MaatsSoterij. nits tekende en welwillende antwoord van den spreker. Ook hem is opgevallen} dat de Para-negers in hun adres aan den gouverneur zoo goed schreven. Hij erkent, dat dr. Salomons nu heter over zijn patiënt Muller denkt dan vroeger. Met de eerste en tweede conclusie van den heer Wertheim vereenigt hij zich nietdaar hij verdere mededeelingen moet afwachten. Wel geeft hij toe de noodzakelijkheid van herziening vau het regee- ringsreglement en daaromtrent zal hij met den gouver neur in overleg treden. De begrooting van Suriname wordt daarna goedgekeurd. Uegrooting- van koloniën. De heer van Gennep moest tot zijn leedwezen een ongunstig oordeel uitspreken over dezen minister, niet door verschil van beginsel over het ministerieel beleid want dit bestaat weinig meer, maar door twijfel omtrent 's ministers geschiktheid. Sedert het vorige jaar is het vertrouwen in 's ministers beleid zeer geschokt. Als voorbeelden van het min gunstige beleid beriep hij zich op Atjeh, op de opium-bemoeienissen en de aanschrijving van den minister omtrent het muntwezen. Over die aanschrijving gaf hij zijne groote verbazing te kennen vooral wat betreft het terugkeeren tot den zilveren standaard, door een autoriteit als den heer N. P. van Berg streng afgekeurd. Breedvoerig zette hij uiteen waarom des ministers handelingen in deze drie zaken afkeuring verdienden. De heer Insinger achtte zich ook niet verantwoord, den minister te blijven steunen. Van alle hervormingen en verbeteringen, die zijne antecedenten deden verwachten, is niets gekomen alles is onveranderd geblevenvan de opiumkwestie is slechts geldelijk nadeel geledon en het ergste is, dat de minister op verscheidene punten nog geene gevestigde overtuiging heeft. Hij was slechts actief in de inmenging in de godsdienstige aangelegen heden der inlanders. Krachtiger optreden in Atjeh was ook zoo noodig, De minister was zwak. De heer van Weideren Rengers wenschte oordeelkundiger inrichting van het koloniaal verslag en keurde 's ministers beleid af zoowel in Atjeh als zijno houding in hot godsdienstige vraagstuk het alternatief tusschen Kruis en Islam was hoogst bedenkelijk. De heer Six verklaardedat zijne ongerustheid in 's minister beleid toegenomen was en dat hij tot zijn leedwezen tegen de begrooting zou stemmen. Daarna verdedigde de minister zijn beleid in eene rede van zeven kwartierwaarna verschillende leden hun gevoelen nader toelichtten. De heer Pijn appel (die tot beginsel heeft geene begrooting af te stemmen om redenen, welke daar buiten liggen) verklaarde dat zijn voorstemmen niet opgevat moest worden als een bewijs van vertrouwen. Zijn wan trouwen werd veroorzaakt door het optimisme des mi nisters in zake Atjeh en door zijne groote gehechtheid aan formeele zaken. De heer van Roijen, erkennende de handigheid en zoetsappigheid van den minister in deze Kamer, was nogtans door zijne uitlatingen over de inmenging in gods dienstzaken blijvend ongerust. De heer van Zuylen verdedigde den minister- tegen de verwijten van den heer van Gennepin het bijzonder wat het muntvraagstuk betrof, waarin zijn optreden prijselijk wasomdat de toestand van het indisch muntwezen werkelijk verbetering eischt. De heer van Swinderen laakte den inhoud van den brief aan de commissie der^protestantsche kerken. Nadat de minister nog kort geantwoord had, daarbij o. a. te kennen gevende dat aan den gouverneur van Atjeh kwalijk ruimere bevoegdheid kon worden verleend en dat veranderde inrichting van het koloniaal verslag zeer bezwaarlijk was, werd de lieg-rooting verwor pen met 20 tegen 19 stemmen. Tegen stemden do hoeren: Insinger, Six, Vening Meinesz, Alberda, van Royen, Blijdenstein, Coenen; Viruly, Wert heim, Welt, Rengers, van der Breggen, Bultman. Donker, van Swinderen, Blussé, van Nagell, van Lier, Prins en van Gennep. Vóór de heerenPijnappel, van Pallandt, Rogout, van Zuylen, P. van Nispen, Hengst, Kappevne Lvan Nispen, Verheijen, Huydecoper, Vlielander Hein, de Bruyn, Melvill van Lynden, Smitz, Smits van Oyen, Magnee, Pyls, Thooft en de Voorzitter. Daarna ging de Kamer uiteen. Den 29 is het zoontje van W. R. te Bennekom in een molen aldaar tusschen de kamraderen bekneld ge raakt, waardoor het hoofd verbrijzeld word. Hij was onmiddellijk dood. De minister van waterstaat heeft den 30 aan de Eerste Kamer medegedeeld, dat de postbode te Warftum f 100 gratificatie zal krijgen. Onze correspondent to OUDE ATIEDDatp schrijft: Naar aanleiding van uwe aanteekening bij mijn schrij ven in uw laatste nummer, zij het mij vergund een paar opmerkingen te mogen maken. Dat niet alle plattelandsbewoners in hunne belangen zullen benadeeld worden als het verzoek van Burger plicht" te Helder wordt ingewilligd, is nogal duidelijk, trouwens ik heb dit ook niet gezegd. Immers zij die de stations Helder, Schagen of Alkmaar gemakkelijk kunnen bereiken, zullen zich waarschijnlijk met de aan gevraagde dienstregeling kunnen vereenigen. Intusschen blijft er nog eene breede schaar van plat telandsbewoners over, die zich met dat verzoek volstrekt niet ingenomen betoontdit bewijzen de adressen, van dozelfde strekking als de onze, welke in de omliggende gemeenten worden got.eekend Eerst als de voor- en tegenstauders van het adres van Burgerplicht" trouw opkomen, zal het m. i. zijn uit te maken, of uwe onderstelling op waarheid gegrond is, n. 1. dat wanneer de gevraagde regeling tot stand komt, belangrijk veel meer porsonen en grooter belangen zul len worden gebaat, dan geschaad. Dat sneltreinen niet altijd eene verbetering in het verkeer voor alle belanghebbenden in het leven kunnen roepen, ben ik volkomen met u eens, doch men vergete hier niet, dat, volgens het verzoek, daarvoor twee ge wone treinen zouden vervallen, wier aantal, in verge lijking met andere lijnen, op deze lijn waarlijk beperkt genoeg is. Zonder twijfel worden deze mijne gevoelens door zeer velen gedeeld. Inmiddels is op bedoeld verzoek zooals wij reeds meldden reeds afwijzend beschikt. Red. Alle twijfel omtrent het lot van het schip, dat den den 26 des namiddags op don Amerikaanschen bol strandde, is thans opgeheven. Bij een op den 30 door visschers en vlet- terlieden op de strandingsplaats iugesteld onderzoek is het wrak van dat schip gevonden, gezonken liggende op 4 vadem water. Het is een groote ijzeren bark of drie mastschip, waarvan het achtergedeelte met ra's en strengen bij laag water zichtbaar was. Wegens de hoogloopende zeeën kon men het onderzoek naar den naam van het schip niet voortzetten, 't Is thans dus volkomen zeker, dat het vaartuig met man en muis ten gronde is gegaan. Dien dag is te SIEUDER het lijk van een naar gis sing SOjarig zeeman aangespoeld, o. a. gekleed in een flanellen hemd, gemerkt William Zunving. Een uit zee aangedreven hoofdkussen was voorzien van het merk T. Hollandry. Den 25 had te OUDKARSPEL in het lokaal van den heer G. Slotemaker de aanbesteding plaats van een nieuw te bouwen woonhuis-broodbakkerij, voor reke ning van den heer S. Evers, brood-, koek- en banket bakker aldaar. Van de vier gegadigden was Jb. van der Busse de laagste inschrijver voor f 2964, aan wien hot werk is gegund. De uitvoering van het metselwerk is door den aannemer overgedaan aan A Vis mr. met selaar mede aldaar. Den '26 werd te Diernen een metselaar vermist daar men den 28 zijne pet drijvende in de Keulsche vaart vond, vermoedde men dat hij door den storm in het water was geworpen Dit vermoeden is bevestigd den 30 werd zijn lijk niet ver van zijne woning uit ge noemde vaart opgehaald. Van het bij den brand te fit Si H O K V op den 29 geredde hoornvee is den 30 nog eene koe gestorven, terwijl nog een tweede zeer door het vuur werd gekwetst. Onder de verbrande was eene, welke juist voor f 250 was verkocht. De oorzaak van den brand is onbekend, 't Is alleen zeker, dat de brand in het woonhuis en niet in de boerderij is aangekomen. Den 30 is een jongen te B5ASSIATGKAR- SPEUdie mot 5, welke hij bespaard hadin den zak naar huis gingdoor eenen man aangevallen die hem bij de keel greepdaarna de 5 afhandig maakte en ten slotte den jongen in de wegsloot wierp waarna de dief zich verwijderde. De onder-opzichter der Zuiderzee-visscherij M Kleijn is overgeplaatst van de Nieuwe Sluis (WIE. RIATGE Si W AARD) naar Wieringen. Aangezien het vorige jaar nabij de Nieuwe Sluis de meeste perceelen weder vrij werden gesteld, werd deze betrekking aldaar opgehevenzoodat het nog verpachte gedeelte van af Wieringen zal worden bewaakt. - Iemand die onbekend wenscht te blijvenheeft aan gecommitteerden der ued. herv. gemeente te Rot terdam 100.000 aangeboden om daarvan een fonds in het leven te roepenwaaruit do vermeerderde kosten bestreden zouden kunnen worden, welke ontstaan zouden door het brengen der predikants-traktementen op 3000. Ten gevolge van het omtrappen van eene brandende lantaarn door een paardis de schuur van den land bouwer J. van der Griend te Zuid-Beierland met den geheelen voorraad granen en hooibenevens 40 stuks rundvee verbrand. - Het gerechtshof te Leeuwarden heeft in hooger beroep het vonnis tegen Saapke Hendriks Krist, huisvr. A. G. Sporreloud 30 jaren te Langezwaag, die dooi de arr. rechtbank te Heerenveen wegens mishandelino- van haar öjarig stiefdochtertje, welke den dood ten" gevolge had, tot 5 jaren gevangenisstraf was veroordeeld, bevestigd uitgezonderd den duur der gevangenisstraf het vond geene termen om ten aanzien van zulk een zwaar misdrijf beneden het maximum te gaan en veroordeelde haar tot 6 jaren gevangenisstraf. Te Zwolle zijn alle hooilanden langs het Zwarte- water en langs het Almeloosche Kanaalte Deutichem vele bouw- en weilanden onder water geloopen. Ten gevolge van den hoogen waterstand met storm moest de dienst op de lijn Zevenaar-Kleef-Keulen gestaakt worden. Te Rotterdam bracht de vloed groote strem ming te weeg in de vaart der beneden-stoombooten. Te Scheveningen werden vele kleine voorwerpen op den oever geworpendie bij het afloopen van het water bloot kwamen te liggen. Te Oldenzaal wordt het pro-gymnasium afgeschaft. Het schriftelijk examen van hen die eene plaats als cadet op de Kon. Mil. Academie te Breda verlano-en, wordt dit jaar op 12 en 13 Juni te AMSTERDAM gehouden. Onder de punteu van beschrijving voor de verga dering van de afdeeling Noordholland van het Aederlandscli Paarden-S tasnR oek maandag 10 Februari 1890des middags te één ure in het café Krasnapolsky" te Amsterdam te houden, onder voor zitterschap van den heer J. Breebaart Kz., komen o. a. voorverslag van afgevaardigden; benoeming eener com missie tot onderzoek der rekeningbenoeming van tweo afgevaardigden ter algemeene vergaderingbespreking omtrent verspreiding onder de leden der handleidin.o- van den heer II. F. Bultman Jr.: «Wenken uit de praktijk voor den landbouwer-paardenfokker''; bepaling van de plaats voor de volgende vergaderingvaststelling der begrooting voor 1890 op te geven voorstellen ter op name onder de punten van beschrijving voor de alge meene vergadering der Vereeniging. Het bestuur maakt tevens den leden bekend, dat de keuringen voor het toekennen van de provinciale sub- sidiën en aanhoudings premiën voor een- en tweejarige hengsten, zoomede voor hengsten, minstens drie jaren oud, zullen plaats hebben te SCTIAttEAT, op dinsdag 11 Maart a.s., bij C. Broersma, des middags te 12 uren; te UITGEEST, op woensdag 12 Maart a.s., bij C. Breedt Bruin, des middags te 12 uren, en te HALFWED op donderdag 13 Maart a.s., bij Coppée, des voormiddags te 10 uren. Er zal dan tevens gelegenheid zijn, ter opname van hengsten in hot Paarden-Stamboek. Aangifte voor beide keuringen moet geschieden 8 dagen vóór de bovengenoemde dagteckeningbij den secretaris den heer W. Teengs, te WIERlATtrER WAARD, bij wien nadere inlichtingen te bekomen zijn. Gedurende 1889 zijn bij het koloniaal werfdepot aangenomen voor Oost-Indie 1290 en voor West-Indie 30 porsonen, aan wie aan handgeld 333,100 werd uit betaald Van dat aantal werden van de korpsen van het leger hier te lande overgenomen 416 onderofficieren en minderente weten van de infanterie 248van de cavalerie 46, van de artillerie 100, van de genie 20 en van de maréchaussée 1 onder de overigen waren 504 nederlanders, 265 belgen, 95 duitschers, 20 Zwitsers, 14 luxemburgers, 3 oostenrijkers en 3 franschen. De Paard etram HoornKakhuizen bracht in 1889 24 931.55 op. Uit eene aanschrijving van den minister van binnenl. zaken aan de Commissarissen des Konings blijkt, dat het werk aan de prov. griffiën zich zal bepalen tot de eigenlijke volkstelling en dat aan zijn departement de werkzaamheden der beroepstelling verricht zullen worden. Zij die deel willen nemen aan het examen in de nuttige baud werken, moeten zich vóór 11 Februari, onder overlegging van geboorte-akte en getuigschrift van zedelijk gedrag, aanmelden bij den voorzitter der commissie, voor welke zij wenschen te verschijnen, zijnde voor de nuttige handwerken: te Breda, de inspecteur van het lager onderwijs in de eerste inspectie te 's Hertogenbosch; te 's Gra- venhage de schoolopziener in het district Amsterdam waarnemend inspecteur in de tweede inspectie te Am sterdam; te Utrecht, de districts-schoolopziener aldaar; te Leeuwarden de schoolopziener in het district Heerenveen te Heerenveenvoor de fraaie handwerken .- te Bredade schoolopziener in het district Breda te Breda te 's Gra- venhage de schoolopziener in het district Hoorn te Zaandam; te Leeuwarden de schoolopziener in het district Leeuwarden te Leeuwarden. Zij die in beide vakken examen wenschen af te leggen, moeten van dat voornemen doen blijken aan ieder der beide voorzitters, bij wie zij zich aanmelden Den 4 is de inschrijving geopend op 225 aandeelen a 1000 aan toonder tegen 100 pet. van het maatschap pelijk kapitaal, groot 300.000, van de te Amsterdam te vestigen naamlooze vennootschap Maatschappij tot exploi tatie van het Poolsche Koffiehuis. De Schach van Perzië heeft de beleefdheid gehad voor onzen nieuwen consul-generaal te Teheran, den heer F. Knobel, die den 26 aldaar aankwam, aan elk station in zijn rijk paarden beschikbaar te stellen zoodat hij niet van kameelen behoefde gebruik te maken. De bevolking te EGMOArDBIATATEATdie op 1 Januari 1889 bestond uit 1368 zielen, bedroeg op 31 December 1889 1388 zielen. Ingekomen zijn 74 personen, geboren 51, vertrokken 83 en overleden 22. Alzoo is de bevolking vermeerderd met 20 personen. Die te EGROXD AAST ZEE bestond op 1 Januari 1889 uit 2276 en op 31 December 1889 uit 2292 zielen. Inge komen zijn 56 personen, geboren 98, vertrokken 100 en overleden 38zoodat de bevolking vermeerderde met 16 personen. - Te EG MO Ai IB MAUVE AT hebben zich in dit jaar voor do militie aange geven 12, te EGMOA'D A A AT SEE 14 jongelingen. - De herstemming voor lid van den raad te AM- STEBMM tusschen de heeren G. Yas Visser en Paul Strater is bepaald op den 11. Het heeft den Koning behaagd, den heer G. Basroger, kapitein van het fransche stoomschip Emmate huis behoorende te Havre, te benoemen tot ridder in de orde van den Nederl. Leeuw. De heer L. van Duijn, arts te AMSTERDAM, is benoemd tot gemeente-geneesheer te Epe. In 1889 zijn te S3 O O St.V gewogen 11397 stapels kaas wegende 3.224 213 P. Wijlen de wed. C. Neefjes te WEST WOUD beeft bij testament vermaakt aan de r. k. kerk te West woud 1000, aan de r. k. kerk te Nibbikswoud 1000, aan de parochiale school te Westwoud 1000 en aan het r. k. armbestuur te Westwoud 1000. De onderwijzer te DOOGHAHSl'EU R David son is benoemd tot onderwijzer te Dordrecht. Bedankt voor het beroep naar de hersteld evang. luth. gemeente te EAUtHUIiEEAr door ds. D. Fregeres, evang. luth. predikant te Groede. Te SCHAGEAf zijn in 1889 geb. 93 overl. 52, gehuwd 27. De bevolking verminderde van 3150 tot 3123. Den 30 trad de heer A. Heijn Sz. van Alkmaar op als spreker voor het gezelschap «Nut en Genoegen" te St. PAATK.lt AS. Deze begaafde spreker heeft aan de leden van dat gezelschap en enkelen geïntroduceerden een recht genotvollen avond verschaft. «Oude Sientje" een schets van v. Maurik en «Wat ik hoorde en zag in den spoorwagen" van Cremer, bracht hij op meester lijke wijze ten gehoore. Ook kleinere stukjesvooral die in het komische genre, werden met onverdeeld ge noegen aangohoord. «Tonnis op de HjTorger jaarmarkt" deed de lachspieren geducht werken. Het woord van dank en het «tot wederziens in ons midden", dat de voorzitter van het gezelschapde heer Uitenbosc'n den spreker toebrachtkwam als uit de harten van allen die hem hoorden. Het vee dat uit Noordholland is aangekocht voor de tentoonstelling te Buenos-Ayros, is afkomstig van J, Schouten te Westwoud 1 stier en 1 koe. T. Schuurman in de Hout te Hoogcarspel 1 P. van Kampen te Hoogcarspel 2 koeien. O. Vis te Venhuizen 2 Jb. Wit te Midwoud 1 stier en 1 koe. Boemster veefokkersvereeniging 1 1 Van der Meer te Beemster 1 Jb. van Kampen te Hoogcarspel 1 K Tensen Pz. te Schellinkhout 1 J. Schaper te Bovencarspel 1 C. Edel te Zwaag 1 J Veerman te Kansdorpermeer 1 stieren 1 Worden or van deze beesten bekroond, dan komen de onderscheidingen ten name van hen, die de dieren tegen betaling aan het Landbouwcomité afstonden. De prijzen, waarvoor de dieren in Zuid-Amerika worden verkocht, komen ten bate van het comité. (Held. Ct.) 5e klasse, 11e lijst, 30 Jan. No. 17224 moest zijn I7I2I f -lOO. 5e klasse, 12e lijst, 31 Jan. Ns. 779, 2077, 2498, 8712 en 15042 f 1000. Ns 1489, 12959 en 17399 400; Ns. 3537,6287,9127 14730, 14745, 16721 en 17050 200; Ns, 2630, 343l' 4194, 4580, 8218, 8677, 10498, 11051, 11539, 12890 13849, 13952, 14676, 18508 en 20898 100. Stoomdr. Herms. Coster Zoon, Alkmaar,

Alkmaarsche Courant | 1890 | | pagina 6