332s'e Staatsloterij, 5e klasse, 13e lijst, 4 Fobr. Ns. 1+58, 2395, 4110, 16997 en 20788 j 1000; Ns. 3130, 3475 en 16241 400; Ns 5115, 9052 en 16775 f 200 Ns 536, 1691, 2847, 2872, 3460 4695, 6323, 7847, 10750 en 17414 f 100. Telegrafische berichten. Stadsberi chten. AJkmaar— Hoorn. Markt- en Beursberichten. geboden door eenige vereerders.."'Aan de keerzijde draagt de doos eene afbeelding van het stoomschip. Een enve loppe met inhoud van waarde vergezelde het aandenken. De heer jhr. E. van Heemskerck van Beèst te 's-Gra- venbage had tot het schenken van dit aandenken de medewerking zijnor landgenooten ingeroepen en daarbij zeer veel bijval gevondenzelfs was van een te Peters burg wonend nederlander eene gift ontvangen. Mejuffrouw H. G. Visscher te Deventer is benoemd tot onderwijzeres to OUDE V1EDORP. Met haar stonden op de voordracht de dames J. Dunnewold te Alkmaar en A. C. van Jnchem te Gelder. Den 7 is te AiMSTHRDJkM de inschrijving geopend op 1 500 000 aandeelen tot den koers van 100 pet. van de aldaar te vestigen Javasche Cultuur- Maatschappij met een maatschappelijk kapitaal van 2.500.000. Volgens de Standaard hoeft de minister van kolo niën zijn ontslag aangevraagd. Den 6 wordt te Heemstede een Rijkstelegraafkan toor ingericht met telephoondienstvoor het algemeen verkeer geopend de diensturen zijn op werkdagen van 9 uren des voor- tot 1 uur dos namiddags en van 6 tot 7 nren des namiddags op Zon- en feestdagen van 8 tot 9 uren des voormiddags Bij kon besluit van den 2 is als blijk van Zr. Ms. goedkeuring en tevredenheid de bronzen medaille en een loffelijk getuigschriftiugesteld bij kon. besluit van 22 Sept. 1855. toegekend aan L. Spuy, J. van Drimmelen en J. Brandenburg, deel uitmakende van de bemanning dor blazerschuit onder schipper L. Nieman wegens het met levensgevaar redden op 28 Nov. 1889 van de opvaren den van het op de Maasvlakte gestrande engelsche stoom schip Yoxford De gemeenteraad van Zutfen heeft den 3, met het oog op de belangrijke diensten door nu wijlen den heer S Schoevers, in leven commissaris van politie aan de gemeente bewezen aan zijne weduwe eene jaar- lijk^che toelage van 400 toegekend. Volgens den regenmeter der rijks-landbouwschool bedroeg de gevallen regen over Januari 85.5 streep tegen 12 over Januari 1889. L. C. Baas, visscher te Huizen, heeft de vergade ring van Stad en Lande van Gooiland bij deurwaarders- exploit aangemaand tot verdeeling der Gooische heiden en weidenbestaande uit meer dan 4000 bunders waar van ruim 1000 uitmuntende veen- en weilanden De arr. rechtbank te Maastricht heeft den heer Dols, lid der prov. staten van Limburg, vrijgesproken van de aanklacht van valschheid en meineed in zake successie. Te Maastricht is den 1 brand uitgebroken in de kunstwolfabriok der firma Hustinx, Roberti Co. De brandweer slaagde er in om het vuur tot het bovenste gedeelte dor fabriek te beperken. Du schade is evenwel vrij groot daar veel wol verbrand is en andere stoffen nog al door het water geleden hebben De rederijkerskamer «de Zwaan" te VJEEiVMUl- KEHf gaf den 2 eene welgeslaagde uitvoering. Niet on verdienstelijk toch werdfen opgevoerd: «Mathilda of een Vrouwenhart", en «Doleeren", een blijspel, dat de lachspieren niet weinig in beweging bracht. Jammer dat de «influenza ook hier haren invloed deed gelden, daar door ongesteldheid van één lid zijne rol rnoost gelezen worden. Bij kon. besluit van den 1 is Leeudert Nieman te Maassluis benoemd tot broeder in do orde van den Ne- derlandschen leeuw. Zaterdagnacht omstreeks 4 uren brak brand uit in eene bakkerij op de Laan te SCBIAGEBi die in den aanvang door een paar buren kon worden gebluscht zoodat zeer weinig schade is aangebracht. Men schrijft ons uit MOEMI JU Zondagavond 1.1 gaf de zangvereeuiging «Het Ivoe- dijker Mannenkoor «Harmonie" bare eerste uitvoering in dezen winter. De influenza scheen meer vat gehad te hebben op de zangers dan op het publiek Het laatste toch was vrij goed vertegenwoordigd, maar van de zan gers waren er eenige genoodzaakt thuis te blijven, ter wijl anderen met al hun goeden wil het gehalte nu juist niet verbeterden. Wij hopen dat bij de zooge noemde «kinderuitvoering" geen heele en halve zieken de gelederen der leden zullen dunnen. Voor een vrij talrijk opgekomen publiek gaven zondagavond de heeren Werner en Tibbe te SCHAGEUT hun concert dat de daverende toejuichingen, die op elk der gegeven nummers volgden, bewezen het uit stekend was. Beide heeren gaven elk nog een extra nummer ten beste. Den 3 is te Utrecht in den ouderdom van ruim 73 jaren overleden prof. C. H. D. Buijs Ballot, hoofd directeur van het Kon. Nederl. Meteorologisch Instituut aldaar. Bij de aanbesteding, den 3 aan het ministerie van koloniën gehouden, was de «Société anonyme des ateliers Nicaise et Delcuve" te Rouvière voor 83700 laagste inschrijver voor de levering van ijzerwoiken voor 6 steenkolenloodsen aan het Oosterboord te Tandjong Priok. De kiesvereenigiog AMSTERDAM heeft den 3 besloten bij de aanstaande herstemming voor lid van den gemeenteraad den heer Paul Strkter te stemmen. Een der reizigers, die bij den brand naast het café Suisse te AMSTEttDAM in dat café logeerde, had bij die gelegenheid zijn gouden horloge met gouden ketting ter waarde van 200 verloren. Den 8 zijn beide voorwerpen bij het opruimen der puinhoopen ongeschon den gevonden. Te KWAAK is tot onderwijzeres aan de r. k. parochiale school benoemd mej. Wenneker to Nijmegen. Tot kapelmeester bij het muziekkorps der dienst doende schutterij te GKKHU1KEIV is benoemd de heer C. J. T. Francke te Amsterdam, die aan het hoofd der Amsterdamsche Orkestvereeniging zal blijven staan. Te Leeuwarden zijn in Januari 124 personen over leden tegen 54 in Januari 1889 meer dan de helft der overledenen waren kinderen beneden 4 jaar, ten gevolge van mazelen of aan de gevolgen daarvan. De Twentsche Stoombleekerij te Goor keert over 1889 8 pet. dividend uit. De visscherij-maatschappij «Den Helder" te 1IELDEK keert over 1889 3 pet. dividend uit. De visscbersvloot te ZAND VOORT, welke vóór 2 jaren nog uit 16 schuiten bestond, telde in 1889 14 schuiten. Die schuiten besomden in 1889 f 32300 d. i. gemiddeld per schuit J 2307.14, tegen 46132 in 1888 of gemiddeld per schuit 2883 25. Thans telt de vloot slechts 13 schuiten Beroepen bij de ned, herv. gemeente te EGMOND AA1¥ ZEE ds. W van Elden te Waalwijk. De Maatschappij tot exploitatie van het Bible-Hotel te AMSTERDAM heeft den heer P. W. Werker op zijn verzoek eervol ontslag verleend als directeur en tot zijn opvolger benoemd den heer J. C. H. Warndorff, die tegen l Mei als zoodanig optreedt. Op de voordracht voor onderwijzeres te HOOG WOUD zijn geplaatst de dames H. G. Visscher te Deventer, L Visaink to Sneek, A. Dondorff te Enkhuizen en G. Egmond te Heer Hugo waard. ASSEN 4 Pebruari 1890. Vcrkie/.ing EERSTE HAMER. Uitgebracht werden 30 stemmen. Gekozende heer mr. A. B. J. Nysinghte Meppelmet 24 stemmen. Den 3 maakte het college van burgemeester en wet houders, vergezeld van den gemeente- architect, een proef- rid met een der wagons bestemd voor den tramom- iiibusdit'nst tusschen deze gemeente en Hoorn. Ruim, breed en goed geventileerd zijn de in de bekende fabriek van de firma Beijnes, te Haarlem, vervaardigde rijtuigen, welke goede eigenschappen gepaard gaan met eene keu rige afwerking van het in- en uitwendige. Het hout werk van binnen, bestaande uit teak-, vnron- en noten houtis in de natuurlijke kleuren gepolitoerd, de rood fluweelen zittingen bieden eene gemakkelijke zit plaats voor twaalf personen aan terwijl voorop drie en achterop zes staanplaatsen het aantal reizigers dat in eens vervoerd kan worden tot 21 doen klimmen. Door drie wagens, waarvan één reservewagen, wordt in den dienst viermaal daags in beide richtingen voorzien. De twintig beschikbare paarden zijn verdeeld als volgt 6 te Alkmaar5 te Hoorn en 9 te Rustenburgwaar de wisselplaats is. En wagens èn paarden maken eenen uitmuntenden indruk. Daaraan zal het zeker niet geweten kunnen worden wanneer het personenverkeer niet be- langrijk toeneemt. Ook de ondernemer van den ouden wageudienstdie 's morgens te acht uur van Hoorn en namiddags te half vier van Alkmaar vertrekt, heeft van wagen verwisseld en in plaats van de oude, weinig gemak aanbiedende diligence, een hoogst sierlijk rijtuig in gebruik genomen. Het aantal ingeschrevenen in deze gemeente voor de lichting der nationale militie van I 89 0 be draagt 151; dat voor de lichting van 1 89 1 132. Zij die ton vorigen jare in deze gemeente zijn komen wonen en in de grondbelasting tot een bedrag van 10 zijn aangeslagen of een huis hebben bewooDd, dat minstens 38 huurwaarde heeftworden herinnerd zich met hunne aanslagbiljetten vóór 15 dezer ter gemeente secretarie te vervoegen, opdat zij op de kiezerslijsten kunnen worden gebracht. Blijkens achterstaande advertentie zal het tweede concert, door de heeren VERAER en TIBBE, alhier in het lokaal Harmonie te geven, plaats hebben op vrijdag, den 7, 's avonds te 8 uur. Het schijnt, dat dc intoekenlijst verscbeidenen anders getronwen concertbezoe kers niet is aangeboden geworden. Wij vestigen er daarom de aandacht van belangstellenden op, dat dio opnieuw zal worden rondgezonden, terwijl ook bij den heer P. Th. Ypma, pianomagazijn, aan de Langestraat, kaarten ver krijgbaar zullen zijn. Wij vertrouwen, dat de velen, die het eerste concert tot hunne schade niet bijwoonden, deze tweede, hun aangeboden, gelegenheid, om een groot kunstgenot te smaken, niet ongebruikt zullen laten voor bijgaan. Na langdurige voorbereiding, waarbij de volhar dende ijver en nimmer verflauwende warmte van den leider, den heer H. F. Schuurmanzich voortdnreud deed gevoelen had den 3 in het lokaal Harmonie de uitvoering plaats van het indrukwekkend, maar liefe lijk oratorium «de Schepping", een der schoonste composition van den onsterfelijken toondichter Joseph Haydn. Zooals men weetheeft tot deze uitvoering aanleiding gegeven, het st:even van een aantal stadgenooten om aan de oude mannen- en vrouwenhuizen der r. c. Pius- stichting en der ned. herv. gemeente eene welkome gel delijke bijdrage te verschaffen. Vooraf zich verzekorende van de modewerking van een aantal bekwame personen, ten einde het publiek, tegenover diens liefdegiften, in de gelegen heid te stellen, iets schoons to genieten, moet reeds dadelijk erkenddat zij zich van die voorbereidende taak op uitmuntende wijze gekweten hebben. Waar hun toch de hulp werd toegezegd: van onze stadgenooten mej. Johanna Dirkzen en mej. M. O., die ons altijd weder door nieuwe uitingen van hun benijdenswaardig talent verrassen; van een kunstenaar, als de heer J. M. Orelio; van een zoo hoog staand dilettant als do heer T. B. M. Stacbelhausen van een begaafd musicus als de heer Kriens met zijn dubbel bezet kwartet, gekozen uit de beste leden van zijn corps; eindelijk van een man als de heer H. F. Schuurman, dieals wij boven reeds opmerkten, eene zoo hoogst bozwaarlijke taak belange loos op zich heeft willen nemendaar mag met volle recht worden gezegddat de commissie op de erkente lijkheid aanspraak heeft van iéder, wien de gelegenheid niet ontbrak om van de voortreffelijke uitvoering in duitschen tekst, van Haydn's meesterwerk getuige te zijn. Het is dan ook voor den verslaggever ditmaal voor zeker eene gemakkelijke taak, als de tolk der openbare moening op te treden. Algemeen was de bewondering, onverdeeld de waardeering, eenparig de zich herhaaldelijk uitende geestdrift. En geen wonder voorwaar, waar b.v. Gabriel, in het tweede deel o awaar hij volgens de hollandsche tekst zingtDe leeuwerik groet den morgen met gezang; in liefde kirt het smachtend daivenpaar", in de sopraan, mej. Dirkzen, eene vertolkster vond, zoo schoon en zoo meeslepend liefelijk, als wij slechts zelden hoorden Zij bewees ook daarmede, dat eene veelzijdige ontwikkeling van haar talent haar voortdurend streven is. Zij gaf in het bijzonder bedoelde woorden met waar heid en gloed terug. Ook in het eerste deel, «Met eerbied enz." kwam haar volle, krachtige stem geheel tot haar recht. In het laatste deel niet 't minst eindelijk, stond haar de gelegenheid open, om als Eva hare stem, in al hare zuiverheid en klankrijkheid te doen bewonderen, waar zij te zamen met den heer Orelio, den eersten bas van de Hollandsche Opera, te Amsterdam die naar wij vernemen, weldra ons vaderland voor good zal verlaten, bijna de geheele, slotpartij te vervullen had en met dezen vooral het duet «Teedre Gade" prachtig zong. Waar een kunstenaar als de heer Orelio met zijn forsch, zwaar, indrukwekkond geluid optreedt, daar komt de toehoorder reeds dadelijk onder den indruk. Gemakkelijk, natuurlijkzich zelf volkomen beheerschend legt hij in zijn zang zijne geheele kunstenaarsziel. Waar Raphael b. v iu het tweede deel zingt. «Van vreugde brullend daar was de groote indruk die deze overheerlijke stem op den toehoorder maakte bepaald merkbaar minder door eene met moeite onderdrukte neiging tot geest driftvolle toejuiching dan wel door de wijze waarop hij op dat oogenblik de aandacht der geheele zaal be- heerschte. De tenor, de heer T. B M. Stachelhausen, vond meer malen gereede handen tot het geven van warme waar- deeringsbewijzen hij vertolkte de niet zeer gemakkelijke partij van Uriel hoogst verdienstelijk. O. a. iu het tweede deel: »In 't fier gevoel, Gods beeld te zijn", sleepte hij door zijne uitmuntende vertolking, het publiek op ver- rasssende wijze meê. Aan het koor inzonderheid, het mag niet verzwegen, aan de mannen een woord van onverdeelden lof. Het had in den directeur, den heer H. F. Schuurman het bleek herhaaldelijk ten volle vertrouwenhet was volkomen aan zijne inderdaad krachtige leiding gewend geworden hij beheerschte zijn koor geheel. Zeer moeielijk was ook zeker het deeldat de heer Kriensmet zijn accompagnement van dubbel-strijk- kwartet te vervullen hadmaar ongetwijfeld had die bezwaarlijk aan beter handen kunnen worden toever trouwd Altijd zeker zalwaar voldoende gelegenheid tot voorafgaande samenwerking ontbreekt, het volkomen overwinnen van bestaande mooielijkheden tot de uitzon deringen blijven behooren. MejO die zeer kort vóór den dag der uitvoering welwillend bereid werd gevonden het piano-aecompag- nement op zich te nemen, toonde zich niettemin als altijd volkomen voor de aanvaarde taak berekend. BURGERLIJKE STAND. GETROUWD. 2 Febr. Fredericns Johannes Matthias Haberstock en Aafje Knol. 4 Hendrik Petrus van Woerden en Catharina Agatha Broers. GEBOREN. 1 Febr. Aafje, D. van Teunis Kaandorp en Antje Ranzijn. 3 Margaretha MariaD. van Cornells Mooij en Dirkje Duinevelt. PaulasZ. van Pieter Doets en Grietje de Boer. OVERLEDEN. 2 Febr. PieterZ. van Cornelis Ulrich en Trijntje Groen 15 w. 3 Sara Maria Boersen echtgen. van Jan Kruijer, 37 j. Jacob de Veer, 63 j. KANTONGERECHT TE ALKMAAR. Zitting van 31 Januari 1890. K. B Egmond aan Zeeopenbare dronkenschap 1 boete of 1 dag hecht H Z., J. G. Jz., A. V. Jz T. Z Wz Egmond aau Zee, loopen over eens anders grond, zonder daartoe ge rechtigd to zijn ieder 1 boete of 1 dag hecht. J. T., Egmond-binnen, jaebtwetovertreding7 dagen hecht. P. P. Lz., J. B. Cz., K Z. Ez., C. S.Jz, Egmond aan Zee als boven ieder 3 boete of 2 dagen hecht. E. P. Wz, Egmond aan Zee, rijden met een honden kar, 3 boete of 2 dagen hecht. T. G. Jz., Egmond aan Zee spoorwegwetovertreding 1 boete of 1 dag hecht. W. V. Jz., J. V. Gz., Egmond aan Zee strooperij ieder 8 dagen gev. J. de G. Dz., J. W. Kz., Egmond aan Zee, als hoven, ieder 5 dagen gev. E. H. Jz., H. K. Pz, P. D. Gz., A. de G. Cz., J. S Rz., P. Z. Pz J. Z. Pz., E. P. Dz Egmond aan Zee, als boven, ieder 1 dag gev. ALKMAAR 3 Febr. Aangevoerd 10 Koeien en Ossen 240 a 270, 80 Vette Kalveren 40 a 110, 16 Nucht. dito 6 a 166 Schapen 25 a 33174 Vette Varkens 0,40 a 0,50 per P., 35 Magere dito 17 a 20. MEPPEL 30 Jan. Boter per V8 vat le soort 23 2e soort 21,50 3e soort 20 per P. 1,07 a 1,20. Aangevoerd 15700 P. LEEUWARDEN 31 Jan. Boter Prijs le soort 53. Aangevoerd 213 kwart, 146 achtste en 31 zestiende vaten. AMSTERDAM 3 Febr. Aardappelen: Friesche D>k- kurnmer Jammen 2.20 a 2 50, idem Franeker Jammen 2.10 a 2.30, idem Engelsche Jammen 1.50 a 1.70, Zeeuwscbe Spuische Jammen 2.10 a 3.50, idem Flak- keesche Jammen f 1.90 a 2 40, Geld. blauwe 2 a 2.10 Pruis. Hamburgers 3 50 a 3.60roode f 2 a 2.10 alles per HL. Petroleum onveranderd, Amerika loco 8,65 entr. van boord Rocklight 8,40 entr. Sept.—Dec. 8,35 entr. In cons, en Nobel onveranderd. Raapkoeken 60 a 90, Lijnkoeken ƒ8,25 a 12 por 100.

Alkmaarsche Courant | 1890 | | pagina 3