren, een onzuivere toestand, die moet opbonden. Theologische faculteiten van staatswege zijn slechts kweekplaatsen van onzuivere kerkelijke wetenschap; opheffing der theologische faculteiten zou trouwens die moeielijk- heid niet geheel wegnemen. De heer van Houten kon in de stellingen van prof. Hamaker geen bezwaar vinden. De heer Lohman zelf zal wei altijd te rade willen gaan met de telkens veranderende behoef ten en inzichten der maatschappij. Wat het jus promovendi betreft, hij zou kunnen aanne men, dat men kwam tot afschaffing van alle doctorale graden, omdat deze geen waarborg geven voor werkeijjke kunde en geschiktheid. Ma r dat aannemende, moet men ditzelfde recht ook niet verlangen voor de Vrije Universiteit. De heer Lieftinck ziet het gevaar voor de maatschappij juist hierin, dat men de vrije ontwikkeling wil tegengaan. Hoe meer vrijheid in verschillend opzicht, des te beter voor het algemeen. En dan zal ook op deu duur het recht veilig wezen. Uit het door de heeren Lohman en Heemskerk gezegde maakte hij op, dat men nu van het hooger onderwijs wil maken, wat men van het lager onderwijs heeft gemaakt. Eerst de geheel vrye Universiteit, dm de rechtsgelijkheid en dan het subsidie Vooral heeft hem getroffen de toon van den heer Heemskerk tegenover andersdenkenden, waar deze op 11 en 16 Nov. 1874 in de debating-club te Leiden, onder gehoor van prof. Buys, stellingen heeft verkondigd, ten bewijze dat de tegenwoordige Calvinistische beweging, door dr. Kuyper geleid, gevaarlijk is voor den Nederl. Staat. Laatstgenoemde opmerking gaf den heer Heemskerk aanlei ding tot de verklaring, dat hij reeds vroeger verklaard en erkend had in 1874 gedwaald te hebben, daartoe gedreven door de diepe roerselen van zijn hart, waarop de heer Lieftinck ant woordde dat hij den heer Heemskerk alleen had willen op merken dat men op bescheidener toon moest spreken over andersdenkenden. Wie weet, of over 14 jaar niet andermaal de diepste roerselen van zijn hart hem van zijne tegenwoordige overtuiging doen terugkomen. Het antwoord des ministers werd reeds gemeld, In den verderen loop der beraadslaging over het hooger o n d e r w ij s verklaarde de minister, dat de schuld der vertra ging van den bouw eener nieuwe Akademie te Utrecht, niet bij hemmaar in Utrecht lag. Bij het middelbaar onderwijs antwoordde hij aan den heer Heldt, die milde toepassing vroeg van het beginsel van kostelooze toelating van leerlingen op de hoogere burger scholen dat deze zaak eerst tegen den volgenden cursus gere geld kon worden om de daartegen gerezen moeielijkbeden. Verder verklaarde hij over te hellen tot het denkbeeld van geldelijken steun aan lagere ambachtsscholen. Een door den heer Roëll voorgesteld amendementom de voorgedragen verhooging der traktementen van de rijksarchiva rissen, die tien jaren dienst hebben, niet toe te staan, en daartoe den post met/" 1400 te verlagen, werd aangenomen met 37 tegen 24 stemmen. Den 16 werd met 48 tegen 20 stemmen verworpen een amendement Lieftinck tot schrapping van de herstelling van het slot Teijlingen en met 56 tegen 24 stemmen een amende ment E1 a b i u s om t 15000 te schrappen voor een nieuw ge bouw voor de oefenschool der normaalschool voor teekenon derwijzers en leeraren te Amsterdam na verdediging van den post door den minister en de heeren Zaayer en van der Loeff, Daarna werd de begrooting zonder stemming aangenomen. De beraadslaging over het hoofdstuk Marine ving aan en werd des avonds voortgezet. Op deze beraadslaging wordt terug gekomen. PLAATSELIJKE BELASTINGEN. Bij het afdeelings-onderzoek der vijf wetsontwerpen, tot afwijking van de regels der gemeentewet omtrent plaatselijke belastingen ten behoeve van de gemeenten Vlissingen EdamHoornPurmerend en Alkmaar vond vrij algemeen instemming de klacht, dat deze ontwerpen, welke met 1°. Januari 1890 in werking moeten treden en waarvan de onmisbaarheid reeds vóór 3 jaren vaststond, eerst op 2 De cember ingediend waren. De opmerking van enkele ledendat aanneming dezer wets ontwerpen wenschelijk wis, nu het vooruitzicht bestond, dat binnen een niet te lang tijdsverloop de regeering een voorstel tot wijziging der gemeentewet zou indienenwerdvoor het geval dat werkelijk die verwachting grond had beaamdwat het voorloopig in stand houden van de uitzondering op de ge meentewet betrof, onder het voorbehoud nochtans, dat dit vooruitzicht in het minst niet van invloed behoefde te zijn op het bedrag dier rechtenwaarvan de heffing met vrijstelling van art. 254 der gemeentewet bij goedkeuring dezer ontwerpen mogelijk gemaakt werd. De wensch werd geuitdat ten aanzien van Vlissingen blijk zou worden gegeven van het streven in de richting tot het geleidelijk en zoo spoedig mogelijk doen verdwijnen der afwij kingen. Men meendedat zonder bezwaar de heffing op het gemaal met ten minste 10 pet. kon worden verminderd en van f 1 op f 0,90 terug gebracht. Ten aanzien van de gemeenten Edam, Hoorn, Purme rend en Alkmaar werd het betreurd, dat de bij de memorie van toelichting gevoegde bijlage een zeer onvolledig beeld geeft van den geldelijken druk dier gemeenten. Tegenover hen, die het niet wenschelijk achtten het maximum-bedrag der heffing van de wik- en weegloonen te verlagenwerd verwezen naar de daarover in 1886 reeds gevoerde beraadslaging en vele leden drukten dan ook de verwachting uit, dat de minister in de herinnering van het toen gebeurde aanleiding mocht vinden zijn voorstel te wijzigen. De aandacht werd voorts gevestigd op den aanzienlijken vooruitgang, welken de opbrengst der wik- en weegloonen in de laatste jaren had ondergaan. Nog werd opgemerkt, dat alleen de geldmiddelen der ge meente Edam konden geacht worden in niet gunstigen staat te verkeeren en dat Alkmaar, Hoorn en Purmerend allerminst tot de noodlijdende gemeenten gerekend mogen worden. Men schrijft on3 uit Koedijk: Zondagavond gaf do rederijkerskamer „de Boos" hare eerste uitvoering in dezen winter. Jaren lang ik meen zelfs van tweeëntwintig jaar poogde deze ver eniging onzon ingezetenen op den tweeden Kerstavond genot te verschaffen. Maar ook zij moest de laatste jaren ondervinden, dat de ond-nederlandscbe leus: „Eendracht maikt macht" tot het verleden begint te behooren. Een jo"ger zusje misschien is het we! een dochtertje „het Bozeknopje" genaamd (men be merkt dat de zeewind bier den rozen niet bindert) speelde reeds eenige jaren ook op deaselfden avond. Om na geene stremming in de passage te doen ontstaan, of om ons dubbel te doen genieten we konden toch bezwaarlijk beide uitvoeringen bezoeken is het beter geoordeelddat gelijktijdig spelen te doen ophouden. Vandaar dat „de Boos" reeds nu eene uitvoering gaf. Niettegenstaande deze vervroeging werden de beide stukken: „Dc Voddenraper van Para's''en „de Groenianen" als naar gewoonte goed gespeeld. Ook het slotnummer „het bal" boeide veie bezoekers en maakte misschien plakker?. De opkomst wa3 goodmaar vroeger was inen bet nog beter gewoon. Wegens het vroeger op treden der Kamer waren de spaarpotten seker nog niet voldoende gevaid 1 De gemeenteraad van Vseudam heeft besloten tot invoering eener progressieve inkomsten-belas.ing, met opklimming van 0,001, met vrijstelling van het inkomen beneden de ƒ400,-— De Vereeniging „de Harmonie" te Groningen geeft eene 4 pet. geldleening, groot 180.000, tegen 98 pet. uit. Inschrijving op den 19 en 20. Den 19 wordt door de leden der rechterzijde in de Tweede Kamer aan de drie uit haar midden be noemde leden der commissie van voorbereiding voor de onderwijswet een feestmaal aangeboden. In de vergadering van „Nat. on Genoegen" te Uitgeest, trad ditmaal als spreker op de heer A. van Nienes, die met een paar geestige schetsjes uit „De boertige reis door Europa" van Fokke Simonsz zijne toehoorders op aangename wijze bezig hieic. Na de pauze gaven mej. A, van Nienes en de beer C, A. Breedt Bruijn, op piano en viool twee muzikale bijdragen, die met groota ingenomenheid werden aangehoord. Daarna las de heer J. Teer een komisch stukje van F. A. Buis, getiteld „Nathan terwijl de heer C. A. Breeat Bruijn besloot met 2 komische bijdragen „Een drukke avond" van Gerard Keiler en „Veel liever" door Levie, Boide sprekers werden met luid appl&ui beloond. De Standaard heeft dezer dagen aan de aati-re- volutionairen den raad gegeven, geene subsidie voor eene bijzondere school aan te vragoD, wanneer deze in goeden doen verkeert, en van de wet dus alleen ge bruik te maken voor noodlijdende scholen de Maas bode daarentegen raadt aanalles te nemen wat men krijgen kan en als men geld te veel heeft, het te schenken aan minder bevoorrechte scholen. Het ziet geen enkele reden, waarom den Staat het met zooveel moeite verworven subsidie geheel of gedeelteijk ge schonken zou worden. De anti-revolutionairen behoeven daarom dat voorbeeld niet te solgen: niemand belet hen, tegenover den Staat graad seigneur te spelen. De Eerste Kamer, die don 1G weder bijeenkwam, heeft tot commies-griffier benoemd den heer mr. H. Zillesen, thans commies-griffier van de Tweede Kamer, met 25 van de 42 stemmen. Mr. van Doorn bekwam 13 stemmen. De behandeling van het wetsontwerp tot instelling eener consignatiekas ving aan; het werd be streden door de heeren Kappeyne van de Coppello, van Lier, Vening Meinesz en Vlielander Hein en tot zekere hoogte verdedigd door den heer Pijnappel. Den 17 wordt de behandeling voortgezet. Ds. K. de Lanoy, predikant bij de Vereenigde doopsgezinde gemeente te Haarlem, heeft wegens gezondheidsredenen emeritaat verzocht. Te Amsterdam wordt den 18 weder een be gin gemaakt met het kosteloos verschaften van brood en koffie aan behoeftigen op dezelfde wijze als vroeger geschied is. Te Oostzaaa is een fanfarecorps opgericht bestaande uit 24 leden, door den heer A. C. Provily muziekonderwijzer te Purmerend en organist der herv. gemeente te Oostzaan. Te Haarlem, is aanbesteed het bouwen eener villa in het Florapark voor den heer mr. G. C. Ever wijn Lange. Van de 33 inschrijvers was de heer D. A. Braakenburg voor 35353 de laagste. De heer W. F. G. Derx te Haarlem heeftom gezondheidsredenen ontslag genomen als iid van den raad. Te Spijkerboor zijn 3 personen, die door het js zakten, slechts met moeite gered. In de Beemster is een timmerman, G. B. uit Rijp, van het dak eener boerenplaats gevallen. Hij weril zwaar gekwetst naar zijne womng overgebracht. Het hoofdbestuur der friesche maatschappij van landbouw heelt mét ulgemeene stemmen besloten, een adres te richten aan de Tweede Kamer, inhoudende een met redenen omkleed verzoek, om bet wetsontwerp van den heer Bablmann tot het hcfien van invoer rechten op granen niet aan te nemen. Een door de dames Valeton en Wesselink te Utrecht den 30 Mei dezes jaars in het openbaar geuit denk beeld van eene reisbelasting. namelijk, dat ieder persoon, die op reis ging, iets zou afzonderen om eenige minderge- goeden in den zomer de buitenlucht te doen genieten heeft tot uitkomst gehad, dut ƒ800 ontvangen werden, waarvoor 22 personen, 14 uit Utrecht, 7 uit Amster dam en 1 uit Abcoude, eenigen tijd naar buiten ge weest zijn, allen met gunstig gevolg. Van de 167 sollicitanten naar de betrekking van hoofd der Noorderschool te WOrmcrVÖCr naman den 14 1.32 deel aan het vergelijkend examen. - In tegenstelling met vorige winters wordt thans te Kolborn weinig armoede geleden. Arbeiders, zonder werk, kunnen aan de demping van het kanaal (door de nieuw gebouwde sluis te Aartswoud thans nutteloos geworden)werk verkrijgen tegen ongeveer 80 cents daags. De aardappelenoogst geeft bovendien ade reden tot tevredenheid. 3e klasse, le lijst, 16 Dec. 3e klasse, 2e lijst, 17 Dec. De wet op de instelling van een consignatiekas werd met 40 tegen 2 stemmen verworpen. TWEEDE KAMEB. De minister van waterstaat heeft aan de Kamer medegedeeld, niet te ontraden da aanneming van het voorstel van den heer Keekers tot afschaffing van het verbod om te visschen met de wonderkuil. Die aanne ming prejudicieert echter niet op latere voorstellen tot billijke en doeltreffende regeling van het Zuiderzee- vraagstuk. De marine-bogrooting werd aangenomen met 68 te gen 21 stemmen. De minister nam de gelden voor een torpedobootjager terug en de Kamer weigerde vermeer dering van het aantal zee-luitenante. De begrooting der nationale schuld werd goedgekeurd. Bij hoofdstuk financiën gispte de heer Domela Nieuwenhuis scherp het stilzitten van den minister in zake belasting hervorming w.ardoor ontevredenheid ontstaat ten voordeele van de socialistische partij. In hoofdzaak verlangt hij algemeene inkomstenbelasting en successie belasting. Zijne afkeurende motio werd door de liberale woordvoerders om der gevolgen wille, afgewezen. Morgen voortzetting. - Eene ruime introductie, door Alkmaar's Natuur- en Letterkundig genootschap Solus UCfOQ satis sapit gemakkelijk opengesteld, had de zaal Diligenua wel gevuld, toen de heer H. O. van Woerden, van Arnhem, over de fotografie van den sterrenhemel sprak en met vele schoona lichtbeelden ophelderde. Ook Alkmaar werd zoo in de gelegenheid gesteld om het streven der natuurwetenschap te waardeeren, als zij vroeger ontbrekende middelen aangeeft, om de wonderen der sohepping meer en meer te ontsluieren. Sedert de heer dr. Kaiser, met eene dissertatie over de fotografie van den sterrenhemel te Leiden promoveerde, was de zaak niet geheel nieuw meermaar ook vorderingen duarin verdienen te worden opgemerkt. De openbare les, door de leerlingen der StCdO lijke Muziekschoolonder leiding van den heer J. M. Otto, alhier, den 16 gegeven, in het lokaal Har monie, mocht zich in zeer groote belangstelling verheu gen die deze jaarljks terugkeerende uitvoering dan ook ditmaal weder in allen deele verdiende, wat te meer waardeering insluit voor den arbeid van den heer Otto, waaneer men in het oog houdt, met welke jeugdige krachten de uitvoering gegeven wordt. In eene algemeene vergadering van de afdeeling Alkmaar der Nederlands che Maatschappij van tuinbouw en plantkunde, den 16 in een lokaal van den heer J. J. Tesselaar gehouden, trad als spreker op de heer H. Witte, hortulanus van 's rijks academie-tuin te Leiden. De kleur van bet blad gaf spreker gelegenheid tot eene keurige improvisatie, die zich in de eerste plaats door groote soberheid onder scheidde, en door een streven naar bevattelijkheid, die ook den niet wetenschappelijk ontwikkelde met groot genoegen naar hem luisteren deed. Op grond van de samenstelling van het blad, die hij, mede door middel van eene duidelijke teekening, zijnen vrij talrijken hoor ders begrijpelijk maakte, toonde hij aan, welk een be langrijke rol het blad speelt bij de voeding der plant, hoe de verschillende kleuren en talloos wisselende tinten der bladen ontstaan en zicb verklaren laten, hoe in de tropen de plantenwereld vaak in schitterende kleuren pracht de bloemen naar de kroon steekt, boe ook in ons land, zij er hier ook al niet veel oorspronkelijks op het gebied van gekleurd-en bontbladerige planten, door invoering vooral uit Japan, tegenwoordig eene eindelooze reeks variëteiten daarvan voorhanden zijn en zeer groofe geldelijke voordee en voor vele kweekers afgeworpen hebben. Eene uitgebreide verzameling bladen, door spre ker met zicb genomen, die hij aan het einde zijner warm toegejuichte rede ter beschikïing der toehoorders stelde, helderde hot gesprokene op. De voorzitter der af'deeling, de heer J. v. Leeuwen Az.,

Alkmaarsche Courant | 1889 | | pagina 3