Tweeds Kamer, Plaatsaiijke belastingen. liet nederl. stoomschip Leer dam, den 15 van Amsterdam naar La Plata vertrokken, Is aangevaren door het engelsche stoomschip Can Quan Sla en gezonken. Alle reizi gers en de bemanning van de beide gezonken schepen z|jn gered en te Luxhaven geland. De agent der N. A. S. BI. is daarheen vertrokken. Haar wO uit particuliere berichten ver nemen zullen de passagiers In de gelegenheid worden gesteld, de reis van daar uit te vervolgen. Den 16 wees de heer So ret er op, dat de minister van de goede richting, ten vorigen jare door hem ingeslagen en door de Kamer goedgekeurd, weer afgeweken was. Hij kon zich niet vereenigen met de wijze, waarop hij met de aanvulling van het ontbrekend materieel te werk wilde gaan. Hij achtte de nood zakelijkheid van een torpedobootjager, omtrent het stelsel waar van nog geene voldoende zekerheid bestond, niet voldoende toegelicht en zou daarom stemmen voor de schrapping dier uitgaaf, zonder daaraan de beteekenis te geven van eene af wijzing van het beginsel des ministers. De heer V i r u 1 y bestreed ook het plotseling opgeworpen denkbeeld van een torpedobootjager, enkel in navolging van het buitenland, en betwijfelde, of het eigendomsrecht van den staat wel genoegzaam gewaarborgd was op het in aanbouw zijnde pantserdekschip, bij eventueel faillissement van de particuliere werf, waarop het gebouwd werd. Borgstelling was z. i. noodig geweest. De heer Land was ook teleurgesteld over de aangevraagde versterking van materieel, zonder daarmede gepaard gaande organisatie van het personeel, en besprak in verband daarmede de non-activiteit en de verkeerde wijze van benoemingen, waarvan in oorlogstijd de nadeelige gevolgen ondervonden zouden worden. (Jak de op leiding tot officier liet veel te wenschen over. Het tekort aan machinisten zal ook niet gemakkelijk aangevuld worden en te midden van dit tekort droomt de minister nog altijd van uit breiding van materieel. Vóór alles moest het personeel aan gevuld worden. Dit gevoelen zette hij nader in bijzonderheden uiteen. De heer G u ij o t, wijzende op de steeds klimmende uitgaven, buiten verhouding met de uitkomsten, voor onze marine, meende, dat wij ten slotte een minimum van weerbaarheid met een maximum van uitgaven zouden hebben, in plaats van het tegendeel. De oorzaken van de bestaande wanverhouding lagen in het stelselloos andelen, zoo wat onze land- en zeemacht als wat den dienst in onze kolonie betreft. Dit gevoelen werd in het breede uiteengezet. De samenwerking tusschen marine en oorlog moest vooral goed geregeld en overeenstemming daarin kon wellicht verkregen worden door instelling eener staatscommissie. De richting, door den minister opgegaan, o. ablijkens den torpedo bootjager, kon hij niet goedkeuren. De heer Schimmel- penninck van der Oye kon met den heer Guijot wel medegaan, wat het denkbeeld eener staatscommissie betrof; in afwachting van de nieuwe legerwet zou hij met het stelsel des ministers mede gaan. De heer van der Ëorch drong nog maals krachtig aan op versterking van het politietoezicht op de visscherij in de Noordzee. De heer van Kempen onder steunde den heer van der Borch en achtte bescherming vooral der scheveningsche visschers tegen benadeeling door vreemde visschersvaartuigen dringend noodig. De heer H e 1 d t verklaarde zich tegen de verplaatsing van de Rijkswerf te Amsterdam naar de overzijde van het IJ. Hij late geene onzekerheid bestaan omtrent zijne plannen voor de toekomst. Hij zou wenschen, dit in het belang der werklieden meer in aanbouw werd gegeven op de Rijkswerven, waar de bouw niet duurder is dan bij particulieren. De bouw van nieuwe schepen op de werf biedt ook meer waarborgen voor soliditeit. Bij op particuliere werven gebouwde schepen is reeds duidelijk aan het licht gekomen, dat daaraan verscheidene gebreken be staan en zijn reeds leemten gevonden. Het toezicht op de particuliere fabrieken is bovendien onvoldoende. De minister van marine beantwoordde de verschil lende sprekers. Daarbij merkte hij op, dat hij voorstander was van bescheiden offensieve, niet van actieve verdediging. De torpedobootjagers waren nieuwigheden; in andere landen werden zij met succes gebruikt. Het nieuwe pantserdekschip zou den naam voeren van Prinses Wilhelmina der Nederlanden; voor den eigendom van dat schip behoefde geen vrees te bestaan. Het vragen van borgen voor groote aannemingssommen ver hoogde de prijzen. Hij kwam op tegen den door den heer Land gevestigden indruk, alsof het marinepersoneel in een treurigen staat verkeerde en ontkende, dat dit personeel in 't buitenland slecht aangeschreven stond. Met de mobilisatie was het ook zoo slecht niet gesteld. De inrichting van de lands verdediging met weinig geld achtte hij schier onmogelijk met het oog op de hooge eischen. Instelling eener staatscommissie zou hij met zijnen ambtgenoot van oorlog overwegen. Ter meerdere bescherming van de visschers in de Noordzee zou een schip meer 1 28000 kosten. Hij zal nagaan of plaatsing van een deskundige aan boord der kruisers wenschelijk is. De zaak der werfverplaatsing bedoelde hij voorloopig aan den haak te hangen. Hij blijft overtuigd, dat de particuliere industrie goed werkt: knoeierij kan ook op de Rijkswerf voorkomen. De heer Land handhaafde op grond van feiten en cijfers zijn ongunstig oordeel omtrent het personeel der vloot. Die feiten kon de minister trouwens niet tegenspreken. Nadat de heeren Yiruly, Seret en Guijot nog nader geantwoord hadden, werd de algemeene beraadslaging gesloten. Een voorstel van den heer Land om 750 te schrappen, om het korps ingenieurs niet uit te breiden met adspirant-ingenieurs, werd verworpen met 42 tegen 29 stemmen. Den 17 werd, behalve hetgeen reeds gemeld isnog ver worpen a. een amendement der commissie van rapporteurs, om/ 13000 te laten vervallen voor den aanbouw van een communicatie- vaartuig, met 52 tegen 30 stemmen; h. een amendement van den heer Yiruly, om slechts de helft van het voorgestelde aantal torpedo's aan te schaffen, met 72 tegen 12 stemmen. De verwerping van het voorstel tot schrapping der aange vraagde vermeerdering van het aantal luitenants ter zee ge schiedde met 70 tegen 14 stemmen, nadat de minister de ver meerdering der tweede luitenants had laten vallen, doch die der eerste luitenants gehandhaafd had. De 21 tegenstemmers bij de eindstemming 07er de begroo ting waren 20 liberalen en de heer Domela Nieuwenhuis. Den 18 is de begrooting van financiën aangenomen met 61 tegen 23 stemmen en in de avondzitting die van oorlog met 61 tegen 6 stemmen. Landsdrukkerij In het antwoord op het afdeelingsverslag der Tweede Kamer over de begrooting der Landsdrukkerij wordt medegedeeld, dat in de laatste jaren aldaar nooit des Zondags of des nachts is gewerkt. De arbeidsduur op de werkdagen isdes zomers van mijnen echtgenoot te wijden en bern mij zooveel mogelijk te onttrekken. Dat ia het eenige genoegen dat ik nog in staat ben, hem te bewijzen. Hij noodigt iedereen in zijn hnisom niet met mij alleen te zijn. Ik ben daaraan reeds gewoon en verheug mij, wanneer iemand beslnit, aan zijne nitnoodiging gevolg te geven. Want in het algemeen vermijden de menscben ons." Ik zag haar zwijgend aan. Onbegrijpelijkonbegrij pelijk. Trek voor trek geleek zij op de doode. Hetzelfde donkere baardezelfde lichte oogen hetzelfde ovale gelaatdezelfde stompe neusdezelfde iets te korte bovenlip. Zelfs dezelfde bewegingendezelfde stem. Opnieuw kreeg ik een uiterst onbehagelijk gevoel. Nu was Maria van Yalesco een vroolyk en opgewekt meisje geweest; had dikwijls gelachen en gaarne geschertst en had met haar geheele hart aan het leren en zijne ge noegens gehangen. Het karakter van die Maria bezat ■ij niet. Maar de uiterlijke verschijning 1 Wanneer ik niet vast en stellig geweten had, dat die Maria dood en begraven was, dan zou ik er op gezworen hebben, dat ■ij hier voor mjj zat. Wordt vervolgd. 's morgens 7 tot 's avonds 8 uur; des winters van 's morgens 7% of 8 tot 's avonds 8% of 9 uur, verminderd met een schaft tijd van 3 uur voor eiken dag. Alleen bij hooge noodzakelijk heid wordt des avonds na dien tijd gewerkt. Dit komt even wel zeldzaam voor en heeft nooit langer geduurd dan tot 10 uur. Alleen wegens dringende haast is het rapport der kaffiecom- missie niet ter Landsdrukkerij gedrukt. De minister kan de meest stellige verzekering geven omtrent de billijkheid van de voor sommige bedienden aangevraagde, zeer geringe verhooging van traetement. Het in dienst zijnde aantal personen wordt ten volle gerecht vaardigd door de behoefte. Op de inkrimping daarvan kan dus niet gerekend worden. In hare memorie van antwoord op het voorl. verslag van de wetsontwerpen tot afwijking van de regels der gemeentewet omtrent plaatselijke belastingen ten behoeve van de gemeentm Vlissingen, Edam, Hoorn, Purmerend en Alkmaar zegt de regeeringdat de late indiening dier ontwerpen een gevolg is van een daaraan voorafgegaan onderzoek en overleg met de betrokken gemeenten dat eenigen tijd gevorderd heeft. Nu er vooruitzicht bestaat, dat binnen een niet ver verwij derd tijdstip de gemeentenwat de heffing van plaats, belas tingen aangaat, in een guustiger toestand zullen geraken, acht de regeering het onnoodig voor den beperkten tijd die daaraan vermoedelijk nog zal voorafgaan, het maximum bedrag, dat de bedoelde gemeenten volgens de thans nog geldige wet ten mogen heffente verlagen. Dat voor Vlissingen de heffing der gemaalbelasting zonder bezwaar met minstens 10 pet. verminderd en van t 1 op /0,90 per 10 P. teruggebracht kan worden, kan de regeering raoeia- lijk toegeven. Wat betreft de gemaakte opmerkingen ten aan zien van de gemeenten Alkmaar, Hoorn, Purmerend en Edam geeft zij toedat de bij de memorie van toelich ting gevoegde staten een onvolledig beeld geven van den financieelen druk dier gemeenten. De minister erkent de wen- scheljjkbeid van wijziging der artikelen 238 en 254 der ge meentewet. Den leden, die verwacht hadden, dat de regeering zou voorstellen de vergunning tot afwijking te verleenen tot een maximnm van t 0,60 per 100 P. doet de minister opmer ken, dat hij dit denkbeeld in overweging genomen, maar daarvan om de reeds opgegeven reden afgezien had. Door de commissie van rapporteurs over de wetsontwerpen tot afwijking van de regels der gemeentewet omtrent plaatse lijke belastingen ten behoeve van de gemeenten Vlissingen EdamHoornPurmerend en Alkmaar is als amendement voor gesteld het maximum-bedrag der heffing van wik- en weeg- loonen in de vier Noordhollaudsche gemeenten van zeventig op zestig centen per honderd K.G. te brengen. Bij kon. besluit van dea 5 (Staatsblad No. 174) is bepaalddat ia het krankzinnigengesticht voor neder!. is:aëlieten te Amsterdam niet meer dan 55 mannen en 70 vrouwen mogen verpleegd worden. De geneeskundige behandeling der verpleegden wordt aan ten minste één geneeskundige opgedragen. Den 10 ia te Wostzaan tot onderwijzer benoemd A. Kiera te Rjsen, in plaats van \Y. N. Boelhouwer, aan wien tegen 14 Januari, op verzoek, eervol ontslag werd verleend. Den 11 ia de tapper A, J. Kleinhout te Haar lem door de arr.-rechtbank aldaar vrijgesproken van meineed in zake H. Verwaaijen. Bij kon. besluit van den 11 is: 1°. aan den gopens. luitenant-generaal C. T. van Meura's Ko- nings adjudant in buitengewonen dienstop zijn verzoek eervol ontslag verleend als voorzitter van het hoofd-comité der Nederlandsche Vereeniging tot het verleenen van hulp aan zieke en gewonde krijgslieden in tijd van oorlog, onder dankbetuiging voor de door hem in die betrekking bewezen diensten; 2°. benoemd tot voorzitter van dat comité, 's konings adjudant in buiteugewonen dienst K. J. G. baron van Hardenbroek van Bergambacht, thans onder-voorzitter. Den 12 is te Utrecht eene vereeniging van ho telhouders opgericht ter behartiging hunner algemeene belangen. 57 leden traden dadelijk toe. Aan de Tweede Kamer werd door 53 personen een adres geteekead waarbij wijziging van belastingstelsel wordt gevraagd, in zoover hotelhouders betreft. Do leening der Nederlandsche Scheepvaart-maat schappij is den 13 volteekend. Den 13 is brand ontstaan in de gebouwen van het stoomgemaal van den Noorderpolder, toabehoorende aan den heer Rutgers van Rozenburg. Uitgezonderd het gebouw voor de machine is alles afgebrand. Den 13 werd een aanvang gemaakt met het over brengen der vrouwelijke verpleegden uit de gestichten te Veenbuizen naar de werkinrichting te Oegstgeest bij Leiden; gedurende 5 dagen werden telkens ongeveer 50 verpleegden verroerd. Den 13 is te Amsterdam de eerste tank (ver gaarbak) van petroleum in de nieuwe petroleumhaven beproefd en goedgekeurd. Elke tank kan 3.500.000 kan petrolenm bevatten. Den 13 des nachts is te Deventer ingebroken in het station van den lokaal-spoorweg: daar alle gelden en waarden geborgen wareD, vonden de inbrekers niets van bnnne gading. Dan 13 geraakten te Dubbeldam de twee paarden, gespannen voor een boerenwagen bij het huiswaarts koeren van de weekmarktscbiebtig en gingen op bolmet het gevolg dat de op den wagen gezeten boerenknecht en zijne vrouw er af vielen. De man bleef met ééu been tusschen de paarden en den wagen han gen, totdat zijne laars uitschoot en hij met gebroken nek op den straatweg viel, waar bet lijk later gevonden werd. De vrouw bekwam bij den val een schedelbreak, terwijl de wielen van den wagen haar over de voeten gingen. Bewnsteioos werd zij naar bare woning gebracht, waar zij spoedig overleed. Deze echtelieden iaten zeven kinderen na, waarvan vyf zeer jong zijn. Door den zwaren mistdie vooral den 15 des avonds zich over Amsterdam uitbreidde is de „Alk- maar-Paeket" ODatreeks half tien bij bet afvaren van den steiger op het IJ tegen een visschersvaartnigte Landsmeer thuis behoorendeaangevaren tengevolge waarvan het een zwaar lek bekwam en bijna onmiddel lijk zonk. De opvarende visscher werd door de beman ning der boot met eene lijn gered. Van den 8 tot en met den 14 is te Enkhllizen een lijder aan mazelen overleden. Op eene school waren 214 van de 270 leerlingen deze week atwezig. Beroepen bij de herv. gemeente te Noordscttar- WOUde ds, Boramezijn te Heiloo ds. J. W. Gunning Jr. te Eerbeek. Aan de najaars-examens voor onderwijzer hebben in het geheele land 45G manu. en 348 vrouw, candi— daten deel ge nemen daarvan slaagden 227 mann. en 213 vronw. Te Zwolle is tot lid van den gemeenteraad ge kozen de heer W. D. J, Brouwer (lib.) met 631 stem men tegen 430 op den heer Vos de Wael (kath.) Bij de aan het ministerie van waterstaat den 18 gehouden aanbesteding waren laagste inschrijvers voor: het verdiepen der rivieren Amer en het Oude Maasje, onder Made en Drimmelen, geraamd op f 188000, de heer T. Volker te Dordrecht, voor f 153.000; de uit voering van werken tot normaliseering van de Waal onder Eohteld e. s., geraamd op f 112.000, J. van der Plas te Hardingsveld, voor f 109,000; het voltooien van een gedeelte rivier nabij het Keizersveer onder Raam - donk, Made en Drimmelen, de heer J. A. VolkerLzn. te Sliedreoht voor f 574,000; het uitvoeren van werken tot voorzetting der normaliseering van de rivier onder Warael, geraamd op 77000, de heer J. P. de Groot te Giesendam voor 69450, In het hoofdkiesdistricfc Bergen op Zoom is tot lid der Prov. Staten van Noordbrabant gekozen de beer J. P. Aaselbergs Arntz met 833 van de 971 st. De afdeeling 's Gravenhage der Nederl. Maat schappij van Nijverheid heeft den 16 met 27 stemmen tegen 1 de vraag, of eene octrooiwet in Nederland nut tig of noodig is te achten, bevestigend beantwoord. De onderwijzer J. E. Nnijens teLimrcen heeft verkregen de akte van handteekenen lager onderwijs. - Bij kon. besluit van den 13 zijD, met ingang van 1 Jan., ter vervanging van de op 31 Dec. aftredende en niet herbenoembaie leden van den geneeskundigen Raad van Noordhollacd benoemdde heeren dr. I. Teixeira de Mattosdr. E. H. G. Tbijssen en dr. J. Zeeman te Amsterdam; G. H. van Hooi werf, apotheker te Hoorn; dr. J. W. Gunning, hoogleeraar te Amsterdam; mr. C. M. J. Willeumier, te Amsterdam. Bij kon. besluit van den 15 is aan den hoer J. A. Heule op zyn verzoek eervol ontslag verleend als lid van het college van regenten over de Rijkswerkin richting en het huis van bewaring te Hoorn,, ouder dankbetuiging voor de in die betrekking bewezen diensten en is benoemd tot lid van dat college de heer H. W. J. Sannes, inspecteur der registratie aldaar. Bij kon, besluit van den 16 is benoemd tot vice- president der arr. rechtbank te Amsterdam de heer mr. W. A. L. Dom is, thans rechter in dat college, in vroegere jaren te Alkmaar. Den 16 is te 's-Gravenhage eene afdeeling opge richt van den Nederl. r. k. Volksbonddie zich in het bijzonder ten doel stelt werkzaam te zijn tot oplcsBiDg der tegenwoordig aan de orde zijnde maatschappelyke vraagstukken. Beroepen naar Brielle en Hellevoetsluis ds. J. Bakker te Rijp. Te ZandVOOrt moet voor lid van den gemeen teraad herstemd worden tusschen de heeren W. van der Werf, die 34 en Jan Hollenberg, die 17 stemmen bekwam. De boot van de Ned. Amerikaansohe Stoomvaart maatschappij die den 14 van Rotterdam vertrok, heeft by Delfshaven het schip „Koopmans Welvaart" aange varen tengevolge waarvan het een lek bekwam en zonk. De knecht kon zich niet tijdig genoeg redden en ver dronk. Den 14 zijn te Stadskanaal twee jongens, een van 10 en een van 14 jaar, door het ijs gezakt en verdronken. Den 14 is te Utrecht besloten voor de provincie Utrecht eene zelfstandige afdeeling van het Nederl. Paardenstamboek op te ricbteD. De Staatscourant van den 15 bevat de wet van 8 Dec. 1889 tot gedeeltelijke herziening der wet op bet lager onderwijs. Den 15 is te Amsterdam in den ouderdom van ruim 64 jaren, aan de gevolgen eener longontsteking, overleden de beer mr. L. A. A. van Wensen vice- president der arr. rechtbank, voor eenige dagen benoemd tot raadsheer in het gerechtshof te 's Gravenhage. Den 16 was de heer H. Ozinga voor f 35840 laagste inschrijver voor het rioleeren en dempen der bekende Rozengracht te Amsterdam. Tot directeur der nederl-amerikaansohe land maatschappij is benoemd de beer J. G. Jolles. Ged. Staten van Utrecht hebben beslist, dat de betrekking van wethouder on vereenig baar is met die van honder eener vergnnning tot den verkoop van ster ken drank. In het rapport omtrent de gemeente-begrooting te Maastricht voor 1890 wordt aangedrongen op ver scherping van bet toezicht op de naleving der drankwet aldaarde overtredingen dier wet zouden toch zóó menigvnldig zyn, dat volgens de verzekering van som mige raadsleden er herbergen zonder vergnnning ge vonden worden die grooter debiet van sterken drank hebben dan andere met vergnnning. Van scherp toe zicht wordt ook vermeerdering van de opbrengst van het verganningsreoht verwacht. De gezamenlijke barbiers te Koog aan de Zaan en Zaandijk hebben ter bevordering van Zondags rust zich verbonden, des Zondags geene klanten te be dienen, in den winkel na 8 en aan hunne hnisen na 9 nnr des voormiddags; op overtreding is eene boete van een galden bepaald.

Alkmaarsche Courant | 1889 | | pagina 2