No. \r. Kiezerslijsten. 2e KwartaaSs Patenten. B0NDE1ELM1. Twee en Negentigste Jaargang 1890. TWEEDE BLAD. ZONDAG 26 JANUAKI. 332s!e Staatsloterij. Officieel Gedeelte De Patenten, aangevraagd in de maanden AUGUSTUS, SEPTEMBER en OCTOBER 1889 kunnen nog ter ge meente-secretarie worden atgehaald op iederen werkdag van Maandag '27 Ja nuari tot Zaterdag 1 Februari 1890. Met 1 Februari 1890 worden de honden niet voorzien van den penning voor 1890, die op den openbaren weg gevonden worden, overeenkomstig de voorschriften der verordening ter be schikking van de politie gesteld. BUITENLAND. Binnenland. Nos. 65, 3788, 9591, 12031 en 13179 ieder 1000. i Nos. 2475 10952, 17455 j 400 Nos. 10871 12459, 12870,19235 200; Nos. 5219, 12246, 14245, 15180, i 16247, 18063 100. ALKMAARSCHË COURANT. De VOORZITTER van den GEMEENTERAAD te ALKMAAR noodigt bij deze naar aanleiding van art. 7 der wet van 4 Juli 1850 (Staatsblad No. 37), gewij zigd bij art. VII der wet van 6 November 1887 (Staats blad No. 193), de mannelijke inwoners der gemeente uit, om, zoo zij in eene andere gemeente in de Rijks personeele belasting, dienst 1888/89, ter-zake van hunne woning naar eene hoogero huurwaarde dan diewelke volgens art. 1, letter a en b van de wet van 24 April 1843 (Staats blad No. 15), aanspraak geeft op vermindering tot een derde of twee derde gedeelten der belasting naar de drie eerste grondslagen of in de grondbelasting, dienst 1889, in eene andere gemeente of in meer gemeenten te zamen tot een bedrag van ten minste 10 zijn aangeslagen daarvan door overlegging der voor voldaan geteekende aanslagbiljetten vóór 15 Februari a.s. te doen blijken. Evenzoo worden uitgenoodigd de mannelijke inwoners der gemeente hoofden van gezinnen of alleen wonende personendie van den inwonenden eigenaar of eer sten huurder van een woonhuis of afgezonderd gedeelte van het woonhuiswaarvan de huurwaarde voor de Rijks personeele belasting ten minste op het dubbele ge steld is van hot laagste in deze gemeente voor den vollen aanslag vereischte bedrag, zijnde 38,gedurende 9 maanden voorafgaande aan don 15 Februari a.s., een gedeelte in huur hebben gehad en bewoond waarvoor geen afzonderlijke aanslag in de personeele belasting geschiedtmaar waarvan de jaarlijksche huurwaarde ongestoffeerdin verhouding tot de belastbare huur waarde van hot woonhuis of afgezonderd gedeelte van het woonhuis geschathet voormelde bedrag van f 38 bereiktdaarvan onder overlegging van de gevorderde bescheiden vóór 15 Februari a s. aangifte te doen. Ten slotte wordt herinnerd, dat do man geacht wordt te betalen den aanslag zijner vrouw in de grondbelas ting, de vader dien zijner minderjarige kinderen, wegens de goederen, waarvan hij het vruchtgenot heeften dat aanslagen in de grondbelasting wegens onverdeelde on roerende goederen óók gelden voor den mede-eigenaar, wiens naam niet bij den aanslag in het kohier is ver meld, mits zijn aandeel in dien aanslag ten minste 10 bedraagt. De modellen voor de aangiften, bedoeld bij art. 1, letter e en het 4e lid van art. 7 in verband met art. 1, letter b der wet, zijn kosteloos ter secre tarie dezer gemeente verkrijgbaar. Alkmaar, De Voorzitter voornoemd 22 Jan. 1890. A. MACLAINE PONT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR Gezien het kon besluit van 29 November 1889 (Staats blad No. 172) en het besluit van Gedeputeerde Staten van Noordholland van 8 Januari 1890 No. 2, (Prov. blad No. 2); Brengen ter kennis van belanghebbenden dat de gemeenten Alkmaar, Akersloot, Bergen, Heer- hugowaard, Ileiloo, Oterleek, Oudorp, Koedijk, Limmen, St. Pancras en Schoorl voor den herijk der maten en ge wichten zijn samengevoegd dat het goedkenringsmerk gedurende het jaar 1890 te bezigen zal zijn: bij den jjk en herijk der maten en gewichten, de letter a in den gewonen schrijfvorm; bij den ijk van gasmeters, de koninklijke kroon dat die herijk welke kosteloos geschiedtzal plaats hebben in het IJklokaal in het Victoriepark te Alkmaar, van des voormiddags 9 tot 12 en des namiddags van 1 tot 4 uur: voor ten verkoop bestemde maten en gewichten op 4, 5 en 6 Februari e.k.; voor apothekers-, goud- en zilvorsmidsgewicht en ver dere gewichten, bestemd tot fijnere wegingen, op 10, 11, 12 en 13 Februari ek.; voor don herijk in het algemeen: voor do bewoners van: wijk A, op 17, 18, 19 en 20 Februari; wijk B, op 2425 en 26 Februariwijk Cop 27 Februari 3 4 en 5 Maartwijk D op 6 en 7 MaartWijk E, op 10 en 11 en wijk F op 12 Maart. Voor do ingezetenen van Ileiloo 14 Maart Bergen 24 Maait, Kimmen 17 Oterleek 25 Oudorp 18 Heerhugowaard 26 St. Pancras 19 Schoorl 27 Koedijk 20 Akersloot 31 dagelijks van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 uur. Aan belanghebbenden wordt herinnerd, dat 1 ieder verplicht is zijne maten en gewichten te doen herijken 2. de maten en gewichten behoorlijk schoon, droog en roestvrij ten herijk moeten worden aangeboden, om onderzocht te kunnen worden 3. de verificatie der milligram-gewichten uitsluitend aan de ijkkantoren kan plaats hebben 4. ingevolge aangehaald kon besluit van 29 November 1889 de termijn voor den herijk eindigt op 1 October, Belanghebbenden worden dringend verzocht, niet tot de laatste voor den herijk bepaalde dagen te wachten met de aanbieding hunner maten en gewichten ten einde den ge- regelden loop van den herijk te bevorderen. Burgemeester en wethouders voornoemd Alkmaar A. MACLAINE PONT. 17 Januari 1890. De Secretaris NUHOUT VAN DER VEEN. SSEIiGIE. De kamer van koophandel te Brussel heeft beslist, dat werkstaking niet als overmacht geldt, zoodat de mijneigenaars daardoor niet ontslagen worden van de levering dor kolen, waartoe zij zich bij overoen- komst verbonden hebben. Den 23 was de werkstaking in de omstreken van Charleroi zoo goed als geëindigd. Nog slechts 2000 man ontbraken in de mijnen maar ook dezen zouden den 24 den arbeid hervatten. BIE.VEJI A SSB4 SUV. Bij de verkiezingen zijn door de conservatieven 91159, door de liberale oppositio 139854 en door de sociaal-democraten 17232 stemmen uitgebracht, Het nieuwe Folkething bestaat uit 23 conservatieven 5 minder dan in het vroegere, 57 gematigd liberalen en 17 onverzoenlijken, aanhangers van den heer Berg. DIJITSCUMVD. Den 23 heeft het bestuur der Vereeniging voor de mijnbelangen besloten tot den mijn werker Meyer, te Bochum, als voorzitter der Vereeniging tot behartiging van de belangen der mijnwerkers in Rijnland en Westfaleneen schrijven te richten, waarin de bekende eiscben, als overdreven worden afgewezen. Het bestuur zegt verder te verwachten dat de mijn werkers niet zullen deelnemen aan eene nieuwe verstoring van den vredewaardoor de belangen van het vader land zeer zouden worden benadeeld. Voorts werd besloten tot het zenden van een schrijven aan de mijnvereoni- gingenwaarin do gronden der weigering nader worden uiteengezet. Prins en prinses Bismarck zijn den 24 des namiddags te Berlijn aangekomen. KijKsdag'. Do voorzitter opende den 22 de zitting met een woord van hulde aan baron van Franckenstein, van 1879 onder-voorzitter van den Rijksdagtevens voorzitter van de Eerste Kamer in Beieren. Daarna stelde hij de tweede lezing der socialistenwet aan de orde, met de behandeling waarvan dadelijk een aanvang werd gemaakt. Den 23 werd de beraadslaging over die wet voort gezet. De minister van binnenlandsche zakende heer Herr- furtk, verklaarde, dat de regeering den kleinen staat van beleg als onmisbaar beschouwde en het ook dringend noodig achtte dat elke bepaling voor den duur der wet wegviel. Zij ziet alleen in eene duurzame wet een af doend middel om de sociaal-democratie te bestrijden. De sociaal-democraten richten hunne aanvallen tegen de bestaande maatschappij en ieder, die deze in stand wil hondendiene in overweging te nemendat het hier zijne zaak geldt. (Levendige toejuichingen.) De heer Buhl verklaarde namens de nationaal-libera- len, dat deze partij bereid was mcdo te werken tot be stendiging van de socialistenwet, maar wat do verbanning betreftkon die partij zich tot haar leedwezen niet met het standpunt der regeering vereenigen. Zij was van het gevaar der sociaal-democratie overtuigd en geneigd den Staat daartegen te beschermen, maar in dit opzicht moest zij toch haar standpunt handhaven. De bepalingdat bet verbanningsrecht zou worden gehandhaafd werd daarna verworpen. Ten slotte werd de wetzonder dat er een tijd voor den duur der geldigheid werd bepaald met 166 tegen 111 stemmen aangenomen Den 24 werd de begrooting goedgekeurd, benevens het ontwerp tot het sluiten eener leening voor de uitgaven ten behoeve van het leger, de marine, posterijen, tele graaf en de spoorwegen. Alle leden stemden er voor uitgezonderd de sociaal-democraten. EAittEIiAKBJ. De minister van financiën Goschon hoeft in eene te Londen voor zijne kiezers gehouden rede zijn leedwezen betuigd over het geschil met Portugal maar hij was van oordeeldat het optreden der engel- sche regeering onvermijdelijk was gemaakt door de onrechtmatige handelingen der portugeescho agenten in een gebied waarop Portugal niet het minste recht heeft. Den 20 heeft in eene kruitfabriek te Roslin bij Edinbnrg eene ontploffing plaats gehad, waarbij zes personen ge dood en velen gekwetst werden. De schok werd op vele mijlen afstands gevoeld. Den 22 heeft op de zuidelijke en westelijke kusten een zware storm gewoed, welke op verscheidene plaatsen veel schade veroorzaakte. Voor Holvhoad verdronken vijf personen. Ï'IIA "V li li 1.1 li. Te Cette heeft de eerste wethouder Chauvetin het bijzonder met don politie-dienst belast de stad verlaten. Het schijnt, dat hij zich goed liet betalen door ondernemers van hazardspelen voor ver gunningen die hij zich sterk maakte hun te verschaffen. Een hunner, die de beloofde machtiging niet verkreeg en daardoor ontstemd wasbracht dit aan het licht. Hevige stormen hebben in het zuidwesten van het land bijna overal de telegraafgemeenschap gestremd. Boulanger heeft den 20,, toen hij door eenige zijner vrienden uit Parijs op Jersey bezocht werdhet hoofd vrij ernstig gestooten tegen de bijzonder laag hangende gaskroon, waardoor al het glaswerk op zijn hoofd terecht kwam en hij gewond word. Hamer. Den 21 is de verkiezing van den republi kein Bischofsheim te Nizza met 218 tegen 149 stemmen vernietigd wegens omkooping van kiezers. In diezelfde zitting vroeg de heer Chiche aan de regeering inlich- tingeu over het benoemen van eenige bij de laatste ver kiezingen niet herkozen afgevaardigden tot allerlei amb ten en waardigheden. Met 301 tegen 158 stemmen werd genoegen genomen met de door den minister van justitie verdedigde benoemingen. ITAEIE. Den 20 bracht de voorzitter der Kamer, bij hare eerste bijeenkomst na de Kerst-vacantie, warme hulde aan den overleden hertog van Aosta, die zulke voor treffelijke hoedanigheden bezat on zoo verknocht was aan den Koning en zijn vaderland. Ter eere van den over ledene werd de zitting tot den 3 Feb. verdaagd. De Senaat nam een gelijk besluit. In beide colleges werden do redevoeringen staande aangehoord. De zetel van don voorzitter in den Senaat en de tribune der Kamer znl- len eene maand lang met zwart bekleed zijn. SPAWE. De toestand van den Koning is zoo be vredigend dat hot uitgeven van bulletins gestaakt is. De heer Sagasta heeft zoowol in den Senaat als in de Kamer eenige mededeelingen over de ministerieele crisis gedaan, welke volgens zijn zeggen geen staatkundig ka rakter had. Hij voegde er bij dat de pogingen om eene verzoening tusschen de liberalen tot stand te brengen niet waren geslaagd Op eene vraag van den heer Silvola antwoordde hij, dat hij noch vrijhandelaar, noch voor stander van beschermende rechten, maar opportunist was. VEÏSEEWIEÖE STATEST. De commissie uit den Senaat voor de buitenlandsche zaken heeft zich ver klaard tegen het voorstel, dat de regeering der Veree- nigde Staten zich zou richten tot de spaansche regeering, ten einde de onafhankelijkvorklaring dor spaansche kolonie Cuba te bewerken. 26EID-AFEIK.A. De spoorweg van Delagoabaai naar de Transvaal is tot de transvaalsche grens gereed. STATE M-GE1ÏEHAAL EESÏSTE KAMEIÏ. Waterstaat. Do minister van waterstaat hoeft in zijn antwoord op hot verslag der afdeelingon o. a. geantwoorddat de wet op de overzetveren in over weging is; dat weldra de herziene p o s t w e t ingediend zal wordenwaarbij voorgesteld zal worden verhooging van het maximum-gewicht van gedrukte stukken die tegen cent port verzonden worden. Eene wettelijke regeling van den telephoondienst zal hij ter hand nemen. Marine. Do minister bestrijdt de meening, dat hij zijne plannen omtrent het marinewezen zoo gemakkelijk zon prijs geven Hij wijst er op dat hij in de Tweede Kamer aanvragen van deze bogrooting terugnam alzoo uitstelde, met net oog op zijne toezegging om door eene commissie het aandeel der zeemacht in de verdedi ging van ons land te doen vaststellen. Vlagvertoon acht de regeering wenschelijk en zelfs noodig voor de bevordering van internationale belangen en tot oefening van het personeel. Oorlog. De minister is van oordeel, dat ons land zeer goed verdedigbaar is en vertrouwt dat de offers daarvoor gevorderd gewillig zouden worden gebracht. De hollandsche waterlinie, over de te groote uitgestrekt heid, waarvan men waarschijnlijk een ongunstig oordeel vormde is zeer goed te verdedigen mits de vereischte levende strijdkrachten aanwezig zijn. Meerdere samen trekking van verdediging als bij de wet van 1874 is geschied zou belangrijke besteede sommen als nutteloos besteed maken en geene vermindering van jaarlijksche uitgaven met zich brengen. Hij bestrijdt de meening als zou het buiten de verdedigingslinie gelegen deel des lands voetstoots aan iederen aanvaller worden prijs gegeven. Het ligt wel degelijk in de bedoeling ook dat te verdedigendoch daarvoor dient de toestand onzer levende strijdkrachten gunstiger te worden. Schoot men dan nog te kort tegenover een overmachtigen vijand, dan zijn de verdedigingsliniën daar om verder voort rukken te beletten. 5e klasse, 8e lijst, 24 Jan.

Alkmaarsche Courant | 1890 | | pagina 5