No. Een en Negentigste Jaargang. 1889. ZONDAG 22 DECEMBER. fóuiteuUub. BELGIE. Dan 17 is de wet tot vaststelling can heb legercontingent met 59 tegen 5 stemmen goedge keurd. Negen leden der linkerzijde onthielden zich bij de stemming. Bij de beraadslaging werd door den minister van oorlog o. a. betoogd, dat naar het gevoelen der bevoegdste generaals het tegenwoordig leger voor de landsverdediging voldoende was. Het werkelijk cijfer van de legersterkte, thans tot 130.000 man gebracht zou in 1896 ongeveer 145.000 bedragen. Da heer d'Oultremont hield o. a. vol, dat naar het oordeel van ge neraal de Brialmont een leger van 178.000 man onmis baar was. ITALIË. Den 13 diende de heer Plebano in de Kamer eene interpellatie in over de inrichting en den toestand der italiaansebe kolonie in Afrika. De minister president diende een wetsontwerp in, waarbjj tot Mas- soeau en andere italiaansebe bezittingen aan de Roode Zee de voorrechten worden nitgestrekt, welke bij de wet van 1887 aan Assab verleend zijn. Op zijn ver zoek werd dit ontwerp van dringenden aard verklaard. PORTUGAL. De regeering heelt bevel gegeven, nog twee kanonneerbooten naar de rivier Zambesi en nog twee naar het Nyassameer te zenden. SPANJE. De bladen komen krachtig op tegen het te Washington door den heer Call van Florida in ZUID-AFRIKA. Het bollandsch element had den 16 op de vergadering der blanken in Swazieland verre de overhand. Do vergadering verkoos een comité, waarin twee enge soke en twee hollandsche afgevaar digden zitting hebben, cm de bedoelingen der blanken aan het oordeel der gemengde commissie te onderwer pen. Zij nam een besluit gesteund door twintig engelsche kolonisten, waarin zij verklaart, dat wijziging in den regeeringsvorm volstrekt noodig is. Zij beveelt het nieuwe gouvernement aan, alle overeenkomsten te eerbiedigen, terwijl zij de noodzakelijkheid betoogt, dat eenige vreemde macht invloed oefene om de blan ken te beschermen. De Transvaal moest de eenige Staat zijn, welke het recht had te beslissen in geschillen tusschen de regeering en de blanke kolonisten. De engelsche en hollandsche taal moest gelijk erkend wor den bij de gerechtshoven en de bureelen der regeering. fiittnenUttb. ST ATEN-GEN ER A AL. Tweede Kamer. ALKMAARSCHE COURANT. FRANKRIJK. De Omnibnsmaatschappij te Parjjs was tot beden zeer gemakkelijk voor reizigers, die geen geld bij zich hadden gewoonlijk werd hun toegestaan dit later te voldoen, in het vertrouwen, dat zij het schuldig geblevene later wel zouden betalen. Gedurende de tentoonstelling is daarvan zooveel misbruik gemaakt, dat de maatschappij eene schade beeft geleden van f 10000. Thans is de maatregel genomen, dat reizigers zonder geld onverbiddelijk uit de rijtuigen verwijderd zullen worden. De eobtgenoote van president Carnot en vier minis ters zijn ook door de griep aangetast. In de Kamer kon den 14 eene interpellatie over de slechte verzorging der soldaten niet doorgaan omdat de interpellantde heer Mermeix, aan griep leed en afwezig was. Markies de Caux gescheiden eerste echtgenoot van Adeline Fattiis overleden. Den 11 brat te Nantes brand uit in een logement waarbij een logeergast, een zeeman, omkwam, Eene vrouw op de derde verdieping sprong, daar de trap in brand stondmet een kind van acht maanden in den armop het dak van een aangrenzend huis en kwam na honderd el ver over daken te zijn geioopeü, behou den beneden. Oeneraal Boulanger heeft een manifest uitgevaardigd tot de kiezers van Cligcancourt (Montmartre), waarin hij protest aanteekent tegen de goedkeuring van de verkiezing van den candidaatdie de minste Btemmen verkreeg. Hij komt op tegen deze verregaande ver krachting der republikeinsehe beginselen en voegt er bijdat men Bteeds op hem kan rekenen zoodra de tijd is gekomen om het parlementarisme uit te roeien en aan het volk zijne souvereine rechten terug te geven. De kiezers iu de departementen, waar de verkiezingen van onwaarde verklaard werden, zijn tegen den 12 Januari opgeroepen tot het kiezen van nieuwe afge vaardigden. Den 18 des morgens is aan de prefectuur der Seine de directeur der departementale aangelegenheden Roux door zijn gewezen secretaris Rogad met 3 revolverschc- ten vermoord. Rogad trad de kamer binnen zonder een woord te spreken en schoot den heer Roux, die zijne brieven zat te lezen, dood. De moordenaar 28 jaar oud, lijdt aan vallende ziekte en wordt voor krankzinnig gehouden. Hij was steeds door den heer Roux begunstigd. Hg beweert gehandeld te hebben om zioh te wreken. De beer Roux was 45 jaar oud sedert vier jaar gehuwd en in het bezit van één dochtertje. Kamer. Den 14 werd de Terkiezing van den bou- langist Goussot te Saint-Denis met 267 tegen 228 stemmen vernietigd. Hem werd o. a. te last gelegd dat bij onder de kiezers doekspelden uitgedeeld had met portretjes van Boulanger. Deze hadden f 0,25 gekost. In die zitting werd beraadslaagd over de uitga ven voor de geheime politieten bedrage van onge veer f 800,000. De heer Cornudet bestreed dien post en stelde een amendement voor, dat verworpen werd, na bestrijding door den minister van binneal. taken Conetans, die verklaarde, dat bet ministerie zou aftreden, zoo de geheele som niet toegestaan werd. Na eene vrij heftige woordenwisseling tusscben republikeinen en bouiangisten werd art. 1 van bet ontwerp na verwet ping met 313 tegen 187 stemmen van een amendement om de helft toe te staan, en vervolgens het ontwerp in zijn geheel met 290 tegen 192 stemmen aangenomen. Den 16 werd met 266 tegen 222 stemmen de verkiezing van den heer Naquet vernietigd. Den 17 is de verkiezing van den heer Laur vernie tigd. De heer Granget diende een voorstel inom arnr estie te verleenen aan hen, die wegens bij de werk staking voorgekomen vergrijpen door bet hooggerechts hof veroordeeld waren. Nadat dit voorstel was bestreden door den minister Tkévenet, die o. a. meer bepaaldelijk de amnestie aan twee categorieën van veroordeelden wenschte te onthouden, werd het met 338 tegen 61 stemmen verworpen. De Koning betuigde den 15 aan de commissie uit de Kamer, die hem het antwoord op de troonrede over handigde zijne ingenomenheid met de overeenstemming, welke tusschen de Kamer en de regeering bestaat over de invoering van hervormingen welke mogelyk zijn geworden, nu de vrede in Europa verzekerd is. De minister van financiën gaf den 16 in de Kamer een overzicht van den toestand der geldmiddelen. Dank zij d9n middelen welke beschikbaar waren, is de gere- golde dienst der kas verzekerd, niet slechts voor 1889/90, maar ook voor 1890/91. Bij het opmaken der begroo ting is de grootst mogelijke zuinigheid betrachtom niet genoodzaakt te zijn tot nieuwe belastingen de toe vlucht te nemen. Het tekort op de begrooting van 1890/91 is f 16.000 000, waaronder ruim f 5,250.000 voor buitengewone militaire uitgaven. Ten gevolge van het nieuwe financieele programma zijn de uitgaven met onge veer 23.000.000 verminderd. Op dezelfde wijze voort gaande zal het evenwicht tusschen ontvangsten en uitgaven zonder nieuwe belastingen hersteld worden. De Kamer keurde den 19 met 196 tegen 98 stemmen het wetsontwerp tot hervorming der instellingen van weldadigheid en met 208 tegen 184 stemmen bet voorstel tot verlenging van den wettigen koers der bankbiljetten goed. OOSTENRUK-ELONGARIJE. De minister president heeft den 13 in de oostenryksehe Kamer bij de behandeling der begrootiog verklaard, dat de regee ring geen onwettlgen invloed uitoefende op de beraad slagingen van den bobeemschen Landdag, Op eene vraag van den heer von Flener antwoordde hij, dat de regeering zich ten doel stelt gelijkheid van reohten, voor al de deelen des Rijks. Hij bestreed de bewering van dien heer, dat de tegenwoordige staatkunde van Oostenrijk bij de vrienden van het Rijk leedwezen, bij de vijanden vreugde zou wekken. Hij zou zich niet laten afbrengen van zijne pogingen om aan de billijke eischen van het volk te voldoen. Met 131 tegen 88 stemmen werd de voorloopige begrooting aangenomen. Den L7 verklaarde genoemde minister op eene inter pellatie van den heer von Pleaer, dat hoewel de regee ring zich niet verplicht achtte stelling te nemen zij niettemin op interpellaties zou antwoorden. Volgens de regeering bestond er volstrekt geeo reden om de grondwet te wijzigen en wat den Boheemsoben Land dag betreft, dese heeft verklaard den wettelijken weg te zullen volgen. De ontwikkeling der staatsinstellingen kan slechts op kalme wijze geschieden. De regeeting heefi; volstrekt geen belang bij de kroning van den Keizer nb Koning van Boheman. Hij trachtte vervol gens aan te toonen dat de regeering zich beijverde om aan de wenschen der duitscbers en czechen tegemoet te komen, zoodra dit slechts bestaanbaar was met de belangen van don Staat. Overigens zouden de kiezers van Bohemen weldra uitspraak doen. Met 143 tegen 114 stemmen is de Kamer daarna tot da orde van deu dag overgegaan. Kardinaal Oanglbauer, aartsbisschop van Weenen is den 14 in den ouderdom van 72 jaren overledeD. het Congres geopperde denkbeeld om Cuba onafhan kelijk te maken. Zj geven te verstaan, dat Spanje er nooit in zal toestemmen zich van zijne koloniën te scheiden. De toestand van den jongen Koniugdie ook door griep aangetast wasis goed. ZWITSERLAND. Beide Kamers der bonds vergadering hebben met algemeene stemmen ruim 8 miljoen toegestaan voor de aanschaffing van geweren klein kaliber, en ruim 1% miljoen voor vestingwerken op den St Gottbardweg. EGYPTE. Den 18 heelt de wetgevende vergade ring een wetsontwerp aangenomen, strekkende tot af- schalfing der heerendiensten en instelling eener pro gressieve grondbelasting van 4% piaster per acre grond. De belastingschuldigen hopendat Frankrijk eerlang tot conversie zal toetreden omdat genoemde belasting, welker opbrengst geraamd is op f 1.800.000 welke anders toegepast zal worden, tengevolge van ingevoerde bezuinigingen dan zou vervallen, VERENIGDE STATEN. De jury te Chicago heeft Burke, O'Sullivan en Coughlin den 16 schuldig verklaard aan den moord op dr. Cronin en veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf. Kunze kreeg als mede plichtige drie jaar gevangenisstraf. Beggs word vrij gesproken, Bij de behandeling der begrooting van finan ciën op den 18 werd door den heer van Delden ter sprake gebraoht de circulaire van den minister van April dezes jaars aan de lutherscheherst. lutkerscke en doopsgezinde gemeente, houdende, dat voortaan bij de uitbetaling van vaca- tuurgelden een maximum-termijn van 2 jaren wordt gesteld te rekenen van het kwartaalwaarin de vacature ontstond. Naar zijne meening was zjj in strijd met de bestaande besluiten en beschikkingen, die een gewoonte-recht hebben gevestigd. Hij verzocht om minst genomen het status quo te bandhaven in deze en niet op kleinigheden te vitten. Sedert 1837 hebben alle ministers deze gelden toegekend aan genoemde kerkelijke gemeenten. Luttele sommen zijn aan de kleine kerkgenoot schappen afgetroggeld en waarom de groote, waarbij wel mis bruiken plaats hebbenniet getroffen. De minister antwoorddedat de regeering ten aanzien van de vacatuurgelden juist bet status quo beeft willen hand haven. Bij de opvatting van dat status quo moet men zich gronden op da bestaande besluiten en in den geest waarin zij zijn genomen, De vraag moet gelden of de aangevraagde subsidiën noodzakelijk zijn. En waar vacaturen voortduren zouden toch gemeenten zich kunnen vereenigen, in welk geval eene verhooging zou kunnen toegestaan worden voor de gecom bineerde gemeenten. De heeren de Meyier de Beaufort en Huber meenden ook, dat het status quo gehandhaafd moest wordenterwijl de heer L o h m a n den maatregel verdedigde. Het beginsel van schei ding van kerk en staat eischte volgens laatstgenoemden spreker bovendien, dat nu ook het herv. genootschap geene vacatuur- gelden meer genoot. De minister verklaarde zich bereid, bij de behandeling van het door de heeren Clercx c. s. ingediende amendement, om bij art. 63 den memoriepost in te vullen met f 655 voor een desservant te Amerikaonder Horst en voor een kapelaan te Ospelonder Neerweert, de aanvraag voor Amerika in nadere overweging te zullen nemende tweede aanvraag achtte hij niet voor in williging vatbaar. Na die verklaring werd het amendement ingetrokken. In den loop der zitting werd met 51 tegen 87 stemmen aangenomen het voorstel des voorzittersom de Surinaamsche begrooting den 20 des avonds nog te behandelen. De heer van der Loeff had in overweging gegeven haar niet overhaast te behandelen. Bij de daarna aangevangen behandeling der begrooting van oorlog besprak de heer de Beaufort in eene uitgewerkte rede eenige punten uit het rapport der commissie voor de hervorming der levende strijdkrachten uit een sociaal en inter nationaal oogpunt. Nederland moestwat de inrichting zijner strijdkrachten aangaatniet de groote mogendheden volkomen navolgen. Kleine staten verkeeren alleen in den toestand van officieuse of officieele onzijdigheid. Zij moeten den waarborg voor hun bestaan meer vinden in eene goede buitenlandsohe staatkunde. Hunne legermacht heeft slechts op te treden tegen schending hunner onzijdigheid. Aan afschaffing van de plaats vervanging werd naar zijne meening uit een militair oogpunt te veel waarde gehecht. De heer itooseboom betuigde zijne teleurstelling over het lang uitblijven der wet op den militairen dienstplicht. De minister scheen voor de verantwoordelijkheid in groote zaken terug te deinzen. Hij somde verschillende maatregelen op, waarmede te lang gedraald was en merkte opdat ook in kleinere zaken gemis aan activiteit bestond. In goed vertrouwen op toekomstige krachtsinspanning zou hij hem blijven steunen. De heer van Löben Seis erkendedat deze minister met vele bureaucratische moeielijkheden te kampen had gehad, maar dat men mocht vertrouwen, dat hij zich als krachtig her vormer zou doen kennen. Hij hooptedat hij op het voorbeeld van Duitschland bevelvoering van administratieve macht zou weten af te scheiden. Deministervanoorlog gaf te kennen, dat aanvankelijk door bekende treurige omstandigheden aan de legerplannen niet zoo hard voortgewerkt was kunnen worden als wenschelijk zou zijn geweest. Het overleg met de andere departementen is thans geheel afgeloopen. Bij de bespreking over de defensiewetten zou hij den beer de Beaufort beantwoorden. Alleen verklaarde hij overtuigd te zijn, dat oorlogvoerende partijen niet mogen doortrekken door een onzijdigen staat. Teruggeslagen vijande lijke troepen moeten op onzijdig gebied ontwapend worden: ook daarvoor is een leger noodig. Daarna beantwoordde hij de door den heer Rooseboom ter sprake gebrachte punten. Bij de verdere beraadslaging over de algemeene strekking werden meer bijzondere punten besprokenalleen verklaarde de heer Domela N ieuwenhuis, verwjjzende naar hetgeen bij in 1888 gezegd had, dat hij niet voor eene begrooting van oorlog kon stemmenmet zulk een hoog eindcijfer. Het zwit- sersohe leger was beter en kostte minder geld. Overigens keurde hij af, dat leden, die het oorlogsbeleid zoo bij deze begrooting, als bij die van marine afkeurdentoch eindigden met voor te stemmen. De heer Seijffardt, (door familie-omstandigheden verhinderd tegenwoordig te zijn, trok zijne amendementen in. Bij art. 23 antwoordde de minister, dat dit jaar 57 paarden in het binnenland aangekocht waren door de remonte-com- missiëndie moeielijk in elk geval de redenen van ai keuring aan den aanbieder van een paard konden mededeelenzooals de beer G. van Dedem gevraagd had. Art. 58, in hoofde.ijke stemming gebracht op verzoek van den heer Domela Nieuwenhuis, die niet begreep, waartoe de extra- toelagen voor geestelijken diendenwerd aangenomen met 64 tegen 5 stemmen. Een voorstel van den beer Rooseboomom den bouw eener kazerne voor twee bataljons infanterie te Assen te doen ver vallen, werd verworpen met 33 tegen 25 stemmen. De minister bad vooral verklaarddat geene uitgaven gedaan zouden wor den voor dezen kazernebouw, zonder nadere voorstellen bij de Kamer in te dienen. Door het toestaan van den aangevraagden memoriepost ontstond beter grond voor onderhandeling. De eindstemming over de begrooting van oorlog geschiedde te middernacht. De zes tegenstemmers waren de heeren Zijlker, de Meyier, Viruly, Nieuwenhuis, Schepel en Heldt. Den 20 werd aan den heer mr. A. Zillesen op zijn verzoek eervol ontslag verleend als commies-griffier, met ingang van 1 Januari a.s., onder dankbetuiging voor de door hem bewezen diensten. In Januari zal de lijst der zich aanmeldende sollici tanten rondgedeeld en na het reces tot vervulling der betrek king overgegaan worden. Bij de behandeling van de artikelen der begrooting van waterstaat werd bij art. 5 door den minis ter aan den heer Tak van Poortvliet, die aandrong op wette- ijke regeling van het bestuur van den waterstaatnu het

Alkmaarsche Courant | 1889 | | pagina 5