Allerlei. aangeduide wijze naar de stembus gegaan terwijl voor zeker is vermelddat één der kiezers een ander stem- brieQe dan hij in de hand had voor den dag haalde en in de bus stak. Bij kon. besluit van den 3 is Hugo van der Meer de Walcherengepens. generaal-majoor der artillerie te 's-Gravenhagemet al zijne wettige zoo mannelijke als vrouwelijke, afstammelingen in den Nederl. adel ver heven, met de praedicaten van jonkheer en van jonkvrouw. Het openbaar ministerie bij de arr. rechtbank te Utrecht heeft den 17 tegen H. Michielsendagschrijver bij de exploitatie-maatschappij oud 53 jaren gewezen militair in Ned. Ind. dienst waaruit hij eervol als adjudant-onderofficier was ontslagen, wonende te Utrecht, beklaagd van in den morgen van den 29 November 1889 moedwillig en met voorbedachten rade zijne echtgenoote op straat van het leven te hebben beroofd, geeischt eene gevangenisstraf van vijftien jaren. Den 17 is tusschen Hoeven en Roozendaal een 24 jarig meisje dat den spoorweg wilde oversteken door een trein overreden en overleden. Den 17 is te SPANBROEK een werkman, die als naar gewoonte vroeg van huis was gegaan tot het verrichten van zijn dagelijksch werk, verdronken in eene sloot in de nabijheid gevonden. Den 18 des avonds is te Dordrecht een brand uit gebroken in eene bergplaats van hooi aan het Kromhout en in de onmiddellijke nabijheid van het rijksmagazijn van hout. Door de flinke werking der spuiten werd de brand spoedig vermeesterd. Den 18 des avonds is de Marker botter M. A. 94 in het Krabbersgat overvaren door de stoomboot Gro ningen en onmiddellijk gezonken. Alle opvarenden werden door de bemanning der boot gered. De arr. rechtbank te Arnhem heeft den 18 den beklaagde Schunck wegens diefstal van eene brandkast te Deutichom veroordeeld tot vier jaar en Roemer wegens heling tot drie jaar gevangenisstraf. Den 18 is in eene vergadering van oprichters der Vereeniging voor Volksbaden te AMSTEKBAJI door het voorloopig bestuur medegedeeld, dat de Vereeniging door eene gift van 10000 in staat gesteld was tot den bouw van een badhuis op het voormalig Karthuizer Kerkhof. Aan deze gift is de voorwaarde verbonden dat in den gevel van dat Volksbad een gedenksteen zal geplaatst wordenwaarin zonder vermelding van den naam des schenkers zal gegrift worden«Ter herinne ring aan den zeventigsten verjaardag van onzen geëor- biedigden Koning en aan de feesten in de maand April 1887 gevierd." In overeenstemming daarmede werd besloten indien Z M. dit goedkeurde dit eerste badhuis van de Ver eeniging voor Volksbaden te noemen: Koning Willemsbadhuis. De ontworpen statuten werden goedgekeurd en tot bestuursleden gekozen.: mevr. H. H. ScholtenCommelin, dr. P J. Barnouw, H. Gerlings, T. W. Westerouen van Meeteren en P. Nolting. Het nieuwe bestuur werd gemachtigd het terrein op het Karth. Kerkhof in erfpacht aan te nemen op de door het gemeentebestuur gestelde voorwaarden. De laagste prijs van het bad werd op 6 centen gesteld. Benoemd tot hoofd der school te ZANDVOORT de heer C van der Werff Czn. De heer H. J. Boolwethouder van Leidenlid der Tweede Kamer voor het hoofdkiesdistrict Leiden, is ernstig ongesteld. Aangenomen het beroep naar de ned. herv. ge meente te BIEIEOO door R. W. P. Kijftenbelft, cand. te Hoevelaken. Tot heemraad van den HAAKLEMfflEllt- MEERI'OïiDER is herkozen do heer J. W. H Rutgers van Rozenburg te Amsterdam en in de vacature van wijlen den heer Prins gekozen de heer R. W. J. C. van den Wall Bake. Dezer dagen is volgens de Avondpostvoor het eerst gebruik gemaakt van de bevoegdheid, bij het nieuwe strafwetboek aan don minister van justitie gegeven om een gevangene voorwaardelijk in vrijheid te stellen. Een veroordeelde is op die wijze uit de gevangenis te Am sterdam ontslagen terwijl nog acht maanden van zijn was onrustig, opgewonden, spoedig beleedigd en grillig. Zoo was zij vroeger nooit geweest. »Zou zij den prins liefhebben?" sprak Beate half luid. «Onwaarschijnlijk", antwoordde Pelix bitter. «Maar dat wordt ook niet van haar verlangd. Zij die deze verbintenis tot stand gebracht hebbenwerden door andere drijfveeren beheerscht, dan om deze beide menschen gelukkig te maken. Zij moet de plichten vervullen, aan haar rang en stand verbonden en hem trouw ter zijde staan, dat is haar roeping. Wee haar, wanneer ooit haar hart voor iemand anders mocht spreken." »Ja dat zou vreeselijk zijn 1" Beate stond onwille keurig stil en zag haar geleider verschrikt en angstig aan. Welk een hulpeloos kinderlijke oogopslag had zij toch Hij glimlachte eindelijk keerde de zonnigo uitdrukking op zijn gelaat weer terug. »Ja, het hart is iets, waarmee men moet oppassen en men schijnt het niet altijd in zijne macht te hebben daarom is het leed zoo nauw verbonden met de liefde." Zij had het hoofd weer gebo gen. «Maar trouw kan mon toch altijd zijn." «Wat verstaat gij onder «trouw", gravin?" »Trouw vroeg zij verwonderdterwijl zij kleurde. «Trouw beteekent vasthouden aan hetgeen men be loofd heeft." «Wanneer gij er alleen dat mede bedoeltbon ik het mot u eensiemanddie zijn woord breektis een eerlooze." Zij sidderdo in haar warmen mantel. «Maar", ging hij voort, »dat begrip laat zich nader omschrij ven. Beteekent trouw ook onveranderlijkheid van ge voelens Moet men de zaken steeds in hetzelfde licht zien Altijd hetzelfde willennaar hetzelfde streven Het leven om ons heen en de omstandigheden veranderen voortdurendwaarom zouden wij dan niet mee ver anderen?'' Ja maar als de liefde verandertwordt het ver driet «Verdriet, dat is overal, waar wij slechts zien. Maar ook smart is veranderlijk en duurt niet eeuwig Dus duurt niets eeuwig?" straftijd onvervuld zijn welke hij nu, zich goed gedra gende in vrijheid kan doorbrengen. Do Staatscourant van den 19 bevat de volgende be noemingen in de orde van den Nederl. Leeuw: tot ridder grootkruis: Z, K. H. prins Hendrik van Pruisen, broeder des Keizersde heer S. J. P. Krüger, president der Zuidafri- kaansche Republiek; tot commandeur: mr. Mbaron Mackay, min. van binnenl. zaken; jhr. mr. P. P. van der Hoeven, Zr. Ms. buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Berlijn: de gepens. vice-admiraal P. A. A. Gregory; de heer jhr. J. W. M. Schorer, commissaris des Konings in Noordhollandvoorzitter der hoofdcommissie voor de herziening der belastbare opbrengst der ongebouwde eigendommen; tot ridders: de kapitoin-ter-zee J. Loots, de kapitein- luitenant-ter-zee H. A. de Smit van den Broecke en de luitenant-ter-zee der le klasse A. G Ellis de heeren jhr. mr. J. H. Hora Siccamareferendarischef der le en mr, S. Hannemareforendaris chef der 2e afd aan het departement van buitenl zakenjhr. mr. B. C. de Jonge, raadsheer in den Hoogen Raad; mr. R. Th. Bijleveld, procureur-generaal bij het gerechtshof te's-Gra venhage mr. Th. A. van Bommelofficier van justitie bij de arr.-rechtbank te 's-Hertogenboschjhr. mr. L. B. C L. van Sasse van Ysselt, audit -milit. in het tweede milit. arrondissement te 's-Hertogenbosch; C. W. graaf van Limburg Stirum, president van het college van regenten over de gevangenissen te Arnhem; mr. A. Teixeira de Mattos, referendaris bij het departement van justitie; mr. J. Leuringhlid van Gedep. Staten van Groningendr. J. G. de Hoop Scheffer hoogleeraar aan de gemoente- telijke Universiteit te Amsterdam; mr. H J. Dijck- meester en G. W. van Kempenreferendarissen aan het departement van binnenl. zakenM. J. Soutendam, majoor-commandant van de dienstdoende schutterij te Goes I. W. Guerinchef eener afdeeling van de prov. griffie in Gelderland mr. G. N. do Stoppelaarte Mid delburg mr. P. Hooft Graaflandsecretaris-penning meester van het college van gecommitteerden tot de directie der wegen en vaarten tusschen de zes Noord- hollandsche steden C. A. Steger, directeur van de steno- graphische inrichting van de beide Kamers der Staten- GeneraalH. J. Mollreferendaris bij het departement van financiën J. P. van Dunué, directeur der registratie en domeinen te Middelburg; jhr. P. J. Vegelin van Claer- bergen, referendaris bij het kabinet des Konings; de luit.-kol. G. J. Hofstede Crullcommandant van het kolo niaal werfdepotde kapitein W. Badon Ghijbenvan den staf der geniesecretaris van het permanent technisch comité voor artillerie- en geniezaken; J. Bree- baart Kz.le W1AË.ELvoorzitter van de ver eeniging Het Nederlandsch Paardenstamboek"; W. van Hasseltdirecteur der filiaalinrichting te Amsterdam van het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut; J. A. Laan, te W02SMESS VEER, lid der firma Bloemendaal en Laan, rijstpellers; W. P. Leemans, hoofdingenieur van 's rijks waterstaat; mr. J. C. de Marez Oyens, administrateur bij het departement van waterstaathandel en nijverheid; mr. W. C. baron v. Pallandt v. Waardenburg en Neerijnen, dijkgraaf van de Tielerwaard; W. Ruys Wzn., directeur der stoomvaartmaatschappij «de Rotterdamsche Lloyd; A. Yolker Lz aannemer; W. P- Groeneveldt, lid in den Raad van N-Indië M. J. van Bossedirecteur der burgerlijke openbare werken in Nederl.-Indië; O. M. de Munnick, gouverneur van Sumatra's Westkust; J. Mui lemeister, resident van Djokjocarta; J. A. Velders, id. van Bantam; G. W. ten Brummeler, hoofdinspecteur, chef van den post- en telegraafdienst in Nederl -Indië; P. J. Cornelissen inspecteur van den burgerlijken ge neeskundigen dienst in Nederl.-Indië; mr. A. E. Elias en jhr. J. D. Sixreferendarissen bij het departement van koloniën tot broeders W. Klijn, gezagvoerder op de stoomboot tusschen Harlingen en Terschelling; de adj. onderofficier J. Dekkers, van het instr -bat. Zij die willen deelnemen aan de op 9 April a.s. aan vangende examens voor onderwijzer en onderwijzeres moeten hunne stukken inzonden vóór 15 Maart a.s. aan hun districts-schoolopziener. Door den schoolopziener in het arrondissement Sommelsdijk is, evenals in vorige jaren, een overzicht opgemaakt van het schoolverzuim in dat arrondissement over 1889 en daarbij gevoegd eene vergelijking met «Ja, het volmaakte is eeuwig volgens uw gods dienst «Volgens mijn godsdienst «Jaheeft men u nog niet gezegddat ik een god loochenaar ben Niet Dat verheugt mijwant ik kan u nu bekennen, dat het eene onwaa:heid is. Maar ik heb mij eens bezondigd en in eene andere taal, als de uwe, tot de wereld gesproken. Toen zijn de heiligen en de Farizeërs tegen mij te velde getrokken." «O, mevrouw von Schlier vertelde mij van uw gedicht «het hooglied der liefde". Ik had u al lang eens willen vragen, hoe u er toe kondet komen iets te schrijven, dat zooveel aanstoot geeft «Aanstoot Omdat het de waarheid teekent, en de pasmunt van de wereld is de leugen." Zij waren nu het paleis in de Parkstraat genaderd en Felix nam afscheid. Zij gaf hem de hand en hij hield die een oogenblik vast Zij was nu weer de oudede kleur op hare wangen was teruggekomen en met hare groote oogen keek zij hem onbeschroomd aan. «Ik dank u, mijnheer von Borkfeldt", zeide zij, «wij hebben over veel gesproken, wat mij lang in het geheu gen zal blijven." Hij kuste bewogen de kleine hand en zag haar na, totdat zij onder het portaal voor zijn oog verdween. Toen hij zich omkeordezag hij het rijtuig zijner grootmoederde excellentie Riebersen, naast zich stil houden. De oude dame steeg uit, zij wilde mevrouw von Schlier een bezoek brengen. Toen zij haar klein zoon gewaar werd, pakte zij hem bij een knoop van zijn jas. «Nu, hoe gaat het?" zeide zij. «Onze kansen schijnen goed te staan. Ik had nooit gedacht, dat mijn spring in 't veld zoo mak zou worden en zich zoo voortreffelijk met jonge dames zou onderhouden. Dusdie zwijgende schoonheid met haar groote wonderlijke oogen heeft het je aangedaan. Nuje bent altijd een voortvarende jongen geweestdie zich nooit veel aan praatjes en ge babbel gestoord heeft, zooals je oude brompot van een vader. De mooie bruidschat vergoedt veel het geld is immers de hoofdzaak, ha, ha vorige jaren. Bij eene bevolking van 24698 zielen be droeg het gemiddeld aantal leerlingen 4001 of ruim 16 pet. Verzuimd werd wegens ziekte 3,1 pet., godsdienst plichten 0,2 petweer en slechte wegen 0,3 pet., veld arbeid 9,9 pet., overigen arbeid 3,9 pet., andere redenen 1.8 pet., samen 19.2 tegen 17 8 in 1888. De bisschop van Haarlem heeft o. a benoemd tot pastoor der parochie van den H. Johannes den Dooper te HAARLEMEBnillEER deu heer J. v. 't West einde en te IJMIJIDEN den heer H. J. Borghols kapelaan te Amsterdam. Ds. v. Arkel te Bloemendaal heeft bedankt voor het beroep naar Rotterdam. De rekening over 1889 der Oterleeker spaar bank bedroeg uit. December j.l. in credit 31319,47 en het debet 29191,18. De ontvangsten in 1889 be liepen 4484,10, de uitgaven 4391,70. Op 1 Jan. waren 238 boekjes in omloop. Het tijdelijk voorzitterschap van den ministerraad, tot dusver waargenomen door den minister van binnenl. zaken, baron Mackay, is voorloopig overgegaan bij den minister van buitenl. zaken, jhr. C. Hartsen Maandagavond trad in de Nutsvergadering van het departement ©UDKARSPEIj als spreker op de heer Bruinwold Riedel, uit Amsterdam. Het onderwerp zijner belangrijke en boeiende rede was«de strijd tus schen de sterken en zwakken, zooals die zich openbaart in de natuur en in de maatschappij." Men schrijft ons uit ÖRDAM Den 12 vierden de algemeen geachte, ijverige veld wachter dezer gemeente en tevens bode van den polder en baune Obdam en echtgenoote hun óOjarig huwelijks feest geldelijk daartoe in staat gesteld door het ge meente- en polderbestuuralsmede door de leden der Vincentius-Vereeniging en de leden van het r. c. zang koor benevens door verscheidene ingezetenen. Door alle maatschappelijke klassen werd belangstelling in het feest betoond. Door drie zijner ambtgenooten uit omlig gende gemeenten word het paar onder een kernachtige toespraak een zeer passend geschenk aangeboden. Voor de feestviering was de ruime bovenzaal van het gemeente en polderhuis welwillend door beide besturen voor dien dag afgestaan. De voor het feest uitgenoodigde ceremo niemeester kweet zich uitstekend van zijne moeielijke taak de orde en feestelijke harmonie werd door niets gestoord. Ook de kinderen en kleinkinderen van het echtpaar spanden al hunne krachten inom dit feest door zang en komische voordrachten op te luisteren inzonderheid de tweede zoon onderwijzer, wist de feest vierenden alleraangenaamst bezig te houden zoodat het onopgemorkt/ vroeg in den morgen van den 13 was voordat de laatsten der feestvierenden vertrokken. De school te EG-HOND AAN DEN BSOEE is wegeos ziekte van het geheele onderwijzend personeel gesloten. Kunstzijde. Onder de natuurproducten, die men weet na*te booteen, zoodanig dat een kunstproductwordt ver kregen, 't welk wel van andere samenstelling is maar overigens vrij wel op het natuurproduct gelijkt en daar voor gebruikt kan worden behoort thans ook de zijde. Als grondstof daarvoor wordt gebruikt decelstof(b v., afval van katoen), die door behandeling met salpeterzuur in schietkatoen veranderd en daarna in een mengsel van alcohol en aether opgelost wordt. Mon bekomt dan de bekende collodium. Deze collodium nu wordt gesponnen door haar door eene reeks van capillaire buizen te drij ven. De fijne draden, hieruit te voorschijn komende, worden in de lucht vast. Aangezien zij echter zeer gemakkelijk ontvlambaar zijn, moet haar deze eigenschap worden ontnomen, welke bewerking een geheim is van den uitvinder der kunstzijde, Chardonnet. Do dichtheid dor kunstzijde (1.49) staat tusschen de ruwe en de bewerkte natuurlijke zijde in. De belasting, waaronder zij breektligt tusschen 25 en 35 pond per vierkante millimeter. Voor natuurzijde bedraagt deze 43.6 pond. De veerkracht is van beide dezelfde en de kunstzijde kan ook in allerlei kleuren geverfd worden. Chardonnet, die zijne vinding verleden jaar te Parijs exposeerdekon toen tevens verschillende voorwerpen laten zien, van kunstzijde gemaakt. Zij nam zijn arm en hij geleidde haar de treden van het terras op. Boven onder den zuilengang bleef zij staan, om even adem te scheppen«He, die trappen!" «Grootmama", zeide Felix ontstemd »u moest toch al lang weten dat het vergeefsche moeite isom voor mij plannen te maken." «Wie maakt er plannen Ondankbare die je bent Is het mijne schuld dat je hier zoo lang blijft Het heeft mij al lang verwonderddat je den overigen tijd van je verlof niet bij je vader gingt doorbrengen. En werp ik soms verliefde blikken, en kus ik handen pah 1" Het gebarenspel van de oude dame was zoo grappig, dat Felix onwillekeurig moest lachen. »U verbeeldt u maar wat, grootmoeder", antwoorddo hij, maar lang zoo stellig niet als straks. «Laat ons er maar over zwijgen, jongen. Voor jongelui komt eens de tijd dat zij een beetje geholpen moeten worden en dit was naar mijne meening nu juist iets voor jou. Zoo'n beetje anders, zoo'n beetje geheimzinnig, net zoo iets dat in jou kraam te pas komt. Maar nog ietsals je nu niet geheel en al je verstand verloren hebt, zwijg tegen je vader over de zaak tot ze klaar is. Ha ha ik kan mij zijn gezicht al voorstellenik ver heug mij daar al op juist als toen je muzikant wondt worden. Het is een aardige streek van de Voor zienigheid om zulk een aartsfilister zulk een spruit te schenken." Felix fronste weer de wenkbrauwen. Hij geleidde zijne grootmoeder tot de vestibule en boog toen zoo diep en vormelijk voor haar, als ware zij eene vreemde voor hem geworden. Dat is een aardige manier", bromde de oude. Felix verlietden hoed over de oogen gedrukthet huis. Deed hij wat zijne grootmoeder hem bevolen had en beminde hij blindelings die groote wonderlijke oogen Het hart was een gevaarlijk ding en men scheen het niet altijd in zijne macht te hebben. Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1890 | | pagina 2