Ncderlandsch llundveestamboek. .binnenin na. SdjEXXJF» J3 XFX Jfcüi XJ DHL, No. S785 2000; Nos. 10438 en 12026 /'1000; No. 20260 400; Nos'. 1589, 3365 3528. 12827, 13666, 14959 en '18203 200; Nos. 3277, 5517, 5788,6786,7592,11819, 12284, 14426, 1555.9, 17016 en 19657 f 100 voet hoog. Eindelijk is hij te Tacoma in Washington aangekomen. Drie reizigers waren inmiddels gestorven. Miss Bly, verslaggeefster der New-York Herald, is te New-York aangekomen, hare reis om de wereld volbracht hebbende in 72 dagen en 6 uren, in plaats van 75 dagen, gelijk aangekondigd was. Aan alle stations tusschen San Francisco en Nieuw-York werd haar hulde gebracht en eenige voorname ingezetenen van Nieuw-York reisden haar in een bijzonderen trein tegemoet. STAT B X-6EÏEB AA I. EEKSÏK K.AMEK. Aan de verschillende antwoorden der regeering op de verslagen der afdeelingen worden nog de volgende bijzon derheden ontleend. Binnen 1. zaken. De regeering doet wat in haar vermogen is om don clandestienen verkoop van sterken drank tegen te gaan. Waar de wenseh der gemeentebesturen omtrent de keuze van den burgemeester niet twijfelachtig was heeft hij daarmede steeds rekening gehouden. Groot bezwaar zou hij hebben om den burgemeester te maken tot een bezoldigd Rijksambtenaar of althans een deel zijner bezoldiging voor Rijksrekening te nemen. Tot dusver is geen enkel stuk ingekomenwaaruit eenigermate de mislukking dejr zevende volks tol 1 i,n g kan worden afgeleid. Hoofdvoordeel bij de nu gevolgde wijze is de meerdere zekerheid bij de bewer king der uitkomsten. Vergissingen met de verschillende kleuren moeten ontdekt wordon bij het nagaan der kaarten mot de bevolkingregisters. Door aan de volkstelling een beroepstelling te verbindenzijn de zeer aanzienlijke kosten voor eene afzonderlijke beroepstelling, die wellicht binnenkort noodig zou geoordeeld wordenbespaard. Met de opgaven omtrent de blinden en doofstommen kan men eene goede statistiek samenstellen die gele genheid zal geven tot nadere onderzoekingen. Alle Com missarissen nes Konings op één na hebben zich in hoofd zaak vereenigd met de nu gevolgde regeling. Tegen de toelating der lijkverbran ding blijft hij bezwaar maken. De klachten over de uitwerking der wettelijke maat regelen tot bestrijding der varkens - v le kziekte acht hij voorbarigde regeering zal nader, in overleg met de deskundigen, overwegen, hoe aan de verschillende bezwaren bij de toepassing kan worden tegemoet gekomen. Een voorstel tot inkrimping van het aantal Rijksuniversiteiten is van hem niet te verwach ten. Naar volkomen gelijkvormigheid streelt hij evenmin als zijne voorgangers. Ter zake van de herziening der geneeskundige wetten wil hij zich niet door toezeggingen binden. Voor wettelijke regeling van het ambachts- en technisch onderwijs schijnt het oogenblik nog niet te zijn gekomen. Financiën. Zoodra de aangekondigde voorstellen betreffende het gemeentelijk belastingstelsel afgedaan zijn zal een wetsvoorstel tot herziening der personeele belasting voor zooveel de vier eerste grondslagen betreft, aanhangig gemaakt worden. In de toekomst kunnen nog een of twee kleinere betaalmeesterskantoren ingetrokken worden. Spoorwegen. Weldra zullen voorstellen worden ingediend tot herstel der viaducten te Amsterdam. De lijn Zwaluwe's-Hertogenbosch wordt vermoedelijk vóór het einde van het jaar voor het verkeer opengesteld. Den 26, 's morgens te ongeveer 4 uur, strandde bij hoogen westelijken storm, in de onmiddellijke nabijheid van CAEEAATSOD® het engelsche viermast ijzeren barkschip, groot 2500 ton, Loch Moidart, kapitein Andrau, komende van Pisagua, naar Hamburg bestemd, geladen met salpeter. Het Handelsblad meldt over deze schipbreuk het volgende Terstond na de stranding werd het schip door de branding beloopen, die het aanhoudend met kracht beukte. In de verwachting, dat met den dag het weer waar schijnlijk eenigszins tot bedaren zou komen, werd niet dadelijk van den wal hulp geboden. Aan boord van het zwaar werkende schip begreep men, dat de toestand hoogst gevaarlijk was en trachtte men het strand te bereiken. Vijf der schipbreukelingen begaven zich daartoe het eerst in eene sloep, doch nauwelijks had deze het schip verlaten of het vaartuigje sloeg om. Slechts twee, een oud man en een jong matroos, bereikten zwemmende den wal; drie der mannen vonden den dood in de golven. Alle overige schipbreukelingen wachtten nu in de masten kalm hunne redding af. Mon kon hun echter geen hulp verleenen. Het weer en de zee waren nog onstuimiger geworden en alle pogingen, om met de reddingboot het schip te bereiken, mislukten, terwijl men ook te vergeefs beproefde, door middel van het vuurpijltoestel gemeen schap met het schip te krijgen. De Loch Moidart hield het in den strijd tegen wind en golven niet lang vol; omstreeks 1 uur des namiddags brak het schip in tweeën, de masten geraakten overboord en alle opvarenden, die zich nog op het schip bevonden 27 in getal - ver loren het leven, op nog geen 200 ellen van het strand. Twee lijken zijn reeds aangespoeld. Van het schip is niets meer te ontdekken. Onze correspondent schrijft: De felle storm en de gevaarlijke branding maakten het den bootslieden onmogelijk, den tocht met de red dingboot te wagen. Ook van af de stoomboot Hercules van Nieuwediep, die spoedig aanwezig was, kon men niets ter redding aanwenden. Met het vuurpijltoestel word toen getracht gemeenschap met den vasten wal te verkrijgen, doch ook deze pogingen mislukten. Wel kwam een der pijlen over het schip, doch juist van dezen was de lijn gebroken. De andere pijlen konden het schip niet bereiken. De vuurpijlen van Petten werden toen gerequireerd, doch pas waren ze ter bestemder plaatse, of de masten van het schip, waarin zich het volk groo- tendeels had begeven vielen in zee en spoedig daarna barstte het geheele schip uit elkander, met het gevolg, dat de geheele bemanning verdronk Slechts twee man nen hadden zich in den vroegen morgen met eigen boot gered. Vijf hadden zich daarin gewaagd, doch spoedig sloeg ze om en verdronken er 3. De toegestroomde menigte zag met ontzetting dit schouwspel aan en groot was de teleurstelling en verslagenheid, dat men menschen, die op zoo korten afstand om bulp schreeuw den, niet kon redden. De kustwacht te K.IJKDUI1V meldt, dat zij den 26 des namiddags omstreeks 4 nar een groot schip met volle zeilen uit zee op de Zuidergronden had zien aan stormen. Weinige oogenblikken later was het op den Amerikaanschen bol gestrand. Om half vijf vertrok de sleepboot Hercules met de reddingboot op sleeptouw van Nieuwediep naar de strandingsplaats. Daar aangekomen was echter niets meer van het schip te ontdekken. Men vermoedt, dat het onmiddellijk met man en muis is verongelukt. Omtrent naam of nationaliteit is nog niets bekend. Bij kon. besluit van den 26 is benoemd tot ont vanger der registratie en domeinen te EHTIMIJEEEHir de heer H. Burger, thans te Oirschot. Bij kon. besluit van den 26 is benoemd tot raads heer in het gerechtshof te 's-Graveuhage de heer mr. J. B. J. N. ridder De van der Schueren, rechter te Rotterdam. De Eerste Kamer heeft den 27 besloten, de behan deling der staatsbegrooting voor 1890 aan te vangen op den 28. De heer F. L. Kist te HAARLGM heeft den 27 den dag herdacht, waarop hij vóór 50 jaar zijne loopbaan als procureur bij de arr. rechtbank aldaar begon. Den 27 is de 71jarige landbouwer H. van Duin te ZAIVDVOOBT, die naar zijn land wilde gaan om te spitten, bij het oversteken der spoorbaan, dicht bij het dorp, door den trein, die van Haarlem kwam, overreden en zoodanig gekwetst, dat hij vier uren later overleed. De keer A. Smit Gzn burgemeester en secretaris van 5BAAADIJK.tevens secretaris van den polder Westzaan is overleden. F. T. Popmaonderwijzer te M003S.1Ïis be noemd tot onderwijzer aan school No. 12 te Arnhem. Benoemd tot onderwijzer aan de r. k. parochiale scholen te HAARLEH J. Teppema te Workum. Tot gemeente-ontvanger te EWMOIVD-Bl AAEA is benoemd de heer Jb. Kraakman, wonende te Egmond aan den Hoof. !)s D. Pont bij de evang. luth. gemeente te Leeuwarden heeft bedankt voor het beroep naardeherst. evang. luth. gemeente te HtlLDEB. Benoemd tot hoofd der school No. 11 te HAAB- JL E .11 .VIE -IS M El SI ES D. Brands, onderwijzer te Velzen. De spoorweg HAABLEJ1—ZAADVODDT bracht in September 6189 83,1 op. De Keizer van Rusland is, naar verzekerd wordt, door de nederl. en de fransche regeering uitgenoodigd de beslechting als scheidsrechter op zich te nemen van het tusschen beiden gerezen geschil betreflende de grens regeling van Suriname en Fransch-Guyana. De heer B. J. Hamburger, tijdelijk arts te VEE- ZE1Ï, is benoemd tot gemeente-geneesheer te Voorthuizen. Op de voordracht voor hoofd der Noorderschool te WOIDIE KVEEIl zijn geplaatst: 1°. H J. C. Blauw kuip, hoofd van school No. 1 te Assendelft; 2°. H. Douma te Wageningen; 3°. J. A Notenboom te 's-Gravenhage en 4°. G. Boevé te Beverwijk. Hoofdingelanden van den polder A Si S E A O E Ia FT hebben besloten om den weg door die gemeente voor zooveel die nog niet van een bestraat paardenpad voor zien is, over eene lengte van 4750 el daarvan te voor zien, waarvan de kosten ongeveer 6000 zullen bedragen. Belast met de waarneming van den civielen ge neeskundigen dienst en bet opzicht over de vaccine in de afdeeling Ivraksaan (Probolingo) de particuliere ge neesheer de heer B. M. D. Essersvroeger geneesheer te UEiLOU Tot president van de kamer van koophandel en fabrieken te 1®L' iüME JÏE AO is herkozen de heer D. Bakker Cz. en tot secretaris gekozen de heer D G. van Os, in plaats van den heer J. D. Schuitemaker, om gezondheidsredenen op verzoek eervol ontslagen. In 1889 zijn ter botermarkt te EMU 4467 P. boter aangevoerd en verkocht. Tot onderwijzeres aan de r. k. parochiale sehool te UOVESIU.AKSPEI1 is benoemd mej. C. Ilölzgeu te Roermond. Te W E ÜYEIIS HOOF is tot lid van den ge meenteraad gekozen de heer J. Neefjes Pz. Burg. en weth. van 's-Gravenhage hebben aan den heer Oscar Carré verlof verleend gedurende de aanstaande zomermaanden met zijn gezelschap voorstellingen te geven in eene tent op een terrein aan de laan Copes van Cattenburch aldaar. Te Utrecht is in den ouderdom van 57 jaren over leden de heer dr. P. de Jong, sedert 1869 hoogleeraar in de letteren en wijsbegeerte aan de hoogeschool aldaar. Hoewel de griep te Maastricht zeer afneemt, zoo klom het sterftecijfer, dat van 1 tot 17 Januari 63 had bedragen, in de vorige week toch tot 93. Te EDAM is een Onderling Vee fonds opgerichtdat kosteloos beheerd zal worden. Het bestuur van het 43ste Aederl.sndselt EandhuislioudRiindig; Congres te DOE S, te houden van 16 tot 20 Juni 1890, doet een beroep op de welwillendheid, kennis en ervaring van den neder- landschen landbouw, teneinde de werkzaamheden van het congres zoo belangrijk mogelijk te doen zijn, om vóór 15 Februari e.k., voorstellen en vraagpunten ter behan deling in te zenden. Het bestuur herinnert tevens, dat persoonlijke inleiding meer en meer op den voorgrond treedt bij de congressen, wat steeds een leiddraad geeft bij de daaruit voortvloeiende gedachtenwisseling met andere vakgenoten. Als gewoonlijk zullen de te behan delen onderwerpen in twee afdeelingen worden gesplitst, waarvan zich de eerste met landbouw, hout- en veeteelt, benevens zuivelbereiding; de tweede met volkshuishoud en natuurkunde zal bezighouden. De voorzitter van be doeld bestuur is de heer G. J. van den Bosch te Wil- helminadorp, le secretaris de heer E. van den Bosch te Goes. Ook te KOEHODA moest ten gevolge van de griep, aan sommige klassen der openbare school vacantie worden gegeven, fe SCHA4JEA waren zaterdag 1.1. 108 van de 300 kinderen en 2 onderwijzers wegens be- doeldo ziekte van de openbare school afwezig. Benoemd tot onder-directeur bij de telegraphie de telegrafist le klasse, de heer G. C. .T. Verkerk, en belast met de tijdelijke waarneming van do inspectie in de afdeeling Groningen en van de directie van het rijks telegraafkantoor aldaar. Tot binnenvader en moeder in het diakoniehuis der herv. gemeente te Leeuwarden zijn benoemd de heer J. Komen en echtgenoote, thans in gelijke betrekking te EAllHIJIZEIkr. De heer J. Cock 25 jaren oudeen der bij de spoorwegramp te Rninerwold zwaarst gekwetsten, heeft van de Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen de som van 50000 als schadevergoeding ontvangen. Vroeger een krachtig jongmensch, oefende hij een bloeien- den stroohandel uit, welke door zijne langdurige afwezig heid achteruitgegaan is. De schijnbaar herstelde beenen moesten tweemaal op nieuw gebroken worden, omdat ze voldoende stevigheid misten. Het door de landbouw-commissie ingestelde onder zoek naar den toestand van den landbouw in Nederland is afgeloopenhet daarvan op te maken eindverslag is in bewerking en zal in de vergadering van Mei a.s. in behandeling komen. Het schoolgebouw voor meer uitgebreid openbaar lager onderwijs te Nijkerk is als schadelijk voor de ge zondheid door den geneeskundigen inspecteur voor Gel derland en Utrecht afgekeurd. In 1889 zijn 1973 personen uit de provincie Fries land als landverhuizers vertrokken. Onder die vertrok kenen waren 671 hoofden van huisgezinnen of vrijge zellen waarvan 31 welgesteld 340 mingegoed en 300 behoeftig waren. Het geheele getal landverhuizers ge durende de laatste tien ju en was 8457, waarvan het grootste getal in 1889 daarna 1817 in 1881. De minister van waterstaat heeft eene commissie van negen leden benoemd voor de regeling van de brand weer der Rijksgebouwen. De heer jhr. mr. V. de Stuers is voorzitter en de tijdelijke ambtenaar bij het depar tement van waterstaat J. Lindhout, secretaris dier com missie. Te AMSTE IS DAM is op de Egelantiersgracht een man door de kracht van den wind in het water geduwdzijne dochter redde hem met een dreg. Van het Centraal-station werd door den storm de kap be schadigd. Men schrijft ons uit OUDE SIEDOBP In tegenstelling met een adres der Kiesvereeniging «Burgerplicht" te Helder aan den Raad van Administratie der Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappijinhou dende het verzoek om met den a.s. zomerdienst twee sneltreinen te laten loopen, n.l. van Helder naar Am sterdam en omgekeerdgaat hier een adres rond aan bovengenoemden Raad, waarin de bezwaren worden ont wikkeld voor vele plattelandsbewoners in het levon te roepenindien bedoeld verzoek werd ingewilligd. De reizigers toch, die aan de stations Anna-Paulowna, Noordscharwoude of Hugowaard instappen, zoudeu dan geen gebruik kunnen maken van den tweeden trein naar Amsterdam en van den derden in omgekeerde richting, daar deze als sneltreinen, ingevolge het verzoek, alleen zouden stoppen te Schagen en te Alkmaar. Moge door vele belanghebbenden ook dit adres krach tig worden gesteund opdat het der Maatschappij blijke dathoezeer veler belang kon worden gebaat, daarentegen dat van vele anderen zoude worden geschaad. Zoo zal het altijd wel gaan. Alleen vergeet onze cor respondent, dat met het tot stand komen der door Bur gerplicht gevraagde regeling volstrekt niet alleen de steden gebaat worden en het platteland geschaad wordt. Ook voor zeer vele plattelandsbewonersdie paard en rijtuig tot hunne beschikking hebben of kunnen krijgen zullen de beide sneltreinen veel tijds besparing gevendat er echter anderen zijn die te ver van Schagen of Alkmaar wonen, voor wie het nu juist geene verbetering zou zijn, nu ja, dat is zeer dui delijk. Dit zal echter, bij het inleggen van sneltreinen, wel altijd blijven gelden voor de plaatsen, waar dieniet stilhouden Te ontkennen is 't echter niet, dat, als de nieuwe gevraagde regeling tot stand komtbelangrijk veel meer personen en grooter belangen zullen worden gebaat, dan geschaad. Red. In een der lokalen van het koffiehuis «Krasnapolsky", te Amsterdam, werd den 27 de zevende algemeene vergadering gehouden van de afdeeling Noordhoiland van de Vereeniging «bet Nederlandsche Rundveestamboek." De leiding was in handen van den heor J. Z ij p Hz tweede-voorzitter, die al dadelijk hulde bracht aan de werkzaamheden van den afgetreden voorzitter, den heer J. L T. Groneman. De bestuursledende heeren J. Breebaart Kz., C. de Goede Hz. en J. H K. van der Steen waren aan de beurt van aftreden en niet dadelijk herkiesbaar. In hunne plaats werden gekozen om met 1 Januari 1891 in functie te treden, de heeren J. L. T. Groneman, L. Visser en C Brautjes. Amsterdam werd aangewezen als plaats van de volgende algemeene vergadering. De balans over 1889 sloot in ontvangst met een bedrag van 1,856,36, in uitgaaf 1,210,10, batig saldo dus 646,26. De ontwerp-begrooting over 1890 sluit in ontvangst en uitgaaf met een bedrag van f 1,781,26. Er is daarbij gerekend op 620 gewone leden a f 1.50 en 13 begunsti gers 10. Tot afgevaardigden voor de volgende alge meene vergadering der Vereeniging werden benoemd de heeren L. Visser, K. Koster, G. Wonder, J. O. Wijdenes, D. Munnikhuis en J B. J. Ferf. Aan de orde was de bespreking van voorstellen ter opneming onder de punten van beschrijving voor de eerstvolgende algemeene vergadering De wenscbelijkheid werd betoogd dat het bestuur zich wende tot de Hol landsche Maatschappij van Landbouw met verzoek dat na keuringen op veetentoonstellingen daarvan rapporten worden bekend gemaakt. Reeds vroeger is hierop ge wezen, doch zonder gevolg. Er zijn trouwens moeielijk- heden aan verbonden doch een der inspecteurs achtte die niet onoverkomelijk. De vraag zal op den beschrij vingsbrief geplaatst worden. Besloten werd een prijs van 200 beschikbaar te stellen voor de tentoonstelling, door de Vereeniging van Holland's Noorderkwartier in Juni te Hoorn te houden. De prijs zal alleen worden toegekend aan ingeschreven goederen. Na eenige nadere bespreking ging de vergadering uiteeD. (Hand.) 333ste STAATS-liOTEBIJ. 5e klasse, 9e lijst, 24 Jan.

Alkmaarsche Courant | 1890 | | pagina 3