FEUILLETON. No. 13. Twee en Negentigste Jaargang. 1890. Nationale Militie. PARIJSCHE RRIEVEN. VV O KNS DAG 29 JANUARI. BE LEUGEN HAAKS LEVENS. VERSLAG. Roumi va» Alexander Römer. 4) ALKMAABSCHE Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80; franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers ©,ött. COURANT. Prijs der gewone Advertentiën Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franeo aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Officieel CJedeeite. KENNISGEVING. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te ALKMAAR brengt, op^ grond van artikel 1 der wet van 22 Mei 1845 (Staatsblad no. 22), bij deze ter kennis van de ingezetenen der gemeente, dat het kokier der grond belasting voor de gebouwde en ongebouwde eigendommen, dienstjaar 1890, op 24 Januari 1890, door den Provincialen Inspecteur der directe belastingen in Noordholland exe cutoir verklaard, heden aan den Ontvanger der Rijks directe belastingen binnen deze gemeente tor invordering is overgegeven. Ieder belanghebbende wordt vermaand, op de voldoening van zijnen aanslag acht te geven, ter voorkoming van gerechtelijke vervolging. Alkmaar, den 28 Januari 1890. Hot Hoofd van het Bestuur voornoemd, A. MACLAINE PONT. Ten aanzien van de onderstaande in 1871 geboren personen, worden ter gemeente-secretarie inlichtingen verzocht Willem Hubertus van ArnhemPetrus Theodoras Gerardus BououvriéWilhelm Bischoff, Charles Marinus Boon Hartog van DalPieter DekkerKlaas van DiepenLucas van EijkenJohs. Francs. Berns. van ElkWilhs. Friedt Simon Petrus Groenland Guurt Arij Antonie GoudWillem de GeusHeinrich Heken kamp Pieter Hainming Petras Jozef Huig, Theodoras Janssen, Wolter KoogerJan Kaandorp, Joseph Lin deman, Bernard Johan LieningSimon Luwens Johs. Meijer Pieter Jobs. Oosterom Jan Roggeveen Corns. Schuil, Johan Heirich Heijmau Storm, Joseph Scholz Jacob Timmerman. Meijer van ThijnArnold de Yries, Arie van Wonderen. H AlHEft VA\ KOOFHAATDEl. Rekeningen De KAMER VAN KOOPHANDEL en FABRIEKEN, te Alkmaar, verzoekt hen, die eene vordering ten haren laste hebben deze vóór 1 Februari 1890 aan den secre taris te willen inleveren. Namens de Kamer voornoemd, T. L. KOORN president. Mr. J. A. MIDDELHOFF secretaris. De KAMER VAN KOOPHANDEL en FABRIEKEN, te Alkmaarverzoekt den indnstrieelen handelaars en veehouders alhier, vóór 1 Februari 1890 aan den secre taris te willen inlevereneen algemeen verslag over den toestand van den handel en nijverheid waarin zij werkzaam zijn, ten einde de Kamer voornoemd in de gelegenheid te stellen, op tijd en zoo volledig mogelijk haar verslag over handel en nijverheid in de gemeente te kunnen uitbrengen over het afgeloopen jaar 1889. Namens de Kamer voornoemd T. L. KOORNpresident. Mr. J. A. MIDBELHOFF, secretaris. Juffrouw Mandersen., die nu sedert tien jaar met on beperkt gezag de huishouding van den organist bestuurd had, was tamelijk uit haar humeur. Haar oudje, zooals zij haren meester steeds betiteld hadwas nu en dan toch zeer vreemd. Hij, die anders zoo kalm en bezadigd was, had nu rast noch duur. Dat was een eeuwig heen en weer loopen naar mijnheer den proost en dan weer naar de Sievers beneden in het dal. In het begin kon zij volstrekt niet begrijpen, wat er eigenlijk te doen was, totdat in dat oogenblik meende zij werkelijk, dat zij eene beroerte kreeg totdat haar meester ronduit met de zaak voor den dag dag kwam. «Juffrouw Mandersen" hij had haar met zijne goede trouwe oogen niet in het gelaat kunnen zien toen hij, op hare bewering, dat er veranderingen in hei huis kwamengeantwoord had maar niet tusschen ons, juffrouw Mandersen «Beate Sievers wordt mijne vrouw 1" Juffrouw Mandersen was teruggedeinsd en had bijna luid geschreewdde organist deed echter, alsof hij het niet bemerkte en ging snel voort«en daar u haar kentzoo weet u ookdat zij u niets in den weg zal leggen. Laat ons beiden voor haar zorgen, als voor onzen grootsten schat, niet waar, juffrouw Mandersen Ja, als de oude dien toon aansloeg en haar, om zoo te zeggensmeektewat kon zij er dan tegen doen. Juffrouw Mandersen dacht eigenlijk bij zichzelf: is de oude dan zot geworden en wie had dat van hem ge dacht dit piepjonge dingmaar kon het haar in den grond van de zaak, eigenlijk iets schelen, wanneer toch alles bij het oude bleef. En dat Beate haar niets in den XLIX. Er was eens een officieren die officier woonde te Ronaan en had een alleraardigst vrouwtje, doch ook eene alleronaardigste schoonmama, zoo onaardig als alleen eene fransche schoonmama zijn kan. Onze officiernu juist niet beroemd om zijn geduld, zon op middelen ten einde die lastige belle-mère kwijt te raken, en vond er eindelijk een hetwelk hem bepaald probaat voorkwam. Na eene nieuwe huiselijke oneenigheid riep hij vier man en een korporaal gelastte hun de twistzieke dame in eene lange vierkante kist te pakken, schreef daar een adres open voort ging het naar het station en werd het zonderlinge colli ter spoedige expeditie ingeschreven. Onwaarschijnlijk niet waar geachte lezers en gij denkt stellig, dat ik u maar wat vertel. Toch is dit niet zoohet ongelooflijkste zien wij heden gebeuren en de Folies-bergère zullen ons dezer dagen een man toonen, die de reis van Weenen naar Parijs in eene kist heeft volbracht, en bijna zestig uren onderweg bleef. Do held van dit ongewone geval is een klein mannetje, Hermann Zeitung genaamd. Geboren te Warschau, acht en twintig jaar oud en ongehuwdleefde hij in Weenen zeer ar moedig. Als dameskleermaker verdiende hij bijna niets, doch hij verloor daarom den moed niet. Na lang gepeins deed hij eene uitvinding, eene soort van nieuw mechaniek om de maat der dames te nemen, en daar hij zich hiervan bijzonder veel voorstelde en zich gouden bergen beloofde, zoo bedacht hij tegelijkertijddat Parijs eene meer ge schikte stad is dan Weenen, voor het exploiteeren eener nieuwe vinding. Hoe echter naar Parijs te komen, ons snijdertje is zoo arm als Job, doch ook hiervoor wist de man raad maakte eene kist van oude plankenvulde die met stroo en met een paar flesschen water en wijn, maakte daarna de spoordeclaratiën in ordeen gaf last aan een kruier op een bepaald nur eene kist te halen en naar spoor te brengen. Donderdagmorgen vijf uur namen de parijsche beambten het colli in ontvangst, de declaratie luidde: een houten pop, gewicht 90 kilo's. Aan beide zijden der kist bevonden zich stevige hand vatsels, en verder stond er opgeschreven: «Breekbaar niet schudden hoog laag niet omkantelen." Tegen negen uurbegon de kist eensklaps te bewegen de beambten kwamen nieuwsgierig nader, en daar kroop Hermann .Zeitung te voorschijnkleinmet een blond snorretje dooh ook doodmoe en afgemat. Na zich een beetje versterkt te hebben, werd hij bij een commissaris van politie gebracht en voorloopig in arrest gehouden, want de spoorwegmaatschappij eischte betaling der vracht zijnde 49 fir., 80 centimesen stelde bij niet betaling eene klacht in wegens oplichterij. Gelukkig alweer, dat hier steeds goedige menseden zijn de redactie van Petit Journalde meest verspreide courant ter wereld vond het geval zoo vermakelijk, dat zij het niet van zich ver krijgen kon, den armen bloed te laten gevangen zetten, en betaalde dus voor hem die kleine 50 franken. De directie der Folies-Bergère zager ook eene goede reclame in en heeft den Pool overgehaald, zich in haar winter tuin aan het publiek ten toon te steiien. Gij kunt er weg zou leggendaarvan was zij volkomen overtuigd. Zoo werden de zaken tot algemeene tevredenheid ge schikt. De eenige, die bezwaren geopperd had, was vader Sievers geweest. In het begin had hij allerlei gebrom vanOnzin, waaraan men niet mocht toegeven, zij wist nog niet eenswat zij deed. Jobst Boldt echter beriep zico en kon zich beroepen op Beate's vrije wilsuitingen. «Ik weet zeer goed, wat ik doe", zeide deze. «Moeder wilde mij toch zoo jong laten trouwen. Ik kies mij nu zelf eenen echtgenoot en al is hij ook veel ouder dan ik, mij bevalt hij juist goed en ik heb hem tienduizend maal liever dan die n voor mij hadt uitgezocht. Wat hebt n anders aan te merken op den man mijner keuze Er was niets op hem te zeggen. Hij was een hoogst achtenswaardig manverdiende goed zijn brood en had daarbij ook nog een klein vaderlijk erfdeel. Hij kon ook voor zijne weduwe zorgen. Wat kon men nog meer wonschen Het was vrijdag vóór Pinkster, toen de proost den domorganist Jobst Boldt met zijne zestienjarige bruid in de oude eerwaardige domkerk in den echt verbond. Bijna de geheele plaats was toegestroomd om het jonge paar te zien. Zij zag er allerliefst uit in het witte kleed met den groenen myrthenkrans en hij -ja, men kon eigenlijk niet zeggenhoe hij er uitzag als iemanddie in verrukking is of die droomt. Een ander bespeelde dien dag het orgelwat der gansche gemeente onmiddelijk opviel. Twee jaren waren zoo voorbijgegaan. De menschon die in het begin zeer veel te zeggen hadden waren nu met het ongelijke paar verzoend. Het scheen dan ook volkomen gelukkig. Mijnheer Boldt maakte weer den zelfden bezadigden en verstandigen indruk als vroeger veel hoorde en zag men niet van hem en zijne jonge vronwhij had altijd stil geleefd, 's Zomers zag men hen samen buitenin het bosch aan gindsche zijde van het meer waarheen zij hem in het bootje roeide. Zij sprong en danste dan om hom heen op de eenzame paden als een uitgelaten kind een of andere nieuwsgierige had zeker van zijn dat de man hier een aardig duitje ver dienen zal. Waarover praat men al niet langwanneer er niet veel nieuws is want zelfs eene reis in eene kist is nog volstrekt geene nieuwigheid. Denkt maar eens aan Hugo de Grootdie ondanks «geweld van wallendubbele gracht enz. enz" toch in eene boekenkist uit Loevenstein ontsnapte. Begon dus de week met eene aardige klucht, met eene verrassing zoo bleef het daarbij niet. Geen Montépin, geen Jules Mary of Richebourgdie in zijne misdaden- romans zulk een effect wist te leggenals de groote verrassing, die Gabrielle Bompard ons zoo pas bereidde. Wie Gabrielle Bompard is Herinnert gij u de geheim zinnige misdaadhet verdwijnen van den deurwaarder Gouffé Welnu, men wist met zekerheid, dat een zekere Michel Eyraud de moordenaar was, doch waar die boos doener gebleven wasdat wist men niet. Eyraud dan had zijne vrouw in Parijs achtergelaten, en was met zijn liefje naar Amerika gevlucht. Deze jongo vrouw heet Gabrielle Bompard, en heeft gediend om den ongelukkigen Gouffé in een huis te lokken in eene zeer stille straat. Doch zooals meer gebeurtvrouwen kunnen zulk een geheim niet met zich omdragen, vrouwentongen zwijgen nooiten Gabrielle kon niet nalaten aan een anderen heer het geheele geval over te vertellen. Deze heer ried haar aan naar Frankrijk terug te keeron, zij gaf daaraan gehooren terwijl de justitie hier nog druk aan het zoeken en tasten was en men in het publiek de zaak reeds weder vergat, verspreidde zich plotseling tot aller verbazing het gerucht, dat Eyraud's maitresse zich zelve had gevangen gegeven. Eyraud blijft wijselijk iu Amerika. Slaakte het publiek eene zucht van verlichting, niet alzoo de schoonbroeder van den moordenaardie met eene zuster van mevrouw Eyraud gehuwd is. Deze heer, een, naar men zegt, achtenswaardig koopman, was natuurlijk dol blij, toen zijn zwager hem vertelde naar Amerika te willen vertrekken. Hij verschafte dus aau Eyraud de middelen om weg te komenen zoo heel hard is dit den ouden man toch niet ten kwade te duiden. Hij wist toen nog niet van den moord af, en wie zou niet gaarne een slecht sujeteene schandvlek voor eene geheele fa milie, voorgoed naar Amerika zenden. De justitie denkt er echter anders over in hare oogen heeft die zwager zich schuldig gemaakt aan misleiding van het gerecht, on hulp verleend aan een bekend misdadigeren dus is. die heer gearresteerd. Van dit praatje afstappend willen wij even om een hoekje kijken in do politiek. Reeds hadden wij weder eene zeer rumoerige kamerzitting, en moesten drie leden Boulangisten bijna inet geweld verwijderd worden, doch eene andere zitting heeft veel goed gemaaktdoor da verkiezing van den afgevaardigde Bisschofsheim voor ongeldig te verklaren. Deze schatrijke man beroemde er zich op dat hij met zijn geld de stemmen der kiezers gekocht hadde Kamer kon dus wel niet anders doen dan zulk eene verkiezing als onwettig te beschouwen. Ernstiger, vooral treuriger echter, is de indruk, dien men verkrijgt van eene kiezersvergadering, zooals die onlangs in Neuilly plaats vond, en waar vele heethoofden, onder dat nu en dan gezien en natuurlijk overal verteld. Voor het overige gedroeg zij zich zoo zedig en bescheiden dat er volstrekt niets op haar te zeggen viel en dat is voor eene jonge vrouw toch altijd maar het beste. Beate was ook wezenlijk zeer tevreden met haar lot. Haren Jobst was het geluk in de oogen te lezen en hij I vervulde hare geringste wonschen. Niemand belette haarden geheelen dag te lezen en te spelen hare beide geliefkoosde bezigheden. En hij nam er deel aan, zij lazen en speelden samen. Langzamerhand werd haar kinderlijke geest ernstiger en rijper. Het bespiegelende, kalme leven aan de zijde van den zooveel ouderen man moest daartoe wel aanleiding geven. Het gebeurde wel, dat zij halve nachten lag natedenken over een woord dat zij in hare lectuur ontmoet had. Maar ook overdag had zij zeerzeer veel tijd tot nadenken. Hoe werd er toch altijd gesproken van de vreugde en het geluk der jeugd, van iets grootsch, van iets onuitsprekelijks natuurlijk kou dit slechts ondervonden worden door hen, die in den maalstroom der wereld leefden waar geen vrede was zooals Jobst verzekerde. Hier was de eene juist als de andere er waren stellig weinig jonge vrouwen, die zoo leefden als zij. Van hare schoolvrien dinnen was bijna geen enkele meer in het stadjeeens deels waren zij getrouwd of naar de grootere steden gezondenhaar verkeer met hen dat toch al weinig intiem was geweesthad nu geheel opgehouden. Nu zij had vrede dagelijksche genoegenszij kon zich nog den tijd herinnerentoen dat haar eenige en vurige wensch was. Het was weer lente en de viooltjes bloeiden. Op zekeren dag toen Beate bezig was bij den muur van het kerkhof een grooten ruiker te plukken kwam juf frouw Mandersen ademloos uit de bloemisterij in het dal. Of zij er iets van wistdat een voornaam heer haren ouders een bezoek gebracht hadvroeg zij hare jonge meesteres. Beate lachte. »Eon voornaam heer Welnudie doet zeker bestellingen en inkoopen bij vader 1" Maar juffrouw Mandersen wist vreemde dingen te

Alkmaarsche Courant | 1890 | | pagina 1