No. 18*. Twee en Negentigste Jaargang. 1890 TWEEDE B31.AD. ZONDAG 9 FEBRUARI. AMSTERMMSOHË BE IE VEN. i n ii e n i a n d. ALKIAARSCHE COURANT. VII. De influenza is gelukkig aan het afnemen in de hoofd stad. Een waar slachtveld heeft zij daar aangericht en zelfs nu nog i3 de sterfte zeer aanzienlijk Op de straten is de invloed der ziekte nog duidelijk waar te nemen vooral des avonds zijn vele buurten, die anders tamelijk druk zijn, als uitgestorven. De Kalverstraat, die op de Amsterdammers steeds zulk een groote aantrekkingskracht uitoefentis tegenwoordig stiller dan in het hartje van den zomer wanneer alleswat het maar even betalen kan, naar buiten vlucht om daar in bosschen en velden de zuivere lucht in te ademen die de longen hier zoo zelden te genieten krijgen. De winkeliers klagen steen en been, want het aantal vreemdelingen is buitengewoon gering en vele stadgenooten wagen zich niet buitenshuis, wanneer zulks niet dringend noodzakelijk is. Dat toch is niet het minst onaangename van die griep dat zij haar prooi, na dien eenmaal losgelaten te hebben, weder aanpakt, zoodra zij de gelegenheid daartoe gunstig acht. Loomheid in de beenen hoofdpijn en onlekkerheid zijn tegenwoordig dan ook zoo algemeen dat de omstanders er bijna geen notitie meer van nemen. Gelukkig denkt het hoofd der politie hier ter stede daarover anders. Tegenwoordig krijgen namelijk de agenten, die 's avonds om 10 uur op straat gaan om daar 4 uren te surveil- leeren, een kop bouillon, van tabletten getrokken. Dat hebben zij waarlijk ook wel noodig, want weer en wind leggen het nu meer dan ooit op hun verzwakt lichaams gestel toe en maar al te vaak moeten zij hunne krachten inspannen om huu plicht, die hun dikwijls zoo moeilijk wordt ganaaktte volbrengen Ja dat baantje van politie-agent is in de hoofdstad een der moeilijkste posten. Het volk is, tenzij bij hooge uitzonderingsteeds op de hand der gearresteerden en doet al het mogelijke om de agenten, die de hun gege ven voorschriften ten uitvoer brengen te bemoeilijken. Daarover is al veel hartigs gezegddoch ik geloof niet dat daardoor eenige verbetering zal verkregen worden. Dat verzet ligt namelijk, naar mijne bescheiden meening, min of meer in don aard der meeste menschen en hoe geringer de beschaving is des te krachtiger komt dat tot uiting. Stelt u voor, dat daar een man langs den publieken weg gaatwiens onzekere gang maar al te duidelijk bewijstdat hij te veel aan Bacchus heeft ge offerd. Twee drie of meer politie-agenten schieten op den overtreder der drankwet toe en beduiden hem, dat hij mee naar het bureau moet. Daarin heeft de beschon- kene natuurlijk weinig lusten zijn door drank geprik keld gemoed komt daartegen nog meer in protest dan dit anders reeds het geval zou zijn. Maar al zijn tegen spartelen helpt niets een tweetal forsche handen omvat zijn linkerarm een andere agent grijpt hem bij den rechterarm en dan gaat het voorwaarts met versnelden pas. De agenten doen niets anders dan hetgeen hunne superieuren hun hebben voorgeschreven, maar de aanblik van twee sterke mannen die één dronken man weg voeren heeft iets weerzinwekkends en doet bij ons het gevoel ontwaken uit den jongenstijd, toen wij het nooit zouden duldenals twee onzer een ander tegelijk aanvielen. De ontwikkeling brengt die stem echter tot zwijgen en houdt ons voordat er orde in de maatschappij dient te zijn en dat de politie flink moet optreden om haar prestige niet te verliezen doch zoo denkt niet menig man uit het volkdie niet geleerd heeft aan eerste opwellingen weerstand te bieden. Hij ziet een makker in noodmisschien weet hij zelfs bij ondervindingwat het zeggen wil .opgebracht" te worden en weldra helpt hij trouw mede om het den agenten lastig te maken. En gelukt het aan de steeds aangroeiende bende om den gearresteerde te bevrijden dan heeft zij het gevoel als had zij een heldendaad verlicht. Komen er echter omstandighedenwaarin de vertegenwoordigers dierzelfde verblinde menigte den sterken arm van noode hebben omdat zij zelf niet in staat zijn zich recht te verschaffen dan roepen zij het hardst om de politie en heffeu luide klachten aan wanneer deze eenige consideratie gebruikt voor hunne slachtoffers. Wat het amsterdamsche politiecorps echter bitter grieven moet is dat er in den gemeenteraad zoo nu en dan ernstige klachten omtrent hon worden ingebracht. Dat is namelijk een der stokpaardjes van de zooge naamde .radicale" partijdiegelijk mijne lezers wel zullen wetensinds eenigen tijd enkele zetels in den gemeenteraad veroverd heeft. De voornaamste woord voerder daarvande heer Gerritsenmaakt nu eens aanmerking op de onbeschoftheid der agenten, dau weder beschuldigt hij den commissaris Steeukamp dat hij zijne ondergeschikten zulk een slecht voorbeeld geeft in gema nierdheid en zoo is er telkens wat. Of hierbij echter niet een weinig vooringenomenheid in het spel is, vraag ik met vele Amsterdammers. Ik voor mij kan niet anders dan met waardeering spreken over het amster damsche politiepersoneel. De agentenaldus is mijne ondervindingzijn bij eene beleefde behandeling steeds voorkomend en bereidwillig; dat zij niet overalom- tegenwoordig zijn en dat menigeenvooral onder de straatbengels de gelegenheid van hunne afwezigheid gretig gebruikt om ongeoorloofde dingen uit te voeren kan men hun toch waarlijk niet als een verwijt toe rekenen. Het zal wel waar zijn, dat zij somtijds wat hardhandig te werk gaandoch men moet ook maar niet vragen hoe bet publiek het er soms naar maakt en mag niet vergeten dat de ondervinding leertdat flink optreden gewoonlijk meer uitwerkt dau goede woorden. De menschen, die zich nu eenmaal verbeelden, dat zij alles mogen doen moeten van tijd tot tijd maar eens ondervinden dat er nog een hoogere macht is en zij niet het recht hebben om anderen met hun erger lijk gedrag lastig te vallen. Nu ik zooeven de radicale partij noemde mag ik de jongste verkiezing voor den gemeenteraad niet met stil zwijgen voorbijgaan. Bij de periodieke aftreding van raadsleden in het afgeloopen jaar is het namelijk aan de tegenstanders van het toenmalige Dagelijksch Bestuur gelukteen tweetal wethouders te doen vallen en daar de radicale kiesvereeniging «Amsterdam" zich aan het hoofd dezer beweging gesteld had begonnen velen te denken, dat de macht der kiesvereeniging „Burgerplicht", wier candidaten sinds vole jaren gewoon waren te zege vieren, had moeten wijken voor die harer jongere zuster. Men moet daarbij evenwel weten dat de radicalen, die meereudeels door het jongere Amsterdamsche geslacht worden gevormd een eigenaardige politiek in de wereld hadden gebracht en wel die der zoogenaamde .propor- tioneele vertegenwoodiging." Met verlokkende stem wezen zij de antirevolutionairen en roomscben er op dat het zoo onbillijk was dat deze slechts enkele afge vaardigden in den raad bezaten hoewel hunno partij toch vele leden telde. De vrienden van Dordt en Bome liepen in den valwant zij vereenigden zich met de radicalen en alsnu werden door de verbonden partijen candidaten van anti-liberale richting gesteld met dien verstande evenwel, dat één daarvan steeds radicaal was. Daarna toog men lustig naar de stembus in het ver trouwen door gemeenschappelijke inspanning wel te zullen zegevieren De roomschen en anti-revolutionairen stemden trouw den radicaaldoch de geestverwanten van dezen vulden wel den naam van huu eigen candidaat op hun stembriefje in maar niet dien van de met hon zoo heterogene bondgenooten. Aldus kwam de uitverkorene van .Amsterdam" met vlag en wimpel in den raad terwijl de clericalen steeds in de minderheid bleven. Uit den aard der zaak moest op die wijze tweespalt ontstaan in het kamp der geallieerden en deze is dan ook niet uitgebleven. Dinsdag 1.1. is nu iedere politieke richting met haar eigen candidaat voor den dag gekomen, met het gevolgdat de heer G. Vas Visser (liberaal) 1771, de heer Paul Strater (roomsch-katholiek) 1334, de heer Hugo Muller (radicaal) 1146 en Mr. D. P D. Eabius (Anti-Bevoiutionair) 603 stemmen op zich ver eenigden. Voor de kiesvereeniging .Amsterdam" is deze verpletterende nederlaag nog des te smadelijker omdat ook verschillende liberalen waaronder zelfs de kiesver eeniging Amstel's Burgerij", haar candidaat hebben gestemd, terwijl bovendien voor den heer Muller nogal eenige r'eclame is gemaakt Bij de herstemming tusschen den liberalen en den roomschen candidaat zullen de radicalen nu eene moeielijke keuze hebbenin principe verschillen zij het minst met den heer Vas Visser, doch het is zeer de vraag of zij dat zullen willen erkennen, nu deze door het gehate .Burgerplicht" is geproclameerd. Ja, dat Jong Amsterdam met zijne proportioneele vertegenwoordiging had wel eens een lesje noodig en dat kan niet anders dan heilzaam werken. Ik moet nog met een enkel woord wijzen op de merkwaardige incon sequentie die deze partij zoo nu en dan aan den dag legt. Vóór eenigen tijd zijn namelijk de sociaal-demo craten uit de vereeniging verwijderd men ijverde wel voor vertegenwoordiging van alle partijenmaar met de sociaal-democratische wilde men toch niet te doen hebben Of men die meening ook toegedaan zou zijn geweest als de vrienden van Fortuyn den radicalen evenveel stemmen vermochten aan te brengen als de katholieken met hunne bondgenooten? Dat zou nog te bezien hebben gestaan. In een schets van een bekend journalist heb ik eens gelezen dat chroniqueurs het recht hebben om in hunne verslagen van den hak op den tak te springen en daarvan wil ik deze keer gaarne eens gebruik maken. Zoo noodig ik dan mijne lezers uit om thans den blik van Amster dam's politiek leven af te wenden en dien vluchtig te richten op eene der amsterdamsche industriën, waarvoor Neerland's hoofdstad reeds in vroegere eeuwen zoo gun stig bekend stond. Ik bedoel namelijk het diamantwer kers-bedrijf. Sinds eenigen tijd verkeert dit vak in een gedrukten toestand waardoor velen die anders hooge loonen verdienen zonder werk zijn of althans een veel lager inkomen hebben dan gewoonlijk. Gelukkig zijn er echter teekeneo dat de crisis voorbij is Zoo word Maandag j. I. een nieuwe eerste-klasse-diamantslijperij toebehoorende aan den heer J. C. G. Kampfroth, geopend, die 200 molens rijk iswelke nu reeds bijna alle ver huurd zijn tegen f 0,50 per dag. Deze fabriek is gelegen op een open terrein aan de Albert Cuypstraathoek Buysdaelkade en een bezoek ten volle waard. Vooral trof het mijdat op iedere verdieping zoo uitstekend gezorgd is voor zindelijkheid en frischheid. Het gebouw is in 6 maanden opgetrokken door de architecten gebr. J. W. en G. W. Meijer die reeds 14 diamantslijperijen bouwden. Do machines en stoomketels die een verwar- mond oppervlak hebben van 50 vierkante meters zijn door gebr. Stork te Hengeloo geleverd. De schoone kunsten zijn ditmaal niet aan de beurt gekomen. De vereerders van Wagner spitsen zich op het aanstaande concert der Wagner-vereenigingwaar ver schillende stukken van dezen zoo verschillend beoordeelden toonkunstenaar zullen worden uitgevoerd. Overigens zijn vele bezoekers van publieke vermakelijkheden nog moeilijk te bewegen om hunne woningen des avonds te verruilen voor een zaalwaar zij hunne gezondheid zoo licht in de waagschaal stellen. Doch wacht maar de tijd is waarschijnlijk niet verre meer dat iedereen zal trachten het verzuimde in te halen. kwartier nog slechts 15 over waren. De rest was spoorloos verdwenen. Of onze kaas in den vreemde ook in den smaak valt De kiesvereeniging .Vrijheid" voor Langedijk on St. Pankras hield den 5 te ZUIDSCHAR- WOEDE, bij A. Kist, hare jaarlij ksche huishoudelijke vergaderingwelke door slechts 43 van de ruim 120 leden werd bijgewoond. De aftredende bestuursleden C. Opperdoes te Noordscharwoude en W. Stolp Pz., te Broek op Langedijkwerden herkozen. In plaats van den hoer H. van Twuijver, die als secretaris en bestuurslid had bedanktwerd de heer D. O. van Dijkte Oud karspel als lid van het bestuur gekozen terwijl den heer T. J. Kuipers, te Broek op Langedijk, in eene voorafgegane bestuursvergadering het secretariaat was opgedragen. Daar onder de leden stemmen waren op gegaan, om do vereeniging af te scheiden van de centrale kiesvereeniging in het district Alkmaar en .Vrijheid" te doen aansluiten aan den Bond van liberale kiesver- eenigingen in dat districtgevestigd te Schagenzoo was door het bestuur de bespreking van die zaak aan de orde gesteld. Na ampele en breede besprekingen, waarin met warmte de bestaande aansluiting aan do centrale werd verdedigd en door anderen met evenveel vuur de afscheiding daarvan en de aansluiting aan den Bond werd bepleitstelde het bestuur voor, tot stemming over te gaanen eerst te doen uitmaken of aansluiting ge- wenscht werden zoo dit bevestigend mocht worden beantwoorddan te beslissen tusschen Alkmaar en Schagen. 41 Leden namen aan deze stemming deel waarvan 24 zich verklaarden voor niet-aansluiting. De kiesvereeniging .Vrijheid" zal dus voortaan bij verkie zingen van leden voor de 2de Kamer in isolement hare kracht moeten zoeken. Nadat nog de wenschelijkheid was besprokenvoor dit seizoen een spreker uit te noodigen om het een of ander politiek onderwerp te besprekenwerd te 10 uren de vergadering door den voorzitterden heer L. van de Vijzelte St. Pankras gesloten. De afdeeling AMSTERDAM van de Nederl. Maatschappij voor tuinbouw en plantkunde heeft beslo ten, van 13 tot 17 Nov. a.s. eene nationale chrysanthe mum-tentoonstelling te houden, waarvoor ruim f 1000 aan medailles en prijzen wordt uitgeloofd. Het pograinma zal uit 12 nummers bestaan. Ter gelegenheid van de feestelijke herdenking door den heer M. Kooger te ERSEM van diens vijfentwin tigjarig jubilé als hoofd der school aldaar en zijn zilve ren huwelijksfeest, kunnen wij ter aanvulling van ons i bericht in ons vorig nummer nog melden dat achter eenvolgens den schoolkinderenden ingezetenen der gemeente en den oud-leerlingen door den jubilaris een feest werd bereid, waarbij het telkens aan een gul onthaal niet ontbrak. Men meldt ons als eene bijzonderheid, dat, bij het sluiten der Parijsche tentoonstelling van de ruim 100 stuks kazen van de inzonding van Hollands Noorder- VEBGADEBING VAN DEN GEMEENTEBAAD TE XIJPE 4 Februari. Afwezig de heer A. Zijp. 1. Na opening der vergadering door den voorzitter, lezing en goedkeuring der notulen van de vorige zitting, wordt vastgesteld het kohier der hondenbelasting voor dit jaar. tot een bedrag van 388. 2. Deelt de voorzitter mededatvolgens art. 46 dor gewijzigde wet op het lager onderwijs, schoolgeld zou moeten worden gehevendoch dat het 3e lid van dat artikel don gemeentebesturen nog vrijheid geeft, ontheffing van die bepaling aan Z. M. den Koniug te vragen dat het dagelijksch bestuur besloten heeft den raad voor te stellen die ontheffing te vragen aange zien sedert 1871 hier geen schoolgeld is geheven en invoer van die belasting zeker niet is in het algemeen belang. De heeren FrancisKaan en Paarlberg kunnen zich hiermede zeer goed vereenigon zij meenen dat heffing van schoolgeld veel ontevredenheid zou verwokken niet bevorderlijk zou zijn aan het onderwijs en het te vroeg verlaten der school daarvan het gevolg zou zijn, waarmede ook de heer Kaan instemt, die echter betwijfelt, of eene gunstige beschikking zal worden verkregen met het oog op alhier de bestaande bijzondere school. De meerderheid is echter met den heer Nobel van oordeeldat het be proefd moet worden. Het voorstelin stemming gebrachtwordt met alge- meene stemmen aangenomeneven als het ontwerp- adres dat daarna wordt voorgelezen. 3. Aan de orde is thans het voorstel-Kaan om bij de bruggen langs de Groote Sloot en aan de Oudesluis lantaarns te plaatsen om die bij donkere maan te branden. De voorzitter deelt mede datvolgens opgaaf van de betrokken burgemeesters, de kosten van iedere complete lantaarn hebben bedragente Winkel f 26,50 en te Wieringerwaard 17,80 de jaarlijksche onkosten op beide plaatsen p. m. 7 per stuk en dat burgemeester en wethouders van meening zijn, dat, zal de verlichting iets helpen, er minstens 21 lantaarns in de gemeente moeten komen. De heer Nobel zegtdat in het voorstel-Kaan slechts 7 lantaarns zijn begrepen. De heer Kaan wijzigt zijn voorstel in dien zindat er 9 lantaarns zouden komen, u. 1 aan de Mennonitenbuurt, Zijpersluis, Bur ger brug, St. Maartensbrug, Schagerbrug, Keinsmerbrug, Vlab, Oudesluis en bij de school aan't Zand. Hij meent, dat het op den weg der gemeente ligtom voor ver lichting te zorgen. Na verdere zeer uitvoerige discussie wordt bedoold voorstel verworpen met 7 tegen 3 stemmen van de heeren Kaan Nobel en den voorzitter. 4 Wordt medegedeeld, dat de begrooting der gemeente door Ged. Staten is goedgekeurd, waarna de vergadering gesloten wordt.

Alkmaarsche Courant | 1890 | | pagina 5