3S2sïe Staatsloterij. Binnenland. Staatsbeg rooting voor 189 0. Nos 618 15345, 18862 en 20070 ieder 1000. Ns. 5218, 7501, 10569 en 13781 400; Ns. 6084, 13263 en 17764 f 200; Ns. 2195, 5417, 10927, 11431, 11700, 13168, 13181, 13251, 13390 en 15924 100. 5e klasse, 7e lijst, 23 Jan. Nr 9004 f 50000; Nr. 2078 1500; Ns. 2649, 11108 en 16401 f 1000 Ns. 57, 2029, 4029, 9080, 9875 en 18579 f 400; Ns. 1940, 7108, 7901, 9079, 10845 en 12380 200 Ns. 360, 1005, 1281, 3977, 6031, 9920, 10804, 11289, 16090 en 19337 100. EIVGELAXD. Den 18 is het oudste lid van het Lagerhuisde heer Talbot, in den ouderdom van 87 jaren overleden. Hij was 58 jaren de vertegenwoordiger van Glamorganshire geweest en behoorde tot de libe rale partij. De opper-rabbijn Adler is den 21 des ochtends in den ouderdom van 87 jaren te Brighton overleden. Den 22, des avonds tegen twaalf uur, woedde in hot noorden der City te Londen een hevige brand. De vlammen hadden Wheeler's kantstikkerijen in Newgate- street en aangrenzende perceelen aangetast De brand had een dreigend aanziendoch een zware stortregen werkte op dat oogenblik de blussching zeer in de hand. FRAAKRIJH. De heer Reinach hoofdredacteur der République framjaise heeft naar aanleiding van de tooneelen den 20 in de vergadering der Kamer voor gevallen aan de Kamer voorgesteld iederen afgevaar digde, dio zich tegen een besluit der vergadering verzet, voor een geheel jaar den toegang tot de^ Kamer te ontzeggen. Het voorstel is naar eene commissie verwezen. Kamer. Den 20 is een voorstel van den gewezen minister van landbouw Méline, om eene commissie van 55 leden te benoemen voor het ontwerpen eener hervor ming der invoerrechten op rijst en maïsaangenomen. OOSTEWIJK-HOWCiARlJE. In de laatste weken zijn te Weenen 625 personen aan ziekten der ademhalingswerktuigen overleden tegen 284 in gelijk tijdperk ten vorigen jare. PORTUGAL. De Cortez zijn ontbonden De nieuwe Kamer zal den 19 April bijeenkomen SPAAJE. Het programma van het nieuw opgetre den ministerie is, afdoening voor de aanstaande verkie zingen van het wetsontwerp tot invoering van het algemeen stemrecht, behandeling der begrooting voor 1890/1 en invoering van eenige bezuinigingen. De republikeinen te Madrid wilden van den twist tusschen Engeland en Portugal gebruik maken om eene groote betooging te houden, doch de gouverneur der stad verbood zulks. Daarop trokken zij, ten getale van ongeveer 9000, bij groepen naar de woning van den portugeeschen gezant en gaven daar hunne kaartjes af. Te Barcelona geschiedde hetzelfde door ongeveer 3000 republikeinen. In beide plaatsen werd de orde echter geen oogenblik gestoord. 26WEDEA. In de troonrede, waarmede den 17 <le Rijksdag geopend is, worden aangekondigd eene herzie ning van het strafwetboek, de voortzetting der in 1885 begonnen hervorming van het leger, een wetsont werp op de verzekering van werklieden tegen ongelukken en een voorstel tot voortzetting van den Noorder-spoor weg aan de Boven-Lulea. BRAZILIË. Bij besluit van den 17 is bepaald, dat voortaan alle in het Rijk werkende buitenlandsche maatschappijen verplicht zijn twee derde van haar ka pitaal naar Brazilië over te brengen. Dit moet geschie den binnen den tijd van twee jaren, gerekend van het tijdstip, waarop de maatschappij is opgericht. Aan de reeds bestaande maatschappijen wordt een tijd van zes maanden toegestaan om deze overbrenging uit te voeren. De regeering heeft een besluit uitgevaardigd dat voortaan drie banken gemachtigd zullen zijn tot het uitgeven van bankbiljetten ten bedrage van f 600 000.000. Yan de gezamenlijke ontvangsten zullen 10 pet. aange wend worden voor aflossing. STATE ar - GE A ER AAL EERSTE KAMER. Aan de verslagen worden de volgende bijzonderheden ontleend. Justitie. Er werd aangedrongen op bepalingen betreffende het toekennen van vergoeding aan preventief gevangenen, wier onschuld is gebleken. Vooral wenschte men den schijn vermeden te zien van aanmoediging van draukwetbekeuringen. Uitbreiding van Rijks-politie werd gewenscht, geene bezuiniging op de Rijks-veldwacht. Marine. Eenige leden zagen in het algemeen geene reden om de begrooting niet aan te nemen, al betreurden zij dat de minister blijk gegeven had zpne plannen omtrent het marinewezen zonder zwaren strijd te kunnen prijs geven. Een lid, die tegen de begrooting was om het hooge eindcijfermeende dat hooge uitgaven ver meden konden worden door af te zien van verder vlag vertoon welk gevoelen door vele leden bestreden werd. Sommige leden betreurden, dat het weerstandsvermogen onzer marine niet naar verhouding der vermeerderende uitgaven toeneemt. Oorlog. Enkele tegenstanders van het hooge eind cijfer behielden hunne stem voor met het oog op de te verwachten voorstellen betreffende de verhooging onzer weerbaarheid, waarvan de indiening spoedig gehoopt werd. In eene afdeeling waren eenige loden van oordeel, dat het eindcijfer van dit hoofdstuk de draagkrachten van den Staat te boven gaat. In eene andere hadden enkele leden bezwaar deze begrooting goed te keuren. Zij zagen niet indat ons vaderland verdedigbaar was bij de groote uitgebreidheiddie men blijft geven aan onze liniën. Zóó uitgebreide liniën waren niet behoorlijk te verdedigen. Zij wenschten een stelsel van meerdere samentrekking en vroegen, waarom ook Utrecht niet prijs zou worden gegevenwanneer toch ook de overige ge westen buiten verdediging worden gelaten. Deze meening bleef niet zonder tegenspraak. Men achtte ons land zeer goed verdedigbaar, al zou die ver dediging aanzienlijke offers vorderen. Het belang van den aankoop van paarden voor de remonte binnenslands werd naar veler oordeel niet uit het juiste oogpunt beschouwd. Ook omtrent den leeftijd der aan te koopen paarden bestond verschil van gevoelen. Herziening van de reglementen betreffende den dienst der maréchaussée werd dringend verlangd. Verschillende leden meenden dat Milligen als stand plaats voor een remontedepót minder geschikt was. Er waren ook leden, die de wenschelijkheid betoogden van twee remontedepötséén te Milligen en één te Ommerschans. Vestingbegrooting. Het werd noodzakelijk geacht, het vraagstuk van de voorziening in drinkwater van de stelling Amsterdam niet te laten rusten, vóórdat het volkomen opgelost en goed drinkwater in de stelling verkregen is. Waterstaat. Met groote waardeering werd door Vele leden gesproken over het beleid en de werkzaamheid van dezen minister, over zijne vastheid van overtuiging, zijne zucht tot gemeen overleg enz. Bij de bespreking van het belang der Zondagsrust met betrekking speciaal tot den postdienst, waarschuwden sommigen tegen al te groote beperking, waardoor het publiek belang schade kon lijden. Het denkbeeld werd geopperd om voor brieven, die op zondag moeten besteld worden, bijzondere postzegels, b. v. yan 2'centte bezigen, zoodat men dan wist, welke brieven tot maandag konden blijven liggen. Overigens kon zoo meende men de dienst voor het personeel verlicht worden door het aanstellen van meerdere beambten en zoodoende den dienst verdoelen. Aangemoedigd werd de regee ring in haar streven tot lotsverbetering van de mindere beambten, vooral van postboden en brievengaarders. Voor den bekenden beambte bij de posterijen te Warffum werd eene jaarlijks terugkeerende gratificatie vorlangd. Het minimum gewicht van de drukwerkendie voor een halve cent verzonden worden, wilde men tot 40 gram verhoogd hebben. Wettelijke regeling van don telephoondienst werd gevraagd Spoorwegbegrooting. Er werd geklaagd, dat op de halten van lokaalspoorwegen geene plaatskaarten te krijgen waren. Naar veler oordeel vorderde de dienst regeling der treinen tusschen Groningen en Stavoren herziening en verbetering. Afbraak van het houten hulpstation te Amsterdam werd verzocht. Over de in richting van het Centraalstation aldaar werd geklaagd, meenende men echterdat het in gebruik stellen van het le perron daarin veel verbetering zou brengen. Onverantwoordelijk werd het geacht den gevaarlijken toestand der viaducten te Amsterdam langer te doen voortbestaan dan strikt noodig is. Ernstige bezwaren werden gemaakt tegen den voor genomen bouw voor eene som van 35000 van een eerste klasse wachtkamer in het Beursstation te Rotterdam. In de behoefte kon worden voorzien door eene veel minder kostbare inwendige verbouwing Financiën. Aangedrongen werd op spoedige her ziening der wet op het personeel. Men wees op de bezwaren voor het publiek van te weinig kantoren van betaalmeesters. Men kwam op tegen de vestiging^ van het suikerlaboratorium in het te verbouwen Oost-Indische Huis te Amsterdam waarin de kostbare registers van den hypotheekbewaarder bewaard worden. Enkele leden wenschten aan buitengewoon verdienstelijke leden der herzienings-commissiën voor de ongebouwde eigendommen meer dan 400 te zien toegekend. Aangedrongen werd op in den regel openbaron verkoop van vestinggronden. Binnenl zaken. Beter toezicht op de naleving der drankwet werd aanbevolen, om den grootten clan- destienen verkoop tegen te gaan, ook uit billijkheid tegen over hen, die vergunning bezitten. Keuze van burgemeesters, zooveel mogelijk in overeenstemming met don wensch der gemeenteraden werd aanbevolen. Enkele leden wenschten eene belooning aan burgemeesters van Rijkswege voor de talrijke wei k- zaamheden ten behoeve van het Rijk; andere leden be streden dat denkbeeld. De wijze van regeling der 10 j a- rige volkstelling vond bij verscheidene leden ernstige bestrijding. Het stelsel der individueele tal kaar ten was eene gewaagde proefneming. Vergelijking met de bestaande bevolkingsregisters was thans zeer bemocielijkt. Door de zucht om een beroepsstatistiek te kunnen opmaken, had men de kans op eene juiste telling verminderd. Men betreurde dat in Nederland omtrent 1 ij k v_e r- br an ding minder vrijgevige wetsbepalingen blijven gehandhaafd dan elders bestaan. Verscheidene leden achtten het geld besteed tot wering der besmette- lijke vlekziekte onder de varkens, als weggeworpen, op grond van de toepassing der maatregelen. Opheffing van eene of meer Rijksuniversiteiten werd voorgestaan en bestreden. Eenige leden wenschten met behoedzaam heid en matiging toepassing van het voornemen der receering, om onvermogende jonge lieden van uitnemenden aanleg kosteloos toe te laten tot de Rijks hoogere bur gerscholen. Vereenvoudiging van het eind-examen der hoogere burgerscholen werd zeer gewenschthet moest een schoolexamen worden. Koloniën. De meeste ledenverwijzende naar de schriftelijke gedachtenwisseling bij de indische begrooting, verklaarden door 's ministers antwoord niet te zijn ge rust gesteld. Eenige leden ontvouwden nader hunne grieven tegen zijne houding Onderscheidene leden keurden vooral zijne houding in het A t j e fa- vraag s t u k af. Zijne weifelingen waren h. i. oorzaak, dat men veel vorder van eene vreedzame oplossing der geschillen met Atjeh af is dan op 1 Mei 1888. De tegenwoordige toestand in Atjeh is h. i. demoraliseerend voor ons leger, bedenkelijk voor ons gezag en schadelijk voor onze geldmiddelen. Zij betwijfelden, of de minister den ernst van den toestand wel levendig beseft en of een fatalistische opvatting hem niet belet om met veer kracht de moeielijkheden te bestrijden en niet te rusten, alvorens die zegevierend zijn te boven gekomen. Vóór alles was zaak om den gouverneur van Atjeh volkomen vrijheid van handelen te laten en alle middelen te zijner beschikking te stellen, die hij onmisbaar acht. Ook de verdedigers des ministers verwezen naar de indische begrootingsschrifturen. De commissie van rapporteurs vroeg inlichtingen om trent het uittreksel, overgenomen uit de indische dag bladen uit een ministerieel schrijven dooi den directeur van financiën aan de Badoeng- sche Landbouwvereeniging gezonden, en waarin de doel matigheid der bestaande muntregeling in twijfel wordt getrokken. Suriname. Met leedwezen werd er op gewezen dat de kolonie nog steeds in minder gunstigen toestand verkeert. Eenige leden drongen sterk aan op het tegen gaan van vermeerdering van traktementen en van b e- stuurskosten in Suriname; andere leden betreurden de aanneming van wijzigingen door de Tweede Kamer. Eenige leden betwijfelden of de wijze waarop vermeer dering van werkkrachten beproefd wordt door emi gratie uit Java wel aan de verwachting beant woorden zal. De commissie van rapporteurs vestigt de aandacht op een schrijven van den gouverneur van Su riname aan de Koloniale Staten, opgeno men in de dagbladen. Is die mededeeling juist, en zoo ja, deelt de minister het standpunt, door den Gouverneur ingenomen Den 18 des avonds is een 19jarige smid te Beek bergen nadat hij met den herbergier van het dorp rond gereden hadom zijne nieuwjaarsrekeningen weg te brengen even voor zijne thuiskomst met kar en paard omver gevallen tengevolge waarvan hij het leven ver loor daar hij onder paard en kar raakte en den hals brak terwijl de smid zwaar gewond werd. In don nacht van den 18 is in het kantoor van de Rijksontvanger te Deventer ingebroken. Waarschijn lijk hebben de dieven zich toegang verschaft door het daarachter gelegen woonhuis van den cipier der celgevan genis; daarna hebben zij op de plaats eene ruit ingedrongen. Daar slechts J 11 voorhandenwas in de geldladen, welke zij met eene pook geopend hebben, konden zij niet meer dan dat bedrag stelen. Een voorhanden ijzeren geldkist was ook door hen geopend. Te Leeuwarden waar gewoonlijk de sterfte ge middeld 11 per week bedraagtstierven in de laatste twee weken onderscheidenlijk 31 en 35 waarvan om streeks 2/s kinderen als gevolg van de hevig heerschende mazelen-epidemie. Tot en met den 18 waren 1090 ge vallen van mazelen aangegeven. Den 21 des avonds is teVeendam eene boerderij met den inboedel verbrand; het vee werd gered. De gemeenteraad van AMSTERDAM heeft den 22 met 24 tegen 6 stemmen aangenomen de voordracht van burg. en weth. tot machtiging om in de bestekken der gemeentewerken eene bepaling op te nemen, waardoor den aannemers de verplichting opgelegd wordt, do werk lieden ten genoegen van burg. en weth. te verzekeren tegen ongelukken, hun op die werken overkomen. Den 22 is de ploegbaas Woudenbergdie door doofheid den trein niet had hooren aankomen, door den trein van den Centraalspoorweg, die om half acht uit Utrecht vertrekt, tusschen de stations Soest en de Bildt overreden. Hij was terstond dood. Den 22 is in het openbaar besteed de uitvoering van werkzaamheden benoodigd tot het onderhoud van dok- sluis- en andere waterwerken van het maritieme etablissement te WILLEMSOORD. Laagste inschrij ver van de 19 was de heer H. Wijker te Helder voor 11887. De gift der Koningin aan Geertruida Blommers te AMSTERDAM is niet 750, maar 50 geweest. In het geheel is reeds f 1800 voor haar ontvangen, dat rentegeven d uitgezet is. Te Hilversum is een cursus voor de hoofdakte op gericht. Te Rotterdam is de laatste oudstrijder van VY ater- loo onder Rotterdam's ingezetenen in den leeftijd van 93 jaren overleden. De anti-revolutionaire kiesvereeniging te AM STERDAM heeft den heer W. Hovy candidaat gesteld voor lid der proY. staten voor Noordholland en den hoer mr. D. P. D. Fabius voor lid van den gemeenteraad. De kiesvereeniging Amsterdam stelde den heer Hugo Muller tot candidaat voor lid van den raad en besloot geen candidaat te stellen voor de prov. staten. Koning on do Koningin hebbon bet bescherm- heerschap aanvaard van do in Juni, Juli en Augustus a.s. in het Paleis voor Volksvlijt te AMSTERDAM te houden tentoonstelling van voorwerpen ter voorkoming van ongelukken in fabrieken en werkplaatsen. Ds. L. H. F. Creutzberg directeur dor gestichten voor het verplegen van lijders aan vallende ziekten te HAARLEM en HEEMSTEDE, heeft om gezond heidsredenen ontslag uit die betrekking gevraagd. Den 20 heeft de Hooge Raad verworpen het beroep in cassatie van den heer Willink Ivetjen door het Hol te AMSTERDAM veroordeeld wegens beleediging van den minister van koloniën. C. W. Rusting, oud-kweekeling der Rijks normaal lessen te HOOR V is benoemd tot onderwijzer aan de r. k. par. school te Harmeien. Te EAKHUIZE1V hebbeu de mazelen opgehou den epidemisch te heerschen. Te Zwolle is tot lid van den gomeentoraad geko zen de heer G. P. Vroom, notaris, lib met 270 van de 499 stemmen Ten gevolge van het bedanken van den benoemde Jb. Brink is eene nieuwe alphabetisch gestelde voordracht opgemaakt voor hoofd der school te lASDVOOitT, waarop geplaatst zijn C. van Overeem en J. Th. Schu macher, onderwijzers te Haarlem, en H. Th. van Urk onderwijzer te Brummen. De koffie-oogst op Java voor 1890 wordt geraamd op 583.458 pikols. Het bestuur der Holl. Spoorwegmaatschappij heelt de loonen der stokers en der wegwerkers verhoogd met de bepaling, dat het arbeidend personeel, te Amsterdam gestationeerd, in verband met de hooge huishuur, hooger belooning zal ontvangen dan het personeel aan kleiner stations. Tc Groningen is een werkman na hot overmatig gebruik van jenever overleden. 5e klasse, 6e lijst, 22 Jan.

Alkmaarsche Courant | 1890 | | pagina 3