332ste Staatsloterij. Het prcspectuB ia verspreid der Nederlandsch-Zuid- Afrikaanseho Landbouw-maatsehappijen Nr. 6023 1500' Ns. 46 eD 6111 1000; Ns, 5173 en 7775 400 Ne. 3356 en 17100 f 200; Ns. 4403. 7695, 10200, 19710 en 19894 f 100. Nr. 12963 2000; Nr. 4290 1000; Nr. 9269 ƒ400; Nr. 2489 f 100. ffiglegr&ttjgcfte asgyuctiigcu Waterstaat. Jttgezottëcn Brievenbussen en aanbellen. £>ta&g-iBerichteti. Gesticht voor r. c. ouden van dagen zondag Werjgatlerlng van den ilaad der gemeente AlzK.SIAA.lt. een daarbij gevoegd uittreksel nit bet door de belgische regeering uitgegeven „Recueil Consulaire". De snelle en krachtige ontwikkeling der Zaid-Afrikaanache Repu- bliek, sedert de ontdekking der goudvelden, aldaar, belooft voor het etropeeacbe kapitaal ruime winsten, en talrijke maatschappijen, in Nederland gevormd en door nederlanders bestuurd hebben in de Transvaal een ruimen werkkring gevonden. Zij, die in do toe komst van de Transvaal vertrouwen stellen en hun kapitaal aldaar willen beleggen, rullen zeker bij voorkeur zich bepalen bij een maatschappij, die, zooals de Ne— derlaudsche Zuid-Af'rikaaneehe Landbouw-maatsehappij onder beheer staat van in Noordholland bekende per sonen, en die niet ten doel beeft de exploitatie eener reeds verkregen concessiewaarvan de waarde meest al moeieltjk is te beoordeelen maar bet drijven van landbouw veeteelt en tabakscultuur op door haar aan te koopen gronden. 3e klasse, 3e lijst, 18 Deo, Se klasse 4e lijst19 Dec. 's GUAVEMIAGE, 19 Dec. TWEEDE KAMER. Bij de begrooting van hoofdstuk waterstaat drongen de heeren Schaepman en Nieuwenbnis aan op meer zondagsrust bij de posterijen. Laatstgenoemde wees tevens op misbruiken bij de spoorwegen en op schending van het brievengeheim, Do heer Soëll drong aan op eene wet tot uitvoering van waterstaatswerkende heeren Heldt en Hartogh op de wenschelijkheid, om aannemers van Rijkswerk te verplichten, de werklieden tegen ongelukken te verze- keren. De minister verkltiarde dat eene regeling der ad ministratieve rechtspraak in overweging wasjhij be hoedzaam de zondagsrust wilde uitbreidenb j bij suppletoire begrooting eene subsidie voor het waterschap van den Ouden IJael zai indienen. Het brievengeheim is in Nederland onschendbaar, de brieven van den heer Nieuwenbuis kunnen elders geopend zijn. Een ontwerp betreffende de verzekering van arbeiders tegen ongelukken is te verwachten. Het algemeen debat is hiermede geopend. Morgen voortzetting. Be'orgers van brieven couranten biljetjes, kaartjes enz., die meecen dat de bussen in do deuren tot hun gemak en gerief, opdat zij wat spoediger hunnen rond loop kunnen volbrengen zijn aangebrachtbedriegen zich. Het doel er van is bet gemak te bevorderen der dienstbodendie reeds meer dan te veelniet het minst door ventere en bedelaarsvan boven en van achteren van bun werk gebeld worden. Pfofiteeren nu bezorgers van brieven enz. dit van de bussen dat zij in koude, regen en wind niet op het openen der deuren behoeven te wachten, dat zij dan hiervoor hunne erken telijkheid toonen door de diest,boden met vrede te laten. "Wordt er iets in de bussen geworpen, de huisgenoo- ten zullen het wel hooren of, zoo niet, het door het glas zien en vindeD; terwijl daar, waar de huisheer een sleutel op de bus houdt, het voorloopen der dienstboden geheel doelloos ie. Op den vorigen Nieuwjaarsdag had een ingezeten boven zijne brievenbus geschreven Kaar tjes in de bus te werpen zonder aan te bellen." Moge de hierin vervatte leer algemeene toepassing vinden, en ieder zijne ondergeschikten aansporen, de bel met vrede en de dienstboden aan hunne taak te laten, of, is 't feestdag, ban de zoudagsrast te gunnen. Dinsdagavond bleek opnieuw welk een gewaar- deerden spreker Alkmaar's departement der Maat schappij tot nut van 't algemeen in zyn medelid, den heer M. van Kleeff, bezit. Zijne voordracht bestond in eene psychologische beschouwing van Clau dius Nero, den tyran van Rome en werd besloten door de voordracht van eene dichterlijke beschrijving van Herodes Antipas, die met warmte werd voorgedragen. Naar de Nieuwe Noordhollander meldt, was het ter bezichtiging. Genoemd blad zegt daarvan Het is een flink gebouw met hoogeruime zalen slaapkamersziekenkamertjesalles door stoom ver warmd, de bepleistering der muren geeft aan alles een helder voorkomen. Het gebouw strekt den architect en aannemer tot eer, een woord van lof aan de commissie tot stichting van het gebouw, aan het dames-comité en de Zonaven- Broederschapvoor de moeiten die zij zich getroost hebben om het reeds zoover te brengen, niet het minst aan hemdie den grondslag er toe legde. Moge het meubilair en de noodige fondsen tot on derhoud der bewoners nu ook spoedig komen opdat de oudjes, die er reeds reikhalzend naar uitzien het spoedig mogen kunnen betrekken. Aan de liefdadigheid, voornamelijk der meergegoeden, sij het ten zeerste aanbevolen. Den 19 is op het Noordhollandsch Kanaal de schuit „de Zwaan", schipper Jelles, behoorende aan den heer Igesz, te Hoorn, varende tusschen Amsterdam en Opmeer, door de stoomboot van den beerde Eonw aangevarenwaardoor zij in zinkenden staat begon te verkeeren. De scbnit werd echter naar den wal gebracht en iB daarop naar de werf van den heer Stoel gesleept. Benoemd tot pastoor der St. Dominicus-parochie te Utrecht de heer N. E. M. ten Brink, kapelaan, alhier. A R R O N DISSEMENTS-RECHTBANK. Behandeling van strafzaken op 17 Deo. N. de J. en C. H., Alkmaar, oplichting, vrijgesproken. W. R., Helder, wederspannigheid, 1 maand gev. K. E. en IJ. V., Kolhorn, mishandeling, de eerste 7 dagen gev., de tweede vrijgesproken. P. R., Schagen, huisvredebreuk, 14 dagen gev. P. K., Nieuwe Niedorp, diefstal, 9 maanden gev. K. M., Spanbroek, diefstal, 3 weken gev. G. H., Hem, diefstal, 1 maand gev. J P., Enkhuizen, verduistering, 14 dagen gev. W. M. N., Hoorn, mishandeling, 6 weken gev. D. d. G, Hoorn, beschadiging, 14 dagen gev. P. S., Hoorn, huisvredebreuk, 14 dagen gev. K. S, Wester-Blokker. appèlzaak, vrijgesproken. J. W, Wierineen, appèlzaak, vrijgesproken. L S., Urk, appèlzaak, bevestiging van het vonnis. H. t HSchoonhoven, diefstal, 1 week gev. Tevens werden 9 bedelaars tot verschillende straffen veroordeeld. ITo. 12. Woensdag 18 Dec. 1889. Voorzitter de Burgemeester A. Maclaine Pont. Tegenwoordig 15 leden, De Voorzitter opent de vergadering waarna I. de notulen der vorige vergadering gelezen en goedge keurd worden. 2. Deelt de Voorzitter mede, dat in handen der commissie van financiën om bericht en raad gesteld is een bezwaarschrift van H. A. Pastoor tegen zijn aanslag op het suppl. kohier der inkomstenbelasting, dienst 1893 en daarna den afloop der op den 17 gehouden aanbesteding van gemeentewerken, in dit blad reeds vermeld. Voor kennisgeving aangenomen. Zijn medegedeeld de sedert de vorige vergadering ingekomen stukken. 3. Brief van den Commissaris des Konings ten geleide van een uittreksel uit Zr. Ms. besluit van 23 November j.l. No. 26, waarbij aan den heer J. van Bremen op zyn verzoek met ingang van 1 Januari a s. een eervol ontslag is verleend als commis saris van po.itie en als commissaris van Rijkspolitie alhier. 4. Brief van Ged. Staten, ten geleide van het goedgekeurde besluit tot het tijdelijk opnemen van geld in 1890. Ns 3 en 4 voor kennisgeving aangenomen. 5. Brief van burg. en wethwaarbij, in voldoening aan de toezegging, bij gelegenheid van de behandeling der gemeente- begrooting voor 1890 gedaan, aangeboden wordt een rapport van den gemeente-architect, inhoudende opgave van bet onderzoek, ingesteld naar eene wijze van bestrating, met opgave van kosten, welke weinig of geen geraas veroorzaakt en zulks ter tegemoet koming aan de klachten, ingebracht over de bestrating voor het stadshuis in de Langestraat en in de Zilverstraat. De beslissing wordt aan den raad overgelaten. Gesteld in handen der vaste commissie van bijstand voor de gemeentewerken met de bedoeling, naar aanleiding eener op merking van den beer Kraakman dat deze commissie ook zou onderzoeken het niet technische gedeelte dezer zaak. 6. Brief van den heer W. H. Arkes te Enkhuizendaarbij den ontvang berichtende van het raadsbesluit van 27 Nov. 11. betreffende liet verleenen van eene subsidie ad t 600 per jaar, gedurende 5 achtereenvolgende jaren, ten behoeve van een tramomnibusdienst tusschen Alkmaar en Hoorn, onder bijvoeging, dat die subsidie door hem aanvaard wordt en er geenerlei be denking bij hem bestaat tegen de gestelde voorwaarden Voor kennisgeving aangenomen. 7. Adres van den heer mr. Herman Cosman advocaat te Amsterdam inhoudendedat hij met eenige anderen het plan heeft de gemeenten Hoorn en Alkmaar te verbinden door een stoomtrambaandat hij die baan wensebt aan te leggen met normale spoorwijdte (1.435 el) en dat wel, om behalve en naast personenverkeer, niet alleen een goederenvervoer, maar ook een goederenvervoer mogelijk te maken, zonder overlading te Hoorn of te Alkmaar; dat bij die baan tot stand wil brengen naar voorschrift der vigeerende wetten en verordeningen en daarom vergunning van den raad vraagt, daar volgens zijn plan die baan gedeeltelijk zou liggen onder de grenzen van Alkmaar; dat hij die baan wenscht aan te leggenzooals op eene over gelegde teekening aangeduid is, uitgaande van den Holl, IJzeren Spoorweg, op ongeveer 200 el ten oosten van de spoorbrug over het Noordhollandsch Kanaal, in zuid-oostelijke richting door den Huiswaarder- en Oosterweezenpolderwaar zij de Nieuwe Sloot en de Hoornsche Vaart oversteekt en vervolgens den Geestmerambachtsdijk kruisende, in de gemeente Oudorp komt. Ongeveer 60 el van af het punt, waar de omloopdijk zich scheidt van den straatweg langs het Noordhall. Kanaal bereikt zij weder de gemeente Alkmaar, loopt in z. o. richting verder, kruist den straatweg daar, waar deze zich weer met den om loopdijk vereenigt en loopt door het weiland naar den Rijks- jaaeweg langs genoemd kanaal, gaat eerst over dezen jaagweg en daarna over den z. w. berm van den straatweg naar den Omval, waar zij de Schermerringvaart en den Schermerdijk oversteekt, om op den noordelijken berm van den straatweg te komen, welke aan de zuidzijde langs de Noordervaart is ge legen. Zij volgt dezen berm tot het einde van de Noordervaart, loopt door den Eilandspolder, volgt den Beemsterringdijk en den Avenhorner jaagweg, om eindelijk in Berkhout zich weder met den Holl. IJ zeren Spoorweg te vereenigen. De verzoeker merkt op, dat hij, deze teekening en beschrijving voor wijziging vat baar houdende, ze als voorloopig wenscht te beschouwen en voor het geval er onverhoopt bezwaren mochten bestaan tegen het tot stand komen der baan, juist zooals zij is aangewezen en beschreven, bij met behulp van den civiel-ingenieur jhr. H. H. Sandberg die bezwaren zal trachten op te heffen. Ten slotte verzoekt hij vergunning tot het leggen en berijden der vermelde stoomtrambaan. Ter lezing voor de leden gelegd. 8. Adres van 34 ingezetenen dezer gemeente, daarbij onder 's raads aandacht brengendedat op de openb. school voor meisjes alhier al de leerlingen, hoewel van zeer verschillenden leeftijd, nl. van 6 tot 16 a 18 jaar, geplaatst zijn op banken van dezelfde grootte; dat op bet nadeelige daarvan gewezen is of wordt door de gezondheidscommissie in haar verslag van het onderzoek der openbare scholen te Alkmaar uit het oog punt der gezondheid in 1886 en door de plaatselijke schoolcom missie in haar jaarverslag over 1887, door het hoofd der ge noemde school en door den heer Tussenbroek, leeraar in de gymnastiek bij het middelbaar onderwijs volgens een overgelegd advies en daarom verzoekende in het belang der tegenwoordige en toekomstige leerlingen ten spoedigste verandering te brengen in dezen treurigen toestand. Gesteld in handen van burg. en weth. om bericht en raad. 9. Brief van den heer J. C. A. van der Meer van K uff ler, hoofdinspecteur der levensverzekeringmaatschappij Dordrecht te Dordrecht, waarbij hij de aandacht vestigt op het wenscbelijke van pensioens-verzekering van de gemeente-ambtenaren en op de voordeelige wijze, waarop zulks kan geschieden bij de door hem vertegenwoordigde maatschappij. Ter lezing voor de leden gelegd. Zijn in behandeling genomen de volgende voor de leden ter lezing gelegen hebbende stukken. Van Burgemeester en Wethouders. 10. Rapport op het verzoek van bewoners der Bleekenlaan om plaatsing van een lantaarn in die laan. Burg. en weth. berichten dat die laan, welke in vroegere jaren zelfs door eene poort van den openbaren weg afgesloten was, geen gemeente-eigendom, maar eene pirticuliere bezitting is. Voor de gemeente kan alzoo geene verplichting bestaan, om aan dat verzoek te voldoen. Inwilliging van dat verzoek zou immers ten gevolge hebben, dat de gemeente zou moeten overgaan tot het plaatsen van lantaarns in tal van dergelijke lanen, waar de toestand vrij wel geljjk is aan den toestand alhier, bijv. in de lanen, uitkomende aan den Westerweg in den Geesterhout, dieuitkomende aan den Geester- en den Kennemersingel, de weg, uitkomende aan het Baanpad, de zoo genaamde Aschstraat enz. Op dezen grond stellen, zij voor af wijzend op het verzoek te beschikken en van dat beslnit kennis te geven aan de verzoekers. Met algemeene stemmen zonder beraadslaging aangenomen. 11. Voorstel tot herziening van de verordening op het be noemen schorsen en ontslaan van gemeente-ambtenaren en bedienden, ter vervanging van die, vastgesteld in bet jaar 1852, welke geheel verouderd is. Op voorstel van den heer Kraakman gesteld in handen van de vaste commissie voor de strafverordeningen om bericht en raad. 12. Voorstel tot herziening der in 1852 vastgestelde ver ordening op de benoeming van de bestuursleden der gemeen telijke instellingen van weldadigheid, der verordening op de benoeming van leden der plaatselijke commissie van toezicht op het lager en op het middelbaar onderwijs. Dit voorstel strekt in hoofdzaak; a. om te laten vervallen de thans voor burg en weth. bestaande verplichting tot aanvulling der van de besturen en oommissiën ontvangen wordende aanbevelingen met twee per sonen, naar aanleiding van de in den laatsten tijd herhaaldelijk ontvangen verzoeken van geachte ingezetenenom nist op die aanbevelingen geplaatst te worden en b om de leden steeds her kiesbaar te stellen. Dit laatste voorstel is gegrond op de overweging, dat bij de gezondheidscommissie en de commissie van toezicht op het museu n dit stelsel reeds aangenomen is en dat de duur van het lidmaatschap dier verschillende eommissiën zeer verschillend is en loopt van even 8 tot 24 jaren. Gesteld in handen van de bij punt 11 genoemde commissie om bericht en raad. 13. Nader rapport der speciale commissie voor het door de Maatschappij tot exploitatie van waterleidingen in Nederland ingediende neringtarief voor de duinwaterleidingwaarbij zij voorsteltte besluiten dat het ingediende neringtarief in strijd met het overeenge- komene wordt toegepast; dat tot geene wijziging der overeenkomst zal worden beslo ten tenzij ook de sub. 1 vermelde voorwaarde, de vrije keuze tusschen meter- en gezamenlijk kamer- en neringtarief, worde aangenomen dat bij inwilliging dezer voorwaarde de commissie ad-hoc wordt uitgenoodigd de onderhandelingen voort te zetten dat van dit besluit aan de Maatschappij zal worden kennis gegeven onder overlegging van het rapport der commissie. De Voorzitter stelde voor, alle stukken te stellen in banden van burg. en weth., om te trachten met de Maatschappij tot eene oplossing te komen. De heer Kraakman handhaafde het rapport der commissie en stelde namens haarin verband met ontvangen officieuse in lichtingen voor, als vierde punt te laten volgenaan bur gemeester en wethouders op te dragen onderzoek te doen naar de wijzewaarop in 1884 en in het begin van 1885 te Leiden werd toegepast het tarief van de waterleiding aldaar. Het aldus aangevulde voorstel der commissie wordt na korte bespreking met algemeene stemmen aangenomen. 14. Rapport van burg. en weth., op net verzoek van den heer J. Bot om verbetering van de grenzen tusschen zijne bezittin gen en die der gemeente aan den straatweg nabij den Omval en om hem af te staan een stukje gemeentegrond aldaar. In overeenstemming met het voorstel wordt tot verbetering der grenzen besloten, doch afwijzend beschikt op het verzoek om afstand van gemeentegrond. 15. Is overgegaan tot het benoemen van a. vier leden van de vaste commissie voor de verordeningen tegen welker overtreding straf bedreigd is, gedurende 18B0. Benoemd de heeren Vonk, Kraakman, Preijer en C. W. Bruinvis ieder met 14 stemmende heer H. J. Bruinvis bekwam 2 stemmen en de heer Goede 1 stem b. vijf leden der vaste commissie van financiën, gedurende 1890, Benoemd de heeren Helling, de Sonnaviile, C. W. Bruin vis Preijer en Goede ieder met 14 stemmen; de heer de Lange bekwam 2 stemmen en ieder der heeren H. J. Bruin vis, Rentmeester en Kraakman i stem. Daarna wordt met 13 stemmen tot. voorzitter benoemd de heer C. W. Bruinvis; de heeren Helling en Janssen bekwa men ieder 1 stem. o. drie leden der vaste oommissie van bijstand in betrekking tot het beheer en onderhoud der plaatselijke werken en eigen dommen, gedurende 1890. Benoemd de heeren Janssen en de Sonnaviile ieder met 14 en de heer 8toel met 13 stemmen. De heeren Conijn en Rent meester kregen ieder 1 stem. d drie leden der vaste commissie van bijstand in het beheer en onderhoud van den hout en de plantsoenen gedurende 1890. Benoemd de heeren Rentmeester en Goede ieder met 14 en de heer Preijer met 13 stemmen. De heer de Lange bekwam 2 stemmen en de heer Janssen 1 stem. e. twee leden der vaste commissie voor de gasfabriekgedu rende 1890. Benoemd de heeren C. W. Bruinvis met 13 en de heer Stoel met 11 stemmen. De heeren H. J. Bruinvis, de Lange en Goede bekwamen ieder 1 stem. Een blanco biljet werd gevonden. f. Een lid der gezondheidscommiss'ein plaats van den heer mr. E. E. Karseboom, periodiek aftredende, herkiesbaar. Herbenoemd met 14 stemmen; één blanco biljet. g. Een lid der commissie van toezicht op het stedelijk museum, in plaats van den heer A. Klasener, periodiek aftredende, herkiesbaar. Herbenoemd de heer A. Klasener met 15 stemmen. 16. Deelt de Voorzitter mede, dat burg. en weth. nog geene uitvoering hebben kunnen geven aan het in overleg treden met den griffier der arr. rechtbank alhier over de plaatsing van de registers van den burgerlijken stand, daar bij onderzoek ge bleken is, dat bet daarvoor bestemde lokaal door de politie gebruikt wordt als verblijfplaats van bedelaars, die des avonds aangehouden en niet meer opgenomen kunnen worden in het huis van bewaring. Zij zijn bereid, te trachten hierin verande- ring te verkrijgen. Nadat de heer Kraakman op dit laatste vooral aangedrongen en in ieder geval raadpleging van den nieuw te benoemen com missaris van politie aanbevolen hadvraagt 17. de Voorzitter, of één der leden nog iets in het midden heeft te brengen, waarop de heer Vonk inlichtingen vraagt omtrent het rapport der commissie over het tableau in het Waaggebouw aan burg. en weth.; de heer Stoel naar de bedoe ling van het besluit om het adres van de heer Cosman ter lezing te leggen en de heer Kraakman, hoe het nu gaan moet met de benoeming van leden in de verschillende commissien en besturenwaar leden met het einde des jaar aftreden. De Voorzitter antwoordt den heer Vonk, dat burg en weth. schrif telijk die inlichtingen zullen geven; den heer Stoel, dat be doeld adres in eene volgende vergadering aan de orde zal worden gesteld, in welke vergadering de raad kan besluiten, in wiens handen dat adres om bericht en raad zal worden gesteld of welk besluit de raad overigens wil nemen en den heer Kraak man, dat dit door burg. en weth. wel besproken zal worden. 18. Daarna word de vergadering gesloten.

Alkmaarsche Courant | 1889 | | pagina 3