Telegrafische berichten. Stadsberichten. Alkmaar—Hoorn. De gemeenteraad van DIMMEM heeft den 28 No. 1 van de voordracht, C. de Geus, onderwijzer te Warmenhuizen, tot ouderwijzer aan de openbare schoof benoemd. De landbonw-societeit Cérès te SCH ALiEA is den 21 weder verpacht aan den heer J. Blauw voor 1000 per jaar Bij kon besluit van den 22 zijn benoemd in liet lste militiedistricttot voorzitter van den militieraad voor de lichting der nat. militie van 1800, de heer mr. H. L., zich schrijvende L. H. Povel, tot zijn plaatsver vanger de heer F. J. W. H. Schmitzbeiden lid der Prov. Staten; tot lid de heer mr. J. W. Alting Mees en tot zijn plaatsverv. de heer mr. T. Heemskerk, beiden lid van den gemeenteraad van Amsterdam in het 2de militiedistricttot voorzitter de heer G B. 't Hooft en tot zijn plaatsvervanger de heer mr. E. A. Jordens, beiden lid der Prov. Statentot lid de heer mr H. Enschedé, en tot zijn plaatsverv. de heer J. Krol Kz., beiden lid van den gemeenteraad van Haarlem. Den 23 heeft zich boven Tilburg en Vucht eene zware donderbui ontlast. Van 12 tot 24 Januari stierven te AMSTER DAM 785 personen tegen 414 in gelijk tijdvak van 1889. Thans is het sterftecijfer tot het normale terug gekeerd. Bij kon. besluit van den 24 is de heer J. P. F. A. Noorduijn arts te Cude-Pekelamet ingang van 1 Maart a s. benoemd tot tweeden geneesheer in het RijkskraDkzinnigengestieht te MEDEMBEiIK.. De gemeenteraad van TEXEL heeft den 24 met algemeene stemmen besloten, om aan den secretaris dier gemeenteden heer P. Stikkel, den 28 bjj gelegenheid van zijn zilveren ambtsfeest eene gratificatie van t 100 te schenken Dit geschenk werd hem dien dag ten raadhuize overhandigd in tegenwoordigheid van alle raadsleden. Van vele particulieren ontving hij mede fraaie geschenken. Van 1 tot 25 Januari zijn te 's-Gravenhage 370 sterfgevallen aangegeven 100 meer dan in gelijk tijdvak van 1889. Den 25 werd te HELDER aanbesteed het maken van gebouwen voor de afstandmeting voor kustbatte- rijen onder het beheer der genie aldaar. Van 8 in schrijvers was de heer W. de Jong aldaar voor 4710 de laagste. Den 25 heoft voor de arr. rechtbank te 's-Herto- genbosch terecht gestaan W. Stoelendraaiersoud 53 jarenwonende te Luvksgestelbeschuldigd van zijn nichtje dat van haar derde jaar bij hem ingewoond had te hebben vermoord. Aan den brigadier der ma- réchaussée had hij bekend dat hij uit de kerk gekomen, naar de stal gegaan waswaar zijn nichtje zich bevond en haar geroepen had een touw achter zijn rug hou dende Zoodra zij bij hem was en een weinig voorover gebogen stondbad hij haar het touw tweemaal om den hals gedraaid en geworgd. Bij de terugkomst van zijne vrouw en twee zoons had hij verteld dat het nichtje door 2 personen gehaald was voor een klooster te Antwerpen. Uit de verklaringen der getuigen bleek dat het meisje had willen huwen waardoor hij haar ongeveer 1000 moest uitkeeren. Hij herriep ter terecht zitting zijne aanvankelijke bekentenis en beweerde in drift te hebben gehandeld. Het openbaar ministerie eischte wegens moord levenslange gevangenisstraf. Bij beschikking van den minister vau binnenl. zaken van den 25 is bepaald, dat de examens ter ver krijging van akten van bekwaamheid voor huis- en schoolonderwijs in de nuttige en fraaie handwerken voor meisjes voor 1890 zullen aanvangen op 24 Februari e. k. en dat de met het afnemen dezer examens belaste com mission zitting zullen houdenvoor de nuttige hand werken te Breda, 's-Gravenhage, Utrecht en Leeuwarden, voor de fraaie handwerken te Breda. 's-Gravenhage en Leeuwarden De Staatscourant van den 26/27 vermeldt de samenstelling dier commissiën. Het Nederlandsch Gymnastiekverbonddat op 1 Januari 1889 141 vereenigingen met 7985 leden telde telt thans 139 vereenigingen met 7827 leden. Op de algemeene vergaderingden 26 te Amsterdam gehouden, werd gekozen tot voorzitter de heer mr. W. Bakker Gz. en tot secretaris de heer Th. Bakker, in plaats van de heeren mr D. Jitta en K. Ingermandie niet meer in aanmerking verlangden te komen en tot eereledon van het verbond benoemd werden. De rekening werd goedge keurd met een ontvangst van 2617.49 en een batig slot van 2.17l/a de begrooting werd vastgesteld op 2090. Het in Augustus 1891 te houden bondfeest zal in Breda plaats hebben. Voor noodige doelmatige toestellen werd f 1000 toegestaan en aan gewestelijke besturen werd het recht toegekend om binnen hunne gewesten wed strijden onder gewesteljjke vereenigingen toe te staan. Den 26 des avonds is te Zevenaar brand ontstaan in een winkel aan de Marktstraat. Het perceel brandde geheel uit terwijl oen daarnaast gelegen lompen winkel zeer veel schade bekwam. Bij kon. besluit van den 26 is met ingang van 1 Maart a.s. 1°. de gepuns vice-admiraal F. A. A. Gre gory, op zijn verzoek, eervol ontheven van de betrekking: a. .van directeur-administrateur van het weduwen- en weezenfonds dor militaire officieren bij de zeemachten b. van voorzitter der commissie tot. het examineeren van zeeofficieren en adelborsten, en zulks onder dankbetuiging voor zijne langdurige en belangrijke diensten in die be trekkingen bewezen 2°. tijdelijk belast met de waar neming dier betrekkingen de gepens. vice-admiraal J. W. Binkesadjudant des KoDings in buitengewonen dienst In den nacht van den 26 op den 27 is op ongeveer 2 uur afstand var Elburg in de Zuiderzee gezonken het beurtschip van Groniugen op Amsterdam van schipper H. Korporaal De bemanning, bestaande uit den schip per een knecht en een 12jarigen knaap, die voor zijn .genoegen aan boord was, bracht dien nacht door op eene plank in den mast. De knecht viel in don vroegen morgen van den 27 van de plank en verdronk de schipper en de knaap werden door Jakob Visscher met zijne visschuit gered. De gemeenteraad van 's-Gravenhage heeft den 28 het door den directeur der fransche opera gevraagde subsidie van 60U0 met 18 tegen 16 stemmen geweigerd en aangenomen het voortel van burg en weth. tot aan stelling van een ingenieur of dergelijk wetenschappelijk ontwikkeld man, als hoofd van den dienst der openbare werken, op eene jaarwedde van 5000 a 6000, afhan- kelijk van het al of niet toekennen van vrije woning, onder den titel van directeur en van een adjunct-directeur op 2500 jaarwedde met voorloopige handhaving der be trekking van architect. Te AMSTERDAM zijn den 28 bij de verkie zing voor lid der prov. staten van Noordholland 4853 stemmen uitgebracht waarvan 77 van onwaarde zijn verklaard. Gekozen is de heer J. H. A. A. Kalff (lib.) met 2517 stemmen. Op den heer Aug. Hendrichs, can- didaat der katholieken, werden 1474, op den heer W. Hovy, kandidaat der anti-rev., 716 stemmen uitgebracht. Voor lid van den gemeenteraad werden 4900 stemmen uitgebrachtwaarvan 39 van onwaarde zijn verklaard. Herstemd moet worden tusschen de heeren G. Vas Visser (lib.) met 1771 en Paul Strater (kath.) met 1334 stem men. De heer Hugo Muller (rad.) bekwam 1146 en de heer mr. D. P. 1). Fabius (anti.-rev.) 603 stemmen. Bij de op den 29 te 's-Gravenhage gehouden aan besteding van het maken van gebouwen en andere werken op de stations Vlaardingen en Maassluis voor den spoor weg Rotterdam-Hoek Holland geraamd op f 158.000, was de heer C Eckhart te Almeloo voor 139.987 de laagste inschrijver. Den 29 is tot lid der prov. staten voor Drente gekozen de heer G. L. Gratama te Sleen (lib.) met 568 van 1074 stemmen op den heer A. W. Geerts te Ruinerwold (anti-rev.) waren 346 stemmen uitgebracht en op een drietal personen nog 149 stemmen. Den 29 is te 's-Gravenhage in den ouderdom van 48 jaar overleden de heer mr. H. M. A. baron van der Goes van Dirxlandlid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal voor Zuidholland. Te Rozendaal zijn twee broederseen goudsmid en een verver, in hechteuis genomen, als verdacht van het vervaardigen en in omloop brengen van valsch geld. Te EMH.HIJ1ZEM zijn in 1889 geb. 207, overl. 115 geh. 56. De bevolking bedroeg op 31 Dec. 6328 6 minder dan op 1 Januari. Bij het rotterdamsche tooneolgeschap, directie Legras en Haspels, is een nieuw tooneelstuk van Lodewijk Mulder in studie, namelijkEen gevaarlijke vrienden dienst. Onder de ter naturalisatie voorgedragen personen behoort ook de heer J. H. Hackenitz stationschef bij de Holl. Spoorweg-maatschappij te HEEtt-HlIfiO- W AARD. De bisschop van HAARLEM heeft aan den heer H. W. J. van Hertum opgedragen het toezicht op de r. k. scholen in de dekenaten Alkmaar, HoornPur- merend Schagen on Wervershoof, terwijl de heer J. J. Thunnissen belast blijft met het toezicht in de dekenaten Haarlem, Beverwijk, Noordwijb Leiden, Soeterwoude en Alphen. Beroepen bij de ned. herv. gemeente AOORD- ZIJPE, S€S1A«ERBRE« c.ft. ds. VV. LamersGz. te Ravenswaaij. De geneeskundige staats-commissie te AMSTER DAM heeft tot arts bevorderd den heer P. Maats candidaat-arts. Aan de Prins Hendrik-Stichting te EUMOXD AAA ZEE is gelegateerd de som van 4000vrij van successierechten. Den 28 trad te HEIDOO, iu de Rustende Jager de heer ds. M. van Kleeft', van Alkmaar, als spreker op, voor een, het slechte weder in aanmerking genomen, vrij aanzienlijk aantal toehoorders. Na voordracht van eigen pennevrncht, gaf spreker, evenzeer tot groote vol doening van zijn gehoornog een paar fraaie verzen ten beste. De Raad van Administratie der Holl. IJzeren spoorweg-Maatschappij heeft afwijzend beschikt op het verzoek van het bestuur der Nationale kiesvereeniging Burgerplicht" te REDDER, betreffende de verande ring van de treinen 108 van Helder en 111 van Am sterdam van gewone trein in sneltrein. In zijn antwoord op bedoeld verzoek doet genoemde Raad uitkomen dat de belangen van de stations waar de sneltreinen zouden doorrijden door den voorgestelden maatregel ten zeerste zouden worden geschaad, wat dan ook uit de ingezonden protestadressen is gebleken. Aan het verlangen van adressanten zou, volgens den Raad, niet anders kunnen worden voldaandan door het inleggen van een trein meer tusschen Helder en Amsterdamwelke maatregel echter niet te rechtvaardigen zou zijnnu sedert drie jaren in plaats van vier, vijf treinen tusschen Helderen Amsterdam loopen en het vervoer in weerwil daarvan niettemin sterk is verminderdwat de baanvakken van Helder tot Uitgeest betreft. Den 29 's avonds 7 uur, brak in don Waardpolder te KOLHOKX brand uitbij mej. wed. S. Vis—de Zeeuw. In een oogwenk stond alles in lichtelaaie, zoo dat van den inboedel slechts weinig kon worden gered. Het vee bleef grootendeels gespaard alleen vier koeien en 3 varkons kwamen in de vlammen om. Het huis behoorende aan den heer de Koning te Dordrecht, brandde tot aan den grond toe af. Het waarborgkapitaalgroot 10000, voor de van 15 Juli tot 15 September te Arnhem te houden ten toonstelling van schildorijen, uitgaando van de Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer, is vol- teekend De V ereeniging zolve teekende voor f 1000 terwijl de gemeenteraad van Arnhem aan haar een krediet van 2000 verleende en vergunde het bouwen van een houten gebouw op het terrein van Musis Sacrum. Het Teclmicum-Mittweida (Koningrijk Saksen) telt in het loopende 23e schooljaar 886 leerlingen die de afdeeling voor machine-ingenieurs en electro-technici, benevens die voor meesterknechts, bezoeken. Onder de nationaliteiten treft men aan Duitschland Oostenrijk- Hongarije Rusland Zwitserland Groot-Brittannie Denemarken Holland Italië, Rumenie, Zweden, Noor wegen Bulgarije, Spanje, enz., uit Aziespeciaal Java, SumatraOost-Indie uit Airika Kaapland verder Noord- en Zuid-Amerika en Australië. De ouders dei- leerlingen behooren hoofdzakelijk tot den kring van fa brikanten ingenieurs meelfabrikanten bierbrouwers benevens staats- en gemeente-ambtenaren en kooplieden. De opname voor het volgende zomerhalfjaar begint 14 April. Programma en verslag zijn gratis op franco aanvrage bij de directie verkrijgbaar. 's G rave nh age, 30 Januari 1890. EERSTE KAMER. STA ATSREGROOTI AG De oorlogsbegrooting is aangenomen met 33 tegen 3 stemmen. De minister verklaarde eene snelle en onge stoorde mobilisatie behoorlijk voorbereid. Hij bood aan, om in comité-generaai de vragen van den heer Tindal te beantwoorden. De Kamer ging daartoe niet over maar constateerde dat de aanneming geen votum van vertrouwen inhield. Hoofdstuk waterstaat werd aange nomen. Bij de surinaamsehe begrooting verdedigde de minister van koloniën niet den vorm maar wel den geest van het antwoord van den Gouverneur aan de Koloniale Staten. Den 28 had het eerste der beide aangekondigde Werner-eoncrrten plaats in de zaal Harmonie. Ongetwijfeld was het hoofdzakelijk de heerschende ziekte, die vele aangetasten of pas herstellenden aan huis gebon den hield en maakte dat de zaal slechts zeer schraal bezet was. De herinnering aan de vorige maal, dat de heereu Werner en Tibbe bier optraden, was althans wel geschikt om veel schoons te doen verwachten. Die ver wachting werd geenszins teleurgesteld en de ingespannen aandacht en warme toejuichingen, waarmede beider spel werd ontvangen, mogen hun eenigermate ter vergooding hebben gestrekt voor de teleurstelling, dat hun auditorium niet grooter was. Vooral is het te hopendat zij daar door niet worden afgebracht van hun voornemen om hier ter stede nog eenmaal op 7 Feb. e. k. op te treden. Zonder in bijzonderheden te treden omtrent het vale schoone, dat op deze uitvoering te genieten viel moge met een enkel woord worden hulde gebracht aan de voortreffelijke wijze waarop de schoone en bolangrijke sonate van Grieg door beide executanten werd gespeeld. Ook met hunne solonummers behaalden de concertgevers groot succes, wat beiden tot het geven van een toegift noopte. De heer Tibbe verwierf, zoowel wegens de uit stekende, echt artistieke wijze, waarop hij de viool-solo's begeleidde als wegens de schoone voordracht zijner piano solo's, warmen bijval, die ook den heer Werner in ruime mate te beurt vielniet het minst na de heerlijke ver tolking der romance van zijn oud-leermeester Frans Coenen en der zoo karakteristieke spaansche dansen van Sarasate, welke beide nummers nog onlangs bij de feeste lijke viering van het vijftigjarig bestaan der Muziekschool van toonkunst te Amsterdam door hem ten gehoore zijn gebracht. Moge den 7 Februari een talrijke opkomst beiden heeren ten bewijze strekken, dat hun optreden hier ter stede ten hoogste gewaardeerd wordt. Den 27 werd in het lokaal van heer J. J. Te s- selaar eene algemeene vergadering gehouden van de afdeeling Alkmaar der Mederlandsche Maatschap pij voor tuinbouw en plantkunde, onder leiding van den onder-voorzitter, den heer A. van Kleeft Sr. Voor de in de Octobervergadering bekomen onderschei dingen bij de tentoonstelling der vruchten van den Odin-aardappel, werd aan den heer C. Admiraal uitgereikt een exemplaar van het werk van den heer Admiraal, te Rijp, getiteld de kankerziekte der boomen, benevens aan de heeren R van de Pol en A. Boersen getuigschriften. De door don penningmeester afgelegde rekening en verantwoording, over het afgeloopen jaar, sloot met een batig saldo van 45.22. Tot bestuursleden werden in plaats van de heeren J. van Leeuwen Az. en A. van Kleeft Sr., die niet herkiesbaar warengekozen de heeren mr. M. J. E. Viruly Verbrugge en G. Smit Cz. Op voorstel van een der leden werd besloten, pitten aan te vragen van een nieuw, zeer aanbevolen soort komkommers. Ter gelegenheid van een huiselijk feest, schonk de heer T. van den RoscSi, alhier, aan de H. Domi- nicus-kerk een kostbaar geschenk, bestaando in twee zilveren deuren voor het Tabernakel. Op de eene deur staat het in mat zilver gewerkt beeld van Jezus Christus, op de andere dat van den II Johannes den Evangelist. Aan het boveneinde dor deuren zijn de beelden der vier evangelisten aangebracht, terwijl zich aan het ondereinde bevinden de aartsvaders, welke van het H. Sacrament des Altaars geprofeteerd hebben. Gedachte en uitvoering beantwoorden geheel aan hetgeen men van den vervaar diger, den heer Smits, van Eindhoven, heeft mogen ver wachten het handhaaft den gevestigden naain van den maker,aldus beschrijft de N. Noordhollander dit geschenk. Ook de kinderen der beide woeshuizen werden door bedoelden heer dien dag niet vergeten. Nogmaals vestigen wij de aandacht op de, den 3, in het lokaal Harmonie, blijkens achterstaande adverten tie, te houden uitvoering van Haydn's Kcliöpfung ten voordeole van de oude mannen- en vrouwenhuizen der nederd. herv gemeente en die der r. c. Pius-Stich- ting, onder leiding van den heer H. F. Schuurman. Moge ook het goede doel tal van bezoekers trekken Den 4 Februari zal de tramoinnibusdienst tusschen Hoorn en Alkmaar aanvangen, over de gemeenten Berkhout de Goorn Avenhorn Ursem Rustenburg Oterleek en Oudorp. De vertrekuren van Hoorn zijn: 8.15 11 3.30 7 uur; van Alkmaar: 8.25 10.55 - 2.45 6 25 uur. B URGE RLIJKK STAND. GEBOREN. 28 Jan. Margaretha Petronella D. van Klaas Kok en Grietje Kok. 29 Johannes HendricusZ. van Pieter Bnrgering en Aagje Huiberts OVERLEDEN. 29 Jan. Margaretha JohannaD. van Hendricus Mar- tinus Witte en Jantje Room13 j. en 3 m. Johannes Franciscus Mente 60 j. en 9 m. VEILING VAN VASTE GOEDEREN. Door den Notaris W. F. G. L. GOUWE. 29 Januari. Uitspanning het Paardshoofd", aan den Dijk, —.06 13, Str. Jn. Muijs 6630, Verhoogd door P. Claij met 750,

Alkmaarsche Courant | 1890 | | pagina 3