Koloniën. BIK NEW LAND. onder de regeering yan Willem III, verklaren gelukkig te zijn. Evenals hunne vaderen hebben zij nog altijd niets te vragen dan vrijheid, onafhankelijkheid, zelfstan- digheid. Maar niet langer als eene nog te behalen ver overing, eene proefneming; zij willen slechts behouden wat zij eene halve ëeuw lang gehad hebben zij zullen trachten in stand te houden wat bestaat. Dit werkelijke verschil tusschen don toestand van 1840 en 1890 is grootendeels het werk van Willem III. En dit is ook, in al zijne eenvoudigheid, zijne verdienste en zijn roem. Dit luide uitsprekendedoen zij niets anders dan een klein gedeelte af van eene schuld der natie. Leve de Koning DUITSCHIiANH. Den 20, des middags te twaalf uren, ontving de bevelhebber van het garnizoen te Ber lijn van den Keizer het bevel, dat de onmiddellijke opkomst der troepen noodig was. Het doel van den Keizer was voornamelijkom te zienof de jonge soldaten reeds voldoende geoefend waren. Reeds te één uur kwamen de eerste troepen te gelijk met den Keizer op het buiten de stad gelegen Toinpelhoferveld aan. De oefeningen duurden tot 5 uren en te 6 uren keerden de troepen met don Keizer aan het hoofd naar do kazernes terug. De Staatscourant van den 19 heeft eene lijst openbaar gemaakt van de personen, welke aan de afdeelingen van den Raad van State ter beraadslaging over de van wege den Keizer voorgelegde vragen zijn toegevoegd. Daar onder komen telkens voor een slotenmakersbaaseen werkbaas, een schrijnwerkersbaas, oen mijndirectour, een fabriekseigenaar en een afgevaardigde naar den Rijksdag, In eene voor de sociaal-democratische kiezers te Bin- gen gehouden rede tor aanbeveling van den schrijnwerker Dörz als eandidaat voor den Rijksdag, heeft de aanvoer der der hessische socialisten Jöst gezegd, dat de aan Frankrijk ontroofde provinciën Elzas-Lothariugen nood zakelijk moesten worden teruggegeven. De hoedanig heden van het fransche karakter waren volgens hem veel beter dan die van het duitsche. De fransche werk lieden", verklaarde hij ten slotte, «zijn onze broeders, de duitsche bourgeois onze vijanden!" Te Berlijn hebben de sociaal-democraten thans 125014 stemmen uitgebracht tegen 93385 in 1887, de liberalen 74639 tegen 67077, terwijl het stemmenaantal van de Kartell-partijen daalde van 71756 op 37724. Prins Bismarck nam aan de stemming te Berlijn deel. Hij bracht zijne stem op een conservatief uit en gaf den voorzitter van het stembureau den bankier Cohn te kennen dat 't wel de laatste maal zou zijn dat hij thans stemde. Het aantal herstemmingen bedraagt 136. De National Zeitung doet naar aanleiding van den uitslag der verkiezingeu de noodzakelijkheid uitkomen dat alle ordelievende partijen bij de herstemmingen ééne lijn moeten trekken tegen de sociaal-democratie. De bladen der duitsch-vrijzinnigen verklaren zich ten sterkste tegen een verbond met de nationaal-liberalen tegen de sociaal-democraten, omdat zij den prijs der levensmid delen verhoogden en de socialistenwet tot stand brachten. De sociaal-democraten Domela Nieuwenhuis en van Beveren (een belg), die te Berlijn in hechtenis worden genomenzijn den 23 in het hoofdbureau van politie verhoord. Toen bij het onderzoek bleek, dat zij verboden geschriften bij zich hadden, werd hun gelast, op grond van den kleinen staat van beleg, waaronder Berlijn zich nog steeds bevindt, terstond het gebied der hoofdstad te verlaten. Een te Hamburg in aanbouw zijnd kristallen paleis is ingestortreeds zijn twee dooden en zeven zwaar gekwetsten te voorschijn gehaald. ENGEEANB. De minister van binnenl. zaken heeft den 18 aan eene commissie van mijnwerkersdie 325000 arbeiders vertegenwoordigdeop haar verzoek om steun voor hot verlangen om voor de mijnwerkers een arbeidsdag van 8 uur te doen bepalenverklaard dat hij zich niet verbinden kon tot het doen van be loften om voorstellen te steunen, die de nijverheid zouden belemmeren. De heer Churchill, bij wion de commissie zich den 19 vervoegde heeft geantwoord dat hij voor hendie onder den grond werkten acht uren arbeid ongetwijfeld genoeg vond on dit verlangen dus zou steunen. zee, het kabbelen der golven, Venus Aphrodite ter oere. Hij stond nog altijd bij den pilaar, het hoofd voorover gebogen en zag haar aan. Vluchtig en heimelijk keok zij naar hem, een gloeiende blik één oogenblik, waarin zij elkander volkomen begrepentoen brak er onder het publiek een storm van daverende toejuichingen los. Ook prinses Marie wuifde met haar waaier. »Dat was schoon", zeide zij, »dat maakt het hart vroolijk en vrij." «Het verheft boven alle zorgen des levens vooreen oogenblik verplaatst men zich op den Olympus", ant woordde Beate zacht. Nu volgde nog een allegro en een meêsleepend crescendo. Het was Beate, alsof haar adem stil stond. Dat was zijn geest, zijn wezen, zoo sleepte hij ieder mede door zijne tegenwoordigheid, hij had allen betooverd; was het wonder, dat ook zij het hoofd boog Zij durfde niet meer opzien de groote zaal weergalmde van bijvalskreten; toen er eindelijk stilte kwam, was hij verdwenen. Zij zagen elkander niot weêrden volgenden morgen was hij vertrokken. Beate wist reeds lang, dat zijn ver lof om was, dat hij weer op zijn post moest zijn. Weinige dagen na het concertwerd prinses Marie ongesteldmen vermoedde hoewel zij niet geklaagd had dat zij zich reeds geruimen tijd niot wel gevoeld had. Koortsachtige verschijnselen en zenuwachtigheid maakten volkomen rust noodzakelijk, en aan de voorge nomen reis naar het hof te X kon voorloopig niet gedacht worden. Beate was dagelijks in de hertogelijke villa. De zieke verlangde steeds met brandend ongeduld naar haar. Zij was kalmer als Beate naast hare legerstede zat en hare van koorts gloeiende handen in de hare hield. Op ver langen der hertogin liet men hen veel alleen, en hoewel van een geheel vrije uiting van gevoelens tusschen hen geen sprake waswaren deze rustige uren weldadig voor beiden. Voor Beate waron het de eerste uren van kalm na denken, sedert zij zich in hare nieuwe omgeving bevond. Maar hare gedachten joegen haar vrees aan. De jonge prinses was tusschenbeide zeer opgewonden, en afwisselend Den 19 des morgens heeft in het engelsche kanaal eene aanvaring plaats gehad tnsschen de ijzeren boot Highgate en het zeilschip Sovereijn, waarbij beide vaar tuigen zonken. Er worden nog 2 booten met 12 man gemist. De beide kapiteins en ruim 20 van de man schappen zijn uit de andere booten gered. De heer Gladstone heeft voorgesteld ten aanzien van het rapport der Parnell-commissie het volgende besluit te nemen: «dat. het Lagerhuis den rechters dank zegt voor hun rapport, maar weigert dit in het archief op te nemen, omdat de leden der commissie niet bevoegd zijn geweest de staatkundige beteekenis der vraagstukken welke zij moesten oplosson, vooral wat het landverbond betreftte beoordeelen. Tevens betuigt het Lagerhuis zijne ingenomenheid, dat de leiders der iersche partij van ernstige beschuldigingen zijn vrijgesproken." Naar aanleiding van dit voorstel heeft de regeering de behandeling van dat rapport, welke op den 24 was be paald, acht dagen uitgesteld. Moogerhuis. Den 21 diende minister Cross een wets ontwerp in, waarbij het aantal en de werkzaamheden van de verschillende consuls in Engelsch Oost-Indie geregeld worden. Bij dat ontwerp wordt tevens aan den wet- gevenden raad het recht verleend tot beraadslaging over de begrooting en tot interpellatie. Het ontwerp werd voor de eerste maal gelezen. lagerhuis. Den 20 beeft de heer Clarke, bij de behandeling van het adres in antwoord op de troonrede, een amendement ingediend waarbij de instelling werd verzocht van een zelfstandig bestuur in Schotland, uit sluitend belast met het onderzoek van plaatselijke aan gelegenheden. Dit zoowel door den heer Gladstone als door do regeering bestreden voorstel werd den 21 ver worpen met 278 tegen 112 stemmen. Minister Fergusson deelde den 20 mededat naar het gevoelen van de rechtsgeleerden der kroon de Koning van Portugal het recht niet had de concessie aan de Lorenzo Marques spoorweg-maatschappij te vernietigen. Verder, dat het bericht aangaande voorgenomen oefenin gen der engelsche vloot in de wateren van Gibraltar ongegrond was. Den 21 diende de heer Arthur Auckland een amen dement op het adres van antwoord op de troonrede in, waarin leedwezen betuigd wordtdat in de troonrede geen wetsontwerp aangekondigd was ten gunste van het vrije onderwijs. Den 22 werd mot 223 tegen 163 stem men dat amendement verworpen. FBAKKBIJH. Graaf Daru, minister van buiten - landsche zaken in het ministerie Ollivier die in April 1870 wegens het plebisciet zijn ambt nederlegde is in den ouderdom van 82 jaren overleden. In eene steenkoolmijn in het district Decize is een brand uitgebarsten, waarbij 44 werklieden omgekomen zijn. Senaat. Den 21 werd bij eerste lezing het voorstel goedgekeurdom aan de correctioneele gerechtshoven weder het recht te verleonenvan zekere drukpers overtredingen kennis te nemen. Kamer. Met 325 tegen 190 stemmen is den 24 beslotenhet voorstel van eenige leden der uiterste linkerzijde tot het verleenen eener amnestie aan de ver oordeelden naar aanleiding van werkstakingen enz. niet in overweging te nemen GRIERENE.AND. De krijgsraad te Retymo heeft drie leden van den administratieven Raad tot zeven jaar gevangenisstraf veroordeeld, omdat zij ten gevolge van bedreigingen van het cretensische comité te Athene hun ontslag hadden ingediend. ÏTAUE. De heer Crispi heeft den 19 bij de Kamer van afgevaardigden een wetsontwerp ingediendstrek kende om de regeering te machtigen tot af kondiging van de rijkswetten in Abessinië en tot het nemen van alle maatregelenwelke op het beheer der koloniën be trekking hebben. Op zijn verzoek werd de evoordracht van spoed eisehenden aard verklaard. Den 22 heeft de heer Imbriani in de Kamer zijne interpellatie toegelicht over de ontbinding van het Triëster comité. Minister Crispi antwoorddedat de regeering, om in het buitenland geëerbiedigd te worden, ook moet toonen dat zij in het binnenland haar gezag bittersarcastisch en zonder eenige oorzaak uitgelaten vroolijk. Als Beate piano speelde werd zij meestal be daarder. Beate haalde haar kerkmuziek weer te voor schijn en speelde Handel en Bach. Prinses Marie glimlachte flauw Davids harp verdrijft Saul's boozen geest", zeide zij. «Wie heeft je leeren spelen, Beatezoó spelen mij heeft men met muziek ge plaagdterwijl ik er niet den minsten aanleg voorhad. Ik moest de schoone kunsten beoefenen wat ik voort bracht was slechts schijn en onwaarheid maar gij Beate, doet al mijne zenuwen trillen." Donker roode vlekken vertoonden zich nu weder op de wangen der zieke. «Uwe Hoogheid het komt onbewust soms be grijp ik het zelf niet; mijn leermeester was een heilige, voor wie de muziek den hemel opende." «Waarom spreekt gij nooit over hem nooit over uwe jeugd uwe kindsheid «Zij was treurig, Uwe Hoogheid, en mijn vader verlangt, dat ik er niet over zal spreken Nu gloeiden ook Beate's wangenmet koortsachtigen blos. «Gij hebt reeds geleden al verdriet gehad «Uwe Hoogheid «Neen, ik wil mij niet in uw vertrouwen dringen, ik weet hoe men het aanlegtde harten en lippen 'aan banden te leggen. Er zijn oogenblikkenwaarin ons plotseling een licht opgaaten men begrijpt ha ziet gij wel hoe de portière beweegt! Freule von Doren staat te luisteren kom wat dichter bijen laat ons zachter spreken. Hoe haat ik die spion Zij rukte aan hare fijne zakdoekals wilde zij ze verscheuren. Daarop sloeg zij een anderen toon aan en sprak luchtig over allerlei andere dingen «Heeft de kleine Barbarossa", dit was de bijnaam van Robert Prehn «je nog geen huwelijksaanzoek gedaan vroeg zij lachend. Beate schudde medelijdend het hoofd. Die goede eer lijke jongen"; sprak zij. «Wie denkt zoo iets van hem Ik voel sympathie voor hem, hij deugt niet voor zijne betrekking, hij zal er zijne gezondheid meê verwoesten." Wordt vervolgd. weet te doen gelden. Hij herinnerde aan het doel van het ontbonden comité en zeide dat op de regeering dee plicht rust alle vergrijpen te voorkomen, en te beletten, dat de goede betrekkingen met het buitenland worden verstoord. Hij zal dit beginsel met alle kracht verde digen. De heer Imbriani voerde daarop weder het woord en beantwoordde heftig de rede van den minister te midden van het rumoer, dat in de Kamer heerschte. OOSTENRIJK HONGARIJE. Bij de begrafe nis van graaf Andrassy op den 21 te Budapest was de Keizer zelf tegenwoordig. De Narodry Listi, het orgaan der Jong-Czec'icn^ is in beslag genomen wegens het openbaar maken van een manifest dezer partij. l'OKTI'tiAL. De dag voor de verkiezing van de Kamer is bepaald op 30 Maart en de dag van bijeen komst der nieuwe Kamer op den 19 April. SPANJE. De minister van marine heeft een plan ontworpen tot hervorming der vloot. Bij de Philippyn- sche eilanden zal een eskader gevormd worden, bestaande uit 7 oorlogsschepen en 4 torpedobooten. HEIiGARIJE. Het verzoek van Rusland tot be taling der achterstallige bezettingskosten is thans -in een officieel schrijven opgenomen. Deze stap der russisehe regeering geeft tot vele beschouwingen aanleiding. De regeering heeft geantwoord, bereid te zijn, onmiddellijk den laatsten termijn te voldoen. ITSEREANM. Het programma van de be raadslaging voor de internationale bijeenkomst aangaande het beschermen der arbeiders, waartoe Zwitserland het voorstel heeft genomen, behelst vele punten; o. a. het verbod van Zondagsarbeid; het bepalen van een minimum leeftijd voor fabrieksarbeid van kinderen; een maximum arbeidstijd voor jonge arbeidstersverbod van het ge- biuik an kinderen en vrouwen en voor de gezondheid i schadelijke bedrijven. VEREENIGDE STATEN. De Senaat heeft het met Engeland gesloten uitleveringsverdrag reeds goed gekeurd, na slechts een paar, niet ingrijpendo verande ringen daarin te hebben gebracht. Zoo is o.a. bij uit levering in geval van moord uitdrukkelijk de bepaling «met voorbedachten rade" er bij gevoegd om in elk geval uitleveringen wegens mansslag door onvoorzichtig heid of ongeluk uit te sluiten. Ook zijn van de lijst geschrapt zijdie zich schuldig maken aan het verkrijgen van geldgoederen of voor werpen van waarde door valscho beloften. Dit misdrijf werd wel ernstig genoeg geacht om voor uitlevering in aanmerking te komen maar de omschrijving werd te vaag gevonden en men vreesdedat daardoor mis schien aanleiding zou worden gegeven tot het misbruik maken van uitlevering. Van de rivier Hassa IJampa beneden Presburg in Ari zona is door de kracht van den stroom bij sterken was van het water een dijk doorgebrokenwaardoor ten minste 40 menschen omgekomen zijn en de naburige stad Wickenburg onder water gezet is. Ten gevolge van de stoornis in het telegraafverkeer kunnen omtrent laatst genoemde ramp nog geene berichten gegeven worden. SEI'8 BÏ-AFRIKA. De transvaalsche regeering heeft vergunning verleend aan den heer P. N. F. Smit tot het leggen en exploiteeren van een paarden-tramweg door Pretoria en omstreken onder bepaling dat hij de voorkeur zal hebben, zoo de regeering later van oordeel mocht zijn, dat stoom of andere kracht voor dien tram weg noodig mocht worden. SURINAME. Door ingezetenen van Paramaribo is aan den Koning een adres gericht, waarin opgekomen wordt tegen het verhoor,, dat de gouverneur van Suriname naar aanleiding van de Para-motie vier afzetbare amb tenaren heeft doen ondergaan. «Deze daad," zoo wordt gezegd «meenen zij in alle nederigheid te zijn in lijnrechten strijd èn met Uwer Majesteit's wil èn met letter en geest van het regee- ringsreglement dezer kolonie èn met den uitdruk kelijk verklaarden wil der regeering bij de vaststel ling daarvan; met Uwer Majesteits wil, omdat deze onder alle omstandigheden gericht is op het eerbiedigen van de wetmet letter en geest van het regeerings- reglement, omdat daarin aan de leden der koloniale vertegenwoordiging volkomen onschendbaarheid wordt gewaarborgd, ter zake van hetgeen zij als zoodanig hebben gezegd en gedaan met uitdrukkelijk verklaarden wil der regeering omdat deze de hoofdambtenaren niet wenschte uit te sluiten van de koloniale vertegen woordiging, maar integendeel juist hierin dat deze de aanzienlijkste en achtbaarste mannen der kolonie zijn, waarborg vond, dat zij niet zouden zijn slaafsche die naren des gouverneurs. «En door de aangeduide daad van den landvoogd is inbreuk gemaakt op het recht, Suriname's ingezetenen gegevenombinnen de grenzen bij het regeerings- reglement gesteld, aandeel te hebben in het bestuur dei- kolonie." De inhoud van dit adres is tevens aan den minister van koloniën medegedeeld. ST ATEN-GENERA AL. Tweede Kamer. Naar aanleiding van het verzoek van het college voor de Zeevisscherijen om met de behandeling van het wets voorstel van den heer Reekers te wachten, totdat het rapport van dr. Hoek en de daarbij behoorende missive van dat college aan de leden der Tweede Kamer waren medegedeeld, is thans overgelegd het rapport van dr. P. P. C. Hoek, wetenschappelijk adviseur in visscherijzaken, uitgebracht aan genoemd college. De heer Hoek beschouwt eene doelmatige wettelijke regeling voor de visscherij verkieselijk boven algeheele vrijheid, bij welke al te dikwijls het oogenblikkelijk voor deel van het individu en niet het algemeen belang der visscherij het richtsnoer is, waarnaar gehandeld wordt. Hij acht eene dergelijke wettelijke regeling zonder een goed geregeld politietoezicht nagenoeg doelloos.

Alkmaarsche Courant | 1890 | | pagina 6