eiuuenUnb. te Haarlem. Alkmaarsclie onderlinge verzekering-maat schappij ad f 100.000 was reeds den 21 volteekend. SS ears- eu M-avklfestricfUam. Plaiaance. Dader geheimaanleidende oorzaak geheim; de justitie doet ondersoek. De zaak is ?olstrekt niet helder. Eene dame laat haar dienstmeisje een aartje alleen in eene villa bij haar vertrek slait sij de deur dicht, en vindt bij hare thuiskomst het meisje gedood. Wie is de dader F Nergens is een spoor van inbraak te ontdekken, geene voetstappen in de pas gevallen sneeuw, alle deuren en vensters juist gesloten als toen mevrouw uitging. Vreemd zeer vreemd inderdaad. Men hoopt natuurlijk, dat bet geheim spoedig worde opgehelderd. Een bezoek aan de groote magasijnen is thans zeer aangenaam. Er rijn er, die ware museums vormen, anderen gelijken wel op eene tentoonstelling in het klein. En zoo knapjes weet men hier van alles party te trekken 1 Daar hebben wij de Ménagèreook wel genoemd het Palais Bonne Nouvelle. Hoofdzaak was in het begin de verkoop van huishoudelijke artikelen, dooh langzamerhand gaat het den weg op der Nou- veanté's-magazijnen, die van alles verkoopen. Niet alleen toch dat gij er geheele ameublementen kunt konpen die zoo maar zijn uitgestaldzoodat gij de kamers keukens, salons enz. geheel gereed voor u ziet, niet alleen vindt gij er gedekte tafels van 1224 en meer couvertsbeladen met prachtige porceleinen serviezen en prachtig kristallen glazen, doch heden koopt gij er ook uwe muziek, uwe leesboeken, het speelgoed voor uwe kinderen, uwe laarzen en schoenen, ja zelfs vaasjes, potjes en zakjes met heerlijke bonbons en chocolade. En geheel op den achtergrond is de muur louter spie gelglas zoodat gij de lange speelgoedgalery met hare veelkleurige vaandels en fraai verlichte lustors nogmaals weerkaatst ziet, en het geheel op u den indruk maakt alsof de zalen nog eenmaal zoo groot zjjn en de illusie medewerkt om aan de Ménagère den naam van paleis waardig te keuren. Parys, 13 Dec. 1889. J. M. T. Kimman "n iimaBflUDraraaaiKsuBczxmRiHswiHieBHHuaaanKKaaH^ Alle hollandsche kajuitspassagiers van da j ezonken stoomboot Leerdam hebben gezamenlijk een schrijven aan de Ned.-Am. Stoomv. Maatschappij gericht, waarin zij allen lof aan kapitein Bruinama toebrengen voor zijn kalm en flink optreden bij de zeerampwaaraan zij zoowel hunne redding als die van alle opvarenden danken. Beroepen naar Blokzijl de heer B. H. Habbema, predikant bij de ned. hervormde gemeente te Graft. Aan het station NoorscharWOU.de werd ver leden week een 14 a löjarig meifje in kennelyken staat van dronkenschap gevonden. Bij onderzoek bleek dat zij in dien staat gebracht was door een ingezetene van Broek op Langendijk, blijkbaar niet met de beste bedoelingen. Tegen den dader is proces-verbaal op gemaakt. Den 23 ontstond, door het vallen van een lantaarn in het hooibrand in de boerderij van C. Klaver te Rustenburg, die afwezig was. Ineen oogwenk stond alles in lichte laaie zoodat het werkelijk een kloeke daad van den buurman C. Stam mag beeten dat hij al het vee redde. Hij werd hierin ijverig geholpen door den lSjarigen zoon, die met genoemden S. bijna bg de poging tot redding het leven verloor. Toen namelijk de drie laatste kalveren werden uitgedreven, viel de zolder naar beneden. S. ontkwam met twee kalveren nog bij tijds, het derde kalf sprong over de brandende balben, doch den zoon werd de uitweg door de vlammen afge sneden. De moedige knaap vluchtte daarop naar het voorste gedeelte van het huis en werd daar opgemerkt door K, Groot die door het inslaan der ruiten hem een uitweg baande. Nauwelijks buitengekomen viel een gedeelte van het dak inwaarvan nog eenige stukken neerkwamen op K. G., zonder bem echter noemenswaardig te kwetsen. Alles wiib verzekerdte betreuren is het echter, dat van den flinken redder van het vee een geslacht varken, bij Klaver ia deu schoor steen te rooken gehangen, verbrand is. Den 20 des nachts is te Winterswijk eene land- touwerswoning afgebrand waarbij twee varkens omkwa men en den 21 des nachts bij Breda eene dergelijke woning met eene grcoten voorraad hooi, strooi enz. Den 21 deB avonds is te Winterswijk op h9t station der Holl, Spoorwegmaatschappij een rangeerder door de locomotief van een duitschen goederentrein overreden. Hij was terBtond dood. Den 22 is te Zeist het huis van mevrouw de weduwe Pols geheel uitgebrand. - Den 22 's nachts kwartier over een uur ia te Amsterdam brand uitgebroken in een manufacturen winkel aan den Zeedijk. De bewoners werdon gewekt door een joDgen, die den brand ontdekte en de rniten insloeg. Het gebeele onderhuis en de achterzijde der twee bovenhuizen brandden uit. De dichter ten Kate heeft den 23 zijnen 70 verjaardag gevierd in zijne studeerkamer te Amstor- dam waar hij, zeer zwak, zijne vrienden, voor zoover zijne krachten zulks toelieten, ontving. Hij is reeds geruimen tijd ongesteld. De burgemeester van Amster- komt nooit over hare lippen. Zij heeft alle portretten van het meisjeal hare brievenhaar haarkortom alles wat aan haar deed denken, na den dood haars vaders verbrandalsof zij de herinnering aan haar wilde ver nietigen. Ik geloof, dat zij de overledene haat.'! „Misschien >s het om die noodlottige gelijkenis", wierp ik er tutschen in. „'t Is mogelijk", antwoordde hij. „In het leren heeft die Maria haar verdrongen en zelfs in den dcod liet zy haar niet met rust. De vader schoot zich dood om de overledene en zij was het ook weer, die Irene nit hare woonplrats verdreef. In Bucharestwaar het bijgeloovige voik geneigd was, haar vcor eene geest verschijning te houden, kon zij niet blijven." „Tot hiertco zie ik nog s eeds geen schijn van schuld aau haar", merkte ik op. „Ik zie alleen eene hoogst ongelukkige door het ncodlot met onverbiddelijke hard heid vervolgde vrouw zou zulk eene vrouw geen liefde kuuneu verdienen F" Wordt vervolgd. dam, eere-voorzitter der commissie, schonk hem namens tal van vrienden en vereerders in Nederland een bronzen beeld, de dichtkunst voorstellende en een portefeuille, aan wier inhond hij verzocht werd, zelf een bestemming te geven. In het sierlijk album, waarin de namen der commissieleden, die van de leden van het Vorstelijk Huis en van de overige schenkers vermeld staan is eene dichterlijke opdracht geplaatst van ds. Hasebroek. De Koning heeft den heer ten Kate benoemd tot oom- mandeur in de orde van de Eikenkroon en de Koningin en prinses Wilhelmina schonken hem haar portret. De dienstbode te Amersfoort, die voor een maand ernstige brandwonden bekwam door bet vlam vatten harer kleeren van het vuur eener stoof, is den 23 's nachts aan de gevolgen overleden. Benoemd tot onderwijzeres ia Zaid-Airika mej. H. Janssen, thans onderwijzeres aan de twesde tussehenschool COBBESPON DENTIE. P. F. Jz. te B. Aan uw verlangen kan niet worden voldaan. Beeds geruimen tijd is alhier eene commissie aan het werk en hebben koorrepetitiën plaats gehad van een groot aantal dames en heereD, met het doel, maan dag, den 3 Februari, in het lokaal H a r mo u i e een concert te geven ten behoeve van een liefdadig doel. De commissie bestaat uit de heeren J. Dirkzen, voorzitter P. H. M. Ibinb Melenbriuk secretaris F. Schutz, penningmeester, en J. W. Geveke; de koor repetitiën bedoelen de voorbereiding tot de uitvoering vaa Haydn's Schepping, onder leiding van den heer H. F. Schuurman en met medewerking van onze ver dienstelijke stadgenoote, mej. J. Dirkzen, sopraan, den heer F. B. M. Stachelhausen, Amsterdam, tenor, even eens dilettant, benevens van dan heer J. M. Orelio, le bas aan de Hollandsche Opera, te Amsterdam. He^ koor zal bestaan uit ruim 90 personen, geaccompagneerp op de piano door eene albmaarsche dame (dilettante) eu dubbel strijkkwartet, onder directie van den heer Kriens van Haarlem, Zeker veelbelovend en bij uitstek geschikt, om Alk- maar's ingezetenen op wier weldadigheid nimmer te vergeefs een beroep wordt gedaan, in de gelegenheid te stellen, offervaardigheid en muzikaal kunstgenot te vereenigen. De te verkrijgen baten zullen gelijkelijk worden verdeeld tnsschen de diaconiëa der katholieke en ned. herv. oude mannen- en vrouwenhuizen. Na 1 Januari zullen inteekenlijsten worden rondgezonden. De toegangsprijs is gesteld op f 1,25 per persoon. Door den beer J. Pot, alhier, wiens gebouwen ten behoeve van den door hem geëxploiteerden bestel en vrachtgoederendienstreeds telefonisch verbonden zijn is blijkens eene algemeen verspreide circulaire, aan den raad dezer gemeente vergunning gevraagd tot het maken, hebben en gebruiken eener telefonische verbinding tusschen eenige daarvoor aangeboden en nog aan te bieden perceelen binnen Alkmaar. De telefoondraden zullen moeten worden bevestigd aan daarvoor eventueel te verkrijgen steunpunten, hetzij op of aan bestaande particuliere of openbare gebouwen hetzij op daarvoor te plaatsen telefoonpaleneen en ander voor zooveel betreft de eigendommen der gemeente in overleg met en ten genoegen van het Dagelijksch Bestuurvolgens daarvoor reeds gegeven of nog te geven voorschriften. Naar aanleiding van deze aanvrage aan den gemeen teraad noodigt de heer J. Pot, bij genoemde circulaire, de ingezetenen van Alkmaar uit, eventueel geveasebte aunsluitingen hem te willen opgoten. De prijs per aansluiting, waartoe men zich wcnscht te verbinden voor minstens v ij f jaren, op daarvoor te Amsterdam en Botterdam geldende voorwaarden, zal bedragen van 25 tot 75 gulden. Door inrichting van een centraal-bureau zal voor don ondernemer gelegenheid bestaan, te trachten, den geabon- neerden bovendien het voordeel aan te bieden 1°. in verbinding te komen lang3 telefonieohen weg met het Langedijker telefoonnet, dat weder in verbinding staat met Winkel en vele andere gemeenten in onze provincie; 2°. met de telegraafkantoren van het rijk en van den spoorweg, welke laatste aansluiting het groote voordeel verschaft, dat men met de grootere telegraafkantoren in ons land, van 'a morgens 7 nur tot na het vertrek van den laatsten trein naar den Helder, van huis uit, aansluiting krijgt. Wij juichen van ganecher harte deze poging, om ook Alkmaar te doen doelen in de voordeelen van de tele foon toe en zullen niets liever zien, dan dat de onder nemer moge slagen in zijne pogingen, die dan het gevolg kunnen hebbendat in eene niet te verre toekomst, over Zaandam b. v., dat reeds aan de hoofd stad des rijks telefonisch verbonden is op dezelfde wijze, ook hier ter stede, kalmpjes op bet kantoor gezeten, met den hartader des landsvan gedachten kan worden gewisseld. In eene in het café Central den 24 alhier ge houden algemeene vergadering van de aldeeling Alk maar der Noordhollandsche Yereeniging Het Witte Kruis werd, op advies van het hoofdbestnnr, besloten, rechtspersoonlijkheid aan te vragen. Uit de goedge keurde begrooting blijkt o. a., dat over 1890 f 150 beschikbaar is gehouden voor aanvulling van het ma~ gazijn van materieel voor ziekenverpleging, ten behoeve waarvan ook over 1889 reeds f 150 is uitgetrokken geweest en f 100 besteed is. Aangaande het douche- bad waarvan de oprichting hier ter stede wordt voor bereid en waarvoor door da afdeeling een rondschrijven is gericht geweest aan de ingezetenen werd medege deeld dat reeds voor f 1200 voorwaardelijk was ge- teekend voor stort— en kuipbaden tezamen. In eene den 24 alhier in het lokaal Harmonie gehouden volksvoordrachtuitgaande van het departement Alkmaar der Maatschappij tot nat van het algemeen trad als spreker op de heer J. Fiancken, van Bergen, die, met eene uitnemende improvisatie over enkele feiten, nit 1296, het jaar van den moord van den hollandsehen graaf Flcris V zijn gehoor in hooge mate boeide. Sprekers fantasie gaf aan eenige geschiedkundige feiten kleur en tinto. a. verrees uit de onlangs te Bergen gevonden enkele overblijfselen van maren van het Bergerslot, door sprekers gloedrijke beschrijving gebouw en bewoners voor het oog zijner hoorders en werd 's Graven Hof te Haarlem met omgevingop een luidrnchtigen feestdagmet veel talent door bem geteekend. Hier en daar gaf sprekers schets hem gelegenheideene vergelijking te maken tusschen sommige eigenaardig heden van het volk van toen en nudie niet altijd in het voordeel der thans levenden uitvielen. Na de pauze werden door den, blijkens de levendige toejuiching zeer gewaardeerden spreker nog twee verzen voorgedragen. De voorzitter, de heer M. Coben Stuart, bracht een woord van dank aan den heer Francken. Den 22 gingen hier door het Noordhol- landsch Kanaal, voorbr, tengevolge van de strem ming in het Noordzeebanaal, de eogelsche stoomschepen Sea-Horeevan Huilen Florence van Stockton. Het waarborgkapitaal voor de op te richten VEILING VAN VASTE GOEDEREN. 23 December. Door den Notaris GOUWE. 1. Winkelhuis, z.z. Dijk, B 110, 00.01.04. Str. S. Roos3210, Niet verhoogd. 2. Pakhuis, n.z. Spanj'aardstraat, B 2645, 00.00.48. Str. J. Muijs510, Verhoogd door A. Henneman met 110, K ANTONGE RECHT. Zitting van 20 December 188 9. K. W. Gz., Egmond aan Zee; J. G., Bergen, in eene inrich ting waar krachtens vergunning sterke drank in het klein wordt verkocht, niet leesbaar ophangen van een door den gemeente secretaris gewaarmerkt afschrift der vergunning ieder f 0,50 boete of 1 dag hecht. D, S., Schoorl, jachtwetovertreding, 5 dagen hecht. J. B., Schoorl, als boven, 4 dagen hecht. C. K. Lz., Egmond aan Zeeals boven7 10 boete of 3 dagen hecht. M. S. Kz., Egmondbinnen; J. de G. Dz., P. JB. Kz., Egmond aan Zee, als boven, ieder 5 boete of 2 dagen hecht. E. S. Az., Egmond aan Zee, als boven, tweemaal gepleegd, 2 boeten van t lO of 3 dagen hecht, voor elke boete. E. W., Amsterdam, 's nachts onbeheerd op de openbare straat laten liggen van voorwerpen, vrijgesproken. J. H. W., Bloem endaal, spoorwegwetovertreding, 1 1 boete of 1 dag hecht. J. P. Ez., Egmond aan Zee, aldaar op de openbare straat onbeheerd laten loopen van een hond, 7 1 boete of 1 dag hecht. A. V., H. C., Alkmaar; K. P., Schoorl; D. P. Jz, Egmond aan Zeeopenbare dronkenschapieder t 0.50 boete of 1 dag hecht. J. H., Schermerhorn, als boven, bij herhaling, 3 dagen hecht. BU R G E li Ij IJ K. E STAND. ON DERTROUWD. 20 De". Willem Brouwer, wednr. van Aatje Biesterbos van den Burgwal, te Egmondbinnen en Jobje Half, te Alkmaar. GEBOREN. 24 Dec. Gerardus Johannes, Z. van Nicolaas Johannes Duijne- veld en Hendriea van den Burg. OVERLEDEN. 23 Deo. Wilhelm Johannes Holtsmuller, 66 j. en 8 m. Anna Catharina Visser, wed. van Johannes Porck, 84 j. en 9 m. Donderdag, 2sn Kerstdag, tusschen 12 en 1 ure, gelegenheid tot aangiften voor den Burgerlijken Stand en vrijdagin plaats van donderdag 'savonds tusschen 6 en 7% ure, voor aangiften tot huwelijken. Alkmaar 23 Dec. Aangevoerd 1 Koe 7 32092 vette Kalveren 35 a 160, 14 Nucht dito 18 a 24, 59 Schapen f 30 a 33, 183 vette Varkens f 0,42 a 0,54 per P., 28 Magere dito 15 a 17. Amsterdam 23 Deo. Petroleum onveranderd. Raapkoeken t 60 a 90, Lijnkoeken f 8,25 a 12, per 100 P. Aangevoerd 538 Runderen, vette: le soort f 0,70 a 0,75, 2e soort f 0,65 3e soort 7 0,55, Melk- en Kalfkoeien f 150 a 250, 55 nucht. Kalveren f 8 a 12, 274 vette Varkens f 0,48 a 0,52 per P. Edam 21 Dec. Kleine kaas f 31,50, aangevoerd 35 stapels, wegende 7839 P. Haarlem 23 Deo. Tarwe: Roode f 6,60, Witte 1 7,50 a 6,50, Rogge t 5,50 a 5,10, Haver f 3,75 a 3,10, Gerst t 4,85, Duivenboonen f 6,90 a 6,70, Paardenboonen f 6, Erwten: Groene f 6,50 a 5,80. Leiden 21 Dec. Boter per kwartvat le soort f 54 a 60, 2e soort f 46 a 52, per pond le soort t 1,35 a 1,50, 2e soort 71,15 a 1,30. Purmerend 20 Dec. Aangevoerd 408 Schapen. Handel slecht. Prijs van 26 a 37 per stuk. Schiedam 2 Dec. Moutwijn f 11,50, Jenever 7 15,50, Amst. proef t 17. Schagen 24 Dec. Aangevoerd 2 Paarden f 45 a 852 Geldekoeien 7 212 a 240, 6 nucht. Kalveren f 15 a 20, 157 Schapen f 22 a 38314 Lammeren f 16 a 25, 22 magere Varkens 7 14 a 16, 14 Biggen f 12 a 14, Boter per kop 0,70 a 0,80, Kipeieren f 5 a 6 per 100. Londen 23 Deo. Aangevoerd 200 Runderen 2.4-4.9, 1000 Schapen en Lammeren 4.4-6.4, 150 Kalveren 3.9-5.6. Hoorn 21 Dec. Tarwe f 6,25 a 8, Rogge f 4,75 a 5,75, Gerst 7 4,25 a 5, Haver 2,75 a 4, Erwten: Witte 9,50 a 10, Groene 7 9,50 a 11,50, Grauwe f 10,50 a 12,75, Vale 7 9,50 a 12, Bruine boonen f 8,50 a 10,50, Karwei 7 9,50 a 10Mosterdzaad f 17 a 18,507 Paarden f 60 a 20023 Schapen f 25 a 33 80 Lammeren 7 18 a 23 111 Kalveren 7 6 a 24, 32 Varkens 7'8 a 18, 80 Biggen f 7 a 1130 Kippen f 0,65 a 1,50500 Kipeieren 7 6a 7 per 1001700 koppen Boter t 0,50 a 0,65 per kop. Leeuwarden 20 Dae. Boter per kwartvat le soort 7 48,59. Aangevoerd 385 kwart, 200 achtste en 57 zestiende vaten. Aleppel 19 Deo. Boter per achtste vat le soort 7 23, 2e soort 7 21,503e soort f 20. Per P. 7 1,07 a 1,20. Aangevoerd 14700 P. Zaandam 19 Dec. Kleine kaas, hoogste prijs f 30. Aange voerd 20 stapels. Zwolle 20 Dec. Boter per achtste vat 7 25,50 a 27 per pond 7 0,90 a i,20.

Alkmaarsche Courant | 1889 | | pagina 2