BINNENLAND. Stadsberichten. veldleger.^ Maar er moet ook gerekend worden op de verliezen, die veldleger en bewakings- en bezettings troepen zullen lijden en die niet gering zullen zijn daaioin dient er van den eersten dag af een voldoend aantal goed geoefende soldaten beschikbaar te zijn om de gedunde gelederen weer aan te vullen en op ver- eischte sterkte te brengen. De daarvoor bestemde man schappen met bijbehoorend kader noemt de commissie depottroepen. Maar nog zijn wij niet aan het einde. Het kan zijn dat de oorlog lang duurt en wij te gelijk van do zee- en de landzijde worden aangevallen. Daarom hebben wij behalve het leger dat onmiddellijk kan optreden, behoefte aan een landweer waaruit het leger met nieuwe afdeelingen kan worden aangevuld, en aan een reserve der landweer. Aan die landweer zal daarenboven no°- een zeer gewichtige taak zijn toevertrouwd. Wanneer een oorlog uitbreekt, bevinden de dienstplichtigen zich voor verreweg het grootste deel te huis in de verschillende deelen des lands, en moeten zich zoo spoedig mogelijk volgens het vooraf vastgestelde mobilisatieplan naar de daarin aangewezen plaatsen begeven, om bij de legeraf- deelingen waartoe zij behooren te worden ingelijfd. Dit behoort in den tegenwoordigen tijd te geschieden met den grootsten spoed, maar men moet er op bedacht zijn, dat de vjjand aan de grenzen zal trachten de mobilisatie onzer krijgsmacht te storen en zooveel mogelijk te beletten. Kleine ruiterafdeelingen knnnen aanstonds onze grenzen oveitrekken, enkele plaatsen bezetten en de dienstplich tigen verhinderen zich naar hunne corpsen te begeven, hen opvangen langs de wegen en terughouden. Wel moet onze cavalerie zoo spoedig mogelijk ter plaatse zijn om dit tegen te gaan, maar er dienen in de grensstreken zeiven weerbare mannen tegenwoordig te zijn, die zich onmiddelijk vereenigen om kleine vijandelijke afdeelingen, die onze grenzen mochten willen overtrekken, af te weren, en die mannen moet volgens de commissie ook de land weer leveren. En hoe sterk zou nu wel onze landmacht moeten zijn om aan deze eischen te voldoen De commissie meent dat het eigenlijke leger ten minste 110.000 man sterk moet wezen, en de landweer ten minste 50.000 man. Zij rekent 31000 man nood ig voor bezettingstroe pen, 20000 man voor bewakings- en r e°s e r v e- troepen, 40000 man voor het veldleger en om streeks 19000 man voor depottroepen. Hoe zou de commissie deze landmacht willen samen stellen Bij kon. besluit van den 21 is met ingang van den 1 Maart a.s. 1°. de adjudant des Koniugs in buiten gewonen dienst de vice-admiraal J. W. Binkes op zijn verzoek, wegens langdurigen dienst, op pensioen gesteld onder dankbetuiging voor de vele goede en gewichtige aan den lande bewezen dienstenonder toe kenning van een pensioen van 3900 per jaar 2°. be- vordei d tot schout bij nacht, de kapitein ter zee de heer E. L. baron van Heeckeren van Waliën en hem op zijn verzoek wegens langdurigen dienst, op pensioen gesteld, onder toekenning van 3450 pensioen por jaar3°. bepaald, dat de vice-admiraal J. B. A de Josselin de Jong zal treden in het genot der inkomstenverbonden aan zijn tegenwoordigen rang 4°. bevorderd tot schout bij nachtde kapitein ter zee C. H. Bogaert. Bij kon. besluit van den 22 is de heer mr. M. G. P. del Court herbenoemd tot hoogheemraad van de Uit- waterende Sluizen in Kennemerland en West-Friesland. Den 22 des namiddags word op de reede van TEXEL een vletwaarin drie personen zaten achter eene stoomboot los geslagenwaardoor de bemanning wegens het ruwe weer in groot gevaar kwam. Aan schipper Pieter Zegel die zich met vijf andere schippers terstond buiten de haven begafgelukte het met veel moeite de vlet op te pikken en de opvarenden, hoewel doornat en verkleumdin de haven te brengen. f*en 23 zijn te Schiedam de heeren J, C. van Deventer en D. F. W. Prius beiden liberaal, mot 446 en 434 van de 567 uitgebrachte stemmen tot leden van den gemeenteraad gekozen. Op de candidaten der anti- ie\. waren respectievelijk 80 en 62 stemmen uitgebracht. De katholieken onthielden zich van de stemming. De arr. rechtbank te HAARLEM heeft 'den 23 den gewezen politie-agent te Monnikendam L. Bosch hij hare vlammende oogen niet zien kon, maar hij hoorde hare versnelde ademhaling en voelde hare brandend heete handen. Hij luisterde zwijgend. In zijn arm hoofd woel den de gedachten bont dooreen. »0 mijn voet doet zoo'n pijn; ik geloof, dat die erg gezwollen is. 6 HjLSPu°ng -°P" >MlJn God kind en dat Z0g je nu eerstHij nep met luider stem juffrouw Mandersen die een en al verbazing was zij had in het geheel niet gezien, dat het meisje binnengekomen was. Er werd licht gebracht en de voet onderzocht. Lieve hemel! de kous en schoen zijn er niet meer over neen te krijgen nu, dat is een mooi presentje", riep juffrouw Mandersen. Maar daar hielp niets aan. Hoe lastig het voor haar, die gewoon was, alle dagen precies hetzelfde te doen, ook zijn mochtzij moest het kamortje naast het hare'voor den nacht in orde maken, want Beate, dat vertroetelde suikerpoppetje mocht nu volstrekt niet worden aan°-e- raakt_ en kon onmogelijk dat kleine eindje tot aan gindsche zijde in het dal naar haar ouderlijk huis gebracht worden. Brommend, maar toch met een zeker voorgevoel, dat er misschien nog iets anders in het spel wasdeed juffrouw Mandersenwat haar bevolen was en weldra lag Beate in het holdere bed in het tuinkamertjo en sloot de oogen met een zalig gevoel van vrede. Het suisde haar nog wel wat in de ooren. Langzamerhand echter drong zich aan hare herinnering op wat de lieve oom Jobst gezegd had: »Hoe kan ik je hier bij mij houdenBeate mijne dochter ben je nietje ouders hebben recht op je en macht over je zij zullen je hier met latenen zoo hoe moet ik je dat begrijpelijk maken ZOo gaat dat ook niet, zoo past hot niet." Hij zag er erg vreemd uit, terwijl hij dit zeidezoo verward en verlegen. Beate begon ernstig na te denken. Wat zou er van wegens verduistering van gelden veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf. De gemeenteraad van Goes heeft den 23 besloten 300 bij te dragen in de kosten van het aldaar te hou den 43 landhuishoudkundig congres. De gemeenteraad van Rotterdam heeft den 23 be sloten tot uitgifte eenor vierde reeks ad 1,100,000 van de 3'/a pets. leening van 1888. De gemeenteraad van SCHAGEHT heeft den 22 machtiging verleend tot het aanleggen van een tweeden toegangsweg naar het spoorwegstation, na de mededeeling dat het benoodigde terrein voor rekening van het Rijk aangekocht is geworden. Het beharde gedeelte van dien weg zal minstens 2.50 el breed zijn. De gemeenteraad van Leiden heeft den 23 besloten, aan burg. en weth. een nader onderzoek op te dragen omtrent een voorstel, om de naast de afgebrande stads gehoorzaal staande waalsche kerk af te breken en met het daardoor te bekomen terrein dat der oude gehoorzaal te vergrooten. Daarna werd met 15 tegen 12 stemmen verworpen het voorstel der zeven raadsleden om hun voorstel, het oude 's-Gravenstein af te breken en daar de stadsgehoorzaal te bouwen, te verdagen tot de zitting, waarin eerstgenoemd voorstel voorgoed kon worden be handeld. Ha die verwerping trokken zij hun voorstel in onder voorbehoud van daarop later te kunnen terug komen. De gemeenteraad van Utrecht heeft den 23 aan den heer A. C. Spruijt op zijn verzoek eervol ontsla^ verleend als directeur der gemeente-gasfabriek, onder dankbetuiging voor bewezen langdurige diensten, met ingang van 1 Mei 1890, hem een jaarlijkseli pensioen van 3000 verleend en benoemd tot adviseur in zake de gasfabriek op eene bezoldiging van 1000 's jaars. De jaarwedde van den nieuw te benoemen directeur is bepaald op 4000 als minimum en 6000 als maxi mum, met beschikking over het woonhuis en genot van vuur en licht. De Eerste Kamer komt den 27 des avonds te half negen weder bijeen. Be heer L. Bonnike heeft de hem door de r. k. kiesvereeniging Recht en Orde aangeboden candidatuur voor de Prov. Staten te AMSTERDAM niet aan vaard thans is de heer Aug. Heudrichs in zijne plaats candidaat gesteld. De levering van de kleedingstukken voor de aan staande maskerade te Leiden is in haar geheel opgedragen aan de firma W. N. Mulder Co. te AMSTERDAM, naar teekeningen vervaardigd door den heer A. Reiding.' Te Amersfoort moet voor lid van den gemeente raad herstemd worden tusschen de heeren G. J. baron van Hardenbroek van Ammerstol, lib., met 184 en J. A. Hamerscandidaat der kath., met 144 stemmen. Do heer S. Knoppers, cand. der anti-rev., bekwam 75 stemmen. De arr. rechtbank te AMSTERDAM heeft den deurwaarder L. Vastenhoudt aldaar ter zake van ver duistering veroordeeld tot 18 maanden gevangenisstraf. Beroepen bij de herv. gemeente te OPPERDOES ds. V. Roos te Breedevoort. Prof- H. G. van de Sande Bakhuijzen te Leiden is door den President der fransche republiek benoemd tot officier van het legioen van eer. De heer M. Hillenins, benoemd schoolopziener in het arr. TEXEL, zal zich met vergunning van den minister te TERSCHELLING vestigenwaarheen nij zich den 1 Februari zal begeveu. Te AMSTERDAM zijn in 1889 35 personen door huune schuldeisehers in gijzeling gesteld tegen 57 in 1888. Een hunner zit reeds achttien maanden aan den Heiligen weg voor eene schuld van ƒ200; aan kosten van vervolging en voeding is in dien tijd 800 betaald. Tot secretaris-penningmeester van den polder »Do Lage Hoek onder Hoogwoud en Opmeer is benoemd de heer J. Schermer te HOOGWOUD. De minister van financiën heeft den architect P. J. H. Cuijpers opgedragen het vervaardigen eener tee- kening voor nieuwe muntbiljetten, welke iets kleiner zullen zijn dan de bestaande, Beroepen te HROMMEXIED1JH ds. S. te Gempt te Callantsoog Tot secretaris-penningmeester van den SAMMERS- POLDER onder Egmondbinnen is benoemd de heer P. J, Brouwers aldaar. De toestand van het lid der Eerste Kamer, den heer van der Goes van Dirksland, was den 24 hoogst zorgelijk. 8 De gemeenteraad van TEXEL is, naar aanleiding van een verzoekschrift van vele ingezetenen aan Ged. Staten van Noordholland, den 24 teruggekomen op zijn besluit tot opheffing der school in Zuid-Eierland en ver plaatsing van die in Midden-Eierland. Beide scholen big ven bestaan. Jof predikant bij de hervormde gemeente te ZIJPE (Noordzijde) is beroepen ds. W. Lamers, van Ravenswaaij. In de kerk der doopsgezinde gemeente al hier zal zondag de dienst niet worden vervuld en maan- a*- rï°or ^en Pr0dikant dier gemeente geene cathechisatie gehouden worden aldus verzoekt men ons mede te deelen. De heer A. H. Bijleveld, alhier, staat No. 2 op de voordracht voor onderwijzer te Limmen. Blijkens achterstaande advertentie is de inteekening voor de Wernerconcerten op dinsdag 28 Januari en yrydag 7 februari alsnog tot maandagavond opengesteld. Het voortreffelijk spel van dezen violist moge hem tal van toehoorders verschaffen. Bij kon. besluit van den 22 is aangewezen tot voorzitter van den militieraad voor de lichtino- der nationale militie van 1890 in het 3e militie-district, dit jaar te Alkmaar vergaderende, de heer A. Maclaine' Pont tot plaatsvervanger de heer W. Bos beiden leden der Prov. Statentot lid de heer C. W. Bruinvis tot plaatsvervanger de heer H. J. Bruinvis, beiden leden van den gemeenteraad alhier. De derde abonnementsvoorstelling, door het tooneel- gelschap der Nieuwe Rotterdamsche Schouwburg-Maat schappij, onder directie van de heeren Alex. Faagsen Co in het lokaal Diligentia, op den 23, on dervond ovenals alle openbare vermakelijkheden, den invloed der zoo algemeen heerschende ziekte. De weinig talrijke bezoekers echter hadden een hoogst genotvollen avond «Voor Pleizier op reis" is een verdienstelijk blijspeldat overvloeit van koddige tooneelenen dat door het rotterdamsche gezelschap uitmuntend vertolkt werd. komen wat zou het einde zijn Haar hoofd gloeide oiganist; haar voet was in een gipsverband; een paar daoen zij gevoelde dat zij koorts had bij elk geluid schrikte zij op. Nu kwam haar moeder, om haar te halen. Maar neen, het was de zachte, medelijdende stem van Jobst Boldt, dicht bij haar. Hij was haastig uitgegaan, om den dokter te halen en sprak met hem. De oude dokter Santen trad met hem aan het bed. De oude heer alle menschen in het stadje kenden elkander had haar dikwijls in het voorbijgaan in de blozende wangen geknepen en zij had, ofschoon zij zijne hulp nog nooit noodig gehad had, grooten eerbied voor hem. »Nu, nu, wat moet dat beteekenen hm, hm de koorts al in aantochthe De voet werd onderzocht. »Ou, ou!" ja, het deed erg veel pijn, maar het moest gebeuren zooals de oude dokter zeide. Beate kreeg een sluier voor de oogen; zij was eene bezwijming nabij. »Niet waar, zij moet hier blijven zij kan zoo niet worden vervoerd vroeg Jobst Boldt met bevende stem. Dr. Santen had onderweg reeds het een en ander be hoord, waaruit hij, de omstandigheden kennende, een besluit trekken kon. „'Het is misschien beter, dat wij haar laten, waar zij is", antwoordde hij, »wanneer u misschien voor eenige dagen de verpleging op u kondet nemen en plaats is er hier voor de patiente »Ja plaats genoeg." In eene soort van verdooving hoorde Beate dit gesprek aan en dan nog een de gevreesde stem harer moeder, maar was het de sluier, die haar omgaf of sprak haar moeder wezenlijk zoo gedempt en zoo onderdanig zij voelde de harde handen, die haar hoofd betastten, terwijl zij met gesloten oogen lag, hoorde vervolgens een gegons en gesuis hevige pijnen deden haar nog een paar maal opschrikken eindelijk kwam er rust, zalige rust. Zoo lag zij in de vriendelijke logeerkamer van den BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 23 Jan. Pieter Zomerdijk, wednr. van Grietje van Dijk en Johanna Westerbaan. Jan Bakker en Antje Miessen. Gerardus van 't Hoff, wednr. van Anna Sophia Tijs en Aaltje van Dijk GEBOREN. 23 Jan. Johannes Nicolaas Z. van Nicolaas Bakkum en Luborta Catharina Carels. Cornelis Johannes, Z. van Dirk van Schagen en Aaltje de Groot! 24 Barend, Z. van Romke Essen en Johanna Doffer OVERLEDEN. 24 Jan. Catharina Kragtechtgen. van Cornelis Kloet 48 j. Andries Mooij, 79 j. en 6 m. Maria Veth, echtgen. van Pieter Brouwer, 33 j. en 6 m. CorneliaD. van Klaas Termaat en Johanna Paulina Bruin 3 j. GEVONDEN VOORWERPKN~ Aan het Commissariaat van Politie zijn voor de A ziiju vuur ue rechthebbenden terug te bokomen: een rozenkrans; een jacquetlijfje een huissleutel een zwarte jaseen bonte kiaag een papieren zakje met eenig geld een gouden oorbelletje. KANTONGERECHT TE ALKMAAR. Zitting van 24 Januari 1890. P. D. Kz G. D. Kz„ S. G. Jz., A. Z. Az„ Egmond aan Zeestrooperijieder 7 dagen gev. D. G. Pz, J. G. Dz., Ph. Z Ez„ C. G Dz„ J. B Lz P. W. Jz J. VV. Gz„ J. S. Az„ L. P. Phz„' Egmond aan Zeeals boven ieder 1 dag gev. W. P. Jz., Ph. S. Jz., Egmond aan Zee, loopen over eens anders grondzonder daartoe gerechtigd te zijn ieder 1 boete of 1 dag hecht. D. P. Jz., Egmond aan Zee openbare dronkenschap 1 boete of 1 dag hecht. A. W. Pz., Egmond aan Zee, als boven0.50 boete of 1 dag hecht. had zij liehte wondkoorts, maar langzamerhand herstelde zij weer, ofschoon zij nog steeds aan bed gebonden was Wat waren dat rustige, zalige dagen Iedereen liet haar met vrede, moeder kwam 's morgens een kwartiertje, om te zien, hoe het haar ging. Zij was zonderling schuw en had steeds veel haast. Oom Jobst zat urenlang naast haai en las haar voor of speelde in de zijkamer of zij ver diepten zich in lange beraadslagingen. Alles werd rijpelijk gewikt en gewogen en op zekeren dag ontsnapten Jobst Boldt de wonderlijke woor den Ja als je hier als huisvrouw je intrek wildet nemen want alleen zoo alleen als mijne vrouw kun je hier bij mij wonen Bij dit gezegde had hij diep gebloosd en zij had hem geheel verschrikt aangezien. Trouwen met oom Jobst, ds gedachte scheen haar bijna grappig toe. Hare lippen hadden zich tot lachen willen plooien, maar zij had het onderdruktomdat hij zoo ernstig en vreemd keek en zoo zwaar ademhaalde. .0! Oom Jobst, hoe kan dat mogelijk zijn was alles wat zij vermocht te zeggen. loen echter had zij, een gevangen en gejaagde vogel, ernstig over dien zonderlingen inval nagedacht en zij zag hoe langer hoe meer in, dat het misschien de eenio-e uitweg voor haar was. Haar voet zou nu weldra beter zijn en dan moest zij terug in de oude toestanden. Nooitdacht zij hartstochtelijkliever een wanho pige stap dan dat. En was het wel zoo'n wanho pige stapindien zij in plaats van met den gehaten ingenieur, met den lieven, goeden oom Jobst trouwde? Zij kende hem zoo goed, en hij liet haar geheel volgens hare neigingen leven. Wanneer zij slechts door een huwelijk uit het ouderlijk huis kon worden verlost, dan was dit misschien het eenige redmiddel. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1890 | | pagina 2