No. n* Twee en Negentigste Jaargang 1890. ZONDAG 23 FEBRUARI. Hollands Noorderkwartier. BUITENLAND. Binnenland. In de v oorj aars-vergadering op Woens dag 5 Maart 1890, voor middags 10 uren, bij R. SWAGERMAN, te N i e u w e N i e d or p, zuilen de navolgende punten behandeld worden mededeelingen van verschillenden aard; inge komen stukken; jaarverslag der vere'eniging (art. 8 der statuten); rapport van de financieele com missie, betreffende de rekening en verantwoording over het dienstjaar 1889; verslag van het land- huishoudkundig congres, uit te brengendoorden heer J. Zijp Kz.; benoeming van eenen afgevaar digde voor het landhuishoudkundig congres; be noeming van eenen afgevaardigde voor de ver gadering van het Nederlandsch Paardenstamboek; benoeming van één lid van het bestuur, in plaats van den heer J. J. Enschedé, (wegens vertrek naar het buitenland); benoeming van drie leden van het bestuur, in plaats van de heeren J. Zijp Kz.R. D. Kaan en K. Swaag (art. 15, al. 4 der statuten) benoeming van eenen voorzitter; bepaling van de plaats, waar de algemeene ver gadering in November 1890 zal gehouden worden. Voordracht van het bestuurAlkmaarvoorstel- j len van het bestuur a. tot het verleenen van eene toelage aan den secretaris-penningmeester. in te leiden door den heer K. Swaag; b. tot j het geven van eene bijdrage ad f 50,aan de I aid. Alkmaar der Hollandsche Maatschappij van j landbouw, voor de a.s. Paaschtentoonstelling. In te leiden door den heer Jn. Zijp Hz.; c. tot aankoop van engelsche fokrammen. Iri te leiden door den heer R. D. Kaan; d. tot het nemen van maatregelen om meer bekendheid te geven aan uitstekende exemplaren van noordhollandsch fok- vee. In te leiden door den heer A. Daamen; bespre king omtrent de te houden tentoonstelling. In te leiden door den heer K. Breebaart Jz.; voorstel van het bestuur tot het nemen van vergelijkende stremselproevenonder toezicht en leiding van den heer directeur van 's Rijksproefstation te Hoorn. In te leiden door den heer C. J. van Lookeren Campagne voorstel van het bestuur, om een adres te richten aan de Tweede Kamer der Staten-Generaalmet verzoek om het voor stel- B a h 1 in a n n niet aan te nemen; vaststel ling der begrooting voor het dienstjaar 1890 bespreking van verdere werkzaamheden. Het ontworpen programma voor de in punt 13 bedoelde, in Juni te HOORN, te houden tentoonstelling, luidt als volgt: Brand in den Stadsschouwburg te Amsterdam. Staösbericliten. Ijl i li DUITSCHL41V». Voor zoo ver de uitslag der j verkiezingen voor den Rijksdag bekend werdis de sociaal-democratische partij, zelfs op het platteland, sterk vooruitgegaan. Het aantal herstemmingen is zeer groot, zoodat van de vermoedelijke samenstelling van den Rijks dag nog weinig met zokerheid te zeggen valt. Reeds zijn gekozen 20 sociaal-democraten 19 duitsch vrijzin nigen 26 conservatieven en nationaal-liberalen65 leden van het centrum met polen en elzassers. Te Berlijn zijn de sociaal-democraten Singer en Lieb- knecht in het 4 en 6 district met groote meerderheid gekozen. In het 1 district verkregen Traeger (vrijzinnig) 6673, Zeidler (conservatief) 4690, de candidaat der sociaal-de mocraten 3586 stemmenalzoo herstemming tnsschen Traeger en Zeidler; in het 2 district: Virchow 17.772, de socialist Janiszewski 19 337de conservatief Irmer 13.785 dus herstemming tusschen beide eerstgenoemden; en het 3 district: Munckel (vrijzinnig) 1 1.575, Wild- berger (socialist) 11278, verschillende anderen 927; dus herstemming tusschen Munckel en Wildbergerin het 5 districtBaumbach (vrijzinnig) 10060 Auerbach (socialist) 7232Liidke (conservatief) 4324dus her stemming tusschen Baumbach en Auerbach. Richter- werd te Hagen gekozen. Te Hamburg zijn 3 sociaal democraten gekozen. De Keizer liet den 20 te Berlijn onverwachts alarm blazen, waardoor groote ontsteltenis ontstond. Hij hield met de troepen van het garnizoen eene oefeningna afloop keerde hij, aan de spits der troepen rijdende, terug. OOSTEViSI.lK-IIO\C1.42tIJE De jong-czechi- sche afgevaardigden hebben in eene den 20 gehouden vergadering het manifest goedgekeurd, waarin verklaard wordtdat de overeenkomst tusschen de oud-czechische en de duitsche partij besproken en aangenomen is in bijeenkomstenzonder nationaal karakter. De jong- czechen sporen daarom allo kiezers en afgevaardigden aan er naar te streven dat weer nienwe verkiezingen moeten plaats vinden. SPANJE. De minister van buitenlandsche zaken verklaarde in de Kamer in antwoord op de interpellatie over Marocco en Gibraltardat de spaansche regeering aan Engeland ten opzichte van Gibraltar geene andere rechten zal toekennen dan diewelke bij het verdrag van Utrecht zijn vastgesteld. Hij geloofde niet aan de juistheid van het bericht, dat Engeland voornemens was een dok aan te leggenomdat hij een dergelijk plan onuitvoerbaar achtte. Indien het voornemen echter wordt uitgevoerd, dan zou het dok niet op spaansch grondgebied worden aangelegd, daar het dok dan onder het vuur van spaansche kanonnen zou liggen. Engeland heeft volkomen het recht werken aan te leggen in het gebied don en- gelschen bij het verdrag van Utrecht aangewezen. Betreffende Marocco verklaarde hij dat de vesting werken der spaansche steden aan de afrikaansche kust steeds worden verbeterd. Wat de staatkunde ten opzichte van dat land betrefthandhaafde de spaansche regeering haren invloed in dit land. Te HEUDER zijn in 1889 geb 849, overl. 423, geh. 194. De bevolking die op 31 Dec. 1888 22716 bedroeg, daalde tot 22430, Tot zetters voor 's Rijks directe belastingen zijn benoemd te ANNA PATOOWSA de heer C E. Perk, in plaats van den heer J. J. Enschedé; te HEE.flS- KEKK de heer J. Schuyt, in plaats van wijlen den heer J. Zonneveld te BI jtJStN de heer G. Bouwes in plaats van den heer J. Potgieser Sr.; te KOEBUK de heer Jvan Diein plaats van den heer| H. Lam- merschaag te NIEUWEN®AM de heer P. C. Cleijn- dertin plaats van wijlen den heer A. N. Mulder; te OPMEER de heer C. Reuzenaarin'plaats van wijlen den heer J. Heddes te 5ïANSJ$©ftP de heer W. Kruse in plaats van wijlen den heer) N. Honingh te I I1UEE8T de heer B. Zonjeein plaats van wijlen den heer M. Cornelisse te WEST WOUD de heer C, Beerepootin plaats van wijlen den heer H. Kok; te WIEH1VOEX de heer D. Duijnker, in plaats van wijlen den heer D. Asjes; te WIJK. AAN ZEE en MUIN de heer P. W. H. de Wildt, in plaats van den heer J. de Boer te ZANDVOORT de heer J. A. van Noppenin plaats van wijlen den heer M. van der Schinkel en de heer J. van der Mije, in plaats van wijlen den heer J. van der Mije. Den 18 heeft de gemeenteraad van Weststelling werf het voorstel, om de jaarwedden van alle hulpon derwijzers van 425 op 450 te brengen, met 7 tegen 6 stemmen verworpen, nadat in de vorige vergadering de stemmen gestaakt hadden. Te Helmond is den 18 des avonds C, van Leurop, door de duisternis misleidin het water gevallen en verdronken. Den 19 vond men zijn lijk. Te Doesburg is den 19 des middags brand uitge broken in een huis, bewoond door een horlogemaker; het huis is geheel vernield terwijl twee daarnaast gelegen huizen vuur- en waterschade bekwamen. Bij kon. besluit van den 19 is, met ingang van 1 April a.s., op hun verzoek eervol ontslag verleend aan 1°. den heer dr. J. J. Kreenen als inspecteur van het lager onderwijs in de 3 inspectie en 2°. den heer A. Moens als inspecteur van het lager onderwijs in de 2 inspectiemet dankbetuiging voor de door hen gedurende vele jaren den lande bewezen diensten. Den 19 des avonds omstreeks half elf is te 81J5' brand ontstaan in het perceel, bewoond door de weduwe P. Boots die zoo snel toenam dat de bewoners nau welijks den tijd hadden te ontkomen. Het gebouw brandde geheel afaan redden viel niet te denken Eene koe en eenige kippen kwamen in de vlammen om. De arr. rechtbank te 's-Gravenhage heeft den 20 den beklaagde Schouten schuldig verklaard aan den brand- kastdiefstal aan da Hooikade aldaar en veroordeeld tot 4 jaren gevangenisstraf. De beklaagde van Rijsinge werd vrijgesproken. De rechtstreeksehe communale telefoondienst voor- publiek verkeer van EAAIBAM met IIA ARIiER, 's-GravenhageRotterdam en Dordrecht ismet machtiging van den minister van waterstaat, handel en nijverheid, op den 20 geopend. Den 20 is door het bestuur der Woning-maat schappij te AMSTERDAM aanbesteed het bouwen van 98 burgerwoningen benevens een blok van 8 wo ningen op het terrein der voormalige Glasblazerij aan den Arastel. Laagste inschrijvers de heeren N. Perquin en Zoon te Berkel, voor 264,300 Het hoeft Z. M. behaagd, monsignor A Barancini, laatstelijk auditeur aan de Pauselijke internunciatuur bij HD. hof, te benoemen tot ridder in de orde van den Nederl. Leeuw. 1. De beste vier ooien met hare lammeren, van texelsch kortstaartras. Ie prijs 25,2e prijs 10,3e prijs een getuigschrift. 2. De beste vier ooien met hare lammeren, van texelsch kortstaartrasgefokt en tot op den dag voor de verzending naar de tentoonstelling, gehouden op het eiland Texel. Ie prijs 25,—, 2e prijs 10,3e prijs een getuigschrift. 3. De beste vier ooien van alle rassen met hare lam meren, van gekruist ras. Ie prijs 25,2e prijs 10, 3e prijs een getuigschrift. 4. De beste ram van Lincoln rasgeboren in 1888 of vroeger. Ie prijs 25,—, 2e prijs 10,3e prijs een getuigschrift. 5. lie beste ram van Lincoln ras, geboren in 1889. Ie prijs 25,—, 2e prijs 10,3e prijs een getuigschrift. G De beste ram van gekruist ras, geboren in 1889 le prijs 25,2e prijs 10,3e prijs een getuigschrift. 7. De beste vier ooilammeren, geboren in 1890, onverschillig van welk ras. le prijs 10,2e prijs 5,3e prijs een getuigschrift. 8. De beste beer van Yorkshire groot ras, geboren in 1889 of vroeger, le prijs f 25,2e prijs ƒ10,—, 3e prijs een getuigschrift. 9. De beste beer van deensch ras, geboren in 1889 of vroeger, lo prijs 25,2e prijs 10,3e prijs een getuigschrift. 10. De beste beer van inlandseh ras, geboren in 1889 o* vroeger, le prijs 25,—, 2e prijs 10,3e prijs eeu ge tuigschrift. 11. De beste zeug vau inlandseh ras, geboren in 1889 of vroeger, le prijs 25,—, 2e prijs 10,3e prijs een getuigschrift. 12. De beste toom biggen zes stuks, niet ouder dan acht weken, le prijs 10,2e prijs f 5,—, 3e prijs een getuigschrift. 13. De beste hengst van inlandseh gekruist rasgeboren in 1887 of vroeger. le prijs 25,2e prijs ƒ10, 3e prijs een getnigsehrift. 14. De beste hengst van vreemd ras, geboren in 1887 of vroeger, le prijs 25,2e prijs 10,3e prijs een getuigschrift. 15. De beste merrie van inlandseh gekruist ras, geboren in 1886. le prijs 25,—, 2e prijs 10,3e prijs een ge tuigschrift. 16. De beste merrie van inlandseh gekruist ras, geboren in 1887. le prijs 25,2e prijs 10,—, 3e prijs een ge tuigschrift. 17. De beste stier van inlandseh ras, geboren in 1888. le prijs 50,—, 2e prijs 25,3e prijs 10,4e prijs een getuigschrift. 18. De beste stier van inlandseh rasgeboren in 1889. le prijs 50,2e prijs 25,3e prijs 10,4e prijs een getuigschrift. 19. De beste drie melkgevende koeien van inlandseh ras, van één eigenaar, geboren in 1886 of 1887 gekalfd hebbende na 1 Feb. 1890. le prijs 45,2e prijs 30,—, 3e prijs 15,4e prijs een getuigschrift. 20. De beste melkgevende koe van inlandseh ras, gekalfd hebbende na 1 Feb. 1890. le prijs 30,—, 2e prijs 15, 3e prijs 10,—, 4e prijs een getuigschrift. 21. De beste melkgevende vaars van inlandseh ras, geboren in 1888. le prijs 25,—, 2e prijs 10,3e prijs een getuigschrift. 22. De beste 2 kuispinken van inlandseh ras, geboren in 1889. le prijs 25,—, 2e prijs 10,3e prijs een ge tuigschrift. 23. De beste stapel graskaas, op ééne boerderij gemaakt, bestaande uit 112 stuks, wegende 2 kilo elk. le prijs 25, 2e prijs 15,—, 3e prijs 10,—4e prijs een getuigschrift. 24. De beste stapel fabrieks-graskaas, bestaande uit 400 stukswegende 2 kilo elk. le prijs f 40,—, 2e prijs f 20, 3e prijs f 10,4e prijs een getuigschrift. 25. De beste stapel middelbare graskaasbestaande uit minstens 40 stuks wegende 6 kilo elk. le prijs f 25,—. 2e prijs f 15,—, 3e prijs f 10,—, 4e prijs een getuigschrift, 26 De beste stapel commissie-graskaasbestaande uit minstens 50 stuks, wegende 4 kilo elk. le prijs 25,— 2e prijs f 15,3e prijs f 10,4e prijs een getuigschrift. Uit de uitvoerige berichtenopgenomen in de te Amsterdam verschijnende dagbladen omtrent den brand in den stads schouwburg te Amsterdam blijkt, dat den 19 na de opvoering van het nieuwe stuk van den heer Maaldrink »De terugkomst van den koloniaal", ter eere van 's Konings verjaardag eene apotheose gevolgd is waarbij gebruik gemaakt is van bengaalsch vuur in ijzeren potten, onder toezicht van mannen der brandweer, zooals steeds geschiedt. Omtrent de oorzaak is nog niets met zokerheid bekend. Qeruchfendat tot 3 uren door de artisten ter eere van 's Konings verjaardag gedanst was; dat tot laat in den nacht repetitie was gehouden dat de stads schouwburg bewoond was enz. zijn allen onjuist gebleken. Tegen 2 en tegen 4 unr hebben de brandwachts als gewoonlijk de ronde in het gebouw gedaan zooals de contrölestaten aanwijzenzonder iets te bemerken. Na 4 uur werden geene rondes meer gedaan zooals de voorschriften ook luiden. De brand had zeker reeds gernimen tijd geduurd, alvorens ontdekt te worden, want toen hij tusschen vijf uur en half zes ontdekt werd, had hij reeds eene groote uitbreiding gekregen. De achtergevel van het gebouw was toen reeds ééne vuurmassa. Door den zuidoosten wind liep het American-hoteldat door de brandweer behouden bleef, groot gevaar. Het bekwam groote waterschade De schouwburg is geheel uitgebrand; de muren zijn blijven staan. De heer W. Stumpff had gelegenheid de administratieve boeken en de kas van de Yrereeniging het Nederl. Tooneel te redden, doch overi gens is nagenoeg alles verbrand Van de artisten ver brandde het grootste deel der costumes en kleederen, daar zij die in den schouwburg bewaardenzelfs de bagage, die ingepakt stond, omdat het gezelschap den 20 des avonds te Arnhem zou optreden in Alexandra, ver brandde. Die voorstelling te Arnhem is toch voortge gaan. Een der beambten verloor zijne spaarpenningen, welke hij aldaar bewaardeo a 100 gouden tientjes een spaarbankboekje, eenige premie-loten enz. De buste van mevrouw Kleine is ook verloren gegaan. Het roerend goed van den schouwburg was voor 150.000 verzekerd bij binnen- en buitenlandsche maatschappijen. De Raad van Beheer van de Vereeniging hield den 20 onmiddellijk eene vergaderiug met de artisten welke tot het besluit leidde, om alle verbintenissen te handhaven en aan alle artisten, die dit wenschten, een voorschot te verleenen voor het aanschaffen van nieuwe toiletten enz. Den 22 treden zij reeds op in den Plantage-schouwburg van Lier met het stuk: De fabrieksbaas. Er schijnt eene commissie gevormd te zijn om te trachten op de eene of andere wijze de door de artisten geleden schade eenigszins te vergoeden. GEVONDEN VOORWERPEN. Aan het Commissariaat van Politie zijn voor de rechthebbenden terug te bekomen: een gouden oorknopje met zwart steentjeeen huissleuteleen zwart bontje eene dameshandschoen een groote sleuteleen beenen rozenkrans met drie kruisjeseen bont zakjeeen zil veren oorknopje een potlood eene schaar een boek eene portemonnaie, inhoudende eenig geld een huis- en kastsleuteltje.

Alkmaarsche Courant | 1890 | | pagina 5