tótadsberichten. Markt- en Beursberichten. i ad 1500, het Genootschap van nijverheid in dó prov. Groningen ad 250, het Genootschap tot bevordering van den landbouw in Drente ad 150 de Hollandsche Maatschappij van landbouw 1000, de Noordbrabantsche ad f 250de Vereeniging tot ontwikkeling van den landbouw in Hollands Noorderkwartier ad 1000, het Nederlandsch rundvee-stamboek ad 500, de afd. Noord holland ad 250, het Nederlandsch paardenstamboek ad f 200, het Friesch rundvee-stamboek ad 500 het rundvee-stamboek Noordholland ad 300, de directie van de Ned.-Amerikaansche stoomvaartmaatschappij te Rot terdam ad j 1000. Aan het in de Staatscourant van den 4 voorko mend overzicht omtrent den oogst van 1889 in Noord- Holland wordt het volgende ontleend Van de wintergranen had men van af het voor jaar reeds goede vooruitzichten welke niet beschaamd zijn al werd hier en daar ook een klaagtoon vernomen omtrent de langdurige droogte. De zomergranen, zooals zomergerst en haver die in de meeste der overige proviuciën vrij erg geleden hebben van de droogte in de voorzomer en door regen gedurende den lateren groeihebben weinig aanleiding tot klagen gegeven. Zelfs de boekweit, die weinig ver bouwd wordtgaf eene zeer goede opbrengst aan zaad en stroo. Ofschoon hieromtrent geen oorzaken vermeld worden schijnt, het tochdat de zomergewassen vrij algemeen vroeg gezaaid zijn eene omstandigheid, waar door ook de vrij goede opbrengst van boonen en erwten verklaard wordt. De boonen hadden veel minder dan elders van bladluis te lijden. De vroege aardappelen gaven vrij algemeen eene goede opbrengstde late soorten zijn echter zoodanig door de bekende ziekte aangetast, dat sommige percee- len het rooien ter nauwernood loonden. De suikerbieten hebben eene ruime opbrengst gegeven. Van de zaden gaf het koolzaad (800 bunders) en het blauwmaanzaad (ruim 100 b.) vrij voldoende uit komsten het kanariezaad (p. m. 450 b.) en het mos- terzaad (bruin) (p. m. 850 b.) gaven, evenals het karwij- zaad dat op ongeveer 1900 b. verbouwd zal zijn, slechts ruim middelmatige opbrengsten. Ofschoon hier en daar de hoedanigheid der genoemde zaden door regen min of meer geleden heeftis men wat dit punt betreft, betel tevreden dan met de opbrengsten. De verbouw van vlas, ofschoon toenemende heeft nog op verre na niet tot den omvang van vóór '20 a 25 jaren bereiktde opbrengst aan zaad en lint gat den verbouwers echter reden tot tevredenheid. De knolvoedergewassen, als hoofdvruchten verbouwdgaven vrij goede opbrengstenzij worden echter als mangelwortels koolrapen en paardenpenen samen op geen grooter oppervlakte dan 800 b. geteeld zoodat deze gewassen voor de veeteelt bijna niet in aan merking komen Klavervelden en kunstweiden komen be trekkelijk ook weinig voor en wel ongeveer 1100 b. roode klaver en 100 b. kunstweidenvan beide werden evenwel goede opbrengsten verkregen zoowel aan groen voeder als aan hooi. Dit laatste werd bovendien best geoogst. Nog beter dan beide laatstgenoemde landerijen waren de gewone gras- en hooilanden bezet en al dreigde er, evenals in de overige provinciën, in sommige_ ge meenten gebrek aan weide te komen die vrees is in slechts hoogst enkele gevallen tot een feit geworden dat dan nog van zeer korten duur is geweest. Hooi werd volop en van de beste hoedanigheid gewonnen. De warmoezerijen, die voor sommige streken of juister nog gemeenten van groote beteekenis zijn, hebben goede uitkomsten opgeleverd. De o o ft- en fruitboomen leverden ook geene groote voordeelen. Wel waren de prijzen van ooft en fruit tamelijk hoog, maar de opbrengst was te gering om geldelijk goede uitkomsten te leveren. Ook druiven die eerst veel beloofden gaven geene beste resultaten zij werden te laat rijp. De pluk van aardbeziën en aalbessen was re delijk; ook geldelijk gaven zij reden tot tevredenheid. De boembollenteolt is mede vrij goed gelukt de boom- en bloem kweekers hadden zeker geen reden tot klagen. Yan de houtcultuur verkreeg men vrij goede uitkomsten. De gemeenteraad van AASTA PAUDOW AA heeft den 4 aan den heer J. J. Enschedé, op zijn ver zoek wegens vertrek naar het buitenland op de meest eervolle wijze ontslag verleend, onder dankbetuiging voor bewezen diensten, als ontvanger dier gemeente, met ingang van 15 Maart a.s. Bij kon. besluit van den 6 zijn de staten van Zuidholland opgeroepen tegen den 25 ter benoeming van een lid der Eerste Kamer, in plaats van wijlen den heer mr. H. M. A. baron van der Goes van Dirxland. De gemeenteraad van Rotterdam heeft den 6 de inschrijvingen op de uitgeschreven geldleening van ƒ1.100.000 gegund tot den koers van 10üs/8 pet. Er was ingeschreven voor 4.800.000 tot den koers van 101D/ioo a 997,0 P0^ Bij besluit van den minister van financiën van den 7 is aan den heer A. W. J. Abels te 's-Gravenhage met het einde der 332 loterij op zijn verzoek eervol ontslag verleend als collecteur der staatsloterijde door dat ontslag open te vallen collecte opgeheven en met den aanvang der 333 loterij benoemd tot collecteur der staatsloterij te Amsterdam, de heerD. J. Teixeira deMattos. De gemeenteraad van Utrecht heeft den 7 besloten tot de oprichting oener handelsbeurs aan de zuidzijde van het Vreeburgnabij de Singelgracht en tot het stichten aan de noordzijde van het Vreeburgeveneens aan de Singelgrachtvan een gebouwdienende tot fruitmarktterwijl onder een deel daarvan een kelder zal worden gemaakt tot berging van fruit. Den 8 is te HAARDEM in den ouderdom van 64 jaren overleden de heer dr. H. van Cappelle, oud inspecteur voor het staatstoezicht op krankzinnigen. Bij kon. besluit van den 6 is benoemd tot notaris te AMSTKRDAK de heer H. M. van der Drift, can- didaat-notaris aldaar. Bij kon. besluit van den zijn benoemd 7 tot leden van den kolonialen raad van Curasao de hoeren E. D. E. v. d. Bossche en E. S, L. Maduro. Den 9 des nachts is te Schiedam plotseling over leden de heer J. Steijnis Gz., directeur der hoogere burgerschool en der burger-avondschool, uit welke laatste betrekking hij dezer dagen ontslag had aangevraagd. Den 10 heeft de Hooge Raad verworpen het beroep in cassatie van Consenheimveroordeeld wegens heling van de aan den heer Krelage ontvreemde medailles. De heer T. Slagter Pzn. is bij kon. besluit van den 9 horbenoemd als burgemeester der gemeente BERK HOUT met ingang van den 26. - Den 10 werd te AM8TEHOAM de algemeeno vergadering gehouden van de afdeeling Noord-Holland van de Vereeniging het Nederlandsch Paardenstamboek, onder voorzitterschap van den heer J. Breebaart Kz. De afdeeling verkeert in bloeienden toestand, dank zij het provinciaal subsidie van 5000 gedurende drie jaren. De voorzitter sprak de verwachting uit, dat door die subsidie de afdeeling in bloei zou toenemenmaar dat die bloei nog grooter zou wordenwanneer alle leden daartoe als om strijd medewerkten. Hij hoopte dat allen zich daartoe opgewekt zouden gevoelen. Verder werd door hem mededeeling gedaandat voor de heng- stenkeuring waren benoemd door den Commissaris des Konings de heer van der Wall en door deze vereeniging de heeren Schoen en Oudijk. Namens den heer jhr. Mock, die verhinderd was deze vergadering bij te wonen, werd een schriftelijk verslag voorgelezen van de afge vaardigden ter jongste algemeene vergadering. Het werd voor kennisgeving aangenomen. Het ledental klom van 135 tot 160, terwijl de afdeeling tevens 7 begunstigers en 2 donatrices telt. Twaalf keuringen hadden plaats, waar voor 31 hengsten en 80 merriën aangeboden werden 16 hengsten en 58 merriën werden aangenomen. Tot afgevaardigden ter a.s. algemeene vergadering werden gekozen de heeren P B. J. Ferf en jhr. J. B. van Merlen. Bij punt 7 van den beschrijvingsbrief«Bespreking omtrent verspreiding onder de leden der handleiding van don heer H. F. Bultman Jr Wenken uit de praktijk voor den landbouwer-paardenfokker, herinnerde de voor zitter, dat het onderwerp door den heer Bultman be handeld veel sympathie op de algemeene vergadering had ontmoet. Er was nu een voorstel om het werkje op eenigszins ruime schaal onder de leden der Vereeniging van het Nederlandsch Paarden-stamboek voor rekening van de algemeene kas te verspreiden. Door een paar leden werden daartegen bedenkingen gemaakt Zij waren van oordeel, dat de kosten der brochure zóó gering waren, dat die niet door de algemeene kas behoefden te worden geleden, maar veilig door ieder lid konden worden gedra gen. Men besloot echter ter algemeene vergadering voor te stellen bedoeld werkje op kosten der algemeene kas onder de leden te verspreiden. Als plaats voor de algemeene vergadering werd Schagen aangewezen. De begrooting voor 1890 werd in ontvangst en uitgaaf goedgekeurd tot een bedrag van 601.87. Aan den heer J. Prins, eervol ontslagen ontvanger der directe belastingen enz. te PUKMEREAD is f 2213 pensioen verleend. Verscheidene anti-revolutionaire kiesvereenigingen hebben eene motie aangenomen waarbij den heer Keu- chenius warme dank betuigd wordt voor den moed en de onversaagdheid waarmede hij ten dezen voor Neder lands heilige roeping is opgetreden en de wensch uitge sproken wordt, dat er alsnog wegen gevonden mogen worden om het aftreden van dezen minister te verhoeden. Met algemeene stemmen is tot secretaris der gemeente ZAAADIJH benoemd do heer Jan Vredenduin Pz. Op de voordracht voor hoofd der school aan den Hoogen Weg te ZAADVOORT zijn in alphabetische orde° geplaatstlu K. Maurits te KROMMEAIE 2» Ch. Somers te HAARDEM 3» C. v. d. Werff Czn., tijdelijk waarnemend hoofd der school te ZAADVOORT. Aan mej. E. C. van Leeuwenonderwijzeres te PURMER, is eervol ontslag verleend wegens vertrek naar Ned. Oost-Indie. De vereeniging «IJsclub voor Haarlem en Omstre ken", gevestigd te HAARLEM, heeft een harer leden, die geweigerd had zijne contributie te betalenvoor het kantongerecht aldaar vervolgdomdat dit jaar wellicht in verband met het gebrek aan ijs, verscheidene leden bezwaar zouden maken met do betaling der ver schuldigde contributie. De kantonrechter heeft den ge daagde tot betaling der contributie veroordeelduit overweging o. a. datgesteld dat vaststonddat de gedaagde nooit een reglement had ontvangenzoo als hij beweerde hij in elk geval door zijne toetreding als lid der vereeniging zich verbonden had aan de bepalin gen van haar reglement te voldoen. Benoemd tot hoofd oener r. k. school te Rot terdam C. J. van Rijn hoofd der openbare school te HEEMSKERK. De te Rotterdam gevestigde Zuidhollandsche Maat schappij tot redding van schipbreukelingen heeft in Januari de volgende onderscheidingen toegekend aan 1°. G. Basroger, kapitein van het fransche stoomschip Emma van Havre, de gouden medaille, voor de redding der bemanning en passagiers, samen ongeveer 500 per sonen, van het nederl. stoomschip Leerdam, op 16 Dec. 1889 door aanvaring in de Noordzee gezonken 2°. B. G. Bruinsma, kapitein van het zoo even ge noemde nederl. stoomschip Leerdam, de gouden medaille voor de uitstekende orde, door hem na die aanvaring aan boord van zijn schip gehouden en de bedaardheid waarmede hij de 500 aan boord zijnde personen in de booten deed overgaan, waardoor allen door voornoemden kapitein Basroger later gered konden worden 3°. W. Lokker, schipper van de blazerschuit Goeree No. 24, de groote zilveren medaille, en aan de bij hem aan boord zijnde varensgezellen M. Lokker, C. Lokker Czn., J. van Dam en A. van Huyzen de groote bronzen medaille, voor de redding op 26 December 1889 van de uit 17 man bestaande bemanning van het op den Hinder gestrande engelsche stoomschip Winsloe, van Rotterdam naar Londen; en tevens aan alle begiftigden een op de redding betrekking hebbend getuigschrift. Te Arnhem, waar in Januari 1889 83 personen stierven, zijn in Januari 1890 160 personen overleden. Als gevolg van do griep stierven veleu aan borstvlies- en longontsteking. Te Tilburg is in den nacht van den 5 eene schuur met 2 paardon en een varkeu met 12 biggen verbrand. Ofschoon door verschillende omstandigheden, o. a. de ongesteldheid van eenige hoofdambtenaren, de ont-1 worpen omvangrijke legerwetten niet. zooals de minister van oorlog had gehoopt, in Januari het departement van oorlog konden verlaten, zullen zij thans, terstond nadat zij voor de leden van den Raad van State zullen zijn gedrukt, aap dat staatslichaam worden verzonden. Zaterdagavond gaf de gymnastiekvereeniging Ly- curgus te SCII^GEA eene uitvoering die door vele geuoodigden werd bijgewoond. Ieder deed zijn uiterste bestzoodat deze uitvoering uitstekend geslaagd mag genoemd worden. Zondagavond hield de vereeniging «Het school verbond" te KOEDIJK hare 20 algemeene vergade ring. Uit het verslag van den secretaris bleekdat de vereeniging steeds gunstig blijft werken hetgeen even eens bleek uit het feit, dat in die vergadering aan 17 van de 18 leerlingendie in 1889 de school hadden verlaten een vereerend getuigschrift kon worden uitge reikt voor hun getrouw schoolbezoek. De penningmeester mocht er op wijzen dat de kas met een batig saldo sloot. De eerste boekhouder der schoolspaarbank deelde mede dat was ingelegd 238.24 en terugbetaald f 424.62 zoodat het tegoed aan de 66 inleggers op 1 'Januari 1890 bedroeg 897.74. Het getal deelnemers was met 9 vermeerderd dit wijst op eenigen voor uitgang. In de jonstgehouden vergadering van de afdeeling «TEXEL" der Hollandsche maatschappij van land bouw werd door den penningmeester rekening gedaan over het afgeloopen jaar en bleek een batig saldo van f 50.95s in kas te zijn. Het ledental was geklommen tot 49. Op voorstel des voorzitters werd het programma voor de a s. afdeolingstontoonstelling, die den 3 Septem ber e.k. zal gehouden wordenvastgesteld. Ter tege moetkoming in de te maken kosten werd door een der leden een bijdrage van 25 toegezegd die in dank aan vaard werdDe commissie belast met den aankoop van vee voor de tentoonstelling te Buenos-Ayresdeelde mededat door haar 4 schapen waren aangekocht van den heer S. Koning te Oosterend op Texel. Ten slotte werd bepaald dat in het vervolg jaarlijks een of ander landbouwwerktuig onder de leden zal worden verloot. Eigen Haard is een nieuwen jaargang ingetreden en heeft ook deze gelegenheid weder niet verzuimdom haren inhoud eene belangrijke verbetering te doen on dergaan Deze is n.l. vermeerderd door de samensmel ting met Vreemd en Eigenwelk maandschrift met Januari 1.1. heeft opgehouden te bestaan. Het eerste nummer, dat voor ons ligt, is inderdaad voor een maand- nummor een flink boekdeel 64 bladzijden, met tallooze illustratiën, dat men zich kan aanschaffen voor 54 cents. De geheele jaargang toch kost slechts f 6.50. En wat het gehalte betreft, dat don inteekenaars wordt aangeboden, er is zeker geen tijdschrift in ons land van dien aard dat de vergelijking er meê kan doorstaan. En door zijne letterkundige medewerkers èn door zijne teekenaars weet het zich op eene hoogte te houden, die het eene plaats moet verzekeren in ieder beschaafd gezin. Eene natio nale onderneming als deze, die op zoo prijzenswaardige wijze er naar streeftonzen nederlaudschen kunstenaars met pen en teekenstift een wijd arbeidsveld te openen, verdient dan ook den steun van ieder lezend Nederlander Men verzoekt ons mode te deelen, dat het con cert door do Heldersche Marine-Kapel, gevolgd door bal, dat men voornemens was te geven op vrijdag den 13, voorloopig is uitgesteld. veTling vaTTvTste GOEDEREN, door den Notaris M. GOUVERNE. 10 Febr. Winkelhuis, o.z. St. Annastraat, C 12. Str. C. Koopman 1805, Woonhuis, naast het vorige, 0. 13. Str. C. P. Rijkenberg 1455,— Afslag 17 Febr., in het koffiehuis «de Leeuwerik", aan de Breedstraat. B UËTG E R lTÏJ K E STAND. ONDERTROUWD. 7 Febr. Jacob Esser en Dieuwertje Kwantbeiden te Helder eerstgen. onl. alhier en te Edam. GETROUWD. 9 Febr. Pieter Zomerdijk, wednr. van Grietje van Dijk en Johanna Westorbaau. Jan Bakker en Antje Miessen. Gevardus van 't Hoff, wednr. van Anna Sophia Tijs en Aaltje vau Dijk. GEBOREN. 9 Febr. Johanna Cornelia, D. van Joseph Martin August Kosters en Maria van Walstein. Anna Catha- rina, van Albertus Mensink en Anna Catha- rina Lobach. Gerardus MariaZ. van Pieter Schouten en Trijntje Winder. Verbetering: in het vorig Nr. staat: 6 Febr. Cornelis, Z. van enz.; moet vAjn Cornelia, D. van Klaas Bijl en Trijntje Peperkamp. OVERLEDEN. 7 Febr. Jacob Buisman 74 j., overleden te Zijpe. 9 Paulus Voorn, 78 j. 10 Johanna Maria D. van Nicolaas Johannes van Vuure en Anna Petronella van Lieshout, 7 j. en ruim 6 m. Matthens Z. van Hendrikus van de Kamer en Gerritje Maria Wennekes, 14 w. ARRON D ISS E MEN TS-RECHT B ANK. Behandeling van strafzaken op 11 Febr. C. B. Cz., Texelverkrachting2 jaar en zes maan den gev. C, G., Helderbedriegelijke bankbreuk 1 jaar gev. P. D., L. D. en D. d. W., Helder, geweldpleging en verzetieder 4 dagen gev. C. M., Helder, als boven, vrijgesproken. W. D. en C. D., Helder, als boven, ieder 4 dagen gev. J. B., Haringearspelwederspannigheid, 6 weken gev. G. M., Helder, diefstal, uitgesteld 8 dagen. Tevens zijn 2 bedelaars tot verschillende straffen ver oordeeld. ALKMAAR 10 Febr. Aangevoerd 10 Koeien en Ossen 170 a 270, 71 Vette Kalveren 40 a 110, 28 Nucht. dito ƒ6 a 16, 21 Schapen 20 a 34, 148 Vette Varkens 0,41 a 0,50 per P., 32 Magere oio. j 16 u .o, AMSTERDAM, 10 Febr. Aard pp. hm »n.e< uidcni.

Alkmaarsche Courant | 1890 | | pagina 3