No. 154*. Een en Negentigste Jaargang. 1889. TWEEDE BLAD. ZONDAG 29 DECEMBER. Bttiteutattb. BELGIE. Den 24 is de werkstaking in bet land der Luik toegenomen en heeft zich uitgebreid tot twee jnen van Monceau Fontaine. Op andere plaatsen rvatten de mijnwerkers den arbeid. In het geheel Idroeg het getal werkstakenden 6700, waarvan 1160 I Charleroi. Er beerschte volkomen rust. De eiseh Ss tusscben de 15 en 20 pet, loonsverhooging. Den f breidde de werkstaking zich steeds uit. Liet aantal srkstakers werd op 10400 in het district Charleroi •groot. ITALIË. De Paus heeft den 24 eene torspraak >t de kardinalen en prelaten gehoudenwaarbij bij •rinnerde aan den strijd, voornamelyk in Italië tegen i kerk gevoerd, en gewaagde van de wet op de instel- jgen van liefdadigheidwaardoor ook tegen God go- reden wordt. Hij beval den katholieken verder aan, jtrouw te blijven aan hunnen plicht. i&itttiJctiUtib. Roelant's Almanak voor 1890. Het is stellig Stadsberichten. Op de graan- ALKMAARSCHE COURANT. De gemeenteraad van Brussel heeft in geheime zitting sloten, op de gemeentebegrooting voor 1890 ƒ50000 te trekken ten behoeve van eene feestelijke viering n den 25 verjaardag van Koning Leopold's troonsbe- imming in December 1890. Den 23 heeft de raad ar aanleiding van een gerucht, dat de regeering niet ornemens zou zijn, het 25jarig jubileum van koning opold II door openbare feesten te vieren, den burge- sester opgedragen, zich van de gegrondheid van dat rucht te verzekeren. Te Len?en is de olericale candidaat, de heer Detrooz i Elewijek tot lid der Kamer gekozen met eene ierderheid van 548 stemmen. Van de 4563 kiezers amen 3702 op. Bij de voritre verkiezing behaalden clericalen de meerderheid met 1300 stemmen. DDITSCHLAND. Volgens offieieuse te Berlijn Londen on^angen berichten hebben reeds versohil- ide mogendheden aan den engelschen minister van itenlandscbe zaken de bijeeDroeping voorgesteld eener rgaderingtot bijlegging van het koloniaal geschil ischen Engeland en Portugal en zioh bereid verklaard eene minnelijke schikking mede te werken. FRANKRIJK. Blijkens het jaarverslag van den er Pasteur zijn van 1 Nov. 1888 tot 31 Oct. 1889 30 personen franschen en vreemdelingen aan zijn itituut te Parijs tegen hondsdolheid behandeld elf zweken aan die ziekte, waarvan 4 vóór het einde der handeling of binnen 14 dagen daarna alzoo eene jrfte van 0.38 pet. tegen 15 pot. onder de gebeten srsonendie niet werden behandeld. De Kamer keurde den 23 vóór haar uiteengaan de rkiezing van graaf Grefluhle met 267 tegen 215 stem- en nog goed. Er zijn 20 verkiezingen ten onderzoek ergebleven. De vice-admiraal Georges Cloué is in den ouderdom n 72 jaren overleden. De griep schijnt te Parijs van ernstiger aard te orden. Het sterftecijfer van de afgeloopen week is thans geklommen van 1188 tot 1356, waaronder 332 ,n ademhalingsziekten, tegen 243 in de vorige week. e gasthuizen zijn zoo druk met zieken bezetdat nten en hutten op de binnenplaatsen en in de tuinen •geslagen worden om zieken op te nemen. OOSTENRIJK-HONGARIJE. De keizer en keizerin brachten den 23 een bezoek aan de vloot, elke in de baai van Maggia voor anker lag. RUMENIE. De Senaat heeft het ontslag van 3n heer Eioresco als voorzitter goedgekeurd met 50 gen 42, dat van de vice-presidenten met 48 tegen 12 ommen. Le heer Kretzulesco is daarop met 52 tegen stemmen tot voorzitter gekozen. Yau den 15 tot en met den 21 zijn te Enk- UiZ6Q zes lijders aau mazelen overleden. De aanvariog van bet stoomschip Prins Willem I •schiedde dea 20 des nachts te 1 uur 15 min,, met onker weder, terwijl er geen mist was. Een onbekend hip, dat geen lichten voerde, was in de flank der oot gevaren. Onmiddellijk liet de kapitein, de beer N. Prins peilenhet bleek toen, dat er in het "ootruim 13 voet water stond. De boot bing dadelijk •n slagzij over, zoodat omslaan of zinkeu ieder oogen- ik kon worden verwacht. Nadat men te vergeefs flracht had de lekken te stoppen, werden de sloepen gereedheid gebracht. Van de vier bleven ten slotte echts twee beschikbaar, daar een bjj de aanvaring ver- rjzeld en een bij het te water laten lek en onbruik- var was gewordeD. In de groote boot werden 28 per- men, in de kleinste 13 mannen geplaatst, alsmede de ail en de aan boord zijnde ƒ30,000 aan goud-specie, echts één zak met brieven voor Curagao ging verloren, •e grootste boot werd, nadat de opvarenden er 9 uren doorgebracht hadden, door de fransche visscherssloep Clair opgemerkt en te Boulogne aau wal gebracht, e kleinste boot was opgemerkt door het vaartuig de ille d'Amiens; bij het overnemen van de drenkelingen szer boot verdronken drie der opvarenden door het nslaan der boot, tengevolge van een bevigen golfslag, e bevolking te Tréport ontving de schipbreukelingen er hartelijk. Met ingenomenheid wordt van de houding in den kapitein der boot gewag gemaakt. Den 22 heeft een militair op den Dam te AtCStsr- daoa eerst een pistoolschot op een meisje gelost enf daarna op zich zeivenhij trof zich zelf doodelijk en bet meisje werd naar het gasthuis vervoerd. Bij kon. besluit van den 23 is benoemd tot raads heer in bet gerechtshof te 's Hertogenbosch de heer jbr. mr. P. X, J. M. Verheijen thans vice-president der arr.-rechtbank aldaar. Bij kon. besluit van den 23 is herbenoemd, met ingang van 1 Januari, tot burgemeester van SlötBIl, de heer C. W. A. M. Groskamp, secretaris dier gemeente. Den 23 des morgens betrapten twee kommiezen te Rukfen (Noordbrabant) die den geheelen nacht in hin derlaag hadden gelegen, vijf zoutsmokkelaars, die in bet bezit van ruim 500 pond zout waren. Den 23 gaf de zangvereeniging Amicitia te Kol- horn voor een talrijk publiek hare eerste uitvoering iu dezen winter, die uitmuntend slaagde. De arr.-reehtbank te Arnhem heeft den 24 den postbode de Kruijff, uit Eede, Wegens verduistering van brieven en geldswaarden tot 1% jaar gevangenisstraf veroordeeld. Den 24 werd door den burgemeester van Am- Sterdam aan den gemeenteraad medegedeeld dat, naar aanleiding van het onderzoek, ingesteld naar het gedrag van dr. Ham, adsistent-genees- beer in het binnen-gasthuis, gebleken was, dat bij niet diende onts'agen te worden. Deze mededeeling gaf in verband met een ingekomen adres van het bestuur van den geneeskundigen kring, afd. van de ned.-maatsch. ter bevordering van de geneeskunde, houdende betui ging van zijn innig leedwezen over de wijze, waarop in de jongste openbare raadszitting kritiek uitgeoefend was op bet gedrag van dien geneesheer, tot eene bespreking aanleiding waarbij dr. Berns verklaarde, dat bet door hem ingestelde onderzoek ook tot uitkomst had gehad, dat dr. Ham in elk geval geen straf verdiende. Eene door hem voorgestelde motiestrekkende om uit te spreken, dat over dien geneesheer een verkeerd oordeel geveld waswerd door den voorsteller ingetrokken nadat opgemerkt was, dat het niet aanging den ge heelen raad verantwoordelijk te stellen voor de meening van een of twee raadsleden. De heer mr. J. C. de Vries merkte nog op, dat bij eene groote ramp zenuwachtig heid bij de betrokkenen zeer verklaarbaar waseene fout wordt dan eene misdaad genoemd en is die fout door een ambtenaar begaan dan is het dadelijk, weg m6t hem Alsof een ambtenaar volmaakt moet zijn en dezen ook geene fouten hebben als ieder mensch. Bij de verdere bespreking werd nog verklaard, dat burg. en weth. eenstemmig van oordeel wareD, dat bij den brand in de Kulverstraat de politie zeer goed gehandeld bad en de brandweer onmiddellijk uitgerukt was, na gewaarschuwd te zijn. De brief van den geneeskundigen kring werd ten slotte evenals de verschillende mede- deelingen voor kennisgeving aangenomen. De kinderen van wijlen dea heer C. P. van Eeghen, onlangs te Amsterdam overleden, voldoende aan den wensch huns vaders, hebben aan de gemeente Amster dam ten geschenke aangeboden al de door hunnen vader nagelaten kunstvaorbrengselen, o. a. de verzameling schilderijen, ten getale van 121. De gemeenteraad vaa Amsterdam heeft den 24 dit geschenk onder dankbetui ging aanvaard de schilderijen zullen onder beheer van de commissie tot het bijeenbrengen eener terzameling van hedendaagsehe kunst worden gesteld. De arr.-rechtbank te Arnhem heeft den 24 Freerk Mulder, gewezen klerk bij den rijksbetaalmeester baron Asbeck, te Arnhem wegens diefstal en valsehheid in geschrifte veroordeeld tot 2% jaar gevangenisstraf. De dichter J. J. L. ten Kate is den 26 te Am sterdam overleden. Bij kon. besluit van den 26 is met ingang van 1 Januari benoemd tot hoogleeraer bij de Rijks Aca demie van Beeldende Kunsten te Amsterdam de heer jhr. mr. J. Six. Den 27 is te Haarlem bij enkele inschrijving aanbesteed het uitvoeren van eenige verbeteringewerken tot instandhouding van bet Krabbersgat te EnkllUi- Zeu, geraamd op f 75,10. Laagste inschrijver de lieer J. van Noordennen te Harlingea voor 7930. Den 27 is te 's-Hertogeuboscb aanbesteed het onderhoud van de Zuid-Willemsvaart voor de jaren 1890—1892, geraamd op 118.800. Van de 7 in schrijvers waren de heeren de Kort en Dekkers te Baardwijk voor 108.816 de laagste. Tjjdens den brand in de dekenfabriek van de firma J. C. Zaalberg en Zoon te Leiden was uit eene lessenaar op het kantoor eene som van 300 ontvreemd, van welken diefstal een jongen verdacht werd, omdat hij voortdurend op het kantoor was geweest. Uit de door dien jongen verstrekte inlichtingen, bevestigd door verklaringen van anderen, bleek echter, dat de meester knecht, die de kas beheerde en aangifte gedaan had, dat het geld uit zijne lessenaar was gestolen, eene valsche beschuldiging gedaan had. Reeds negen jaren geleden was hij begonnen om het ingekomen ziekengeld gedeel telijk te verduisteren en nu was hij door den brand op het denkbeeld gekomen, die gelegenheid aan te grijpen om diefstal door anderen voor te wenden. Tot hoofd-ingeland van de bance Grootebroek en Lutjebroek is herkozen de heer G. Zwaan tot lid van het dagelijkecb bestuur werd ia plaats van den heer K. Buurman, W. Bronkborst gekozen. Herkozen te Zwaag tot hoofdingeland de heer P. Rol en tot lid van het dagehjksch bestuur de heer J. Timmerman. De minister van binnenl. zaken, gelet op bet kon. besluit van 1 December 1889 (Staatsblad No. 173) en op het kon. besluit van den 13 d. a. Nr. 14 heeft goedgevonden 1°. te bepalen, dat het met ingang van 1 Januari 1890 verboden is schapen, niet gemerkt op de wijze, hieronder sub. 2° bepaald, te vervoeren in de gemeen ten of gedeelten van gemeenten, gelegen in de provin cie Limbnrg, ten oosten eener linie als is omschreven in art. 2, in verband met art. 6 van het kon. besluit van 7 Juni 1864 (Staatsblad No. 60), met dien verstande, dat de linie zich niet baweegt bewesten den linkeroever der rivier de Maas 2°. te bepalen, dat de schapen gemerkt worden met een looden merkteeken, vertoonende aan de eene zijde het Rijkswapen en aan de keerzijde de letters V. P. en een nummer. Het wordt om den nek gedragen aan een vierdraads gegalvaniseerd ijzerdraad, waarvan de uiteinden in het lood zijn vaslgeknepen en dat zoodanig wordt omgehangen, dat het niet over den kop van het dier kan worden afgeschoren. De Parochie-kerk van den H. Christophorus te Schagen geeft eene 3% pet, geldleening groot 95000, uit, in obligatiën van 500 tegen den koers van 98 pet., in verband waarmede de 4% pet. geldlee ning, aanvankelijk groot 80000, afgelost wordt. Houders van afgelost wordende obligatiën der 4% pet. leening genoten bij omwisseling in die der 3% pet, leening 2 pet. vergoeding, mits zich vóór 28 Deo. aanmeldende. De inschrijving op die leening is opengesteld op 2 Januari 1890. Volgens den stodenten-almanak bedraagt het aan tal studenten aan de hoogeechool te Groningen 465 waarvan 51 iu de godgeleerdheid, 77 in de rechtsge leerdheid, 226 in de geneeskunde, 62 in de wis- en natuurkunde en 49 in de letteren en wijsbegeerte studeeren. Het classicaal bestuur van Alkmaar heeft bij het prov. kerkbestuur van Noordholland bezwaar ingebracht tegen een predikant in die classis, die zich herhaaldelijk aan dronkenschap overgeeft. De buer B. H. Habbema, predikant by de ned. herv, gemeente te Graft, heeft voor het beroep naar Blokzijl bedankt. Door burgemeester en wethouders van Zijpe zijn benoemd tot volkstellers, de heeren G. Nobel, voor wijk AK. J. Adema, wijken B en L J. Bregman, wijk C H. Wind, wijk D; G. Bossen wijk EP, Bakker, wijk F A. Leeuw wijk GP. E. C. Mel- chior, wijk H L. J. de Vries, wijk IA. H. Vogel sang, wijk Kterwijl de secretaris met de leiding der werkzaamheden is belast. De rederijkerskamer O. V. onder de zinspreuk „Oefening Volmaakt" gaf den 26 hare tweede voor stelling in dezen winter. Bij die gelegenheid werden opgevoerd „Vadervloek en moederzegen'1, treurspel in 8 tafereelen door W. A. van Dolder Vzoon en „Kwart jesvinders", blyspel in 1 bedrijf door W. Mets Tz. De voorstelling werd, als naar gewoonte met een bal besloten. Gaarne vestigen wy de aandacht onzer lezers op den dezer dagen verschenen vijfden jaargang van de kleinste, en naar den inhoud gerekend, de goed koopste almanak die in ons land bestaat. Het uiterlijk sierlijk boekje, in handig formaat, dat 160 bladzijden telt, bevat een rijken inhoud; men vindt er, behalve alles wat in een gewonen almanak thnis behoortde tarieven der spoorwegen in Nederland, alle gewenschte opgaven omtrent het zegel, de posterijen, de telegrafie, de vorsten van Europa, de nederl. ridderordende gezanten in en buiten Nederlandde ministeriëele departementen, de beide Kamers der Staten-Generaul, den Rund van State, de Rekenkamer, het bestuur der provinciën, de rechterlijke macht, het hooger- en mid delbaar ouderwijs, de kamers van koophandel enz. enz., kortom alles wat meD, bij dagelijks voorkomende ge vallen noodig heeft te weten. De prijs van dezen almanak is slechts tien cents. en zaadmarkt werden aange- voerd 1887 1888 1889 mod mud mud Haver 28208 23736 40535 Tarwe 12369 11049 16112 Gerst 14224 12080 15008 Rogge 5195 4684 6306 Boonen 8663 6107 9240 Erwten 6722 6068 9429 Mosterdzaad 2434 2377 2LS7 Kar wij 4819 7116 4336 Kool 2123* 987* 314 Kanarie 1738 1464 520 bijn 7 9 2 Blauwmaanzaad 409 86502 75677 104398 Onder dit cijfer was begrepen het blauwmaanzaad, waarvoor thans een afzonderlijke rubriek gemaakt is. Het betaalde marktgeld, bedragende 3 centen per mud, heeft alzoo beloopen ƒ3131 94. Voor opzetgelden van granen werd 20,50 ontvangen, alzoo voor 410 mud, 16159 mudden werden op verzoek van belanghebbenden op de markt gemeten en 8407 mudden gewogen. 460 pannetjes erwten werden op verzoek van belang hebbenden gekookt.

Alkmaarsche Courant | 1889 | | pagina 5