Bin n en] and. Stadsbericüten. Telegrafische berichten. Ministerieele Crisis. .Beurs- en Markt,benen ei. PORTIIDAX. De burgerlijke gouverneur van Lis- abon had in het belang der openbare orde eene tegen den 11 des avonds in het Colosseum belegde samenkomst op straat verboden. Dien avond was eene talrijke menigte op de beenwelke door de politie in beweging werd gehouden. Zij, die weigerden door te gaan, werden door de politie in hechtenis genomen. Te middernacht had de stad haar gewoon aanzien hernomen Door de van overheidswege' genomen maatregelen is de opgewondenheid, welke op straat te Lissabon heerschte na den 11 volkomen bedwongen. De politie heeft de studentenvereeniging aldaar o. a. opgeheven en alle aan de vereeniging bekoorende papieren in beslag genomen. RIJMERYIE. Het voorstel om het vorige ministerie gerechtelijk te vervolgen is den 14 verder verworpen. SPASJE. In den Senaat werden aan den minister van oorlog inlichtingen gevraagd over de versterkingen der engelschen bij Gibraltar. Hij antwoorddedat de regeering deze aangelegenheid in het oog hield. In de Kamer antwoordde de minister van buitenl. zaken op eene interpellatie betreffende diezelfde zaakdat de regeering het oog hield op de plannen der engelschen ten opzichte van Gibraltar en de oefeningen van het engelsche eskader in de Middellandsche Zee. Zij zon zorgen, dat het verdrag van Utrecht van 1713, bepalende, dat het gebied der engelschen uitsluitend tot de vesting Gibraltar beperkt zou blijven, gehandhaafd bleef. Er werd beweerd dat engelsche soldaten forten aanlegden buiten de vesting. TEREElVIfiDE-STATEST. De Senaat heeft eene motie aangenomen waarbij de braziliaansche regeering met de invoering der republikeinsche staatsregeling geluk gewenscht wordt en het voorstel aangenomenwaarbij een invoerrecht van 50 pet. voor zijden linten wordt vast gesteld. Te ASGVA. PAUL.» tv VA is den 13eengronin- ger tjalkschip geladen met stroo voor de cartonfabriek te Alkmaar en bevaren door schipper J. do Haan van Wieringen, door het omvallen der kachelpijp in het stroo in brand geraakt. Hoewel de brandweer spoedig met twee spuiten aanrukte, gelukte het niet, dien brand te blusschen ■en moest men het schip laten zinken door er gaten in te hakken. Het schip en de inboedel aan boord waren niet verzekerd zoodat de schipper in weinig uren tijds van zijne broodwinning beroofd was. Den 14 des avonds is aan den Waaldijk onder Lent de woning van een warmoezier met schuur en stalling afgebrandwaarbij een paardeene geitdrie stuks rundvee en zeven varkens in de vlammen omkwamen. Het vee was niet verzekerd. Den 15 was een schipper bezig zand te lossen in de kalkloods gedeeltelijk over het water gebouwd op den Achterburgwal voor de Slijkstraat te AMSTEB- D4Mterwijl twee zijner kinderen daar speelden. De vloer van de loods bezweek onder den last van het zand, waardoor de kinderen in het water vielen en onder het zand bedolven werden. Zij werden kort daarna leven loos opgehaald. De adelborsten van het Kon. Instituut der Marine te Willemsoord hebben den 15 ter eere van Zr. Ms. verjaardag een assaut, en bal gegeven. Den 15 is te Rotterdam overleden de heer mr. C. P. E. Hanegraaff, kantonrechter, vóór dien tijd rech ter in de arr. rechtbank te ALKMAAR. Bij kon. besluit van den 15 is benoemd tot raads heer in het gerechtshof te ABS1EBDAM de heer mr. E. Star Busmann, officier van justitie te Leeuwarden. Bij kon. besluit van den 15 zijn benoemd tot fa- brieksinspecteurs de heeren H. W. E. Strnven, ingenieur le klasse bij het stoomwezen te AB-STEBBAM dr. H F. Kuiper, leeraar in de scheikunde aan de Rijks hoogere burgerschool te Zwolle en A. D. P. V. van Löben Seislaatstelijk ingenieur van het waterschap de Berkel te Zutphen. Bij den internationalen schaatsenrijderswedstrijd, den 16 te Berlijn gehouden heeft G. Jurrjens op de baan van 4000 el den eersten prijs behaald in 8 min. 34 sec de noor Olsen legde de baan af in 8 min. 343s sec. Op de baan van 2000 el won Jurrjens mede den prijs in 4 min. 5 sec. Olsen viel bij den laatsten rit in dezen wedstrijd Den 16 zijn te Hilversum twee goederentreinen op den Oosterspoorweg tegen elkander gereden, waardoor Ret materieel veel schade leed en dien dag groote ver traging in den dienst ontstond. Aan den kolfwedstrijd te Ol'DE A1EUOBI' op den 16 namen 10 personen deel. De prijs werd behaald door den heer F. Böttger en de premie door den heer J. Ros, beiden aldaar. SCHAfiESI'g harmoniekapel gaf den 16 des avonds eene goed geslaagde uitvoering. Den 16 gaf de rederijkerskamer S. n. d. W. A. L. te KOLDOR1V eene openbare uitvoering. Opgevoerd werden drie tooneelstukjesblijkbaar tot groot genoegen van het vrij talrijke publiek Den 17 is aan het provinciaal bestuur van Zuid holland te 's-Gravenhage aanbesteed het verbreeden en verdiepen van de vaart tusschen het Galgewater en den Leidschendam met den bouw eener keersluis en brug en^., geraamd op 225.000. Laagste inschrijvers waren de heeren H. Schuijt te ALKBAAB on C. de Ruiter te Hardingsveld voor 205970. Onder leiding van den heer K. de Jongh van Krommenie gaf de zaDgvereeniging »Richard Hol" te UITCcKEST den 17 eene uitvoering, die blijkens de luide toejuichingen zeer in den smaak viel. De zangers handhaafden hun ouden roem, terwijl het fanfare-corps, ■ook onder leiding van den heer de Jongh, tot afwisseling «enige nommers ten beste gaf De uitvoering werd opgeluisterd door een tweetal piano-quartetten, voorge dragen door den directeur en diens negenjarig zoontje, welke voordrachten met groot genoegen werden aangehoord. Den 16 des nachts te een uur is eene in de kom van het dorp St. Maarten staande boerenwoning toebehoorende aan den heer W. Schermerhom en be woond door J. Commandeur, afgebrand. Het vee uit gezonderd twee varkenswerd gered. Eene 3-1/, pet. geldleening ten laste van de pro vincie Drente, groot '20000, is gegund tot koersen tusschen 99A en 101 ij pet. In de stads bank van leening te EHTK.HUIiEEmr werden in 1889 ingebracht 5936 panden, waarop voor geschoten werd 17688,25 en gelost 5766 panden, waarvoor terug ontvangen werd 17929,75. Er werd eene winst van 560 behaald. Tot hoofd-ingeland van de banne HOOtf- en IiA AÖ-ZW AAGU1JH van het ambacht de Vier Noor derkoggen is gekozen de heer J. Schouten Cz. De door Gedeputeerde Staten van Zuidholland ont worpen wetsontwerpen tot verandering der grenzen van de gemeente Leiden met de omliggende gemeenten Lei derdorp, Oegstgeest en Zoeterwonde, waarop reeds sedert jaren aangedrongen was zijn thans naar de betrokken gemeentebesturen verzonden om daarmede te handelen overeenkomstig artikel 131 der gemeentewet. Benoemd tot onderwijzeres te SIJBECARSPEL mej. L. Velsing te Sneek en te HOOEWOED met 4 van de 7 stemmen mej. G. Egmond te Heerhugowaard; Mej. Dondorff uit EAKHEIZE1Ï bekwam 3 stemmen. Het college van toezicht op het onderhond van den Noorder IJ- en Zeedijk heeft aan de schuldplichtigen in het buitengewoon" onderhoud van dien dijk kennis gegeven, dat ook dit jaar een buitengewone omslag nood zakelijk zal zijn, vermoedelijk bedragende 1 per bunder. De arr. rechtbank te Assen heeft uitspraak gedaan in het geding van de gemeente Yries tegen den ontslagen gemeente-ontvanger T. Kiers. Als bewezen is aange nomen, dat bij zijn aftreden een tekort bestond niet van 3673 71maar van 2075.61 tot betaling van welk bedrag hij veroordeeld is. Te Batavia is1 op 56jarigen leeftijd overleden de heer mr G. J. Keiserpresident van den raad van justitie aldaar. De antirevolutionaire kiesvereeniging te Loosdrecht heeft in eene motiewaarbij instemming wordt betuigd met die van Nederland en Oranje te Amsterdam, waaraan reeds meer dan 90 anti-revolutionaire kiesvereenigingen hare goedkeuring hechten, nog deze verklaring afgelegd »En daar door het overmoedig optreden van twintig leden der Eerste Kamer der Staten-Generaal duidelijk is gebleken, dat dit staatslichaam een noodeloos remtoestel is tot schade van onze Nederlandsche staatsinstelling, »acht ze het oogenblik gekomen, »dat, ter afschaffing der overtollige weelde van volks vertegenwoordigers, Z. M. de Koning in overleg met de volksvertegenwoordigers stappen doe om de Eerste Kamer der Staten-Generaal af te schaffen. De heer B. H. Habbemapredikant hij de ned. herv. gemeeente te 4*KAFT, heeft het beroep naar A'OOKDSCflABHOIinE aangenomen. De heer dr P. J. Muller heeft de benoeming door de Ned. Herv. Synode tot kerkelijk hoogleeraar aan de Universiteit te AMSTERDAM aangenomen. Te PURBEREAD moet voor lid der kamer van koophandel en fabrieken herstemd worden tusschen de heeren J. Lankelma JCz. met 12 en H. P. Rijkenberg met 11 stemmen. De Standaard en het Handelsblad melden dat de heer Mackay, minister van binn. zaken, de portefeuille van koloniën zal overnemer, terwijl de heer jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman, lid der Tweede Kamer voor Goes, als minister van binn. zaken zou optreden. Bij de herst. evang. lnth. gemeente te EATKHEI- KEA is beroepen ds. L. J. F. Meijerepredikant te Bodegraven Door den heer J. M Schleijer is als onderwijzer in de wereldtaal gediplomeerd de heer M. Visser, on derwijzer te SCMAGEA. Men schrijft ons nit BiOEiBORlV Ook hier hebben vele kleine boeren dezen winter in stede van een paar koeien op stal te hebbenhun hooi moeten verkoopen ten gevolge van de hooge vee- prijzen. Geven andere jaren groote boeren vee uit om de melk thans hadden zij zelf hun vee te noodig, om het overvloedig geteelde hooi te kunnen verbruiken. De waarde van het hooi was dan |ook zoo gering dat menigeen blijde was als de pacht van het grasgewas er mede kon worden betaald. In den Prins-Hendrikpolder op TEXEL is een 4jarig kind van eenen veldarbeider van een vlonder in de sloot geraakt en verdronken. Naar men verzekert, zal te MID WOED de voor dracht voor hoofd der school worden opgemaakt zonder voorafgegaan vergelijkend examen. De waterstand in de Vier A'«orilerkog(;on is tegenwoordig zeer laag, wat vooral ten goede komt aan de landerijen, zoodat men nu reeds op vele plaatsen bezig is, den grond te bewerken. Schrijft men nit de grootere plaatsen, dat de griep aan het afnemen is op het platteland, ten minste in West-Friesland, hoort men er algemeen van, vooral onder de kinderen. Gelukkig komen tot nu toe zeldzaam sterfgevallen voor en schijnt de ziekte met helder weêr een snel verloop te nemen, zoodat de meeste patiënten na 8 dagen huisarrest genezen zijn. Tot organist der doopsgezinde gemeente te Bar- singjerhorn c.a. is benoemd de heer A. K o o g e r, alhier. Den 12 is door burgemeester en wethouders tot tiooisteker van wege de gemeente, in plaats van wijlen J. A. Boersen benoemd H. Kleverlaan alhier. In deze gemeente hebben zich dit jaar 6 personen aangemeld, zoogenaamde lodgers" oin op de nieuwe kiezerslijsten te worden geplaatst. Den 16 is in de r. k. kerken alhier ook afgekon digd dat Z. H. de Paus machtiging verleend heeft aan alle bisschoppen der wereld, om met het oog op de lieer- schende ziektewelke den gezondheidstoestand van het menschdom heeft aangetastde vasten- en onthou- dingswetten der kerk tot nader buiten werking te stellen. Van die machtiging is door den bisschop van Haarlem gebruik gemaakt. De installatie van den nieuw benoemden president der arr. rechtbankwelke op den 19 's namiddags te 3 uren bepaald was, is acht dagen uitgesteld. Op 1 Januari waren alhier 136 lokaliteiten, waar sterke drank in hot klein verkocht werd. In 1889 ver minderde dat aantal slechts met 2 aan vergunnings recht werd eene som van 3336 betaald. Den 17 had in het oefeningslokaal van de Alk- maaractie Schermvereeniglng „Regoor" een huishoudelijk feest van deze vereeniging plaats, bij welke gelegenheid onder toezicht van vier meesters op ver schillende wapenseen examen voor prévöt werd ge- honden waarbij bevorderd werden, op degen, èn sabel, èn langen stok, èn korten stok: W. J. den Broeder, W. Smit S. J. Meeues A. EngelsmanJ. Boogh en F. Over; op sabel, langen ou korten stok; J. Jonker; op sabel en korten stok: C. Admiraal, W. de Vries, P. Masee en G. Mijlhoff; op korten stokB. W. Krens en J. Westphalop sabelJ. Elfrink. Belangstellende lezers maken wij opmerkzaam, dat den 25, in het lokaal Harmonie, als spreker zal optreden de heer J .1 Paebligdaartoe nitgenoodigd door de commissie tot de Volksvoordrachten van wege de Maatschappij tot nut van 't algemeen. VEILING VAN VASTE GOEDEREN. 17 Februari. Door den Notaris J. VAN LEEUWEN Az. 1. Huis Ondegracht, Str. J. Kluft 3480, 2. De Windkorenmolen »do Wolf", Keet- kolk. Str. J. Muijs 1345, 3. Huis aldaar. Str. Z. Holsmuller 540, 4. Paardenstal, aldaar. Str. J. J. Schouten 500,- (Afslag 24 Febr.) B U R G E R L IJ KE STAND. GETROUWD. 16 Febr. Hendrik Put en Cornelia van Beasighem. - Pieter van Lienen en Trijntje de Boer. Dirk de Vries en Anna Keppel. Franciscns Adria- nus van Stadenwednr. van Johanna Cornelia van der Burgh, en Jenneken Leverein, wed. van Klaas Slikker. Elbert Rnyter en Catharina Klaver. GEBOREN. 14 Febr. Elisabeth Gerarda Arnolda Maria D. van Jo hannes van Beek en Johanna Litjes. 16 Alida, D. van Johannes Koopman en Geertvuida Langedijk. David Z. van David Schadden- horst en Johanna Vrolijk. Johanna Catharina, D. van Adrianus Schut en Margricta Maria van Hugten. OVERLEDEN. 15 Febr. Leendert Rus 33 j. 17 Cornolis Dekker 77 j. KANTONGERECHT TE A LK MA A R. Zitting van 14 Februari 1890. G. H., Hoorn, epoorwegwetovertreding, 0,50 boete of 1 dag hecht. W. de V., Alkmaar; K. H., Graft, openbare dronken schap, ieder 0,50 boete of 1 dag hecht. P. Z., Uitgeest, als boven, bij herhaling, 3 boete of 1 dag hecht. K. R Rijp, als boven, tweemaal gepleegd, 2 maal 5 dagen heclnt. en plaatsing in eene rijkswerkinrichting voor den tijd van 2 maal 3 maanden. H. V., Beverwijk, jachtwetovertreding, 5 boete of 2 dagen hecht A. V. Jz., T. Z Wz, W. V. Az, C. V. Pz„ K. V. Pz., J. B. Cz., M. I). Cz., S. G Jz R D. Cz., Egmond aan Zee, als boven, ieder 3 boete of 2 dagen hecht. C. S. Jz., Egmond aan Zee, als boven, 10 boete of 3 dagen hecht. A. B. Kz., Egmond aan Zeeals boventweemaal gepleegd2 hoeten van j 10 of 3 dagen hecht, voor elke boete. H. B.; H. v. E Beverwijk; K. Z. Ez., Egmond aan Zeeloopen over eens anders grondzonder daartoe gerechtigd te zijn, ieder 1 boete of 1 dag hecht. ARRONDISSEMEN TS- RE C H T R A NK. Behandeling van strafzaken op 18 Febr. K. K. Kz Urk, valschheid in geschriften, 8 maanden gev., met bevel tot voorloopige invrijheidstelling. A. O., L. P. en J. D., Helder, diefstal, de le 1 jaar gev., de 2e 6 maanden gev. en de 3e 9 maanden gev. J. S., A. V. en S. B., Helder, als boven, ieder 1 maand gev. C. L., Wognnm, als boven, 2 jaar gev. G. M., Helder, als boven, uitgesteld tot 25 februari e.k. Tevens zijn 2 bedelaai's tot verschillende straffen ver oordeeld. 's Gravenhage, 18 Februari 1890. De Koning heeft het besluit geteekend, waarbij aan den heer Keuchenius eervol ontslag wordt verleend en benoemd tot minister van koloniën minister Mackay en tot minister van binnenlandscbe zaken bet Tweede Kamerlidde heer mr. A. F. de Savornin Lohman. ALKMAAR 17 Febr. Aangevoerd 8 Koeien en Oasen 220 a 300, 69 Vette Kalveren 40 a 108, 42 Nucht. dito 5 a 14, 14 Schapen 20 a 28122 Vette Varkens 0,42 a 0,52 per, P., 25 Magere dito 16 a 20. AMSTERDAM 17 Febr. .Aardappelen: Friesche üok- kuinmer Jammen 2.20 a 2 50, idem Franeker Jammen 2.10 a 2.30, idem Engelsche Jammen 1.60 a 1.75, Zeenwsche Spuische Jammen 2.10 a 3.50, idem Flak- keesche Jammen 1.90 a 2.40, Geld. blauwe 2 a 2.10, Pruis. Hamburgers'/ 3.60 a 3.70 alles per HL. Raapkoeken 60 a 90, Lijnkoeken/8,25 a 12 per 100. Petroleum vast, Amerika loco ƒ8,35, Sept.Dec. 8,50 entr. In Cons, en Nobel onveranderd Aangevoerd 680 RunderenVette le soort f 0,76, 2e soort 0,66, 3e soort 0,56 per P., Melk- en Kalf- koeien 150 a 270, 116 Nucht. Kalveren ƒ7 a 14, 281 Vette Varkens 0,46 a 0,50 per F. EDAM 15 Febr. Aangevoerd 2 stapels kaas, wegende 307 P Hoogste prijs 25. HAARLEM 17 Febr. Witte Tarwe 6,80 a 6,15 Rogge f 5,35 a 5, Haver 3,75 a 3,25, Gerst 5,10, Duivenboonen 7 a 6,50, Paardenboonon 5,50 Lijn zaad 8,25. KAMPEN 17 Febr. Aangevoerd 165 stukken boter van 20 P. 25 a 39, 90 stukken van 10 P. 12 a 14, 300 stukken van een half P., per pond 1,20 a 1,30. LEIDEN 15 Febr. Boter per vat le soort/66 a 76, 2e soort 50 a 64, per pond le soort 1,65 a 1,90, 2e soort 1,25 a 1,60.

Alkmaarsche Courant | 1890 | | pagina 3