fenen. Van geheel andere grondstellingen gaan de dames en heeren nit, die ik eenige dagen later in de remon- strantsche kerk eeno zanguitvoering hoorde geven. Zij zingen omdat ze daarin behagen scheppen meer nog dan om anderen te doen genieten. Eene ernstige be- oefeing der zangkunst is voor hen niet weggelegd, zich geheel daaraan te wijden is voor hen onmogelijkzij willen gaarne zooveel als in hun vermogen is, de wen ken van hnn directeur, den heer Gr. A. G. van Brucken Fockopvolgen maar wanneer ze daarin eens falen mag men hun daarvan ternauwernood een verwijt maken. Daarvoor heffen zij een lage entree, die geheel gebruikt wordt om de onkosten van hun koor te bestrijden. Wie met dergelijke gedachten de jongste uitvoering bijwoonde, zal zeker niet onvoldaan huiswaarts gekeerd zijn. Vooral het Requiem fiir Mignon werd, in aanmer king nemenden, dat de uitvoerende dilettanten zijn, braaf gezongen inzonderheid maakte op mij onderstaand ge deelte een liefelijken indruk Seht die machtigen Flügel doch an. Seht das leichte reine Gewand. Wie blinkt die goldenen Einde vom Haupt! Seht die schonedie würdige Ruh wat dan gevolgd wordt door het meewarige Ach, die Flügel hehen sie nichtim leichten Spieleflattert das Geivand nicht mehr; als wir mit Rosen kranzten ihr Haupt, blickte sie hold und freundlich nach uns. De heer H. K. Haverman (baryton) zong bij deze gelegenheid «Es ist genug" uit den Elias van F. Men delssohn Bartholdy, terwijl eene dame, die de voorkeur aan anonymiteit geeft, een sopraan-aria uit den Paulus van denzelfden componist ten beste gaf. Met genoegen heb ik beiden aangehoord, zonder nu juist in verrukking te geraken. Van «verrukking" gesproken, weet ge, wie daarin onlangs eenige avonden achter elkaar een vrij talrijk publiek heeft gebracht? Een Amsterdammer, die zich achter den naam van Ghambly verschuilt en séances in het Paleis voor Volksvlijt heeft gehouden, waarop hij verschillende toeren van miss Fay verklaard heeft. Zoo ik mij niet vergisheeft deze dame ook te Alkmaar voorstellingen gegeven en doet Ghambly nu moeite om ook in deze stad hare geheimzinnigheden te ontsluieren. Och, och, wat hebben wij ons door die amerikaansche juffer gruwelijk bij den neus laten nemen; wie had nu vermoed, dat aan de tafel, die zoogenoemd met de vlakke hand wordt opgelicht, een klein haakje was bevestigd, dat aan den ring van den vertooner wordt opgehangen? En dan dat opheffen van de kom met water, hoe dom, dat wij niet begrepen hebben, dat zich op den bodem daarvan een stukje leder bevond, dat op dezelfde wijze Werkt als de zoogenoemde «zuigers" van onze straatjongens. Wat zal die miss Fay in zichzelf gelachen hebben, toen al die menschen bezig waren met haar vast te binden, de touwen zelfs te verzegelen en wat- al niet meer, terwijl zij inmiddels gelegenheid had om na te gaan, welke van de veertien manieren om los te komen zij moest toepassen. Chambly gaf eene verklaring van eone daarvan. neen, ik zal u die niet woorgeven, want onwillekeurig zou ik den knappen prestidigitateur dan kunnen benadeelen door het aantal zijner bezoekers te Alkmaar te verminderen. Niet het minst aardig is hij, wanneer hij aan hot ©inclo van don. avond oonigo proeven van zijne kunst ten beste geeft, die zelfs een niet-spiritist een oogenblik zouden doen wankelen in zijn geloof aan de onbestaanbaarheid der geestenen dan den verbaasden toeschouwer zegevierend toeroept: «Verbeeld u nu maar niet, dat hoogere machten hierbij te pas komen, o noen, 't is doodeenvoudig en gemakkelijk te doen, maar het geheim daarvan behoud ik nu eens voor mijzelf!" «Enkel bloss Gauwigkeit" zou de oude Bamberg zeggen. Die Duitsch-Hollandsche woorden, waarmede de oude goochelaar jaren geleden mijn lachlust zoozeer wist op te wekken, kenmerken het streven van onze dagen. Alles moet tegenwoordig vlug gaan en als het daaraan maar beantwoordt, let men er minder op, of het «vluchtig" ook zou kunnen worden toegepast. De nieuwe lijnen der tramomnibnsseu profiteeren van de zucht naar Gauwig keit". Omstreeks een week geleden is de lijn Dam Ceintuurbaan opengesteld en het is verbazend, zoo druk als daarvan gebruik wordt gemaakt. Iedoren dag worden langs deze route door de net ingerichte wagens, honder den, ja duizenden vervoerd, en de aandeelhouders wrijven zich vergenoegd de handen. Het is voor hen te hopen, dat hunne vreugde niet te voorbarig zal blijken te zijn. Zal de onderneming rente afwerpen, dan is een zeer druk vervoer van passagiers noodzakelijk, want de vrachtprijzen zijn buitengewoon laag. Van den N. Z. Voorburgwal gaan de omnibussen langs Gedempte Spui, Singel, Koningsplein, Heerengracht, Spiegelstraat en Spiegelgracht naar het Museum (le sectie) en verder langs Stadhouderskade, Ferdinand Bolstraat, Jan Steenstraat, van Woustraat, Jan van dor Heijden- straat, Amsteldijk tot de Ceintuurbaan (2e sectie). Iedere sectie kost 5 ets., de geheele rit 7' s ets., een biljet voor twee lijnen in cWelfde richting 10 ets., evenals een retour. Van 's morgens 8 uur tot 's avonds half twaalf vertrekt om de 7minuut een rijtuig van elke standplaats. De paarden zien er stevig uit, zij zijn voorloopig in een boerderij te Nieuwer-Amstel gestald, totdat de nieuwo stallen op het terrein dev voormalige glasblazerij aan den Amsteldijk gereed zijn. Een der conducteurs ver telde mij, dat alleen voor de genoemde lijn 250 paarden beschikbaar zijndo dieren mogen dan ook slechts enkele ritten per dag doen. Trouwens, anders zouden zij het niet volhouden, want het voorttrekken der omnibussen langs de Amsterdamsche hoogten en laagten is oen ver moeiend werk. De bruggen op de Spiegelgracht legden het inzonderheid op hunne krachten toe, gelukkig mogen zij nu de Vijzelstraat rijden, totdat deze bruggen ver laagd^ zijn, hetgeen binnen twee maanden moet zijn geschied. Do wagens zijn zoodanig ingericht, dat men er slechts andere wielen onder behoeft te plaatsen om ze langs rails te kunnen laten loopen. Zou de directie dien maatregel genomen hebben in een oogenblik van somberheid, toen de gedachte aan een eventueelen verkoop der rijtuigen aan een tram-maatschappij haar bestookte, of zou zij nog hoop hebben, dat zij hare rails eenmaal zal mogen leggen naast dio van do A. O. M.? Wij weten het niet, maar die laatste voorspiegeling kan zij gerust laten varen. Voor de aandeelhouders dier A. O. M. kon de lange reeks van vette jaren wel eens ten einde loopen. De tramomnibussen beginnen hoe langer hoe meer in alle hoeken van de stad te rijden, eerstdaags zullen weder lijnen geopend worden naar het Centraal station, den Haarlemmerdijk en het Abattoir, en des te meer aansluiting er komt, des te meer stijgt de opbrengst der nu reeds iu exploitatie zijnde routes. Bij geruchte vernam ik, dat verschillende concessie-aanvragers hunne vergunningen aan de A. T. O. M. hebben afgestaan, zoodat deze in Mei 1890 17 lijnen moet geopend hebben. Tegen dien tijd heeft echter de A. O. M. haar tarief misschien wel verminderd, althans voor korte afstanden, en dan zullen de omnibussen een harden dobber hebben. Ontegenzeggelijk zit men namelijk in een tram wel zoo prettigik wil graag aannemen, dat de wagens der A. T. O. M. lang niet zoo schokken als die, welke vóór wellicht twintig jaren in Amsterdam als vervoermiddel dienst deden, doch dat neemt niet weg, dat het langs de ongelijke keien voortdurend in een up and down gaat. Die keien maken, dat ik van dit onderwerp nog niet kan afstappen. De «bussen" zijn namelijk in de nieuwe buurten een bederf voor de klinkerstraten, bijna iederen weg maken zij onberijdbaar, zoodat de straatmakers volop werk hebben. In de laatste zitting van den ge meenteraad kwam dit punt ook ter sprake en wat denkt ge wel dat de wethouder van publieke werken toen zeide? Ge veronderstelt natuurlijk, dat hij van meening was, dat er voor solieder straatwegen moest gezorgd worden, dat men van Amsterdam niet zou mogen ge tuigen, dat de omnibirssen daar niet konden rijden wegens den slechten weg, zooals men b. v. van Constantinopel of Teheran zou verwachten maar ge vergist u deerlijk. Mijnheer Serrurier scheen veeleer van oordeel te zijn, dat aan de A. T. O. M. de concessie moest opgezegd worden, als zij voor geen verbetering als weg- bedorfster vatbaar was. Voor de eer van het goede Amsterdam hoop ik, dat de vertegenwoordigers derbui- tenlandsche dagbladen deze woorden maar met «den sluier der liefde" bedekt hebben, opdat men ons te Londen of Parijs niet hartelijk uitlache. Waarlijk, niet alleen in een der achterhoeken van ons land behoeft men te komen om in den gemeenteraad zonderlinge stellingen te hooren verkondigen. Ik hoop op de beperkte plaatsruimte der redactie nog niet te veel beslag gelegd te hebben om nog even te vermelden, dat ik den eersten Kerstavond in het Paleis voor Volksvlijt bij den Kerstboom heb doorgebracht. Hoewel deze met electrische lampjes verlicht was, maakte hij bij gemis aan het noodige glimgoed, zooals onze Duitsche naburen dat weten aan tc brengen, niet veel effect. Daarentegen heb ik in den vollen zin des woords genoten bij de uitvoering van Adam's Chant de Noël door het Paleis-orkest, onder leiding van Joh. M. Coenen met orgelbegeleiding van de Pauw. BSNNENEAND Den 26 vertoonde zich te Bergen een hond, die andere dieren, welke zich op zijn' weg bevonden, trachtte te verscheuren. Dit gelukte hem o. a. met een paar eenden en een hondje, terwijl een andere hond deerlijk gebeten werd. Men waande dus met een door dolheid aangetasten hond te doen te hebben en slaagde er in het beest te dooden. Een onderzoek door de heeren Hengeveld en Raven deskundigen, den 28 ingesteld, lox<l<lo tok devt Liv/J. ulvt UIUU HvlLvlU gvvllvvllt) kon worden. Zooveel te beter! In 1889 werden te Edam aangevoerd 3083 stapels kaas, wegende 667.746 pond. Bedankt voor Noordscharwoude door ds. J. L. Bommezijn te Helder. Beroepen bij de herst. luth. kerk te Enkhulzea ds. D. Fregeres te Groedo en bij de luth. gemeente te Monnikendam ds. L. Brunnen van Harlingen. De keizer van Oostenrijk heeft den heer mr. P. N. Engelberts, burgemeester van Zandvoort. benoemd tot ridder der Frans Jozef-orde. Den 29 is te Slaarlein overleden de heer jhr. mr. Th. L. L. Prins, sedert Mei 1872 rechter en sedert bijna 5 jaren vice-president der arr. rechtbank aldaar. De Thorbecke VII is den 30 des namiddags, na drie lichters van de lading te hebben gelost, naar Am sterdam gesleept. VER6ADfiRIlTO VAM MEM ItAA» BEIS GEMEESTE ALKMAAR, A«. S3, MAANDAG 30 Dee. 1889» Voorzitter de Burgemeester A. Maclaine Pont. Tegenwoordig 13 leden. Afwezig met kennisgeving de heeren Helling en Preijereerstgenoemde wegens ongesteldheid. De Voorzitter opent de vergadering waarna No. 1. de notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd worden. 2. Deelt de Voorzitter mede, dat: a, de heer Ernest Janssenexploitant van mijngroeven te Luik, zich bereid verklaard heeft tot de levering aan de gemeente Alkmaar van 92000 Ben-Ahin keien tegen 85 per 1000 en van 4000 verbandkeien tegen 127.50 per 1000, alzoo voor eene totale som van 8330 volgens goedekeurde monsters en op de hem door burgemeester en wethouders in overeenstemming met de vaste commissie van bijstand voor de gemeente werken gestelde bepalingenzijnde deze som 392 lager dan waarvoor bij de onlangs gehouden aanbe steding het laagst ingeschreven was b, op 19 December voor 360.15 in het openbaar aan hakhout en boomen verkocht is c, bij kon. besluit van 10 Dec. aan de gemeente Alkmaar ontheffing verleend is van de verplichting tot het onderwijzen van de eerste beginselen der natuur- en scheikunde aan de burgeravondschool voor het overige gedeelte van den cursus 1889,90 en dat burg. en weth. thans overeenkomstig de gedane toezegging in overleg zijn getreden met de commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs over het geven van onderwijs in het teekenen gedurende de daardoor vrij vallende uren. Voor kennisgeving aangekomen. 3. Deelt de Voorzitter mede, wat de ledpu reeds waar schijnlijk uit de couranten vernomen heb'^n, dat door de Wetgevende Macht het door de r^eel'ing ingediende wetsontwerp, waarbij voorgesteld v«rd de heffing van wik» en weegloonen voor deze gemeente weder voor 2 jaren toe- testaan aangenomen is. Hij bi^gt zijnen dank aan de leden van den raad die medegewerkt hebben om deze voor de gemeente zoo gunstige ui-komst te verkrijgen. De heer Kraakman geloof; uit naam zijner mede-leden, te sprekenwanneer hij am burg. en weth. dank be tuigt voor hetgeen zij verricht hebben, om den Minister en de Kamer op de hoogte te brengen van den stand van zaken zooals hem uit de nalezing van de beraad slagingen in de Kameropgenomen in het Bijblad tot de Staatscourant, is gebleken. De raad vereenigt zich bij acclamatie met beide dank betuigingen. De heer Kraakman vraagt daarna het woord, om zoo wel burg. en weth. als zijne medeleden te wijzen op het gewicht, dat nauwkeurig kennis genomen worde van de over de wik- en weegloonen gevoerde beraadslagingen, met het oog op de voornemens der regecring tot wijzi ging der gemeentewetten einde aan de gemeenten meer vrijheid te geven wat betreft het heffen van plaat selijke belastingen, eene vrijheid, welke te meer nood zakelijk is gewordennu uit do in de Kamer medege deelde feiten blijkt dat in verschillende gemeenten van ons vaderland heffingen onder goedkeuring gedaan worden, waar de artikelen 238 en 254 der gemeentewet ook niet in dien strikten zin toegepast worden welke men op de wik- en wegloonen zou willen toepassen. Nadat de Voorzitter den heer Kraakman herinnerd had, het geen reeds ten jare 1870 in deze zaak gebeurd was en de heer Kraakman nogmaals op het gewicht der zaak gewezen had, werd de bespreking van dit punt gesloten. Zijn medegedeeld de sedert de vorige vergadering ingekomen stukken. 4. Brief van Ged. Staten ten geleide van de afwij zende beschikking op het bezwaarschrift van den heer A. P. Burger tegen zijnen aanslag in de plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1889. Voor kennisgeving aangenomen. 5. Brief van burg. en weth. ten geleide van hot op 24 Dec. opgemaakte proces-verbaal van kasopneming bij den gemeente-ontvanger. Voor kennisgeving aangenomen. 6. Verzoek van den heer J. Pot te Alkmaar om vergunning tot het maken hebben en gebruiken eener telefonische verbinding tusschen eenige daarvoor aange boden en nog aan te bieden perceelen binnen de ge meente Alkmaar langs daarvoor eventueel te verkrijgen of reeds verkregen steunpunten op of aan bestaande particuliere of openbare gebouwen en op daarvoor te plaatsen telefoonpalen een en ander voor zooveel be treft de eigendommen der gemeente in overleg met en ten genoegen vau het dagolijksch bestuur volgens daar voor reeds gegeven of nog te geven voorschriften. Gesteld iu handen van burg. en weth. om bericht en raad. 7. Verzoek van den heer mr. J. G. Vogelom hem in verband met zijne benoeming tot eene rechterlijke betrekking te Amsterdam eervol ontslag te verleenen als lid der plaatselijke commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs. Eervol verleend onder dankbetuiging voor de in die betrekking aan de gemeente bewezen diensten. 8. Is in behandeling genomen het schrijven van burg. en weth., waarbij zij mededeelen, dat zij na de in de vorige vergadering genomen beslissing omtrent hunne voorstellen tot wijziging der verordening op de benoeming van leden in de besturen dor gemeentelijke instellingen van weldadigheid en op de benoeming van Iv/aIv-ul tivji piwcvfco. oouuiuissie van toezicht op bet lager- en het middelbaar onderwijs, niet anders hebben kunnen doen, dan de van de verschillende besturen ont vangen aanbevelingslijsten den raad aan te bieden, aan gevuld op de gebruikelijke wijzeopdat de raad tot benoeming zou kunnen overgaan. Nadat tot benoeming overgegaan waswerden her benoemd I. tot lid van het burg. armbestuur, de heer H. J. Vonk, aftredende, herkiesbaar, met 12 stemmen. De tweede candidaat, de heer P. de Lange, bekwam 1 stem. II. tot regenten van het burgerweeshuis, de heeren M. Preijer en G. Bosman, aftredende, herkiesbaar, ieder met 13 stemmen III. tot lid der plaatselijke commissie van toezicht op het lager onderwijs, de heer dr. D. A. Kerkhof!, af tredende herkiesbaar met 13 stemmen IV. tot lid der plaats, commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs de heer mr. N. H. de Lange, aftre dende, herkiesbaar, met 13 stemmen. De benoeming van een regent voor het mannen- en vrouwen-gasthuisin plaats van den heer J. Nuhout van der Veenaftredende, die niet herkiesbaar was werd na eene korte bespreking op voorstel van den Voor zitter aangehoudenen in verband met de aanhangige voorstellen genoemde heer voorloopig in die betrekking bestendigd. Bij die bespreking vroeg de heeer Coniju o. a., waarom het beheer over de stads-apotheek aan regenten van het gasthuis opgedragen wasdaar het naar zijne meening veel beter wasde vroeger bestaan hebbende commissie van toezicht en beheer weder in het le ven te roepen, daar regenten yan het gasthuis, hoe geschikt overigens voor die betrekking niet de bevoegde perso nen waren. Do Voorzitter verklaarde bereid te zijn dit punt bij burg. en weth. ter overwoging te brengen, terwijl de heer C. W. Bruinvis reeds dadelijk verklaarde er in ieder geval prijs op te stellen te dien aanzien het gevoelen van regenten v«n het gasthuis te vernemen. 9. Bij de gewone rondvraag door den Voorzitter aan de leden werden verschillende vragen gedaan. De Voor zitter antwoordde o.a. den heer Rentmeesterbereid te zijnte onderzoekenof werkelijk het plaatsen van vette koeien in het pand van het waaggebouw op de Maandagsche veemarkt bij de belanghebbenden bezwaar ondervindtterwijl daaromtrent tevens het gevoelen dor kamer van koophandel en fabrieken kon worden inge wonnen den heer Janssen die klachten vernomen had oier niet plaatsing van leerlingen op de openbare school voor onvermogendendat de toelating van leerlingen ééns per jaar geschiedt met Mei en dat er wel hoop be staat, Jat ev dan weer gelegenheid tot plaatsing van meerdere kinderen zal bestaan. U. Nadat de Voorzitter den leden een gelukkig uit einde van het jaar 1889 toegewenscht en de °hoop uitgesproken had, dat het jaar 1890 zoo voor hen als voor de gemeente een goed en voorspoedig jaar mocht zijn, gaat de vergadering, op verzoek van den heel' Kraakmanover in eene zitting wet gesloten deuren ten einde de commissie, benoemd voor het tableau in den gevel van het Waaggebouw, in de gelegenheid te stellen eene mededeeling te doen. Na heropening der deuren wordt do vergadering gesloten. Stoomdr. van Herms. Coster Zoon Alkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1890 | | pagina 6