Binnenland. Allerlei. Kamer. Het voorstel van den heer Cazenove de Pradinesom de wet in te trekken waarbjj aan hen die aanspraak knnnen maken op den troon, het verblijf in Frankrjjk en zijne koloniën ontzegd wordtgaf den 10 aanleiding tot eene breedvoerige beraadslaging. De voorsteller betoogde dat het onrechtvaardig was den hertog van Orleans in hechtenis te nemen on deze volgens de wet zich kwam opgeven voor de nationale militie. De minister van justitie verklaarde zich namens de regeering tegen het voorstel. Hij achtte het onmogelijk eene wet in te trekken op hetzelfde oogenblik, dat deze werd overtredenen daarbij had het verbond tüseChen royalisten en bonapartisten met generaal Bonlanger nog onlangs getoonddat men nog geene maatregelen kon opheffendie genomen waren tot handhaving van rust en orde in het land. De royalist Lainarzelle betoogdedat geene wet een franschman mocht verhinderen zijhen dienstplicht te vervullen, en de heer Porteur, mede lid der rechterzijde, herinnerde aan hot monarchistische ministerie Casimir Périerdat in 1832 zich edelmoediger betoonde jegens prins Lodewijk Napoleondan de republiek nu jegens den hertog van Orleans. Toen prins Napoleon te Parijs kwam bood koning Lodewijk Philips hem een duurzaam verblijf in Frankrijk, zelfs eene plaats als officier in het fransche leger aan. De boulangist Robert Mitchell verklaarde dat de boulangisten ook de opheffing der verbanningswet ver langden maar alles was te vergeefs. Daarna werd het voorstelzooals reeds gemeld is verworpen. PORTUCIAL. De Koningde Koninginde Ko ningin-moeder en de infante Alphonsus hebbon voor ongeveer 240.000 ingeschreven voor het fonds ten behoeve van de landsverdediging. RUSEAKD. Het Dagblad van St. Petersburg be toogt, dat door de jongste gebeurtenissen in Bulgarije weer bewezen isdat orde en rust aldaar nog niet hersteld zijn. De regeering van prins Ferdinand is nog zoo weinig bevestigddat zij genoodzaakt is geweest andere bevelhebbers in de vestingen te benoemen. REMEKIE. De Kamer heeft den 12 de voordracht behandeld om het ministerie Bratiano in staat van be schuldiging te stellen. Men besloot, om over eiken mi nister afzonderlijk te beraadslagen. Bij de eerste stem ming werd het voorstel Bratiano verworpen. Den 13 wordt ten aanzien van de andere ministers eene be slissing genomen. BRAZILIË. De minister van binnenl. zaken beeft zijn ontslag genomen wegens een geschil met maarschalk da Fonseca. VEBEEKIODE STATE®. In het verslag van het bureau voor landbouw over Februari wordt gezegd, dat reeds 90.40 pet. van deu katoenoogst uit de plantages is verzondon. President Harrison heeft het gebied in Dakota dat voor de Sionx-Indianen was opengehouden voor volks planters, opengesteld. Uit bet onderzoek der politie te 's-Hertogenbosch naar de oorzaak van den brand in den nacht van den 6 op den 7 voorgevallen in de roomboterfabriek van de heeren Albers en Wamel aldaar is geblekendat die brand opzettelijk is gesticht. Als verdacht van die brand stichting is aangehouden de meesterknecht dier fabriek. Bij kon, besluit van den 9 is bepaald, dat een postkantoor gevestigd wordt te Eibergen, dat op een nader te bepalen tijdstip in werking zal komen. Bij de op den 11 te AMSTERDAM gohouden herstemming voor lid van den gemeenteraad kwamen 7763 kiezers op tegen 4994 bij de eerste stemming. Gekozen werd de beer G. Vas Vissorliberaalmet 4566 van de 7735 geldige stemmen. De heer Paul Str&ter kath., gesteund door anti-rev. en radicalen, bekwam 3169 stemmen. Te Schiedam is den 11 de heer H. Swart candi- prins »en nw taak zal 't zijn, het geheim met uwe vermoedens wakker te makenen de kiemen der waar heid in nw geest te ontdekken", spotte de prins. »Een gewoon meusch als ik zon zich heel spoedig met eene eenvoudige verklaring tevreden stellen. De graaf heeft haar in burgerlijke omgeving laten opgroeien wenscht dat nu te verzwijgen en zij is verlegen en angstig uit gemis aan gezelschapsvormen. »Dat komt niet geheel zoo uit, Uwe Hoogheid. Zij geeft blijken van eene uitstekende opvoeding en is voor haar leeftijd hoogst ernstig." De prins zag glimlachend on bezorgd zijn vriend aan. «Ik hoop toch niet, dat gij reeds gevangen zijt?" vroeg hij. »Los het raadsel op, zonder bet hoofd in den strik te steken mijn jongen." Felix schudde het hoofd. »Maak u niet ongerust", verzekerde bij. »In het brein der grootmoeders zijn al allerlei plannen gemaaktnaar het mij toeschijnten Uwe Hoogheid weet, alleen dat zou reeds in staat zijn mij van de schoone afkeerig te maken en mijn wan trouwen te wekken." De tegenwoordigheid van den prins bracht leven cn beweging in de gezelschapskringen. De gemaal van hertogin Ulrikahertog Augustvan een reis in het oosten teruggekeerd, was ook te Dresden aangokomon en nu ging het van het eene feest in het andere waarbij ook Beate overal tegenwoordig was. Niettegenstaande alle strenge vormenviel den schorpen opmerker de zenuwachtigheid van prinses Mario zeer goed in 't oog. De plannen van den prins waren haar niet onbekend, zij wist dat zij volstrekt niet bekoorlijk was en deze ver tooning, als 't ware, was voor haar een alleronaange naamste toestand. Onwillekeurig sloot zij zich nader bij Boate aan Deze voelde met haar en raadde veelen instinctmatig begreep de jonge prinses, dat haar hier een eerljjk karakter ter zijde stond, dat niet als de anderen gedachteloos de afkomst huldigde en met hunne alle- daagsche vleiergen te koop liepen. Er zou een gecostnmeerd bal gegeven wordenmet qtudrilles en optochten. Felix was ceremoniemeester. daat det liberalentot lid van den gemeenteraad gekozen, in plaats van den heer van Deventer, die zijne benoeming- niet aangenomen had, met 350 van de 374 geldige stem men slechts 404 van de 1220 kiezers kwamen op, door dat de katholieken en anti-revolutionairen zieb van de stemming onthielden. De rederijkerskamer «Vondel" te LITREEST gaf den 11 hare tweede voorstelling gedwrende dezen winter voor eene goed gevulde zaal. Het programma bestond nit »'t Lied van Moeder", tooneelspel mot zang in 3 bedrijven door Antonieen De dienstmeid van den Zaakwaarnemer", blijspel met zang in 2bedrijven. Na afloop van deze goed geslaagde uitvoering hield een opgewekt bal de danslnstigen nog geruimen tijd bijeen. De gemeenteraad van ZAAKRIJK heeft in de vastgestelde politie-rerordening o. a. bepaald,, dat melk- verkoopers niet meer in open emmers of vaten hun melk ten verkoop mogen hebben. Te HELDER heeft zich eene commissie gevormd onder het eere-voorzitterschap van den vioe-admiraal J. B. A. de Josselin de Jong, met het doel om door vrijwillige bijdragen een gedenkteeken op te richten op het graf van den onlangs te Soerabaja overleden offi cier van gezondheid le kl. bij de zeemacht, dar. P. G J. Vogelpoel. Voor de betrekking van hoofd aan 5 lagere scholen te AMSTERDAM hebben zich 276 sollicitanten aangemeld. De koffieoogst voor 1890 wordt blijkens nader ontvangen telegram van den gouverneur-generaal van Neerl. Indie geraamd op 189.000 picols. In eene meelfabriek te Woensel nabij Eindhoven is een mandie des nachts de werkzaamheid leidde tussehen de machine geraaktdes ochtends werd zijn lijk gevonden. Hij laat eene vrouw en 3> jeugdige kinderen na. De Rijksmiddelen hebben in Januari f 6:955.352.50 opgebracht tegen 7.359.997.85'/^ in Januari 1889 de directe en de indirecte belastingen brachten voor namelijk minder op vooral de successiebelasting. De vice-admiraal J. B. A. de Josselin de Jong is met ingang van 1 Mei a. s., eervol ontheven van de waarneming der betrekkingen van directeur en comman dant der marine te Willemsoord en bevelhebber in de stelling van den Helder onder dankbetuiging voor de door hem in die betrekkingen bewezen goede diensten en de waarneming dier betrekkingen opgedragen aan den schout-bij-nacht C H. Bogaertterwijl met dien zelfden dag de betrekking van directeur en commandant der marine te Hellevoetsluisalsmede van bevelhebber ip. de stelling van de monden der Maas en van het Haringvlietis opgedragen aan den schout-bij-nacht N. Mae Leod. De arr. rechtbank te Maastricht heeft P. Lamine te Stein wegens doodslag op Dressen veroordeeld tot 10 jaren gevangenisstraf. Beroepen naar SPAKBROEK c. a. d's. F. H. Drijver, predikant te Warder De engelsehe regeering heeft aan schipper Nieman te Maassluis f 120 en aan ieder der manschappen 60 toegekend Gedurende Januari zijn bij het koloniaal werfdepot te Harderwijk aangenomen 82 manwaarvan 55 neder- landers en overgenomen van de verschillende korpsen hier te lande 22 manalzoo samen 104 man, aan wie 25497 handgeld uitbetaald werd. Naar aanleiding van het gebeurde tnsschen den gouverneur van Suriname en vier ambten-arenleden der koloniale staten is per jongste ongelschie mail een door 200 ingezetenen der kolonie onderteekend adres gezonden aan den Koning, inhoudende eene uiteenzetting der feiten. Een afschrift van dat adres is gezonden aan de Tweede Kamer en aan den minister van koloniën. De gebeele uitvoer van vee van TEXEL in 1889 bestond uit 383 koeien 2 ossen 61 kalveren 1 stier 19860 lammeren en 5229 vette en weide schapen. In 1889 hebben te Scheveningen gedurende bet badseizoen 6613 personen met 693 bedienden in de hotels en op de kamers gelogeerd; gedurende dien tijd bedroeg het aantal logés in de voornaamste hotelsin de geheele gemeente aangekomen, 17167waaronder begrepen de Een schaar grieksche jongelingen en maagden brachten Aphrodite hunne offers. De rol van Aphrodite was na» tuurlijk voor de prinses bestemd. Graaf Teschy had zijne dochter voor deze gelegenheid een prachtig stel saffieren gegeven, waarbij hare grootmoeder eenige familiejuweelen gevoegd had. Het waren dn eorste kostbare steenen, die Beate's hals en armen versierdenZij beefde, toen zij. ze aanpaste en zich zelf in baar griekseb costuum in den spiegel bekeek. Meer en meer zag aij het huisje bij, het kerkhofen daarin haren wachtendengr jjzenden. man op den achtergrond treden. Felix Borkfeldt had hij de repetities en de kenae der costumes veel over de oude optochten der Grieken ge sproken. Door zijne bevattelijke wijze van medcdeelen, boeide hij zijne hoorders in hooge mate. Eens bleven zijne zonnige oogen op Beate rusten en merkte hjj zonder omwegen op«Gravin, gij zijt eigenlijk de eenage die voor uwe rol pastgij alleen vertegenwoordigt nog de ongekunsteldheid der oude volkenwaarvan bij ons nieuwe menschen geen spoor meer bestaat." «En dus zijn wij allen alledaagsche nieuwe menschen", liet prinses Marie er met een zuurzoet lachje op. volgen. «Uwe Hoogheid kent haar getrouwen, oprechten ridder-, die iedere leugen haatwij zijn slechts nieuwe be schaafde menschen en willen ook niots anders zijn.' «Gravin Teschy, wie zal nu voor het compliment be danken, gjj of ik had de prinses geroepenmaar zuchtend voegde zij er bij «Gij want mijnheer Bork feldt heeft gelijkgij zijt geen kasplant gelukkig voor u!" De dag voor het feest was aangebroken Beate was bezig, zich er voor te kleeden, Zij stond voor den spiegel. Nog klonken haar zijne woorden in de ooren. Wat kon hij daarmeé hebben bedoeld 1 Mevrouw Ton Schlier, die achter haar stond, gaf luide hare bewondering te kennen over haar uiterlijkzij hoorde dit echter nauwelijks. Zij wist nndat zij schoon was en dat schoonheid eene macht is waarvoor ieder zich buigt Zjj las de bewondering in ieders blikken, alleen die van den heer Borkfeldt gaven dikwijls het tegendeel te kennen. logés- te Scheveningen. In 1888 bedroeg dat aantal- onderscheidenlijk 6826 en 1793R1. Te MIEIJWE KIKÖORF is tot lid van den gemeenteraad gekozen dc heer K. de Moor met 59 van de 107 stemmen. De Assendelverzeedijk is thans voor 1890 verhuurd voer t 2123 tegen J 2490 in 1899. J. Westerveld te Fl'RREBEXD is benoemd tot onderwijzer te Berg-ambacht. Beroepen te Engelen (classis 's-Hertogenbosch) ds. E, J. van de Roemer te SeHELLIMKHOLT. Bedankt voor het beroep naar Z1JEE door ds. W. Earners G.Hz. te Ravenswaai. Als een bewijs hoezeer men elders goede verbin dingswegen op prijs stelt, zij vermeld, dat door burge meester en wethouders van Leeuwarden aan den ge meenteraad is voorgesteld, om aan de concessionarissen -van dan stoomtram LeeuwardenStiensHarlingen en Stiens Hantum eene jaarlijksche' subsidie van 3000 .•gedurende tien jaren, te verleenen. Het feit wordt des te opmerkelijker, als men bedenktdat er reeds eene .spoorlijn tussehen bedoelde plaatsen bestaat. One ore taan d werd ons door een onzer stadgenooten ter opname aangeboden Whi beteekend het woordmof f ds het een scheld naam?' Waarom zegt men zoo stom als een mof 1 Het is.mij gebleken, dat het niet zoo- gemakkelijk is, bet woord mof met voldoende zekerheid te verklaren. Is het een Isollandsch woorddan beteekent het een toestel van bontwerkwaarin men de handen warm houdt Houdit men het voor duitóch dam leest men in het Handwörterbucb van Wenig Muf (oberdeutsch), der Schimmeliets- smerigs, dat wij in het nederlandsch ook schimmel of uitslag noemen. De landstreek boven Lingen, die vclgens de opgave van een onzer medeleden, Moffrika beetkan ons ter verklaring weinig helpen. Justus van Effen (Holl. Spectator No. 328, 17 doeember 1734) ver zekert dat Tuinman in zijn Taatfakkd aanteekent Mof zooveel als maf en betaekent hetgeen verschim melt van een onaangename rsnk i»; evenwel vergete men nietdat het hollandsche woord maj eigenlijk laf, mat o£ vadsig beteekent. Weiland: hield mof voor een scheldnaam aan westfaalsohe grasmaaiers gegeven misschien wegens den muffen» stankdie zich van die lieden verspreidt. *t Is dus een heerlijk pendant van den eernaam poep, dien wij zindslijkheidshalve maar on ver klaar ffi:zullen laten; van welk woord men nog, jaarlijks bij het alkmaarsche gepeupel eene herinnering bekomen kandaar bet den Petrus- en Phulusdag in Jnni de poepenkermis gelieft te noemeus? Mr. W. Bilderdijk kon dit spreekt van zelf geene vrede hebben met Wei- land's verklaring en schreef in zijne aanteekoningen op PersiusHekeldichten 1820j mof komt van i het oude mo-en*-, dat maaien beteekont en nog overig is in net engelsehe to mow- Ik neem, de vrijheiddit niet te gelooven en u naar het obardentsehe muff uit Wenig's woordenboek te verwijzen. Al genoeg taalzifterijOp geschiedkundigen grond heeft men getracht, het woord te verklaren en er op gewezen.dat bij den inval der Fransehen tegelijk mot de mnnstersche en kealsche benden in 1672, de mnnstersche soldaten polsmoffen droegen en daarin de oorzaak vaar dit woord gezocht't welk anderen meenen, dat veel vroeger reeds voorkomt: het geen ik niet beslissen kan.,,. Verder vraagt men was., mof een scheldnaam. Onge twijfeld maar niet de eenige. Men sch;jpt,in.de dagen van Justus van Effen, das- een 140 jaar vroeger, het uit denken van scheldnamen zeer aardig te hebben gevonden, vooral in ons Noorderkwartier knoeten? moffen en poepen waren Duitsehersvoornamelijk westfahlscher maaiers. Men sprak verder van fransche mugge t, engelsehe staart mannen, spaansche spekken't Was misschien, een euro- peesche kwaal in die dagen. De Hollanders, ontvingen in het buitenland den naam van kaaskoopers, peperzakken en hazekoppen Bij do. gelderscho en overjjsslsche land- genooten ging het hui niet beter daar heetten zij laffe of malle Hollanders. Aan ieder (zegt van Effen), die- slechts weinige mijlen;, boven Amsterdam da eerste lucht. Hij kon haar zoo somber aanzien, dat zij in.sjjn blik veeleer zijn afkeer voor haar meende te leaen. Ook deze lofspraak, die vleiend zou kunnen zijn, was zoozeer van het stand punt der kunst bedoeld, dat zij haar meer verdriet dan genoegen veroorzaakt had. E» hij haatte elke lengen Robert Prehn stond beneden, haar a'f te wachten om, haar naar haar rijtuig te galeiden, In zijne eerijjke oogen, las zij oprechte bewondering. Zij had hem den laatsten tijd weinig gezien, e» was geen gelegenheid,voor- rustige, huiselijke, avonden, an in het feestgewoel raakte Robert Prehn'stegenwoordigheid,geheel op den achtergrond. Zij. dankte hem, vriendelijk, terwijl bij de trede dichtsloeg, en het scheen haar, bij het schijnsel van het gaslicht, dat hij er vermoeid en droevig uitzag maar zij had geen tijd er verder over na te denken. Zij had vandaag zelfs niet eens tijd, om aan Jobst te denken. De schitterende zware steenen drukten bare polsen, het was een ongewone last en de avond nam haar geheel in beslag. Gang stand, alles was ingestudeerd, ea moest als een volmaakt geheel te voorschijn komenhet schoonheidsgevoel van den veeleischenden ceremoniemeester werd door de ge ringste afwijking verstoord. En voor de arms- prinses Marie zon dezen avond be slissend zijn. Men verwachtte de aankondiging der ver loving. De prins was eene aangename, belangwekkende persoonlijkheid. Zjj kende hem eerst sedert een paar dagenbeter zijn vriend zijn voorbode en plaatsvervan ger, zooals de kwasi-geestige babbeltongen Feb* reeds genoemd hadden. Of prinses Marie iets voor mjjnheer von Borkfeldt gevoelde Ook dit hield Beate's gedachten bezig,toen zij naai de villa reed, waar de hertogeljjke familie haar intrek genomen had. Vroeger had zjj nooit over liefde en lief desaangelegenheden gedacht. (Wordt vervelgd).

Alkmaarsche Courant | 1890 | | pagina 2