No21*. Twee en Negentigste Jaargang1890. twkede; blad, zondag io FEBRUARI. PARIJSCHE BIUEVFN. HERIJK voor de bewoners van wijk A op 17, 18, 19 en '20 Februari, van des voormiddags 9 lot i'2 en van des namiddags 1 tot 4 uren. Büïl'JiiJNL^ND. UKMAARSCHE COURANT. Officieel Gedeelte. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar hrengen Ier algemeene kennis, dat op heden op de gemeente secretarie ter lezing is gelegd de staatvermeldende volgens art. 81 2e lid der wet op het lager onderwijs de namen der kinderen boven de 6 en beneden de 12 jaren, die niet voorkomen op de lijst der op 1 Januari 1890 schoolgaande kinderen. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 12 Februari 1890. De Secretaris, NUHOÜT VAN DER VEEN. Burgemeester en Wethouders van Alk maar brengen ter algemeene kennis dat heden op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediend verzoek, met de bijlagenvan D. SLOOVES Jz., om vergunning tot het plaatsen van eene stoommachine in het perceel aan de Vogelenzang, Wijk E No. 12 en dat op Vrijdag 28 Februari 1890 's middags te twaalf urenten raadhuize gelegenheid wordt gegeven om tegen het oprichten van die inrichting bezwaren in te dienen. Burgemeester en wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 14 Februari 1890. De Secretaris NUHOÜT VAN DER VEEN. GEVONDEN VOORWERPEN. Aan bet Commissariaat van Politie zijn voor de rechthebbenden terug te bekomen: een groote sleutel; een bont zakjeeen zilveren oorknopjeeen schaar een boekdrie portemonnaies met eenig geld (waarvan een van schildpad)twee sleutelseen kinder-wantje (bruin met grijs); een groen beursje; een lantaarnlampje een rozenkranseen fantasie-armband een scboenaan- trekker; twee witte vrouwenrokken en een gouden oor belletje; eene portemonnaie met eenig geld, waarin een slot. LI. Hedenavond tegen ongeveer zes nre over den Boule vard Moutmartre wandelend, hooren wij van alle kanten roepen: »Le Gaulois, vraagt de 2e editie van Le Ganlois, 5 centimes I" en wij koppen deze courant en lezen met groote letters Veroordeeling van den hertog van Orleans tot twee jaar gevangenis." Wel zult gij vragenwat heelt die hertog dan gedaan was hij een oplichter, een samenzweerder of iets dergelijks Werd hij gevaarlijk voor de rust van particulieren of wellicht voor die van den staat Gaarne zouden wij antwoorden, dat deze jonge hertog werkelijk iets kwaads heeft uitgehaald, het is ons niet aangenaam te wijzen op eene veroordeeling, wanneer wij geene misdaad kunnen aanwijzen. Ditmaal echter moeten wij rondweg verklaren van misdrijf geen spoor te ontdekken. Wat is dan het geval wel een voudig ditde prins is vrijdagmorgen in Parijs gekomen, ofschoon hem bij de wet van 12 Juni 1886 verboden was, ooit weder het fransch grondgebied te betreden. Artikel 1 van deze wet is zeer duidelijk en zet voor eeuwig en altijd de hoofden der familiën, die vroeger over Frankrijk geregeerd hebbenbenevens hnnne rechts- streeksche erfgenamen buiten de grenzen van hun vader land. Moge nn deze wet zeer rechtvaardig en hoogst noodzakelijk zijn tegenover de werkelijke pretendenten tegen hen die aanspraak maken op den troon van Frank rijk, zoo is het toch werkelijk heel hard deze gestreng heid ook tot de kinderen nit te breiden. De jonge her tog van Orleans, zoon van den graaf van Parijs werd 6 dezer meerderjarig, den volgendon dag was hij in Parijs en meldde zich aan als recruutten einde als gewoon soldaat bij het leger te worden ingelijfd. Hij maakte zich dus werkelijk schuldig aan overtreding van de wet, die hem den toegang tot zijn land verbiedt, doch aan den anderen kant oordeelde hij dat hij toch werkelijk persoonlijk nooit iets misdreven heeft, en meende bij zich te mogen onderwerpen aan de nieuwe fransche legerwetvolgens welke iedor onderdaan den staat als soldaat moet dienen. Hoe het zij de jonge man werd gearresteerdde dagbladen schreven er eiken dag heele kolommen vol overen wisten ons met juistheid te verhalen dat de prins 's morgeus thee dronk, en overi gens zich zijn lekker dejeuner en diner goed liet smaken. Zoo bepaald kwaad had hij het dus niet in de gevangenis, ook kreeg hij bezoek van zijne vrienden en van zijne aanstaandeen had boeken couranten en schrijfpapier zooveel hij verlangen kon. De zaak kwam dus heden voorde kleine gerechtzaal was eivolde jonge advo caten, de journalisten, en vele adellijke personen, zoowel heeren als dames, waren in grooten getale aanwezig. De prins heeft geene verdediging gewild, hij heeft aan zijne advocaten verzocht, niet het woord te nemen, de zitting behoefde dns slechts kort te durenen eindigde zooals te voorzien wasmet eene veroordeeling tot twee jaren gevangenisstraf. Natuurlijk zullen de meeningen over het toepassen der wet wel zeer uit elkander loopen m. i. echter behoeft men daarover niet lang te redetwisten wet is wetdaar bohoort niets af te gaan, en hetzij het een prins geldt of een armen drommel hetzij de wet goed of kwaad is, zij moet worden toe gepast, en liefst steeds zoo strong mogelijk. Dit is het beste middel om overal, en vooral in Franrijk te regeeren. Zetten wij onze wandeling voort dan zien wij voor winkels van slachters en vooral van varkensslachters groote wagens stilhouden. Uit die wagens klinkt ons een leelijk wanluidend ge schreeuw tegen en geen wonder dit zijn de varkens die op de vee- en landbouwtentoonstelling een' prijs behaalden, en thans aan do koopers worden afgeleverd. Dan blijven deze dikke vetgemeste dieren nog eenige dagen voor den winkel liggen en steeds staat om elk varken een groote hoop menschen men zon zeggen dat die luitjes nog nooit een varken gezien hebben. Met Mardi- Gras is het beestje dan geslachten wordt het door de getrouwe klanten van den slachter verorberd. Alle sla gerswinkels worden thans versierd met bloemengroote ossen en koeien en lammeren worden tentoongesteld want aanstaanden dinsdagavond Mardi-Gras gaan de veertigdaagsche vasten in, dus moet men zich eerst nog eens flink te goed doen Wij spraken daar over de veetentoonstellingdit is het algemeene landbouwconcours in bet Palais de l'In- dustrie. Waar dit fraaie paleis al niet dienstig toe is Ditmaal duurde deze tentoonstelling zeven dagen, dat is van 5 tot 12 dezer, ik was er maandag j.l., het was toen juist zulk mooi zacht weder, bijna lente, een ritje boven op den omnibus van de beurs naar de Champs Elysées was bepaald aanlokkend. Hoe vol is het 's mid dags op die beurstrappen en welk een buitengewoon lawaaidaar is de effectenhoek op de amsterdamsche koopmansbeurs nog maar kinderspel bij. Rijden wij dan door de fraaie rne du Quatre Septembre, over de boulevards Capncine en Madeleine, door de kleine, breede rue Royaleen stappen wij af in den faubourg St. Honorébij het Elyséehet paleis van president Gamot, dan zijn wij vlak bij het paleis, waarin de tentoon stelling wordt gehouden. Wij betalen 1 franc entree, en gaan dan naar binnen. Aan den ingang worden wij al dadelijk aangesproken door eenige zeer nette dames die ons een open zakje voorhoudenzijnde eene collecte voor de arme weezen van Elzas-Lotharingen. Na dit kleine offer gebracht te hebbenbewonderen wij beneden in den reusachtigen overdekten tnin de groote hoeveelheden prachtige stierenossen en koeien zwijnen schapen en lammeren wjj doen ons best te begrijpen waarom die eene stier een eersten eereprijs verwierf, en zijn buur man slechts een vierden of zesden prijs of eenvoudig eene eervolle vermelding. Voor leeken is dit echter moeilijk uit te makenwant de dieren zien er allen mooisterk en doorvoed uit. De meeste groote prijzen zijn behaald door het echte Durhamras waarop de En- gelschon zoo trotsch zijn, en door kruisingen van dit ras met inlandscke koeien. Verscheidene zeer fraaie tentenin den vorm van kleine muziekkiosken welke versierd zijn met bloemen en vlaggen, bevatten de prach tigste stieren de dikste varkens en de fraaiste schapen, terwijl de vetgemeste dieren zich aan de eene zijde bevinden en de productieve dieren aan de andere zijde. Gaan wij naar boven dan wordt ons gehoor gestreeld door het gokraai en gekakel van eenige duizenden hanen, kippon, ganzen en kalkoenon, van welke het meerendeel werd ingezonden door het departement van Seine en Oise. Ook de duiven zijn in vrij groot aantal vertegenwoordigd. In de zijzalen maken wij opnienw kennis mot de landbouw producten, zooals wij die reeds op de groote Expositie van het vorige jaar aanschouwden; na een blik te hebben gesla gen op groote monsters van aardappelen, beetwortelen, salade en versche groenten, treden wij eene fraaie broeikas van heerlijk riekende bloemen binnen. Allerliefste meisjes en kleine kinderen bieden ons eenige bloemtakjes aan en brengen wij in hunne handen alweder een klein offer voor de weezen van Elzas-Lotharingen. In eene vol gende zaal proeven wij algiersche wijnen waarvan de oogst in het afgeloopen jaar zeer voordeelig was wij drinken er versche melketen broodjes met zuivere boteren kunnen er ook bestellingen doen in wijnen boter en allerlei soorten van kaas. Waarom er ook nou gat en koek verkocht wordt, begrijpen wij niet juist, of het zou moeten zijn voor do kleine kinderen. In ver dere zalen bezichtigen wij met veel belangstelling de couveuses voor kunstmatige eierbroeding en vogelonteolt, en dalen dan weder naar omlaag, teneinde ons aan het buffet van Ckevest een weinig te verfrisscken. Intusschon is het laat gewordendus bewaren wij het bezoek aan de instrumenten bij de landbouw in gebruik tot den volgenden dag. Parijs 12 Februari 1890. J. M. T. DFITSCEEGAHil». De Nordd. Allg. Zeitung maakt zich vroolijk over de behandeling van de zaak van den hertog van Orleans voor de rechtbank te Parijsbij welke gelegenheid do hertog zijne rolals stond hij geheel buiten de zaakuitstekend speelde. Dit blad drijft den spot met het martelaarschap van den prins die in de gevangenis lekker eet en door bezoeken van zijne verloofde getroost wordt. Bijzonder trekt het de aandacht, dat het officieele orgaan der conservatieve partij waarschuwt tegen over ijling bij de behandeling van de voorstellen des keizers betreffende de arbeids-wetgeving. Millioenen werklieden, die tot dusver tevreden waren met hun lothebben eerst door de besluiten des keizers vernomen dat zij reden hebben tot ontevredenheid. Het arbeiders-vraagstuk moet voorzichtig en met kalm overleg behandeld en kan nietals het ware met stormdoor enkele groote woor den opgelost worden. Bij de opening der zitting van den Staatsraadwelke den 13 in het koninklijk paleis te Berlijn plaats vond bejegende Keizer Wilhelm prins Bismarck met bijzondere onderscheiding. Hij onderhield zich telkens met den kanselierdat natuurlijk niet onopgemerkt bleef. De Keizer las de toespraakwaarmede hij den 14 de zitting van den Staatsraad opende voor. Nadere me- dedeelingen over den inhoud der aangekondigde wets ontwerpen werden daarin niet gegeven. De Keizer be paalde er zich in hoofdzaak toe, den woordelijken inhoud der beide bekende besluiten te herhalen en eenige hoofd punten nader toe te lichten. Zijne toespraak maakte den indrukalsof het doel daarvan was de strekking van de beide besluiten eenigs- zins te verminderen. In de besluiten werd gesproken van de vaststelling van den duur van den werkdag, maar nn werd alleen gewag gemaakt van de beperking van den arbeid van vrouwen en kinderen en slechts in het algemeen van de bescherming van den werkman gesproken. Het eenige nieuws was de verklaring, dat niet alleen door het optreden der regeering de gewenschte verbe tering in dit opzicht kon worden verkregen maar dat naast het streven van den Staat ook de bijzondere lief dadigheid de kerk en de school een nuttigen werkkring zouden vinden. De ontwerpenwelke bij den Staatsraad zijn inge diendblijven geheim. De rapporteurs der commissie, die door den Keizer werden benoemd zijn de heeren Miquel en Jenke. De eerste is de bekende leider der nationaal-1 iberale partij en de tweede de directeur van de groote fabrieken van den heer Krupp. FRANKRIJK. De zitting van de rechtbank, waarin de zaak van den hertog van Orleans behandeld werd werd bijgewoond door 500 personen waaronder vele dames, hoewel de zaal eigenlijk slechts ruimte aanbiedt voor even 100 personen. Velen moesten buiten blijven: de voorzitter had in het geheel ruim 5000 aanvragen voor eene plaats ontvangen. Toen de president bij de behan deling der zaak den hertog opmerktedat hij onder de bepalingen der verbanningswet vielantwoordde hij »Die wet is eene uitzonderingswet. Ik vraag ver gunning mij zonder plichtplegingen tot de rechtbank te mogen wenden. Ik ben naar Frankrijk gekomen om als gemeen soldaat dienst te doen. Ik laat mij niet in met staatkundede staatkunde gaat alleen mijnen vader aan, wiens gehoorzame zoon en getrouw dienaar ik ben. Ik heb mij niet naar de Kamer van Afgevaardigden maar naar het recruteerings-bureau begeven. Ik wist waaraan ik mij misschien blootsteldedit heeft mij echter niet weerhoudenwant ik wilde mijn vaderland in het leger dienen. Is dat een misdrijf? Ik heb mijn vaderland lief. Is dat verkeerd? Neen, ik acht mij- zelven niet schuldig en wil mij niet verdedigeu: Ik dank mijne raadsleden hartelijk voor hunne genegenheid, maar verzoek ook hun mij niet te verdedigen. Ik heb in ballingschap de overheden van mijn land leeren eer biedigen en zal aan hare besluiten mij onderwerpen. Ik verwacht niets van hare toegevendheid maar indien ik veroordeeld word, ben ik verzekerd, dat 200.000 dienst plichtigen van mijn |lichtingsjaar die, gelukkiger dan ik, het vaderland dienen kunnen, mij zullen vrijspreken." IiIJXRMBURG. Nadat de Kamer drie uren over de interpellatie van den heer Servais had beraadslaagd, diende die heer een voorstel in, aldns luidende: »Het is in het belang des lands dat de grondwet worde uitgelegd op dezelfde wijze als tot dusver is geschied". Minister Eyschen verklaardedat hij het aannomen dezer motie als een bewijs van wantrouwen moest be schouwen. Daarna stelde de heer Brasseur voor over te gaan tot den orde van den dag zonder meereen voorstelwaarmede de regeeriug zich vereenigde, Dit voorstel werd met bijna algemeene stemmen aan genomen. Alleen de heer Servais onthield zich van stemming. Stadsfierichten. VEILING VAN VASTE GOEDEREN. 13 Februari. Door den Notaris J. P. BACKX. 1. Bouwterrein, 68 cent. Str. H. Lijnbach 95, 2. 68 Str. J. Muijs 86, 3. 68 Str. H. Lijnbach 95, 4. 68 Str. J. iViuijs Str. H. v. Twisk 90,— 5. 68 92,- 6. 68 Str. M. Govers 92, 7. 8. 69 69 Str. II. Lijnbach Str J. A. v. Geenhuijzen 100, 102,— 9. 69 cent. Str. dezelfde 133,— 10. 82 Str. C. Koopman 181,— 11. 106 Str. H. Lijnbach 121,— 12. 104 i Str. B. J. Timmerman 100 13. 104 cent. Str. J. Muijs 90,- 14. 105 Str. M. Govers 111,- 15. 105 Str. H, v. Twisk 117,- 16. 106 Str. J. A. v. Geenhujjzen T> 121,— 17. 106 cent. Str. 11. Lijnbach 135,— 18. 106 Str. J. A. v. Geenhuijzen 142,- 19. 106 cent. Str. J. Muijs 146,— 20. 107 Str. Ad. Lind 160 160,— 21. 108 Str. 1). Kos Gz. 7> 22. 100 Str. J. Muijs 161,— 23. 95 Str. dezelfde 200,— 24. 85 Str. G. Kraakman Jz. 251, 25. Huis en erf, 161 Str. dezelfde 1930, 5011,- I, II, III, VI en VII drie broeikassen en twee bakken Str. J. G. v. Garderen 380, (Afslag 20 Febr., in Hotel >de Toelast.")

Alkmaarsche Courant | 1890 | | pagina 5