Levend of dood FEUILLETON. No. 5. Twee en Negentigste Jaargang 1890. V li IJ D A G 10 JANUARI. CORRF.Sl'ON D E N T E N worden beleeid verzocht, hunne reke ningen ten spoedigste in te leveren. De Uitgevers. Officieel Gedeelte. INSCHRIJVING voor de MILITIE ten raadhuize der gemeente Alkmaar op Dinsdag en Vrijdag, s namiddags van o tot 1890 7 uur, lot en u et tlO Januari vf.RSTjAG. BUITENLAND. (Novelle van EHIL HARRIOT). i Marie de Valesco, geboren 14 Januari 1821, gestorven 17 Maart 1844. ALKMAARSCHE KM RAM Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar ©,8©; franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers 0,©ö. AR ia"A Prijs der gewone Advertentiën Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. HAA1EH VAAT HOOPHAXDEIi. Mekeningen De KAMER VAN KOOPHANDEL en FABRIEKEN, te Alkmaar, verzoekt hen. die eorie vordering ten haren laste hebben deze vóór 1 februari 1890 aan den secre taris te willen inleveren. Namens de Kamer voornoemd, T. L. KOORN, president. Mr. J. A. MIDDELHOEP secretaris. De KAMER VAN KOOPHANDEL en FABRIEKEN, te Alkmaar verzoekt den industrieelenhandelaars en veehouders alhier, vóór I februari 1890 aan den secre taris te willen inlevereneen algemeen verslag over den toestand van do handel en nijverheidwaarin zij werkzaam zijnten einde de Kamer voornoemd in de gelegenheid te stellen, op tijd en zoo volledig mogelijk haar verslag over handel en nijverheid in de gemeente te kunnen uitbrengen over het afgeloopen jaar 1889. Namens de Kamer voornoemd T. L KOORN president. Mr. J. A. M1DDELHOFF secretaris. ÏBEEtilE. In den nacht van den 7 is te Brussel het Thé&tre de la Bourse afgebrand. De brand brak tusschen half drie en drie uur in de machinekamer uit. Van de schouwburg zijn slechts de vier muren blijven staan. Uit bet hotel Central, dat aan den schouwburg grensde, werden door de brandweer de logeergasten gered. Deze redding ging zoo snel in het werk, dat de meeste reizigers geen tijd hadden om zich te kleoden of iets van hunne goederen mede te nemen. Het gebouw was verzekerd, maar de inboedel niet, omdat directeuren de voor het schouwburgmaterieel gevraagde premie te hoog achtten. De waarde van den inboedel en de tooneel- versieringen wordt op ongeveer 200.000 geschat. In eene den 6 door de patroons te Charleroi gehouden 9) Toen ik de eetkamer binnentrad vond ik Irene bij de tafel zitten. Zij droeg een wit morgengewaad dat hals en armen tot aan de ellebogen onbedekt liet, en een smaakvol kanten mutsje op bet donkere haar. Zij zag er geheel anders uit dan gisteren. Op baar wangen vertoonden zich de sporen van een blosje. Hare oogen echter staarden zonder uitdrukking rechtuit. De spijzen, die voor haar op tafel stonden, waren onaangeroerd. Ik ging naar haar toe en bleef vlak bij haar staan. »Waar is het kind?" vroeg ik met krachtige stem en zonder do oogen van haar af te wenden. Zij schrikte. »Welk kind Hlet kinddat u van nacht gestolen hebt. Wat heeft u met den jongen gedaan >Ik weet niet, wat u van mij wilt", antwoordde zij trotsch; haar gelaat echter werd aschkleurig. »Ik begrijp u niet." sHlondervoudige vloek over mij, dat ik u van nacht niet volgde riep ik uit en greep haar bij de polsen. Gisteren wildet gij uw eigen kind dooden en daar wij u dat belet hebben, moest de vreemde knaap als offer vallen. Wat hebt u hem gedaan Antwoord of zoo waar God leeftik vergeet, dat u eene vrouw zijt en vergrijp mij aan u" Zij sprong op cn rukte zich los. Ellendelingriep zij met heesche stem. Hare oogen fonkelden, gebiedend hief zij den arm op en wees naar de deur. »Nog ben ik hier meesteres. Verlaat oogenblikkelijk mijn huis. Als gij niet vrijwillig gaat, zal ik mijne bedienden roepen en u met geweld doen verwijderen." vergadering is besloten de door de arbeiders in de steen koolmijnen gevraagde loonsverhooging niet toe te staan. Ook paarden worden door influenza aangetast. In den koninklijken stal te Laeken stierven in twee dagen tijds dertien paarden daaraan en van de 300 paarden dor brusselsche tramwegen werden 69 aangetast. DUITSCBII<AjVD. De Keizer heeft voorgeschreven, dat voortaan alle burgerlijke personen, als zij aan het hof verschijnen gekleed moeten zijn in korten broek zijden kousen en schoenen met hooge hakken. In den lijkoven te Gotha zijn in 1889 128 lijken ver brand. In het geheel zijn daar thans 719 lijken verbrand. De Keizerin-weduwe Augusta is den 7 te half vijf des namiddags overleden. Zij was geboren 30 Sept. 1811 en den 11 Juni 1829 gehuwd met wijlen Keizer Wilhelm I. Nog den vorigen dag had zij aan de Keizerin last gegeven een krans te zenden voor de begrafenis van den overleden minister von Patow. Zij was volkomen bij haar bewustzijn, toen zij afscheid nam van de om haar ziekbed verzamelde familieleden en verlangde uitdruk kelijk, dat graaf von Moltke, die zeer bij haar in gunst stond, nog ontboden werd. In den nacht van den 9 op den 10 zal haar stoffelijk overschot overgebracht worden naar de kapel van het koninklijk paleis, waar het op een praalbed tentoongesteld zal worden Den 11 wordt het lijk op plechtige wijze bijgezet in het mausoleum te Charlottenburg. De Rijksdag, die den 8 na de vacan- tie voor het eerst bijeen kwam, ging dadelijk uiteen nadat de voorzitter Keizerin Augusta herdacht en mach tiging gevraagd had, om den Keizer de deelneming van den Rijksdag te mogen betuigen. Een buitengewoon nummer der Staatscourant maakt een besluit des Keizers bekend waarbij een landsrouw van zes weken wordt uitgeschreven. De openbare ver makelijkheden zullen tot na de begrafenis der Koizerin gesloten zijn. EUTC-EIiAND. De uit Kaapstad te Plymouth aan gekomen stoomboot Roslin Castle bericht, dat den 29 November 1.1. het iu 1865 gebouwde barkschip British Monarch van Liverpool, uit Hamburg naar Sydney ver trokken met eene lading, bestaande uit 610 ton dynamiet in 200 kisten, 8000 kisten jenever en eene groote voor raad zweedsche lucifers, in de lucht gesprongen is. Dien dag rook een der matrozen des middags brandlucht niemand kon iets ontdekken. Terwijl de kapitein met de officieren overlegde of het niet raadzaam zou zijn zeil te mindcreu werd er rook gezien, waarna door den kapitein en den eersten officier met een veiligheidslamp een onderzoek werd ingesteld in het vooronder. Ook toen werd niets gevonden en de rook verdween. Doch kort daarop zag men dikke rookwolken opstijgen naast den grooten mast, waaronder een deel der lucifers lag. Onmiddellijk trachtte men de dynamiet over boord te werpen, dat door de rook verhinderd werd. Daar het onmogelijk bleek om den brand te blusschen, ging de kapitein met de 22 aan boord zijnde personen in drie booteu eu liet het schip in den steek. Toen de booten op twee mijlen afstand waren, vloog het schip in de lucht. Na twee dagen te hebben rondgezwommen, »In uwen mond heeft geen enkele beleediging iets te beteekenen", antwoordde ik. »Zeg en doe, wat u verkiest, ik zal toch niet nalaten, u te vervolgen. Voor de laatste maal vraag ik uWaar is de gestolen knaap, waarheen hebt u hem gesleept »Gij zijt gek", antwoordde zij. Hare lippen waren blauw, zij sidderde over het geheele lichaam. »Ga weg." Ik ging daarop heen. Onder een of ander voorwendsel nam ik afscheid van San dor. Hij trachtte niet, mij terug te houden, ja, hij boorde mij nauwelijks aan. Zijn zoontje was ernstig ziek ge worden. De ongelukkige vader kon aan niets denken dan aan zijn kind. Met gebogen hoofd zat hij aan het bed van den knaap en staarde het bleeke en als ver lamde kind onafgebroken aan. Ik legde mijne hand op zijnen schouder. »Je zult mij in langen tijd niet zien, Sandor", zeide ik. »Ik hen van plan op reis te gaan. Beloof mijge durende mijne afwezigheidde gangen van je vrouw nauwkeurig na te gaanlaat haar vooral niet uit je oogen gaan, als die bewuste toestand weer komt. Hoor je wat ik je zeg Lusteloos zag hij mij aan. Jajaik hoor het", mompelde hij dof. Beloof je mij, wat ik je verzocht?" vroeg ik dringend en zeer ernstig. »Ik vraag niet naar het waarom", antwoordde hij. »Je weet klaarblijkelijk meer dan ik en je wilt het mij niet zeggen. Ik wil het ook niet hooren, nu niet je begrijpt; mijn kind is ziek. Vaarwel dan. Ik beloof je, je opdracht getrouw te volvoeren." Zonder veel moeite gelukte bet mij, voor eenige weken verlof te krijgen. Ik reisde naar Nizza. Toenvoor veertig jaren ging bet reizen nog niet zoo snel en ge makkelijk als thans. Het duurde betrekkelijk lang eer ik Nizza bereikte. Daar aangekomen zocht ik het kerkhof op. Ik ging van het eene graf naar het andere, las de opschriften op de steenen en kruisen en vond eindelijk wat ik zochthet graf van Maria. Een witte steen werden de schipbreukelingon opgenomen door een ame rikaanschen walvischvaarder. Den 6 December werden zij te Kaapstad aan wal gezet, waar de rechtbank den gezagvoerder vrijsprak, onder bijvoeging dat bij dezen brand opnieuw gebleken was, hoe dringend noodig het is, de lucifers zoo voor de hand te pakken, dat zij bij brand terstond bereikt en over boord geworpen kunnen worden. FBAUKKIJK. Den 5 is te Ville d'Avray de sterfdag van Gambetta op de gewone wijze herdacht. Aan kapitein Basroger, gezagvoerder der franscbe stoom boot Emma, die de schipbreukelingen van de neder- landsche stoomboot Leerdam opnam, is bij zijne terug komst te Havre door zijne stadgenooten eene feestelijke ontvangst bereid. De prefect van het departement der Beneden-Seine wenschte hem uit hunnen naam geluk met zijne flinke houding, daar hij, hoewel slechts bevel hebber eener kleine boot, geen oogenblik geaarzeld had 500 schipbreukelingen aan boord te nemen, die hij allen behouden te Cuxhaven had binnengebracht. De wijnbouw heeft in 1889 2-3.223 600 vaten be dragend. i. 6.878.500 vaten minder dan in 1888 en 6.700.000 minder dan de gemiddelde opbrengst der laatste tien jaren gedeeltelijk tengevolge van de door de druifluis aangerichte verwoestingen gedeeltelijk ook van andere ziekten van den wijnstok. De hoedanigheid van den wijn is hoogst voldoende. De heer Bertillon, hoofd der gemeente-statistiek te Parijs, heeft omtrent de sterfte aldaar eenige opgaven openbaar gemaakt, waaruit blijkt, dat de sterfte onder kinderen beneden de 15 eu onder personen boven do 60 jaren niet vermeerderd isdaarentegen wel onder de personen tusschen 20 en 40 en onder die tusschen 40 en 60 jaren zelfs verdrievoudigd. Lijders aan tering en hartkwalen zijn vooral bezweken en voorts zij die, de griep gehad hebbende, te spoedig aan het werk gegaan waren of zich verwaarloosd hadden. Het aantal sterfge vallen is thans gedaald tot ruim 300 per dag. Tot on dersteuning van behoeftige lijders komen ruime bijdragen in de heeren Rothschild stelden o. a. 50000 beschik baar in 20000 bankbiljetten van 2.50, welke door het bestuur der liefdadigheidsvereeniging in alle arrondisse menten verdeeld werdeu. Te Marseille woedt de ziekte steeds hevigden 6 stierven daar 89 personen, d. i., driemaal zoo veel als het gewone sterftecijfer. Van den 1 tot den 15 over leden 338 personen, tegen 155 in 1889. Te Algiers werden 500 militairen in 48 uren tijds in het hospitaal opgenomen. OOSTE VitlJh HO A KM E. In 1889 hadden te Weeneu 366 zelfmoorden plaats, waaronder 92 van vrouwen, tegen 345 in 1888. In den nacht van den 4 op den 5 is te Weenen eene hoofdbuis der waterleiding, welke een middellijn had van 37 duim, gebarsten, waardoor vijf van de negen wijken der stad geen en vier wijken zeer weinig water hadden. Een der schouwburgen staakte de voorstellingen, omdat er geen water was, hetgeen voor veiligheid bij brand noodig kon zijn. verhief zich achter den heuvelaan beide zijden stond een laurierboom. De steen droeg het opschrift Hier rust mijn eenig kind, jonkvrouwe Lang, zeer lang bekeek ik het opschrift, bet graf en de boomen. Zou ik mijn besluit volvoeren Het had mij uit mijn vaderland naar deu vreemde gedreven. Nu was ik hier. Zou ik doen, wat eene innerlijke stem, die zich nooit tot zwijgen liet brengen, mij influisterde? Ik wendde mij tot den doodgraver, die mij op mijnen tocht gevolgd was. »De bloedverwanten van het jonge meisje wenschen, dat het lijk naar hare geboorteplaats worde overgebracht", zei ik hem. »Wij moeten het graf openen eu de dood kist er nit lichten." »Dat is mij best", antwoordde de doodgraver. Sedert de vader en de grootmoeder van de overledene vertrok ken zijn heeft zich niemand meer om het graf bekom merd. Nooit is er iets voor het onderhoud gegeven. Dit verklaart ook, waarom het zich in zulk eenen verwaar loosden toestand bevindt Geen bloem, geen grashalm sierde den heuvel. Slechts onkruid tierde welig. De boomen waren verdord en de gouden letters van hot opschrift verbleekt. Het graf van eene vergeten persoon Ik verzocht den doodgraver, 's avonds terug te komen, om samen den treurigen arbeid te verrichtenik ver zocht hem ook, niemand mee te nemen en er nooit een woord over te spreken. Ik wilde de zaak liever zonder getuigen laten afloopen. Het geld dat ik hem in de hand stopte, maakte hem zeer gewillig. Hij beloofde mij, dat alles zou geschieden, zooals ik het wenschte. 's Avonds kwamen wij weer aan het graf samen. Hij had eene spade en touwen meegenomen wij ver wijderden de aarde, hij ging in het gat, wond de touwen om de kistklom weer uit hot graf en tezamen trokken wij de kist uit de groeve.

Alkmaarsche Courant | 1890 | | pagina 1